تاج های دندان ؛ هر آنچه باید در مورد روکش دندان بدانید

تاج دندان یا روکش دندان به یک رویه یا همان سرپوش شبیه به یک دندان واقعی می گویند که بر روی آن ها قرار می گیرد. تاج دندان را بنا به دلایل مختلفی از قبیل ترمیم شکل ، اندازه ، قدرت و ظاهر بر روی دندان افراد قرار می دهند.

وقتی که که تاج های دندان به خوبی در محل مورد نظر فرد تعبیه می شوند، به شکل کامل تمامی نواحی بیرون زده از لثه‌ دندان مورد نظر را می پوشانند و هیچ نقطه ای خالی نخواهد ماند.

چرا به تاج دندان نیاز داریم؟

استفاده از تاج دندان در شرایط مختلفی مورد نیاز افراد خواهد بود. از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جهت محافظت از یک دندان ضعیف (به عنوان مثال به خاطر پوسیدگی قبلی) در برابر شکستن و یا این که بخواهیم بخش های مختلف از یک دندان ترک خورده را در کنار هم محکم نگه داریم.
 • جهت ترمیم یک دندان از قبل شکسته شده و یا دندانی که به شکل شدیدی ساییده و آسیب دیده باشد.
 • جهت پوشاندن و محافظت از دندانی که دارای پر شدگی بزرگی است و بخش زیادی از آن دندان باقی نمانده باشد.
 • برای نگه داشتن یک پل دندانی در محل مورد نظر
 • برای پوشاندن دندان هایی که شکل آن ها تغییر کرده و یا به شدت تغییر رنگ داده اند
 • برای پوشاندن یک ایمپلنت دندانی
 • برای ایجاد تغییرات حوزه زیبایی در دهان و دندان ها

در کودکان ممکن است از تاج دندان برای دندان های شیری استفاده شود. از جمله دلایل انجام این کار می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • نجات دادن یک دندانی که در اثر پوسیدگی خود آنقدر آسیب دیده باشد که نتوان با کمک پر کردن آن ها حفظ کرد.
 • محافظت از دندان های کودکی که به شدت در معرض پوسیدگی دندانی قرار دارد، به خصوص زمانی که یک کودک مشکل زیادی برای رعایت بهداشت روزانه دهان و دندان های خود دارد و علاقه‌ای به این موضوع نشان نمی دهد.
 • کاهش تکرر استفاده از بیهوشی عمومی برای کودکانی که به خاطر سن، رفتار و یا تاریخچه پزشکی نمی توانند تحت پروسه های دهان و دندان زیر نظر دندانپزشک قرار بگیرند.

در چنین شرایطی، یک دندانپزشک مخصوص کودکان ممکن است استفاده از یک تاج دندان با جنس فولاد ضد زنگ را پیشنهاد کند.

انوع تاج های دندان در دسترس :

تاج های دندان دائمی معمولا از جنس فولاد ضد زنگ، تمام فلز (به عنوان مثال طلا و یا آلیاژی)، پورسلین ترکیب شده با فلز، تمام رزینی و یا سرامیکی ساخته می شوند.

 • تاج های دندان فولاد ضد زنگ در واقع تاج های از قبل ساخته شده ای هستند که بر روی دندان های دائمی افراد و معمولا به صورت موقت به کار می روند. تا زمانی که یک تاج دندان دائمی از جنس دیگری ساخته شود، این تاج های دندانی موقت از دندان و یا پر کردگی درون آن ها محافظت می کنند. در کودکان معمولا از تاج های دندان فولاد ضد زنگ برای دندان های اولیه یا شیری استفاده می شود تا به خوبی آن ها را بپوشانند. تاج مربوطه کل نواحی یک دندان را می پوشاند تا بدین وسیله از پوسیدگی بیشتر آن ها جلوگیری کند. زمانی که دندان شیری برای در آمدن دندان های دائمی کودک در می آیند، تاج دندان نیز به صورت طبیعی به همراه دندان شیری کنده می شود.

در حالت عمومی تاج های دندان از جنس فولاد برای کودکان استفاده می شود چرا که آن ها معمولا به جلسات چندگانه ملاقات دندانپزشک نیازی ندارند و همچنین هزینه آن ها به نسبت تاج های دندان دست ساخت یا درمان های پیشگیرانه برای محافظت از دندان ها مقرون به صرفه تر است.

 • تاج های دندان فلزی : از جمله فلز های مورد استفاده در تاج های دندان می توان به آلیاژ هایی که دارای بیشترین محتوی طلا یا پلاتین و یا دیگر آلیاژ های مبتنی بر فلز (نظیر کوبالت کروم یا نیکل کروم) اشاره کرد.
  تاج های دندان فلزی می توانند در مقابل گاز گرفتن، جویدن و موارد این چنینی مقاومت داشته باشند و از لحاظ ساییدگی نیز به نسبت سایر گزینه ها عمر بیشتری دارند. همچنین احتمال شکستن یا ترک خوردن تاج های فلزی نیز بسیار کم است. تنها نکته منفی در مورد این موارد رنگ فلزی آن ها است. این تاج های دندان بیشتر برای دندان های آسیایی پیشنهاد می شوند که در چشم نیستند.
 • تاج های دندان ترکیبی پورسلین (چینی) و فلز را می توان متناسب با دندان های فعلی شما به رنگ دلخواه در آورد (بر خلاف تاج های دندان فلزی). با این حال در نتیجه استفاده از این تاج ها میزان ساییدگی دندان های مقابل آن ها به نسبت تاج های فلزی یا رزینی بیشتر می شود. همچنین بخش پورسلینی یا اصطلاحا چینی تاج دندان نیز می تواند ترک خورده و یا بشکند. در کنار تاج های تمام سرامیکی، تاج های پورسلین-فلزی شباهت بسیار زیادی به دندان های نرمال شما دارند. با این حال فلزی که در زیر لایه پورسلین قرار دارد ممکن است شبیه به یک خط تیره دیده شود، به خصوص در خط لثه بالای دندان و زمانی که لثه ها عقب نشینی می کنند. این تاج های دندان ، بهترین گزینه برای دندان های جلو و عقب هستند و همچنین پل های دندانی که در آن ها به فلز برای قدرت بیشتر نیاز است.
 • تاج های دندان تمام رزینی به نسبت دیگر موارد در دسترس ارزان تر هستند. با این حال با گذشت زمان منجر کم کم ساییده می شوند و احتمال بروز اصطحکاک در آن ها بیشتر از تاج های پورسلین-فلزی است.
 • تاج های دندان تمام سرامیکی یا تمام پورسلین (چینی) به نسبت انواع دیگر موجود، دارای رنگ طبیعی بیشتری هستند و کسانی که نسبت به فلز آلرژی دارند می توانند به سراغ این موارد بروند. تاج های دندان تمام سرامیکی را می توان برای دندان های جلو و یا عقب مورد استفاده قرار داد.

تاج های دندانی موقت در مقایسه با تاج های دندانی دائمی

تاج های دندان موقت معمولا در داخل مطب دندانپزشک شما ساخته می شوند، در حالی که بیشتر تاج های دندان دائمی در یک آزمایشگاه مخصوص دهان و دندان ساخته می شوند. عموما، تاج های دندان موقت مبتنی بر مواد اولیه آکریلیک یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند و به عنوان ترمیمی موقت استفاده می شوند تا تاج های دندان دائمی در داخل آزمایشگاه طراحی و ساخته شوند.

مراحل آماده سازی یک دندان برای دریافت تاج دندان  چیست؟

آماده کردن یک دندان برای تاج معمولا به دو جلسه ملاقات با دندانپزشک نیاز دارد؛ قدم اول مربوط به معاینه اولیه و آماده کردن دندان بوده و در مرحله دوم تاج دندان دائمی شما در ناحیه مورد نظر قرار خواهد گرفت.

ملاقات اول: معاینه اولیه و آماده سازی دندان برای تاج

<jsutifyright;”>در اولین ملاقات برای آماده سازی شرایط قرار دادن تاج دندان، دندانپزشک شما ممکن است چند تصویر ایکس ری را برای بررسی ریشه های مربوط به دندانی که قصد گذاشتن تاج روی آن را دارید به همراه استخوان نزدیکش بگیرد. اگر دندان شما دارای پوسیدگی بسیار زیادی باشد و یا ریسک بروز عفونت یا صدمه به پالپ دندان وجود داشته باشد، ابتدا پروسه درمانی عصب کشی بر روی دندان صورت خواهد گرفت؛ برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که پالپ دندان بافت نرمی در داخل آن است که ریشه های عصبی و رگ های خونی در آن تجمیع شده اند.

قبل از این که پروسه ساخت تاج دندان آغاز شود، دندان پزشک شما، دندان مورد نظر به همراه بافت لثه اطراف آن را بی حس خواهد کرد. سپس اطراف دندان مورد نظر و سطح آن تا حدی کم می شود تا جا برای قرار گرفتن تاج باز شود.

میزان بافت دندانی که در این مرحله برداشته می شود بستگی به نوع تاج دندانی دارد که قصد استفاده از آن را داشته باشید. از طرفی ناحیه قابل توجهی در دندان برداشته شود ( به خاطر پوسیدگی و یا آسیب دیدگی)، ابتدا دندانپزشک شما از مواد پر کننده برای ساخت دوباره ساختار دندان استفاده می کند که بتوان تاج را به کمک آن پوشش داد.

پس از تغییر حالت و شکل دندان، دندانپزشک معالج معمولا از یک خمیر خاص استفاده می کند تا غالبی از دندان دریافت کننده تاج درست کند. گاهی اوقات نیز این غالب به کمک اسکنر های دیجیتالی طراحی می شوند. همچنین در این مرحله غالب نواحی کناری و متضاد دندان مد نظر نیز تهیه می شوند تا مطمئن شوند تاج دندان تاثیر منفی بر روی گاز زدن و جویدن شما نداشته باشد.

سپس این تصاویر و اسکن ها به یک آزمایشگاه دهان و دندان ارسال می شوند تا به وسیله آن ها تاج دندان طراحی شود. معمولا پس از گذشت دو تا سه هفته، تاج دندان به مطب دندانپزشک شما خواهد رسید. اگر تاج دندان از جنس پورسلین باشد، دندانپزشک شما از رنگ سایه ای استفاده می کند که بیشتر از همه متناسب با رنگ طبیعی سایر دندان های شما باشد.

در حین اولین ملاقات در مطب دندانپزشک، وی یک تاج دندان موقت نیز طراحی می کند که تا آماده شدن تاج دندان دائمی از دندان شما به صورت موقت محافظت کند. تاج های دندان موقت معمولا از جنس آکریلیک هستند و به کمک یک چسب خاص در جای خود قرار می گیرند.

در ملاقات بعدی با دندانپزشک، این تاج دندان موقت از ناحیه مربوطه خارج شده و سپس رنگ و شکل تاج دندان دائمی را بررسی می کند. اگر تمامی موارد قابل قبول بودند، از یک بی حس کننده موضعی جهت از بین بردن حس دندان و اطراف آن استفاده می شود و تاج دندان جدید به شکل دائم بر روی دندان مورد نظر شما فیکس خواهد شد.

چگونه از تاج دندان موقتی خود مراقبت کنم؟

از آن جایی که تاج های دندان موقت فقط تا زمانی که نسخه نهایی ساخته شود بر روی دندان قرار می گیرند، بیشتر دندانپزشک ها در همین زمینه موارد احتیاطی و خاصی را پیشنهاد می کنند. از جمله این دستورالعمل ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • از مصرف غذاهای چسبناک و جویدنی خودداری کنید (به عنوان مثال کارامل و یا آدامس). این نوع غذاها ممکن است تاج دندان موقت شما را از جای خود خارج کنند.
 • استفاده از بخشی از دهان که در آن تاج موقت جایگذاری شده است را به حداقل برسانید.
 • از جویدن غذاهای سفت نظیر سبزیجات نپخته خودداری کنید تا مشکلاتی نظیر خارج شدن و یا شکستن تاج دندان موقت رخ ندهند.
 • در هنگام نخ دندان کشیدن سعی کنید به جای بالا و پایین کردن نخ، آن را در دو ناحیه اطراف بکشید

چه مشکلاتی ممکن است در اثر تاج های دندانی بروز کنند؟

 • ناراحتی یا حساسیت: دندان شما که به تازگی بر روی آن تاج قرار گرفته است ممکن است بلافاصله پس از پروسه جای گذاری تاج و با از بین رفتن اثر بی حسی موضعی حساس شود. اگر دندانی که بر روی آن تاج قرار گرفته است هنوز ریشه اعصاب در خود داشته باشد، ممکن است تا حدی حساسیت به گرما و یا سرما را در دهان خود تجربه کنید. دندانپزشک شما ممکن است پیشنهاد دهد دندان خود را با خمیر دندانی که مخصوص حساسیت دندان ها طراحی شده است مسواک بزنید. درد یا حساسیتی که در حین گاز زدن غذا حس می کنید معمولا به این معنا است که تاج تا حد زیادی با ارتفاع بر روی دندان سوار شده است. اگر مشکل شما همین باشد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. او می تواند به سادگی این مشکل را در یک پروسه کوتاه برطرف کند.
 • تاج دندان خرد شده: تاج هایی که از جنس پورسلین و یا ترکیب فلز با پورسلین تولید می شوند ممکن است گاهی اوقات بشکنند. اگر این شکستگی خیلی کوچک باشد، دندانپزشک شما می تواند به کمک کامپوزیت رزین آن را برطرف کند و در این حالت دیگر نیازی به خارج کردن تاج دندان از دهان فرد نخواهد بود. این معمولا یک روش درمانی موقت به حساب می آید. در صورتی که میزان شکستگی تاج زیاد باشد، ممکن است نیاز باشد آن را به کلی تعویض کنید.
 • تاج دندان شل شده: گاهی اوقات ماده چسبنده مخصوصی که در زیر تاج قرار دارد کم کم اثر خود را از دست می دهد. این موضوع نه تنها منجر به شل شدن تاج دندان در جای خود می شود، بلکه امکان ورود باکتری ها به داخل را داده و احتمال بروز پوسیدگی دندان زیرین بسیار بالا خواهد بود. در صورتی که تاج دندان در دهان شما شل شده است حتما با مطب دندانپزشک خود برای تنظیم قرار ملاقات تماس حاصل کنید.
 • افتادن تاج دندان: گاهی اوقات این احتمال وجود دارد که تاج دندان شما از جای خود کاملا خارج شده و بیوفتد. از جمله علل بروز این مشکل می توان به پوسیدگی دندان زیرین و از بین رفتن اثر مواد چسبنده مورد استفاده برای تاج دندان اشاره کرد. در صورتی که تاج دندان شما افتاد، ناحیه جلوی دندان و خود تاج را تمیز کنید. به کمک مواد چسبنده دهانی مخصوص و یا سمنت های موقت می توانید دوباره تاج را در سر جای خود قرار دهید؛ این مواد چسبنده در برخی از فروشگاه ها به همین منظور به فروش می رسند. بلافاصله با مطب دندانپزشک خود تماس بگیرید. او می تواند دستورالعمل های خاصی را در زمینه مراقبت از دندان و تاج را به شما بدهد تا در سر فرصت برای ارزیابی دقیق به مطب مراجعه کنید. پزشک شما ممکن است بتواند تاج دندان را دوباره در سر جای خود بچسباند در غیر این صورت، یک تاج جدید برای دندان شما ساخته خواهد شد.
 • واکنش های آلرژی: از آن جایی که فلز مورد استفاده جهت ساخت تاج های دندان معمولا ترکیبی از فلز های مختلف است، همیشه امکان بروز واکنش های آلرژیایی نسبت به پورسلین یا فلز های به کار گرفته شده در فرد وجود دارد، با این حال این مورد بسیار نادر است و کمتر اتفاق می افتد.
 • خط تیره بر روی دندان تاج دار در کنار خط لثه: وجود داشتن یک خط تیره در کنار خط لثه های شما در ناحیه تاج دندان یک مورد طبیعی به شمار می رود، به خصوص اگر از تاج های دندان ترکیبی پورسلین و فلز استفاده کنید. این خط تاریک در واقع فلز استفاده شده در داخل تاج دندان شما است. با این که بروز این خط تیره یک مشکل به شمار نمی رود، اما از لحاظ زیبایی قابل قبول نیست و دندانپزشک شما احتمالا تاج را با یک نسخه تمام پورسلینی یا سرامیکی تعویض خواهد کرد.

آنلیی (onlay) و تاج های ۴/۳ چه هستند؟

آنلیی (onlay)
آنلیی (onlay)

آنلیی (onlay) و تاج های ۴/۳ متغیر هایی در زمینه تکنیک استفاده از تاج های دندانی به شمار می روند. تفاوت بین این دو مدل با مواردی که تاکنون در مقاله مورد بحث بودند در نحوه پوشش دندان زیرین است. تاج های دندان قدیمی تر تمام قسمت های دندان را می پوشانند از طرفی آنلیی (onlay) و تاج های ۴/۳ میزان کمتری از سطح یک دندان را مورد پوشش خود قرار می دهند.

میزان عمر تاج های دندان چقدر است؟

به صورت میانگین، میزان عمر تاج های دندان بین ۵ تا ۱۵ سال است. میزان طول عمر یک تاج دندان به شدت ساییدگی و از بین رفتن آن و این که بهداشت دهان و دندان خود را تا چه میزان رعایت می کنید بستگی دارد. در واقع هر گونه فعالیت و عادت شخصی مرتبط با دهان و دندان ها می تواند بر روی طول عمر تاج های دندان تاثیر بگذارد ( شما باید از داشتن عادات بدی نظیر کشیدن دندان ها به هم، جویدن یخ، جویدن ناخن ها و استفاده از دندان ها برای باز کردن بسته بندی و گره ها اجتناب کنید).

آیا یک تاج دندان به مراقبت ویژه نیاز دارد؟

در حالی که یک دندان حاوی تاج بر روی خود نیازمند مراقبت خاص و متفاوتی نیست، اما فراموش نکنید که قرار گرفتن یک لایه تاج بر روی یک دندان به این معنا نیست که دندان مذکور در خطر بروز مشکلاتی نظیر پوسیدگی و یا بیماری لثه قرار ندارد. در نتیجه عادات روزانه و همیشگی بهداشت دهان و دندان خود از قبیل مسواک زدن دندان ها حداقل دو بار در روز و نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید. همچنین روزانه حداقل یک بار از دهان شویه های ضد باکتری استفاده نمایید.

هزینه تاج های دندان یا قیمت روکش دندان چقدر است ؟

در این زمینه نمی توان پاسخ دقیقی ارائه کرد، چرا که هزینه تاج های دندانی در کشور و شهر های مختلف می تواند متغیر باشد و یا بسته به نوع بیمه نیز شرایط متفاوت است. همچنین نوع تاج دندانی که مورد نظرتان است نیز یک فاکتور مهم دیگر به شمار می رود؛ به عنوان مثال تاج های پورسلین معمولا از تاج های طلا گران تر بوده و تاج های طلا نیز به نسبت تاج های ترکیبی فلز و پورسلین گران تر هستند. عموما، قیمت تاج های دندانی می تواند در محدوده ۸۰۰ الی ۱۷۰۰ دلار به ازای هر تاج دندان باشد. معمولا بخشی از هزینه مربوط به تاج های دندان توسط شرکت های بیمه تحت قرارداد پرداخت می شود. برای اطمینان بیشتر قبل از هر چیز باید شرایط شرکت بیمه دهان و دندان خود را بررسی کنید و در نهایت تصمیم خود را بگیرید.

تاج های دندان ؛ هر آنچه باید در مورد روکش دندان بدانید
۴٫۹ (۹۸٫۲۶%) ۲۳ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر