آبسه دندان چیست؟ | همه چیز در مورد آبسه دندان

هر آنچه باید از آبسه دندان بدانید

علل، تشخیص، درمان، پیشگیری و…

به یک کیسه کوچک پر از چرک که در اطراف ریشه یک دندان دارای عفونت شکل می گیرد آبسه می گویند. هر فردی، از کودک گرفته تا افراد بزرگسال ممکن است آبسه دندان (abscessed tooth) را تجربه کنند.

اگر در دهان خود یک آبسه دندان دارید باید بگوییم که به شکل طبیعی و در صورتی که به حال خود رها شود درمان نخواهد شد. برای این کار حتما به درمان توسط یک دندانپزشک یا اندودونتیست – متخصصی که در نجات یک دندان به افراد کمک می کند – نیاز خواهید داشت. اگر آبسه دندان درمان نشود، می تواند منجر به پخش عفونت خارج از ناحیه فک و به نواحی دیگری مثل گردن، سر و دیگر بخش ها شود.

انواع آبسه دندان :

آبسه های دندانی دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به محل شکل گیری در دسته های مختلف طبقه بندی می شوند.

سه نوع اصلی و شایع از آبسه دندانی عبارتند از:

 • آبسه پری اپیکال :

این نوع از آبسه در نوک ریشه دندان ها ایجاد می شود.

آبسه پری اپیکال
آبسه پری اپیکال
 • آبسه پریودنتال :

این نوع بر روی لثه کنار ریشه دندان شکل می گیرد. همچنین امکان پخش شدن عفونت آن به بافت های کناری و استخوان ها نیز وجود دارد.

آبسه پریودنتال
آبسه پریودنتال
 • آبسه لثه :

این یک نوع آبسه بر روی لثه ها است.

آبسه لثه
آبسه لثه

دلایل ایجاد آبسه دندان چیست ؟

دندان شما در ناحیه خروجی خود بسیار محکم و سخت است، اما داخل آن پر از پالپ های تشکیل دهنده اعصاب، بافت های متصل به هم و رگ های خونی است. ممکن است گاهی اوقات دندان شما عفونی شود. اکثر اوقات دلیل این عفونی شدن مواردی چون پوسیدگی عمیق یا حفره های دندانی، بیماری های لثه با نام پریودنتیتیس و ترک خوردگی دندان هستند.

اگر عفونت موجود در دندان خود را درمان نکنید، این عفونت می تواند پالپ درون دندان را کشته و منجر به بروز آبسه دندان شود. بنابراین دو نوع اصلی آبسه، پری اپیکال (در نوک ریشه دندان) و پریودنتال (در نواحی اطراف ریشه دندان) را جدی بگیرید.

این احتمال وجود دارد که بیش از یک آبسه در دهان خود داشته باشید و یا این که یک آبسه در استخوان فک شما پخش شده و در نواحی مختلفی پدیدار شود. اما هر کدام تنها به یک دندان مرتبط می شود.

فاکتور های ریسکی آبسه دندان

فاکتور های خاصی وجود دارند که می توانند ریسک بروز آبسه دندانی را در افراد تا حد زیادی بالا ببرند. از جمله این فاکتور ها می توان به موارد زیر اشاره داشت :

بهداشت ضعیف دهان و دندان

اگر به خوبی از دندان ها و لثه خود مراقبت نکنید – به عنوان مثال روزانه دو بار مسواک و نخ دندان را استفاده نکنید – ریسک بروز مشکلاتی نظیر پوسیدگی دندان، بیماری لثه ها (جینجیتیویس)، آبسه دندان و دیگر مشکلات دهان و دندانی افزایش پیدا می کند.

داشتن رژیم غذایی پر شکر

اگر نوشیدنی و غذاهای شیرین و پر از شکر نظیر شیرینی ها، سودا و موارد این چنینی را به شکل مکرر مصرف کنید، حفره های دندانی شکل خواهند گرفت که همین یک عامل بروز آبسه دندانی خواهد بود.

خشکی دهان

داشتن دهان خشک با بزاق کم می تواند ریسک بروز پوسیدگی دندان را بالا ببرد. خشکی دهان معمولا به خاطر عوارض جانبی داروهای مختلف و یا پیر شدن بافت های درون دهان به سراغ افراد بیاید.

علائم آبسه دندان چیست ؟

این مشکل عفونی معمولا دارای علائم خاصی است که در صورت بروز آن ها می توان به حضور آبسه در ریشه های دهان یا لثه ها شک کرد. از جمله این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• درد
• ورم
• قرمزی لثه ها
• مزه بد در دهان
• درد در حین جویدن غذا
• درد فک
• تب بالا
• رشته های لمفاوی ورم کرده
• مشکل در تنفس یا قورت دادن غذا

گاهی اوقات آبسه می تواند یک برآمدگی ریز بر روی لثه شما ایجاد کند. اگر بر روی آن فشار آورید و مایع درون آن به بیرون منتشر شود، مطمئن باشید که آبسه دندانی دارید. این مایع در واقع چرک آبسه است.

درمان آبسه دندان چگونه است ؟

درمان آبسه دندان
درمان آبسه دندان

در حالی که درد و ورم از جمله نشانه های رایج هستند اما ممکن است شما هیچ علائم خاصی را احساس نکنید. این بدان معناست که کیسه چرکین آبسه توانسته است جایی را برای تخلیه کردن خودش پیدا کند.

اگر شما هیچ علائم خاصی نداشته باشید، دندانپزشک شما می تواند آبسه دندان را به کمک تصاویر اشعه ایکس در یک آزمون روتین تشخص دهد. او ممکن است بر روی دندان شما ضربه بزند تا داشتن درد در آن مشخص شود.

اگر وی نتواند خودش آبسه دندان را به تنها تشخیص دهد، احتمالا شما را به یک متخصص اندودونتیست ارجاع می دهد که به خوبی برای درمان دندان های آبسه دار آموزش دیده است. این دندان پزشک می تواند به شما بگوید که آیا آبسه دارید یا خیر و همچنین بهترین راهکار درمان برای آن چه خواهد بود.

درمان برای یک آبسه دندانی بر روی تمیز کردن عفونت موجود در آن و تسکین درد بیمار متمرکز است. بسته به علائم و مشکلاتی که تجربه می کنید، دندانپزشک شما ممکن است کار را با یک تصویر ایکس ری از دهان و دندان آغاز کند. این کار می تواند به آن ها کمک کند تا پخش شدن عفونت در بخش های مختلف دهان را شناسایی کنند.

اما بسته به نوع و شدت آبسه موجود در دندان شما، گزینه های درمانی مختلفی در دسترس هستند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخلیه کردن آبسه

پزشک شما یک سوراخ کوچک در داخل آبسه ایجاد می کند تا به کمک آن چرک درونش را تخلیه کند. سپس ادامه درمان به کمک محلول سالین ادامه پیدا کرده و دندانپزشک آن ناحیه را تمیز خواهد کرد.

پروسه درمانی عصب کشی

این روش درمانی شامل سوراخ کردن دندانی که تحت تاثیر قرار گرفته است و خارج کردن هرگونه پالپ آسیب دیده می شود؛ برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که پالپ های درون دندان حاوی رشته های اعصاب و رگ های خونی دندان می شوند. سپس درون دندان توسط مواد خاصی پر شده و اتاقک درون دندان بسته می شود. همچنین ممکن است جهت تقویت دندان از یک تاج بر روی آن نیز استفاده کنند. پروسه درمانی تاج گذاشتن معمولا در یک جلسه درمانی دیگر انجام می شود.

خارج کردن دندان از دهان

اگر شدت آسیبی که به دندان شما وارد شده زیاد باشد، احتمال دارد دندانپزشک شما به فکر کشیدن دندان، قبل از خالی کردن آبسه باشد. در صورتی که امکان نجات دادن دندان وجود نداشته باشد، ابتدا دندانپزشک آن را می کشد و سپس آبسه مربوطه را تخلیه خواهد کرد.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک برای آبسه دندان
آنتی بیوتیک برای آبسه دندان

اگر عفونت مذکور به نواحی دیگری از آبسه اصلی مثل لثه ها رسیده باشد، دنداپزشک شما آن را تخلیه خواهد کرد. در نهایت نیز به کمک محلول سلین نواحی مورد نظر پاک سازی می گردند.

اگر امکان رفتن به ملاقات دنداپزشک در اسرع وقت برایتان فراهم نیست، از دارو های ضد التهاب غیر تجویزی نظیر ایبوپروفن (ادویل، موترین)، برای کمک به درد خود استفاده کنید. شستن دهان به کمک آب نمک گرم نیز می تواند گزینه مناسبی باشد.

در نظر داشته باشید که اگر آبسه شما متلاشی شود، دردی که دارید تسکین می یابد اما باز هم به درمان توسط یک متخصص یا اندودونتیست نیاز خواهید داشت.

درد دندانی که به خاطر آبسه اتفاق افتاده باشد ممکن است خودش به مرور از بین برود، اما در صورتی که کم شد هرگز از آن غافل نشوید.

هر چه بیشتر درمان آبسه دندان را عقب بیاندازید، ریسک بروز مشکلات جدی نیز بالا می رود. ممکن است دندانی که احتمال نجات آن وجود داشت را به دلیل عدم حل مشکل عفونت آن در مراحل اولیه برای همیشه از دست بدهید.

آیا امکان جلوگیری از بروز آبسه دندانی وجود دارد ؟

در دوران اولیه و قبل از این که موفق به ملاقات یک دندانپزشک شوید، برخی راهکار های خاص وجود دارند که می توانند به شما در تسکین درد دندان ناشی از آبسه یا عفونت های دندانی کمک کنند. این راهکار ها، همچنین، برای پیشگیری از بروز آبسه در دهان کاربردی هستند. با هم برخی از مهمترین آن ها را مرور می کنیم:

 • از مصرف غذا ها و یا نوشیدنی هایی که بسیار داغ یا خنک هستند اجتناب کنید

نوشیدنی سرد و داغ
نوشیدنی سرد و داغ

از آن جایی که مینای دندان که لایه بیرونی آن است احتمالا به دلیل بروز پوسیدگی و حفره ها ساییده شده است، دمای شدیدا کم یا زیاد می تواند منجر به بروز درد شود. از مصرف مواردی نظیر نوشیدنی های خنک، آب میوه، بستنی، قهوه، چای و یا سوپ های داغ اجتناب کنید تا بدین ترتیب مینای دندان شما تحریک نشود و درد زیادی احساس نکنید.

 • از مصرف غذا و نوشیدنی های حاوی شکر یا مواد اسیدی اجتناب کنید

نوشیدنی های حاوی شکر یا مواد اسیدی
نوشیدنی های حاوی شکر یا مواد اسیدی

از جمله غذاهای اسیدی می توان به نوشیدنی های شیرین و یا آب میوه اشاره کرد. این مواد غذایی معمولا پی اچ دهان شما را پایین می آورند و امکان بروز درد بیشتر ناشی از کاهش مواد معدنی در دندان ها وجود دارد. دندان هایی با آبسه عفونی معمولا بسیار حساس هستند و در نتیجه تغییرات در پی اچ دهان باید حتما در کمترین حالت باشد.

 • از مسکن های رایج استفاده کنید

در مورد میزان دز مصرفی، عوارض جانبی و تداخل های احتمالی که ممکن است منجر به بروز مشکلات دیگر شود حتما با پزشک و یا داروساز صحبت کنید. هرگز بیشتر از دز پیشنهاد شده از داروها را مصرف نکنید و مطمئن شوید که این مسکن ها با دیگر دارو های مصرفی شما تداخل نداشته باشند. بیشتر درد های دندان به خاطر التهاب رخ می دهند، بنابراین یک مسکن با قابلیت ضد التهاب می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. هرگز داروهای مسکن مصرفی خود را بر روی دندان یا بافت های لثه قرار ندهید چرا که ممکن است بافت مربوطه را بسوزاند.

 • نخ دندان کشیدن بین دندان هایی که درد دارند

برداشتن تکه های باقی مانده غذا و پلاک ها می تواند به کم کردن درد دندان کمک کند. همچنین احتمال این که التهاب موجود در آن ناحیه از دهان و لثه کم شود نیز وجود دارد و در نتیجه درد نهایی دندان عفونی شده کاهش خواهد یافت.

 • پر کردن موقت نواحی سوراخ شده دندان

برخی از داروخانه ها پر کننده های آماده و غیر تجویزی را دارند که می توانید از آن ها به صورت موقت استفاده کرده و سوراخ های ایجاد شده به دلیل پوسیدگی بر روی دندان و یا شکستگی آن ها را بپوشانید.

 • جوری بخوابید که سر شما در ارتفاع قرار بگیرد

اگر در حین خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید، برخی از فشار های موجود در ناحیه دندان درد از بین خواهند رفت.

 • دهان خود را با آب نمک گرم بشویید

آب نمک
آب نمک

سه بار شست و شوی دهان و دندان در هر روز به کمک آب نمک گرم می تواند زمانی که آبسه دندان به خاطر عفونت لثه ایجاد شده باشد راهی مناسب برای تسکین درد شما باشد. آب نمک در اینجا نقش یک ماده ضد عفونی کننده را دارد که باکتری ها را از ناحیه عفونی خارج کرده و از بین می برد.

در نهایت باید و حتما برای آبسه دندان در اسرع وقت به متخصص دندانپزشک خود مراجعه کنید. در این زمینه مطب دکتر مهیار آماده پذیرایی هم به صورت مشاوره و هم درمان است. در صورت داشتن سوال می توانید به بخش پرسش و پاسخ دندان پزشکی سایت مراجعه نمایید و به صورت رایگان سوالات خود را بپرسید.

آبسه دندان چیست؟ | همه چیز در مورد آبسه دندان
۴٫۸ (۹۵%) ۲۰ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر