پنج علت درد فک

پنج علت درد فک که باید از آن ها اطلاع داشته باشید

فک ما واقعا کارکردی فوق العاده در زندگی روزمره دارد و واقعا اگر کمی فکر کنیم متوجه اهمیت و ارزش آن در بدن خود می شویم. فک به ما کمک می کند حرف بزنیم، نوشیدنی بنوشیم، غذا بجویم و یا حرکات احساسی در صورت داشته باشیم؛ همه این ها به صورت خودکار و بدون فکر کردن اتفاق می افتند. به همین خاطر هم هست که داشتن درد و مشکل در فک بسیار آزاردهنده است – فراموش کردن و یا عدم توجه به درد فک امکان پذیر نیست.

بروز درد در فک انسان می تواند علل مختلفی داشته باشد اما از طرفی پزشک ها علت های مختلفی را برای بروز این مشکل معرفی کرده اند که یکی از آن ها می تواند عامل بروز مشکل در فک شما شده باشد. در این مقاله به چند علت اصلی بروز درد در ناحیه فک می پردازیم. به خواندن مقاله ادامه دهید.

۱- شما استرس دارید

افرادی که استرس زیادی دارند و یا آشفتگی دارند ممکن است عادت های غیر اختیاری خاصی را داشته باشند. این موضوع را آقای رابرت اس گلیکمان، رئیس و پروفسور بخش دهان و دندان و عمل جراحی فک بالا در دانشکده دندانپزشکی نیویورک ایالات متحده آمریکا این موضوع را به ما گفت. این به زبانی ساده بدان معنا است که آن ها از دهان و دندان های خود در راه هایی خارج از کارکرد اصلی و مورد نیت نظیر جویدن غذا استفاده می کنند.

کشیدن دندان ها به روی هم یا همان بروکیزم یک عادت قدیمی و شناخته شده در استرس و آشفتگی است. این اتفاق زمانی می افتد که شما بدون این که حواستان باشد دندان های خود را محکم به روی هم بکشید که همین موضوع می تواند فشار زیادی را در دندان ها و فک شما به همراه عضلات، تاندون ها و لگامنت هایی که فک را پشتیبانی می کنند به وجود آورد. دکتر گلیکمان در ادامه افزود:« همین موضوع می تواند درد زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. پزشکان دقیقا مطلع نیستند که چه چیزی دقیقا منجر به بروز چنین عادتی می شود اما استرس در اینجا یک فاکتور اصلی به شمار می آید و کلینیک Mayo نیز آن را تایید کرده است.

کشیدن دندان ها به روی هم با فشار زیاد و آن هم زمانی که هوشیار هستید می تواند بسیار آزاردهنده و دردناک باشد اما با این حال شما از آن آگاه هستید و می توانید این کار را متوقف کنید. اما بروز این اتفاق در حین خواب یک عامل بد است که قابل کنترل نیز نخواهد بود چرا که فرد هوشیاری ندارد. ایده و تئوری اصلی در این جا آن است که چنین اتفاقی مرتبط با چیزی به نام واکنش انگیختگی و تحریک است که یک تغییر در عمق خواب شما می باشد ( زمانی که شما خوابی سبک دارید و یا بیدار می شوید).

اگر فکر می کنید که در خواب دندان های خود را به روی هم می کشید و یا فردی شما را از این موضوع آگاه کرده است، پزشک معالج شما ممکن است یک محافظ دهان را تجویز کند که به عنوان یک لایه محافظ بین دندان های بالایی و پایینی شما عمل می کند تا مشکلات مربوط به کشیده شدن دندان ها به روی هم را به حداقل برساند. آن ها همچنین ممکن است ایده و ترفند هایی در زمینه نحوه کم کردن استرس داشته باشند که منجر به بروز این مشکل در شما شده است.

۲- شما بیماری و مشکل TMJ دارید

طبق اطلاعیه سازمان تحقیق و پژوهش ملی دهان و دندان و تحرکات صورت در ایالات متحده آمریکا (NIDCR) شما یک مفصل به نام تمپوروماندیبیولار یا همان TMJ در ناحیه سر خود دارید که در هر طرف از استخوان فک شما قرار دارد و به عنوان یک متصل کننده بین فک شما و استخوان سر عمل می کنند. همچون بیشتر بخش های بدن، گاهی اوقات ممکن است مفصل های تمپوروماندیبیولار شما ممکن است فعالیتی بیش از حد داشته باشند؛ برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که این مفصل های دوگانه فک شما را به استخوان سر متصل می کنند.

با این که انواع مختلفی از بیماری و مشکلات این مفصل خاص در سر وجود دارد، علامت مشترک و اصلی همه آن ها درد در ناحیه فک است و این موضوع را موسسه NIDCR تایید می کند. از جمله دیگر علائم می توان به سفت بودن فک، سختی در باز کردن فک، حس قفل بودن فک، درد برخورد دندان ها به هم در حین باز و بسته کردن دهان و ایجاد تغییر در نحوه قرار گرفتن دندان های بالا و پایین بر روی هم اشاره کرد. در زمینه علل وقوع مشکلات در مفصل های TMJ هنوز هم تحقیقات ادامه دارند.

اگر پزشک معالج شما شک کند که شاید مشکلی در مفصل های تمپوروماندیبیولار خود دارید، یک آزمایش بدنی را به همراه آزمایش های مختلف تصویری تجویز خواهد کرد تا ببیند در داخل دهان شما چه خبر است. خوشبختانه بنا به ادعای موسسه NIDCR، درد ناشی از این مشکل معمولا موقت است و یا حداقل با گذر زمان بیشتر نمی شود. به همین خاطر فاز اولیه از درمان مشکلات مرتبط با مفصل های TMJ معمولا بسیار محافظه کارانه است.

پزشک شما ممکن است مصرف دارو های ضد التهاب نظیر ایبوپروفن، استفاده از بسته های یخ برای کم کردن التهاب، استراحت دادن به فک با خوردن غذاهای نرم، اجتناب از باز کردن بیش از حد دهان برای مدت خاص، سعی در کم کردن استرس و آشفتگی و شاید استفاده از تمرین های کشش و نرمش فک را پیشنهاد کند. آن ها با توجه به شرایط خاص و ویژه شما می توانند بگویند کدام یک از موارد بالا کارایی بیشتری برایتان خواهد داشت.

۳- مشکلی در گاز گرفتن شما به وجود آمده است.

وقتی که شما در دهان خود اصطلاحا گاز خوبی دارید، این بدان معنا است که در حین جویدن غذا دندان های شما به خوبی در راستای هم قرار می گیرند. دکتر گلیکمان در این زمینه می گوید:« در مورد داشتن گاز بد باید بگویم که ممکن است در حین جویدن تنها چند دندان شما در راستای هم قرار گیرند، مثلا دندان هایی که در پشت هستند. گاز بدی که راستای یکسانی در آن ها وجود ندارد در انواع مختلفی هستند، مثلا گاز رو به جلو که در آن دندان های بالایی جلوتر از دندان های پایینی قرار می گیرند و یا گاز رو به عقب که در آن دندان های پایینی جلوتر از دندان بالا قرار دارند.

داشتن یک گاز بد و نا هماهنگ بدین معنا است که فک شما نمی تواند کارکرد مناسبی که باید را داشته باشد که به گفته دکتر گلیکمان این موضوع می تواند مشکل ساییدگی و پارگی و در نتیجه درد در مفصل ها و عضلات را ایجاد کند. پزشکان و اورتودونسیت ها معمولا می توانند به کمک سیم کشی، البته در موارد شدید جراحی، این مشکل را حل کنند.

۴- شما با یک کرم خوردگی یا پوسیدگی دندان درمان نشده دست و پنجه نرم می کنید.

به انباشته شدن باکتری های خراب کار بر روی دندان ها پلاک می گویند که در اثر مصرف غذا و نوشیدنی ها شکل می گیرد و اگر آن ها به صورت مرتب تمیز نکنید، آن ها می توانند مینای دندان را کنار زده و وارد دندان شما شوند. و در نتیجه پوسیدگی دندان به وجود خواهد آمد. دکتر گلیکمان در این باره می گوید:« زمانی درد و ناراحتی شروع می شود که پوسیدگی دندان شما بتواند به عاج دندان (لایه زیر مینای دندان) برسد. اگر نفوذ باکتری و پوسیدگی به داخل اتاقک پالپ دندان ادامه پیدا کند، می تواند منجر به ایجاد دردی شود که در نهایت به فک شما نیز خواهد رسید. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که اتاقک پالپ دندان میزبان رگ های خونی و همچنین اعصاب دندان است و در صورت آسیب دیدگی آن باید درمان عصب کشی صورت گرفته و یا دندان کشیده شود.

اگر پوسیدگی دندان شما کوچک باشد، دندانپزشک می تواند آن را به سادگی پر کند (در حالت خوب بدون نیاز به توضیحات و حرف زیاد، چرا که پوسیدگی چیزی است که به هر حال اتفاق می افتد، درسته؟). اما اگر یک پوسیدگی پیشرفته و شدید در دندان رخ دهد، ممکن است به درمان عصب کشی نیاز پیدا کنید که شامل آسیب دیدگی عمیق تر می شود و باید ریشه اعصاب را قطع کرد، داخل دندان را خالی کرده و ماده جایگزین در آن قرار داد.

۵- دندان عقل شما گیر کنند

دندان های عقل دسته سوم از دندان های دائمی هستند که افراد در اواخر دوره نوجوانی خود و حدود ۲۰ سالگی شکل گیری و رشد آن ها را حس خواهند کرد. از آنجایی که این دندان ها کارکرد خاصی ندارند، همه افراد دندان عقل ندارند (به آن ها نیازی برای جویدن ندارید. اما اگر دندان عقل در دهان شما در بیاید، معمولا دو عدد در بالا و دو عدد در پایین دهان خود خواهید داشت. و اگر آن ها فضای کافی برای خروج مناسب از لثه ها نداشته باشند ممکن است در داخل گیر کنند.

اگر دندانپزشک شما فکر کند که دلیل ایجاد درد در فک شما گیر کردن دندان های عقل در لثه باشد، معمولا از تصاویر ایکس ری دهان و دندان استفاده می کند تا مطمئن شود که محل قرارگیری آن ها در دهان درست باشد. اگر دندان های عقل گیر کرده باشند، دندانپزشک می تواند به کمک جراحی آن ها را بردارد.

اگر از درد در ناحیه فک خود رنج می برید، هرگز برای از بین رفتن آن به خودی خود صبر نکنید. دندانپزشک ها معمولا می توانند علت وقوع درد را متوجه شوند و شما را به مسیر درمان و بهبود برگردانند. اما شایان ذکر است که اگر این درد همراه با علائم دیگری باشد ممکن است مشکل از یک عامل جدی سلامتی نظیر سردرد های شدید باشد که بر اثر مشکلات مفاصل TMJ به وجود می آید. درد در ناحیه فک حتی می تواند یکی از علائم سکته قلبی در خانم ها باشد. چک کردن این مشکل علاوه بر این که به شما آرامش روانی از نداشتن یک بیماری خطرناک را می دهد، بلکه می توانید عامل بروز آن را شناسایی کرده و به فکر درمان آن باشید.

2 نظرات
 1. ساینا می گوید

  سلام اقای دکتر
  من دندون عقل سمت راست پایینم تازه داره در میاد،
  و اینکه الان ۳روزه فکم قشنگ باز نمیشه
  و اب دهنمو وقتی قورت میدم گلوم خیلی درد میگیره
  چیکار کنم ؟راهی هست که دکتر نرم؟؟؟

  1. دکتر مهیار نمدچی می گوید

   سلام
   لطفا با حفظ و رعایت بهداشت خوب دهان و دندان و استفاده از دهان شویه
   همراه با مصرف انتی بیوتیک اموکسی سیلین و مترو نیدازول
   به کنترل کمک نمایید پس از بهبودی نسبی دندان عقل مبتلا باید از طریق جراحی خارج گردد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر