۷ علامت رایج خشکی دهان و درمان آن ها

۷ علامت رایج از مشکل خشکی دهان و این که چگونه آن ها را برطرف کنیم؟

داشتن دهانی خشک می تواند انجام کارهایی عادی و روزمره نظیر نفس کشیدن، صحبت کردن و قورت دادن غذا را برای فرد آزاردهنده و سخت کند؛ کارهایی ساده اما بسیار مهم که ناتوانی در آن ها زندگی ما را مختل می کند. خبر خوب این است که بسیاری از علل بروز مشکل خشکی دهان را می توان به سادگی رفع کرد. اما گاهی اوقات، کم بودن بزاق دهان می تواند علامت یک مشکل سلامت بزرگتری باشد که باید به سراغ درمان آن بروید. در هر صورت، برای رفع مشکل خشکی دهان باید حتما علت اصلی بروز آن را شناسایی کنید.

دکتر ناتاشا بویان، دکتر خانواده در یکی از مراکز پزشکی فینیکس ایالت آریزونا، می گوید:« یکی از مهمترین دلایلی که باید حتما خیلی زود مشکل خشکی دهان را حل کنیم این است که بزاق دهان توانایی از بین بردن باکتری ها را دارد. در واقع دروازه دفاعی اصلی و اولیه دهان شما برای مقابله با باکتری ها، بزاق دهان است.» یکی دیگر از نقش های مهم بزاق دهان در زمینه گوارش است، چرا که قبل از خروج غذا از دهان، تجزیه غذا در همین بخش توسط بزاق آغاز می شود. همچنین خشکی دهان می تواند منجر به بروز مشکلات دیگری نظیر برفک دهان شود؛ برفک دهان یک عفونت خاص است که در خطوط بالایی و پایینی لثه شکل می گیرد و باید به کمک داروهای تجویزی ضد فانگال درمان شود.

حالا آماده حل مشکل خشکی دهان خود شده اید؟ در این جا ۷ علت رایج در بروز این مشکل برای افراد و نحوه رفع آن ها را توضیح می دهیم.

۱- شما یک بیماری خود ایمنی دارید

دکتر بویان می گوید:« اگر مشکل خشکی دهان دارید و سعی می کنید با مصرف مایعات و آب بیشتر آن را حل کنید اما این کار فایده ای در حل مشکل شما ندارد، احتمالا یک علت پس زمینه منجر به بروز خشکی در دهان شما شده است.» یکی از علل احتمالی و رایج در همین زمینه سندروم اسجوجرن است که در واقع یک بیماری خود ایمنی به شمار می رود و در طی آن بدن به غدد تولید اشک و بزاق حمله می کند. طبق اطلاعیه سازمان ملی سلامت، دو علامت اصلی و مهم برای این بیماری، خشکی چشم و خشکی دهان است.

برخی دیگر از بیماری های خود ایمنی نیز می توانند بر روی میزان تولید غدد بزاقی تاثیر داشته باشند و در نتیجه حس خشکی دهان را داشته باشید. سندروم اسجوجرن معمولا همراه با دیگر بیماری های خود ایمنی نظیر لوپوس (lupus) و آرتریت روماتوئید به وجود می آید، پس اگر شما یکی از این دو مشکل را دارید و میزان خشکی دهان شما بسیار زیاد شده است این احتمال وجود دارد که همراه با آن ها سندورم اسجوجرن نیز شکل گرفته باشد. پزشک معالج شما ممکن است راهکار هایی نظیر جویدن آدامس های بدون شکر، پاستیل های میوه ای و یا استفاده از اسپری یا دهان شویه های بزاقی خانگی را پیشنهاد کند. همچنین احتمال دارد پزشک بخواهد چند داروی خاص که میزان تولید طبیعی بزاق را افزایش می دهند برایتان تجویز کند.

۲- از دارو های خاصی استفاده می کنید

مواد دارویی متفاوتی وجود دارند که در اثر مصرف آن ها با مشکل خشکی دهان مواجه می شویم. از جمله این دارو ها می توان به آنتی هیستامین و ADD های خاص نظیر ادرال (Adderall) اشاره کرد. به گفته دکتر امی اسپوسیتو، پزشک شاغل در مرکز درمانی اسکار شهر نیویورک، برخی داروهای افسردگی و آشفتگی و ضد انعقادی نظیر سودافد نیز می توانند منجر به بروز خشکی دهان شوند.

دکتر بویان در ادامه صحبت های خود اضافه کرد:« دلیل خشکی دهان توسط این داروها، اثر فشرده سازی آن ها بر روی رگ های خونی است. این دارو ها برای حل مشکل بینی و حلق طراحی شده اند اما فقط همین رگ ها را تحت تاثیر قرار نمی دهند و به همین دلیل مشکل خشکی به همه جا سرایت می کند. خشکی دهان یکی دیگر از عوارض جانبی مربوط به داروهای مسکن و ریلکس کننده های عضلات به حساب می آید. مردم معمولا متوجه این موضوع نمی شوند.» دارو های قاچاق غیر تجویزی نظیر متافتامین و دیگر محرک ها نیز می توانند منجر به بروز مشکل خشکی دهان شوند.

۳- خروپف می کنید

اگر در طول شب به شکل کامل در حال نفس کشیدن از راه دهان باشید این احتمال وجود دارد که دهان شما مثل یک صحرا بی آب و خشک شود. یکی از نکات مثبت و خوب خروپف کردن هم این است که در صورتی که یک فرد در کنار شما نخوابد اصلا نمی توانید متوجه آن شوید. اگر بیشتر اوقات در صبح حس خشکی دهان را دارید، ممکن است دلیل آن همین خروپف شب باشد. دکتر بویان می گوید:« اگر همیشه با دهانی خشک از خواب بیدار می شوید، این یک نشانه بالینی مربوط به مشکل آپنه خواب است. خیلی خوب است که حتما توسط یک متخصص خواب ارزیابی شوید تا بتواند مشکلات مربوط به خروپف کردن شما را با روش های خاصی کنترل کند.

۴- سیگار می کشید

استعمال تنباکو می تواند میزان مصرف بزاق دهان را کاهش دهد و منجر به خشکی دهان شود. داشتن این عادت اصلا خوب نیست و در این جا نیز یک نکته منفی را در مورد آن ذکر می کنیم. شما می توانید از چند روش خاص برای ترک سیگار کشیدن استفاده کنید، با این حال شاید نیاز باشد در نهایت با یک متخصص اعتیاد و یا پزشک بالینی صحبت کنید تا شما را در این پروسه پر از چالش همراهی کند. اتحادیه ریه ایالات متحده آمریکا نیز دستورالعمل خاصی برای کمک به کسانی که قصد ترک سیگار و تنباکو دارند را ارائه کرده است.

۵- بدن شما کم آب شده است

دکتر اسپوزیتو می گوید:« شایع ترین علت خشکی دهان، کم آب بودن بدن افراد است. خوشبختانه حل این مشکل نیز کار سختی نیست.» در همین زمینه دکتر بویان می گوید:« تنها کاری که باید انجام دهید، مصرف بیشتر آب و مایعات است و بدین ترتیب کم کم حس بهتری خواهید داشت.» البته کم آبی بدن می تواند نشانه ها و علائم دیگری نیز داشته باشد و در نتیجه خوردن آب بیشتر می توانید با تمامی آن ها مقابله کنید.

۶- شما مشکلات سینوسی دارید

دکتر بویان می گوید:« هر فردی که مشکل سپتوم قطع شده و یا پولیپ حلق و بینی دارد قطعا در نفس کشیدن خود دچار مشکل است و به راحتی نمی تواند تنفس کند، بنابراین از دهان خود برای نفس کشیدن استفاده می کند. در نتیجه خشکی دهان شکل می گیرد. ممکن است شما فکر کنید که این یک موضوع معمولی برایتان است و اصلا متوجه سپتوم قطع شده و یا بافت های سینوسی خود نباشید.» اگر معمولا در نفس کشیدن از راه بینی خود دچار مشکل هستید ( نه فقط زمانی که سرما خورده باشید)، به ملاقات پزشک خود رفته و این موضوع را بررسی کنید. شایان ذکر است که مشکلات سینوسی می توانند منجر به خروپف نیز بشوند و این دو به شکل همزمان خشکی دهان را صورت می دهند.

۷- یک ویروس یا عفونت در بدن شما وجود دارد

ویروس اچ آی وی نیز از جمله علل بروز مشکل خشکی دهان است، با این حال فراموش نکنید که این ویروس نمی تواند احتمال اصلی مشکل شما باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که ویروس یا عفونت دیگری مسئول خشک بودن دهان و کمبود بزاق در آن باشد، همچنین دکتر بویان در نهایت اعلام کرد که در صورت جواب نگرفتن از راهکار های عمومی و خانگی رفع مشکل خشکی دهان حتما به پزشک مراجعه کنید. روش های درمانی و مناسب برای مقابله با مشکل خشکی دهان را در ادامه ذکر کرده ایم.

مشکل خشکی دهان دارید؟‌ در این جا درمان های خوب و خانگی را جهت حل مشکل به شما پیشنهاد می کنیم

دکتر بویان در صحبت های خود اعلام کرد که علت اصلی خشکی دهان بسیار اکثر افراد، پایین بودن سطح آب بدنشان است، بنابراین نوشیدن بیشتر آن یک راه حل مناسب برای این مشکل به حساب می آید. در صورتی که روزانه حدود ۸ لیوان آب بنوشید و رنگ ادرار شما روشن باشد ( یک نشانه اصلی برای بالا بودن سطح آب بدن)، احتمالا حس بهتری خواهید داشت و دهانتان خشک نخواهد ماند.

همچنین می توانید از آدامس های بدون شکر استفاده کنید، چرا که جویدن آن ها می تواند میزان تولید بزاق دهان را بیشتر کند.

از کشیدن سیگار و مصرف مواد اجتناب کنید و اگر فکر می کنید یکی از داروهای تجویزی که مصرف می کند منجر به بروز مشکل خشکی دهان شده است، هرگز خودسرانه مصرف دارو را قطع نکرده و پیرامون این مشکل با پزشک معالج خود مشورتی داشته باشید.

اگر خشکی دهان شما در شب شکل می گیرد و در صبح ها به اوج خود می رسد، سعی کنید با یک مرطوب کننده هوای اطراف بخوابید. دکتر بویان در همین زمینه می گوید:« برخی از پزشک ها خوابیدن با مرطوب کننده ها را پیشنهاد می کنند که در طول شب هوای اتاق را مرطوب کرده و در نتیجه بدن شما نیز سطح آب بالاتری خواهد داشت.» این کار برای کسانی که مشکل خشکی پوست دارند نیز مناسب است بنابراین حتما انجام این کار را به شما پیشنهاد می کنیم.

در نهایت، از تمیز و سالم نگه داشتن دندان ها و لثه های خود اطمینان حاصل کنید. به گفته دکتر بویان، خشک بودن دهان می تواند احتمال بروز پوسیدگی دندان و مشکلات لثه ای را بالا ببرد چرا که بزاقی در دهان وجود ندارد که بخواهد با باکتری ها مبارزه کند. بنابراین حتما بهداشت روزانه دهان و دندان خود را رعایت کرده و حتما دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا بدین وسیله با باکتری ها بجنگید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سوال کامل نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴روزه دندان عقل‌در آوردم از پایین خیلی خیلی درد میکنه و۳۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سللم رقیه عزیز
   با دهان شویه بشورین
   بهداشت دهان را بالا ببرین
   در صورت نیاز یک دوره انتی بیوتیک اموکسی ۵۰۰ میل کنین هر هشت ساعت یک‌عدد تا هشت روز

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشی من دندان عقل سمت چپ فک پایبن،که برخلاف دندان های دیگه کج دراومده بود،وتحت فشاربود،کشیدم.الان سمت راست هم همینطوره،بایدبکشم،25ساله هستم،میخواستم به تعویق بنداز م چندسال دیگه مشکلی پیش نمیاد،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   محمدرضا جان سلام
   بستگی داره که چقدر اذیت کنه
   ایا لثه اطرافش عفونت نکنه که نیازی نیست
   ولی در صورت عفونت حتما باید درمان کشیدن بشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدوده یک هفته است.درد دندان و فک دارم.رفتم دکتر گفتند دندان عقلت آسیب دیده باید جراحی بشه.فعلا دارو مسکن مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام ابوالفضل عزیز
   تشخیص دکترتون مقدم بر من است
   دارو میل کنین

 • تصویر کاربر ساحره شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی دور لثه دندونای پایینم وداخل دهان فک . . لکهای سفید در اومدن با اندگی درد پزشک رفتم گفتن چیزی نیست نیستاتین نوشتن الان باخوان مطالب شما ترسیدم کنه این همون لکوپلاکیاس وپیش در آمد سرطانه چطورباید تشخیص داد . . باز رفتم دکتر گفت قارچه نستاتین نوشته با چندتاقرص لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام ساحره عزیز
   اگر تشخیص قارچ باشه که نیازی به ترس نیست
   لطفا تصویرشو برام بفرستین تا دقیق تر نظر بدم

 • تصویر کاربر نیلو شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  متنی خوندم که نوشتید موقتا میشه روکش را چسباند تا وقت دکتر گرفته شود
  این چسب ahl generic رو میشه از داروخانه یا انلاین تهیه کرد؟ قیمتش به چه صورته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام نیلو‌جان
   باید از سمان موقت kerr استفاده نمایین

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون. در این زمینه متخصص خوب تو شهر قزوین میشناسین معرفی کنین؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   لطفا در ادامه سوال قبلی خودتون سوال بپرسید نه سوال جدید ثبت کنید... حجم سوالات زیاد است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من29سالم هست و دندون کنار دندون جلو در فک بالا احساس میکنم تکون میخوره یعنی لق داره میشه،چجور میتونم درمان کنم که لق بودنش برطرف بشه و منجر به افتادن دندان نشود???
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سارای عزیز
   لقی را باید بررسی کرد
   اول ؛که میزان لقی در چه میزانی هست
   دوم؛ ایا بیماری لثه عاملش هست
   سوم؛ ایا همراه با بیماری لثه عامل زمینه ساز وجو‌د دارد
   مثل کوتاهی ریشه، سابقه ضربه
   به متخصص و جراح لثه مراجععه کنین لطفا

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 سال پیش دندان 4 فک بالام ترک خورد حین غذا خوردن و دکتر چاره ای جز کشیدن نداشتند.
  شرایط ایمپلنت نداشتم و دندان 5 سالمم رو تراش دادن و به اون وسیله روکش گذاشتن
  دو سال بعد درد اون ناحیه داشتم که با برداشت روکش و معاینه و عکس چیزی تشخیص ندادن و روکش مجدد چسبانده شد
  تا دوسال بعد که چند روز پیش بود
  مجدد اون درد شروع شد.. عکس انداختم گفتن چیزی معلوم نیست
  گفتن روکش رو باید بردارم که خیلی محکم بود
  گفتن زیاد اگه ضربه بزنم امکان شکستن دندان زیر روکش هست که بالخره کنده شد البته با شکستن قسمتی از چینی روکش که گفتن درست میشه
  گفتن موقت چسب میزنم یه هفنه صبر کن اگه درد ادامه داشت عصب کشی میکنم که من گفتم همون موقع انجام بدن عصب کشی رو
  سروع کردن ولی چون وقت قبلی نداشتم ادامش رو به یه هفنه دیگه موکول کردن که التهاب و درد هم کمتر بشه
  الان من سوالم اینه که از استرس و وسواسم هم نشات میگیره
  امکان اینکه ریشه دندان یا دندانم ترک خورده باشه هست با ضرباتی که به روکش برای کنده شدن زده شده یا خیر
  آیا راهی هست مطمین بشم بعدادامه عصب کشی و روکش مجدد انجام بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام یاسمن عزیز
   احتمال ترک در ناحیه ریشه هنگام در اوردن روکش تقریبا صفر است
   نگران این موضوع نباشین

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه را در وب سایت ما به شما ارائه می کنیم. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر