موارد کلیدی در مورد مصرف دهان شویه ها که باید بدانید

نکات کلیدی در مصرف دهان شویه ها (Mouthwash)

 • دو نوع اصلی از دهان شویه ها موجود هستند: محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات درمانی.
 • دهان شویه های درمانی هم به صورت تجویزی و هم به صورت غیر تجویزی در دسترس هستند و از نظر فرمول ساخت با هم تفاوت هایی دارند.
 • برخی از دهان شویه های درمانی وجود دارند که به کاهش و کنترل پلاک ها، جینجیویتیس (بیماری لثه)، بوی بد دهان و پوسیدگی دندان کمک می کنند.
 • کودکانی با کمتر از ۶ سال سن نباید از دهان شویه ها استفاده کنند، مگر این که دندان پزشک آن ها چنین دستوری داده باشد، چرا که ممکن است حجم زیادی از دهان شویه را قورت داده و به شکل ناخودآگاه وارد سیستم گوارشی خود کنند.
 • یک کمپانی با ارائه اسناد و مدارک علمی و پژوهشی که نشان دهد محصولش امنیت و بهره وری مناسب را دارد می تواند گواهی اتحادیه دهان و دندان (ADA) را کسب کند. سازمان ADA نیز در طرف مقابل به بررسی اطلاعات و اسناد ارائه شده از سازندگان مختلف می پردازد.

مقدمه

با این که دهان شویه ها را نمی توان یک جایگزین برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه خود در نظر گرفت، اما مصرف این مایعات می تواند یک عامل مثبت در روتین همیشگی بهداشت دهان و دندان ما باشد. همچنین پاک کننده های بین دندانی، دهان شویه ها می توانند به نقاطی در دهان دسترسی پیدا کنند که مسواک ها در آن عاجز هستند. پاسخ این سوال که آیا دهان شویه را قبل یا بعد از مسواک زدن استفاده کنیم کاملا شخصی است: با این حال سازندگان این محصولات معمولا طبق فرمول ساخت دهان شویه خود و مواد موجود در آن، ترتیبی را به مصرف کنندگان پیشنهاد می کنند که رعایت آن می تواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال برخی از مواد اولیه نظیر کلسیم هیدروکسید یا آلمینیوم هیدروکسید می توانند با فلوراید ترکیب شده و بهره وری دهان شویه را کاهش دهند. بنابراین، شستن دهان به کمک آب ممکن است بعد از مسواک زدن یا قبل از استفاده دهان شویه‌ای که حاوی این مواد باشد پیشنهاد شود.

دهان شویه ها برای مصرف کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی شوند. رفلکس های قورت دادن ممکن است هنوز در کودکانی در این سن به خوبی شکل نگرفته باشند و آن ها حجم قابل توجهی از دهان شویه را قورت داده و وارد سیستم گوارشی خود کنند. این موضوع می تواند منجر به بروز مشکلاتی نظیر حالت تهوع، استفراغ و یا مسمومیت (به دلیل وجود الکل در برخی از این محصولات) شود. حتما برچسب محصولی که مورد استفاده قرار می دهید را در زمینه برخی نکات احتیاطی و مهم و سن پیشنهادی بررسی کنید.

انواع دهان شویه ها

 

اگر به صورت کاملا جامع بخواهیم صحبت کنیم، دو نوع اصلی از این محصولات وجود دارند: نسخه های آرایشی و بهداشتی و نسخه های درمانی. گروه اول از دهان شویه ها ممکن است بتوانند به صورت موقت بوی بد دهان را از بین برده و یک طعم خوب را در دهان فرد باقی بگذارند اما حاوی هیچ کاربرد شیمیایی یا بیولوژیک برخلاف مزایای موقتی خود نیستند. به عنوان مثال اگر یک محصول باکتری های مرتبط با بودی بد دهان را از بین نبرد، بنابراین کاربرد آن را تنها می توان به حوزه آرایشی و بهداشتی منحصر کرد.

در طرف مقابل،  دهان شویه های درمانی دارای مواد اولیه فعالی هستند که به جهت کنترل و کاهش مشکلاتی نظیر بوی بد دهان، جینجیویتیس (بیماری لثه)، پلاک ها و پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله مواد اولیه فعالی که ممکن است در دهان شویه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • سیتیلپیریدینیوم کلورید
 • کلورهکسیدین
 • روغن های ضروری
 • فلوراید
 • پروکسید

سیتیلپیریدینیوم کلورید ممکن است برای کاهش بوی بد دهان و تنفس افراد به محصول اضافه شود. هم کلورهکسیدین و هم روغن های ضروری می توانند به کنترل پلاک و جینجیویتیس کمک کنند. فلوراید هم یک ماده تایید شده در زمینه کمک به جلوگیری از شکل گرفتن پوسیدگی است. پروکسید در بسیاری از دهان شویه های سفید کننده استفاده می شود.

دهان شویه های درمانی در دو حالت تجویزی و غیر تجویزی در دسترس هستند و این موضوع بستگی به فرمول مواد سازنده آن ها دارد. به عنوان مثال، دهان شویه های حاوی روغن های ضروری در فروشگاه ها در دسترس هستند، در حالی که دهان شویه های حاوی کلورهکسیدین را باید تنها با تجویز دندانپزشک خود تهیه کنید.

ملاحظات بالینی

برخی از شرایط و مشکلات خاصی که دهان شویه ها برای حل و ترمیم آن ها طراحی و تولید شده اند را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

آلوئولار اوستیتیس (حفره خشک)

مشکل AO یا همان حفره خشک یک شرایط خاص است که معمولا پس از کشیدن دندان ها برای افراد به وجود می آید، به خصوص دندان های آسیای سوم. مشکل حفره خشک زمانی رخ می دهد که لخته فیبرونی که پس از کشیدن ایجاد می شود شل شده و از جا خارج می شود. با این که علت بروز این مشکل هنوز مشخص نیستد، اما گفته می شود باکتری ها مسئول این اتفاق هستند.

آلوئولار اوستیتیس معمولا منجر به بروز درد بسیار شدید و غیر قابل تحملی در اطراف ناحیه کشیدگی دندان به مدت دو تا سه روز می شود. یک بررسی جامع اخیرا ۱۸ آزمایش را نقد و بررسی کرده و نشان داده است که کلورهیکسیدین، بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها، می تواند برای مشکل حفره خشک افراد مفید بوده و از شکل گیری آن نیز جلوگیری کند. همچنین میزان تاثیر این ماده در حالت ژل تا حدی بیشتر از نسخه دهان شویه و مایع آن بود. با این حال، این بررسی جامع دز خاصی برای مصرف کلورهیکسیدین پیشنهاد نکرده است. تحقیقات و پژوهش های درون این نقد جامع همچنین برخی واکنش های غیر بالینی و کوچک به کلورهیکسیدین نظیر لکه روی دندان ها، لثه، زبان و تغییر مزه دهان را نیز ذکر کرده اند.

اورال مالودور (تنفس بد)

مواد گوگرد ولاتیل (VSC ها) از جمله اصلی‌ترین فاکتور های شکل گیری تنفس بد دهان به شمار می روند. این مواد از منابع مختلفی (نظیر ریز شدن غذا، پلاک های دندانی و باکتری های مرتبط با بیماری های دهانی) وارد دهان می شوند. دهان شویه های آرایشی و بهداشتی می توانند به صورت موقت مشکل تنفس بد دهان را از بین برده و یک بوی مناسب را از خود به جای بگذارند اما تاثیری روی باکتری ها و گورد ولاتیل ندارند.

در طرف مقابل، دهان شویه هایی که حاوی مواد درمانی نظیر آنتی میکروب ها هستند می توانند در کنترل طولانی مدت مشکل تنفس بد کارساز باشند. از جمله مواد ضد میکروبی موجود در فرمول های ساخت دهان شویه های درمانی می توان به  کلورهکسیدین، کلورین دیوکسید، ستیلپیریدینیوم کلورید و روغن های ضروری اشاره کرد. همچنین مواد دیگری نیر در دهان شویه ها برای جلوگیری از به وجود آمدن بوی بد استفاده می شوند مثل نمک های زینک، کتون، ترپین و ایونن. با این که ترکیب ادغامی کلورهیکسیدین و ستیلپیریدینیوم کلورید به همراه زینک در تحقیقات مختلف تاثیر خوبی بر روی بوی بد دهان داشته اند، اما تا حد زیادی منجر به بروز لک بر روی دندان ها نیز می شوند.

پلاک ها و جینجیویتیس

وقتی که مواد ضد باکتریایی نظیر سیتیلپیریدینیوم، کلورهکسیدین و روغن های ضروری در داخل دهان شویه ها مورد استفاده قرار می گیرند، در کنار مسواک زدن و نخ دندان روزانه تاثیر خوبی در کاهش پلاک ها و جینجیویتیس دارند. با این که برخی تحقیقات متوجه شده اند که کلورهکسیدین به نسبت روغن های ضروری تاثیر بهتری در کنترل پلاک ها دارد، اما در زمینه مدیریت بیماری لثه یا همان جینجیویتیس مشاهده نشده است. ستیلپیریدینیوم و کلورهکسیدین ممکن است منجر به بروز لکه های قهوه ای بر روی دندان ها، زبان و تریم های درون دهانی شوند.

پوسیدگی دندان

فلوراید که تاثیر خوبی در بالا بردن سطح مواد معدنی دندان ها دارد یکی از مواد سازنده دهان شویه ها به حساب می آید. یک نقد جامع پژوهشی متوجه شده است که استفاده منظم از دهان شویه های حاوی فلوراید، علی رغم دسترسی به دیگر منابع فلوراید، میزان پوسیدگی دندان در کودکان را کاهش داده است ( به عنوان مثال آب های حاوی فلوراید و یا خمیردندان های حاوی فلوراید).

تسکین درد های موضعی

دهان شویه های حاوی ویژگی کاهش و تسکین درد حاوی مواد بی حس کننده موضعی نظیر لیدوکائین، بنزوکائین، بوتامین، تتراکائین، دیکلونین ، فنول و هیدروکلورید هستند. علاوه بر این، ممکن است مواد دیگری نظیر سدیم هیالورونات، پولیوینیپیرولیدین و اسید گلیسیریتینیک نیز به عنوان مسکن های ثانوی درد مورد استفاده قرار گیرند.

سفید کنندگی

دهان شویه ها می توانند منجر به کاهش لکه های بیرونی دندان شوند آن هم در صورتی که دو ماده کربامین پروکسید یا هیدروژن پروکسید از جمله مواد تشکیل دهنده آن ها باشند. محصولاتی که مبتنی بر کربامین پروکسید هستند معمولا حاوی ۱۰ درصد از این ماده بوده و ممکن است دندانپزشک ها این محصولات را برای مصرف خانگی به مراجعه کنندگان تجویز کنند.

دهان شویه هایی که ادعای سفید کردن دندان های شما را دارند ممکن است ۱٫۵ الی ۲ درصد هیدروژن پروکسید داشته باشند. یک تحقیق نشان داده است که ۱۲ هفته استفاده منظم از دهان شویه های حاوی هیدروژن پروکسید با این میزان مواد اولیه نتیجه ای مشابه با استفاده دو هفته ای از ژل های سفید کننده ۱۰ درصدی کربامین پروکسید داشته است.

خشکی دهان (زروستومیا)

زروستومیا زمانی رخ می دهد که میزان آب دهان فرد به نسبت معمول پایین بیاید. از آن جایی که کم بودن میزان آب دهان می تواند ریسک هایی را به همراه داشته باشد، مصرف دهان شویه های حاوی فلوراید می تواند برای مدیریت این مشکل مناسب باشد. با این حال از آن جایی که الکل ممکن است خاصیت خشک کنندگی داشته باشد، بهتر است از گزینه های بدون الکل استفاده کنید.

دهان شویه های حاوی آنزیم های خاص، مواد سلولوزی و موسین های حیوانی می توانند به افزایش آب دهان بدن و همچنین تسکین علائم مربوط به خشکی دهان کمک شایانی کنند.

نگرانی سرطان دهانی

مصرف الکل و همچنین تنباکو می تواند ریسک مربوط به سرطان های سر و گردن را افزایش دهند. به همین دلیل ابهاماتی در زمینه مصرف دهان شویه های حاوی الکل در ذهن افراد ایجاد شده است. یک متا آنالیز جامع در پیدا کردن رابطه بین دهان شویه ها با سرطان های دهانی ناموفق بوده است و نتوانست هیچ رابطه دقیقی بین آن ها پیدا کند یا دز پیشنهادی خاصی برای جلوگیری از بروز سرطان ارائه کند.

اطلاعات مصرف کنندگان

 • از دهان شویه های تجویزی مطابق دستورالعمل آن (دز مصرفی، دفعات مصرف، مدت زمان ماندن در روز) استفاده کنید. اگر یک دز را فراموش کردید، هرچه زودتر از دهان شویه خود استفاده کنید. از طرفی دو برابر کردن دز مصرفی هیچ تاثیر درمانی خاصی ندارد.
 • در مورد محصولات غیر تجویزی، به دنبال دهان شویه هایی باشید که مورد تایید سازمان ADA باشند. برچسب مربوطه نشان می دهد که محصول امن بوده و در ادعای خود تاثیرگذار است.
 • استفاده از دهان شویه نمی تواند جای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بگیرد. دهان شویه ها ممکن است مزایای بیشتری را در زمین کاهش ریسک تنفس بد، حفره های دندانی و بیماری های لثه ارائه کنند و یا تسکینی به علائم و مشکلات زخم های دهانی یا خشکی دهان باشند.
موارد کلیدی در مورد مصرف دهان شویه ها که باید بدانید
۴٫۳ (۸۵٫۲۲%) ۲۳ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 20 =

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر