هر آنچه باید در مورد فلوئوروزیس بدانید؛ علل، علائم، درمان و پیشگیری

فلوروزیس دندانی چیست؟

فلوئوروزیس (Flourosis) یک مشکل آرایشی و زیبایی است که دندان افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این مشکل در طول هشت سال اول زندگی افراد و در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید به وجود می آید. دقیقا در همین بازه زمانی دندان های دائمی افراد در حال شکل گیری هستند.

پس از بیرون آمدن دندان ها از لثه و شکل گیری کامل آن ها، دندان افرادی که تحت تاثیر مشکل فلوئوروزیس قرار گرفته باشند تا حدی تغییر رنگ را شامل می شود. به عنوان مثال ممکن است لکه های سفید خاصی بر روی دندان ها وجود داشته باشند که فقط دندان پزشک می تواند آن ها را تشخیص دهد. اما در موارد دیگر که فلوروزیس شدید است، ممکن است برای دندان ها مشکلاتی از قبیل موارد زیر رخ دهد:

 • لکه هایی مختلف از رنگ زرد گرفته تا قهوه ای تیره
 • غیر نرمال بودن سطح بیرونی دندان
 • چاله و حفره هایی که بسیار قابل توجه و محسوس هستند

بیماری فلوئوروزیس تا چه حد شایع است؟

مشکل فلوئوروزیس برای اولین بار در اوایل قرن بیستم توجه جامعه و پژوهشگران را به خود جلب کرد. محققین و کارشناسان از میزان شیوع زیاد لک های قهوه ای کولورادو (Colorado Brown Stain) بر روی دندان های افرادی که در محله کولورادو اسپرینگز به دنیا آمده و بزرگ شده بودند غافلگیر شده بودند.

این لکه های روی دندان در اثر سطح بالای فلوراید در آب محلی کولورادو ایجاد شده بودند. این نوعی از فلوراید بود که به شکل طبیعی در آب زیرزمینی این منطقه به وجود آمده و زیاد شده بود. همچنین افرادی که این لکه ها را بر روی دندان خود داشتند به شکل عجیبی مقاومت زیادی در مقابل حفره های دهان و دندان و پوسیدگی داشتند. همین موضوع باعث ایجاد یک سیاست جدید شد و پس از آن فلوراید در طی یک پروسه خاص وارد آب محلی هر منطقه میشد تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند اما بدون این که مشکل فلوروزیس را به وجود آورد.

مشکل فلوئوروزیس از هر چهار فرد آمریکایی در بازه سنی ۶ تا ۴۹ سال، یک نفر را تحت تاثیر علائم و مشکلات خود قرار می دهد. این شرایط خاص بیشتر در محدوده سنی ۱۲ تا ۱۵ سال شایع است. خیل عظیمی از موارد گزارش شده مربوط به فلوئوروزیس معمولی و ملایم هستند و فقط دو درصد آن ها در سطح متعادل قرار دارند. کمتر از یک درصد موارد گزارش شده نیز در سطح شدید قرار می گیرند. با این حال پژوهشگران مشاهده کرده اند که از اواسط دهه هشتاد میلادی، شیوع مشکل دندانی فلوروزیس در کودکان بازه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال افزایش یافته است.

با این که نمی توان فلوروزیس را یک بیماری در نظر گرفت، اما تاثیرات و نشانه های آن می تواند از جنبه روان شناسی بسیار ناراحت کننده در نظر گرفت که درمان آن ها نیز مشکل است. توجه والدین در این زمینه می تواند نقش مهمی در پیشگیری از فلوروزیس داشته باشد.

علل بروز فلوئوروزیس دندانی

یکی از علل اصلی بروز مشکل فلوروزیس در افراد، استفاده نامناسب و غیر استاندارد از محصولات حاوی فلوراید برای دهان و دندان ها نظیر خمیر دندان و دهان شویه ها است. گاهی اوقات کودکان به قدری از طعم خمیر دندان حاوی فلوراید خود خوششان می آید که به جای خارج کردن آن از دهان قورتش می دهند.

با این حال علل و فاکتور های دیگری نیز می توانند در بروز فلوروزیس دخیل باشند. به عنوان مثال، مصرف بیشتر از حد تجویزی فلوراید در دوران کودکی می تواند یکی از علت های شکل گیری فلوروزیس در افراد باشد. معمولا محصولات حاوی فلوراید نظیر آبمیوه ها و نوشیدنی های مختلف حجم مناسبی از این ماده را ارائه می کنند اما زیاده روی در آن ها در این دوره سنی می تواند اثرات منفی به همراه داشته و در نهایت احتمال بروز فلوروزیس را بالا ببرد.

میزان فلوراید موجود در آب آشامیدنی

دهانشویه فلوراید
دهانشویه فلوراید

فلوراید به شکل طبیعی در داخل آب شکل می گیرد. سطح طبیعی فلوراید در آب که بالاتر از حد پیشنهادی برای آشامیدن باشد می تواند ریسک بروز فلوروزیس شدید در افراد را بالا ببرد. در جوامعی که سطح فلوراید در آب آشامیدنی بالاتر از ۲ بخش در هر میلیون باشد، سازمان دهان و دندانی CDC به والدین پیشنهاد می کند آب آشامیدنی کودک خود را از منبع دیگری تامین کنند.

به علت نگرانی هایی که مربوط به جذب فلوراید بیش از حد توسط کودکان وجود داشت، دپارتمان سلامت و سرویس های انسانی در ژانویه سال ۲۰۱۱ میزان سطح پیشنهادی خود برای فلوراید موجود در آب آشامیدنی را کاهش داد. در نتیجه بخش های محافظت از طبیعت و منابع آن نیز در حال بررسی قوانین و پروتکل های خود در زمینه محدودیت فلوراید موجود در آب های آشامیدنی است.

علائم و نشانه های فلوئوروزیس

لکه های ریز و سفید که قابل مشاده توسط چشم افراد نیستند و یا لکه های قهوه ای و سختی که بسیار در دید هستند می توانند علائم اصلی فلوئوروزیس در افراد باشند. یکی دیگر از این موارد نیز کثیفی مینای دندان فرد است که به سادگی تمیز نمی شود. دندان هایی که تحت تاثیر مشکل فلوئوروزیس قرار نگرفته اند بسیار یک دست و براق هستند. رنگ آن ها نیز باید سفید و متمایل به کرم باشد.

در صورت مشاهده لکه های ریز و سفید رنگ بر روی دندان های کودک خود بودید و یا یک الی دو دندان وی با تغییر رنگ همراه بودند حتما با یک دندانپزشک متخصص در تماس باشید.

از قرن سی میلادی، دندانپزشکان میزان شدت مشکل فلوروزیس را در بخش های مختلف دسته بندی کرده اند که در ادامه آن ها را با هم بررسی می کنیم:

 • مشکوک: در مینای دندان تعدادی تغییر ریز را مشاهده می کنیم از تعداد کمی لکه سفید گرفته تا بلور های سفید رنگ بر روی آن.
 • بسیار ضعیف: در کمتر از ۲۵ درصد از سطح دندان نواحی کوچک مات متمایل به سفید کاغذی دیده می شوند.
 • ضعیف: نواحی سفید مات بر روی سطح دندان ها بزرگتر هستند اما کماکان کمتر از ۵۰ درصد از سطح دندان را تحت تاثیر قرار می دهند.
 • متعادل: نواحی سفید مات بیش از ۵۰ درصد از سطح مینای دندان را تحت تاثیر قرار داده اند.
 • شدید: تمامی سطوح مینای دندان تحت تاثیر قرار گرفته اند. ممکن است دندان کثیفی خاصی نیز داشته باشد که یا به شکل مجزا است و یا به شکل سراسری بر روی دندان ها دیده می شود.

درمان فلوئوروزیس

درمان فلوئوروزیس - قبل و بعد
درمان فلوئوروزیس – قبل و بعد

در بسیاری از کیس ها، مشکل فلوروزیس به قدری ضعیف است که نیازی به درمان کردن آن وجود ندارد. شاید هم فلوروزیس تنها ناحیه پشت دندان ها را تحت تاثیر قرار دهد که اصلا امکان دیدن آن ناحیه نباشد.

ظاهر دندان هایی که به خاطر فلوروزیس ضعیف تا شدید تحت تاثیر قرار گرفته و تغییر رنگ داده اند را می توان به کمک تعدادی تکنیک خاص تا حد زیادی بهبود بخشید. اکثر این روش ها و تکنیک ها با هدف مخفی کردن لکه های روی دندان طراحی و پیشنهاد شده اند.

از جمله این راهکار های خاص برای پوشیدن علائم فلوروزیس از چشم دیگران می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • سفید کردن دندان و دیگر پروسه های درمانی جهت برداشتن لک های روی سطح دندان ها؛ توجه داشته باشید که بلیچینگ و سفید کردن دندان می تواند ظاهر فلوروزیس را به شکل موقت بدتر از حالت عادی نیز کند.
 • باندینگ که در آن دندان شما توسط رزین سخت پوشیده می شود تا لکه های روی مینای دندان شما دیده نشوند.
 • تاج های دندانی
 • ونیر، که پوسته های مخصوص هستند که برای افراد به صورت شخصی طراحی شده و بر روی دندان هایشان قرار می گیرند تا ظاهر آن ها را بهبود بخشند؛ این موارد معمولا برای فلوروزیس شدید به کار می روند.
 • محصولی حاوی کلسیم فسفات با نام MI Paste (خمیر ام آی) که گاهی اوقات با روش های درمانی دیگری نظیر میکروبراسیون ترکیب می شود تا بتواند تغییر رنگ دندان های افراد را به حداقل خود برساند.

پیشگیری از فلوئوروزیس

توجه و دقت والدین یک عامل کلیدی در جلوگیری از بروز فلوروزیس به شمار می رود.

اگر آب آشامیدنی شما از یک سیستم عمومی وارد می شود، پزشک یا دندانپزشک شما، و همچنین مسئولان حوزه آب محلی یا دپارتمان سلامت عمومی، می توانند به شما بگویند که چه میزان فلوراید در داخل آن وجود دارد. اگر شما بخواهید به فکر استفاده از آب معدنی یا آب محلی باشید، دپارتمان سلامت عمومی و یا آزمایشگاه های محلی می توانند در آنالیز کردن محتوی فلورایدی آب به شما کمک کنند. پس از این که فهمیدید کودک شما چه میزان فلوراید را در داخل آب آشامیدنی و دیگر منابع خود نظیر آب میوه و نوشیدنی های مختلف دریافت می کند، می توانید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بفهمید آیا کودک شما به یک مکمل فلورایدی نیاز دارد یا خیر.

در خانه تمامی محصولات حاوی فلوراید خود نظیر خمیر دندان، دهان شویه ها و دیگر مکمل ها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. اگر کودک در یک مدت زمان کوتاه حجم زیادی از فلوراید را وارد سیستم گوارشی خود کند ممکن است علائم و مشکلات خاصی را تجربه کند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. حالت تهوع
 2. اسهال
 3. استفراغ
 4. درد در ناحیه شکم

با این که مسموم شدن توسط فلوراید معمولا همراه با مشکلات شدید و خطرناکی نیست، اما همین مورد معمولی هر ساله صدها کودک را به اورژانس می کشاند و نباید از آن غافل بود.

همچنین بسیار مهم است که نظارت ویژه ای بر روی نحوه استفاده کودک از خمیر دندان حاوی فلورایدش داشته باشید. تنها به اندازه یک نخود از خمیر دندان را بر روی مسواک کودک قرار دهید. این میزان برای محافظت فلورایدی دندان ها کافی است. همچنین به کودک خود آموزش دهید که پس از اتمام مسواک زدن حتما خمیر دندان را از دهان خود خارج کند و آن را قورت ندهد. برای تشویق کودک جهت خارج کردن خمیر دندان، از مصرف خمیر دندان های طعم داری که کودکان را به قورت دادن وسوسه می کند خودداری کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 8 ماه پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سوال کامل نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴روزه دندان عقل‌در آوردم از پایین خیلی خیلی درد میکنه و۳۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سللم رقیه عزیز
   با دهان شویه بشورین
   بهداشت دهان را بالا ببرین
   در صورت نیاز یک دوره انتی بیوتیک اموکسی ۵۰۰ میل کنین هر هشت ساعت یک‌عدد تا هشت روز

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشی من دندان عقل سمت چپ فک پایبن،که برخلاف دندان های دیگه کج دراومده بود،وتحت فشاربود،کشیدم.الان سمت راست هم همینطوره،بایدبکشم،25ساله هستم،میخواستم به تعویق بنداز م چندسال دیگه مشکلی پیش نمیاد،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   محمدرضا جان سلام
   بستگی داره که چقدر اذیت کنه
   ایا لثه اطرافش عفونت نکنه که نیازی نیست
   ولی در صورت عفونت حتما باید درمان کشیدن بشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدوده یک هفته است.درد دندان و فک دارم.رفتم دکتر گفتند دندان عقلت آسیب دیده باید جراحی بشه.فعلا دارو مسکن مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام ابوالفضل عزیز
   تشخیص دکترتون مقدم بر من است
   دارو میل کنین

 • تصویر کاربر ساحره شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی دور لثه دندونای پایینم وداخل دهان فک . . لکهای سفید در اومدن با اندگی درد پزشک رفتم گفتن چیزی نیست نیستاتین نوشتن الان باخوان مطالب شما ترسیدم کنه این همون لکوپلاکیاس وپیش در آمد سرطانه چطورباید تشخیص داد . . باز رفتم دکتر گفت قارچه نستاتین نوشته با چندتاقرص لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام ساحره عزیز
   اگر تشخیص قارچ باشه که نیازی به ترس نیست
   لطفا تصویرشو برام بفرستین تا دقیق تر نظر بدم

 • تصویر کاربر نیلو شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  متنی خوندم که نوشتید موقتا میشه روکش را چسباند تا وقت دکتر گرفته شود
  این چسب ahl generic رو میشه از داروخانه یا انلاین تهیه کرد؟ قیمتش به چه صورته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام نیلو‌جان
   باید از سمان موقت kerr استفاده نمایین

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون. در این زمینه متخصص خوب تو شهر قزوین میشناسین معرفی کنین؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام

   لطفا در ادامه سوال قبلی خودتون سوال بپرسید نه سوال جدید ثبت کنید... حجم سوالات زیاد است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من29سالم هست و دندون کنار دندون جلو در فک بالا احساس میکنم تکون میخوره یعنی لق داره میشه،چجور میتونم درمان کنم که لق بودنش برطرف بشه و منجر به افتادن دندان نشود???
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام سارای عزیز
   لقی را باید بررسی کرد
   اول ؛که میزان لقی در چه میزانی هست
   دوم؛ ایا بیماری لثه عاملش هست
   سوم؛ ایا همراه با بیماری لثه عامل زمینه ساز وجو‌د دارد
   مثل کوتاهی ریشه، سابقه ضربه
   به متخصص و جراح لثه مراجععه کنین لطفا

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 سال پیش دندان 4 فک بالام ترک خورد حین غذا خوردن و دکتر چاره ای جز کشیدن نداشتند.
  شرایط ایمپلنت نداشتم و دندان 5 سالمم رو تراش دادن و به اون وسیله روکش گذاشتن
  دو سال بعد درد اون ناحیه داشتم که با برداشت روکش و معاینه و عکس چیزی تشخیص ندادن و روکش مجدد چسبانده شد
  تا دوسال بعد که چند روز پیش بود
  مجدد اون درد شروع شد.. عکس انداختم گفتن چیزی معلوم نیست
  گفتن روکش رو باید بردارم که خیلی محکم بود
  گفتن زیاد اگه ضربه بزنم امکان شکستن دندان زیر روکش هست که بالخره کنده شد البته با شکستن قسمتی از چینی روکش که گفتن درست میشه
  گفتن موقت چسب میزنم یه هفنه صبر کن اگه درد ادامه داشت عصب کشی میکنم که من گفتم همون موقع انجام بدن عصب کشی رو
  سروع کردن ولی چون وقت قبلی نداشتم ادامش رو به یه هفنه دیگه موکول کردن که التهاب و درد هم کمتر بشه
  الان من سوالم اینه که از استرس و وسواسم هم نشات میگیره
  امکان اینکه ریشه دندان یا دندانم ترک خورده باشه هست با ضرباتی که به روکش برای کنده شدن زده شده یا خیر
  آیا راهی هست مطمین بشم بعدادامه عصب کشی و روکش مجدد انجام بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام یاسمن عزیز
   احتمال ترک در ناحیه ریشه هنگام در اوردن روکش تقریبا صفر است
   نگران این موضوع نباشین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر