افزایش حجم التهابی لثه ناشی از تنفس دهانی

برای افزایش حجم التهابی لثه ناشی از تنفس دهانی چه باید کرد ؟!

افزایش حجم لثه ای ممکن است در نتیجه تغییرات التهابی حاد یا مزمن ایجاد گردد. تغییرات التهابی مزمن و در نتیجه حجم مرتبط با آن شایع تر می باشد.به علاوه عموما افزایش حجم التهابی یک شکل ثانویه در هر یک از دیگر انواع افزایش حجم های لثه ای بود و افزایش حجم ترکیبی (combined) را ایجاد می نماید.در این گونه موارد شناخت کامل اتیولوژی (سبب شناسی) دو گانه و درمان کامل هریک از آنها از اهمیت زیادی برخوردار است.

افزایش حجم التهابی مزمن

نماهای کلینیکی : افزایش حجم التهابی مزمن لثه به صورت یک بادکردگی خفیف پاپیلای (لثه) بین دندانی و یا لثه ی مارجینال (لبه های لثه ای) شروع می شود .در مراحل اولیه یک برجستگی شبیه به جلیقه نجات در اطراف دندان درگیر ایجاد می نماید.این برجستگی می تواند بزرگتر شده و قسمتی از تاج را بپوشاند.

افزایش حجم می تواند لوکالیزه(در یک ناحیه از دندان هاى فک) یا ژنرالیزه( به صورت عمومى تمام لثه اطراف دندان هاى فک) باشد و به آرامی پیشرفت کرده و بدون درد می باشد مگر اینکه به آن عفونت حاد و یا تروما اضافه گردد.
گاهی افزایش حجم التهابی مزمن لثه به صورت یک توده ی پایه دار یا بدون پایه مجزا شبیه تومور ایجاد میگردد .میتواند در ناحیه اینترپروگزیمال (بین دندانى)بوده یا بر روی لثه چسبنده یا مارجینال قرار بگیرد ضایعات رشد آهسته ایی داشته و معمولا بدون درد می باشند .ممکن است اندازه ی آن خودبه خود کاهش یافته و به دنبال آن تشدید شده و افزایش حجم ادامه می یابد.
گاهی زخم های دردناکی در چین خوردگی بین توده افزایش یافته و لثه مجاور ایجاد میگردد.

تغییرات لثه ایی مرتبط با تنفس دهانی :

ژنژویت( بیمارى التهابى لثه) ناشى از افزایش حجم لثه ایی را اغلب می توان در افزادی که تنفس دهانی دارند مشاهده کرد لثه ی قرمز وادماتوز بوده و سطح نواحی اکسپوز(نواحى که در حفره دهان آشکار هستند) لثه دارای براقی منتشر می باشد.این نوع درگیری در نواحی قدامی ماگزیلا(فک بالا)شایع می باشد .

در بسیاری از موارد لثه تغییر یافته به خوبی از لثه ی نرمال مجاور که اکسپوز نمی باشد قابل تفکیک است .مکانیسم اصلی تنفس دهانی بر روی لثه شرح داده نشده .اثر مخرب آن عموما به دهیدراتاسیون سطحی(خشک شدن مخاط دهان در اثر تنفس دهانى ) نسبت داده می شود.

افزایش حجم التهابی لثه ناشی از تنفس دهانی
امتیاز شما :

دکتر کرجی دکتر کرج دکتر دندان پزشک کرجی دکتر دندانپزشک کرجی دکتر دندان پزشک کرجی دکتر دندانپزشک کرجی دکتر دندانپزشک در کرج دندانپزشک کرج دکتر دندان پزشک در کرج دکتر در کرج دندان پزشک در کرج دندان پزشک کرج دندان پزشکی در کرج دکتر دندان در کرج دندان در کرج دندانپزشک معروف در کرج دندان پزشکی معروف در کرج دکتر مهیار در کرج دکتر نمدچی در کرج دکتر مهیار دکتر نمدچی متخصص دندانپزشکی در کرج

پرسش و پاسخ

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − 3 =

پرسش از دکتر