چرا باید یک دندان از دست رفته را جایگزین کنم؟

این سوال یک پاسخ کوتاه و قطعی ندارد و دلایل زیادی می توان برای آن مطرح کرد. یکی از این موارد می تواند ظاهر و زیبایی شما باشد. علاوه بر این وجود یک فضای خالی که در اثر از دست رفتن دندان به وجود می آید می تواند به معنای فشار بیشتر بر روی دندان ها از یک طرف خاص باشد.

وجود فضای خالی در بین دندان ها می تواند گاز زدن و جویدن غذا را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار دهد، چرا که دو دندان کنار آن فضای خالی ممکن است با گذر زمان به سمت این فضا حرکت کرده و در نتیجه تقارن بین دندان های متضاد در بالا و پایین بر هم بخورد. در نتیجه این اتفاق ممکن است تکه های غذا وارد این نواحی خالی شدند و در نهایت مشکل حفره های دندان، پوسیدگی و بیماری لثه گریبان گیر فرد خواهد شد.

چگونه دندان های از دست رفته جایگزین می شوند؟

پاسخ این سوال بستگی به تعداد دندان های از دست رفته فرد دارد و همچنین محل مربوط به آن ها در دهان نیز یک فاکتور تعیین کننده دیگر در این شرایط است. شرایط دندان هایی که هنوز در دهان خود دارد نیز می تواند تصمیم نهایی پزشک معالج را تحت تاثیر قرار دهد.

در مجموع سه راه اصلی برای جایگزین کردن یک دندان از دست رفته وجود دارد. اولین مورد به کمک یک دندان جدا شدنی مصنوعی ( یا دندان های مصنوعی و جداشدنی) است. روش دوم از پل های ثابت درون دهان و در بین دندان های باقی مانده استفاده می کند. معمولا زمانی از پل استفاده می شود که تعداد دندان های مربوطه بسیار کم باشد و یا این که آن ها فقط در یک طرف از دندان باشند. روش سوم با استفاده از ایمپلنت های دندانی انجام می گردد. در این روش از یک ریشه مصنوعی دندان استفاده شده و در داخل استخوان فک جایگذاری می شود و سپس یک تاج دندان یا پل بر روی آن سوار خواهد شد.

پروتز کامل یا دندان مصنوعی چیست؟

پروتز کامل به یک بشقاب گرد با یک یا چند دندان مصنوعی گفته می شود. ممکن است این پروتز تمام پلاستیکی بوده و یا در ساخت آن از ترکیب فلز و پلاستیک استفاده شده باشد. هر دو مدل ممکن است دارای کلیپ هایی باشند که دندان مصنوعی را در ناحیه مورد نظر در دهان به شکل ثابت نگه دارند. بسته به این که محل این کلیپ های نگه دارنده کجا باشد، ممکن است در حین خندیدن و یا باز شدن دهان نمایان گردند.

پروتز کامل
پروتز کامل

فرق بین یک پروتز کامل پلاستیکی با نسخه های حاوی فلز چیست؟

قیمت نسخه های تمام پلاستیکی دندان مصنوعی پایین تر از مدل های فلزی است. اما در صورتی که طراحی آن ها مناسب و دقیق نباشد می توانند دندان هایی که در مقابلشان قرار دارند را با آسیب مواجه کنند.

پروتز های دندانی فلزی معمولا از آلیاژ کوبالت و کرومیوم ساخته می شوند و قدرت آن ها بسیار بیشتر از پلاستیک است. این پروتز ها سبک تر هستند می توانند توسط دندان های باقی مانده در دهان فیکس در جای خود باقی بمانند. با این که پایه اصلی مواد اولیه این مدل ها فلز است اما پلاستیکی با رنگ لثه همراه آن ها هست تا شکلی طبیعی به پروتز شما داده باشد. قیمت این مدل ها به نسبت دندان های مصنوعی تمام پلاستیکی بیشتر است.

چگونه بهترین گزینه برای خودم را انتخاب کنم؟

حتما در این زمینه با دندانپزشک خود مشورت کرده و از وی راهنمایی بخواهید. آن ها شرایط دندان های باقی مانده شما را می دانند. در بیشتر شرایط، دندان های مصنوعی مبتنی بر فلز ها می توانند بهترین نتایج را برای فرد به ارمغان آورند.

آیا می توانم بلافاصله پس از کشیدن دندان از یک پل استفاده کنم؟

پروسه بهبود لثه شما پس از جلسه کشیدن دندان تا شش ماه به طول می انجامد. این بدان معناست که شما باید ابتدا از یک پروتز دندانی موقت استفاده کنید تا زمان مناسب برای قرار دادن پل در فضای خالی مد نظرتان فرا رسد.

پس از قرار دادن پروتز دندانی چه شکلی می شوم؟

امکان شکستن این پروتز ها در صورت افتادن از فاصله بالا به روی زمین سخت وجود دارد. حتما در حین شست و شو دادن دندان مصنوعی خود، آن را بر روی یک ظرف آب یا یک حوله تا کرده نگه دارید تا در صورت افتادن ضربه محکمی به آن وارد نشود.

برای تمیز کردن پروتز دندان قانون عمومی و مهمی وجود دارد: آن ها را هر روز مسواک زده و در آب بشویید. ابتدا دندان های مصنوعی خود را مسواک بزنید تا هرگونه ماده باقی مانده از غذا حذف شود. از یک تمیز کننده دندانی غیر تهاجمی و نرم استفاده کنید نه خمیر دندان. حواستان باشد که مسواک را محکم بر روی دندان های مصنوعی نکشید تا از بروز آسیب برای آن خودداری شود.

مطمئن شوید که تمامی سطوح پروتز دندانی خود را تمیز می کنید، از جمله سطح بیرونی آن که در کنار لثه های شما قرار می گیرد. این مورد بسیار مهم است به خصوص اگر شما از هر گونه ثابت نگه دارنده برای آن استفاده می کنید.

حتما هر روز دندان مصنوعی خود را در داخل یک محلول مخصوص شست و شوی پروتز های دندانی قرار دهید. با این کار هرگونه پلاک و لکه های قوی از روی آن از بین خواهند رفت. همچنین این کار به ضد عفونی کردن پروتز های دندانی کمک کرده و حس تازه تری به آن ها می بخشد. همیشه دستور العمل های سازنده پروتز دندانی خود را با دقت دنبال کنید.

هرگز شب ها موقع خواب پروتز دندان را در دهان خود نگه ندارید مگر این که دلیل خاصی برای این کار وجود داشته باشد.

اگر متوجه شکل گیری لکه های مختلف بر روی دندان های مصنوعی خود شدید، از یک تیم حرفه ای دهان و دندان بخواهید که آن را برای شما تمیز و ضد عفونی کنند.

آیا باید حتما در حین خواب شب پروتز دندانی خودم را در بیاورم؟

دندانپزشک معالج شما احتمالا پیشنهاد می کند شب ها در حین خواب پروتز دندانی را از دهانتان خارج کنید تا فرصتی برای استراحت دهان وجود داشته باشد. اگر این کار را انجام می دهید، خیلی مهم است که آن را در داخل آب قرار دهید تا از ترک خوردگی و جمع شدن آن جلوگیری به عمل آید.

جایگزین مناسب برای پروتز دهانی چیست؟

همانطور که بالا تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، جایگزین های اصلی دندان مصنوعی، استفاده از پل های ثابت و یا ایمپلنت های تخصصی است. یک پل دندانی به کمک قرار دادن تاج های دندان بر روی هر طرف از حفره ایجاد شده انجام می شود و سپس این دو تاج دندان به کمک یک دندان مصنوعی در بخش میانی به هم متصل می گردند. تمامی این لوازم در آزمایشگاه ساخته می شوند و سپس تمامی آن ها به کمک مواد اختصاصی چسبنده به هم متصل خواهند شد. امکان برداشتن پل دندان هر زمان که بخواهید وجود ندارد و به صورت فیکس در دهان شما باقی خواهد ماند.

یک گزینه دیگر در این زمینه استفاده از پل چسبنده است. این مورد دارای بال هایی است که به پشت دندان پشتیبان خود متصل می شوند و به کمترین میزان دریل کردن در این روش نیاز خواهد بود.

آیا همیشه می توانم برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته از پل استفاده کنم؟

فقط زمانی می توانید از پل دندانی استفاده کنید که دارای دندان های قوی با پشتیبانی خوب استخوان در دهان خود باشید. تیم پزشکی معالج شما در تصمیم گیری برای بهترین گزینه جهت جایگزینی دندان از دست رفته کمک خواهد کرد.

پل های دندانی از چه چیزی ساخته می شوند؟

پل های دندانی معمولا از جنس پورسلین ساخته می شوند که متصل به فلز های با ارزش و کیفیت بالا است. گاهی اوقات از دیگر فلز هایی با ارزش پایین تر در ناحیه داخلی پل ها استفاده می شود تا قدرت خوبی به آن ها بدهد. همچنین اخیرا نسخه های جدیدی از پل های دندانی در دسترس قرار گرفته اند که در ساخت آن ها کاملا از یک نوع قدرتمند پورسلین استفاده شده است.

هزینه قرار دادن پل دندانی چقدر است؟

هزینه انجام این پروسه درمانی به اندازه و نوع پل مورد نیاز شما بستگی دارد. همیشه قبل از برنامه ریزی برای پیگیری جلسه درمانی خود از پزشک معالج بخواهید یک تخمین خوب نسبت به هزینه مورد نیاز داشته باشد. با این که پل های دندانی به نسبت گران و پر هزینه هستند اما دوام زیادی خواهند داشت.

پس از قرار دادن پل دندانی چه شکلی خواهم شد؟

شما باید پل دندانی خود را هر روز تمیز کنید تا از بروز مشکلاتی از قبیل بوی بد دهان و بیماری لثه جلوگیری به عمل آید. همچنین باید ناحیه زیر دندان مصنوعی پل را نیز هر روز تمیز کنید. دندانپزشک یا متخصص بهداشتی شما می تواند نشان دهد که چگونه با کمک سوزن مخصوص پل و یا نخ دندان خاص می توان این نواحی که توسط مسواک در دسترس نیستند را تمیز کرد.

آیا روش های دیگری برای ثابت کردن دندان مصنوعی در دهان وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم که بله راه های دیگری نیز وجود دارند که از جمله آن ها می توان به ترکیب استفاده از تاج های دندانی و دندان های مصنوعی اشاره کرد که در این حالت گیره های نگه دارنده پروتز مصنوعی از ناحیه دید خارج می شوند. این موارد به نسبت تخصصی هستند پس باید حتما در مورد آن ها از متخصص و دندانپزشک خودتان مشاوره بخواهید.

آیا می توانم دندان هایی داشته باشم که مستقیما به استخوان فک متصل باشند؟

بله این کار را می توان به کمک ایمپلنت انجام داد. این درمان بدان معن است که شما احتمالا می توانید دندان از دست رفته خود را بدون نیاز به قرار دادن تاج دندان بر روی دندان های کناری خود جایگزین کنید. با این حال بحث ایمپلنت های دندانی بسیار مفصل بوده و نمی توان در این جا پیرامون آن توضیحات کاملی ارائه داد. فراموش نکنید که مراقبت و حفظ بهداشت دندان های باقی مانده به همان اندازه مهم است که باید موارد از دست رفته را حتما جایگزین کنیم.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر hadi پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  با توجه به مشکلات کرونا مطب بازه یا تعطیل ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام، با توجه به دستور وزارت بهداشت . مطب تا اطلاع ثانویه تعطیل است

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  40ساله هستم دندان شیری ام لق شده با توجه ب شرایط فعلی ووجود کرونا امکان مراجعه ندارم
  چطور میتوانم دندان را تا آرام شدن اوضاع نگه دارم؟
  آیا چسبی یا چیزی دیگری وجود دارد؟
  لطفا معرفی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام محمد‌عزیر
   با چسب این مشکل رفع نمیشه
   باید تحت تماس یا اصطکاک قرار نگیرد در ضمن بهداشت مناسب ودر صورت درد یک مسکن کار را راحت تر میسازد

    

 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لثه بنده چند روزی هست آبسه کرده و اینکه با بحث ویروس کرونا امکان مراجعه به دندانپزشکی وجود نداره با مشاوره داروساز از مترونیدازول و آموکسی سیلین استفاده کردم اما بهتر نشده ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام
   این یک ابسه ساده هست در حال حاضر با داروی اموکسی و‌مترو و دهان شویه به مرور کنترل میشود
   نه درمان فعلا با همین داروها کنترل کنین تا محدودیت رجوع به مطب رفع شه

 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  یک هاله سیاه روی این دندون دیدن آیا مسئله هاد و جدی هست؟ و برای رفعش چه میشه کرد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   من الان اینجا یه عکس میفرستم.
  2. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام
   با یک جرمگیری سالم از طریق دستگاه ایرفلو براحتی رفع میشود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افشین چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من امروز رفتم دندانم راعصب کشی کنم ولی بخاطر عفونت روی دندانم دوا گذاشت وبعد من یه سیگار کشیدم الان زبانم یکم سیاه شده آیا طبیعی هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام جناب افشین نصیری
   در صورت امکان عکس زبانتون را ارسال کنین
   هر چند چیزه خاصی به نظر نمی اید

  2. تصویر کاربر افشین دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر افشین دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون
  4. تصویر کاربر افشین سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   تشکر
  5. تصویر کاربر افشین سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   تشکر
  6. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   مشکل خاصی نیست
   معمولا این عارضه ها از قبل وجود داشتن ولی شما به ظاهر تازه دقت نمودین در مجموع با مسواک روی زبان اگر رفع نشد به من اطلاع بدین

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ازادنیا شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوب هستید من ۵ روز پیش عصب کشی کردم روز اول دوم تقریبا درد کم روزی دو تا مسکن خوردم از روز سوم درد شدید شده روزی ۴ تا ۵ تا مسکن میخورم ، هر سه ساعت درد شدید شروع میشه به دکترم گفتم میگه طبیعیه ولی بار اول این اتفاق میافته همیشه عصب کشی میکنم تا دو روز درد میگیره بعد خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   درد بعد از عقب کشی معمولا دردیست طبیعی به ان PAA گفته میشود بشرطی که عفونی نباشد
   در مجموع با استفاده از یک امپول پیروکسیکام و یک‌امپول دگزامتازون این مشکل رفع میشود به شرطی که‌مشکل قلبی فشار خون و دیابت نداشته باشین

 • تصویر کاربر هاني چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلاك دكتر گفتيد عكس واضح تر بفرستم من دندان عقلم را كشيدم دندان بغلش را هم پر كردم.همان شب لكه سفير روي لثم ضاهر شد دكتر يك ماه نرفته خيلي نگرانم اينم بگم جراحي دندان عقلم افتضاح بد بود.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام
   ایا با فشار دادن از ان منطقه چرک خارج میشه؟

  2. تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام خیر دکتر اصلا چرک نداره.الان مسطح شده.
  3. تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر به نظر شما خطرناک.اخه خود به خود به وجود نیامد بعد کار دندانپزشکی امد😔
  4. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام مجدد
   نه اصلا نمیتونه خطرناک باشه

  5. تصویر کاربر هاني پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر جان خدا عمرت بده درمان چیست؟میشه بیام پیشتون لیزر کنم؟
  6. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام هانی عزیز
   مدتی صبر فرمایین بهد تشریف بیارین جهت معاینه چون اکثر مواقع این گونه از عارضه ها خود کنترل هستن

  7. تصویر کاربر هاني یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر ببخشید آنقدر سوال پرسیدم الان داره دو ماه میشه ایراد نداره ؟خودش خوب میشه؟
  8. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   جهت آرامش و بررسی بیشتر میتوانید برای معاینه مراجعه نمایید

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من دومين بار پيام ميدم گفتيد عكس با كيفيت بفرس ممنون ميشم جواب بدين.من دندان عقلم را كشيدم دندان بغلش را پر كردم لكع سفيد همان شب همان طرف لثم زد يك ماه دكتر نميره اخه اين چيه خيلي ميترسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام
   ایا با فشار دادن از ان منطقه چرک خارج میشه؟

 • تصویر کاربر رُز دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید
  متاسفانه برای روکش به دکتری مراجعه کردم که تراش در حد غیر مجاز روی دندان من انجام داد که تقریبا دندونی برام نگذاشت؛ روکشم دو ماه دوام نیاورد و در آمد, باز چسپوند ولی باز بعد سه ماه دراومده!!! به دکتری دیگری مراجعه کردم, ایشون گفتند باید از همون دندون عکس بگیری؛ گفت ریشه سالمه یا باید جراحی افزایش طول تاج انجام بدی پر بشه و روکش مجدد یا دندون بکشی و ایمپلنت کنی!!!حالا با توجه به این ریشه سالمه آیا لزوم به ایمپلنت هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام رز عزیز
   اگر امکان جراحی افزایش طول تاج وجود دارد
   حتما انجام بدین چون با این کار معمولا گیر کار بیشتر شده و روکش ثبات بهتری خواهد داشت

 • تصویر کاربر هانی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من دندان عقلم را جراحي كردم و دندان بغلش را پر كردم شبش يه چيز سفيد روي لثم زد بعد سه هفته از بين نرفته فقط جمع شده عكس اول و دوم را ميفرستم نظر شما چيه خيلي نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام، لطفا عکس با کیفیت تری بفرستید

 • تصویر کاربر سلما جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  روكش دندان شماره ٥ بالا همراه با ماده داخل آن درآمده، سوالم اينكه چيكار ميشه كرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام سلما عزیز
   با پستش در امده در صورتی که دندان زیر نشکسته باشه میشه دوباره چسباند

 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقت پیش از شما سوالی پرسیدم راجع به بیماری همسرم و گفتم لب بالاییش هرچند وقت یکبار دچار تورم میشه بدون درد و ترک و خونریزی در انگلیس از لبش نمونه برداری کردن و گفتن گرانولوماتوز دهانی هست. شما جواب منو دادید الان سوال من اینه آیا این یک نوع سرطان هست؟واگر نه امکان بهبودی هست یا خیر یا موقته فقط؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سمیرای عزیز
   عارضه های گرانولوماتوز اورو فشال درمان قطعی نداره فقط در مواردی قابل کنترل شدن هست ولی در اغلب موارد درمان قطعی شناخته نشده است
   چون عامل ایجاد کننده اش گمنام می ماند

 • تصویر کاربر میثم شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر .دکتر من چند وقتی هس در ناحیه کناره های زبان زیر زبان کندیلوما دارم و مبتلا هستم و در ازمایشی که دادم اچ پی وی ۳۱ ۳۹ در داخل دهان دارم و زیرزبانم متورم شده ...عکسهایی براتون میفرستم میخواستم بدونم درمان میشه ایا؟ و هزینش به چه صورته؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام میثم عزیز
   در دندان پزشکی تخصصی هست به نام تخصص تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان به این تخصص مراجعه نمایین

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه را در وب سایت ما به شما ارائه می کنیم. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر