۷ علامت رایج خشکی دهان و درمان آن ها

۷ علامت رایج از مشکل خشکی دهان و این که چگونه آن ها را برطرف کنیم؟

داشتن دهانی خشک می تواند انجام کارهایی عادی و روزمره نظیر نفس کشیدن، صحبت کردن و قورت دادن غذا را برای فرد آزاردهنده و سخت کند؛ کارهایی ساده اما بسیار مهم که ناتوانی در آن ها زندگی ما را مختل می کند. خبر خوب این است که بسیاری از علل بروز مشکل خشکی دهان را می توان به سادگی رفع کرد. اما گاهی اوقات، کم بودن بزاق دهان می تواند علامت یک مشکل سلامت بزرگتری باشد که باید به سراغ درمان آن بروید. در هر صورت، برای رفع مشکل خشکی دهان باید حتما علت اصلی بروز آن را شناسایی کنید.

دکتر ناتاشا بویان، دکتر خانواده در یکی از مراکز پزشکی فینیکس ایالت آریزونا، می گوید:« یکی از مهمترین دلایلی که باید حتما خیلی زود مشکل خشکی دهان را حل کنیم این است که بزاق دهان توانایی از بین بردن باکتری ها را دارد. در واقع دروازه دفاعی اصلی و اولیه دهان شما برای مقابله با باکتری ها، بزاق دهان است.» یکی دیگر از نقش های مهم بزاق دهان در زمینه گوارش است، چرا که قبل از خروج غذا از دهان، تجزیه غذا در همین بخش توسط بزاق آغاز می شود. همچنین خشکی دهان می تواند منجر به بروز مشکلات دیگری نظیر برفک دهان شود؛ برفک دهان یک عفونت خاص است که در خطوط بالایی و پایینی لثه شکل می گیرد و باید به کمک داروهای تجویزی ضد فانگال درمان شود.

حالا آماده حل مشکل خشکی دهان خود شده اید؟ در این جا ۷ علت رایج در بروز این مشکل برای افراد و نحوه رفع آن ها را توضیح می دهیم.

۱- شما یک بیماری خود ایمنی دارید

دکتر بویان می گوید:« اگر مشکل خشکی دهان دارید و سعی می کنید با مصرف مایعات و آب بیشتر آن را حل کنید اما این کار فایده ای در حل مشکل شما ندارد، احتمالا یک علت پس زمینه منجر به بروز خشکی در دهان شما شده است.» یکی از علل احتمالی و رایج در همین زمینه سندروم اسجوجرن است که در واقع یک بیماری خود ایمنی به شمار می رود و در طی آن بدن به غدد تولید اشک و بزاق حمله می کند. طبق اطلاعیه سازمان ملی سلامت، دو علامت اصلی و مهم برای این بیماری، خشکی چشم و خشکی دهان است.

برخی دیگر از بیماری های خود ایمنی نیز می توانند بر روی میزان تولید غدد بزاقی تاثیر داشته باشند و در نتیجه حس خشکی دهان را داشته باشید. سندروم اسجوجرن معمولا همراه با دیگر بیماری های خود ایمنی نظیر لوپوس (lupus) و آرتریت روماتوئید به وجود می آید، پس اگر شما یکی از این دو مشکل را دارید و میزان خشکی دهان شما بسیار زیاد شده است این احتمال وجود دارد که همراه با آن ها سندورم اسجوجرن نیز شکل گرفته باشد. پزشک معالج شما ممکن است راهکار هایی نظیر جویدن آدامس های بدون شکر، پاستیل های میوه ای و یا استفاده از اسپری یا دهان شویه های بزاقی خانگی را پیشنهاد کند. همچنین احتمال دارد پزشک بخواهد چند داروی خاص که میزان تولید طبیعی بزاق را افزایش می دهند برایتان تجویز کند.

۲- از دارو های خاصی استفاده می کنید

مواد دارویی متفاوتی وجود دارند که در اثر مصرف آن ها با مشکل خشکی دهان مواجه می شویم. از جمله این دارو ها می توان به آنتی هیستامین و ADD های خاص نظیر ادرال (Adderall) اشاره کرد. به گفته دکتر امی اسپوسیتو، پزشک شاغل در مرکز درمانی اسکار شهر نیویورک، برخی داروهای افسردگی و آشفتگی و ضد انعقادی نظیر سودافد نیز می توانند منجر به بروز خشکی دهان شوند.

دکتر بویان در ادامه صحبت های خود اضافه کرد:« دلیل خشکی دهان توسط این داروها، اثر فشرده سازی آن ها بر روی رگ های خونی است. این دارو ها برای حل مشکل بینی و حلق طراحی شده اند اما فقط همین رگ ها را تحت تاثیر قرار نمی دهند و به همین دلیل مشکل خشکی به همه جا سرایت می کند. خشکی دهان یکی دیگر از عوارض جانبی مربوط به داروهای مسکن و ریلکس کننده های عضلات به حساب می آید. مردم معمولا متوجه این موضوع نمی شوند.» دارو های قاچاق غیر تجویزی نظیر متافتامین و دیگر محرک ها نیز می توانند منجر به بروز مشکل خشکی دهان شوند.

۳- خروپف می کنید

اگر در طول شب به شکل کامل در حال نفس کشیدن از راه دهان باشید این احتمال وجود دارد که دهان شما مثل یک صحرا بی آب و خشک شود. یکی از نکات مثبت و خوب خروپف کردن هم این است که در صورتی که یک فرد در کنار شما نخوابد اصلا نمی توانید متوجه آن شوید. اگر بیشتر اوقات در صبح حس خشکی دهان را دارید، ممکن است دلیل آن همین خروپف شب باشد. دکتر بویان می گوید:« اگر همیشه با دهانی خشک از خواب بیدار می شوید، این یک نشانه بالینی مربوط به مشکل آپنه خواب است. خیلی خوب است که حتما توسط یک متخصص خواب ارزیابی شوید تا بتواند مشکلات مربوط به خروپف کردن شما را با روش های خاصی کنترل کند.

۴- سیگار می کشید

استعمال تنباکو می تواند میزان مصرف بزاق دهان را کاهش دهد و منجر به خشکی دهان شود. داشتن این عادت اصلا خوب نیست و در این جا نیز یک نکته منفی را در مورد آن ذکر می کنیم. شما می توانید از چند روش خاص برای ترک سیگار کشیدن استفاده کنید، با این حال شاید نیاز باشد در نهایت با یک متخصص اعتیاد و یا پزشک بالینی صحبت کنید تا شما را در این پروسه پر از چالش همراهی کند. اتحادیه ریه ایالات متحده آمریکا نیز دستورالعمل خاصی برای کمک به کسانی که قصد ترک سیگار و تنباکو دارند را ارائه کرده است.

۵- بدن شما کم آب شده است

دکتر اسپوزیتو می گوید:« شایع ترین علت خشکی دهان، کم آب بودن بدن افراد است. خوشبختانه حل این مشکل نیز کار سختی نیست.» در همین زمینه دکتر بویان می گوید:« تنها کاری که باید انجام دهید، مصرف بیشتر آب و مایعات است و بدین ترتیب کم کم حس بهتری خواهید داشت.» البته کم آبی بدن می تواند نشانه ها و علائم دیگری نیز داشته باشد و در نتیجه خوردن آب بیشتر می توانید با تمامی آن ها مقابله کنید.

۶- شما مشکلات سینوسی دارید

دکتر بویان می گوید:« هر فردی که مشکل سپتوم قطع شده و یا پولیپ حلق و بینی دارد قطعا در نفس کشیدن خود دچار مشکل است و به راحتی نمی تواند تنفس کند، بنابراین از دهان خود برای نفس کشیدن استفاده می کند. در نتیجه خشکی دهان شکل می گیرد. ممکن است شما فکر کنید که این یک موضوع معمولی برایتان است و اصلا متوجه سپتوم قطع شده و یا بافت های سینوسی خود نباشید.» اگر معمولا در نفس کشیدن از راه بینی خود دچار مشکل هستید ( نه فقط زمانی که سرما خورده باشید)، به ملاقات پزشک خود رفته و این موضوع را بررسی کنید. شایان ذکر است که مشکلات سینوسی می توانند منجر به خروپف نیز بشوند و این دو به شکل همزمان خشکی دهان را صورت می دهند.

۷- یک ویروس یا عفونت در بدن شما وجود دارد

ویروس اچ آی وی نیز از جمله علل بروز مشکل خشکی دهان است، با این حال فراموش نکنید که این ویروس نمی تواند احتمال اصلی مشکل شما باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که ویروس یا عفونت دیگری مسئول خشک بودن دهان و کمبود بزاق در آن باشد، همچنین دکتر بویان در نهایت اعلام کرد که در صورت جواب نگرفتن از راهکار های عمومی و خانگی رفع مشکل خشکی دهان حتما به پزشک مراجعه کنید. روش های درمانی و مناسب برای مقابله با مشکل خشکی دهان را در ادامه ذکر کرده ایم.

مشکل خشکی دهان دارید؟‌ در این جا درمان های خوب و خانگی را جهت حل مشکل به شما پیشنهاد می کنیم

دکتر بویان در صحبت های خود اعلام کرد که علت اصلی خشکی دهان بسیار اکثر افراد، پایین بودن سطح آب بدنشان است، بنابراین نوشیدن بیشتر آن یک راه حل مناسب برای این مشکل به حساب می آید. در صورتی که روزانه حدود ۸ لیوان آب بنوشید و رنگ ادرار شما روشن باشد ( یک نشانه اصلی برای بالا بودن سطح آب بدن)، احتمالا حس بهتری خواهید داشت و دهانتان خشک نخواهد ماند.

همچنین می توانید از آدامس های بدون شکر استفاده کنید، چرا که جویدن آن ها می تواند میزان تولید بزاق دهان را بیشتر کند.

از کشیدن سیگار و مصرف مواد اجتناب کنید و اگر فکر می کنید یکی از داروهای تجویزی که مصرف می کند منجر به بروز مشکل خشکی دهان شده است، هرگز خودسرانه مصرف دارو را قطع نکرده و پیرامون این مشکل با پزشک معالج خود مشورتی داشته باشید.

اگر خشکی دهان شما در شب شکل می گیرد و در صبح ها به اوج خود می رسد، سعی کنید با یک مرطوب کننده هوای اطراف بخوابید. دکتر بویان در همین زمینه می گوید:« برخی از پزشک ها خوابیدن با مرطوب کننده ها را پیشنهاد می کنند که در طول شب هوای اتاق را مرطوب کرده و در نتیجه بدن شما نیز سطح آب بالاتری خواهد داشت.» این کار برای کسانی که مشکل خشکی پوست دارند نیز مناسب است بنابراین حتما انجام این کار را به شما پیشنهاد می کنیم.

در نهایت، از تمیز و سالم نگه داشتن دندان ها و لثه های خود اطمینان حاصل کنید. به گفته دکتر بویان، خشک بودن دهان می تواند احتمال بروز پوسیدگی دندان و مشکلات لثه ای را بالا ببرد چرا که بزاقی در دهان وجود ندارد که بخواهد با باکتری ها مبارزه کند. بنابراین حتما بهداشت روزانه دهان و دندان خود را رعایت کرده و حتما دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا بدین وسیله با باکتری ها بجنگید.

۷ علامت رایج خشکی دهان و درمان آن ها
۴٫۶ (۹۲٫۷۳%) ۱۱ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر