محافظ دهان و دندان

محافظ دهان و دندان ( mouth guards )

محافظ های دهان معمولا بر روی دندان های افراد قرار می گیرند و برای محافظت از آن ها در برابر آسیب های مختلف از قبیل کشیدن دندان ها به هم و یا مشکلاتی که در حین ورزش ها رخ می دهند به کار گرفته می شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع مختلف محافظ های دهان و دندان و کاربرد آن ها آشنا کنیم.

در حالت عمومی، سه نوع از محافظ های دهانی وجود دارند که شامل موارد زیر می شوند:

 1. محافظ های دهانی آماده : این دسته از محافظ ها به صورت آماده و از قبل ساخته شده در دسترس هستند و پس از خرید می توانید آن ها را مورد استفاده قرار دهید. قیمت این محافظ ها معمولا مناسب است و در بیشتر فروشگاه های خوب ورزشی و مراکز خرید می توانید آن ها را تهیه نمایید. با این حال برای انطباق مناسب آن ها با دهان و دندان ها کار زیادی نمی توان انجام داد. اندازه این نوع از محافظ های دهان بزرگ است، در هنگام قرار گرفتن در دهان تنفس و حرف زدن را سخت می کنند و میزان محافظت آنها بسیار کم و در برخی شرایط صفر درصد است. دندانپزشک ها معمولا استفاده از این نوع محافظ ها را اصلا پیشنهاد نمی کنند.
 2. محافظ های دهان برای جوش و گاز گرفتن : این مدل از گارد های دهان را نیز می تواند در بسیاری از فروشگاه های معتبر ورزشی تهیه کرد. این مدل از محافظ ها معمولا بهتر بر روی دندان ها می نشینند. این مدل ها که به boil and bite معروف هستند معمولا از مواد اولیه ترموپلاستیکی ساخته می شوند. باید این گارد ها را ابتدا در داخل آب داغ قرار دهید تا نرم شوند و سپس در داخل دهان و بر روی دندان ها قرار دهید تا با کمک فشار انگشتان و زبان بتوانید آن را به شکل دهان خود در آورید.
 3. محافظ های دهان دست ساز و مخصوص : این نوع از گارد ها به شکل تکی طراحی می شوند. متخصصان در مطب دندانپزشکی و یا آزمایشگاه بر اساس فرم دهان شما محافظ را طراحی و تولید می کنند. دندانپزشک شما ابتدا شکلی اولیه از دندان هایتان را ترسیم می کند و سپس یک محافظ دندان بر اساس همین تصویر کلی و به کمک مواد اولیه خاص طراحی می شود. به دلیل استفاده از مواد اولیه خاص و زمان و وقت بیشتری که در پروسه ساخت این محافظ ها مصرف می شود، قیمت این مدل نیز به نسبت محافظ های آماده یا boil and bite بیشتر است، اما میزان محافظت آن ها و حس راحتی که در دهان به شما القا می کنند بیشتر خواهد بود.

عموما محافظ های دهان و دندان دندان های بالای شما را می پوشانند، اما در برخی شرایط و موارد خاص ( مثلا زمانی که از سیم کشی دندان و یا دیگر آلت های دهان و دندانی در فک پایینی خود استفاده می کنید) دندانپزشک ممکن است یک محافظ خاص برای دندان های پایینی شما نیز طراحی کند.

تنها کسی که می تواند بهترین نوع محافظ دندان را به شما پیشنهاد کند دندانپزشک شما است. یک محافظ دندان موثر و مناسب باید به خوبی در دهان قرار گیرد، در برابر آسیب و ساییدگی مقاومت داشته باشد، دوام بالایی داشته باشد، تمیز کردن آن آسان باشد و در نهایت نباید حرف زدن یا تنفس شما را با اختلال مواجه کند.

اگر در طول شب دندان های خود را به هم می کشید، یک محافظ دندان مخصوص با نام بشقاب گاز شبانه یا اسپلینت نیز ممکن است طراحی شود تا به کمک آن از بروز آسیب به دندان جلوگیری شود.

چه کسی به محافظ دندان نیاز دارد؟

این محافظ های دندان را هر فردی می تواند مورد استفاده قرار دهد؛ از کودکان تا بزرگسالان، هر کسی که در ورزش هایی نظیر فوتبال، بوکس، راگبی، هاکی روی یخ، بسکتبال، لاکروز و هاکی زمینی شرکت می کند. با این حال حتی کسانی که در ورزش های بدون برخورد نظیر ژیمناستیک یا فعالیت های خاص نظیر اسکیت سواری و کوهنوردی شرکت دارند نیز ممکن در معرض بروز مشکلات و آسیب های دهان و دندانی خاصی باشند که پوشیدن محافظ دهان می تواند در برابر این موارد یک سد محکم و پیشگیرنده به حساب بیاید.

بزرگسالان و کودکانی که در حین شب دندان های خود را به روی هم می کشند باید از صفحات محافظ گاز شبانه و یا اسپلینت ها استفاده کنند تا بدین ترتیب از بروز آسیب برای دندان های آنها جلوگیری شود.

چرا در حین انجام ورزش باید از محافظ دهان استفاده کرد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم امکان بروز مشکلات و صدمات بدنی در حین هر فعالیت فیزیکی وجود دارد، مزیت استفاده از محافظ دهان در حین ورزش ها این است که می تواند ریسک بروز آسیب به بخش های مختلف دهان نظیر لب ها، زبان و بافت های نرم درون دهان را کاهش دهد. همچنین به کمک این گارد های دهانی می توانید از شکستن و یا ترک خوردن دندان های خود، آسیب به اعصاب دندان ها و موارداین چنینی نیز پیشگیری کنید.

در صورت داشتن سیم کشی دندان می توانم از محافظ دهان نیز استفاده کنم؟

در پاسخ باید بگوییم بله. از آن جایی که آسیب رسیدن به ناحیه سر می تواند منجر به بروز مشکل در سیم کشی دندان یا دیگر مواد دندانپزشکی به کار گرفته شده شود، استفاده از یک محافظ دهان مناسب و شخصی می تواند برای آن دسته از افرادی که از سیم کشی دندان استفاده می کنند و یا در بین دندان های آن ها پل قرار گرفته است مناسب باشد. دندانپزشک یا ارتودونس شما می تواند با توجه به شرایطی که دهان و دندان های شما دارند بهترین گزینه در بین محافظ های دندان را معرفی کند.

یک یادآوری مهم: از نگه دارنده های مخصوص ارتودونسی یا دیگر لوازم و مواد جدا شدنی درون دهانی در حین فعالیت های بدنی و ورزش استفاده نکنید چرا که ممکن است سلامت دهان شما به خطر افتاده و ریسک آسیب دیدگی بالا برود.

چگونه از محافظ دهان خود محافظت کنم؟

پیدا کردن و تهیه بهترین گزینه در بین انواع محافظ های دهان و دندان یک بخش کار است، اما فراموش نکنید که پس از انتخاب گزینه مناسب باید اقدامات لازم برای محافظت از آن را نیز مد نظر قرار دهید. برای این کار در ادامه چندین دستورالعمل مهم و کاربردی را لیست کرده ایم که با هم آن ها را مرور خواهیم کرد:

 • قبل و بعد از هر بار استفاده از محافظ دهان، حتما آن را با آب سرد شست و شو دهید و یا آن را به کمک صابون معمولی یا مسواک تمیز کنید.
 • محافظ دهان خود را با آب سرد و صابونی بشورید و در نهایت آن را به خوبی شست و شو داده و خشک کنید.
 • محافظ دندان خود را درون یک محفظه مناسب و سوراخ داد قرار دهید و تا استفاده دوباره از آن در گوشه ای قرار دهید. این کار اجازه وجود جریان هوا درون محفظه را داده و در نتیجه گارد دهان شما آسیب نمی بیند. اگر محافظ دهان شما آکریلیک است حتما آن را درون آب تمیز و تازه نگهداری کنید.
 • محافظ دهان خود را در معرض دمای بالا نظیر آب داغ، سطوح داغ و یا تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید. بدین ترتیب احتمال تغییر حالت گارد به علت دمای بالا کاهش خواهد یافت.
 • گاهی اوقات محافظ دهان خود را برای مشخص شدن ساییدگی های عمومی در سطوحش بررسی کنید. اگر بر روی آن سوراخ ها و نواحی ساییده شده مشاهده می کند، در دهان شما شل و نا مطمئن قرار می گیرد و یا منجر به اذیت شدنتان می شود حتما آن را تعویض کنید.
 • محافظ دهان و دندان های خود را در هر وقت ملاقات دندانپزشکی به همراه داشته باشید تا دندانپزشک شما بتواند به خوبی آن را بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه مشکل اقدامات لازم برای حل آن را در دستور کار خود قرار دهد.
محافظ دهان و دندان
۴٫۹ (۹۸%) ۱۰ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر