چرا باید یک دندان از دست رفته را جایگزین کنم؟

این سوال یک پاسخ کوتاه و قطعی ندارد و دلایل زیادی می توان برای آن مطرح کرد. یکی از این موارد می تواند ظاهر و زیبایی شما باشد. علاوه بر این وجود یک فضای خالی که در اثر از دست رفتن دندان به وجود می آید می تواند به معنای فشار بیشتر بر روی دندان ها از یک طرف خاص باشد.

وجود فضای خالی در بین دندان ها می تواند گاز زدن و جویدن غذا را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار دهد، چرا که دو دندان کنار آن فضای خالی ممکن است با گذر زمان به سمت این فضا حرکت کرده و در نتیجه تقارن بین دندان های متضاد در بالا و پایین بر هم بخورد. در نتیجه این اتفاق ممکن است تکه های غذا وارد این نواحی خالی شدند و در نهایت مشکل حفره های دندان، پوسیدگی و بیماری لثه گریبان گیر فرد خواهد شد.

چگونه دندان های از دست رفته جایگزین می شوند؟

پاسخ این سوال بستگی به تعداد دندان های از دست رفته فرد دارد و همچنین محل مربوط به آن ها در دهان نیز یک فاکتور تعیین کننده دیگر در این شرایط است. شرایط دندان هایی که هنوز در دهان خود دارد نیز می تواند تصمیم نهایی پزشک معالج را تحت تاثیر قرار دهد.

در مجموع سه راه اصلی برای جایگزین کردن یک دندان از دست رفته وجود دارد. اولین مورد به کمک یک دندان جدا شدنی مصنوعی ( یا دندان های مصنوعی و جداشدنی) است. روش دوم از پل های ثابت درون دهان و در بین دندان های باقی مانده استفاده می کند. معمولا زمانی از پل استفاده می شود که تعداد دندان های مربوطه بسیار کم باشد و یا این که آن ها فقط در یک طرف از دندان باشند. روش سوم با استفاده از ایمپلنت های دندانی انجام می گردد. در این روش از یک ریشه مصنوعی دندان استفاده شده و در داخل استخوان فک جایگذاری می شود و سپس یک تاج دندان یا پل بر روی آن سوار خواهد شد.

پروتز کامل یا دندان مصنوعی چیست؟

پروتز کامل به یک بشقاب گرد با یک یا چند دندان مصنوعی گفته می شود. ممکن است این پروتز تمام پلاستیکی بوده و یا در ساخت آن از ترکیب فلز و پلاستیک استفاده شده باشد. هر دو مدل ممکن است دارای کلیپ هایی باشند که دندان مصنوعی را در ناحیه مورد نظر در دهان به شکل ثابت نگه دارند. بسته به این که محل این کلیپ های نگه دارنده کجا باشد، ممکن است در حین خندیدن و یا باز شدن دهان نمایان گردند.

پروتز کامل
پروتز کامل

فرق بین یک پروتز کامل پلاستیکی با نسخه های حاوی فلز چیست؟

قیمت نسخه های تمام پلاستیکی دندان مصنوعی پایین تر از مدل های فلزی است. اما در صورتی که طراحی آن ها مناسب و دقیق نباشد می توانند دندان هایی که در مقابلشان قرار دارند را با آسیب مواجه کنند.

پروتز های دندانی فلزی معمولا از آلیاژ کوبالت و کرومیوم ساخته می شوند و قدرت آن ها بسیار بیشتر از پلاستیک است. این پروتز ها سبک تر هستند می توانند توسط دندان های باقی مانده در دهان فیکس در جای خود باقی بمانند. با این که پایه اصلی مواد اولیه این مدل ها فلز است اما پلاستیکی با رنگ لثه همراه آن ها هست تا شکلی طبیعی به پروتز شما داده باشد. قیمت این مدل ها به نسبت دندان های مصنوعی تمام پلاستیکی بیشتر است.

چگونه بهترین گزینه برای خودم را انتخاب کنم؟

حتما در این زمینه با دندانپزشک خود مشورت کرده و از وی راهنمایی بخواهید. آن ها شرایط دندان های باقی مانده شما را می دانند. در بیشتر شرایط، دندان های مصنوعی مبتنی بر فلز ها می توانند بهترین نتایج را برای فرد به ارمغان آورند.

آیا می توانم بلافاصله پس از کشیدن دندان از یک پل استفاده کنم؟

پروسه بهبود لثه شما پس از جلسه کشیدن دندان تا شش ماه به طول می انجامد. این بدان معناست که شما باید ابتدا از یک پروتز دندانی موقت استفاده کنید تا زمان مناسب برای قرار دادن پل در فضای خالی مد نظرتان فرا رسد.

پس از قرار دادن پروتز دندانی چه شکلی می شوم؟

امکان شکستن این پروتز ها در صورت افتادن از فاصله بالا به روی زمین سخت وجود دارد. حتما در حین شست و شو دادن دندان مصنوعی خود، آن را بر روی یک ظرف آب یا یک حوله تا کرده نگه دارید تا در صورت افتادن ضربه محکمی به آن وارد نشود.

برای تمیز کردن پروتز دندان قانون عمومی و مهمی وجود دارد: آن ها را هر روز مسواک زده و در آب بشویید. ابتدا دندان های مصنوعی خود را مسواک بزنید تا هرگونه ماده باقی مانده از غذا حذف شود. از یک تمیز کننده دندانی غیر تهاجمی و نرم استفاده کنید نه خمیر دندان. حواستان باشد که مسواک را محکم بر روی دندان های مصنوعی نکشید تا از بروز آسیب برای آن خودداری شود.

مطمئن شوید که تمامی سطوح پروتز دندانی خود را تمیز می کنید، از جمله سطح بیرونی آن که در کنار لثه های شما قرار می گیرد. این مورد بسیار مهم است به خصوص اگر شما از هر گونه ثابت نگه دارنده برای آن استفاده می کنید.

حتما هر روز دندان مصنوعی خود را در داخل یک محلول مخصوص شست و شوی پروتز های دندانی قرار دهید. با این کار هرگونه پلاک و لکه های قوی از روی آن از بین خواهند رفت. همچنین این کار به ضد عفونی کردن پروتز های دندانی کمک کرده و حس تازه تری به آن ها می بخشد. همیشه دستور العمل های سازنده پروتز دندانی خود را با دقت دنبال کنید.

هرگز شب ها موقع خواب پروتز دندان را در دهان خود نگه ندارید مگر این که دلیل خاصی برای این کار وجود داشته باشد.

اگر متوجه شکل گیری لکه های مختلف بر روی دندان های مصنوعی خود شدید، از یک تیم حرفه ای دهان و دندان بخواهید که آن را برای شما تمیز و ضد عفونی کنند.

آیا باید حتما در حین خواب شب پروتز دندانی خودم را در بیاورم؟

دندانپزشک معالج شما احتمالا پیشنهاد می کند شب ها در حین خواب پروتز دندانی را از دهانتان خارج کنید تا فرصتی برای استراحت دهان وجود داشته باشد. اگر این کار را انجام می دهید، خیلی مهم است که آن را در داخل آب قرار دهید تا از ترک خوردگی و جمع شدن آن جلوگیری به عمل آید.

جایگزین مناسب برای پروتز دهانی چیست؟

همانطور که بالا تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، جایگزین های اصلی دندان مصنوعی، استفاده از پل های ثابت و یا ایمپلنت های تخصصی است. یک پل دندانی به کمک قرار دادن تاج های دندان بر روی هر طرف از حفره ایجاد شده انجام می شود و سپس این دو تاج دندان به کمک یک دندان مصنوعی در بخش میانی به هم متصل می گردند. تمامی این لوازم در آزمایشگاه ساخته می شوند و سپس تمامی آن ها به کمک مواد اختصاصی چسبنده به هم متصل خواهند شد. امکان برداشتن پل دندان هر زمان که بخواهید وجود ندارد و به صورت فیکس در دهان شما باقی خواهد ماند.

یک گزینه دیگر در این زمینه استفاده از پل چسبنده است. این مورد دارای بال هایی است که به پشت دندان پشتیبان خود متصل می شوند و به کمترین میزان دریل کردن در این روش نیاز خواهد بود.

آیا همیشه می توانم برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته از پل استفاده کنم؟

فقط زمانی می توانید از پل دندانی استفاده کنید که دارای دندان های قوی با پشتیبانی خوب استخوان در دهان خود باشید. تیم پزشکی معالج شما در تصمیم گیری برای بهترین گزینه جهت جایگزینی دندان از دست رفته کمک خواهد کرد.

پل های دندانی از چه چیزی ساخته می شوند؟

پل های دندانی معمولا از جنس پورسلین ساخته می شوند که متصل به فلز های با ارزش و کیفیت بالا است. گاهی اوقات از دیگر فلز هایی با ارزش پایین تر در ناحیه داخلی پل ها استفاده می شود تا قدرت خوبی به آن ها بدهد. همچنین اخیرا نسخه های جدیدی از پل های دندانی در دسترس قرار گرفته اند که در ساخت آن ها کاملا از یک نوع قدرتمند پورسلین استفاده شده است.

هزینه قرار دادن پل دندانی چقدر است؟

هزینه انجام این پروسه درمانی به اندازه و نوع پل مورد نیاز شما بستگی دارد. همیشه قبل از برنامه ریزی برای پیگیری جلسه درمانی خود از پزشک معالج بخواهید یک تخمین خوب نسبت به هزینه مورد نیاز داشته باشد. با این که پل های دندانی به نسبت گران و پر هزینه هستند اما دوام زیادی خواهند داشت.

پس از قرار دادن پل دندانی چه شکلی خواهم شد؟

شما باید پل دندانی خود را هر روز تمیز کنید تا از بروز مشکلاتی از قبیل بوی بد دهان و بیماری لثه جلوگیری به عمل آید. همچنین باید ناحیه زیر دندان مصنوعی پل را نیز هر روز تمیز کنید. دندانپزشک یا متخصص بهداشتی شما می تواند نشان دهد که چگونه با کمک سوزن مخصوص پل و یا نخ دندان خاص می توان این نواحی که توسط مسواک در دسترس نیستند را تمیز کرد.

آیا روش های دیگری برای ثابت کردن دندان مصنوعی در دهان وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم که بله راه های دیگری نیز وجود دارند که از جمله آن ها می توان به ترکیب استفاده از تاج های دندانی و دندان های مصنوعی اشاره کرد که در این حالت گیره های نگه دارنده پروتز مصنوعی از ناحیه دید خارج می شوند. این موارد به نسبت تخصصی هستند پس باید حتما در مورد آن ها از متخصص و دندانپزشک خودتان مشاوره بخواهید.

آیا می توانم دندان هایی داشته باشم که مستقیما به استخوان فک متصل باشند؟

بله این کار را می توان به کمک ایمپلنت انجام داد. این درمان بدان معن است که شما احتمالا می توانید دندان از دست رفته خود را بدون نیاز به قرار دادن تاج دندان بر روی دندان های کناری خود جایگزین کنید. با این حال بحث ایمپلنت های دندانی بسیار مفصل بوده و نمی توان در این جا پیرامون آن توضیحات کاملی ارائه داد. فراموش نکنید که مراقبت و حفظ بهداشت دندان های باقی مانده به همان اندازه مهم است که باید موارد از دست رفته را حتما جایگزین کنیم.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سوال کامل نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴روزه دندان عقل‌در آوردم از پایین خیلی خیلی درد میکنه و۳۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سللم رقیه عزیز
   با دهان شویه بشورین
   بهداشت دهان را بالا ببرین
   در صورت نیاز یک دوره انتی بیوتیک اموکسی ۵۰۰ میل کنین هر هشت ساعت یک‌عدد تا هشت روز

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشی من دندان عقل سمت چپ فک پایبن،که برخلاف دندان های دیگه کج دراومده بود،وتحت فشاربود،کشیدم.الان سمت راست هم همینطوره،بایدبکشم،25ساله هستم،میخواستم به تعویق بنداز م چندسال دیگه مشکلی پیش نمیاد،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   محمدرضا جان سلام
   بستگی داره که چقدر اذیت کنه
   ایا لثه اطرافش عفونت نکنه که نیازی نیست
   ولی در صورت عفونت حتما باید درمان کشیدن بشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدوده یک هفته است.درد دندان و فک دارم.رفتم دکتر گفتند دندان عقلت آسیب دیده باید جراحی بشه.فعلا دارو مسکن مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام ابوالفضل عزیز
   تشخیص دکترتون مقدم بر من است
   دارو میل کنین

 • تصویر کاربر ساحره شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی دور لثه دندونای پایینم وداخل دهان فک . . لکهای سفید در اومدن با اندگی درد پزشک رفتم گفتن چیزی نیست نیستاتین نوشتن الان باخوان مطالب شما ترسیدم کنه این همون لکوپلاکیاس وپیش در آمد سرطانه چطورباید تشخیص داد . . باز رفتم دکتر گفت قارچه نستاتین نوشته با چندتاقرص لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام ساحره عزیز
   اگر تشخیص قارچ باشه که نیازی به ترس نیست
   لطفا تصویرشو برام بفرستین تا دقیق تر نظر بدم

 • تصویر کاربر نیلو شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  متنی خوندم که نوشتید موقتا میشه روکش را چسباند تا وقت دکتر گرفته شود
  این چسب ahl generic رو میشه از داروخانه یا انلاین تهیه کرد؟ قیمتش به چه صورته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام نیلو‌جان
   باید از سمان موقت kerr استفاده نمایین

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون. در این زمینه متخصص خوب تو شهر قزوین میشناسین معرفی کنین؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   لطفا در ادامه سوال قبلی خودتون سوال بپرسید نه سوال جدید ثبت کنید... حجم سوالات زیاد است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من29سالم هست و دندون کنار دندون جلو در فک بالا احساس میکنم تکون میخوره یعنی لق داره میشه،چجور میتونم درمان کنم که لق بودنش برطرف بشه و منجر به افتادن دندان نشود???
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سارای عزیز
   لقی را باید بررسی کرد
   اول ؛که میزان لقی در چه میزانی هست
   دوم؛ ایا بیماری لثه عاملش هست
   سوم؛ ایا همراه با بیماری لثه عامل زمینه ساز وجو‌د دارد
   مثل کوتاهی ریشه، سابقه ضربه
   به متخصص و جراح لثه مراجععه کنین لطفا

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 سال پیش دندان 4 فک بالام ترک خورد حین غذا خوردن و دکتر چاره ای جز کشیدن نداشتند.
  شرایط ایمپلنت نداشتم و دندان 5 سالمم رو تراش دادن و به اون وسیله روکش گذاشتن
  دو سال بعد درد اون ناحیه داشتم که با برداشت روکش و معاینه و عکس چیزی تشخیص ندادن و روکش مجدد چسبانده شد
  تا دوسال بعد که چند روز پیش بود
  مجدد اون درد شروع شد.. عکس انداختم گفتن چیزی معلوم نیست
  گفتن روکش رو باید بردارم که خیلی محکم بود
  گفتن زیاد اگه ضربه بزنم امکان شکستن دندان زیر روکش هست که بالخره کنده شد البته با شکستن قسمتی از چینی روکش که گفتن درست میشه
  گفتن موقت چسب میزنم یه هفنه صبر کن اگه درد ادامه داشت عصب کشی میکنم که من گفتم همون موقع انجام بدن عصب کشی رو
  سروع کردن ولی چون وقت قبلی نداشتم ادامش رو به یه هفنه دیگه موکول کردن که التهاب و درد هم کمتر بشه
  الان من سوالم اینه که از استرس و وسواسم هم نشات میگیره
  امکان اینکه ریشه دندان یا دندانم ترک خورده باشه هست با ضرباتی که به روکش برای کنده شدن زده شده یا خیر
  آیا راهی هست مطمین بشم بعدادامه عصب کشی و روکش مجدد انجام بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام یاسمن عزیز
   احتمال ترک در ناحیه ریشه هنگام در اوردن روکش تقریبا صفر است
   نگران این موضوع نباشین

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه را در وب سایت ما به شما ارائه می کنیم. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر