هر آنچه باید در مورد فلوئوروزیس بدانید؛ علل، علائم، درمان و پیشگیری

فلوروزیس دندانی چیست؟

فلوئوروزیس (Flourosis) یک مشکل آرایشی و زیبایی است که دندان افراد را تحت تاثیر خود قرار می دهد. این مشکل در طول هشت سال اول زندگی افراد و در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض فلوراید به وجود می آید. دقیقا در همین بازه زمانی دندان های دائمی افراد در حال شکل گیری هستند.

پس از بیرون آمدن دندان ها از لثه و شکل گیری کامل آن ها، دندان افرادی که تحت تاثیر مشکل فلوئوروزیس قرار گرفته باشند تا حدی تغییر رنگ را شامل می شود. به عنوان مثال ممکن است لکه های سفید خاصی بر روی دندان ها وجود داشته باشند که فقط دندان پزشک می تواند آن ها را تشخیص دهد. اما در موارد دیگر که فلوروزیس شدید است، ممکن است برای دندان ها مشکلاتی از قبیل موارد زیر رخ دهد:

 • لکه هایی مختلف از رنگ زرد گرفته تا قهوه ای تیره
 • غیر نرمال بودن سطح بیرونی دندان
 • چاله و حفره هایی که بسیار قابل توجه و محسوس هستند

بیماری فلوئوروزیس تا چه حد شایع است؟

مشکل فلوئوروزیس برای اولین بار در اوایل قرن بیستم توجه جامعه و پژوهشگران را به خود جلب کرد. محققین و کارشناسان از میزان شیوع زیاد لک های قهوه ای کولورادو (Colorado Brown Stain) بر روی دندان های افرادی که در محله کولورادو اسپرینگز به دنیا آمده و بزرگ شده بودند غافلگیر شده بودند.

این لکه های روی دندان در اثر سطح بالای فلوراید در آب محلی کولورادو ایجاد شده بودند. این نوعی از فلوراید بود که به شکل طبیعی در آب زیرزمینی این منطقه به وجود آمده و زیاد شده بود. همچنین افرادی که این لکه ها را بر روی دندان خود داشتند به شکل عجیبی مقاومت زیادی در مقابل حفره های دهان و دندان و پوسیدگی داشتند. همین موضوع باعث ایجاد یک سیاست جدید شد و پس از آن فلوراید در طی یک پروسه خاص وارد آب محلی هر منطقه میشد تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری کند اما بدون این که مشکل فلوروزیس را به وجود آورد.

مشکل فلوئوروزیس از هر چهار فرد آمریکایی در بازه سنی ۶ تا ۴۹ سال، یک نفر را تحت تاثیر علائم و مشکلات خود قرار می دهد. این شرایط خاص بیشتر در محدوده سنی ۱۲ تا ۱۵ سال شایع است. خیل عظیمی از موارد گزارش شده مربوط به فلوئوروزیس معمولی و ملایم هستند و فقط دو درصد آن ها در سطح متعادل قرار دارند. کمتر از یک درصد موارد گزارش شده نیز در سطح شدید قرار می گیرند. با این حال پژوهشگران مشاهده کرده اند که از اواسط دهه هشتاد میلادی، شیوع مشکل دندانی فلوروزیس در کودکان بازه سنی ۱۲ تا ۱۵ سال افزایش یافته است.

با این که نمی توان فلوروزیس را یک بیماری در نظر گرفت، اما تاثیرات و نشانه های آن می تواند از جنبه روان شناسی بسیار ناراحت کننده در نظر گرفت که درمان آن ها نیز مشکل است. توجه والدین در این زمینه می تواند نقش مهمی در پیشگیری از فلوروزیس داشته باشد.

علل بروز فلوئوروزیس دندانی

یکی از علل اصلی بروز مشکل فلوروزیس در افراد، استفاده نامناسب و غیر استاندارد از محصولات حاوی فلوراید برای دهان و دندان ها نظیر خمیر دندان و دهان شویه ها است. گاهی اوقات کودکان به قدری از طعم خمیر دندان حاوی فلوراید خود خوششان می آید که به جای خارج کردن آن از دهان قورتش می دهند.

با این حال علل و فاکتور های دیگری نیز می توانند در بروز فلوروزیس دخیل باشند. به عنوان مثال، مصرف بیشتر از حد تجویزی فلوراید در دوران کودکی می تواند یکی از علت های شکل گیری فلوروزیس در افراد باشد. معمولا محصولات حاوی فلوراید نظیر آبمیوه ها و نوشیدنی های مختلف حجم مناسبی از این ماده را ارائه می کنند اما زیاده روی در آن ها در این دوره سنی می تواند اثرات منفی به همراه داشته و در نهایت احتمال بروز فلوروزیس را بالا ببرد.

میزان فلوراید موجود در آب آشامیدنی

دهانشویه فلوراید
دهانشویه فلوراید

فلوراید به شکل طبیعی در داخل آب شکل می گیرد. سطح طبیعی فلوراید در آب که بالاتر از حد پیشنهادی برای آشامیدن باشد می تواند ریسک بروز فلوروزیس شدید در افراد را بالا ببرد. در جوامعی که سطح فلوراید در آب آشامیدنی بالاتر از ۲ بخش در هر میلیون باشد، سازمان دهان و دندانی CDC به والدین پیشنهاد می کند آب آشامیدنی کودک خود را از منبع دیگری تامین کنند.

به علت نگرانی هایی که مربوط به جذب فلوراید بیش از حد توسط کودکان وجود داشت، دپارتمان سلامت و سرویس های انسانی در ژانویه سال ۲۰۱۱ میزان سطح پیشنهادی خود برای فلوراید موجود در آب آشامیدنی را کاهش داد. در نتیجه بخش های محافظت از طبیعت و منابع آن نیز در حال بررسی قوانین و پروتکل های خود در زمینه محدودیت فلوراید موجود در آب های آشامیدنی است.

علائم و نشانه های فلوئوروزیس

لکه های ریز و سفید که قابل مشاده توسط چشم افراد نیستند و یا لکه های قهوه ای و سختی که بسیار در دید هستند می توانند علائم اصلی فلوئوروزیس در افراد باشند. یکی دیگر از این موارد نیز کثیفی مینای دندان فرد است که به سادگی تمیز نمی شود. دندان هایی که تحت تاثیر مشکل فلوئوروزیس قرار نگرفته اند بسیار یک دست و براق هستند. رنگ آن ها نیز باید سفید و متمایل به کرم باشد.

در صورت مشاهده لکه های ریز و سفید رنگ بر روی دندان های کودک خود بودید و یا یک الی دو دندان وی با تغییر رنگ همراه بودند حتما با یک دندانپزشک متخصص در تماس باشید.

از قرن سی میلادی، دندانپزشکان میزان شدت مشکل فلوروزیس را در بخش های مختلف دسته بندی کرده اند که در ادامه آن ها را با هم بررسی می کنیم:

 • مشکوک: در مینای دندان تعدادی تغییر ریز را مشاهده می کنیم از تعداد کمی لکه سفید گرفته تا بلور های سفید رنگ بر روی آن.
 • بسیار ضعیف: در کمتر از ۲۵ درصد از سطح دندان نواحی کوچک مات متمایل به سفید کاغذی دیده می شوند.
 • ضعیف: نواحی سفید مات بر روی سطح دندان ها بزرگتر هستند اما کماکان کمتر از ۵۰ درصد از سطح دندان را تحت تاثیر قرار می دهند.
 • متعادل: نواحی سفید مات بیش از ۵۰ درصد از سطح مینای دندان را تحت تاثیر قرار داده اند.
 • شدید: تمامی سطوح مینای دندان تحت تاثیر قرار گرفته اند. ممکن است دندان کثیفی خاصی نیز داشته باشد که یا به شکل مجزا است و یا به شکل سراسری بر روی دندان ها دیده می شود.

درمان فلوئوروزیس

درمان فلوئوروزیس - قبل و بعد
درمان فلوئوروزیس – قبل و بعد

در بسیاری از کیس ها، مشکل فلوروزیس به قدری ضعیف است که نیازی به درمان کردن آن وجود ندارد. شاید هم فلوروزیس تنها ناحیه پشت دندان ها را تحت تاثیر قرار دهد که اصلا امکان دیدن آن ناحیه نباشد.

ظاهر دندان هایی که به خاطر فلوروزیس ضعیف تا شدید تحت تاثیر قرار گرفته و تغییر رنگ داده اند را می توان به کمک تعدادی تکنیک خاص تا حد زیادی بهبود بخشید. اکثر این روش ها و تکنیک ها با هدف مخفی کردن لکه های روی دندان طراحی و پیشنهاد شده اند.

از جمله این راهکار های خاص برای پوشیدن علائم فلوروزیس از چشم دیگران می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • سفید کردن دندان و دیگر پروسه های درمانی جهت برداشتن لک های روی سطح دندان ها؛ توجه داشته باشید که بلیچینگ و سفید کردن دندان می تواند ظاهر فلوروزیس را به شکل موقت بدتر از حالت عادی نیز کند.
 • باندینگ که در آن دندان شما توسط رزین سخت پوشیده می شود تا لکه های روی مینای دندان شما دیده نشوند.
 • تاج های دندانی
 • ونیر، که پوسته های مخصوص هستند که برای افراد به صورت شخصی طراحی شده و بر روی دندان هایشان قرار می گیرند تا ظاهر آن ها را بهبود بخشند؛ این موارد معمولا برای فلوروزیس شدید به کار می روند.
 • محصولی حاوی کلسیم فسفات با نام MI Paste (خمیر ام آی) که گاهی اوقات با روش های درمانی دیگری نظیر میکروبراسیون ترکیب می شود تا بتواند تغییر رنگ دندان های افراد را به حداقل خود برساند.

پیشگیری از فلوئوروزیس

توجه و دقت والدین یک عامل کلیدی در جلوگیری از بروز فلوروزیس به شمار می رود.

اگر آب آشامیدنی شما از یک سیستم عمومی وارد می شود، پزشک یا دندانپزشک شما، و همچنین مسئولان حوزه آب محلی یا دپارتمان سلامت عمومی، می توانند به شما بگویند که چه میزان فلوراید در داخل آن وجود دارد. اگر شما بخواهید به فکر استفاده از آب معدنی یا آب محلی باشید، دپارتمان سلامت عمومی و یا آزمایشگاه های محلی می توانند در آنالیز کردن محتوی فلورایدی آب به شما کمک کنند. پس از این که فهمیدید کودک شما چه میزان فلوراید را در داخل آب آشامیدنی و دیگر منابع خود نظیر آب میوه و نوشیدنی های مختلف دریافت می کند، می توانید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بفهمید آیا کودک شما به یک مکمل فلورایدی نیاز دارد یا خیر.

در خانه تمامی محصولات حاوی فلوراید خود نظیر خمیر دندان، دهان شویه ها و دیگر مکمل ها را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. اگر کودک در یک مدت زمان کوتاه حجم زیادی از فلوراید را وارد سیستم گوارشی خود کند ممکن است علائم و مشکلات خاصی را تجربه کند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 1. حالت تهوع
 2. اسهال
 3. استفراغ
 4. درد در ناحیه شکم

با این که مسموم شدن توسط فلوراید معمولا همراه با مشکلات شدید و خطرناکی نیست، اما همین مورد معمولی هر ساله صدها کودک را به اورژانس می کشاند و نباید از آن غافل بود.

همچنین بسیار مهم است که نظارت ویژه ای بر روی نحوه استفاده کودک از خمیر دندان حاوی فلورایدش داشته باشید. تنها به اندازه یک نخود از خمیر دندان را بر روی مسواک کودک قرار دهید. این میزان برای محافظت فلورایدی دندان ها کافی است. همچنین به کودک خود آموزش دهید که پس از اتمام مسواک زدن حتما خمیر دندان را از دهان خود خارج کند و آن را قورت ندهد. برای تشویق کودک جهت خارج کردن خمیر دندان، از مصرف خمیر دندان های طعم داری که کودکان را به قورت دادن وسوسه می کند خودداری کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر hadi پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  با توجه به مشکلات کرونا مطب بازه یا تعطیل ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام، با توجه به دستور وزارت بهداشت . مطب تا اطلاع ثانویه تعطیل است

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  40ساله هستم دندان شیری ام لق شده با توجه ب شرایط فعلی ووجود کرونا امکان مراجعه ندارم
  چطور میتوانم دندان را تا آرام شدن اوضاع نگه دارم؟
  آیا چسبی یا چیزی دیگری وجود دارد؟
  لطفا معرفی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام محمد‌عزیر
   با چسب این مشکل رفع نمیشه
   باید تحت تماس یا اصطکاک قرار نگیرد در ضمن بهداشت مناسب ودر صورت درد یک مسکن کار را راحت تر میسازد

    

 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لثه بنده چند روزی هست آبسه کرده و اینکه با بحث ویروس کرونا امکان مراجعه به دندانپزشکی وجود نداره با مشاوره داروساز از مترونیدازول و آموکسی سیلین استفاده کردم اما بهتر نشده ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام
   این یک ابسه ساده هست در حال حاضر با داروی اموکسی و‌مترو و دهان شویه به مرور کنترل میشود
   نه درمان فعلا با همین داروها کنترل کنین تا محدودیت رجوع به مطب رفع شه

 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  یک هاله سیاه روی این دندون دیدن آیا مسئله هاد و جدی هست؟ و برای رفعش چه میشه کرد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   من الان اینجا یه عکس میفرستم.
  2. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام
   با یک جرمگیری سالم از طریق دستگاه ایرفلو براحتی رفع میشود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افشین چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من امروز رفتم دندانم راعصب کشی کنم ولی بخاطر عفونت روی دندانم دوا گذاشت وبعد من یه سیگار کشیدم الان زبانم یکم سیاه شده آیا طبیعی هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام جناب افشین نصیری
   در صورت امکان عکس زبانتون را ارسال کنین
   هر چند چیزه خاصی به نظر نمی اید

  2. تصویر کاربر افشین دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر افشین دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون
  4. تصویر کاربر افشین سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   تشکر
  5. تصویر کاربر افشین سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   تشکر
  6. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   مشکل خاصی نیست
   معمولا این عارضه ها از قبل وجود داشتن ولی شما به ظاهر تازه دقت نمودین در مجموع با مسواک روی زبان اگر رفع نشد به من اطلاع بدین

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ازادنیا شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوب هستید من ۵ روز پیش عصب کشی کردم روز اول دوم تقریبا درد کم روزی دو تا مسکن خوردم از روز سوم درد شدید شده روزی ۴ تا ۵ تا مسکن میخورم ، هر سه ساعت درد شدید شروع میشه به دکترم گفتم میگه طبیعیه ولی بار اول این اتفاق میافته همیشه عصب کشی میکنم تا دو روز درد میگیره بعد خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   درد بعد از عقب کشی معمولا دردیست طبیعی به ان PAA گفته میشود بشرطی که عفونی نباشد
   در مجموع با استفاده از یک امپول پیروکسیکام و یک‌امپول دگزامتازون این مشکل رفع میشود به شرطی که‌مشکل قلبی فشار خون و دیابت نداشته باشین

 • تصویر کاربر هاني چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلاك دكتر گفتيد عكس واضح تر بفرستم من دندان عقلم را كشيدم دندان بغلش را هم پر كردم.همان شب لكه سفير روي لثم ضاهر شد دكتر يك ماه نرفته خيلي نگرانم اينم بگم جراحي دندان عقلم افتضاح بد بود.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام
   ایا با فشار دادن از ان منطقه چرک خارج میشه؟

  2. تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام خیر دکتر اصلا چرک نداره.الان مسطح شده.
  3. تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر به نظر شما خطرناک.اخه خود به خود به وجود نیامد بعد کار دندانپزشکی امد😔
  4. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام مجدد
   نه اصلا نمیتونه خطرناک باشه

  5. تصویر کاربر هاني پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر جان خدا عمرت بده درمان چیست؟میشه بیام پیشتون لیزر کنم؟
  6. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام هانی عزیز
   مدتی صبر فرمایین بهد تشریف بیارین جهت معاینه چون اکثر مواقع این گونه از عارضه ها خود کنترل هستن

  7. تصویر کاربر هاني یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر ببخشید آنقدر سوال پرسیدم الان داره دو ماه میشه ایراد نداره ؟خودش خوب میشه؟
  8. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   جهت آرامش و بررسی بیشتر میتوانید برای معاینه مراجعه نمایید

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من دومين بار پيام ميدم گفتيد عكس با كيفيت بفرس ممنون ميشم جواب بدين.من دندان عقلم را كشيدم دندان بغلش را پر كردم لكع سفيد همان شب همان طرف لثم زد يك ماه دكتر نميره اخه اين چيه خيلي ميترسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام
   ایا با فشار دادن از ان منطقه چرک خارج میشه؟

 • تصویر کاربر رُز دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید
  متاسفانه برای روکش به دکتری مراجعه کردم که تراش در حد غیر مجاز روی دندان من انجام داد که تقریبا دندونی برام نگذاشت؛ روکشم دو ماه دوام نیاورد و در آمد, باز چسپوند ولی باز بعد سه ماه دراومده!!! به دکتری دیگری مراجعه کردم, ایشون گفتند باید از همون دندون عکس بگیری؛ گفت ریشه سالمه یا باید جراحی افزایش طول تاج انجام بدی پر بشه و روکش مجدد یا دندون بکشی و ایمپلنت کنی!!!حالا با توجه به این ریشه سالمه آیا لزوم به ایمپلنت هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام رز عزیز
   اگر امکان جراحی افزایش طول تاج وجود دارد
   حتما انجام بدین چون با این کار معمولا گیر کار بیشتر شده و روکش ثبات بهتری خواهد داشت

 • تصویر کاربر هانی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من دندان عقلم را جراحي كردم و دندان بغلش را پر كردم شبش يه چيز سفيد روي لثم زد بعد سه هفته از بين نرفته فقط جمع شده عكس اول و دوم را ميفرستم نظر شما چيه خيلي نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام، لطفا عکس با کیفیت تری بفرستید

 • تصویر کاربر سلما جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  روكش دندان شماره ٥ بالا همراه با ماده داخل آن درآمده، سوالم اينكه چيكار ميشه كرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام سلما عزیز
   با پستش در امده در صورتی که دندان زیر نشکسته باشه میشه دوباره چسباند

 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقت پیش از شما سوالی پرسیدم راجع به بیماری همسرم و گفتم لب بالاییش هرچند وقت یکبار دچار تورم میشه بدون درد و ترک و خونریزی در انگلیس از لبش نمونه برداری کردن و گفتن گرانولوماتوز دهانی هست. شما جواب منو دادید الان سوال من اینه آیا این یک نوع سرطان هست؟واگر نه امکان بهبودی هست یا خیر یا موقته فقط؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سمیرای عزیز
   عارضه های گرانولوماتوز اورو فشال درمان قطعی نداره فقط در مواردی قابل کنترل شدن هست ولی در اغلب موارد درمان قطعی شناخته نشده است
   چون عامل ایجاد کننده اش گمنام می ماند

 • تصویر کاربر میثم شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر .دکتر من چند وقتی هس در ناحیه کناره های زبان زیر زبان کندیلوما دارم و مبتلا هستم و در ازمایشی که دادم اچ پی وی ۳۱ ۳۹ در داخل دهان دارم و زیرزبانم متورم شده ...عکسهایی براتون میفرستم میخواستم بدونم درمان میشه ایا؟ و هزینش به چه صورته؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام میثم عزیز
   در دندان پزشکی تخصصی هست به نام تخصص تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان به این تخصص مراجعه نمایین

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه را در وب سایت ما به شما ارائه می کنیم. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر