ترمیم دندان شکسته یا لب پر شده

ممکن است در حال خورد کردن یخ یا یک آبنبات محکم در دهان خود باشید که ناگهان تکه ای سخت را حس می کنید که ذوب نشده و یا حل نمی شود. برای فهمیدن این که چه چیزی است کمی نگران می شود؛ این چیزی نیست جز تکه ای شکسته از دندان شما.

با این که مینای دندان که اطراف آن را پوشانده است بسیار سخت است و بیشترین مواد معدنی بدن نیز در همین بخش وجود دارد، قدرت آن محدودیت های خاص خود را دارد. زمین خوردن، ضربه به دهان و یا گاز زدن چیز سخت و محکم – به خصوص اگر دندانی در حال حاضر تا حدی پوسیدگی داشته باشد – می تواند منجر به شکستن و یا لب پر شدن دندان شود. اگر متوجه شدید که یکی از دندان های شما با این مشکل مواجه شده است آرامش خود را حفظ کنید. دندانپزشک شما راه های زیادی پیش روی خود دارد که بتواند به کمک آن ها مشکلتان را برطرف کند.

چگونه مراقب یک دندان شکسته یا لب پر شده باشیم :

اگر دندان شما شکسته ، لب پر شده و یا ترک خورده باشد، باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت ممکن است آسیب دندان شما بیشتر و بیشتر شود و مشکل عفونت پیدا کند و در نهایت آن دندان را از دست خواهید داد.

همچنین سعی کنید از اقدامات زیر جهت خود مراقبتی مربوط به دندان آسیب دیده استفاده کنید:

 • اگر حس می کنید دندان شما دردناک است، از استامینوفن یا دیگر مسکن های متداول استفاده کنید. دهان خود را با آب نمک شست و شو دهید.
 • اگر این شکستگی منجر به ایجاد لبه تیز در دندان شده است، به کمک پارافین وکس یا آدامس بدون شکر آن را بپوشانید تا دندان شما و یا ناحیه داخل لب و گونه ها را با آسیب مواجه نکند.
 • اگر باید حتما غذا بخورید، از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز زدن غذا با دندان شکسته خود اجتناب کنید.

درمان مربوط به یک دندان شکسته یا لب پر شده به میزان شدت آسیب آن بستگی دارد. اگر فقط تکه کوچکی از مینای دندان شکسته باشد، ترمیم مربوطه می تواند به سادگی و در یک جلسه معاینه انجام شود. اما یک دندانی که به شدت آسیب دیده و شکسته شده باشد احتمالا به پروسه های درمانی طولانی تر و همچنین گرانتری نیاز خواهد داشت. در این جا چند گزینه و راه پیش روی دندانپزشکان جهت درمان یک دندان شکسته یا لب پر شده را آورده ایم:

پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ :

اگر دندان شما لب پر شده باشد و یا بخش کوچکی از مینای دندان کنده شده باشد، دندانپزشک شما احتمالا به کمک پر کردن با پروتز دندانی مشکل را برطرف می کند. اگر این ترمیم مربوط به یکی از دندان های جلو باشد که در خنده شما دیده می شود، دندانپزشک شما از پروسه ای به نام باندینگ استفاده می کند که در آن از رزین کامپوزیت هم رنگ دندان ها استفاده خواهد شد.

پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ
پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ

– باندینگ چیست :

باندینگ یک پروسه ترمیم ساده است که معمولا برای انجام آن نیازی به بی حس کردن دندان ندارید. برای باند کردن یک دندان، دندانپزشک شما ابتدا سطح روی آن را به کمک یک مایع یا ژل سخت می کند و سپس ماده مربوط به باندینگ را بر روی دندان قرار خواهد داد. سپس پزشک مربوطه از مواد چسبنده خاصی استفاده می کند که همراه با رزین هم رنگ دندان ها به سطح مربوطه می چسبد. پس از حالت دادن به ماده مربوطه در این پروسه به جهت رسیدن به ظاهر یک دندان طبیعی، دندانپزشک از یک نور لیزر مخصوص برای سخت کردن مواد استفاده خواهد کرد.

تاج دندان یا دنتال کپ :

اگر تکه بزرگی از دندان بشکند و یا دندان مربوطه تا حد زیادی پوسیده باشد، دندانپزشک شما ممکن است ناحیه مربوطه را صاف کرده و سپس آن را به کمک یک تاج دندان بپوشاند. این تاج یا سرپوش دندان می تواند علاوه بر محافظت از دندان، به بهبود زیبایی آن نیز کمک شایانی کند.

تاج های دندان دائمی ممکن است از جنس فلز، پورسلین همراه با فلز، تمام رزین یا تمام سرامیک ساخته شوند. انواع مختلف تاج های دندان دارای مزایای خاص و متفاوتی هستند. تاج های دندان تمام فلزی از همه قوی تر هستند. تاج های رزین و پورسلین را می تواند به نحوی طراحی کرد که کاملا شبیه به دندان های طبیعی فرد باشند.

تاج های دندان – روکش دندان – قیمت روکش دندان

اگر کل ناحیه بالایی دندان شکسته و یا لب پر شده باشد اما ریشه هنوز در جای خود قرار داشته باشد، دندانپزشک یا اندودنتیست (دندانپزشکی که تخصصش در عصب کشی است) ممکن است بخواهد درمان عصب کشی را انجام داده و یک سوزن را در داخل کانال مربوطه قرار دهد و سپس به اندازه کافی ساختار بر روی آن قرار دهد که بتواند تاج دندانی که ساخته شده است را بر رویش سوار کند.

استفاده از تاج دندان معمولا به دو جلسه درمانی در مطب دندانپزشک نیاز دارد. در حین اولین جلسه، دندانپزشک شما ممکن است بخواهید تصاویر ایکس ری تهیه کند تا به کمک آن ها ریشه های دندان و استخوان اطراف آن را مورد بررسی قرار دهد. اگر مشکلات بیشتر و اضافه ای در این مرحله شناسایی نشوند، دندان شما و لثه اطراف آن بی حس خواهد شد. سپس به اندازه کافی از ساختار باقی مانده دندان حذف میشود تا جای کافی برای قرار دادن تاج دندان فراهم گردد.

اگر در اثر شکستگی یا لب پر شدن بخش قابل توجهی از دندان جدا شده باشد، دندانپزشک شما می تواند از مواد پر کردنی و پروتز جهت ساختن ساختار دندان استفاده کند تا بتواند به این وسیله پیش زمینه را برای قرار گرفتن تاج دندان آماده کند. سپس وی از یک ماده خاص شبیه بتونه استفاده می کند یک طرح شبیه به دندانی که قرار است تاج را دریافت کند و دندان سمت مقابل آن ایجاد خواهد کرد ( همان دندانی که هنگام گاز زدن بر رویش قرار می گیرد). سپس این نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا تاج دندان در آنجا ساخته شود. علاوه بر این دندانپزشک از یک تاج دندان موقت از جنس فلز باریک و یا آکریلیک استفاده می کند.

در حین جلسه دوم معاینه توسط پزشک، که معمولا دو الی سه هفته پس از جلسه اول است، دندانپزشک شما ابتدا تاج دندان موقت را خارج می کند و جایگیری مناسب تاج دندان جدید و دائم را در دهان شما تست خواهد کرد تا در نهایت آن را قرار دهد.

با این حال برخی از مطب های دندانپزشکی دارای یک تکنولوژی خاص هستند که به آن ها اجازه می دهد بدون نیاز به جلسه ثانوی در همان جلسه اولیه و بدون نیاز به ساخت تاج موقت و نمونه دندان، تاج نهایی را طراحی و جایگذاری کنند.

روکش های ونیر دندان :

اگر یک دندان در ناحیه جلو شکسته یا لب پر شده باشد، یک روکش ونیر دندان می تواند کمک کند تا شکلی کامل و سلامت را به دست آورد. روکش ونیر دندان یک پوسته باریک از پورسلین یا رزین کامپوزیت هم رنگ دندان ها است که ناحیه جلوی دندان را پوشش می دهد ( درست مثل ناخن ها که ناحیه جلوی انگشتان را می پوشانند. ناحیه مربوط به قسمت شکسته شده دندان در روکش های ونیر ضخیم تر از سایر بخش ها است.

برای آماده کردن دندان، دندانپزشک شما ابتدا بین ۰٫۳ الی ۱٫۲ میلی متر از مینای روی آن را می تراشد. سپس وی یک نمونه از دندان شما طراحی می کند تا به آزمایشگاه مخصوص دهان و دندان بفرستد که در آن جا روکش ونیر ساخته می شود. پس از این که روکش نهایی آماده شد، معمولا این پروسه بین یک تا دو هفته به طول می انجامد، باید دوباره به سراغ دندانپزشک بروید تا آن را در جای خود قرار دهد.

برای جایگذاری روکش ونیر، دندانپزشک شما ابتدا سطح دندان مربوطه را با یک مایع سخت می کند. سپس یک چسب مخصوص دندان در آن جا ققرار می گیرد و در نهایت روکش ونیر بر روی دندان جای گذاری می شود. پس از قرار گرفتن روکش ونیر بر روی دندان، دندانپزشک از یک نور مخصوص برای فعال کردن مواد شیمیایی درون چسب استفاده می کند تا به خوبی سخت شود.

درمان عصب کشی :

اگر یک دندان لب پر شده و یا بشکند و پالپ درون آن به شکل قابل توجهی در معرض بیرون قرار گیرد، باکتری های درون دهان می توانند وارد ناحیه مربوطه شده و آنجا را عفونی کنند. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که پالپ به ناحیه درونی دندان گفته می شود که ریشه های اعصاب و رگ های خونی در آنجا تجمیع شده اند. اگر دندان شما با درد همراه است، تغییر رنگ داده است و یا نسبت به گرما حساس است، پالپ آن احتمالا آسیب دیده و یا با مشکل مواجه شده است.

بافت پالپ ممکن است از بین برود و اگر از آن جا حذف نشود، احتمال عفونی شدن دندان وجود دارد که در نهایت باید دندان را بکشید. درمان عصب کشی شامل برداشتن پالپ مرده درون دندان، تمیز کردن کانال اعصاب و سپس پوشاندن آن می شود.

درمان عصب کشی ممکن است توسط دندانپزشک های عمومی و یا متخصص که به آن ها اندودونتیست می گویند انجام شود. بیشتر درمان های عصب کشی به اندازه درمان های پوسیدگی دندان با درد همراه هستند و نه بیشتر. در بیشتر موارد، دندان باقی مانده باید با یک تاج مخصوص پوشیده شود تا از دندان تضعیف شده فرد محافظت کند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سوال کامل نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴روزه دندان عقل‌در آوردم از پایین خیلی خیلی درد میکنه و۳۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سللم رقیه عزیز
   با دهان شویه بشورین
   بهداشت دهان را بالا ببرین
   در صورت نیاز یک دوره انتی بیوتیک اموکسی ۵۰۰ میل کنین هر هشت ساعت یک‌عدد تا هشت روز

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشی من دندان عقل سمت چپ فک پایبن،که برخلاف دندان های دیگه کج دراومده بود،وتحت فشاربود،کشیدم.الان سمت راست هم همینطوره،بایدبکشم،25ساله هستم،میخواستم به تعویق بنداز م چندسال دیگه مشکلی پیش نمیاد،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   محمدرضا جان سلام
   بستگی داره که چقدر اذیت کنه
   ایا لثه اطرافش عفونت نکنه که نیازی نیست
   ولی در صورت عفونت حتما باید درمان کشیدن بشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدوده یک هفته است.درد دندان و فک دارم.رفتم دکتر گفتند دندان عقلت آسیب دیده باید جراحی بشه.فعلا دارو مسکن مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام ابوالفضل عزیز
   تشخیص دکترتون مقدم بر من است
   دارو میل کنین

 • تصویر کاربر ساحره شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی دور لثه دندونای پایینم وداخل دهان فک . . لکهای سفید در اومدن با اندگی درد پزشک رفتم گفتن چیزی نیست نیستاتین نوشتن الان باخوان مطالب شما ترسیدم کنه این همون لکوپلاکیاس وپیش در آمد سرطانه چطورباید تشخیص داد . . باز رفتم دکتر گفت قارچه نستاتین نوشته با چندتاقرص لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام ساحره عزیز
   اگر تشخیص قارچ باشه که نیازی به ترس نیست
   لطفا تصویرشو برام بفرستین تا دقیق تر نظر بدم

 • تصویر کاربر نیلو شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  متنی خوندم که نوشتید موقتا میشه روکش را چسباند تا وقت دکتر گرفته شود
  این چسب ahl generic رو میشه از داروخانه یا انلاین تهیه کرد؟ قیمتش به چه صورته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام نیلو‌جان
   باید از سمان موقت kerr استفاده نمایین

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون. در این زمینه متخصص خوب تو شهر قزوین میشناسین معرفی کنین؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   لطفا در ادامه سوال قبلی خودتون سوال بپرسید نه سوال جدید ثبت کنید... حجم سوالات زیاد است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من29سالم هست و دندون کنار دندون جلو در فک بالا احساس میکنم تکون میخوره یعنی لق داره میشه،چجور میتونم درمان کنم که لق بودنش برطرف بشه و منجر به افتادن دندان نشود???
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سارای عزیز
   لقی را باید بررسی کرد
   اول ؛که میزان لقی در چه میزانی هست
   دوم؛ ایا بیماری لثه عاملش هست
   سوم؛ ایا همراه با بیماری لثه عامل زمینه ساز وجو‌د دارد
   مثل کوتاهی ریشه، سابقه ضربه
   به متخصص و جراح لثه مراجععه کنین لطفا

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 سال پیش دندان 4 فک بالام ترک خورد حین غذا خوردن و دکتر چاره ای جز کشیدن نداشتند.
  شرایط ایمپلنت نداشتم و دندان 5 سالمم رو تراش دادن و به اون وسیله روکش گذاشتن
  دو سال بعد درد اون ناحیه داشتم که با برداشت روکش و معاینه و عکس چیزی تشخیص ندادن و روکش مجدد چسبانده شد
  تا دوسال بعد که چند روز پیش بود
  مجدد اون درد شروع شد.. عکس انداختم گفتن چیزی معلوم نیست
  گفتن روکش رو باید بردارم که خیلی محکم بود
  گفتن زیاد اگه ضربه بزنم امکان شکستن دندان زیر روکش هست که بالخره کنده شد البته با شکستن قسمتی از چینی روکش که گفتن درست میشه
  گفتن موقت چسب میزنم یه هفنه صبر کن اگه درد ادامه داشت عصب کشی میکنم که من گفتم همون موقع انجام بدن عصب کشی رو
  سروع کردن ولی چون وقت قبلی نداشتم ادامش رو به یه هفنه دیگه موکول کردن که التهاب و درد هم کمتر بشه
  الان من سوالم اینه که از استرس و وسواسم هم نشات میگیره
  امکان اینکه ریشه دندان یا دندانم ترک خورده باشه هست با ضرباتی که به روکش برای کنده شدن زده شده یا خیر
  آیا راهی هست مطمین بشم بعدادامه عصب کشی و روکش مجدد انجام بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام یاسمن عزیز
   احتمال ترک در ناحیه ریشه هنگام در اوردن روکش تقریبا صفر است
   نگران این موضوع نباشین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر