تغییرات فیزیولوژیک در افراد مسن و ارتباط آن با جراحی های ایمپلنت

تغییرات فیزیولوژیک مرتبط با افزایش سن و تغییرات فارماکوژیک مربوط به آنها زندگی فیزیکی ، اجتماعی و اقتصادی بیمار را دستخوش تغییر می کنند. با وجود اینکه تفاوت های فردی بسیار با اهمیتی وجود دارند، سیستم هایربیولوژیک بیماران مسن باید با کاهش عملکرد و ذخایر فیزیولوژیک کنار بیایند . این تغییرات فیزیولوژیک ممکن است استعداد ابتلا به بیماری ها در افراد مسن افزایش دهند.

به طور کلی ، یک فرد مسن سالم فقط نیمی از عملکرد یک جوان بالغ را نشان می دهد. جریان خون یک بیمار مسن ۸۰% درصد ، خروجی قلب فقط ۷۰% درصد ، جریان پلاسمای کلیوی ۵۰% درصد ، و میزان تصفیهٔ گلومرولی فقط ۶۰% درصد یک فرد سالم ۳۰ ساله است. کاهش انعطاف پذیری سیستم عروقی ، خود را با افزaایش فشار خون سیستولیک نشان می دهد. ظرفیت حیاتی به میزان ۷۰% درصد یک بیمار ۱۷ ساله کاهش پیدا می کند که با کاهش در فشار جزئی اکسیژن در سرخرگ ها متناظر است.

میزان تحرک معده و جذب روده ای نیز کاهش می یابد. وزن کلی بدن بیمار معمولأ کاهش پیدا می کند ، به خصوص اگر نقص در اعضای جونده در اثر دست رفتن دندان ها و استخوان به وجود آید ، هر چند که میزان چربی بدن افزایش می یابد. در نتیجه هر نوع دارویی که توسط این بیماران مصرف می شود فارماکوکینتیک و حرکت بهبود یافته ای خواهد داشت. میزان حرکت های دارویی – به ویژه در فاز توزیع – به دلیل بالا رفتن حجم آب ، کاهش پلاسما و نیز کم شدن خروجی قلب ، افزایش می یابد. کم شدن غلظت آلبومین پلاسما و نیز کم شدن خروجی فلب ، افزایش می یابد.

کم شدن غلظت آلبومین پلاسما باعث می شود که درصد بالاتری از دارو آزاد باقی بماند. پایین آمدن توانایی در سوخت و ساز داروها باید طولانی تر ودوز مصرف دارو کمتر شود. البته این قانون در مورد داروهای حل شوده در چربی و آنتی بیوتیک ها صدقرنمی کند تا افزایش در میزان چربی بدن و کاهش پاسخ جبران شود. کاهش حرکات معده در بیماران سالخورده بر استفاده از داروهای خوراکی ضد درد مانند کدئین تأثیر می گذارد.

تغییراتذفارماکودینامیک داروها ازیاد حساسیت به داروهای دپرس کننده سیستم اعصاب مرکزی ( CNS) را نیز باعث می شود . تفاوت های فردی در این بخش از جامعه بیشتر است و در نتیجه دوز مطلوب دارو برای هر بیمار باید مورد ارزیابی قرار گیرد. بیماری های مزمن و ابتلا به چندین بیماری به طور همزمان مشخصهٔ سالخوردگی است. تحقیق در میان بیماران نشان می دهد که ۸۰ درصد افراد مسن حداقل به یک بیماری مزمن مبتلا هستند. نیمی از افراد مسن تر از ۶۵ سال به آرتریت ، ۴۲ درصد آنها به فشار خون بالا ، ۳۴درصد به سایر مشکلات قلبی – عروقی و بیش از ۴۰% درصد به نقص شنوایی مبتلا هستند. سایر وضعیت های مرتبط با سالخوردگی عبارتند از افزایش ابتلا به دیابت (۵/۸ درصد ) ، مشکلات نقص ایمنی ، مشکلات ارتوپدی ( پوکی استخوان ) ( ۱۷% درصد) ، نقص اعضای حسی و همین طور بیماری های دژنراتیو . تأثیر قرار می دهد.

بنابراین ممکن است خطرات فردی ناشی از عمل جراحی را بالا ببرد و پروگنوز ( پیش آگهی ) را متأثر کند. استفاده از نوع دارو و درمان با بالا رفتن سن افزایش می یابد . زنان معمولأ بیشتر از مردان ، و حداقل ۷۵ درصد از بیماران ۶۵ ساله و بالاتر دارو مصرف می کنند. با وجود اینکه بیماران مسن تنها ۱۲ درصد کل جمعیت را تشکیل می دهند ، اما ۲۵ درصد داروها توسط پزشکان برای آنها تجویز می شود . این افراد علاوه بر داروهای OTC متعددی که از داروخانه ها تهیه می کنند ( عمدتأ مسکن ها ) ، به طور متوسط ۱۳ نسخه دارویی دیگر نیز در سال دریافت می کنند.

در میان ۵۰ داروی اول سال ۲۰۰۴، داروهایی که بیش از همه تجویز گردید اند،عبارتند از :

 1. داروهای مربوط به سیستم قلبی _عروقی ( ۱۳ عدد از ۵۰ دارو )
 2. داروهای مربوط به سیستم اعصاب مرکزی ( ۱۰ عدد از ۵۰ دارو)
 3. داروهای مربوط به سیستم گوارش و تنفس ( ۷ عدد از ۵۰ دارو)
 4. داروهای مربوط به سیستم غدد درون ریز (۶ عدد از ۵۰ دارو)

از میان داروهای مربوط به سیستم قلبی _ عروقی داروهایی که بیش از همه تجویز شده بودند عبارتند از : دیجیتالیس ( دیگوکسین و لانوکسین ) ، ضد آنژیوتانسین ( وازوتک ، زستریل ، کاپوتن، پرینیویل ) ، دیورتیک ها ( تریامترن، فورازمید ، لازیوس )، مسدود کننده های کانال کلسیم ( پروکاردیا ، کاردیزم ، نورواسک ) و عوامل کاهش دهنده کلسترول ( لپسیتو، زو کور ).

داروهای اعصاب و ضد تشنج ها به طور عمده شامل بنرودیازپین ها ( زاناکس ) ،ضد افسردگی ها ( پروزاک ، زولافت ) و ضد تشنج ها ( دیلانتین ، کلونوپین ) هستند.

از میان داروهای سیستم گوارش تنفس باید آنتی اسید ( زانتاک ) ، بتابرونکودیلاتورها ( پردونتیل ) و آنتی هیستامین ها ( کلارتین ، سلدین) را نام برد . بسیاری از این داروها اغلب واکنش های ناخواسته دارویی را باعث می شوند . نتایج یک تحقیق نشان می دهد که بیش از ۷۰ درصد داروی های استفاده شده توسط سالخوردگان ، پتانسیل ایجاد اثرات ناخواسته در کارهای دندانپزشکی را دارا هستند.

رایج ترین اثر جانبی داروهای تجویز شده ( به خصوص داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب ) خشکی دهان ، برگشت اسید ( ریفلاکس) و سوزش و خونریزی های بدون علت در معده و مری است. در میان ۱۳ طبقه بندی وسیع از اثرات جانبی دهانی گزارش شده از ۲۰۰ دارو که بیشتر از سایر داروها تجویز می شوند، خشکی دهان مکان اول را به خود اختصاص می دهد . این مساله می تواند به عفونت های مکرر توسط گونه های مختلف کاندیدا ، افزایش بیماری های پریودونتال و پری ایمپلنت. پوسیدگی های دندانی و غفونت های باکتریایی در اثر کاهش حمایت بزاق ، منجر شود . خشکی دهان همچنین سیل دریچه ای پروتزهای انتهای آزاد را کاهش می دهد و خطر ایجاد ساییدگی ( ابریژن ) و نقاط زخمی را بیشتر می کند.

درمان پیشنهادی استفاده از بزاق مصنوعی ، تحریک کننده های ترشح بزاق ، نوشیدن آب زیاد در طول روز، کنترل کامل رژیم غذایی برای کاهش پوسیدگی دندان ها و دوری گزیدن از مصرف تنباکو و الکل است. اثرات جانبی داروهای سیستم قلبی _ عروقی بستگی به طبقه بندی دارویی آنها دارد. دیجیتالیس می تواند باعث حالت تهوع ، کم اشتهایی ، کروماتوپسیا ( رنگی ببینی) و آریتمی شود . دیورتیک ها می توانند باعث کم آبی بدن ، خشکی دهان ،عدم تعادل الکترولیت ها ( تخلیه پتاسیم) ، هاپیرگلایسمی و بالارفتن استعدادابتلا به سیال و آدنیت شوند. مسدود کننده های کانال کلسیم ممکن است عامل ایجاد آدم ،یبوست و هایپرپلازی لثه باشند.

کیت تست بزاق
کیت تست بزاق

نیفدیپین ، که یک داروی مسدود کننده کانال کلسیم است ، به عنوان یک داروی تحریک کننده ازدیاد لثه در اطراف دندان و ایمپلنت شناخته شده است . امروزه بهترین درمان پیشنهادی هنوز همان پاکسازی مداوم به صورت حرفه ای و در صورت لزوم برداشت بافت هایپرپلازی به روش جراحی برای آسان شدن بهداشت روزانه و بهبود زیبایی است . مهار کننده های آنزیم تغییر دهنده آنژیوتانسین نیز ممکن است باعث ایجاد سرفه ، آنژیوادم و تغییر حس چشایی شوند .ضد انعقادها و پتانسیل آنها در محیط در ایجاد خونریزی نیز مساله ای مهم شناخته شده است.

احتیاط کنید که اریترومایسین همزمان با ترفنادین ( سلدین) تجویز نشود چرا که تداخل دارویی آنها حالت مسمومیت قلبی ایجاد می کند رایج ترین خطر برای بیمارانی که انسولین استفاده می کنند ، هایپوگلایسمی است . بنابراین ممکن است دندانپزشکان با انواع گوناگونی از اثرات معکوس مواجه شوند که رایج ترین آنها عبارتند از:

 1. خونریزی غیر طبیعی ( آسپرین ، داروهای ضد التهاب غیر استروییدی ( NSAIDها )

 2. اختلال در خون سازی (باربیتورات ، فنوتیازین ها)

 3. اختلال در مقاومت میزبان ( آنتی بیوتیک ها ، انسولین )

 4. کورتیکواستروئید های سیستمیک

 5. کاهش مثل من در برابر استرس ( مهار کننده های بتا ، مسدود کننده های کانال کلسیم )

 6. هایپرپلازی لثه ( نیفدیپین ، دیلتیازم ، فنی توئین، والپروئک اسید ، وراپامپل )

 7. واکنش مخاطی ( باربیتورات ها)

 8. دپرس دستگاه تنفسی ( خواب آواها، باربیتورات ها)

 9. درد یا ورم غدد بزاقی ( کلونیدبن ، انسولین )

 10. فنوتیازن ها

 11. افزایش ترشح بزاق ( داروهای کولینرژیک ، ضد تشنج ، ضد اضطراب).

 12. تغییرات حس چشایی ( مهار کننده های ACE، بنرودیازپین ها ، مترونیدازول )

 13. خشکی دهان ( تقریبا تمامی داروها )

 14. در بیماران مسن ، ۳۰ درصد بیماری های به وجود آمده در اثر دارو ناشی لز تداخل های دارویی هستند . داروهای ضد میکروبی

و مسکن مسئوول ۴۰ درصد این تداخلات شناخته شده اند و همچنین این تداخلات دارویی دلیل حضور ۲۰ درصد از افراد سالخورده در بیمارستان ها هستند. نکته قابل توجه این که بیماران مبتلا به آسم _ که از ضد التهاب های غیر استروئیدی استفاده می کنند _ ممکن است به برونکواسپاسم حاد مبتلا شوند. مصرف ترفنادین ( سلدین) در بیمارانی که کتوکونازول یا اریترومایسین مصرف می کنند ، می تواند باعث آریتمی های بطنی بسیار خطرناکی شود که برای بیمار خطر مرگ به همراه داشته باشد.اریتردمایسین می تواند در بیمارانی که کاربامازپین مصرف می کنند باعث حالت تهوع ، استفراغ و ریس آریتمی شود.

بیمارانی که درمان های ضد پارکینسون همراه یا سلحبیلین ( الدپریل ) دریافت می کنند در صورت استفاده از اپیوئید ها ( مپریدیل ) ممکن است دچار واکنش مرگبار شوند.بیمارانی که تحت درمان ضد فشار خون هستند نباید درمان شوند . بیمارانی که تحت فشار خون هستند نباید درمان طولانی مدت NSAID ها را دریافت کنند چرا که ممکن است تآثیر این داروها به میزان زیادی کاهش دهند.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من حدود دو هفته پیش دندونمو عصب کشی کردم ولی پُرش نکردم الان پانسمانش باز شده و درد شدیدی هم داره لثه ام ورم کرده تو این اوضاع تعطیلی باید چکار کنم !؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام سعید عزیز
   سریعا انتی بیوتیک را شروع کنین
   در ضمن یادتون باشه داخل کانال درمان ریشه شده را اگر پر کرده باشن متاسفانه به علت ریحتن پانسمان باید دوباره درمان ریشه یا همان عصب کشی کنن

 • تصویر کاربر اهورا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد
  آقاي دكتر من چهار عدد دندان هاي جلو رو به علت فاصله داشتن روكش كردم و جنس روكش از زيركونيوم هست و مشكلي كه براي من تو اين چند وقته بوجود آمده اينه كه بعضي از كلمات رو مثل قبلا نميتونم راحت اداركنم و سخت شده واسم ميخواستم بدونم به مرور زمان برطرف ميشه يا نه ، ممنون ميشم بهم جواب بدي چونكه بدجور بهم استرس وارد كرده كه مجبور شدم قرص افسردگي استفاده كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام اهورای عزیز
   معمولا حرکت زبان برای ادای کلمات بهتر میشه و‌عادت میکنین با وضعیت جدید

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا می‌شود با چسب prodofix روکش دندان را چسباند
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۹ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام‌حمید عزیز
   این نوع چسب برای دست دندان هست و اصلا امکان چسباندن روکش وجود ندارد

 • تصویر کاربر شجاعی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جنابعالی آقای دکتر من سال هاست زبانم قاچ های زیادی داره هم در وسط هم در کناره زبان، متاسفانه دندون پوسیده دارم که الانم نمیتونم برم دندان پزشک بکشمش
  نگرانم این قاچ های زبان من سرطان زبان میتونه باشه ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۸ فروردین ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جناب اقای / سرکار خانم شجاعی عزیز
   اگر منظورتون شیار هست و شیارهای عمیق که تقریبا نگرانی نداره و فقط هنگام مسواک کردن
   داخل شیار هارو پاک کرده به ارامی و‌ از دهان شویه استفاده کنید

   در غیر اینصورت یک عکس واضح از زبان خود ارسال کنید تا مطمئن شوید

 • تصویر کاربر گندم چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  اقای دکتر دختری دارم یک سال و۸ ماهه که از بدو تولد روی زبانش لکه های نقشه ای سفید وقرمز داره بردم دکتر اما چیزی نگفتند که نگرانی من رفع شه لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام‌گندم عزبز
   به ظاهر زبان جغرافیایی هست و‌مورد خاصی نیست و‌ نیاز به درمان‌خاصی ندارد

 • تصویر کاربر Rooby چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر
  دختر ۶ ساله من یکی از دندانهایی پایینیش یه چند وقتی میشد که لق شده بود ، ۵-۶ روز پیش دیدم یه دندان جدید از داخل دهان و پشت اون دندان لق بیرون زده ، انگار از جای طبیعی در نیومده ، با توجه به مساله کرونا هنوز جرات نکردم ببرمش دنداپزشکی. میخواستم ببینید این مساله طبیعیه؟ بخصوص که دخترم و حتی پسر سه سالم هر دو شون از ۱ سال و نیمگی دندانها شون شروع به پوسیدگی و از بین رفتن کرد که دنداپزشک فرمودن به دلیل شیر شبانه بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام روبی عزیز
   درست فرمودن و به وضعیت پوسدگی دندان های فرزندان شما bottle nurse syndrome گفته میشود
   در مورد اینکه دندان طفل شما در وضعیتی هست که هنوز در نیامده ولی دندان دائمی زیرش داره در جای نامناسب در میاد باید بگم که تا حد امکان به مراکز درمانی مراجعه نکنین و‌بهداشت اون قسمت را بیشتر حفظ کنین این وضعیت اورژانسی نیست اگه خیلی دردناک شد یا امکان افتادن در اثر لصی بیش از حد داشت به مراکز درمانی مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر شهره شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . امروز در هنگام صبحانه خوردن یکی از دندانهای کناری دندان آسیاب بصورت برش عمودی از گوشه شکست.
  با توجه به مورد شیوع کروناو اینکه من در حال حاضر ایران نیستم ودر کشوری که هستم شیوع کرونا نیز شروع شده چگونه فعلا مانع اسیب بیشتر دندان شوم. ضمن اینکه درد ندارم و لبه تیز را هم احساس نمی کنم و دندانم تغییر رنگ هم ندارد
  لطف راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام شهره عزیز
   نه فعلا مشکلی نیست ولی در یک صورت مشکل خواهد شد و اون زمانیست که تکه شکسته شروع به جدا شدن بکنه و مثل یک چاقو بره تو لثه که درد بدی خواهد داشت اگر این حالت نباشه فعلا میشه مدارا کرد

 • تصویر کاربر Sahar چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من دندونم درد میکرد یکی از دوستا گفت قرص امی تریپتیلین بزار رو لثت. بعد که گذاشتم سر شد ولی موقع شستن متوجه شدم که پوست لثمم سوخته با اون دارو . از اون موقع تا حالا کله دندونام بلند شدن درد رفتم پیش دندانپزشک هم میگه کاری برات نمیتونم انجام بدم و مسکن نوشت. دردش خیلی شدید شده یه ساعت درد شدید پنج دقیقه اروم میشه. الانم دارم با اشک این متنو براتون مینویسم. ممنون میشم اگه یه راه بزارید جلوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سحر عزیز
   منظورتون متوجه نشدم که دندونام بلند شدن یعنی چی
   لطفا توضیح واضحتر بدین

 • تصویر کاربر راضی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید..... من بالای دوتا دندان نیش فک بالا استخوان زیر لثه متورم هست. باعث شده لب بالایم به راحتی پایین نیاد.... و اینکه از بیرون نگاه کنی، می بینی بالای لب ی حالت قلمبه ای داره.... و باعث شده زیبایی لب هام به چشم نیاد....به نظر شما من چه درمانی انجام بدم که این حالت از بین بره.... ارتودنسی یا تراش استخوان فک بالای دوتا دندان؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام راضی عزیز
   لطفا یک فوتو گراف با دهان بسته و باز از نمای جلو و نیمرخ مجموعا چهار عکس فوتوگراف ارسال نمایین

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روکش دندانم افتاده و با توجه به بیماری کرونا جرئت رفتن به دندانپزشکی را ندارم .
  میخواستم بدونم که آیا چسب خاصی دارد یا نه و اینکه تا چه مدت میتوان از آن استفاده کرد و چقدر کارایی دارد و بعدا اگر قرار شود به دندانپزشک مراجعه کنم این چسب قابلیت جداسازی را دارد یا خیر؟و چگونه از این چسب استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اینکه احتمال اسیب دیدگی دندان زیر روکش وجود دارد توصیه میکنم به مراکز دندان پزشکی زیر نظر و تایید بهداشت مراجعه کنین و براتون بچسبونن چون سمانی که بتواند روکش را بچسباند و‌جدا نشود وجود ندارد
   و در صورتی که از چسب خاصی استفاده نمایین احتمال جدایی یا اسیب دندان و‌حتی وارد شدن به مسیر تنفسی و‌خفگی وجود دارد

 • تصویر کاربر پانیذ سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دندونم خرابه و درد میکنه ، اما توی این وضع کونا کسی قبولم نمیکنه ، مکان زندگیمم در شهرستان پرند هستش ، واقعا من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به شرایط موجود از استامینوفن های ساده استفاده کنین و در صورت علائم عفونت از اموکسی سیلین تا شرایط حضور در مطب ها فراهم بشه

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل پایین راست شکسته و درد به عصب رسیده و نمی توانم حتی آب با آن سمت بخورم، زیر گلوم متورم شده که این تورم یکم مایل به سمت راست هستش و نگرانم کرده. آیا مشکل از دندان عقلم هست ؟
  موضوع دیگه اینکه نزدیک به 1 سال پیش به صورت ناگهانی مشکل سوت گوش پیدا کردم و هنوز خوب نشده می خواستم بدونم آیا ممکنه دندان عقلم زده باشه به گوشم؟
  دندان پزشکی پیدا کردم که کار انجام میده، آیا با این وضعیت دندانم رو بکشم مشکلی برام پیش نمیاد ؟
  خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   حسن عزیز سلام
   در مورد سوال اول حتما دندان عقل را خارج کنین‌ولی مرکزی باشه که حتما استریل را به حد کمال رعایت کنه
   در مورد سوت گوش نه نمیتونه از دندان عقل باشه

  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   درکل آیا دندان میتونه دلیل عامل سوت گوش باشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر ببخشید من زبونم شیار داره تو قسمت وسط وگاها کناره هاش شیار داره الان یهویی زبونمو نگاه کررم یه فرورفتگی یا شیار در قسمت پرزای برگی هست ممکنه شیار اونجا هم باشه ؟؟
  1. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر اینم عکسشه نمیدونم چرا نمیاد
  2. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اینم عکسشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ساره عزیز
   ایا در ان قسمت درد و یا خونریزی احتمالی وجود‌دارد؟

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر