مینای دندان ، از فرسایش تا ترمیم

هر آنچه باید از مینای دندان بدانید؛ از فرسایش تا ترمیم مینای دندان

مینای دندان چیست؟

دندان های انسان دارای یک سطح سخت در خارج از خود هستند که به این لایه باریک مینای دندان (tooth enamel) می گویند. این پوسته سخت به عنوان مستحکم ترین بافت در بدن انسان ها شناخته می شود تا به خوبی از دندان آن ها محافظت کند. مینای دندان کل سطح تاج را پوشش می دهد؛ تاج دندان به آن ناحیه ای گفته می شود که در خارج از لثه ها قرار دارد و قابل رویت است.

ساختمان دندان
ساختمان دندان

از آن جایی که مینای دندان شفاف است، می توانید نور و اشعه آن را در این ناحیه مشاهده کنید. اما بخش اصلی از هر دندان که به آن عاج دندان (Dentin) می گویند، تعیین کننده این نکته است که رنگ دندان شما چیست؛ سفید، خاکستری، مایل به زرد و سفید کم رنگ.

گاهی اوقات برخی نوشیدنی ها نظیر قهوه، چای، کولا، شراب قرمز، آب میوه ها و همچنین سیگار می توانند بر روی مینای دندان شما لکه هایی به وجود آورند. ملاقات مرتب دندانپزشک در مطب و داشتن جلسات پالیش و جرم گیری می تواند به تمیز کردن سطح دندان از این لکه ها و سالم نگه داشتن دندان ها کمک شایانی کند.

کارکرد اصلی مینای دندان چیست؟

مینای دندان کمک می کند تا دندان شما نسبت به کار های روزمره نظیر جویدن، گاز زدن، فشار دادن و کشیده شدن روی هم در امان باشد و آسیبی به آن وارد نشود. با این که مینای دندان یک محافظ قوی برای این عوض حساس از بدن است، امکان ترک خوردن و یا لب پر شدن آن وجود دارد. یکی دیگر از کارکرد های مینای دندان، دور نگه داشتن آن از دماهای دردناک بالا و پایین و همچنین برخی مواد شیمیایی است.

برخلاف استخوان هایی که در بدن میشکنند و خود بدن می تواند به صورت طبیعی آن ها را ترمیم کرده و جوش دهد، اگر یک دندان بشکند و یا لب پر شود، این آسیب دیگر برگشت پذیر نیست و تا آخر عمر وجود خواهد داشت. از آن جایی که مینای دندان هیچ سلول زنده ای در خود ندارد، بدن نمی تواند به شکل طبیعی شکستگی یا لب پر شدن آن را ترمیم کنند.

چه چیزی منجر به فرسایش مینای دندان می شود؟

فرسایش مینای دندان زمانی اتفاق می افتد که مواد اسیدی کم کم با مرور زمان بر روی آن تاثیر گذاشته و آن را تضعیف کنند. فرسایش مینای دندان می تواند علل مختلفی داشته باشد که از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مصرف افراطی نوشیدنی های گازدار و شیرین ( این نوشیدنی ها دارای سطح بالایی از اسید فسفریک و سیتریک هستند)
 • انواع آب میوه ها ( برخی از اسید های موجود در آب میوه ها به نسبت اسید باتری نیز قوی تر هستند و قدرت فرسایش بالاتری دارند)
 • خشکی دهان و یا کمبود گردش بذاق دهان (زروستومیا)
 • رژیم غذایی ( بالا بودن سطح شکر و نشاسته مصرفی افراد)
 • بیماری رفلکس اسید (GERD)
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • دارو های مختلف ( آسپیرین یا آنتی هیستامین ها)
 • ژنتیک ( مشکلات و بیماری های ارثی)
 • فاکتور های محیطی ( فرسایش، اصطحکاک، استرس و خوردگی دندان)

فاکتور های محیطی که منجر به فرسایش مینای دندان می شوند چه هستند؟

فرسایش، اصطحکاک، استرس و خوردگی دندان ( و یا هرگونه ترکیبی از این فاکتور ها) می توانند منجر به فرسایش سطح بیرون دندان ها شوند. از جمله عبارات و اصطلاحات تخصصی تر جهت تشریح این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرسایش (Attrition): این همان برخورد یا اصطحکاک طبیعی بین دندان ها درون دهان است و زمانی رخ می دهد که شما دندان های خود را به روی هم می کشید، مثلا در حین خواب که به این مشکل بروکسیزم (bruxism) می گویند.
 • سایش (Abrasion): این مورد همان فرسایش و از بین رفتن فیزیکی سطح بیرونی دندان ها است و زمانی رخ می دهد که فرد خیلی با شدت مسواک می زند، به خوبی نخ دندان نمی کشد، اشیاء سخت را گاز می زند (به عنوان مثال ناخن ها، در بطری ها، قلم، یخ و …) و یا تنباکو را میجود.
 • اَبفرکشن (Abfraction): این مورد در اثر اصطحکاک دندان ها در حین داشتن استرس رخ می دهد.
 • خوردگی: (Corrosion): این مورد به شکل شیمیایی رخ می دهد آن هم زمانی که مواد اسیدی موجود در برخی مواد دارویی نظیر آسپیرین، ویتامین C، غذاهای دارای سطح اسید بالا، بیماری رفلکس اسید و استفراغ مکرر در اثر مصرف الکل یا پرخوری به سطح دندان برخورد می کنند.

جدیدترین یافته های پژوهشی نشان می دهند پرخوری یکی از علل بروز فرسایش و ساییدگی مینای دندان و همچنین پوسیدگی دندان ها به حساب می آید. بولیمیا یا همان پرخوری یک مشکل در حوزه غذا خوردن و تغذیه است که با استفراغ مکرر نیز همراه است. این بالا آوردن و تهوع یک منبع اصلی از مواد اسیدی است. استفراغ مکرر افراد منجر به فرسایش مینای دندان شده و در نهایت فرد با مشکل پوسیدگی مواجه خواهد شد.

بذاق دهان در سالم و مستحکم نگه داشتن دندان های فرد نقش بسیار کلیدی دارد. بذاق دهان نه تنها می تواند سلامت بافت های بدن را افزایش دهد، بلکه با پوشش دندان های فرد از کلسیم و دیگر مواد معدنی ، می تواند از مینای دندان محافظت کند. همچنین بذاق دهان می تواند مواد فرساینده و مضر نظیر اسید را حل کرده، مواد ضائد و اضافه را از درون دهان حذف کند و مواد محافظ و تقویت کننده جهت مبارزه با باکتری ها و بیماری را افزایش دهد.

در یک دهان سالم، بذاق دهان سرشار از کلسیم به قوی تر شدن دندان ها کمک شایانی می کند، حتی اگر شما نوشیدنی های اسیدی و آب میوه مصرف کنید. با این حال زمانی که زیادی روی کنید و نوشیدنی یا غذاهای اسیدی زیادی را وارد بدن کنید، پروسه تقویت دندان ها دیگر اتفاق نخواهد افتاد یا تضعیف می گردد.

آیا پلاک می تواند منجر به فرسایش مینای دندان شود؟

پلاک رسوب چسبناکی است که از بذاق دهان، تکه های غذا، باکتری ها و دیگر مواد درون دهان تشکیل می شود و بر روی دندان ها رسوب می کند. پلاک می تواند بین دندان های شما شکل گرفته و یا وارد حفره های کوچک دندان های آسیاب شود. همچنین احتمال شکل گیری پلاک در اطراف نواحی پر کرده دندان ها و کنار خط لثه در جایی که دندان ها به لثه ها متصل می شوند نیز وجود دارد.

گاهی اوقات باکتری های موجود در پلاک می توانند ذرات باقی مانده غذا را به اسید تبدیل کنند. وقتی که این اتفاق رخ می دهد، اسید تولید شده در داخل پلاک شروع به از بین بردن مواد سالم و معدنی موجود در مینای دندان می کند. همین موضوع منجر به فرسایش مینای دندان و ایجاد حفره های ریز بر روی آن می شود. با گذر زمان این حفره های ایجاد شده بزرگ و بزرگتر می شوند.

نشانه های مربوط به فرسایش مینای دندان چه هستند؟

علائم و نشانه های مربوط به فرسایش مینای دندان می توانند متغیر باشند و این موضوع به مرحله ای که در آن قرار دارد بستگی خواهد داشت. از جمله برخی علائم مربوط به این موضوع می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • حساسیت: برخی از غذاهای خاص (مثلا شیرینی) و دمای غذاهای مصرفی (خیلی گرم یا خیلی سرد) ممکن است منجر به ایجاد درد در مراحل اولیه فرسایش مینای دندان شود.
 • تغییر رنگ: با گذر زمان و بیشتر شدن فرسایش مینای دندان و وقتی که عاج دندان بیشتری در معرض بیرون قرار بگیرد، احتمال دارد دندان ها به رنگ زرد در بیایند.
 • شکستگی یا لب پر شدن دندان: با فرسایش و ساییدگی مینای دندان، لبه دندان های فرد سختتر، نا منظم و دندانه دار تر می شوند.
 • حساسیت شدید و دردناک: در مراحل بعدی از فرسایش و از بین رفتن مینای دندان، دندان های فرد به دمای بالا و پایین و شیرینی ها به شدت حساس می شوند. ممکن است تکان خوردن دردناکی را احساس کنید که بسیار غافلگیر کننده است.

وقتی که مینای دندان فردی ساییده شده و از بین می رود، احتمال شکل گیری حفره های مختلف و همچنین پوسیدگی دندان های وی بالاتر می رود. وقتی که حفره های دندان و پوسیدگی وارد مینای دندان سخت شما می شود، دسترسی به بخش اصلی و داخل دندان فراهم می گردد.

حفره های کوچک ممکن است در ابتدا مشکلی برای دندان های شما ایجاد نکنند. اما این حفره ها با گذر زمان بزرگ تر می شوند و به ناحیه داخل دندان دسترسی پیدا خواهند کرد، آن ها می توانند بر روی فیبر های ریز عصبی تاثیر بگذارند و در نتیجه منجر به ایجاد یک آبسه یا عفونت بسیار دردناک شوند.

چگونه از فرسایش و از دست رفتن مینای دندان جلوگیری کنیم؟

برای این که از فرسایش مینای دندان جلوگیری کنیم و دندان ها را سالم نگه داریم باید حتما مرتب مسواک زده، نخ دندان بکشیم و دهان را به کمک فلوراید و دهان شویه های ضد عفونی کننده به صورت روزانه شست و شو دهیم. هر شش ماه برای معاینه کلی و جرم گیری دندان ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید. همچنین می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • غذاهای بسیار اسیدی و نوشیدنی های اسیدی نظیر سودا های گاز دار، لیمو ها و دیگر میوه ها و آبمیوه های دارای سیتروس را از رژیم غذایی خود حذف کنید. پس از مصرف غذا و نوشیدنی های اسیدی بالافاصله دهان خود را با آب تمیز شست و شو دهید.
 • برای نوشیدن نوشیدنی ها اسیدی حتما از یک نی استفاده کنید. نی می تواند نوشیدنی را به ناحیه پشتی از دهان شما هدایت کند و از برخورد آن به دندان ها جلوگیری به عمل می آید.
 • حواستان به تنقلات باشد. مصرف تنقلات در حین روز می تواند ریسک بروز حفره بر روی دندان ها و پوسیدگی را بالا ببرد. تا چند ساعت پس از مصرف غذاهای دارای شکر و نشاسته زیاد، دهان فرد در حالت اسیدی باقی می ماند. از مصرف تنقلات خودداری کنید مگر این که امکان این را دارید که بلافاصله دهان خود را شست و شو داده و دندان ها را مسواک بزنید.
 • از آدامس های بدون شکر در بین وعده های غذایی استفاده کنید. جویدن آدامس می تواند تولید بذاق دهان را تا ۱۰ برابر بیشتر از حد طبیعی کند. بذاق دهان به افزایش قدرت دندان ها کمک می کند و مواد معدنی لازم را فراهم می آورد. حتما از آدامس های بدون شکر به همراه زیلیتول استفاده کنید. این ماده می تواند اسید موجود در نوشیدنی و غذاها را کاهش دهد.
 • در صورتی که بذاق دهان شما کم است یا با خشکی دهان دست و پنجه نرم می کنید حتما در حین روز مایعات بیشتری مصرف کنید.
 • از یک خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید منجر به تقویت دندان ها می شود پس مطمئن شوید که در خمیر دندان شما وجود داشته باشد.

آیا امکان زیاد مصرف کردن فلوراید هم وجود دارد؟

بله چنین چیزی کاملا امکان پذیر است. در حالی که فلوراید  در جلوگیری از شکل گرفتن حفره های دندان و پوسیدگی تاثیر خوبی دارد، استفاده زیاد از این ماده نیز می تواند منجر به بروز فلوروسیس مینای دندان شود. این مشکل می تواند در کودکان اتفاق بیوفتد و مشکلاتی را در مینای دندان های آنان به وجود می آورد.

کودکانی که مشکل فلوروسیس مینای دندان دارند ممکن است فلوراید زیادی را وارد سیستم گوارش خود کرده و همچنین از آب حاوی فلوراید زیادی استفاده کرده باشند. همچنین قورت دادن خمیر دندان های حاوی فلوراید می تواند ریسک بروز فلوروسیس مینای دندان را تا حد زیادی افزایش دهد.

بیشتر کودکانی که با این مشکل مواجه می شوند، دارای شرایطی ضعیف هستند که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما در برخی از موارد شدید، رنگ دندان ها کاملا تغییر می کند و امکان تمیز کردن آن ها بسیار سخت خواهد بود.

چگونه می تواند از دست رفتن مینای دندان را جبران کرد؟

درمان مربوط به این مشکل در افراد بستگی به علت اصلی آن دارد. گاهی اوقات از باندینگ های خاص دندانی استفاده می شود تا از دندان محافظت شود و زیبایی دوباره به خنده فرد برگردد.

اما اگر از دست رفتن مینای دندان شدید و جدی باشد، پزشک شما ممکن است استفاده از تاج و یا روکش ونیر را جهت پوشش دندان ها پیشنهاد کند. تاج دندان می تواند از بروز آسیب بیشتر برای دندان جلوگیری به عمل آورد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 10 ماه پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سوال کامل نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴روزه دندان عقل‌در آوردم از پایین خیلی خیلی درد میکنه و۳۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سللم رقیه عزیز
   با دهان شویه بشورین
   بهداشت دهان را بالا ببرین
   در صورت نیاز یک دوره انتی بیوتیک اموکسی ۵۰۰ میل کنین هر هشت ساعت یک‌عدد تا هشت روز

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشی من دندان عقل سمت چپ فک پایبن،که برخلاف دندان های دیگه کج دراومده بود،وتحت فشاربود،کشیدم.الان سمت راست هم همینطوره،بایدبکشم،25ساله هستم،میخواستم به تعویق بنداز م چندسال دیگه مشکلی پیش نمیاد،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   محمدرضا جان سلام
   بستگی داره که چقدر اذیت کنه
   ایا لثه اطرافش عفونت نکنه که نیازی نیست
   ولی در صورت عفونت حتما باید درمان کشیدن بشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدوده یک هفته است.درد دندان و فک دارم.رفتم دکتر گفتند دندان عقلت آسیب دیده باید جراحی بشه.فعلا دارو مسکن مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام ابوالفضل عزیز
   تشخیص دکترتون مقدم بر من است
   دارو میل کنین

 • تصویر کاربر ساحره شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی دور لثه دندونای پایینم وداخل دهان فک . . لکهای سفید در اومدن با اندگی درد پزشک رفتم گفتن چیزی نیست نیستاتین نوشتن الان باخوان مطالب شما ترسیدم کنه این همون لکوپلاکیاس وپیش در آمد سرطانه چطورباید تشخیص داد . . باز رفتم دکتر گفت قارچه نستاتین نوشته با چندتاقرص لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام ساحره عزیز
   اگر تشخیص قارچ باشه که نیازی به ترس نیست
   لطفا تصویرشو برام بفرستین تا دقیق تر نظر بدم

 • تصویر کاربر نیلو شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  متنی خوندم که نوشتید موقتا میشه روکش را چسباند تا وقت دکتر گرفته شود
  این چسب ahl generic رو میشه از داروخانه یا انلاین تهیه کرد؟ قیمتش به چه صورته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام نیلو‌جان
   باید از سمان موقت kerr استفاده نمایین

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون. در این زمینه متخصص خوب تو شهر قزوین میشناسین معرفی کنین؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   لطفا در ادامه سوال قبلی خودتون سوال بپرسید نه سوال جدید ثبت کنید... حجم سوالات زیاد است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من29سالم هست و دندون کنار دندون جلو در فک بالا احساس میکنم تکون میخوره یعنی لق داره میشه،چجور میتونم درمان کنم که لق بودنش برطرف بشه و منجر به افتادن دندان نشود???
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سارای عزیز
   لقی را باید بررسی کرد
   اول ؛که میزان لقی در چه میزانی هست
   دوم؛ ایا بیماری لثه عاملش هست
   سوم؛ ایا همراه با بیماری لثه عامل زمینه ساز وجو‌د دارد
   مثل کوتاهی ریشه، سابقه ضربه
   به متخصص و جراح لثه مراجععه کنین لطفا

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 سال پیش دندان 4 فک بالام ترک خورد حین غذا خوردن و دکتر چاره ای جز کشیدن نداشتند.
  شرایط ایمپلنت نداشتم و دندان 5 سالمم رو تراش دادن و به اون وسیله روکش گذاشتن
  دو سال بعد درد اون ناحیه داشتم که با برداشت روکش و معاینه و عکس چیزی تشخیص ندادن و روکش مجدد چسبانده شد
  تا دوسال بعد که چند روز پیش بود
  مجدد اون درد شروع شد.. عکس انداختم گفتن چیزی معلوم نیست
  گفتن روکش رو باید بردارم که خیلی محکم بود
  گفتن زیاد اگه ضربه بزنم امکان شکستن دندان زیر روکش هست که بالخره کنده شد البته با شکستن قسمتی از چینی روکش که گفتن درست میشه
  گفتن موقت چسب میزنم یه هفنه صبر کن اگه درد ادامه داشت عصب کشی میکنم که من گفتم همون موقع انجام بدن عصب کشی رو
  سروع کردن ولی چون وقت قبلی نداشتم ادامش رو به یه هفنه دیگه موکول کردن که التهاب و درد هم کمتر بشه
  الان من سوالم اینه که از استرس و وسواسم هم نشات میگیره
  امکان اینکه ریشه دندان یا دندانم ترک خورده باشه هست با ضرباتی که به روکش برای کنده شدن زده شده یا خیر
  آیا راهی هست مطمین بشم بعدادامه عصب کشی و روکش مجدد انجام بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام یاسمن عزیز
   احتمال ترک در ناحیه ریشه هنگام در اوردن روکش تقریبا صفر است
   نگران این موضوع نباشین

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه را در وب سایت ما به شما ارائه می کنیم. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر