ترمیم دندان شکسته یا لب پر شده

ممکن است در حال خورد کردن یخ یا یک آبنبات محکم در دهان خود باشید که ناگهان تکه ای سخت را حس می کنید که ذوب نشده و یا حل نمی شود. برای فهمیدن این که چه چیزی است کمی نگران می شود؛ این چیزی نیست جز تکه ای شکسته از دندان شما.

با این که مینای دندان که اطراف آن را پوشانده است بسیار سخت است و بیشترین مواد معدنی بدن نیز در همین بخش وجود دارد، قدرت آن محدودیت های خاص خود را دارد. زمین خوردن، ضربه به دهان و یا گاز زدن چیز سخت و محکم – به خصوص اگر دندانی در حال حاضر تا حدی پوسیدگی داشته باشد – می تواند منجر به شکستن و یا لب پر شدن دندان شود. اگر متوجه شدید که یکی از دندان های شما با این مشکل مواجه شده است آرامش خود را حفظ کنید. دندانپزشک شما راه های زیادی پیش روی خود دارد که بتواند به کمک آن ها مشکلتان را برطرف کند.

چگونه مراقب یک دندان شکسته یا لب پر شده باشیم :

اگر دندان شما شکسته ، لب پر شده و یا ترک خورده باشد، باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید. در غیر این صورت ممکن است آسیب دندان شما بیشتر و بیشتر شود و مشکل عفونت پیدا کند و در نهایت آن دندان را از دست خواهید داد.

همچنین سعی کنید از اقدامات زیر جهت خود مراقبتی مربوط به دندان آسیب دیده استفاده کنید:

 • اگر حس می کنید دندان شما دردناک است، از استامینوفن یا دیگر مسکن های متداول استفاده کنید. دهان خود را با آب نمک شست و شو دهید.
 • اگر این شکستگی منجر به ایجاد لبه تیز در دندان شده است، به کمک پارافین وکس یا آدامس بدون شکر آن را بپوشانید تا دندان شما و یا ناحیه داخل لب و گونه ها را با آسیب مواجه نکند.
 • اگر باید حتما غذا بخورید، از غذاهای نرم استفاده کنید و از گاز زدن غذا با دندان شکسته خود اجتناب کنید.

درمان مربوط به یک دندان شکسته یا لب پر شده به میزان شدت آسیب آن بستگی دارد. اگر فقط تکه کوچکی از مینای دندان شکسته باشد، ترمیم مربوطه می تواند به سادگی و در یک جلسه معاینه انجام شود. اما یک دندانی که به شدت آسیب دیده و شکسته شده باشد احتمالا به پروسه های درمانی طولانی تر و همچنین گرانتری نیاز خواهد داشت. در این جا چند گزینه و راه پیش روی دندانپزشکان جهت درمان یک دندان شکسته یا لب پر شده را آورده ایم:

پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ :

اگر دندان شما لب پر شده باشد و یا بخش کوچکی از مینای دندان کنده شده باشد، دندانپزشک شما احتمالا به کمک پر کردن با پروتز دندانی مشکل را برطرف می کند. اگر این ترمیم مربوط به یکی از دندان های جلو باشد که در خنده شما دیده می شود، دندانپزشک شما از پروسه ای به نام باندینگ استفاده می کند که در آن از رزین کامپوزیت هم رنگ دندان ها استفاده خواهد شد.

پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ
پر کردن دندان با پروتز یا باندینگ

– باندینگ چیست :

باندینگ یک پروسه ترمیم ساده است که معمولا برای انجام آن نیازی به بی حس کردن دندان ندارید. برای باند کردن یک دندان، دندانپزشک شما ابتدا سطح روی آن را به کمک یک مایع یا ژل سخت می کند و سپس ماده مربوط به باندینگ را بر روی دندان قرار خواهد داد. سپس پزشک مربوطه از مواد چسبنده خاصی استفاده می کند که همراه با رزین هم رنگ دندان ها به سطح مربوطه می چسبد. پس از حالت دادن به ماده مربوطه در این پروسه به جهت رسیدن به ظاهر یک دندان طبیعی، دندانپزشک از یک نور لیزر مخصوص برای سخت کردن مواد استفاده خواهد کرد.

تاج دندان یا دنتال کپ :

اگر تکه بزرگی از دندان بشکند و یا دندان مربوطه تا حد زیادی پوسیده باشد، دندانپزشک شما ممکن است ناحیه مربوطه را صاف کرده و سپس آن را به کمک یک تاج دندان بپوشاند. این تاج یا سرپوش دندان می تواند علاوه بر محافظت از دندان، به بهبود زیبایی آن نیز کمک شایانی کند.

تاج های دندان دائمی ممکن است از جنس فلز، پورسلین همراه با فلز، تمام رزین یا تمام سرامیک ساخته شوند. انواع مختلف تاج های دندان دارای مزایای خاص و متفاوتی هستند. تاج های دندان تمام فلزی از همه قوی تر هستند. تاج های رزین و پورسلین را می تواند به نحوی طراحی کرد که کاملا شبیه به دندان های طبیعی فرد باشند.

تاج های دندان – روکش دندان – قیمت روکش دندان

اگر کل ناحیه بالایی دندان شکسته و یا لب پر شده باشد اما ریشه هنوز در جای خود قرار داشته باشد، دندانپزشک یا اندودنتیست (دندانپزشکی که تخصصش در عصب کشی است) ممکن است بخواهد درمان عصب کشی را انجام داده و یک سوزن را در داخل کانال مربوطه قرار دهد و سپس به اندازه کافی ساختار بر روی آن قرار دهد که بتواند تاج دندانی که ساخته شده است را بر رویش سوار کند.

استفاده از تاج دندان معمولا به دو جلسه درمانی در مطب دندانپزشک نیاز دارد. در حین اولین جلسه، دندانپزشک شما ممکن است بخواهید تصاویر ایکس ری تهیه کند تا به کمک آن ها ریشه های دندان و استخوان اطراف آن را مورد بررسی قرار دهد. اگر مشکلات بیشتر و اضافه ای در این مرحله شناسایی نشوند، دندان شما و لثه اطراف آن بی حس خواهد شد. سپس به اندازه کافی از ساختار باقی مانده دندان حذف میشود تا جای کافی برای قرار دادن تاج دندان فراهم گردد.

اگر در اثر شکستگی یا لب پر شدن بخش قابل توجهی از دندان جدا شده باشد، دندانپزشک شما می تواند از مواد پر کردنی و پروتز جهت ساختن ساختار دندان استفاده کند تا بتواند به این وسیله پیش زمینه را برای قرار گرفتن تاج دندان آماده کند. سپس وی از یک ماده خاص شبیه بتونه استفاده می کند یک طرح شبیه به دندانی که قرار است تاج را دریافت کند و دندان سمت مقابل آن ایجاد خواهد کرد ( همان دندانی که هنگام گاز زدن بر رویش قرار می گیرد). سپس این نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شوند تا تاج دندان در آنجا ساخته شود. علاوه بر این دندانپزشک از یک تاج دندان موقت از جنس فلز باریک و یا آکریلیک استفاده می کند.

در حین جلسه دوم معاینه توسط پزشک، که معمولا دو الی سه هفته پس از جلسه اول است، دندانپزشک شما ابتدا تاج دندان موقت را خارج می کند و جایگیری مناسب تاج دندان جدید و دائم را در دهان شما تست خواهد کرد تا در نهایت آن را قرار دهد.

با این حال برخی از مطب های دندانپزشکی دارای یک تکنولوژی خاص هستند که به آن ها اجازه می دهد بدون نیاز به جلسه ثانوی در همان جلسه اولیه و بدون نیاز به ساخت تاج موقت و نمونه دندان، تاج نهایی را طراحی و جایگذاری کنند.

روکش های ونیر دندان :

اگر یک دندان در ناحیه جلو شکسته یا لب پر شده باشد، یک روکش ونیر دندان می تواند کمک کند تا شکلی کامل و سلامت را به دست آورد. روکش ونیر دندان یک پوسته باریک از پورسلین یا رزین کامپوزیت هم رنگ دندان ها است که ناحیه جلوی دندان را پوشش می دهد ( درست مثل ناخن ها که ناحیه جلوی انگشتان را می پوشانند. ناحیه مربوط به قسمت شکسته شده دندان در روکش های ونیر ضخیم تر از سایر بخش ها است.

برای آماده کردن دندان، دندانپزشک شما ابتدا بین ۰٫۳ الی ۱٫۲ میلی متر از مینای روی آن را می تراشد. سپس وی یک نمونه از دندان شما طراحی می کند تا به آزمایشگاه مخصوص دهان و دندان بفرستد که در آن جا روکش ونیر ساخته می شود. پس از این که روکش نهایی آماده شد، معمولا این پروسه بین یک تا دو هفته به طول می انجامد، باید دوباره به سراغ دندانپزشک بروید تا آن را در جای خود قرار دهد.

برای جایگذاری روکش ونیر، دندانپزشک شما ابتدا سطح دندان مربوطه را با یک مایع سخت می کند. سپس یک چسب مخصوص دندان در آن جا ققرار می گیرد و در نهایت روکش ونیر بر روی دندان جای گذاری می شود. پس از قرار گرفتن روکش ونیر بر روی دندان، دندانپزشک از یک نور مخصوص برای فعال کردن مواد شیمیایی درون چسب استفاده می کند تا به خوبی سخت شود.

درمان عصب کشی :

اگر یک دندان لب پر شده و یا بشکند و پالپ درون آن به شکل قابل توجهی در معرض بیرون قرار گیرد، باکتری های درون دهان می توانند وارد ناحیه مربوطه شده و آنجا را عفونی کنند. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که پالپ به ناحیه درونی دندان گفته می شود که ریشه های اعصاب و رگ های خونی در آنجا تجمیع شده اند. اگر دندان شما با درد همراه است، تغییر رنگ داده است و یا نسبت به گرما حساس است، پالپ آن احتمالا آسیب دیده و یا با مشکل مواجه شده است.

بافت پالپ ممکن است از بین برود و اگر از آن جا حذف نشود، احتمال عفونی شدن دندان وجود دارد که در نهایت باید دندان را بکشید. درمان عصب کشی شامل برداشتن پالپ مرده درون دندان، تمیز کردن کانال اعصاب و سپس پوشاندن آن می شود.

درمان عصب کشی ممکن است توسط دندانپزشک های عمومی و یا متخصص که به آن ها اندودونتیست می گویند انجام شود. بیشتر درمان های عصب کشی به اندازه درمان های پوسیدگی دندان با درد همراه هستند و نه بیشتر. در بیشتر موارد، دندان باقی مانده باید با یک تاج مخصوص پوشیده شود تا از دندان تضعیف شده فرد محافظت کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر