لثه های شما چه پیامی در مورد سلامتی شما دارند

رنگ، اندازه، شکل و حس لثه های شما چه پیامی در مورد سلامتی شما دارند؟

زمان آن رسیده است که پیرامون سلامت لثه های شما صحبت کنیم، چیزی که ممکن است در ابتدا موضوع بحث آنچنان ویژه و مهمی به نظر نرسد، اما باور کنید که بسیار مهم و جالب است. به این موضوع فکر کنید: شما از دهان و دندان های خود هر روز استفاده می کنید و احتمالا هیچ ایده ای ندارید که لثه های شما تا چه حد سالم هستند.

اما چند نشانه مهم که نشان می دهند لثه های شما در وضعیت خوب و سالمی به سر می برند: رنگ آن ها صورتی روشن تا معمولی است (ممکن است رنگ صورتی آنها تا حدی تیره تر باشد اما باز هم از رنگ می توان سلامت لثه را تشخیص داد)؛ ظاهر و حسی مستحکم و روی فرم دارند؛ به راحتی و مناسب دور تا دور دندان های شما قرار گرفته اند؛ وقتی پس از مسواک زدن آب دهان خود را تخلیه می کنید، خون و قرمزی زیادی در آن وجود نداشته باشد؛ نخ دندان کشیدن حسی ناراحت کننده نداشته باشد که مجبور شوید آن را به زمانی دیگر موکول کنید؛ گاز زدن تکه های بستنی حس دردی به کل بدن منتقل نکند.

اگر نمی توانید به تمامی مواردی که در بالا اشاره کردیم پاسخی مثبت دهید، بنابراین لثه های شما نیاز به ترمیم و بررسی دارند، درست مثل خیلی از افراد. طبق جدیدترین اطلاعات منتشر شده از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، حدود نیمی از بزرگسالان ۳۰ ساله و بیشتر دارای نوعی از بیماری پریودنتال (بیماری لثه ای) هستند، که بر اثر عفونی شدن لثه و استخوان نگه دارنده آنها توسط باکتری ها به وجود می آیند.

بیماری لثه به هیچ وجه شوخی نیست. اگر به شرایطی شدید و جدی برسد، حتی ممکن است به قیمت از دست دادن دندان ها تمام شود.

دکتر آری موسکوویتز، یک متخصص بیماری های لثه به ما گفت:« در حالت کلی و عمومی، بیماری های لثوی با گذر زمان در افراد شکل می گیرند. افراد معمولا علائم مربوط به لثه های ناسالم را به چیزهای دیگری ربط می دهند، به عنوان مثال شاید نخ دندان را محکم می کشند.» در اینجا تعدادی نشانه و علامت که مربوط به ناسالم بودن لثه های شما هستند و نباید نادیده گرفته شوند را آورده ایم:

 • در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن خون ریزی می کنند.
 • قرمز و پف کرده هستند.
 • از دندان های شما در حال دور شدن هستند.
 • در حین مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و یا مصرف چیزهای داغ یا خنک درد می گیرند و یا حساس می شوند.

خبر خوب این است که وقتی مشکل جینجیویتیس، اولین مرحله از بیماری لثه ها، دارید هنوز هم فرصت هست تا همه چیز را به عقب برگردانده و حل کنید.

دکتر مازن ناتور، دندانپزشک و پروفسور دپارتمان پریودنتولوژی و ایمپلنت در دانشکده دهان و دندان دانشگاه نیویورک می گوید:« در این مرحله خوشبختانه هنوز هم می توان شرایط  را به عقب برگرداند. وقتی جینجیویتیس پیشرفت کرده و تبدیل به بیماری لثه یا همان پریودنتیتیس شود، باکتری ها به ناحیه زیر لثه های رسیده و حتی می توانند بر روی استخوان تاثیر بگذارند که در نهایت منجر به از دست دادن دندان می شود.»

دکتر ناتور می گوید:« پریودنتیتیس می تواند معمولی، متوسط و یا شدید باشد و این بستگی به آن دارد که چه میزان از استخوان شما آسیب دیده است. حتی اگر آن را به یک وضعیت سالم بازگردانی و ترمیم کنید، استخوانی که از دست داده اید دیگر بر نخواهد گشت.»

حتی اگر این موارد برایتان دلایل خوب و کافی جهت توجه به لثه ها نیستند، سلامت دهان و دندان چیزی است که می تواند گاهی سر نخی بر این موضوع باشد که بقیه بخش های بدن شما سالم هستند یا خیر. این مشکلات حتی می توانند در کارکرد صحیح باقی بخش های بدن شما نیز تاثیر بگذارند. در این مقاله هرآنچه در این زمینه باید بدانید را پوشش داده ایم. با ما همراه باشید.

اگر لثه های شما در حال دور شدن از دندان هایتان هستند، ممکن است استرس و آشفتگی داشته باشید و یا مشکل آپنه خواب به وجود آید.

بورژوازی (Bruxism) یا همان فشار دادن دندان ها بر روی هم در حین خواب شبانگاهی، فشار زیادی را بر روی لثه های شما، دندان ها و استخوان های فک وارد می کند که در نهایت می تواند منجر به تغییر حالت لثه ها شود. دکتر موسکوویتز می گوید:« این اتفاق می تواند منجر به این شود که دندان های شما دراز تر از حالت عادی جلوه کنند و همچنین می تواند منجر به حساسیت بیشتر شود، به خصوص اگر بخش زیادی از دندان بیرون بماند.»

در حالی که فشردن دندان ها بر روی هم معمولا مربوط به مشکلات سلامتی نظیر آشفتگی و استرس است، گاهی اوقات نیز به مشکل آپنه خواب بر می گردد. آپنه خواب (sleep apnea) زمانی رخ می دهد که عضلات گلوی شما شل می شوند، در نتیجه این اتفاق راه تنفس شما مسدود می شود و نمی توانید نفس بکشید و طبق گفته سازمان بین المللی خواب (ان اس اف)، حدود یک نفر از هر چهار نفری که مشکل آپنه خواب دارند در حین خواب دندان های خود را به روی هم می فشارند.

دکتر موسکوویتز می گوید:« این خیلی مهم است که مشکل بورژوازی یا همان فشردن دندان ها به هم را به کمک محافظ دهان مدیریت کنید، این یک راه بدون تهاجم است که به افراد در محافظت از دندان ها از خطر شکستگی کمک می کند. اما اگر مشکل فشردن دندان های شما مربوط به بیماری آپنه خواب باشد، خیلی مهم است به آن نیز توجه کنید.» انواع مختلفی از محافظ های گاز کردن دهان برای بورژوازی وجود دارند که برخی از آن ها با هدف حل مشکل آپنه خواب طراحی شده اند – با پزشک یا پریودنتیتیس خود برای پیدا کردن بهترین محصول صحبت کنید.

یک نکته مهم دیگر را نیز باید در اینجا مطرح کنیم: اگر لثه های شما در حال بازگشت به عقب هستند، ممکن است در حال استفاده از مسواکی باشید که خیلی سفت و یا خیلی قدیمی است و یا این که خیلی محکم دندان های خود را مسواک می زنید. اتحادیه دهان و دندان ایالات متحده آمریکا (ADA) پیشنهاد می کند که هر سه تا چهار ماه مسواک خود را عوض کنید ( و یا زمانی که سوزن های روی آن کج و بد فرم شده باشند)، و فقط از مسواک هایی با سوزن های نرم استفاده کنید.

زخم های روی لثه های شما ممکن است نشانه های هرپس یا تبخال باشند.

دو نوع از ویروسی که منجر به بروز هرپس سیمپلکس یا همان تبخال می شوند وجود دارد: اچ اس وی ۱ و اچ اس وی ۲٫ در حالی که برخی افراد بر این عقیده هستند که فقط اچ اس وی ۱ منجر به بروز مشکلات دهانی یا همان زخم های سرد می شود، مورد دوم نیز می تواند چنین تاثیری را داشته باشد که این موضوع را کتابخانه ملی دارو ایالات متحده آمریکا تایید کرده است.

طبق اعلام کلینیک معروف مایو Mayo، این زخم های دردناک معمولا در مرز دهان و جایی که لب ها به پوست می رسند پدیدار می شوند. با این حال دکتر موسکوویتز معتقد است احتمال شکل گیری آن ها در داخل دهان و به خصوص در لثه ها نیز وجود دارد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد احتمال حس سوزش، درد و خارش را قبل از شکل گیری زخم ها خواهید داشت و در نهایت تبخال یا هرپس پدیدار می شود. این حمله تبخالی می تواند برای چندین روز به طول انجامد و معمولا دو تا چهار هفته طول می کشد تا تبخال ها به شکل کامل بهبود یابند. اگر فکر می کنید بر روی بدن و یا لثه های خود زخم و تبخال های مربوط به هرپس را دارید، حتما با یک پزشک در ارتباط باشید تا با تجویز داروهای ضد شیوع ویروس به سرعت بخشیدن پروسه بهبود کمک کند.

لثه های سفید می تواند نشانه ای بر این موضوع باشد که کم خونی دارید

لثه های سالم معمولا به رنگ صورتی روشن یا معمولی دارند، و اگر هم رنگی تیره داشته باشند گاهی اوقات بنفش یا قهوه ای هستند. با این حال رنگ هایی نظیر صورتی بسیار پر رنگ و خشن یا قرمز می توانند علائم بدی برای مشکلات باشند، حتی رنگ های طیف مقابل نیز همین شرایط را دارند. دکتر موسکوویتز می گوید اگر لثه ها رنگی بسیار روشن داشته باشند این می تواند نشانه کم خونی فرد باشد. سازمان ملی قلب، ریه و خون اعلام کرده است که این مشکل خونی زمانی رخ می دهد که سلول های قرمز خون شما کم باشند و یا این که پروتئین پر از آهن هموگلوبین به اندازه کافی در خون شما وجود نداشته باشد. هموگلوبین همان چیزی است که باعث قرمز بودن رنگ خون می شود و در صورت کم شدن آن، ممکن است بخش های مختلف بدن از جمله لثه ها سفید شوند.

اگر لثه های شما روشن هستند و یا دیگر علائم مربوط به کم خونی نظیر خستگی، سر گیجه و موارد این چنینی را دارید، حتما باید آن ها را به اطلاع پزشک خود برسانید. به خصوص که لثه های سفید می توانند نشانه های مخفی کننده بیماری لثه نظیر قرمزی باشند و دکتر موسکوویتز نیز این موضوع را تایید می کند.

خشک بودن لثه ها می توان نشانه مشکلات مربوط به سیستم ایمنی بدن باشد

سندرم اسجوگرن (Sjogren’s syndrome ) مربوط به مشکلات سیستم ایمنی بدن می شود. کلینیک مایو می گوید که این مشکل زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به خود بدن حمله می کند. این مشکل بر روی مایع موجود در چشم ها و دهان شما تاثیر می گذارد و در نتیجه میزان اشک ها و آب دهان فرد کاهش میابد و در نهایت مشکل خشکی دهان در فرد رخ می دهد، از جمله خشکی لثه ها. دکتر موسکوویتز می گوید:« وقتی که لثه های شما خشک هستند، این موضوع می تواند منجر به بروز بیماری های خاص لثوی شود.»

سندرم اسجوگرن همچنین می تواند در کنار بیماری های مفصلی نظیر آرتریت روماتئید یا لوپوس نیز رخ دهد. البته این بدان معنا نیست که هرگونه التهاب در لثه های شما قطعا مربوط به مشکلات سیستم ایمنی بدن می شود. اما اگر میزان خشکی لثه های شما تا حدی است که آزاردهنده شده است، بسیار خوب است که هر چه زودتر این مشکل را به اطلاع دکتر یا دندانپزشک خود برسانید.

در برخی افراد، بیماری های لثه و دیابت با هم مرتبط می شوند.

اگر  شما مشکل دیابت کنترل نشده دارید، بدن شما برای مقابله با باکتری های موجود در دهان کار سختتری را پیش رو دارد و این موضوع را دکتر موسکوویتز تایید می کند. طبق بیانیه سازمان ملی دیابت و بیماری های کلیوی و گوارشی، این می تواند منجر به شدیدتر شدن بیماری لثه شده و دوران بهبود آن را نیز طولانی تر کند. در طرف دیگر، دکتر موسکوویتز می گوید:« داشتن یک عفونت باکتریایی در دهان می تواند به بدن فشار آورده و کنترل بیماری دیابت را برای سیستم ایمنی سختتر از حالت عادی کند.» اگر شما این مشکلات را دارید، خیلی مهم است که به جای فقط یک جنبه، هر دو مورد را با پزشک خود در میان بگذارید.

تعداری ارتباط احتمالی مربوط به سلامت بین لثه ها با بدن وجود دارد که هنوز بحث و پژوهش در مورد آن ها ادامه دارد.

ممکن است  ارتباطی بین بیماری های لثوی و بیماری های قلبی وجود داشته باشد. در حالی که رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان لزوما منجر به بروز مشکلات قلبی نمی شود، تحقیق و پژوهش های کافی توانسته اند بیماری لثه ها را به مشکلات قلبی ربط دهند و این که ارتباطی که بین این دو وجود دارد هنوز به شکل کافی شناخته شده نیست.

به عنوان مثال، یک پژوهش در آگوست سال ۲۰۱۴ از ژورنال داروهای پیشگیرانه آمریکا در یک تحقیق به بررسی گزارشات بیمه ۳۳۸۸۹۱ نفر پرداخت که دارای مشکل و بیماری لثه بودند و در نهایت یکی از مشکلات پنج گانه قلب در آن ها تشخیص داده شده بود. آن ها فهمیدند زمانی که بیماری پریودنتیتیس یک فرد درمان شده بود، هزینه پرداختی آن ها برای نوبت های مربوط به بیماری های قلبی تا ۴۱ درصد کاهش داشت. البته این بدان معنا نیست که یک رابطه صد درصدی و علت و معلولی در اینجا وجود دارد.

نویسنده های این پژوهش در بخشی می گویند:« این نتایجی که ما یافته ایم به سوال مهمی که آیا مشکلات و عوارض بر اثر درمان پریودنتیتیس کاهش می یابند یا خیر پاسخ نمی دهند. یا این که مجموعه درمان های بیماری لثه ای بیمار به خاطر تعدادی از فاکتور ها که منجر به بهبود سلامت می شوند ربط دارند.

همانطور که سازمان ADA می گوید، بیماری های لثه و پریودنتیتیس و بیماری های مربوط به قلب در واقع شرایط هایی پیچیده برای سلامت افراد هستند که فقط تعدادی فاکتور های ریسکی رایج را به همراه دارند. سیاست و بحث فعلی سازمان قلب آمریکا و اتحادیه دهان و دندان این کشور این است که با اینکه مشکلات قلبی و مشکلات لثه و پریودنتیتیس رابطه ای با هم دارند، مشخص شدن و اثبات این رابطه و این که آیا یک مورد منجر به بروز دیگری می شود هنوز هم به تحقیقات بیشتر نیاز دارد.

همچنین تعدادی سند و مدرک موجود است که بیماری لثوی در حین بارداری می تواند منجر به ریسک بروز تولد زود هنگام بچه (زایمان پس از ۳۷ هفته و یا حتی زودتر) و وزن کم در تولد (۵ و نیم پوند یا کمتر) شود. جالب است بدانید دقیقا همان ژورنال آمریکایی مربوط به داروهای پیشگیرانه متوجه شده بود که وقتی زنان باردار بیماری لثه خود را درمان کرده بودند، هزینه های کلی دارو آنها برای درمان مربوط به بارداری و خدمات کنترل بارداری های با ریسک بالا تا حدود ۷۴ درصد کاهش یافته بود. اما باز هم می گوییم که برای اثبات این روابط هنوز به پژوهش و تحقیقات بیشتری نیاز است.

خب حالا به اندازه کافی هوشیار شدید؟ حالا اینجا می گوییم که چگونه دندان ها و لثه های خود را سالم نگه دارید.

شما باید هر روز دو بار و هر بار به مدت دو دقیقه دندان های خود را مسواک کنید، آن هم با یک مسواک نرم که مورد تایید سازمان ada باشد و پس از مسواک نیز از نخ دندان استفاده نمایید.

و جلسات تمیز کردن شش ماه یک بار یا حتی سالانه دندان های خود را به عقب نیندازید، حتی اگر از آن ها بدتان می آید! حتی با مسواک زدن و تمیز کردن به بهترین شکل، باز هم باید به شکل دوره ای به ملاقات دندانپزشک خود بروید. در حالت عمومی این ملاقات ها برای حفظ کردن سلامت دندان ها نیاز هستند. همچنین این چک آپ های دوره ای یک اقدام کلیدی هستند برای برگرداندن تمامی تاثیرات بد در دوره جینجیویتیس. یا حتی اگر مشکل پریودنتیتیس داشته باشید می توانید تا حد امکان دهان و دندان خود را به سلامت نسبی و اولیه برگردانید.

لثه های شما چه پیامی در مورد سلامتی شما دارند
۴٫۱ (۸۲٫۳۵%) ۱۷ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + بیست =

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر