دندان عقل در آرواره پایین، بایدها نبایدها

نکاتی چند در مورد دندان عقل در آرواره پایین

بسیاری از افراد نژادهای متمدن دارای دندان هایی هستند که از نظر اندازه با فک آنهامتناسب نبوده و در نتیجه فضایی کافی برای جا دادن تمام دندان هایشان وجود ندارد. دندان های عقل از نظر زمانی آخرین دندان هایی هستند که در فک ظاهر می شوند بنابراین در صورت بهبود جا براحتی ممکن است در فک بصورت نهفته باقی بمانند و یا در جهتی غیر از جهت طبیعی خود برویند. یک تحقیق علمی نشان می دهد که ۶۵٫۵ درصد از مردان با میانگین سنی ۱۹٫۵ سال از یک تا چهار دندان نهفته عقل داشته اند. دندان نهفته عقل در بین این افراد، در هر چهار ربع قوس های دندانی به یک اندازه شایع بوده است بدین ترتیب مشاهده می کنید که خارج کردن دندان های نهفته عقل یکی از مهمترین و شایع ترین اعمالی است که یک دندانپزشک متخصص با آن روبرو می شود. در بسیاری از موارد این بیماران برای اولین بار به دندانپزشکی عمومی مراجعه می کنند تا با دکتر در مورد کشیدن یا نکشیدن چنین دندان هایی مشورت کنند.

موارد توصیه و عدم توصیه برای خارج کردن دندان های عقل:

تصمیماتی که برای کشیدن دندانهای عقل گرفته می شود تابع عوامل بیشماری است.در اینجا سعی بر این است که شایع ترین عواملی که منجربه کشیدن یا جراحی دندان های عقل می شود را به تفسیر بررسی شود.

۱- پرى كورونايتيس عود کننده

پرى كورونايتيس عود كنندهشاید بتوان گفت شایع ترین علت درآوردن دندان های عقل همانا پری کورونیت عود کننده می باشد و شاید تعجب کنید که یکی از موارد عدم توصیه جراحی نیز همین بیماری پری کورنیت می باشد. زیرا کشیدن دندان را باید تا از بین رفتن علائم حاد بیماری به تعویق انداخت. در غیر این صورت تبدیل به عفونت بافت نرم به عفونت استخوانی یا حتی گسترش عفونت به فضاهای حیاتی بسیار محتمل خواهد بود.

۲- بیماری های پریودنتال

پریودنتال

نهفتگی عقل، غالبا با ایجاد پاکت ( حفره ) در ناحیه دیستال ( قسمت عقب دندان جلویی ) دندان هفتم همراه است. خارج کردن دندان عقل معمولا باعث افزایش این حفره استخوانی در ناحیه خلف دندان جلوی می شود و این افزایش ارتباطی با روش خارج کردن دندان عقل نهفته ندارد. درمان این ضایعات استخوانی ( پاکت ) که در اطراف دندان عقل نهفته یا نیم نهفته بوجود می آیند معمولا موفقتی آمیز نبوده و این ضایعات استخوانی ( پاکت ها ) همچنان باقی می ماند. غالبا کشیدن دندان عقل تنها راه رهایی از وجود اکت ( ضایعات استخوانی ) است. روش های نوین پیوند استخوان در ناحیه جراحی شده می تواند از راهکارهای مناسب در جهت حذف یا به حداقل رساندن این پاکت پس از درآوردن دندان عقل می باشد.

۳- پوسیدگی

پوسیدگی دندان عقل

دندانهای عقل که بطور نیم نهفته در دهان باقی می ماند باعث ایجاد گیرغذایی در این ناحیه می گردند. بدین ترتیب تمیز کردن این قسمت از دندان ها برای بیمار بسیار مشکل است. در صورت ایجاد چنین وضعیتی ابتدا بو و مزه به دهان بیمار را آزرده تر و پس از مدتی بتدریج سطح اكلوزال دندان عقل و یا سطح دیستال (distal) دندان هفتم (دیواره عقبی دندان جلوی عقل) بدون کشیدن دندان  عقل میسر نیست. در این حالت باید قبل از کشیدن دندان عقل پوسیدگی دندان هفتم را برداشته و موقتا پر کرد. این عمل نه تنها خارج کردن دندان عقل را راحتتر می سازد بلکه به دندانپزشک این اطمینان را میدهد که حفره، پوسیده شده، در چه وضعیتی از نظر ترمیم قراردارد.

۴- دردهای مبهم در ناحیه صورت

دردهای ناحیه صورت

کم نیستند افاردی که بخاطر کشف علت دردهای چهره ای خود مراجعه می کنند و دندانپزشک ضمن معاینه ممکن است دندانهای عقل نیمه نهفته یا نهفته مشخص را بعنوان عامل دردهای مذکور مقصر بداند. در این گونه موارد بهتر است روش محافظه کارانه ای اتخاذ کرده و در صورت عدم وجود ضایعه مشخص به بیمار توضیح داده شود که حتی ممکن است با خارج کردن چنین دندانی هم دردهای صورتی وی باقی بماند.

۵- دلایل ارتودنسی

ارتودنسی دندانمتخصصین ارتودنسی در مورد کشیدن جوانه های دندانهای عقل در سنین نوجوانی که دچار کمبود فضای دندانی هستند نظرات متفاوتی دارند. اگرچه خارج کردن جوانه دندان عقل در سنین پایین قبل از آهکی شدن و یکپارچگی مسیر تکاملی تاج، سریع و آسان و بدون صدمه انجام می شود اما هنوز مقبولیت عام پیدا نکرده است. زیرا دندانپزشکان مطمئن نیستند که با رشد نوجوانان، فضایی کافی برای از دست دادن دندانهای دیگر بدلیل پوسیدگی و غیره نیز وجود خواهد داشت.
هرچند پیشرفت های رایانه ای در نرم افزارهایی که قادر به آنالیز کردن چگونگی رشد هستند باعث شده است تا تمایل به خارج کردن دندانهای عقل آرواره پایین در سن نوجوانی، بدون دغدغه های ذکر شده، افزایش یابد. اما بحث سر کفایت و دقت این پیشگوئی ها همچنان ادامه دارد.

۶- نیازهای مربوط به پروتز

علل پروتز می تواند در تقسیم ما مبنی بر نگهداشتن یا کشیدن دندان عقل تاثیر گذارد. قبل از اینکه از بی نقصی نواحی خالی از دندان مطمئن شویم بهتر است از نواحی فوق تصاویر رادیوگرافی مناسب تهیه شود. این اقدام در مورد دندان های نیش، آسیا های کوچک و دندانهای عقل به صورت تاکیدی توصیه می شود.

۷- وجود ضایعات پاتولوژیکی

ضایعات پاتولوژیکیوجود دندان عقل همراه با ضایعات پاتولوژیکی نه تنها دلیلی برای خارج کردن آن هاست بلکه دلیلی برای خارج نکردن آنهاست بلکه دلیلی برای خارج کردن آنها از دهان نیز به شمار می رود.
اگر این ضایعه کیست باشد و ناحیه خط شکستگی قرار گرفته باشد بهتر استاین دندانها را خارج کنیم. از طرف دیگر اگر دندان عقل در جهت خط شکستگی فک بود، اما باعث نگهداشتن قطعات استخوانی در جای خود باشد، بهتر است آن را بحال خود نگهداشته و بیمار را تحت نظر قرار دهیم تا زمانیکه حداقل مقداری استخوانسازی انجام پذیرد. اگرضایعه ای بدخیم با دندان عقل همراه بوده قرار باشد مه آن ناحیه  پرتو درمانی شود، بهتر است قبل از دادن اشعه، به کشیدن آن اقدام شود. زیرا اگر پس از پرتو درمانی دندان مربوط را بکشیم احتمال ایجاد نکروز (مرگ استخوان) استخوان ناشی از پرتو ایکس، وجود خواهد داشت. بنابراین بهتر است چنین دندانهایی را تا زمانیکه باعث بروز عوارضی نشده اید، پس از بپتو درمانی ، در امان نگاه داشت. در صورت نیاز، باید با احتیاط تحت بیهوشی عمومی  همراه با آنتی بیوتیک مناسب چنین دندانهایی را خارج کنیم.

10 نظرات
 1. رضا فراهانی می گوید

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید و تشکر بابت مطالب مفیدتون
  من ۵روز قبل دندون عقل پایین سمت راست رو جراحی کردم دندونم بهصورت افقی بود و تقریبا زیر ریشه جراحیشم خیلی زمانبر بود حدود ۳ ساعت زمان برد الان با گذشت ۵ روز هنوز ورم صورتم کم نشده و از طرفی درد دندون سومم زیاد هسا احساس میکنم تحت فشار میخواستم ببینم امکان داره ک بخاطر فشار زیاد حین جراحی و زمانبر بودنش دندونام جابه جاشده باشن و تحت فشار قرار بگیرن و اینکه کناره زبون هم به نظر زخم خیلی ریزی بود ک هنوز خوب نشده و سوزش داره .اگه میشه راهنمایی کنید ممنون از شما

  1. دکتر مهیار نمدچی می گوید

   سلام رضا جان
   کلیه مواردی که فرمودین در ارتباط با عوارض جراحی سخت این منطقه است

 2. نرگس می گوید

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم که آیا دندان های عقل فک پایین روی برجستگی استخوان فک (اصطلاحا خط فک روی صورت) تاثیر داره؟
  من به دلیل ارتودنسی دندان های عقلم روقبل اینکه دربیان کشیدم و حالا احتمال میدم شاید بخاطر همینه که خط فک ندارم، چون فک میکنم ژنش رو هم دارم (برادرم و مادرم خط فک دارند)
  (سنم هم ۱۸ هستش)

  1. دکتر مهیار نمدچی می گوید

   سلام نرگس عزیز
   در مورد شما این موضوع منتفی است
   و ارتباطی ندارد

 3. زهرا می گوید

  با سلام و خسته نباشید دندان عقل فک پایین سمت چپم پنهان و سمت راست نیمه پنهان هست الان چند وقته دندونام به همدیگه فشار وارد می کنند و گلوم حالت التهاب داره حالت سنگینی داره و گوش سمت چپم هم گاهی درد می کنه و سردرد هم گاهی اوقات دارم با این علایم جراحی دندکن عقلم الزامی هست؟ دندانپزشک برم یا جراح فک و صورت؟ برای تسکین درد چه دارویی بخورم؟

  1. دکتر مهیار نمدچی می گوید

   سلام زهرای عزیز
   به عارضه شما پری کورونایتیس گویند
   حتما باید در الویت اول پیش جراح فک و صورت برید
   ولی دندان پزشک هم توانایی انجام این جراحی را دارد

 4. مهران می گوید

  سلام.من دندان عقل پایینم سمت چپ رو کشیدم که کج هم در اومده یعد از گذشت یک هفته توش رو نگاه کردم میبینم یه حفره است که توش به رنگ سیاه و سفید هستش….و هنوزم درد دارم..دکتر رفتم گفت مشکلی نیست با سرم شست و شو بشور….. واقعا مشکلی نیست؟؟؟؟

  1. دکتر مهیار نمدچی می گوید

   سلام مهران عزیز
   بله این نشانه روند طبیعی ترمیم است فقط شستشو و داروی مسکن در حال حاضر برای شما ضروری است

 5. Maee می گوید

  سلام خسته نباشید..من یک هفته هست که دندون عقل نهفته افقی رو جراحی کردم اما دردم کم نشده و حتی بیشتر شده و به گوش ک سر و گونه هم رسیده..دارو هم اثرش زود میره..بنظرتون چیکار کنم؟علتش چیه؟

  1. دکتر مهیار نمدچی می گوید

   سلام maeeعزیز
   سریعا به دکترتون مراجعه کنین معمولا سه تا پنج روز درد و‌تورم طبیعیه ولی بیشتر باید بررسی بشه
   ممکن است درد حفره خشک باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر