موارد کلیدی در مورد مصرف دهان شویه ها که باید بدانید

نکات کلیدی در مصرف دهان شویه ها (Mouthwash)

 • دو نوع اصلی از دهان شویه ها موجود هستند: محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات درمانی.
 • دهان شویه های درمانی هم به صورت تجویزی و هم به صورت غیر تجویزی در دسترس هستند و از نظر فرمول ساخت با هم تفاوت هایی دارند.
 • برخی از دهان شویه های درمانی وجود دارند که به کاهش و کنترل پلاک ها، جینجیویتیس (بیماری لثه)، بوی بد دهان و پوسیدگی دندان کمک می کنند.
 • کودکانی با کمتر از ۶ سال سن نباید از دهان شویه ها استفاده کنند، مگر این که دندان پزشک آن ها چنین دستوری داده باشد، چرا که ممکن است حجم زیادی از دهان شویه را قورت داده و به شکل ناخودآگاه وارد سیستم گوارشی خود کنند.
 • یک کمپانی با ارائه اسناد و مدارک علمی و پژوهشی که نشان دهد محصولش امنیت و بهره وری مناسب را دارد می تواند گواهی اتحادیه دهان و دندان (ADA) را کسب کند. سازمان ADA نیز در طرف مقابل به بررسی اطلاعات و اسناد ارائه شده از سازندگان مختلف می پردازد.

مقدمه

با این که دهان شویه ها را نمی توان یک جایگزین برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه خود در نظر گرفت، اما مصرف این مایعات می تواند یک عامل مثبت در روتین همیشگی بهداشت دهان و دندان ما باشد. همچنین پاک کننده های بین دندانی، دهان شویه ها می توانند به نقاطی در دهان دسترسی پیدا کنند که مسواک ها در آن عاجز هستند. پاسخ این سوال که آیا دهان شویه را قبل یا بعد از مسواک زدن استفاده کنیم کاملا شخصی است: با این حال سازندگان این محصولات معمولا طبق فرمول ساخت دهان شویه خود و مواد موجود در آن، ترتیبی را به مصرف کنندگان پیشنهاد می کنند که رعایت آن می تواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال برخی از مواد اولیه نظیر کلسیم هیدروکسید یا آلمینیوم هیدروکسید می توانند با فلوراید ترکیب شده و بهره وری دهان شویه را کاهش دهند. بنابراین، شستن دهان به کمک آب ممکن است بعد از مسواک زدن یا قبل از استفاده دهان شویه‌ای که حاوی این مواد باشد پیشنهاد شود.

دهان شویه ها برای مصرف کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی شوند. رفلکس های قورت دادن ممکن است هنوز در کودکانی در این سن به خوبی شکل نگرفته باشند و آن ها حجم قابل توجهی از دهان شویه را قورت داده و وارد سیستم گوارشی خود کنند. این موضوع می تواند منجر به بروز مشکلاتی نظیر حالت تهوع، استفراغ و یا مسمومیت (به دلیل وجود الکل در برخی از این محصولات) شود. حتما برچسب محصولی که مورد استفاده قرار می دهید را در زمینه برخی نکات احتیاطی و مهم و سن پیشنهادی بررسی کنید.

انواع دهان شویه ها

 

اگر به صورت کاملا جامع بخواهیم صحبت کنیم، دو نوع اصلی از این محصولات وجود دارند: نسخه های آرایشی و بهداشتی و نسخه های درمانی. گروه اول از دهان شویه ها ممکن است بتوانند به صورت موقت بوی بد دهان را از بین برده و یک طعم خوب را در دهان فرد باقی بگذارند اما حاوی هیچ کاربرد شیمیایی یا بیولوژیک برخلاف مزایای موقتی خود نیستند. به عنوان مثال اگر یک محصول باکتری های مرتبط با بودی بد دهان را از بین نبرد، بنابراین کاربرد آن را تنها می توان به حوزه آرایشی و بهداشتی منحصر کرد.

در طرف مقابل،  دهان شویه های درمانی دارای مواد اولیه فعالی هستند که به جهت کنترل و کاهش مشکلاتی نظیر بوی بد دهان، جینجیویتیس (بیماری لثه)، پلاک ها و پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله مواد اولیه فعالی که ممکن است در دهان شویه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • سیتیلپیریدینیوم کلورید
 • کلورهکسیدین
 • روغن های ضروری
 • فلوراید
 • پروکسید

سیتیلپیریدینیوم کلورید ممکن است برای کاهش بوی بد دهان و تنفس افراد به محصول اضافه شود. هم کلورهکسیدین و هم روغن های ضروری می توانند به کنترل پلاک و جینجیویتیس کمک کنند. فلوراید هم یک ماده تایید شده در زمینه کمک به جلوگیری از شکل گرفتن پوسیدگی است. پروکسید در بسیاری از دهان شویه های سفید کننده استفاده می شود.

دهان شویه های درمانی در دو حالت تجویزی و غیر تجویزی در دسترس هستند و این موضوع بستگی به فرمول مواد سازنده آن ها دارد. به عنوان مثال، دهان شویه های حاوی روغن های ضروری در فروشگاه ها در دسترس هستند، در حالی که دهان شویه های حاوی کلورهکسیدین را باید تنها با تجویز دندانپزشک خود تهیه کنید.

ملاحظات بالینی

برخی از شرایط و مشکلات خاصی که دهان شویه ها برای حل و ترمیم آن ها طراحی و تولید شده اند را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

آلوئولار اوستیتیس (حفره خشک)

مشکل AO یا همان حفره خشک یک شرایط خاص است که معمولا پس از کشیدن دندان ها برای افراد به وجود می آید، به خصوص دندان های آسیای سوم. مشکل حفره خشک زمانی رخ می دهد که لخته فیبرونی که پس از کشیدن ایجاد می شود شل شده و از جا خارج می شود. با این که علت بروز این مشکل هنوز مشخص نیستد، اما گفته می شود باکتری ها مسئول این اتفاق هستند.

آلوئولار اوستیتیس معمولا منجر به بروز درد بسیار شدید و غیر قابل تحملی در اطراف ناحیه کشیدگی دندان به مدت دو تا سه روز می شود. یک بررسی جامع اخیرا ۱۸ آزمایش را نقد و بررسی کرده و نشان داده است که کلورهیکسیدین، بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها، می تواند برای مشکل حفره خشک افراد مفید بوده و از شکل گیری آن نیز جلوگیری کند. همچنین میزان تاثیر این ماده در حالت ژل تا حدی بیشتر از نسخه دهان شویه و مایع آن بود. با این حال، این بررسی جامع دز خاصی برای مصرف کلورهیکسیدین پیشنهاد نکرده است. تحقیقات و پژوهش های درون این نقد جامع همچنین برخی واکنش های غیر بالینی و کوچک به کلورهیکسیدین نظیر لکه روی دندان ها، لثه، زبان و تغییر مزه دهان را نیز ذکر کرده اند.

اورال مالودور (تنفس بد)

مواد گوگرد ولاتیل (VSC ها) از جمله اصلی‌ترین فاکتور های شکل گیری تنفس بد دهان به شمار می روند. این مواد از منابع مختلفی (نظیر ریز شدن غذا، پلاک های دندانی و باکتری های مرتبط با بیماری های دهانی) وارد دهان می شوند. دهان شویه های آرایشی و بهداشتی می توانند به صورت موقت مشکل تنفس بد دهان را از بین برده و یک بوی مناسب را از خود به جای بگذارند اما تاثیری روی باکتری ها و گورد ولاتیل ندارند.

در طرف مقابل، دهان شویه هایی که حاوی مواد درمانی نظیر آنتی میکروب ها هستند می توانند در کنترل طولانی مدت مشکل تنفس بد کارساز باشند. از جمله مواد ضد میکروبی موجود در فرمول های ساخت دهان شویه های درمانی می توان به  کلورهکسیدین، کلورین دیوکسید، ستیلپیریدینیوم کلورید و روغن های ضروری اشاره کرد. همچنین مواد دیگری نیر در دهان شویه ها برای جلوگیری از به وجود آمدن بوی بد استفاده می شوند مثل نمک های زینک، کتون، ترپین و ایونن. با این که ترکیب ادغامی کلورهیکسیدین و ستیلپیریدینیوم کلورید به همراه زینک در تحقیقات مختلف تاثیر خوبی بر روی بوی بد دهان داشته اند، اما تا حد زیادی منجر به بروز لک بر روی دندان ها نیز می شوند.

پلاک ها و جینجیویتیس

وقتی که مواد ضد باکتریایی نظیر سیتیلپیریدینیوم، کلورهکسیدین و روغن های ضروری در داخل دهان شویه ها مورد استفاده قرار می گیرند، در کنار مسواک زدن و نخ دندان روزانه تاثیر خوبی در کاهش پلاک ها و جینجیویتیس دارند. با این که برخی تحقیقات متوجه شده اند که کلورهکسیدین به نسبت روغن های ضروری تاثیر بهتری در کنترل پلاک ها دارد، اما در زمینه مدیریت بیماری لثه یا همان جینجیویتیس مشاهده نشده است. ستیلپیریدینیوم و کلورهکسیدین ممکن است منجر به بروز لکه های قهوه ای بر روی دندان ها، زبان و تریم های درون دهانی شوند.

پوسیدگی دندان

فلوراید که تاثیر خوبی در بالا بردن سطح مواد معدنی دندان ها دارد یکی از مواد سازنده دهان شویه ها به حساب می آید. یک نقد جامع پژوهشی متوجه شده است که استفاده منظم از دهان شویه های حاوی فلوراید، علی رغم دسترسی به دیگر منابع فلوراید، میزان پوسیدگی دندان در کودکان را کاهش داده است ( به عنوان مثال آب های حاوی فلوراید و یا خمیردندان های حاوی فلوراید).

تسکین درد های موضعی

دهان شویه های حاوی ویژگی کاهش و تسکین درد حاوی مواد بی حس کننده موضعی نظیر لیدوکائین، بنزوکائین، بوتامین، تتراکائین، دیکلونین ، فنول و هیدروکلورید هستند. علاوه بر این، ممکن است مواد دیگری نظیر سدیم هیالورونات، پولیوینیپیرولیدین و اسید گلیسیریتینیک نیز به عنوان مسکن های ثانوی درد مورد استفاده قرار گیرند.

سفید کنندگی

دهان شویه ها می توانند منجر به کاهش لکه های بیرونی دندان شوند آن هم در صورتی که دو ماده کربامین پروکسید یا هیدروژن پروکسید از جمله مواد تشکیل دهنده آن ها باشند. محصولاتی که مبتنی بر کربامین پروکسید هستند معمولا حاوی ۱۰ درصد از این ماده بوده و ممکن است دندانپزشک ها این محصولات را برای مصرف خانگی به مراجعه کنندگان تجویز کنند.

دهان شویه هایی که ادعای سفید کردن دندان های شما را دارند ممکن است ۱٫۵ الی ۲ درصد هیدروژن پروکسید داشته باشند. یک تحقیق نشان داده است که ۱۲ هفته استفاده منظم از دهان شویه های حاوی هیدروژن پروکسید با این میزان مواد اولیه نتیجه ای مشابه با استفاده دو هفته ای از ژل های سفید کننده ۱۰ درصدی کربامین پروکسید داشته است.

خشکی دهان (زروستومیا)

زروستومیا زمانی رخ می دهد که میزان آب دهان فرد به نسبت معمول پایین بیاید. از آن جایی که کم بودن میزان آب دهان می تواند ریسک هایی را به همراه داشته باشد، مصرف دهان شویه های حاوی فلوراید می تواند برای مدیریت این مشکل مناسب باشد. با این حال از آن جایی که الکل ممکن است خاصیت خشک کنندگی داشته باشد، بهتر است از گزینه های بدون الکل استفاده کنید.

دهان شویه های حاوی آنزیم های خاص، مواد سلولوزی و موسین های حیوانی می توانند به افزایش آب دهان بدن و همچنین تسکین علائم مربوط به خشکی دهان کمک شایانی کنند.

نگرانی سرطان دهانی

مصرف الکل و همچنین تنباکو می تواند ریسک مربوط به سرطان های سر و گردن را افزایش دهند. به همین دلیل ابهاماتی در زمینه مصرف دهان شویه های حاوی الکل در ذهن افراد ایجاد شده است. یک متا آنالیز جامع در پیدا کردن رابطه بین دهان شویه ها با سرطان های دهانی ناموفق بوده است و نتوانست هیچ رابطه دقیقی بین آن ها پیدا کند یا دز پیشنهادی خاصی برای جلوگیری از بروز سرطان ارائه کند.

اطلاعات مصرف کنندگان

 • از دهان شویه های تجویزی مطابق دستورالعمل آن (دز مصرفی، دفعات مصرف، مدت زمان ماندن در روز) استفاده کنید. اگر یک دز را فراموش کردید، هرچه زودتر از دهان شویه خود استفاده کنید. از طرفی دو برابر کردن دز مصرفی هیچ تاثیر درمانی خاصی ندارد.
 • در مورد محصولات غیر تجویزی، به دنبال دهان شویه هایی باشید که مورد تایید سازمان ADA باشند. برچسب مربوطه نشان می دهد که محصول امن بوده و در ادعای خود تاثیرگذار است.
 • استفاده از دهان شویه نمی تواند جای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بگیرد. دهان شویه ها ممکن است مزایای بیشتری را در زمین کاهش ریسک تنفس بد، حفره های دندانی و بیماری های لثه ارائه کنند و یا تسکینی به علائم و مشکلات زخم های دهانی یا خشکی دهان باشند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سوال کامل نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴روزه دندان عقل‌در آوردم از پایین خیلی خیلی درد میکنه و۳۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سللم رقیه عزیز
   با دهان شویه بشورین
   بهداشت دهان را بالا ببرین
   در صورت نیاز یک دوره انتی بیوتیک اموکسی ۵۰۰ میل کنین هر هشت ساعت یک‌عدد تا هشت روز

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشی من دندان عقل سمت چپ فک پایبن،که برخلاف دندان های دیگه کج دراومده بود،وتحت فشاربود،کشیدم.الان سمت راست هم همینطوره،بایدبکشم،25ساله هستم،میخواستم به تعویق بنداز م چندسال دیگه مشکلی پیش نمیاد،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   محمدرضا جان سلام
   بستگی داره که چقدر اذیت کنه
   ایا لثه اطرافش عفونت نکنه که نیازی نیست
   ولی در صورت عفونت حتما باید درمان کشیدن بشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدوده یک هفته است.درد دندان و فک دارم.رفتم دکتر گفتند دندان عقلت آسیب دیده باید جراحی بشه.فعلا دارو مسکن مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام ابوالفضل عزیز
   تشخیص دکترتون مقدم بر من است
   دارو میل کنین

 • تصویر کاربر ساحره شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی دور لثه دندونای پایینم وداخل دهان فک . . لکهای سفید در اومدن با اندگی درد پزشک رفتم گفتن چیزی نیست نیستاتین نوشتن الان باخوان مطالب شما ترسیدم کنه این همون لکوپلاکیاس وپیش در آمد سرطانه چطورباید تشخیص داد . . باز رفتم دکتر گفت قارچه نستاتین نوشته با چندتاقرص لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام ساحره عزیز
   اگر تشخیص قارچ باشه که نیازی به ترس نیست
   لطفا تصویرشو برام بفرستین تا دقیق تر نظر بدم

 • تصویر کاربر نیلو شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  متنی خوندم که نوشتید موقتا میشه روکش را چسباند تا وقت دکتر گرفته شود
  این چسب ahl generic رو میشه از داروخانه یا انلاین تهیه کرد؟ قیمتش به چه صورته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام نیلو‌جان
   باید از سمان موقت kerr استفاده نمایین

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون. در این زمینه متخصص خوب تو شهر قزوین میشناسین معرفی کنین؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   لطفا در ادامه سوال قبلی خودتون سوال بپرسید نه سوال جدید ثبت کنید... حجم سوالات زیاد است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من29سالم هست و دندون کنار دندون جلو در فک بالا احساس میکنم تکون میخوره یعنی لق داره میشه،چجور میتونم درمان کنم که لق بودنش برطرف بشه و منجر به افتادن دندان نشود???
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام سارای عزیز
   لقی را باید بررسی کرد
   اول ؛که میزان لقی در چه میزانی هست
   دوم؛ ایا بیماری لثه عاملش هست
   سوم؛ ایا همراه با بیماری لثه عامل زمینه ساز وجو‌د دارد
   مثل کوتاهی ریشه، سابقه ضربه
   به متخصص و جراح لثه مراجععه کنین لطفا

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 سال پیش دندان 4 فک بالام ترک خورد حین غذا خوردن و دکتر چاره ای جز کشیدن نداشتند.
  شرایط ایمپلنت نداشتم و دندان 5 سالمم رو تراش دادن و به اون وسیله روکش گذاشتن
  دو سال بعد درد اون ناحیه داشتم که با برداشت روکش و معاینه و عکس چیزی تشخیص ندادن و روکش مجدد چسبانده شد
  تا دوسال بعد که چند روز پیش بود
  مجدد اون درد شروع شد.. عکس انداختم گفتن چیزی معلوم نیست
  گفتن روکش رو باید بردارم که خیلی محکم بود
  گفتن زیاد اگه ضربه بزنم امکان شکستن دندان زیر روکش هست که بالخره کنده شد البته با شکستن قسمتی از چینی روکش که گفتن درست میشه
  گفتن موقت چسب میزنم یه هفنه صبر کن اگه درد ادامه داشت عصب کشی میکنم که من گفتم همون موقع انجام بدن عصب کشی رو
  سروع کردن ولی چون وقت قبلی نداشتم ادامش رو به یه هفنه دیگه موکول کردن که التهاب و درد هم کمتر بشه
  الان من سوالم اینه که از استرس و وسواسم هم نشات میگیره
  امکان اینکه ریشه دندان یا دندانم ترک خورده باشه هست با ضرباتی که به روکش برای کنده شدن زده شده یا خیر
  آیا راهی هست مطمین بشم بعدادامه عصب کشی و روکش مجدد انجام بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام یاسمن عزیز
   احتمال ترک در ناحیه ریشه هنگام در اوردن روکش تقریبا صفر است
   نگران این موضوع نباشین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر