چرا باید یک دندان از دست رفته را جایگزین کنم؟

این سوال یک پاسخ کوتاه و قطعی ندارد و دلایل زیادی می توان برای آن مطرح کرد. یکی از این موارد می تواند ظاهر و زیبایی شما باشد. علاوه بر این وجود یک فضای خالی که در اثر از دست رفتن دندان به وجود می آید می تواند به معنای فشار بیشتر بر روی دندان ها از یک طرف خاص باشد.

وجود فضای خالی در بین دندان ها می تواند گاز زدن و جویدن غذا را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار دهد، چرا که دو دندان کنار آن فضای خالی ممکن است با گذر زمان به سمت این فضا حرکت کرده و در نتیجه تقارن بین دندان های متضاد در بالا و پایین بر هم بخورد. در نتیجه این اتفاق ممکن است تکه های غذا وارد این نواحی خالی شدند و در نهایت مشکل حفره های دندان، پوسیدگی و بیماری لثه گریبان گیر فرد خواهد شد.

چگونه دندان های از دست رفته جایگزین می شوند؟

پاسخ این سوال بستگی به تعداد دندان های از دست رفته فرد دارد و همچنین محل مربوط به آن ها در دهان نیز یک فاکتور تعیین کننده دیگر در این شرایط است. شرایط دندان هایی که هنوز در دهان خود دارد نیز می تواند تصمیم نهایی پزشک معالج را تحت تاثیر قرار دهد.

در مجموع سه راه اصلی برای جایگزین کردن یک دندان از دست رفته وجود دارد. اولین مورد به کمک یک دندان جدا شدنی مصنوعی ( یا دندان های مصنوعی و جداشدنی) است. روش دوم از پل های ثابت درون دهان و در بین دندان های باقی مانده استفاده می کند. معمولا زمانی از پل استفاده می شود که تعداد دندان های مربوطه بسیار کم باشد و یا این که آن ها فقط در یک طرف از دندان باشند. روش سوم با استفاده از ایمپلنت های دندانی انجام می گردد. در این روش از یک ریشه مصنوعی دندان استفاده شده و در داخل استخوان فک جایگذاری می شود و سپس یک تاج دندان یا پل بر روی آن سوار خواهد شد.

پروتز کامل یا دندان مصنوعی چیست؟

پروتز کامل به یک بشقاب گرد با یک یا چند دندان مصنوعی گفته می شود. ممکن است این پروتز تمام پلاستیکی بوده و یا در ساخت آن از ترکیب فلز و پلاستیک استفاده شده باشد. هر دو مدل ممکن است دارای کلیپ هایی باشند که دندان مصنوعی را در ناحیه مورد نظر در دهان به شکل ثابت نگه دارند. بسته به این که محل این کلیپ های نگه دارنده کجا باشد، ممکن است در حین خندیدن و یا باز شدن دهان نمایان گردند.

پروتز کامل
پروتز کامل

فرق بین یک پروتز کامل پلاستیکی با نسخه های حاوی فلز چیست؟

قیمت نسخه های تمام پلاستیکی دندان مصنوعی پایین تر از مدل های فلزی است. اما در صورتی که طراحی آن ها مناسب و دقیق نباشد می توانند دندان هایی که در مقابلشان قرار دارند را با آسیب مواجه کنند.

پروتز های دندانی فلزی معمولا از آلیاژ کوبالت و کرومیوم ساخته می شوند و قدرت آن ها بسیار بیشتر از پلاستیک است. این پروتز ها سبک تر هستند می توانند توسط دندان های باقی مانده در دهان فیکس در جای خود باقی بمانند. با این که پایه اصلی مواد اولیه این مدل ها فلز است اما پلاستیکی با رنگ لثه همراه آن ها هست تا شکلی طبیعی به پروتز شما داده باشد. قیمت این مدل ها به نسبت دندان های مصنوعی تمام پلاستیکی بیشتر است.

چگونه بهترین گزینه برای خودم را انتخاب کنم؟

حتما در این زمینه با دندانپزشک خود مشورت کرده و از وی راهنمایی بخواهید. آن ها شرایط دندان های باقی مانده شما را می دانند. در بیشتر شرایط، دندان های مصنوعی مبتنی بر فلز ها می توانند بهترین نتایج را برای فرد به ارمغان آورند.

آیا می توانم بلافاصله پس از کشیدن دندان از یک پل استفاده کنم؟

پروسه بهبود لثه شما پس از جلسه کشیدن دندان تا شش ماه به طول می انجامد. این بدان معناست که شما باید ابتدا از یک پروتز دندانی موقت استفاده کنید تا زمان مناسب برای قرار دادن پل در فضای خالی مد نظرتان فرا رسد.

پس از قرار دادن پروتز دندانی چه شکلی می شوم؟

امکان شکستن این پروتز ها در صورت افتادن از فاصله بالا به روی زمین سخت وجود دارد. حتما در حین شست و شو دادن دندان مصنوعی خود، آن را بر روی یک ظرف آب یا یک حوله تا کرده نگه دارید تا در صورت افتادن ضربه محکمی به آن وارد نشود.

برای تمیز کردن پروتز دندان قانون عمومی و مهمی وجود دارد: آن ها را هر روز مسواک زده و در آب بشویید. ابتدا دندان های مصنوعی خود را مسواک بزنید تا هرگونه ماده باقی مانده از غذا حذف شود. از یک تمیز کننده دندانی غیر تهاجمی و نرم استفاده کنید نه خمیر دندان. حواستان باشد که مسواک را محکم بر روی دندان های مصنوعی نکشید تا از بروز آسیب برای آن خودداری شود.

مطمئن شوید که تمامی سطوح پروتز دندانی خود را تمیز می کنید، از جمله سطح بیرونی آن که در کنار لثه های شما قرار می گیرد. این مورد بسیار مهم است به خصوص اگر شما از هر گونه ثابت نگه دارنده برای آن استفاده می کنید.

حتما هر روز دندان مصنوعی خود را در داخل یک محلول مخصوص شست و شوی پروتز های دندانی قرار دهید. با این کار هرگونه پلاک و لکه های قوی از روی آن از بین خواهند رفت. همچنین این کار به ضد عفونی کردن پروتز های دندانی کمک کرده و حس تازه تری به آن ها می بخشد. همیشه دستور العمل های سازنده پروتز دندانی خود را با دقت دنبال کنید.

هرگز شب ها موقع خواب پروتز دندان را در دهان خود نگه ندارید مگر این که دلیل خاصی برای این کار وجود داشته باشد.

اگر متوجه شکل گیری لکه های مختلف بر روی دندان های مصنوعی خود شدید، از یک تیم حرفه ای دهان و دندان بخواهید که آن را برای شما تمیز و ضد عفونی کنند.

آیا باید حتما در حین خواب شب پروتز دندانی خودم را در بیاورم؟

دندانپزشک معالج شما احتمالا پیشنهاد می کند شب ها در حین خواب پروتز دندانی را از دهانتان خارج کنید تا فرصتی برای استراحت دهان وجود داشته باشد. اگر این کار را انجام می دهید، خیلی مهم است که آن را در داخل آب قرار دهید تا از ترک خوردگی و جمع شدن آن جلوگیری به عمل آید.

جایگزین مناسب برای پروتز دهانی چیست؟

همانطور که بالا تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، جایگزین های اصلی دندان مصنوعی، استفاده از پل های ثابت و یا ایمپلنت های تخصصی است. یک پل دندانی به کمک قرار دادن تاج های دندان بر روی هر طرف از حفره ایجاد شده انجام می شود و سپس این دو تاج دندان به کمک یک دندان مصنوعی در بخش میانی به هم متصل می گردند. تمامی این لوازم در آزمایشگاه ساخته می شوند و سپس تمامی آن ها به کمک مواد اختصاصی چسبنده به هم متصل خواهند شد. امکان برداشتن پل دندان هر زمان که بخواهید وجود ندارد و به صورت فیکس در دهان شما باقی خواهد ماند.

یک گزینه دیگر در این زمینه استفاده از پل چسبنده است. این مورد دارای بال هایی است که به پشت دندان پشتیبان خود متصل می شوند و به کمترین میزان دریل کردن در این روش نیاز خواهد بود.

آیا همیشه می توانم برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته از پل استفاده کنم؟

فقط زمانی می توانید از پل دندانی استفاده کنید که دارای دندان های قوی با پشتیبانی خوب استخوان در دهان خود باشید. تیم پزشکی معالج شما در تصمیم گیری برای بهترین گزینه جهت جایگزینی دندان از دست رفته کمک خواهد کرد.

پل های دندانی از چه چیزی ساخته می شوند؟

پل های دندانی معمولا از جنس پورسلین ساخته می شوند که متصل به فلز های با ارزش و کیفیت بالا است. گاهی اوقات از دیگر فلز هایی با ارزش پایین تر در ناحیه داخلی پل ها استفاده می شود تا قدرت خوبی به آن ها بدهد. همچنین اخیرا نسخه های جدیدی از پل های دندانی در دسترس قرار گرفته اند که در ساخت آن ها کاملا از یک نوع قدرتمند پورسلین استفاده شده است.

هزینه قرار دادن پل دندانی چقدر است؟

هزینه انجام این پروسه درمانی به اندازه و نوع پل مورد نیاز شما بستگی دارد. همیشه قبل از برنامه ریزی برای پیگیری جلسه درمانی خود از پزشک معالج بخواهید یک تخمین خوب نسبت به هزینه مورد نیاز داشته باشد. با این که پل های دندانی به نسبت گران و پر هزینه هستند اما دوام زیادی خواهند داشت.

پس از قرار دادن پل دندانی چه شکلی خواهم شد؟

شما باید پل دندانی خود را هر روز تمیز کنید تا از بروز مشکلاتی از قبیل بوی بد دهان و بیماری لثه جلوگیری به عمل آید. همچنین باید ناحیه زیر دندان مصنوعی پل را نیز هر روز تمیز کنید. دندانپزشک یا متخصص بهداشتی شما می تواند نشان دهد که چگونه با کمک سوزن مخصوص پل و یا نخ دندان خاص می توان این نواحی که توسط مسواک در دسترس نیستند را تمیز کرد.

آیا روش های دیگری برای ثابت کردن دندان مصنوعی در دهان وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم که بله راه های دیگری نیز وجود دارند که از جمله آن ها می توان به ترکیب استفاده از تاج های دندانی و دندان های مصنوعی اشاره کرد که در این حالت گیره های نگه دارنده پروتز مصنوعی از ناحیه دید خارج می شوند. این موارد به نسبت تخصصی هستند پس باید حتما در مورد آن ها از متخصص و دندانپزشک خودتان مشاوره بخواهید.

آیا می توانم دندان هایی داشته باشم که مستقیما به استخوان فک متصل باشند؟

بله این کار را می توان به کمک ایمپلنت انجام داد. این درمان بدان معن است که شما احتمالا می توانید دندان از دست رفته خود را بدون نیاز به قرار دادن تاج دندان بر روی دندان های کناری خود جایگزین کنید. با این حال بحث ایمپلنت های دندانی بسیار مفصل بوده و نمی توان در این جا پیرامون آن توضیحات کاملی ارائه داد. فراموش نکنید که مراقبت و حفظ بهداشت دندان های باقی مانده به همان اندازه مهم است که باید موارد از دست رفته را حتما جایگزین کنیم.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من حدود دو هفته پیش دندونمو عصب کشی کردم ولی پُرش نکردم الان پانسمانش باز شده و درد شدیدی هم داره لثه ام ورم کرده تو این اوضاع تعطیلی باید چکار کنم !؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام سعید عزیز
   سریعا انتی بیوتیک را شروع کنین
   در ضمن یادتون باشه داخل کانال درمان ریشه شده را اگر پر کرده باشن متاسفانه به علت ریحتن پانسمان باید دوباره درمان ریشه یا همان عصب کشی کنن

 • تصویر کاربر اهورا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد
  آقاي دكتر من چهار عدد دندان هاي جلو رو به علت فاصله داشتن روكش كردم و جنس روكش از زيركونيوم هست و مشكلي كه براي من تو اين چند وقته بوجود آمده اينه كه بعضي از كلمات رو مثل قبلا نميتونم راحت اداركنم و سخت شده واسم ميخواستم بدونم به مرور زمان برطرف ميشه يا نه ، ممنون ميشم بهم جواب بدي چونكه بدجور بهم استرس وارد كرده كه مجبور شدم قرص افسردگي استفاده كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام اهورای عزیز
   معمولا حرکت زبان برای ادای کلمات بهتر میشه و‌عادت میکنین با وضعیت جدید

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا می‌شود با چسب prodofix روکش دندان را چسباند
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام‌حمید عزیز
   این نوع چسب برای دست دندان هست و اصلا امکان چسباندن روکش وجود ندارد

 • تصویر کاربر شجاعی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جنابعالی آقای دکتر من سال هاست زبانم قاچ های زیادی داره هم در وسط هم در کناره زبان، متاسفانه دندون پوسیده دارم که الانم نمیتونم برم دندان پزشک بکشمش
  نگرانم این قاچ های زبان من سرطان زبان میتونه باشه ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جناب اقای / سرکار خانم شجاعی عزیز
   اگر منظورتون شیار هست و شیارهای عمیق که تقریبا نگرانی نداره و فقط هنگام مسواک کردن
   داخل شیار هارو پاک کرده به ارامی و‌ از دهان شویه استفاده کنید

   در غیر اینصورت یک عکس واضح از زبان خود ارسال کنید تا مطمئن شوید

 • تصویر کاربر گندم چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  اقای دکتر دختری دارم یک سال و۸ ماهه که از بدو تولد روی زبانش لکه های نقشه ای سفید وقرمز داره بردم دکتر اما چیزی نگفتند که نگرانی من رفع شه لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام‌گندم عزبز
   به ظاهر زبان جغرافیایی هست و‌مورد خاصی نیست و‌ نیاز به درمان‌خاصی ندارد

 • تصویر کاربر Rooby چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر
  دختر ۶ ساله من یکی از دندانهایی پایینیش یه چند وقتی میشد که لق شده بود ، ۵-۶ روز پیش دیدم یه دندان جدید از داخل دهان و پشت اون دندان لق بیرون زده ، انگار از جای طبیعی در نیومده ، با توجه به مساله کرونا هنوز جرات نکردم ببرمش دنداپزشکی. میخواستم ببینید این مساله طبیعیه؟ بخصوص که دخترم و حتی پسر سه سالم هر دو شون از ۱ سال و نیمگی دندانها شون شروع به پوسیدگی و از بین رفتن کرد که دنداپزشک فرمودن به دلیل شیر شبانه بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام روبی عزیز
   درست فرمودن و به وضعیت پوسدگی دندان های فرزندان شما bottle nurse syndrome گفته میشود
   در مورد اینکه دندان طفل شما در وضعیتی هست که هنوز در نیامده ولی دندان دائمی زیرش داره در جای نامناسب در میاد باید بگم که تا حد امکان به مراکز درمانی مراجعه نکنین و‌بهداشت اون قسمت را بیشتر حفظ کنین این وضعیت اورژانسی نیست اگه خیلی دردناک شد یا امکان افتادن در اثر لصی بیش از حد داشت به مراکز درمانی مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر شهره شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . امروز در هنگام صبحانه خوردن یکی از دندانهای کناری دندان آسیاب بصورت برش عمودی از گوشه شکست.
  با توجه به مورد شیوع کروناو اینکه من در حال حاضر ایران نیستم ودر کشوری که هستم شیوع کرونا نیز شروع شده چگونه فعلا مانع اسیب بیشتر دندان شوم. ضمن اینکه درد ندارم و لبه تیز را هم احساس نمی کنم و دندانم تغییر رنگ هم ندارد
  لطف راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام شهره عزیز
   نه فعلا مشکلی نیست ولی در یک صورت مشکل خواهد شد و اون زمانیست که تکه شکسته شروع به جدا شدن بکنه و مثل یک چاقو بره تو لثه که درد بدی خواهد داشت اگر این حالت نباشه فعلا میشه مدارا کرد

 • تصویر کاربر Sahar چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من دندونم درد میکرد یکی از دوستا گفت قرص امی تریپتیلین بزار رو لثت. بعد که گذاشتم سر شد ولی موقع شستن متوجه شدم که پوست لثمم سوخته با اون دارو . از اون موقع تا حالا کله دندونام بلند شدن درد رفتم پیش دندانپزشک هم میگه کاری برات نمیتونم انجام بدم و مسکن نوشت. دردش خیلی شدید شده یه ساعت درد شدید پنج دقیقه اروم میشه. الانم دارم با اشک این متنو براتون مینویسم. ممنون میشم اگه یه راه بزارید جلوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سحر عزیز
   منظورتون متوجه نشدم که دندونام بلند شدن یعنی چی
   لطفا توضیح واضحتر بدین

 • تصویر کاربر راضی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید..... من بالای دوتا دندان نیش فک بالا استخوان زیر لثه متورم هست. باعث شده لب بالایم به راحتی پایین نیاد.... و اینکه از بیرون نگاه کنی، می بینی بالای لب ی حالت قلمبه ای داره.... و باعث شده زیبایی لب هام به چشم نیاد....به نظر شما من چه درمانی انجام بدم که این حالت از بین بره.... ارتودنسی یا تراش استخوان فک بالای دوتا دندان؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام راضی عزیز
   لطفا یک فوتو گراف با دهان بسته و باز از نمای جلو و نیمرخ مجموعا چهار عکس فوتوگراف ارسال نمایین

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روکش دندانم افتاده و با توجه به بیماری کرونا جرئت رفتن به دندانپزشکی را ندارم .
  میخواستم بدونم که آیا چسب خاصی دارد یا نه و اینکه تا چه مدت میتوان از آن استفاده کرد و چقدر کارایی دارد و بعدا اگر قرار شود به دندانپزشک مراجعه کنم این چسب قابلیت جداسازی را دارد یا خیر؟و چگونه از این چسب استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اینکه احتمال اسیب دیدگی دندان زیر روکش وجود دارد توصیه میکنم به مراکز دندان پزشکی زیر نظر و تایید بهداشت مراجعه کنین و براتون بچسبونن چون سمانی که بتواند روکش را بچسباند و‌جدا نشود وجود ندارد
   و در صورتی که از چسب خاصی استفاده نمایین احتمال جدایی یا اسیب دندان و‌حتی وارد شدن به مسیر تنفسی و‌خفگی وجود دارد

 • تصویر کاربر پانیذ سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دندونم خرابه و درد میکنه ، اما توی این وضع کونا کسی قبولم نمیکنه ، مکان زندگیمم در شهرستان پرند هستش ، واقعا من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به شرایط موجود از استامینوفن های ساده استفاده کنین و در صورت علائم عفونت از اموکسی سیلین تا شرایط حضور در مطب ها فراهم بشه

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل پایین راست شکسته و درد به عصب رسیده و نمی توانم حتی آب با آن سمت بخورم، زیر گلوم متورم شده که این تورم یکم مایل به سمت راست هستش و نگرانم کرده. آیا مشکل از دندان عقلم هست ؟
  موضوع دیگه اینکه نزدیک به 1 سال پیش به صورت ناگهانی مشکل سوت گوش پیدا کردم و هنوز خوب نشده می خواستم بدونم آیا ممکنه دندان عقلم زده باشه به گوشم؟
  دندان پزشکی پیدا کردم که کار انجام میده، آیا با این وضعیت دندانم رو بکشم مشکلی برام پیش نمیاد ؟
  خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   حسن عزیز سلام
   در مورد سوال اول حتما دندان عقل را خارج کنین‌ولی مرکزی باشه که حتما استریل را به حد کمال رعایت کنه
   در مورد سوت گوش نه نمیتونه از دندان عقل باشه

  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   درکل آیا دندان میتونه دلیل عامل سوت گوش باشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر ببخشید من زبونم شیار داره تو قسمت وسط وگاها کناره هاش شیار داره الان یهویی زبونمو نگاه کررم یه فرورفتگی یا شیار در قسمت پرزای برگی هست ممکنه شیار اونجا هم باشه ؟؟
  1. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر اینم عکسشه نمیدونم چرا نمیاد
  2. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اینم عکسشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ساره عزیز
   ایا در ان قسمت درد و یا خونریزی احتمالی وجود‌دارد؟

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر