ترمیم دندان شکسته یا لب پر شده

ممکن است در حال خورد کردن یخ یا یک آبنبات محکم در دهان خود باشید که ناگهان تکه ای سخت را حس می کنید که ذوب نشده و یا حل نمی شود. برای فهمیدن این که چه چیزی است کمی نگران می شود؛ این چیزی نیست جز تکه ای شکسته از دندان شما.

با این که مینای دندان که اطراف آن را پوشانده است بسیار سخت است و بیشترین مواد معدنی بدن نیز در همین بخش وجود دارد، قدرت آن محدودیت های خاص خود را دارد. زمین خوردن، ضربه به دهان و یا گاز زدن چیز سخت و محکم – به خصوص اگر دندانی در حال حاضر تا حدی پوسیدگی داشته باشد – می تواند منجر به شکستن و یا لب پر شدن دندان شود. اگر متوجه شدید که یکی از دندان های شما با این مشکل مواجه شده است آرامش خود را حفظ کنید. دندانپزشک شما راه های زیادی پیش روی خود دارد که بتواند به کمک آن ها مشکلتان را برطرف کند.

چگونه مراقب یک دندان شکسته یا لب پر شده باشیم :

اگر دندان شما شکسته ، لب پر شده و یا ترک خورده باشد، باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت ممکن است آسیب دندان شما بیشتر و بیشتر شود و مشکل عفونت پیدا کند و در نهایت آن دندان را از دست خواهید داد.

همچنین سعی کنید از اقدامات زیر جهت خود مراقبتی مربوط به دندان آسیب دیده استفاده کنید:

 • اگر حس می کنید دندان شما دردناک است، از استامینوفن یا دیگر مسکن های متداول استفاده کنید. دهان خود را با آب نمک شست و شو دهید.
 • اگر این شکستگی منجر به ایجاد لبه تیز در دندان شده است، به کمک پارافین وکس یا آدامس بدون شکر آن را بپوشانید تا دندان شما و یا ناحیه داخل لب و گونه ها را با آسیب مواجه نکند.
 • اگر باید حتما غذا بخورید، از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز زدن غذا با دندان شکسته خود اجتناب کنید.

درمان مربوط به یک دندان شکسته یا لب پر شده به میزان شدت آسیب آن بستگی دارد. اگر فقط تکه کوچکی از مینای دندان شکسته باشد، ترمیم مربوطه می تواند به سادگی و در یک جلسه معاینه انجام شود. اما یک دندانی که به شدت آسیب دیده و شکسته شده باشد احتمالا به پروسه های درمانی طولانی تر و همچنین گرانتری نیاز خواهد داشت. در این جا چند گزینه و راه پیش روی دندانپزشکان جهت درمان یک دندان شکسته یا لب پر شده را آورده ایم:

پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ :

اگر دندان شما لب پر شده باشد و یا بخش کوچکی از مینای دندان کنده شده باشد، دندانپزشک شما احتمالا به کمک پر کردن با پروتز دندانی مشکل را برطرف می کند. اگر این ترمیم مربوط به یکی از دندان های جلو باشد که در خنده شما دیده می شود، دندانپزشک شما از پروسه ای به نام باندینگ استفاده می کند که در آن از رزین کامپوزیت هم رنگ دندان ها استفاده خواهد شد.

پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ
پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ

– باندینگ چیست :

باندینگ یک پروسه ترمیم ساده است که معمولا برای انجام آن نیازی به بی حس کردن دندان ندارید. برای باند کردن یک دندان، دندانپزشک شما ابتدا سطح روی آن را به کمک یک مایع یا ژل سخت می کند و سپس ماده مربوط به باندینگ را بر روی دندان قرار خواهد داد. سپس پزشک مربوطه از مواد چسبنده خاصی استفاده می کند که همراه با رزین هم رنگ دندان ها به سطح مربوطه می چسبد. پس از حالت دادن به ماده مربوطه در این پروسه به جهت رسیدن به ظاهر یک دندان طبیعی، دندانپزشک از یک نور لیزر مخصوص برای سخت کردن مواد استفاده خواهد کرد.

تاج دندان یا دنتال کپ :

اگر تکه بزرگی از دندان بشکند و یا دندان مربوطه تا حد زیادی پوسیده باشد، دندانپزشک شما ممکن است ناحیه مربوطه را صاف کرده و سپس آن را به کمک یک تاج دندان بپوشاند. این تاج یا سرپوش دندان می تواند علاوه بر محافظت از دندان، به بهبود زیبایی آن نیز کمک شایانی کند.

تاج های دندان دائمی ممکن است از جنس فلز، پورسلین همراه با فلز، تمام رزین یا تمام سرامیک ساخته شوند. انواع مختلف تاج های دندان دارای مزایای خاص و متفاوتی هستند. تاج های دندان تمام فلزی از همه قوی تر هستند. تاج های رزین و پورسلین را می تواند به نحوی طراحی کرد که کاملا شبیه به دندان های طبیعی فرد باشند.

تاج های دندان – روکش دندان – قیمت روکش دندان

اگر کل ناحیه بالایی دندان شکسته و یا لب پر شده باشد اما ریشه هنوز در جای خود قرار داشته باشد، دندانپزشک یا اندودنتیست (دندانپزشکی که تخصصش در عصب کشی است) ممکن است بخواهد درمان عصب کشی را انجام داده و یک سوزن را در داخل کانال مربوطه قرار دهد و سپس به اندازه کافی ساختار بر روی آن قرار دهد که بتواند تاج دندانی که ساخته شده است را بر رویش سوار کند.

استفاده از تاج دندان معمولا به دو جلسه درمانی در مطب دندانپزشک نیاز دارد. در حین اولین جلسه، دندانپزشک شما ممکن است بخواهید تصاویر ایکس ری تهیه کند تا به کمک آن ها ریشه های دندان و استخوان اطراف آن را مورد بررسی قرار دهد. اگر مشکلات بیشتر و اضافه ای در این مرحله شناسایی نشوند، دندان شما و لثه اطراف آن بی حس خواهد شد. سپس به اندازه کافی از ساختار باقی مانده دندان حذف میشود تا جای کافی برای قرار دادن تاج دندان فراهم گردد.

اگر در اثر شکستگی یا لب پر شدن بخش قابل توجهی از دندان جدا شده باشد، دندانپزشک شما می تواند از مواد پر کردنی و پروتز جهت ساختن ساختار دندان استفاده کند تا بتواند به این وسیله پیش زمینه را برای قرار گرفتن تاج دندان آماده کند. سپس وی از یک ماده خاص شبیه بتونه استفاده می کند یک طرح شبیه به دندانی که قرار است تاج را دریافت کند و دندان سمت مقابل آن ایجاد خواهد کرد ( همان دندانی که هنگام گاز زدن بر رویش قرار می گیرد). سپس این نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا تاج دندان در آنجا ساخته شود. علاوه بر این دندانپزشک از یک تاج دندان موقت از جنس فلز باریک و یا آکریلیک استفاده می کند.

در حین جلسه دوم معاینه توسط پزشک، که معمولا دو الی سه هفته پس از جلسه اول است، دندانپزشک شما ابتدا تاج دندان موقت را خارج می کند و جایگیری مناسب تاج دندان جدید و دائم را در دهان شما تست خواهد کرد تا در نهایت آن را قرار دهد.

با این حال برخی از مطب های دندانپزشکی دارای یک تکنولوژی خاص هستند که به آن ها اجازه می دهد بدون نیاز به جلسه ثانوی در همان جلسه اولیه و بدون نیاز به ساخت تاج موقت و نمونه دندان، تاج نهایی را طراحی و جایگذاری کنند.

روکش های ونیر دندان :

اگر یک دندان در ناحیه جلو شکسته یا لب پر شده باشد، یک روکش ونیر دندان می تواند کمک کند تا شکلی کامل و سلامت را به دست آورد. روکش ونیر دندان یک پوسته باریک از پورسلین یا رزین کامپوزیت هم رنگ دندان ها است که ناحیه جلوی دندان را پوشش می دهد ( درست مثل ناخن ها که ناحیه جلوی انگشتان را می پوشانند. ناحیه مربوط به قسمت شکسته شده دندان در روکش های ونیر ضخیم تر از سایر بخش ها است.

برای آماده کردن دندان، دندانپزشک شما ابتدا بین ۰.۳ الی ۱.۲ میلی متر از مینای روی آن را می تراشد. سپس وی یک نمونه از دندان شما طراحی می کند تا به آزمایشگاه مخصوص دهان و دندان بفرستد که در آن جا روکش ونیر ساخته می شود. پس از این که روکش نهایی آماده شد، معمولا این پروسه بین یک تا دو هفته به طول می انجامد، باید دوباره به سراغ دندانپزشک بروید تا آن را در جای خود قرار دهد.

برای جایگذاری روکش ونیر، دندانپزشک شما ابتدا سطح دندان مربوطه را با یک مایع سخت می کند. سپس یک چسب مخصوص دندان در آن جا ققرار می گیرد و در نهایت روکش ونیر بر روی دندان جای گذاری می شود. پس از قرار گرفتن روکش ونیر بر روی دندان، دندانپزشک از یک نور مخصوص برای فعال کردن مواد شیمیایی درون چسب استفاده می کند تا به خوبی سخت شود.

درمان عصب کشی :

اگر یک دندان لب پر شده و یا بشکند و پالپ درون آن به شکل قابل توجهی در معرض بیرون قرار گیرد، باکتری های درون دهان می توانند وارد ناحیه مربوطه شده و آنجا را عفونی کنند. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که پالپ به ناحیه درونی دندان گفته می شود که ریشه های اعصاب و رگ های خونی در آنجا تجمیع شده اند. اگر دندان شما با درد همراه است، تغییر رنگ داده است و یا نسبت به گرما حساس است، پالپ آن احتمالا آسیب دیده و یا با مشکل مواجه شده است.

بافت پالپ ممکن است از بین برود و اگر از آن جا حذف نشود، احتمال عفونی شدن دندان وجود دارد که در نهایت باید دندان را بکشید. درمان عصب کشی شامل برداشتن پالپ مرده درون دندان، تمیز کردن کانال اعصاب و سپس پوشاندن آن می شود.

درمان عصب کشی ممکن است توسط دندانپزشک های عمومی و یا متخصص که به آن ها اندودونتیست می گویند انجام شود. بیشتر درمان های عصب کشی به اندازه درمان های پوسیدگی دندان با درد همراه هستند و نه بیشتر. در بیشتر موارد، دندان باقی مانده باید با یک تاج مخصوص پوشیده شود تا از دندان تضعیف شده فرد محافظت کند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من حدود دو هفته پیش دندونمو عصب کشی کردم ولی پُرش نکردم الان پانسمانش باز شده و درد شدیدی هم داره لثه ام ورم کرده تو این اوضاع تعطیلی باید چکار کنم !؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام سعید عزیز
   سریعا انتی بیوتیک را شروع کنین
   در ضمن یادتون باشه داخل کانال درمان ریشه شده را اگر پر کرده باشن متاسفانه به علت ریحتن پانسمان باید دوباره درمان ریشه یا همان عصب کشی کنن

 • تصویر کاربر اهورا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد
  آقاي دكتر من چهار عدد دندان هاي جلو رو به علت فاصله داشتن روكش كردم و جنس روكش از زيركونيوم هست و مشكلي كه براي من تو اين چند وقته بوجود آمده اينه كه بعضي از كلمات رو مثل قبلا نميتونم راحت اداركنم و سخت شده واسم ميخواستم بدونم به مرور زمان برطرف ميشه يا نه ، ممنون ميشم بهم جواب بدي چونكه بدجور بهم استرس وارد كرده كه مجبور شدم قرص افسردگي استفاده كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام اهورای عزیز
   معمولا حرکت زبان برای ادای کلمات بهتر میشه و‌عادت میکنین با وضعیت جدید

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا می‌شود با چسب prodofix روکش دندان را چسباند
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام‌حمید عزیز
   این نوع چسب برای دست دندان هست و اصلا امکان چسباندن روکش وجود ندارد

 • تصویر کاربر شجاعی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جنابعالی آقای دکتر من سال هاست زبانم قاچ های زیادی داره هم در وسط هم در کناره زبان، متاسفانه دندون پوسیده دارم که الانم نمیتونم برم دندان پزشک بکشمش
  نگرانم این قاچ های زبان من سرطان زبان میتونه باشه ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جناب اقای / سرکار خانم شجاعی عزیز
   اگر منظورتون شیار هست و شیارهای عمیق که تقریبا نگرانی نداره و فقط هنگام مسواک کردن
   داخل شیار هارو پاک کرده به ارامی و‌ از دهان شویه استفاده کنید

   در غیر اینصورت یک عکس واضح از زبان خود ارسال کنید تا مطمئن شوید

 • تصویر کاربر گندم چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  اقای دکتر دختری دارم یک سال و۸ ماهه که از بدو تولد روی زبانش لکه های نقشه ای سفید وقرمز داره بردم دکتر اما چیزی نگفتند که نگرانی من رفع شه لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام‌گندم عزبز
   به ظاهر زبان جغرافیایی هست و‌مورد خاصی نیست و‌ نیاز به درمان‌خاصی ندارد

 • تصویر کاربر Rooby چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر
  دختر ۶ ساله من یکی از دندانهایی پایینیش یه چند وقتی میشد که لق شده بود ، ۵-۶ روز پیش دیدم یه دندان جدید از داخل دهان و پشت اون دندان لق بیرون زده ، انگار از جای طبیعی در نیومده ، با توجه به مساله کرونا هنوز جرات نکردم ببرمش دنداپزشکی. میخواستم ببینید این مساله طبیعیه؟ بخصوص که دخترم و حتی پسر سه سالم هر دو شون از ۱ سال و نیمگی دندانها شون شروع به پوسیدگی و از بین رفتن کرد که دنداپزشک فرمودن به دلیل شیر شبانه بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام روبی عزیز
   درست فرمودن و به وضعیت پوسدگی دندان های فرزندان شما bottle nurse syndrome گفته میشود
   در مورد اینکه دندان طفل شما در وضعیتی هست که هنوز در نیامده ولی دندان دائمی زیرش داره در جای نامناسب در میاد باید بگم که تا حد امکان به مراکز درمانی مراجعه نکنین و‌بهداشت اون قسمت را بیشتر حفظ کنین این وضعیت اورژانسی نیست اگه خیلی دردناک شد یا امکان افتادن در اثر لصی بیش از حد داشت به مراکز درمانی مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر شهره شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . امروز در هنگام صبحانه خوردن یکی از دندانهای کناری دندان آسیاب بصورت برش عمودی از گوشه شکست.
  با توجه به مورد شیوع کروناو اینکه من در حال حاضر ایران نیستم ودر کشوری که هستم شیوع کرونا نیز شروع شده چگونه فعلا مانع اسیب بیشتر دندان شوم. ضمن اینکه درد ندارم و لبه تیز را هم احساس نمی کنم و دندانم تغییر رنگ هم ندارد
  لطف راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام شهره عزیز
   نه فعلا مشکلی نیست ولی در یک صورت مشکل خواهد شد و اون زمانیست که تکه شکسته شروع به جدا شدن بکنه و مثل یک چاقو بره تو لثه که درد بدی خواهد داشت اگر این حالت نباشه فعلا میشه مدارا کرد

 • تصویر کاربر Sahar چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من دندونم درد میکرد یکی از دوستا گفت قرص امی تریپتیلین بزار رو لثت. بعد که گذاشتم سر شد ولی موقع شستن متوجه شدم که پوست لثمم سوخته با اون دارو . از اون موقع تا حالا کله دندونام بلند شدن درد رفتم پیش دندانپزشک هم میگه کاری برات نمیتونم انجام بدم و مسکن نوشت. دردش خیلی شدید شده یه ساعت درد شدید پنج دقیقه اروم میشه. الانم دارم با اشک این متنو براتون مینویسم. ممنون میشم اگه یه راه بزارید جلوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سحر عزیز
   منظورتون متوجه نشدم که دندونام بلند شدن یعنی چی
   لطفا توضیح واضحتر بدین

 • تصویر کاربر راضی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید..... من بالای دوتا دندان نیش فک بالا استخوان زیر لثه متورم هست. باعث شده لب بالایم به راحتی پایین نیاد.... و اینکه از بیرون نگاه کنی، می بینی بالای لب ی حالت قلمبه ای داره.... و باعث شده زیبایی لب هام به چشم نیاد....به نظر شما من چه درمانی انجام بدم که این حالت از بین بره.... ارتودنسی یا تراش استخوان فک بالای دوتا دندان؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام راضی عزیز
   لطفا یک فوتو گراف با دهان بسته و باز از نمای جلو و نیمرخ مجموعا چهار عکس فوتوگراف ارسال نمایین

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روکش دندانم افتاده و با توجه به بیماری کرونا جرئت رفتن به دندانپزشکی را ندارم .
  میخواستم بدونم که آیا چسب خاصی دارد یا نه و اینکه تا چه مدت میتوان از آن استفاده کرد و چقدر کارایی دارد و بعدا اگر قرار شود به دندانپزشک مراجعه کنم این چسب قابلیت جداسازی را دارد یا خیر؟و چگونه از این چسب استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اینکه احتمال اسیب دیدگی دندان زیر روکش وجود دارد توصیه میکنم به مراکز دندان پزشکی زیر نظر و تایید بهداشت مراجعه کنین و براتون بچسبونن چون سمانی که بتواند روکش را بچسباند و‌جدا نشود وجود ندارد
   و در صورتی که از چسب خاصی استفاده نمایین احتمال جدایی یا اسیب دندان و‌حتی وارد شدن به مسیر تنفسی و‌خفگی وجود دارد

 • تصویر کاربر پانیذ سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دندونم خرابه و درد میکنه ، اما توی این وضع کونا کسی قبولم نمیکنه ، مکان زندگیمم در شهرستان پرند هستش ، واقعا من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به شرایط موجود از استامینوفن های ساده استفاده کنین و در صورت علائم عفونت از اموکسی سیلین تا شرایط حضور در مطب ها فراهم بشه

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل پایین راست شکسته و درد به عصب رسیده و نمی توانم حتی آب با آن سمت بخورم، زیر گلوم متورم شده که این تورم یکم مایل به سمت راست هستش و نگرانم کرده. آیا مشکل از دندان عقلم هست ؟
  موضوع دیگه اینکه نزدیک به 1 سال پیش به صورت ناگهانی مشکل سوت گوش پیدا کردم و هنوز خوب نشده می خواستم بدونم آیا ممکنه دندان عقلم زده باشه به گوشم؟
  دندان پزشکی پیدا کردم که کار انجام میده، آیا با این وضعیت دندانم رو بکشم مشکلی برام پیش نمیاد ؟
  خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   حسن عزیز سلام
   در مورد سوال اول حتما دندان عقل را خارج کنین‌ولی مرکزی باشه که حتما استریل را به حد کمال رعایت کنه
   در مورد سوت گوش نه نمیتونه از دندان عقل باشه

  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   درکل آیا دندان میتونه دلیل عامل سوت گوش باشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر ببخشید من زبونم شیار داره تو قسمت وسط وگاها کناره هاش شیار داره الان یهویی زبونمو نگاه کررم یه فرورفتگی یا شیار در قسمت پرزای برگی هست ممکنه شیار اونجا هم باشه ؟؟
  1. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر اینم عکسشه نمیدونم چرا نمیاد
  2. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اینم عکسشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ساره عزیز
   ایا در ان قسمت درد و یا خونریزی احتمالی وجود‌دارد؟

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر