پنج علت درد فک

پنج علت درد فک که باید از آن ها اطلاع داشته باشید

فک ما واقعا کارکردی فوق العاده در زندگی روزمره دارد و واقعا اگر کمی فکر کنیم متوجه اهمیت و ارزش آن در بدن خود می شویم. فک به ما کمک می کند حرف بزنیم، نوشیدنی بنوشیم، غذا بجویم و یا حرکات احساسی در صورت داشته باشیم؛ همه این ها به صورت خودکار و بدون فکر کردن اتفاق می افتند. به همین خاطر هم هست که داشتن درد و مشکل در فک بسیار آزاردهنده است – فراموش کردن و یا عدم توجه به درد فک امکان پذیر نیست.

بروز درد در فک انسان می تواند علل مختلفی داشته باشد اما از طرفی پزشک ها علت های مختلفی را برای بروز این مشکل معرفی کرده اند که یکی از آن ها می تواند عامل بروز مشکل در فک شما شده باشد. در این مقاله به چند علت اصلی بروز درد در ناحیه فک می پردازیم. به خواندن مقاله ادامه دهید.

۱- شما استرس دارید

عادت های استرسی در دندانپزشکی
عادت های استرسی در دندانپزشکی

افرادی که استرس زیادی دارند و یا آشفتگی دارند ممکن است عادت های غیر اختیاری خاصی را داشته باشند. این موضوع را آقای رابرت اس گلیکمان، رئیس و پروفسور بخش دهان و دندان و عمل جراحی فک بالا در دانشکده دندانپزشکی نیویورک ایالات متحده آمریکا این موضوع را به ما گفت. این به زبانی ساده بدان معنا است که آن ها از دهان و دندان های خود در راه هایی خارج از کارکرد اصلی و مورد نیت نظیر جویدن غذا استفاده می کنند.

کشیدن دندان ها به روی هم یا همان بروکیزم یک عادت قدیمی و شناخته شده در استرس و آشفتگی است. این اتفاق زمانی می افتد که شما بدون این که حواستان باشد دندان های خود را محکم به روی هم بکشید که همین موضوع می تواند فشار زیادی را در دندان ها و فک شما به همراه عضلات، تاندون ها و لگامنت هایی که فک را پشتیبانی می کنند به وجود آورد. دکتر گلیکمان در ادامه افزود:« همین موضوع می تواند درد زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. پزشکان دقیقا مطلع نیستند که چه چیزی دقیقا منجر به بروز چنین عادتی می شود اما استرس در اینجا یک فاکتور اصلی به شمار می آید و کلینیک Mayo نیز آن را تایید کرده است.

کشیدن دندان ها به روی هم با فشار زیاد و آن هم زمانی که هوشیار هستید می تواند بسیار آزاردهنده و دردناک باشد اما با این حال شما از آن آگاه هستید و می توانید این کار را متوقف کنید. اما بروز این اتفاق در حین خواب یک عامل بد است که قابل کنترل نیز نخواهد بود چرا که فرد هوشیاری ندارد. ایده و تئوری اصلی در این جا آن است که چنین اتفاقی مرتبط با چیزی به نام واکنش انگیختگی و تحریک است که یک تغییر در عمق خواب شما می باشد ( زمانی که شما خوابی سبک دارید و یا بیدار می شوید).

اگر فکر می کنید که در خواب دندان های خود را به روی هم می کشید و یا فردی شما را از این موضوع آگاه کرده است، پزشک معالج شما ممکن است یک محافظ دهان را تجویز کند که به عنوان یک لایه محافظ بین دندان های بالایی و پایینی شما عمل می کند تا مشکلات مربوط به کشیده شدن دندان ها به روی هم را به حداقل برساند. آن ها همچنین ممکن است ایده و ترفند هایی در زمینه نحوه کم کردن استرس داشته باشند که منجر به بروز این مشکل در شما شده است.

۲- شما بیماری و مشکل TMJ دارید

طبق اطلاعیه سازمان تحقیق و پژوهش ملی دهان و دندان و تحرکات صورت در ایالات متحده آمریکا (NIDCR) شما یک مفصل به نام تمپوروماندیبیولار یا همان TMJ در ناحیه سر خود دارید که در هر طرف از استخوان فک شما قرار دارد و به عنوان یک متصل کننده بین فک شما و استخوان سر عمل می کنند. همچون بیشتر بخش های بدن، گاهی اوقات ممکن است مفصل های تمپوروماندیبیولار شما ممکن است فعالیتی بیش از حد داشته باشند؛ برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که این مفصل های دوگانه فک شما را به استخوان سر متصل می کنند.

تمپوروماندیبیولار یا همان TMJ
تمپوروماندیبیولار یا همان TMJ

با این که انواع مختلفی از بیماری و مشکلات این مفصل خاص در سر وجود دارد، علامت مشترک و اصلی همه آن ها درد در ناحیه فک است و این موضوع را موسسه NIDCR تایید می کند. از جمله دیگر علائم می توان به سفت بودن فک، سختی در باز کردن فک، حس قفل بودن فک، درد برخورد دندان ها به هم در حین باز و بسته کردن دهان و ایجاد تغییر در نحوه قرار گرفتن دندان های بالا و پایین بر روی هم اشاره کرد. در زمینه علل وقوع مشکلات در مفصل های TMJ هنوز هم تحقیقات ادامه دارند.

اگر پزشک معالج شما شک کند که شاید مشکلی در مفصل های تمپوروماندیبیولار خود دارید، یک آزمایش بدنی را به همراه آزمایش های مختلف تصویری تجویز خواهد کرد تا ببیند در داخل دهان شما چه خبر است. خوشبختانه بنا به ادعای موسسه NIDCR، درد ناشی از این مشکل معمولا موقت است و یا حداقل با گذر زمان بیشتر نمی شود. به همین خاطر فاز اولیه از درمان مشکلات مرتبط با مفصل های TMJ معمولا بسیار محافظه کارانه است.

پزشک شما ممکن است مصرف دارو های ضد التهاب نظیر ایبوپروفن، استفاده از بسته های یخ برای کم کردن التهاب، استراحت دادن به فک با خوردن غذاهای نرم، اجتناب از باز کردن بیش از حد دهان برای مدت خاص، سعی در کم کردن استرس و آشفتگی و شاید استفاده از تمرین های کشش و نرمش فک را پیشنهاد کند. آن ها با توجه به شرایط خاص و ویژه شما می توانند بگویند کدام یک از موارد بالا کارایی بیشتری برایتان خواهد داشت.

۳- مشکلی در گاز گرفتن شما به وجود آمده است

وقتی که شما در دهان خود اصطلاحا گاز خوبی دارید، این بدان معنا است که در حین جویدن غذا دندان های شما به خوبی در راستای هم قرار می گیرند. دکتر گلیکمان در این زمینه می گوید: « در مورد داشتن گاز بد باید بگویم که ممکن است در حین جویدن تنها چند دندان شما در راستای هم قرار گیرند، مثلا دندان هایی که در پشت هستند. گاز بدی که راستای یکسانی در آن ها وجود ندارد در انواع مختلفی هستند، مثلا گاز رو به جلو که در آن دندان های بالایی جلوتر از دندان های پایینی قرار می گیرند و یا گاز رو به عقب که در آن دندان های پایینی جلوتر از دندان بالا قرار دارند.

داشتن یک گاز بد و نا هماهنگ بدین معنا است که فک شما نمی تواند کارکرد مناسبی که باید را داشته باشد که به گفته دکتر گلیکمان این موضوع می تواند مشکل ساییدگی و پارگی و در نتیجه درد در مفصل ها و عضلات را ایجاد کند. پزشکان و اورتودونسیت ها معمولا می توانند به کمک سیم کشی، البته در موارد شدید جراحی، این مشکل را حل کنند.

۴- شما با یک کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان درمان نشده دست و پنجه نرم می کنید

به انباشته شدن باکتری های خراب کار بر روی دندان ها پلاک می گویند که در اثر مصرف غذا و نوشیدنی ها شکل می گیرد و اگر آن ها به صورت مرتب تمیز نکنید، آن ها می توانند مینای دندان را کنار زده و وارد دندان شما شوند. و در نتیجه پوسیدگی دندان به وجود خواهد آمد. دکتر گلیکمان در این باره می گوید:« زمانی درد و ناراحتی شروع می شود که پوسیدگی دندان شما بتواند به عاج دندان (لایه زیر مینای دندان) برسد. اگر نفوذ باکتری و پوسیدگی به داخل اتاقک پالپ دندان ادامه پیدا کند، می تواند منجر به ایجاد دردی شود که در نهایت به فک شما نیز خواهد رسید. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که اتاقک پالپ دندان میزبان رگ های خونی و همچنین اعصاب دندان است و در صورت آسیب دیدگی آن باید درمان عصب کشی صورت گرفته و یا دندان کشیده شود.

اگر پوسیدگی دندان شما کوچک باشد، دندانپزشک می تواند آن را به سادگی پر کند (در حالت خوب بدون نیاز به توضیحات و حرف زیاد، چرا که پوسیدگی چیزی است که به هر حال اتفاق می افتد، درسته؟). اما اگر یک پوسیدگی پیشرفته و شدید در دندان رخ دهد، ممکن است به درمان عصب کشی نیاز پیدا کنید که شامل آسیب دیدگی عمیق تر می شود و باید ریشه اعصاب را قطع کرد، داخل دندان را خالی کرده و ماده جایگزین در آن قرار داد.

۵- دندان عقل شما گیر کنند

کشیدن دندان عقل
کشیدن دندان عقل

دندان های عقل دسته سوم از دندان های دائمی هستند که افراد در اواخر دوره نوجوانی خود و حدود ۲۰ سالگی شکل گیری و رشد آن ها را حس خواهند کرد. از آنجایی که این دندان ها کارکرد خاصی ندارند، همه افراد دندان عقل ندارند (به آن ها نیازی برای جویدن ندارید. اما اگر دندان عقل در دهان شما در بیاید، معمولا دو عدد در بالا و دو عدد در پایین دهان خود خواهید داشت. و اگر آن ها فضای کافی برای خروج مناسب از لثه ها نداشته باشند ممکن است در داخل گیر کنند.

اگر دندانپزشک شما فکر کند که دلیل ایجاد درد در فک شما گیر کردن دندان های عقل در لثه باشد، معمولا از تصاویر ایکس ری دهان و دندان استفاده می کند تا مطمئن شود که محل قرارگیری آن ها در دهان درست باشد. اگر دندان های عقل گیر کرده باشند، دندانپزشک می تواند به کمک جراحی آن ها را بردارد.

اگر از درد در ناحیه فک خود رنج می برید، هرگز برای از بین رفتن آن به خودی خود صبر نکنید. دندانپزشک ها معمولا می توانند علت وقوع درد را متوجه شوند و شما را به مسیر درمان و بهبود برگردانند. اما شایان ذکر است که اگر این درد همراه با علائم دیگری باشد ممکن است مشکل از یک عامل جدی سلامتی نظیر سردرد های شدید باشد که بر اثر مشکلات مفاصل TMJ به وجود می آید. درد در ناحیه فک حتی می تواند یکی از علائم سکته قلبی در خانم ها باشد. چک کردن این مشکل علاوه بر این که به شما آرامش روانی از نداشتن یک بیماری خطرناک را می دهد، بلکه می توانید عامل بروز آن را شناسایی کرده و به فکر درمان آن باشید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من حدود دو هفته پیش دندونمو عصب کشی کردم ولی پُرش نکردم الان پانسمانش باز شده و درد شدیدی هم داره لثه ام ورم کرده تو این اوضاع تعطیلی باید چکار کنم !؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام سعید عزیز
   سریعا انتی بیوتیک را شروع کنین
   در ضمن یادتون باشه داخل کانال درمان ریشه شده را اگر پر کرده باشن متاسفانه به علت ریحتن پانسمان باید دوباره درمان ریشه یا همان عصب کشی کنن

 • تصویر کاربر اهورا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد
  آقاي دكتر من چهار عدد دندان هاي جلو رو به علت فاصله داشتن روكش كردم و جنس روكش از زيركونيوم هست و مشكلي كه براي من تو اين چند وقته بوجود آمده اينه كه بعضي از كلمات رو مثل قبلا نميتونم راحت اداركنم و سخت شده واسم ميخواستم بدونم به مرور زمان برطرف ميشه يا نه ، ممنون ميشم بهم جواب بدي چونكه بدجور بهم استرس وارد كرده كه مجبور شدم قرص افسردگي استفاده كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام اهورای عزیز
   معمولا حرکت زبان برای ادای کلمات بهتر میشه و‌عادت میکنین با وضعیت جدید

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا می‌شود با چسب prodofix روکش دندان را چسباند
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام‌حمید عزیز
   این نوع چسب برای دست دندان هست و اصلا امکان چسباندن روکش وجود ندارد

 • تصویر کاربر شجاعی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جنابعالی آقای دکتر من سال هاست زبانم قاچ های زیادی داره هم در وسط هم در کناره زبان، متاسفانه دندون پوسیده دارم که الانم نمیتونم برم دندان پزشک بکشمش
  نگرانم این قاچ های زبان من سرطان زبان میتونه باشه ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جناب اقای / سرکار خانم شجاعی عزیز
   اگر منظورتون شیار هست و شیارهای عمیق که تقریبا نگرانی نداره و فقط هنگام مسواک کردن
   داخل شیار هارو پاک کرده به ارامی و‌ از دهان شویه استفاده کنید

   در غیر اینصورت یک عکس واضح از زبان خود ارسال کنید تا مطمئن شوید

 • تصویر کاربر گندم چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  اقای دکتر دختری دارم یک سال و۸ ماهه که از بدو تولد روی زبانش لکه های نقشه ای سفید وقرمز داره بردم دکتر اما چیزی نگفتند که نگرانی من رفع شه لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام‌گندم عزبز
   به ظاهر زبان جغرافیایی هست و‌مورد خاصی نیست و‌ نیاز به درمان‌خاصی ندارد

 • تصویر کاربر Rooby چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر
  دختر ۶ ساله من یکی از دندانهایی پایینیش یه چند وقتی میشد که لق شده بود ، ۵-۶ روز پیش دیدم یه دندان جدید از داخل دهان و پشت اون دندان لق بیرون زده ، انگار از جای طبیعی در نیومده ، با توجه به مساله کرونا هنوز جرات نکردم ببرمش دنداپزشکی. میخواستم ببینید این مساله طبیعیه؟ بخصوص که دخترم و حتی پسر سه سالم هر دو شون از ۱ سال و نیمگی دندانها شون شروع به پوسیدگی و از بین رفتن کرد که دنداپزشک فرمودن به دلیل شیر شبانه بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام روبی عزیز
   درست فرمودن و به وضعیت پوسدگی دندان های فرزندان شما bottle nurse syndrome گفته میشود
   در مورد اینکه دندان طفل شما در وضعیتی هست که هنوز در نیامده ولی دندان دائمی زیرش داره در جای نامناسب در میاد باید بگم که تا حد امکان به مراکز درمانی مراجعه نکنین و‌بهداشت اون قسمت را بیشتر حفظ کنین این وضعیت اورژانسی نیست اگه خیلی دردناک شد یا امکان افتادن در اثر لصی بیش از حد داشت به مراکز درمانی مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر شهره شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . امروز در هنگام صبحانه خوردن یکی از دندانهای کناری دندان آسیاب بصورت برش عمودی از گوشه شکست.
  با توجه به مورد شیوع کروناو اینکه من در حال حاضر ایران نیستم ودر کشوری که هستم شیوع کرونا نیز شروع شده چگونه فعلا مانع اسیب بیشتر دندان شوم. ضمن اینکه درد ندارم و لبه تیز را هم احساس نمی کنم و دندانم تغییر رنگ هم ندارد
  لطف راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام شهره عزیز
   نه فعلا مشکلی نیست ولی در یک صورت مشکل خواهد شد و اون زمانیست که تکه شکسته شروع به جدا شدن بکنه و مثل یک چاقو بره تو لثه که درد بدی خواهد داشت اگر این حالت نباشه فعلا میشه مدارا کرد

 • تصویر کاربر Sahar چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من دندونم درد میکرد یکی از دوستا گفت قرص امی تریپتیلین بزار رو لثت. بعد که گذاشتم سر شد ولی موقع شستن متوجه شدم که پوست لثمم سوخته با اون دارو . از اون موقع تا حالا کله دندونام بلند شدن درد رفتم پیش دندانپزشک هم میگه کاری برات نمیتونم انجام بدم و مسکن نوشت. دردش خیلی شدید شده یه ساعت درد شدید پنج دقیقه اروم میشه. الانم دارم با اشک این متنو براتون مینویسم. ممنون میشم اگه یه راه بزارید جلوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سحر عزیز
   منظورتون متوجه نشدم که دندونام بلند شدن یعنی چی
   لطفا توضیح واضحتر بدین

 • تصویر کاربر راضی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید..... من بالای دوتا دندان نیش فک بالا استخوان زیر لثه متورم هست. باعث شده لب بالایم به راحتی پایین نیاد.... و اینکه از بیرون نگاه کنی، می بینی بالای لب ی حالت قلمبه ای داره.... و باعث شده زیبایی لب هام به چشم نیاد....به نظر شما من چه درمانی انجام بدم که این حالت از بین بره.... ارتودنسی یا تراش استخوان فک بالای دوتا دندان؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام راضی عزیز
   لطفا یک فوتو گراف با دهان بسته و باز از نمای جلو و نیمرخ مجموعا چهار عکس فوتوگراف ارسال نمایین

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روکش دندانم افتاده و با توجه به بیماری کرونا جرئت رفتن به دندانپزشکی را ندارم .
  میخواستم بدونم که آیا چسب خاصی دارد یا نه و اینکه تا چه مدت میتوان از آن استفاده کرد و چقدر کارایی دارد و بعدا اگر قرار شود به دندانپزشک مراجعه کنم این چسب قابلیت جداسازی را دارد یا خیر؟و چگونه از این چسب استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اینکه احتمال اسیب دیدگی دندان زیر روکش وجود دارد توصیه میکنم به مراکز دندان پزشکی زیر نظر و تایید بهداشت مراجعه کنین و براتون بچسبونن چون سمانی که بتواند روکش را بچسباند و‌جدا نشود وجود ندارد
   و در صورتی که از چسب خاصی استفاده نمایین احتمال جدایی یا اسیب دندان و‌حتی وارد شدن به مسیر تنفسی و‌خفگی وجود دارد

 • تصویر کاربر پانیذ سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دندونم خرابه و درد میکنه ، اما توی این وضع کونا کسی قبولم نمیکنه ، مکان زندگیمم در شهرستان پرند هستش ، واقعا من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به شرایط موجود از استامینوفن های ساده استفاده کنین و در صورت علائم عفونت از اموکسی سیلین تا شرایط حضور در مطب ها فراهم بشه

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل پایین راست شکسته و درد به عصب رسیده و نمی توانم حتی آب با آن سمت بخورم، زیر گلوم متورم شده که این تورم یکم مایل به سمت راست هستش و نگرانم کرده. آیا مشکل از دندان عقلم هست ؟
  موضوع دیگه اینکه نزدیک به 1 سال پیش به صورت ناگهانی مشکل سوت گوش پیدا کردم و هنوز خوب نشده می خواستم بدونم آیا ممکنه دندان عقلم زده باشه به گوشم؟
  دندان پزشکی پیدا کردم که کار انجام میده، آیا با این وضعیت دندانم رو بکشم مشکلی برام پیش نمیاد ؟
  خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   حسن عزیز سلام
   در مورد سوال اول حتما دندان عقل را خارج کنین‌ولی مرکزی باشه که حتما استریل را به حد کمال رعایت کنه
   در مورد سوت گوش نه نمیتونه از دندان عقل باشه

  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   درکل آیا دندان میتونه دلیل عامل سوت گوش باشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر ببخشید من زبونم شیار داره تو قسمت وسط وگاها کناره هاش شیار داره الان یهویی زبونمو نگاه کررم یه فرورفتگی یا شیار در قسمت پرزای برگی هست ممکنه شیار اونجا هم باشه ؟؟
  1. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر اینم عکسشه نمیدونم چرا نمیاد
  2. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اینم عکسشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ساره عزیز
   ایا در ان قسمت درد و یا خونریزی احتمالی وجود‌دارد؟

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر