موارد کلیدی در مورد مصرف دهان شویه ها که باید بدانید

نکات کلیدی در مصرف دهان شویه ها (Mouthwash)

 • دو نوع اصلی از دهان شویه ها موجود هستند: محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات درمانی.
 • دهان شویه های درمانی هم به صورت تجویزی و هم به صورت غیر تجویزی در دسترس هستند و از نظر فرمول ساخت با هم تفاوت هایی دارند.
 • برخی از دهان شویه های درمانی وجود دارند که به کاهش و کنترل پلاک ها، جینجیویتیس (بیماری لثه)، بوی بد دهان و پوسیدگی دندان کمک می کنند.
 • کودکانی با کمتر از ۶ سال سن نباید از دهان شویه ها استفاده کنند، مگر این که دندان پزشک آن ها چنین دستوری داده باشد، چرا که ممکن است حجم زیادی از دهان شویه را قورت داده و به شکل ناخودآگاه وارد سیستم گوارشی خود کنند.
 • یک کمپانی با ارائه اسناد و مدارک علمی و پژوهشی که نشان دهد محصولش امنیت و بهره وری مناسب را دارد می تواند گواهی اتحادیه دهان و دندان (ADA) را کسب کند. سازمان ADA نیز در طرف مقابل به بررسی اطلاعات و اسناد ارائه شده از سازندگان مختلف می پردازد.

مقدمه

با این که دهان شویه ها را نمی توان یک جایگزین برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه خود در نظر گرفت، اما مصرف این مایعات می تواند یک عامل مثبت در روتین همیشگی بهداشت دهان و دندان ما باشد. همچنین پاک کننده های بین دندانی، دهان شویه ها می توانند به نقاطی در دهان دسترسی پیدا کنند که مسواک ها در آن عاجز هستند. پاسخ این سوال که آیا دهان شویه را قبل یا بعد از مسواک زدن استفاده کنیم کاملا شخصی است: با این حال سازندگان این محصولات معمولا طبق فرمول ساخت دهان شویه خود و مواد موجود در آن، ترتیبی را به مصرف کنندگان پیشنهاد می کنند که رعایت آن می تواند بهترین نتیجه را به همراه داشته باشد.

به عنوان مثال برخی از مواد اولیه نظیر کلسیم هیدروکسید یا آلمینیوم هیدروکسید می توانند با فلوراید ترکیب شده و بهره وری دهان شویه را کاهش دهند. بنابراین، شستن دهان به کمک آب ممکن است بعد از مسواک زدن یا قبل از استفاده دهان شویه‌ای که حاوی این مواد باشد پیشنهاد شود.

دهان شویه ها برای مصرف کودکان زیر ۶ سال پیشنهاد نمی شوند. رفلکس های قورت دادن ممکن است هنوز در کودکانی در این سن به خوبی شکل نگرفته باشند و آن ها حجم قابل توجهی از دهان شویه را قورت داده و وارد سیستم گوارشی خود کنند. این موضوع می تواند منجر به بروز مشکلاتی نظیر حالت تهوع، استفراغ و یا مسمومیت (به دلیل وجود الکل در برخی از این محصولات) شود. حتما برچسب محصولی که مورد استفاده قرار می دهید را در زمینه برخی نکات احتیاطی و مهم و سن پیشنهادی بررسی کنید.

انواع دهان شویه ها

 

اگر به صورت کاملا جامع بخواهیم صحبت کنیم، دو نوع اصلی از این محصولات وجود دارند: نسخه های آرایشی و بهداشتی و نسخه های درمانی. گروه اول از دهان شویه ها ممکن است بتوانند به صورت موقت بوی بد دهان را از بین برده و یک طعم خوب را در دهان فرد باقی بگذارند اما حاوی هیچ کاربرد شیمیایی یا بیولوژیک برخلاف مزایای موقتی خود نیستند. به عنوان مثال اگر یک محصول باکتری های مرتبط با بودی بد دهان را از بین نبرد، بنابراین کاربرد آن را تنها می توان به حوزه آرایشی و بهداشتی منحصر کرد.

در طرف مقابل،  دهان شویه های درمانی دارای مواد اولیه فعالی هستند که به جهت کنترل و کاهش مشکلاتی نظیر بوی بد دهان، جینجیویتیس (بیماری لثه)، پلاک ها و پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار می گیرند.

از جمله مواد اولیه فعالی که ممکن است در دهان شویه های درمانی مورد استفاده قرار گیرند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • سیتیلپیریدینیوم کلورید
 • کلورهکسیدین
 • روغن های ضروری
 • فلوراید
 • پروکسید

سیتیلپیریدینیوم کلورید ممکن است برای کاهش بوی بد دهان و تنفس افراد به محصول اضافه شود. هم کلورهکسیدین و هم روغن های ضروری می توانند به کنترل پلاک و جینجیویتیس کمک کنند. فلوراید هم یک ماده تایید شده در زمینه کمک به جلوگیری از شکل گرفتن پوسیدگی است. پروکسید در بسیاری از دهان شویه های سفید کننده استفاده می شود.

دهان شویه های درمانی در دو حالت تجویزی و غیر تجویزی در دسترس هستند و این موضوع بستگی به فرمول مواد سازنده آن ها دارد. به عنوان مثال، دهان شویه های حاوی روغن های ضروری در فروشگاه ها در دسترس هستند، در حالی که دهان شویه های حاوی کلورهکسیدین را باید تنها با تجویز دندانپزشک خود تهیه کنید.

ملاحظات بالینی

برخی از شرایط و مشکلات خاصی که دهان شویه ها برای حل و ترمیم آن ها طراحی و تولید شده اند را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم.

آلوئولار اوستیتیس (حفره خشک)

مشکل AO یا همان حفره خشک یک شرایط خاص است که معمولا پس از کشیدن دندان ها برای افراد به وجود می آید، به خصوص دندان های آسیای سوم. مشکل حفره خشک زمانی رخ می دهد که لخته فیبرونی که پس از کشیدن ایجاد می شود شل شده و از جا خارج می شود. با این که علت بروز این مشکل هنوز مشخص نیستد، اما گفته می شود باکتری ها مسئول این اتفاق هستند.

آلوئولار اوستیتیس معمولا منجر به بروز درد بسیار شدید و غیر قابل تحملی در اطراف ناحیه کشیدگی دندان به مدت دو تا سه روز می شود. یک بررسی جامع اخیرا ۱۸ آزمایش را نقد و بررسی کرده و نشان داده است که کلورهیکسیدین، بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها، می تواند برای مشکل حفره خشک افراد مفید بوده و از شکل گیری آن نیز جلوگیری کند. همچنین میزان تاثیر این ماده در حالت ژل تا حدی بیشتر از نسخه دهان شویه و مایع آن بود. با این حال، این بررسی جامع دز خاصی برای مصرف کلورهیکسیدین پیشنهاد نکرده است. تحقیقات و پژوهش های درون این نقد جامع همچنین برخی واکنش های غیر بالینی و کوچک به کلورهیکسیدین نظیر لکه روی دندان ها، لثه، زبان و تغییر مزه دهان را نیز ذکر کرده اند.

اورال مالودور (تنفس بد)

مواد گوگرد ولاتیل (VSC ها) از جمله اصلی‌ترین فاکتور های شکل گیری تنفس بد دهان به شمار می روند. این مواد از منابع مختلفی (نظیر ریز شدن غذا، پلاک های دندانی و باکتری های مرتبط با بیماری های دهانی) وارد دهان می شوند. دهان شویه های آرایشی و بهداشتی می توانند به صورت موقت مشکل تنفس بد دهان را از بین برده و یک بوی مناسب را از خود به جای بگذارند اما تاثیری روی باکتری ها و گورد ولاتیل ندارند.

در طرف مقابل، دهان شویه هایی که حاوی مواد درمانی نظیر آنتی میکروب ها هستند می توانند در کنترل طولانی مدت مشکل تنفس بد کارساز باشند. از جمله مواد ضد میکروبی موجود در فرمول های ساخت دهان شویه های درمانی می توان به  کلورهکسیدین، کلورین دیوکسید، ستیلپیریدینیوم کلورید و روغن های ضروری اشاره کرد. همچنین مواد دیگری نیر در دهان شویه ها برای جلوگیری از به وجود آمدن بوی بد استفاده می شوند مثل نمک های زینک، کتون، ترپین و ایونن. با این که ترکیب ادغامی کلورهیکسیدین و ستیلپیریدینیوم کلورید به همراه زینک در تحقیقات مختلف تاثیر خوبی بر روی بوی بد دهان داشته اند، اما تا حد زیادی منجر به بروز لک بر روی دندان ها نیز می شوند.

پلاک ها و جینجیویتیس

وقتی که مواد ضد باکتریایی نظیر سیتیلپیریدینیوم، کلورهکسیدین و روغن های ضروری در داخل دهان شویه ها مورد استفاده قرار می گیرند، در کنار مسواک زدن و نخ دندان روزانه تاثیر خوبی در کاهش پلاک ها و جینجیویتیس دارند. با این که برخی تحقیقات متوجه شده اند که کلورهکسیدین به نسبت روغن های ضروری تاثیر بهتری در کنترل پلاک ها دارد، اما در زمینه مدیریت بیماری لثه یا همان جینجیویتیس مشاهده نشده است. ستیلپیریدینیوم و کلورهکسیدین ممکن است منجر به بروز لکه های قهوه ای بر روی دندان ها، زبان و تریم های درون دهانی شوند.

پوسیدگی دندان

فلوراید که تاثیر خوبی در بالا بردن سطح مواد معدنی دندان ها دارد یکی از مواد سازنده دهان شویه ها به حساب می آید. یک نقد جامع پژوهشی متوجه شده است که استفاده منظم از دهان شویه های حاوی فلوراید، علی رغم دسترسی به دیگر منابع فلوراید، میزان پوسیدگی دندان در کودکان را کاهش داده است ( به عنوان مثال آب های حاوی فلوراید و یا خمیردندان های حاوی فلوراید).

تسکین درد های موضعی

دهان شویه های حاوی ویژگی کاهش و تسکین درد حاوی مواد بی حس کننده موضعی نظیر لیدوکائین، بنزوکائین، بوتامین، تتراکائین، دیکلونین ، فنول و هیدروکلورید هستند. علاوه بر این، ممکن است مواد دیگری نظیر سدیم هیالورونات، پولیوینیپیرولیدین و اسید گلیسیریتینیک نیز به عنوان مسکن های ثانوی درد مورد استفاده قرار گیرند.

سفید کنندگی

دهان شویه ها می توانند منجر به کاهش لکه های بیرونی دندان شوند آن هم در صورتی که دو ماده کربامین پروکسید یا هیدروژن پروکسید از جمله مواد تشکیل دهنده آن ها باشند. محصولاتی که مبتنی بر کربامین پروکسید هستند معمولا حاوی ۱۰ درصد از این ماده بوده و ممکن است دندانپزشک ها این محصولات را برای مصرف خانگی به مراجعه کنندگان تجویز کنند.

دهان شویه هایی که ادعای سفید کردن دندان های شما را دارند ممکن است ۱.۵ الی ۲ درصد هیدروژن پروکسید داشته باشند. یک تحقیق نشان داده است که ۱۲ هفته استفاده منظم از دهان شویه های حاوی هیدروژن پروکسید با این میزان مواد اولیه نتیجه ای مشابه با استفاده دو هفته ای از ژل های سفید کننده ۱۰ درصدی کربامین پروکسید داشته است.

خشکی دهان (زروستومیا)

زروستومیا زمانی رخ می دهد که میزان آب دهان فرد به نسبت معمول پایین بیاید. از آن جایی که کم بودن میزان آب دهان می تواند ریسک هایی را به همراه داشته باشد، مصرف دهان شویه های حاوی فلوراید می تواند برای مدیریت این مشکل مناسب باشد. با این حال از آن جایی که الکل ممکن است خاصیت خشک کنندگی داشته باشد، بهتر است از گزینه های بدون الکل استفاده کنید.

دهان شویه های حاوی آنزیم های خاص، مواد سلولوزی و موسین های حیوانی می توانند به افزایش آب دهان بدن و همچنین تسکین علائم مربوط به خشکی دهان کمک شایانی کنند.

نگرانی سرطان دهانی

مصرف الکل و همچنین تنباکو می تواند ریسک مربوط به سرطان های سر و گردن را افزایش دهند. به همین دلیل ابهاماتی در زمینه مصرف دهان شویه های حاوی الکل در ذهن افراد ایجاد شده است. یک متا آنالیز جامع در پیدا کردن رابطه بین دهان شویه ها با سرطان های دهانی ناموفق بوده است و نتوانست هیچ رابطه دقیقی بین آن ها پیدا کند یا دز پیشنهادی خاصی برای جلوگیری از بروز سرطان ارائه کند.

اطلاعات مصرف کنندگان

 • از دهان شویه های تجویزی مطابق دستورالعمل آن (دز مصرفی، دفعات مصرف، مدت زمان ماندن در روز) استفاده کنید. اگر یک دز را فراموش کردید، هرچه زودتر از دهان شویه خود استفاده کنید. از طرفی دو برابر کردن دز مصرفی هیچ تاثیر درمانی خاصی ندارد.
 • در مورد محصولات غیر تجویزی، به دنبال دهان شویه هایی باشید که مورد تایید سازمان ADA باشند. برچسب مربوطه نشان می دهد که محصول امن بوده و در ادعای خود تاثیرگذار است.
 • استفاده از دهان شویه نمی تواند جای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را بگیرد. دهان شویه ها ممکن است مزایای بیشتری را در زمین کاهش ریسک تنفس بد، حفره های دندانی و بیماری های لثه ارائه کنند و یا تسکینی به علائم و مشکلات زخم های دهانی یا خشکی دهان باشند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من حدود دو هفته پیش دندونمو عصب کشی کردم ولی پُرش نکردم الان پانسمانش باز شده و درد شدیدی هم داره لثه ام ورم کرده تو این اوضاع تعطیلی باید چکار کنم !؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام سعید عزیز
   سریعا انتی بیوتیک را شروع کنین
   در ضمن یادتون باشه داخل کانال درمان ریشه شده را اگر پر کرده باشن متاسفانه به علت ریحتن پانسمان باید دوباره درمان ریشه یا همان عصب کشی کنن

 • تصویر کاربر اهورا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد
  آقاي دكتر من چهار عدد دندان هاي جلو رو به علت فاصله داشتن روكش كردم و جنس روكش از زيركونيوم هست و مشكلي كه براي من تو اين چند وقته بوجود آمده اينه كه بعضي از كلمات رو مثل قبلا نميتونم راحت اداركنم و سخت شده واسم ميخواستم بدونم به مرور زمان برطرف ميشه يا نه ، ممنون ميشم بهم جواب بدي چونكه بدجور بهم استرس وارد كرده كه مجبور شدم قرص افسردگي استفاده كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام اهورای عزیز
   معمولا حرکت زبان برای ادای کلمات بهتر میشه و‌عادت میکنین با وضعیت جدید

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا می‌شود با چسب prodofix روکش دندان را چسباند
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام‌حمید عزیز
   این نوع چسب برای دست دندان هست و اصلا امکان چسباندن روکش وجود ندارد

 • تصویر کاربر شجاعی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جنابعالی آقای دکتر من سال هاست زبانم قاچ های زیادی داره هم در وسط هم در کناره زبان، متاسفانه دندون پوسیده دارم که الانم نمیتونم برم دندان پزشک بکشمش
  نگرانم این قاچ های زبان من سرطان زبان میتونه باشه ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جناب اقای / سرکار خانم شجاعی عزیز
   اگر منظورتون شیار هست و شیارهای عمیق که تقریبا نگرانی نداره و فقط هنگام مسواک کردن
   داخل شیار هارو پاک کرده به ارامی و‌ از دهان شویه استفاده کنید

   در غیر اینصورت یک عکس واضح از زبان خود ارسال کنید تا مطمئن شوید

 • تصویر کاربر گندم چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  اقای دکتر دختری دارم یک سال و۸ ماهه که از بدو تولد روی زبانش لکه های نقشه ای سفید وقرمز داره بردم دکتر اما چیزی نگفتند که نگرانی من رفع شه لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام‌گندم عزبز
   به ظاهر زبان جغرافیایی هست و‌مورد خاصی نیست و‌ نیاز به درمان‌خاصی ندارد

 • تصویر کاربر Rooby چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر
  دختر ۶ ساله من یکی از دندانهایی پایینیش یه چند وقتی میشد که لق شده بود ، ۵-۶ روز پیش دیدم یه دندان جدید از داخل دهان و پشت اون دندان لق بیرون زده ، انگار از جای طبیعی در نیومده ، با توجه به مساله کرونا هنوز جرات نکردم ببرمش دنداپزشکی. میخواستم ببینید این مساله طبیعیه؟ بخصوص که دخترم و حتی پسر سه سالم هر دو شون از ۱ سال و نیمگی دندانها شون شروع به پوسیدگی و از بین رفتن کرد که دنداپزشک فرمودن به دلیل شیر شبانه بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام روبی عزیز
   درست فرمودن و به وضعیت پوسدگی دندان های فرزندان شما bottle nurse syndrome گفته میشود
   در مورد اینکه دندان طفل شما در وضعیتی هست که هنوز در نیامده ولی دندان دائمی زیرش داره در جای نامناسب در میاد باید بگم که تا حد امکان به مراکز درمانی مراجعه نکنین و‌بهداشت اون قسمت را بیشتر حفظ کنین این وضعیت اورژانسی نیست اگه خیلی دردناک شد یا امکان افتادن در اثر لصی بیش از حد داشت به مراکز درمانی مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر شهره شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . امروز در هنگام صبحانه خوردن یکی از دندانهای کناری دندان آسیاب بصورت برش عمودی از گوشه شکست.
  با توجه به مورد شیوع کروناو اینکه من در حال حاضر ایران نیستم ودر کشوری که هستم شیوع کرونا نیز شروع شده چگونه فعلا مانع اسیب بیشتر دندان شوم. ضمن اینکه درد ندارم و لبه تیز را هم احساس نمی کنم و دندانم تغییر رنگ هم ندارد
  لطف راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام شهره عزیز
   نه فعلا مشکلی نیست ولی در یک صورت مشکل خواهد شد و اون زمانیست که تکه شکسته شروع به جدا شدن بکنه و مثل یک چاقو بره تو لثه که درد بدی خواهد داشت اگر این حالت نباشه فعلا میشه مدارا کرد

 • تصویر کاربر Sahar چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من دندونم درد میکرد یکی از دوستا گفت قرص امی تریپتیلین بزار رو لثت. بعد که گذاشتم سر شد ولی موقع شستن متوجه شدم که پوست لثمم سوخته با اون دارو . از اون موقع تا حالا کله دندونام بلند شدن درد رفتم پیش دندانپزشک هم میگه کاری برات نمیتونم انجام بدم و مسکن نوشت. دردش خیلی شدید شده یه ساعت درد شدید پنج دقیقه اروم میشه. الانم دارم با اشک این متنو براتون مینویسم. ممنون میشم اگه یه راه بزارید جلوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سحر عزیز
   منظورتون متوجه نشدم که دندونام بلند شدن یعنی چی
   لطفا توضیح واضحتر بدین

 • تصویر کاربر راضی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید..... من بالای دوتا دندان نیش فک بالا استخوان زیر لثه متورم هست. باعث شده لب بالایم به راحتی پایین نیاد.... و اینکه از بیرون نگاه کنی، می بینی بالای لب ی حالت قلمبه ای داره.... و باعث شده زیبایی لب هام به چشم نیاد....به نظر شما من چه درمانی انجام بدم که این حالت از بین بره.... ارتودنسی یا تراش استخوان فک بالای دوتا دندان؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام راضی عزیز
   لطفا یک فوتو گراف با دهان بسته و باز از نمای جلو و نیمرخ مجموعا چهار عکس فوتوگراف ارسال نمایین

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روکش دندانم افتاده و با توجه به بیماری کرونا جرئت رفتن به دندانپزشکی را ندارم .
  میخواستم بدونم که آیا چسب خاصی دارد یا نه و اینکه تا چه مدت میتوان از آن استفاده کرد و چقدر کارایی دارد و بعدا اگر قرار شود به دندانپزشک مراجعه کنم این چسب قابلیت جداسازی را دارد یا خیر؟و چگونه از این چسب استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اینکه احتمال اسیب دیدگی دندان زیر روکش وجود دارد توصیه میکنم به مراکز دندان پزشکی زیر نظر و تایید بهداشت مراجعه کنین و براتون بچسبونن چون سمانی که بتواند روکش را بچسباند و‌جدا نشود وجود ندارد
   و در صورتی که از چسب خاصی استفاده نمایین احتمال جدایی یا اسیب دندان و‌حتی وارد شدن به مسیر تنفسی و‌خفگی وجود دارد

 • تصویر کاربر پانیذ سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دندونم خرابه و درد میکنه ، اما توی این وضع کونا کسی قبولم نمیکنه ، مکان زندگیمم در شهرستان پرند هستش ، واقعا من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به شرایط موجود از استامینوفن های ساده استفاده کنین و در صورت علائم عفونت از اموکسی سیلین تا شرایط حضور در مطب ها فراهم بشه

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل پایین راست شکسته و درد به عصب رسیده و نمی توانم حتی آب با آن سمت بخورم، زیر گلوم متورم شده که این تورم یکم مایل به سمت راست هستش و نگرانم کرده. آیا مشکل از دندان عقلم هست ؟
  موضوع دیگه اینکه نزدیک به 1 سال پیش به صورت ناگهانی مشکل سوت گوش پیدا کردم و هنوز خوب نشده می خواستم بدونم آیا ممکنه دندان عقلم زده باشه به گوشم؟
  دندان پزشکی پیدا کردم که کار انجام میده، آیا با این وضعیت دندانم رو بکشم مشکلی برام پیش نمیاد ؟
  خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   حسن عزیز سلام
   در مورد سوال اول حتما دندان عقل را خارج کنین‌ولی مرکزی باشه که حتما استریل را به حد کمال رعایت کنه
   در مورد سوت گوش نه نمیتونه از دندان عقل باشه

  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   درکل آیا دندان میتونه دلیل عامل سوت گوش باشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر ببخشید من زبونم شیار داره تو قسمت وسط وگاها کناره هاش شیار داره الان یهویی زبونمو نگاه کررم یه فرورفتگی یا شیار در قسمت پرزای برگی هست ممکنه شیار اونجا هم باشه ؟؟
  1. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر اینم عکسشه نمیدونم چرا نمیاد
  2. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اینم عکسشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ساره عزیز
   ایا در ان قسمت درد و یا خونریزی احتمالی وجود‌دارد؟

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر