چرا باید یک دندان از دست رفته را جایگزین کنم؟

این سوال یک پاسخ کوتاه و قطعی ندارد و دلایل زیادی می توان برای آن مطرح کرد. یکی از این موارد می تواند ظاهر و زیبایی شما باشد. علاوه بر این وجود یک فضای خالی که در اثر از دست رفتن دندان به وجود می آید می تواند به معنای فشار بیشتر بر روی دندان ها از یک طرف خاص باشد.

وجود فضای خالی در بین دندان ها می تواند گاز زدن و جویدن غذا را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار دهد، چرا که دو دندان کنار آن فضای خالی ممکن است با گذر زمان به سمت این فضا حرکت کرده و در نتیجه تقارن بین دندان های متضاد در بالا و پایین بر هم بخورد. در نتیجه این اتفاق ممکن است تکه های غذا وارد این نواحی خالی شدند و در نهایت مشکل حفره های دندان، پوسیدگی و بیماری لثه گریبان گیر فرد خواهد شد.

چگونه دندان های از دست رفته جایگزین می شوند؟

پاسخ این سوال بستگی به تعداد دندان های از دست رفته فرد دارد و همچنین محل مربوط به آن ها در دهان نیز یک فاکتور تعیین کننده دیگر در این شرایط است. شرایط دندان هایی که هنوز در دهان خود دارد نیز می تواند تصمیم نهایی پزشک معالج را تحت تاثیر قرار دهد.

در مجموع سه راه اصلی برای جایگزین کردن یک دندان از دست رفته وجود دارد. اولین مورد به کمک یک دندان جدا شدنی مصنوعی ( یا دندان های مصنوعی و جداشدنی) است. روش دوم از پل های ثابت درون دهان و در بین دندان های باقی مانده استفاده می کند. معمولا زمانی از پل استفاده می شود که تعداد دندان های مربوطه بسیار کم باشد و یا این که آن ها فقط در یک طرف از دندان باشند. روش سوم با استفاده از ایمپلنت های دندانی انجام می گردد. در این روش از یک ریشه مصنوعی دندان استفاده شده و در داخل استخوان فک جایگذاری می شود و سپس یک تاج دندان یا پل بر روی آن سوار خواهد شد.

پروتز کامل یا دندان مصنوعی چیست؟

پروتز کامل به یک بشقاب گرد با یک یا چند دندان مصنوعی گفته می شود. ممکن است این پروتز تمام پلاستیکی بوده و یا در ساخت آن از ترکیب فلز و پلاستیک استفاده شده باشد. هر دو مدل ممکن است دارای کلیپ هایی باشند که دندان مصنوعی را در ناحیه مورد نظر در دهان به شکل ثابت نگه دارند. بسته به این که محل این کلیپ های نگه دارنده کجا باشد، ممکن است در حین خندیدن و یا باز شدن دهان نمایان گردند.

پروتز کامل
پروتز کامل

فرق بین یک پروتز کامل پلاستیکی با نسخه های حاوی فلز چیست؟

قیمت نسخه های تمام پلاستیکی دندان مصنوعی پایین تر از مدل های فلزی است. اما در صورتی که طراحی آن ها مناسب و دقیق نباشد می توانند دندان هایی که در مقابلشان قرار دارند را با آسیب مواجه کنند.

پروتز های دندانی فلزی معمولا از آلیاژ کوبالت و کرومیوم ساخته می شوند و قدرت آن ها بسیار بیشتر از پلاستیک است. این پروتز ها سبک تر هستند می توانند توسط دندان های باقی مانده در دهان فیکس در جای خود باقی بمانند. با این که پایه اصلی مواد اولیه این مدل ها فلز است اما پلاستیکی با رنگ لثه همراه آن ها هست تا شکلی طبیعی به پروتز شما داده باشد. قیمت این مدل ها به نسبت دندان های مصنوعی تمام پلاستیکی بیشتر است.

چگونه بهترین گزینه برای خودم را انتخاب کنم؟

حتما در این زمینه با دندانپزشک خود مشورت کرده و از وی راهنمایی بخواهید. آن ها شرایط دندان های باقی مانده شما را می دانند. در بیشتر شرایط، دندان های مصنوعی مبتنی بر فلز ها می توانند بهترین نتایج را برای فرد به ارمغان آورند.

آیا می توانم بلافاصله پس از کشیدن دندان از یک پل استفاده کنم؟

پروسه بهبود لثه شما پس از جلسه کشیدن دندان تا شش ماه به طول می انجامد. این بدان معناست که شما باید ابتدا از یک پروتز دندانی موقت استفاده کنید تا زمان مناسب برای قرار دادن پل در فضای خالی مد نظرتان فرا رسد.

پس از قرار دادن پروتز دندانی چه شکلی می شوم؟

امکان شکستن این پروتز ها در صورت افتادن از فاصله بالا به روی زمین سخت وجود دارد. حتما در حین شست و شو دادن دندان مصنوعی خود، آن را بر روی یک ظرف آب یا یک حوله تا کرده نگه دارید تا در صورت افتادن ضربه محکمی به آن وارد نشود.

برای تمیز کردن پروتز دندان قانون عمومی و مهمی وجود دارد: آن ها را هر روز مسواک زده و در آب بشویید. ابتدا دندان های مصنوعی خود را مسواک بزنید تا هرگونه ماده باقی مانده از غذا حذف شود. از یک تمیز کننده دندانی غیر تهاجمی و نرم استفاده کنید نه خمیر دندان. حواستان باشد که مسواک را محکم بر روی دندان های مصنوعی نکشید تا از بروز آسیب برای آن خودداری شود.

مطمئن شوید که تمامی سطوح پروتز دندانی خود را تمیز می کنید، از جمله سطح بیرونی آن که در کنار لثه های شما قرار می گیرد. این مورد بسیار مهم است به خصوص اگر شما از هر گونه ثابت نگه دارنده برای آن استفاده می کنید.

حتما هر روز دندان مصنوعی خود را در داخل یک محلول مخصوص شست و شوی پروتز های دندانی قرار دهید. با این کار هرگونه پلاک و لکه های قوی از روی آن از بین خواهند رفت. همچنین این کار به ضد عفونی کردن پروتز های دندانی کمک کرده و حس تازه تری به آن ها می بخشد. همیشه دستور العمل های سازنده پروتز دندانی خود را با دقت دنبال کنید.

هرگز شب ها موقع خواب پروتز دندان را در دهان خود نگه ندارید مگر این که دلیل خاصی برای این کار وجود داشته باشد.

اگر متوجه شکل گیری لکه های مختلف بر روی دندان های مصنوعی خود شدید، از یک تیم حرفه ای دهان و دندان بخواهید که آن را برای شما تمیز و ضد عفونی کنند.

آیا باید حتما در حین خواب شب پروتز دندانی خودم را در بیاورم؟

دندانپزشک معالج شما احتمالا پیشنهاد می کند شب ها در حین خواب پروتز دندانی را از دهانتان خارج کنید تا فرصتی برای استراحت دهان وجود داشته باشد. اگر این کار را انجام می دهید، خیلی مهم است که آن را در داخل آب قرار دهید تا از ترک خوردگی و جمع شدن آن جلوگیری به عمل آید.

جایگزین مناسب برای پروتز دهانی چیست؟

همانطور که بالا تر نیز به این موضوع اشاره کردیم، جایگزین های اصلی دندان مصنوعی، استفاده از پل های ثابت و یا ایمپلنت های تخصصی است. یک پل دندانی به کمک قرار دادن تاج های دندان بر روی هر طرف از حفره ایجاد شده انجام می شود و سپس این دو تاج دندان به کمک یک دندان مصنوعی در بخش میانی به هم متصل می گردند. تمامی این لوازم در آزمایشگاه ساخته می شوند و سپس تمامی آن ها به کمک مواد اختصاصی چسبنده به هم متصل خواهند شد. امکان برداشتن پل دندان هر زمان که بخواهید وجود ندارد و به صورت فیکس در دهان شما باقی خواهد ماند.

یک گزینه دیگر در این زمینه استفاده از پل چسبنده است. این مورد دارای بال هایی است که به پشت دندان پشتیبان خود متصل می شوند و به کمترین میزان دریل کردن در این روش نیاز خواهد بود.

آیا همیشه می توانم برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته از پل استفاده کنم؟

فقط زمانی می توانید از پل دندانی استفاده کنید که دارای دندان های قوی با پشتیبانی خوب استخوان در دهان خود باشید. تیم پزشکی معالج شما در تصمیم گیری برای بهترین گزینه جهت جایگزینی دندان از دست رفته کمک خواهد کرد.

پل های دندانی از چه چیزی ساخته می شوند؟

پل های دندانی معمولا از جنس پورسلین ساخته می شوند که متصل به فلز های با ارزش و کیفیت بالا است. گاهی اوقات از دیگر فلز هایی با ارزش پایین تر در ناحیه داخلی پل ها استفاده می شود تا قدرت خوبی به آن ها بدهد. همچنین اخیرا نسخه های جدیدی از پل های دندانی در دسترس قرار گرفته اند که در ساخت آن ها کاملا از یک نوع قدرتمند پورسلین استفاده شده است.

هزینه قرار دادن پل دندانی چقدر است؟

هزینه انجام این پروسه درمانی به اندازه و نوع پل مورد نیاز شما بستگی دارد. همیشه قبل از برنامه ریزی برای پیگیری جلسه درمانی خود از پزشک معالج بخواهید یک تخمین خوب نسبت به هزینه مورد نیاز داشته باشد. با این که پل های دندانی به نسبت گران و پر هزینه هستند اما دوام زیادی خواهند داشت.

پس از قرار دادن پل دندانی چه شکلی خواهم شد؟

شما باید پل دندانی خود را هر روز تمیز کنید تا از بروز مشکلاتی از قبیل بوی بد دهان و بیماری لثه جلوگیری به عمل آید. همچنین باید ناحیه زیر دندان مصنوعی پل را نیز هر روز تمیز کنید. دندانپزشک یا متخصص بهداشتی شما می تواند نشان دهد که چگونه با کمک سوزن مخصوص پل و یا نخ دندان خاص می توان این نواحی که توسط مسواک در دسترس نیستند را تمیز کرد.

آیا روش های دیگری برای ثابت کردن دندان مصنوعی در دهان وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم که بله راه های دیگری نیز وجود دارند که از جمله آن ها می توان به ترکیب استفاده از تاج های دندانی و دندان های مصنوعی اشاره کرد که در این حالت گیره های نگه دارنده پروتز مصنوعی از ناحیه دید خارج می شوند. این موارد به نسبت تخصصی هستند پس باید حتما در مورد آن ها از متخصص و دندانپزشک خودتان مشاوره بخواهید.

آیا می توانم دندان هایی داشته باشم که مستقیما به استخوان فک متصل باشند؟

بله این کار را می توان به کمک ایمپلنت انجام داد. این درمان بدان معن است که شما احتمالا می توانید دندان از دست رفته خود را بدون نیاز به قرار دادن تاج دندان بر روی دندان های کناری خود جایگزین کنید. با این حال بحث ایمپلنت های دندانی بسیار مفصل بوده و نمی توان در این جا پیرامون آن توضیحات کاملی ارائه داد. فراموش نکنید که مراقبت و حفظ بهداشت دندان های باقی مانده به همان اندازه مهم است که باید موارد از دست رفته را حتما جایگزین کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر