در روز چند بار باید نخ دندان استفاده کنیم

یک سوال مهم در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان :

در ساعات شبانه روز چند بار باید از نخ دندان استفاده کرد؟

برخی افراد این کار را سه بار در روز انجام می دهند. برخی هم فقط زمانی که به یاد بیاورند این کار را انجام می دهند. برخی دیگر بعد از رفتن به ویزیت دندانپزشک خود چند باری نخ دندان را استفاده می کنند و سپس نخ را دوباره به کابینت داروهای خود برمیگردانند.

هر چه قدر هم نخ دندان کشیدن ساده و بی ارزش جلوه کند، اما باید بدانید که در زمینه رعایت بهداشت دهان و دندان ها در محوریت خاصی قرار دارد.

زمانی که دولت ایالات متحده آمریکا پیشنهادات خود پیرامون نخ دندان کشیدن به صورت روزانه را در نسخه ۲۰۱۵ الی ۲۰۲۰ از دستورالعمل های رژیمی و سلامت آمریکا حذف کرد بسیاری از افراد که این کار را به ندرت انجام می دادند نسبت به تصمیم خود جدی‌تر شدند. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که دستورالعمل های بهداشتی و سلامت ایالات متحده آمریکا هر ۵ سال یک بار توسط سازمان کشاورزی، سلامت و سرویس های انسانی این کشور منتشر می شود.

سال قبل از انتشار گزارش جدید این سازمان آمریکایی، بخش خبری مرتبط با آن، از دو دپارتمان مذکور پیرامون مزایای واقعی و کاربردی استفاده از نخ دندان سوال کرد. سپس در طی یک نامه، دولت تایید کرد که تاکنون پیرامون تاثیر و مزایای استفاده از نخ دندان پژوهش کامل و اثبات شده‌ای انجام نشده است. این موضوع در مقاله‌ای خبری و در تاریخ دوم آگوست سال ۲۰۱۶ منتشر شده بود.

اما قبل از اینکه افراد بخواهند پس از این دستورالعمل جدید منتشر شده نخ دندان های خود را کنار بگذارند، آکادمی پریودنتولوژی در ایالات متحده آمریکا خیلی سریع به این موضوع واکنش نشان داد و اعلام کرد که استفاده از نخ دندان در حقیقت یک بخش مهم از بهداشت روزانه دهان و دندان به شمار می رود. آنها در بیانیه خود گفته بودند با این که پژوهش و تحقیقات کنونی پیرامون تاثیرات مثبت نخ دندان محدود هستند اما افراد نباید استفاده از آن را از برنامه های روزانه خود حذف کنند. حدود دو روز بعد، اتحادیه دهان و دندان در آمریکا یک بیانیه جدید صادر کرد و در طی آن اعلام داشت که پاک کننده های بین دندانی نظیر نخ دندان یک بخش ضروری از برنامه محافظت از دهان و دندان و لثه ها به شمار می روند.

با توجه به اینکه هنوز هم پیرامون اهمیت نخ دندان کشیدن و این که هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهیم، تصمیم گرفتیم در این مقاله هرآنچه که نیاز است در این زمینه بدانید را پوشش دهیم. با ما همراه باشید.

هدف از کشیدن نخ دندان چیست ؟

 نخ های دندان به افراد کمک می کنند تا تکه های کوچک از غذا و باکتری ها را از بین دندان ها و ناحیه لثه بردارند. هنگامی که این باکتری روی هم انباشه شده و رسوب کند،  یک پلاک را شکل می دهد. پلاک یک لایه چسبناک و بدون رنگ است که می تواند بهداشت و سلامت دهان و دندان شما را با پوسیدگی دندان ها و ورم لثه به خطر بیاندازد. جینجیویتیس یا همان ورم لثه در واقع اولین مرحله از بروز بیماری های لثه به شمار می رود که می تواند پس از گذشت زمان تبدیل به پریودنتیتیس شود. آقای گرگ جلفاند، یک دندانپزشک متخصص، در این زمینه می گوید:« جینجیویتیس در واقع ورم و التهاب لثه ها در کنار از دست دادن استخوان است». در صورتی که این مشکل درمان نشود ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود.

آقای نمدچی در گفت وگویی اعلام کرد که خیلی سریع با یک ویزیت ساده می تواند متوجه شود که آیا فرد مدت زیادی است به نخ دندان دست نزده است یا خیر. او در افرادی که نخ دندان کشیدن را تبدیل به یک عادت نمی کنند مواردی نظیر لثه های خونی، درصد بالایی از حفره های دندان، از دست دادن استخوان و تنفس بد را می بیند.

اگر در مورد اهمیت نخ دندان کشیدن و اینکه هر چند وقت یک بار باید این کار را انجام دهید گیج هستید، باید بدانید که هرگز تنها نیستید.

یک نقد و بررسی که سال ۲۰۱۱ از ۱۲ تحقیق مختلف با حدود ۱۰۸۳ شرکت کنند تنها توانست تعدادی سند و مدرک پیدا کند که بر طبق آنها نخ دندان کشیدن در کنار مسواک زدن دندان ها در مجموع می تواند بیماری های مربوط به لثه را به نسبت اینکه فرد فقط دندان های خود را مسواک بزند کاهش دهد. طبق اطلاعات مربوط به ۱۰ تحقیق از مجموع ۱۲ پژوهش مربوطه که نقد و بررسی آنها در دیتابیس Cochrane منتشر شده بود، شواهد ضعیف و بسیار نامطمئنی پیدا شده بود که نخ دندان کشیدن در کنار مسواک زدن می تواند منجر به کاهش میزان پلاک ها در بازه یک تا سه ماهه شود.

یک نقد و بررسی منتشر شده در ژورنال کلینیکی پریودنتولوژی در سال ۲۰۱۵ نیز توانست به نتیجه‌ای مشابه برسد. نویسنده ها در این نقد و بررسی جامع به مطالعه و آنالیز ۶ نقد و نتیجه گیری (از جمله مقاله‌ای که بالا به آن اشاره شد) با مجموع ۳۵۳۴ شرکت کننده پرداخت تا ببینند میزان تاثیر روش های مختلف نظیر نخ دندان کشیدن در حوزه تمیز کردن فضای بین دندان ها چقدر است. نویسنده های این پژوهش به چنین نتیجه‌ای رسیدند: خیل عظیمی از تحقیقات و مطالعات در زمینه اینکه بتوانند کارایی و تاثیر عمومی نخ دندان کشیدن بر حذف پلاک از بین دندان ها را اثبات کنند ناموفق بوده‌اند. دستورالعمل های عادی و رایج که توسط دندانپزشکان در زمینه نحوه نخ دندان کشیدن ارائه می شود توسط اسناد و مدارک علمی ثابت نشده‌اند.

طبق نظر متخصصین حوزه سلامت دهان و دندان، همه این ها دلیل نمی شود که شما بخواهید نخ دندان کشیدن را به کلی فراموش کنید، پس نمی توان به این نکات علمی و تحقیقی بسنده کرد. دکتر نمدچی در همین زمینه می گوید:« اگر پس از مسواک زدن از نخ دندان استفاده کنید و ذره های غذا بر روی نخ شما دیده شوند که در صورت نخ نکشیدن باقی می ماندند، باور کردن این موضوع که نخ دندان کشیدن کارایی و مزیتی ندارد واقعا سخت خواهد بود. ممکن است نخ دندان کشیدن به آن اندازه‌ای که قبلا پیشنهاد میشد کارایی نداشته باشد، اما با این حال نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دهان و دندان شما ایفا می کند».

خب پس نخ دندان کشیدن بسیار مهم است . حالا هر چند وقت یکبار باید آن را انجام دهیم؟

در یک دنیای ایده‌آل، باید هر بار که دندان های خود را مسواک می‌کنید از نخ دندان نیز استفاده کنید که در نتیجه باید دو بار در روز – صبح و شب – و شاید بار سوم در صورتی که پس از ناهار مسواک می زنید از نخ دندان استفاده کنید.

دکتر مهیار با این موضوع موافقت کرده است و این نکته را افزود که ما باید پس از مصرف هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک زده و نخ بکشیم تا مطمئن شویم که هیچ گونه غذا و باکتری در بین دندان های ما انباشته نمی شود. متاسفانه نخ دندان کشیدن برای برخی افراد یک کار مسخره است و انجام آن برای سه بار در روز بسیار خنده دار به نظر می رسد. در این صورت دکتر مهیار پیشنهاد می کند حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنیم. اتحادیه دهان و دندان و همچنین آکادمی پریودنتولوژی ایالات متحده آمریکا نیز با این ایده موافق هستند.

نخ دندان کشیدن فقط زمانی مفید و تاثیرگذار است که به درستی آن را انجام دهید. اکثر مردم به درستی این کار را انجام نمی دهند.

نحوه استفاده صحیح از نخ دندان
نحوه استفاده صحیح از نخ دندان

تصور کنید که هر ثانیه‌ای که برای نخ دندان کشیدن صرف می کنید را در حال هدر دادن هستید فقط به خاطر این که این کار را به درستی انجام نمی دهید. هرگز چنین کاری با وقت طلایی خود نکنید. دکتر مهیار در همین باره می گوید:« بسیاری از افراد فقط نخ دندان را بین ناحیه دو دندان قرار داده و به سمت بالا و پایین هدایت می کنند که این کار نمی تواند هر دو دندان را به شکل یکسان تمیز کند».

اما ترفند های این دندانپزشک حرفه ای پیرامون نحوه درست نخ دندان کشیدن به شرح زیر است:

 • در صورتی که به جای نسخه های جدید تمیز کننده از نخ دندان های معمولی و قدیمی تر استفاده می کنید، از یک نخ با حداقل طول ۴۵ سانتی متر استفاده کنید تا نخ کافی برای تمیز کردن فضای بین تمامی دندان ها در اختیار داشته باشید
 • نخ دندان را به دور انگشت وسط خود در هر دو دست بپیچید و سپس به کمک انگشت شصت خود آن را به فضای بین دندان ها هدایت کنید.
 • فاصله بین دو دست خود را کم نگه دارید و فضای بین تمام دندان های خود را پوشش دهید. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به لثه ها باید این کار را آرام و با حوصله انجام دهید.
 • برای این که هر دو دندان خود را تمیز کنید، یک حالت C را با نخ درست کنید که با آن دور یک دندان را بپوشانید و نخ را به بالا و پایین بکشید. سپس یک حالت C از نخ را طوری درست کنید که دندان کناری را بپوشانید و همان حرکت را تکرار کنید. بخش های پشتی از آخرین دندان های خود را فراموش نکنید!
 • پس از نخ دندان کشیدن از یک دهان شویه استفاده کنید تا به کمک آن دهان را تمیز کرده و هرگونه باکتری و تکه غذای باقی مانده را حذف کنید.
نخ دندان دسته دار
نخ دندان دسته دار

نتیجه گیری نهایی

در صورتی که نخ دندان کشیدن به عادت مسواک زدن روزانه شما اضافه شود می توانید سلامت دهان و دندان خود را به خوبی ارتقا بخشید و دندانپزشک شما خوشحال خواهد شد.

با این حال اگر مشکل خاص و بیماری دارید که امکان حرکت و چابکی را از شما گرفته است، به عنوان مثال آرتروز هموئید، گزینه ای دیگری برای شما وجود دارد. دکتر مهیار در همین باره می گوید:« محصولات مختلفی در بازار وجود دارند که می توانند شما را به همان مرحله از تمیزی که نخ دندان به ارمغان می آورد برسانند. فلاسر های آبی، نگه دارنده های نخ دندان، دندان های مصنوعی و موارد این چنینی جایگزین خوبی برای نخ دندان کشیدن هستند. اگر مطمئن نیستید که کدام یک بهترین گزینه برای شما است، سعی کنید استفاده از محصولات و گزینه های مختلف را امتحان کنید و یا از دندانپزشک خود در این زمینه مشورت بخواهید.

در روز چند بار باید نخ دندان استفاده کنیم
۴٫۲ (۸۴٫۶۲%) ۱۳ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر