در روز چند بار باید نخ دندان استفاده کنیم

یک سوال مهم در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان :

در ساعات شبانه روز چند بار باید از نخ دندان استفاده کرد؟

برخی افراد این کار را سه بار در روز انجام می دهند. برخی هم فقط زمانی که به یاد بیاورند این کار را انجام می دهند. برخی دیگر بعد از رفتن به ویزیت دندانپزشک خود چند باری نخ دندان را استفاده می کنند و سپس نخ را دوباره به کابینت داروهای خود برمیگردانند.

هر چه قدر هم نخ دندان کشیدن ساده و بی ارزش جلوه کند، اما باید بدانید که در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان ها در محوریت خاصی قرار دارد.

زمانی که دولت ایالات متحده آمریکا پیشنهادات خود پیرامون نخ دندان کشیدن به صورت روزانه را در نسخه ۲۰۱۵ الی ۲۰۲۰ از دستورالعمل های رژیمی و سلامت آمریکا حذف کرد بسیاری از افراد که این کار را به ندرت انجام می دادند نسبت به تصمیم خود جدی‌تر شدند. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که دستورالعمل های بهداشتی و سلامت ایالات متحده آمریکا هر ۵ سال یک بار توسط سازمان کشاورزی، سلامت و سرویس های انسانی این کشور منتشر می شود.

سال قبل از انتشار گزارش جدید این سازمان آمریکایی، بخش خبری مرتبط با آن، از دو دپارتمان مذکور پیرامون مزایای واقعی و کاربردی استفاده از نخ دندان سوال کرد. سپس در طی یک نامه، دولت تایید کرد که تاکنون پیرامون تاثیر و مزایای استفاده از نخ دندان پژوهش کامل و اثبات شده‌ای انجام نشده است. این موضوع در مقاله‌ای خبری و در تاریخ دوم آگوست سال ۲۰۱۶ منتشر شده بود.

اما قبل از اینکه افراد بخواهند پس از این دستورالعمل جدید منتشر شده نخ دندان های خود را کنار بگذارند، آکادمی پریودنتولوژی در ایالات متحده آمریکا خیلی سریع به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد که استفاده از نخ دندان در حقیقت یک بخش مهم از بهداشت روزانه دهان و دندان به شمار می رود. آنها در بیانیه خود گفته بودند با این که پژوهش و تحقیقات کنونی پیرامون تاثیرات مثبت نخ دندان محدود هستند اما افراد نباید استفاده از آن را از برنامه های روزانه خود حذف کنند. حدود دو روز بعد، اتحادیه دهان و دندان در آمریکا یک بیانیه جدید صادر کرد و در طی آن اعلام داشت که پاک کننده های بین دندانی نظیر نخ دندان یک بخش ضروری از برنامه محافظت از دهان و دندان و لثه ها به شمار می روند.

با توجه به اینکه هنوز هم پیرامون اهمیت نخ دندان کشیدن و این که هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهیم، تصمیم گرفتیم در این مقاله هرآنچه که نیاز است در این زمینه بدانید را پوشش دهیم. با ما همراه باشید.

هدف از کشیدن نخ دندان چیست ؟

 نخ های دندان به افراد کمک می کنند تا تکه های کوچک از غذا و باکتری ها را از بین دندان ها و ناحیه لثه بردارند. هنگامی که این باکتری روی هم انباشه شده و رسوب کند،  یک پلاک را شکل می دهد. پلاک یک لایه چسبناک و بدون رنگ است که می تواند بهداشت و سلامت دهان و دندان شما را با پوسیدگی دندان ها و ورم لثه به خطر بیاندازد. جینجیویتیس یا همان ورم لثه در واقع اولین مرحله از بروز بیماری های لثه به شمار می رود که می تواند پس از گذشت زمان تبدیل به پریودنتیتیس شود. آقای گرگ جلفاند، یک دندانپزشک متخصص، در این زمینه می گوید:« جینجیویتیس در واقع ورم و التهاب لثه ها در کنار از دست دادن استخوان است». در صورتی که این مشکل درمان نشود ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود.

آقای نمدچی در گفت وگویی اعلام کرد که خیلی سریع با یک ویزیت ساده می تواند متوجه شود که آیا فرد مدت زیادی است به نخ دندان دست نزده است یا خیر. او در افرادی که نخ دندان کشیدن را تبدیل به یک عادت نمی کنند مواردی نظیر لثه های خونی، درصد بالایی از حفره های دندان، از دست دادن استخوان و تنفس بد را می بیند.

اگر در مورد اهمیت نخ دندان کشیدن و اینکه هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهید گیج هستید، باید بدانید که هرگز تنها نیستید.

یک نقد و بررسی که سال ۲۰۱۱ از ۱۲ تحقیق مختلف با حدود ۱۰۸۳ شرکت کنند تنها توانست تعدادی سند و مدرک پیدا کند که بر طبق آنها نخ دندان کشیدن در کنار مسواک زدن دندان ها در مجموع می تواند بیماری های مربوط به لثه را به نسبت اینکه فرد فقط دندان های خود را مسواک بزند کاهش دهد. طبق اطلاعات مربوط به ۱۰ تحقیق از مجموع ۱۲ پژوهش مربوطه که نقد و بررسی آنها در دیتابیس Cochrane منتشر شده بود، شواهد ضعیف و بسیار نامطمئنی پیدا شده بود که نخ دندان کشیدن در کنار مسواک زدن می تواند منجر به کاهش میزان پلاک ها در بازه یک تا سه ماهه شود.

یک نقد و بررسی منتشر شده در ژورنال کلینیکی پریودنتولوژی در سال ۲۰۱۵ نیز توانست به نتیجه‌ای مشابه برسد. نویسنده ها در این نقد و بررسی جامع به مطالعه و آنالیز ۶ نقد و نتیجه گیری (از جمله مقاله‌ای که بالا به آن اشاره شد) با مجموع ۳۵۳۴ شرکت کننده پرداخت تا ببینند میزان تاثیر روش های مختلف نظیر نخ دندان کشیدن در حوزه تمیز کردن فضای بین دندان ها چقدر است. نویسنده های این پژوهش به چنین نتیجه‌ای رسیدند: خیل عظیمی از تحقیقات و مطالعات در زمینه اینکه بتوانند کارایی و تاثیر عمومی نخ دندان کشیدن بر حذف پلاک از بین دندان ها را اثبات کنند ناموفق بوده‌اند. دستورالعمل های عادی و رایج که توسط دندانپزشکان در زمینه نحوه نخ دندان کشیدن ارائه می شود توسط اسناد و مدارک علمی ثابت نشده‌اند.

طبق نظر متخصصین حوزه سلامت دهان و دندان، همه این ها دلیل نمی شود که شما بخواهید نخ دندان کشیدن را به کلی فراموش کنید، پس نمی توان به این نکات علمی و تحقیقی بسنده کرد. دکتر نمدچی در همین زمینه می گوید:« اگر پس از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید و ذره های غذا بر روی نخ شما دیده شوند که در صورت نخ نکشیدن باقی می ماندند، باور کردن این موضوع که نخ دندان کشیدن کارایی و مزیتی ندارد واقعا سخت خواهد بود. ممکن است نخ دندان کشیدن به آن اندازه‌ای که قبلا پیشنهاد میشد کارایی نداشته باشد، اما با این حال نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان شما ایفا می کند».

خب پس نخ دندان کشیدن بسیار مهم است . حالا هر چند وقت یکبار باید آن را انجام دهیم؟

در یک دنیای ایده‌آل، باید هر بار که دندان های خود را مسواک می‌کنید از نخ دندان نیز استفاده کنید که در نتیجه باید دو بار در روز – صبح و شب – و شاید بار سوم در صورتی که پس از ناهار مسواک می زنید از نخ دندان استفاده کنید.

دکتر مهیار با این موضوع موافقت کرده است و این نکته را افزود که ما باید پس از مصرف هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک زده و نخ بکشیم تا مطمئن شویم که هیچ گونه غذا و باکتری در بین دندان های ما انباشته نمی شود. متاسفانه نخ دندان کشیدن برای برخی افراد یک کار مسخره است و انجام آن برای سه بار در روز بسیار خنده دار به نظر می رسد. در این صورت دکتر مهیار پیشنهاد می کند حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنیم. اتحادیه دهان و دندان و همچنین آکادمی پریودنتولوژی ایالات متحده آمریکا نیز با این ایده موافق هستند.

نخ دندان کشیدن فقط زمانی مفید و تاثیرگذار است که به درستی آن را انجام دهید. اکثر مردم به درستی این کار را انجام نمی دهند.

نحوه استفاده صحیح از نخ دندان
نحوه استفاده صحیح از نخ دندان

تصور کنید که هر ثانیه‌ای که برای نخ دندان کشیدن صرف می کنید را در حال هدر دادن هستید فقط به خاطر این که این کار را به درستی انجام نمی دهید. هرگز چنین کاری با وقت طلایی خود نکنید. دکتر مهیار در همین باره می گوید:« بسیاری از افراد فقط نخ دندان را بین ناحیه دو دندان قرار داده و به سمت بالا و پایین هدایت می کنند که این کار نمی تواند هر دو دندان را به شکل یکسان تمیز کند».

اما ترفند های این دندانپزشک حرفه ای پیرامون نحوه درست نخ دندان کشیدن به شرح زیر است:

 • در صورتی که به جای نسخه های جدید تمیز کننده از نخ دندان های معمولی و قدیمی تر استفاده می کنید، از یک نخ با حداقل طول ۴۵ سانتی متر استفاده کنید تا نخ کافی برای تمیز کردن فضای بین تمامی دندان ها در اختیار داشته باشید
 • نخ دندان را به دور انگشت وسط خود در هر دو دست بپیچید و سپس به کمک انگشت شصت خود آن را به فضای بین دندان ها هدایت کنید.
 • فاصله بین دو دست خود را کم نگه دارید و فضای بین تمام دندان های خود را پوشش دهید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به لثه ها باید این کار را آرام و با حوصله انجام دهید.
 • برای این که هر دو دندان خود را تمیز کنید، یک حالت C را با نخ درست کنید که با آن دور یک دندان را بپوشانید و نخ را به بالا و پایین بکشید. سپس یک حالت C از نخ را طوری درست کنید که دندان کناری را بپوشانید و همان حرکت را تکرار کنید. بخش های پشتی از آخرین دندان های خود را فراموش نکنید!
 • پس از نخ دندان کشیدن از یک دهان شویه استفاده کنید تا به کمک آن دهان را تمیز کرده و هرگونه باکتری و تکه غذای باقی مانده را حذف کنید.
نخ دندان دسته دار
نخ دندان دسته دار

نتیجه گیری نهایی

در صورتی که نخ دندان کشیدن به عادت مسواک زدن روزانه شما اضافه شود می توانید سلامت دهان و دندان خود را به خوبی ارتقا بخشید و دندانپزشک شما خوشحال خواهد شد.

با این حال اگر مشکل خاص و بیماری دارید که امکان حرکت و چابکی را از شما گرفته است، به عنوان مثال آرتروز هموئید، گزینه ای دیگری برای شما وجود دارد. دکتر مهیار در همین باره می گوید:« محصولات مختلفی در بازار وجود دارند که می توانند شما را به همان مرحله از تمیزی که نخ دندان به ارمغان می آورد برسانند. فلاسر های آبی، نگه دارنده های نخ دندان، دندان های مصنوعی و موارد این چنینی جایگزین خوبی برای نخ دندان کشیدن هستند. اگر مطمئن نیستید که کدام یک بهترین گزینه برای شما است، سعی کنید استفاده از محصولات و گزینه های مختلف را امتحان کنید و یا از دندانپزشک خود در این زمینه مشورت بخواهید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 11 ماه پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سوال کامل نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴روزه دندان عقل‌در آوردم از پایین خیلی خیلی درد میکنه و۳۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سللم رقیه عزیز
   با دهان شویه بشورین
   بهداشت دهان را بالا ببرین
   در صورت نیاز یک دوره انتی بیوتیک اموکسی ۵۰۰ میل کنین هر هشت ساعت یک‌عدد تا هشت روز

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشی من دندان عقل سمت چپ فک پایبن،که برخلاف دندان های دیگه کج دراومده بود،وتحت فشاربود،کشیدم.الان سمت راست هم همینطوره،بایدبکشم،25ساله هستم،میخواستم به تعویق بنداز م چندسال دیگه مشکلی پیش نمیاد،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   محمدرضا جان سلام
   بستگی داره که چقدر اذیت کنه
   ایا لثه اطرافش عفونت نکنه که نیازی نیست
   ولی در صورت عفونت حتما باید درمان کشیدن بشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدوده یک هفته است.درد دندان و فک دارم.رفتم دکتر گفتند دندان عقلت آسیب دیده باید جراحی بشه.فعلا دارو مسکن مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام ابوالفضل عزیز
   تشخیص دکترتون مقدم بر من است
   دارو میل کنین

 • تصویر کاربر ساحره شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی دور لثه دندونای پایینم وداخل دهان فک . . لکهای سفید در اومدن با اندگی درد پزشک رفتم گفتن چیزی نیست نیستاتین نوشتن الان باخوان مطالب شما ترسیدم کنه این همون لکوپلاکیاس وپیش در آمد سرطانه چطورباید تشخیص داد . . باز رفتم دکتر گفت قارچه نستاتین نوشته با چندتاقرص لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام ساحره عزیز
   اگر تشخیص قارچ باشه که نیازی به ترس نیست
   لطفا تصویرشو برام بفرستین تا دقیق تر نظر بدم

 • تصویر کاربر نیلو شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  متنی خوندم که نوشتید موقتا میشه روکش را چسباند تا وقت دکتر گرفته شود
  این چسب ahl generic رو میشه از داروخانه یا انلاین تهیه کرد؟ قیمتش به چه صورته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام نیلو‌جان
   باید از سمان موقت kerr استفاده نمایین

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون. در این زمینه متخصص خوب تو شهر قزوین میشناسین معرفی کنین؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام

   لطفا در ادامه سوال قبلی خودتون سوال بپرسید نه سوال جدید ثبت کنید... حجم سوالات زیاد است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من29سالم هست و دندون کنار دندون جلو در فک بالا احساس میکنم تکون میخوره یعنی لق داره میشه،چجور میتونم درمان کنم که لق بودنش برطرف بشه و منجر به افتادن دندان نشود???
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سارای عزیز
   لقی را باید بررسی کرد
   اول ؛که میزان لقی در چه میزانی هست
   دوم؛ ایا بیماری لثه عاملش هست
   سوم؛ ایا همراه با بیماری لثه عامل زمینه ساز وجو‌د دارد
   مثل کوتاهی ریشه، سابقه ضربه
   به متخصص و جراح لثه مراجععه کنین لطفا

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 سال پیش دندان 4 فک بالام ترک خورد حین غذا خوردن و دکتر چاره ای جز کشیدن نداشتند.
  شرایط ایمپلنت نداشتم و دندان 5 سالمم رو تراش دادن و به اون وسیله روکش گذاشتن
  دو سال بعد درد اون ناحیه داشتم که با برداشت روکش و معاینه و عکس چیزی تشخیص ندادن و روکش مجدد چسبانده شد
  تا دوسال بعد که چند روز پیش بود
  مجدد اون درد شروع شد.. عکس انداختم گفتن چیزی معلوم نیست
  گفتن روکش رو باید بردارم که خیلی محکم بود
  گفتن زیاد اگه ضربه بزنم امکان شکستن دندان زیر روکش هست که بالخره کنده شد البته با شکستن قسمتی از چینی روکش که گفتن درست میشه
  گفتن موقت چسب میزنم یه هفنه صبر کن اگه درد ادامه داشت عصب کشی میکنم که من گفتم همون موقع انجام بدن عصب کشی رو
  سروع کردن ولی چون وقت قبلی نداشتم ادامش رو به یه هفنه دیگه موکول کردن که التهاب و درد هم کمتر بشه
  الان من سوالم اینه که از استرس و وسواسم هم نشات میگیره
  امکان اینکه ریشه دندان یا دندانم ترک خورده باشه هست با ضرباتی که به روکش برای کنده شدن زده شده یا خیر
  آیا راهی هست مطمین بشم بعدادامه عصب کشی و روکش مجدد انجام بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام یاسمن عزیز
   احتمال ترک در ناحیه ریشه هنگام در اوردن روکش تقریبا صفر است
   نگران این موضوع نباشین

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه را در وب سایت ما به شما ارائه می کنیم. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر