مینای دندان ، از فرسایش تا ترمیم

هر آنچه باید از مینای دندان بدانید؛ از فرسایش تا ترمیم مینای دندان

مینای دندان چیست؟

دندان های انسان دارای یک سطح سخت در خارج از خود هستند که به این لایه باریک مینای دندان (tooth enamel) می گویند. این پوسته سخت به عنوان مستحکم ترین بافت در بدن انسان ها شناخته می شود تا به خوبی از دندان آن ها محافظت کند. مینای دندان کل سطح تاج را پوشش می دهد؛ تاج دندان به آن ناحیه ای گفته می شود که در خارج از لثه ها قرار دارد و قابل رویت است.

ساختمان دندان
ساختمان دندان

از آن جایی که مینای دندان شفاف است، می توانید نور و اشعه آن را در این ناحیه مشاهده کنید. اما بخش اصلی از هر دندان که به آن عاج دندان (Dentin) می گویند، تعیین کننده این نکته است که رنگ دندان شما چیست؛ سفید، خاکستری، مایل به زرد و سفید کم رنگ.

گاهی اوقات برخی نوشیدنی ها نظیر قهوه، چای، کولا، شراب قرمز، آب میوه ها و همچنین سیگار می توانند بر روی مینای دندان شما لکه هایی به وجود آورند. ملاقات مرتب دندانپزشک در مطب و داشتن جلسات پالیش و جرم گیری می تواند به تمیز کردن سطح دندان از این لکه ها و سالم نگه داشتن دندان ها کمک شایانی کند.

کارکرد اصلی مینای دندان چیست؟

مینای دندان کمک می کند تا دندان شما نسبت به کار های روزمره نظیر جویدن، گاز زدن، فشار دادن و کشیده شدن روی هم در امان باشد و آسیبی به آن وارد نشود. با این که مینای دندان یک محافظ قوی برای این عوض حساس از بدن است، امکان ترک خوردن و یا لب پر شدن آن وجود دارد. یکی دیگر از کارکرد های مینای دندان، دور نگه داشتن آن از دماهای دردناک بالا و پایین و همچنین برخی مواد شیمیایی است.

برخلاف استخوان هایی که در بدن میشکنند و خود بدن می تواند به صورت طبیعی آن ها را ترمیم کرده و جوش دهد، اگر یک دندان بشکند و یا لب پر شود، این آسیب دیگر برگشت پذیر نیست و تا آخر عمر وجود خواهد داشت. از آن جایی که مینای دندان هیچ سلول زنده ای در خود ندارد، بدن نمی تواند به شکل طبیعی شکستگی یا لب پر شدن آن را ترمیم کنند.

چه چیزی منجر به فرسایش مینای دندان می شود؟

فرسایش مینای دندان زمانی اتفاق می افتد که مواد اسیدی کم کم با مرور زمان بر روی آن تاثیر گذاشته و آن را تضعیف کنند. فرسایش مینای دندان می تواند علل مختلفی داشته باشد که از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مصرف افراطی نوشیدنی های گازدار و شیرین ( این نوشیدنی ها دارای سطح بالایی از اسید فسفریک و سیتریک هستند)
 • انواع آب میوه ها ( برخی از اسید های موجود در آب میوه ها به نسبت اسید باتری نیز قوی تر هستند و قدرت فرسایش بالاتری دارند)
 • خشکی دهان و یا کمبود گردش بذاق دهان (زروستومیا)
 • رژیم غذایی ( بالا بودن سطح شکر و نشاسته مصرفی افراد)
 • بیماری رفلکس اسید (GERD)
 • مشکلات دستگاه گوارش
 • دارو های مختلف ( آسپیرین یا آنتی هیستامین ها)
 • ژنتیک ( مشکلات و بیماری های ارثی)
 • فاکتور های محیطی ( فرسایش، اصطحکاک، استرس و خوردگی دندان)

فاکتور های محیطی که منجر به فرسایش مینای دندان می شوند چه هستند؟

فرسایش، اصطحکاک، استرس و خوردگی دندان ( و یا هرگونه ترکیبی از این فاکتور ها) می توانند منجر به فرسایش سطح بیرون دندان ها شوند. از جمله عبارات و اصطلاحات تخصصی تر جهت تشریح این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرسایش (Attrition): این همان برخورد یا اصطحکاک طبیعی بین دندان ها درون دهان است و زمانی رخ می دهد که شما دندان های خود را به روی هم می کشید، مثلا در حین خواب که به این مشکل بروکسیزم (bruxism) می گویند.
 • سایش (Abrasion): این مورد همان فرسایش و از بین رفتن فیزیکی سطح بیرونی دندان ها است و زمانی رخ می دهد که فرد خیلی با شدت مسواک می زند، به خوبی نخ دندان نمی کشد، اشیاء سخت را گاز می زند (به عنوان مثال ناخن ها، در بطری ها، قلم، یخ و …) و یا تنباکو را میجود.
 • اَبفرکشن (Abfraction): این مورد در اثر اصطحکاک دندان ها در حین داشتن استرس رخ می دهد.
 • خوردگی: (Corrosion): این مورد به شکل شیمیایی رخ می دهد آن هم زمانی که مواد اسیدی موجود در برخی مواد دارویی نظیر آسپیرین، ویتامین C، غذاهای دارای سطح اسید بالا، بیماری رفلکس اسید و استفراغ مکرر در اثر مصرف الکل یا پرخوری به سطح دندان برخورد می کنند.

جدیدترین یافته های پژوهشی نشان می دهند پرخوری یکی از علل بروز فرسایش و ساییدگی مینای دندان و همچنین پوسیدگی دندان ها به حساب می آید. بولیمیا یا همان پرخوری یک مشکل در حوزه غذا خوردن و تغذیه است که با استفراغ مکرر نیز همراه است. این بالا آوردن و تهوع یک منبع اصلی از مواد اسیدی است. استفراغ مکرر افراد منجر به فرسایش مینای دندان شده و در نهایت فرد با مشکل پوسیدگی مواجه خواهد شد.

بذاق دهان در سالم و مستحکم نگه داشتن دندان های فرد نقش بسیار کلیدی دارد. بذاق دهان نه تنها می تواند سلامت بافت های بدن را افزایش دهد، بلکه با پوشش دندان های فرد از کلسیم و دیگر مواد معدنی ، می تواند از مینای دندان محافظت کند. همچنین بذاق دهان می تواند مواد فرساینده و مضر نظیر اسید را حل کرده، مواد ضائد و اضافه را از درون دهان حذف کند و مواد محافظ و تقویت کننده جهت مبارزه با باکتری ها و بیماری را افزایش دهد.

در یک دهان سالم، بذاق دهان سرشار از کلسیم به قوی تر شدن دندان ها کمک شایانی می کند، حتی اگر شما نوشیدنی های اسیدی و آب میوه مصرف کنید. با این حال زمانی که زیادی روی کنید و نوشیدنی یا غذاهای اسیدی زیادی را وارد بدن کنید، پروسه تقویت دندان ها دیگر اتفاق نخواهد افتاد یا تضعیف می گردد.

آیا پلاک می تواند منجر به فرسایش مینای دندان شود؟

پلاک رسوب چسبناکی است که از بذاق دهان، تکه های غذا، باکتری ها و دیگر مواد درون دهان تشکیل می شود و بر روی دندان ها رسوب می کند. پلاک می تواند بین دندان های شما شکل گرفته و یا وارد حفره های کوچک دندان های آسیاب شود. همچنین احتمال شکل گیری پلاک در اطراف نواحی پر کرده دندان ها و کنار خط لثه در جایی که دندان ها به لثه ها متصل می شوند نیز وجود دارد.

گاهی اوقات باکتری های موجود در پلاک می توانند ذرات باقی مانده غذا را به اسید تبدیل کنند. وقتی که این اتفاق رخ می دهد، اسید تولید شده در داخل پلاک شروع به از بین بردن مواد سالم و معدنی موجود در مینای دندان می کند. همین موضوع منجر به فرسایش مینای دندان و ایجاد حفره های ریز بر روی آن می شود. با گذر زمان این حفره های ایجاد شده بزرگ و بزرگتر می شوند.

نشانه های مربوط به فرسایش مینای دندان چه هستند؟

علائم و نشانه های مربوط به فرسایش مینای دندان می توانند متغیر باشند و این موضوع به مرحله ای که در آن قرار دارد بستگی خواهد داشت. از جمله برخی علائم مربوط به این موضوع می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • حساسیت: برخی از غذاهای خاص (مثلا شیرینی) و دمای غذاهای مصرفی (خیلی گرم یا خیلی سرد) ممکن است منجر به ایجاد درد در مراحل اولیه فرسایش مینای دندان شود.
 • تغییر رنگ: با گذر زمان و بیشتر شدن فرسایش مینای دندان و وقتی که عاج دندان بیشتری در معرض بیرون قرار بگیرد، احتمال دارد دندان ها به رنگ زرد در بیایند.
 • شکستگی یا لب پر شدن دندان: با فرسایش و ساییدگی مینای دندان، لبه دندان های فرد سختتر، نا منظم و دندانه دار تر می شوند.
 • حساسیت شدید و دردناک: در مراحل بعدی از فرسایش و از بین رفتن مینای دندان، دندان های فرد به دمای بالا و پایین و شیرینی ها به شدت حساس می شوند. ممکن است تکان خوردن دردناکی را احساس کنید که بسیار غافلگیر کننده است.

وقتی که مینای دندان فردی ساییده شده و از بین می رود، احتمال شکل گیری حفره های مختلف و همچنین پوسیدگی دندان های وی بالاتر می رود. وقتی که حفره های دندان و پوسیدگی وارد مینای دندان سخت شما می شود، دسترسی به بخش اصلی و داخل دندان فراهم می گردد.

حفره های کوچک ممکن است در ابتدا مشکلی برای دندان های شما ایجاد نکنند. اما این حفره ها با گذر زمان بزرگ تر می شوند و به ناحیه داخل دندان دسترسی پیدا خواهند کرد، آن ها می توانند بر روی فیبر های ریز عصبی تاثیر بگذارند و در نتیجه منجر به ایجاد یک آبسه یا عفونت بسیار دردناک شوند.

چگونه از فرسایش و از دست رفتن مینای دندان جلوگیری کنیم؟

برای این که از فرسایش مینای دندان جلوگیری کنیم و دندان ها را سالم نگه داریم باید حتما مرتب مسواک زده، نخ دندان بکشیم و دهان را به کمک فلوراید و دهان شویه های ضد عفونی کننده به صورت روزانه شست و شو دهیم. هر شش ماه برای معاینه کلی و جرم گیری دندان ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید. همچنین می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

 • غذاهای بسیار اسیدی و نوشیدنی های اسیدی نظیر سودا های گاز دار، لیمو ها و دیگر میوه ها و آبمیوه های دارای سیتروس را از رژیم غذایی خود حذف کنید. پس از مصرف غذا و نوشیدنی های اسیدی بالافاصله دهان خود را با آب تمیز شست و شو دهید.
 • برای نوشیدن نوشیدنی ها اسیدی حتما از یک نی استفاده کنید. نی می تواند نوشیدنی را به ناحیه پشتی از دهان شما هدایت کند و از برخورد آن به دندان ها جلوگیری به عمل می آید.
 • حواستان به تنقلات باشد. مصرف تنقلات در حین روز می تواند ریسک بروز حفره بر روی دندان ها و پوسیدگی را بالا ببرد. تا چند ساعت پس از مصرف غذاهای دارای شکر و نشاسته زیاد، دهان فرد در حالت اسیدی باقی می ماند. از مصرف تنقلات خودداری کنید مگر این که امکان این را دارید که بلافاصله دهان خود را شست و شو داده و دندان ها را مسواک بزنید.
 • از آدامس های بدون شکر در بین وعده های غذایی استفاده کنید. جویدن آدامس می تواند تولید بذاق دهان را تا ۱۰ برابر بیشتر از حد طبیعی کند. بذاق دهان به افزایش قدرت دندان ها کمک می کند و مواد معدنی لازم را فراهم می آورد. حتما از آدامس های بدون شکر به همراه زیلیتول استفاده کنید. این ماده می تواند اسید موجود در نوشیدنی و غذاها را کاهش دهد.
 • در صورتی که بذاق دهان شما کم است یا با خشکی دهان دست و پنجه نرم می کنید حتما در حین روز مایعات بیشتری مصرف کنید.
 • از یک خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید منجر به تقویت دندان ها می شود پس مطمئن شوید که در خمیر دندان شما وجود داشته باشد.

آیا امکان زیاد مصرف کردن فلوراید هم وجود دارد؟

بله چنین چیزی کاملا امکان پذیر است. در حالی که فلوراید  در جلوگیری از شکل گرفتن حفره های دندان و پوسیدگی تاثیر خوبی دارد، استفاده زیاد از این ماده نیز می تواند منجر به بروز فلوروسیس مینای دندان شود. این مشکل می تواند در کودکان اتفاق بیوفتد و مشکلاتی را در مینای دندان های آنان به وجود می آورد.

کودکانی که مشکل فلوروسیس مینای دندان دارند ممکن است فلوراید زیادی را وارد سیستم گوارش خود کرده و همچنین از آب حاوی فلوراید زیادی استفاده کرده باشند. همچنین قورت دادن خمیر دندان های حاوی فلوراید می تواند ریسک بروز فلوروسیس مینای دندان را تا حد زیادی افزایش دهد.

بیشتر کودکانی که با این مشکل مواجه می شوند، دارای شرایطی ضعیف هستند که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما در برخی از موارد شدید، رنگ دندان ها کاملا تغییر می کند و امکان تمیز کردن آن ها بسیار سخت خواهد بود.

چگونه می تواند از دست رفتن مینای دندان را جبران کرد؟

درمان مربوط به این مشکل در افراد بستگی به علت اصلی آن دارد. گاهی اوقات از باندینگ های خاص دندانی استفاده می شود تا از دندان محافظت شود و زیبایی دوباره به خنده فرد برگردد.

اما اگر از دست رفتن مینای دندان شدید و جدی باشد، پزشک شما ممکن است استفاده از تاج و یا روکش ونیر را جهت پوشش دندان ها پیشنهاد کند. تاج دندان می تواند از بروز آسیب بیشتر برای دندان جلوگیری به عمل آورد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر hadi پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  با توجه به مشکلات کرونا مطب بازه یا تعطیل ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۲ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   با سلام، با توجه به دستور وزارت بهداشت . مطب تا اطلاع ثانویه تعطیل است

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  40ساله هستم دندان شیری ام لق شده با توجه ب شرایط فعلی ووجود کرونا امکان مراجعه ندارم
  چطور میتوانم دندان را تا آرام شدن اوضاع نگه دارم؟
  آیا چسبی یا چیزی دیگری وجود دارد؟
  لطفا معرفی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام محمد‌عزیر
   با چسب این مشکل رفع نمیشه
   باید تحت تماس یا اصطکاک قرار نگیرد در ضمن بهداشت مناسب ودر صورت درد یک مسکن کار را راحت تر میسازد

    

 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لثه بنده چند روزی هست آبسه کرده و اینکه با بحث ویروس کرونا امکان مراجعه به دندانپزشکی وجود نداره با مشاوره داروساز از مترونیدازول و آموکسی سیلین استفاده کردم اما بهتر نشده ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام
   این یک ابسه ساده هست در حال حاضر با داروی اموکسی و‌مترو و دهان شویه به مرور کنترل میشود
   نه درمان فعلا با همین داروها کنترل کنین تا محدودیت رجوع به مطب رفع شه

 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  یک هاله سیاه روی این دندون دیدن آیا مسئله هاد و جدی هست؟ و برای رفعش چه میشه کرد.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر ایمان یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)
   من الان اینجا یه عکس میفرستم.
  2. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   با سلام
   با یک جرمگیری سالم از طریق دستگاه ایرفلو براحتی رفع میشود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر افشین چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من امروز رفتم دندانم راعصب کشی کنم ولی بخاطر عفونت روی دندانم دوا گذاشت وبعد من یه سیگار کشیدم الان زبانم یکم سیاه شده آیا طبیعی هست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام جناب افشین نصیری
   در صورت امکان عکس زبانتون را ارسال کنین
   هر چند چیزه خاصی به نظر نمی اید

  2. تصویر کاربر افشین دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون
  3. تصویر کاربر افشین دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون
  4. تصویر کاربر افشین سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   تشکر
  5. تصویر کاربر افشین سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   تشکر
  6. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۱ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   مشکل خاصی نیست
   معمولا این عارضه ها از قبل وجود داشتن ولی شما به ظاهر تازه دقت نمودین در مجموع با مسواک روی زبان اگر رفع نشد به من اطلاع بدین

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر ازادنیا شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوب هستید من ۵ روز پیش عصب کشی کردم روز اول دوم تقریبا درد کم روزی دو تا مسکن خوردم از روز سوم درد شدید شده روزی ۴ تا ۵ تا مسکن میخورم ، هر سه ساعت درد شدید شروع میشه به دکترم گفتم میگه طبیعیه ولی بار اول این اتفاق میافته همیشه عصب کشی میکنم تا دو روز درد میگیره بعد خوب میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   درد بعد از عقب کشی معمولا دردیست طبیعی به ان PAA گفته میشود بشرطی که عفونی نباشد
   در مجموع با استفاده از یک امپول پیروکسیکام و یک‌امپول دگزامتازون این مشکل رفع میشود به شرطی که‌مشکل قلبی فشار خون و دیابت نداشته باشین

 • تصویر کاربر هاني چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلاك دكتر گفتيد عكس واضح تر بفرستم من دندان عقلم را كشيدم دندان بغلش را هم پر كردم.همان شب لكه سفير روي لثم ضاهر شد دكتر يك ماه نرفته خيلي نگرانم اينم بگم جراحي دندان عقلم افتضاح بد بود.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام
   ایا با فشار دادن از ان منطقه چرک خارج میشه؟

  2. تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام خیر دکتر اصلا چرک نداره.الان مسطح شده.
  3. تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)
   اقای دکتر به نظر شما خطرناک.اخه خود به خود به وجود نیامد بعد کار دندانپزشکی امد😔
  4. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام مجدد
   نه اصلا نمیتونه خطرناک باشه

  5. تصویر کاربر هاني پنجشنبه ۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر جان خدا عمرت بده درمان چیست؟میشه بیام پیشتون لیزر کنم؟
  6. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۳ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام هانی عزیز
   مدتی صبر فرمایین بهد تشریف بیارین جهت معاینه چون اکثر مواقع این گونه از عارضه ها خود کنترل هستن

  7. تصویر کاربر هاني یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر ببخشید آنقدر سوال پرسیدم الان داره دو ماه میشه ایراد نداره ؟خودش خوب میشه؟
  8. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۴ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   جهت آرامش و بررسی بیشتر میتوانید برای معاینه مراجعه نمایید

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر هاني دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من دومين بار پيام ميدم گفتيد عكس با كيفيت بفرس ممنون ميشم جواب بدين.من دندان عقلم را كشيدم دندان بغلش را پر كردم لكع سفيد همان شب همان طرف لثم زد يك ماه دكتر نميره اخه اين چيه خيلي ميترسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام
   ایا با فشار دادن از ان منطقه چرک خارج میشه؟

 • تصویر کاربر رُز دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید
  متاسفانه برای روکش به دکتری مراجعه کردم که تراش در حد غیر مجاز روی دندان من انجام داد که تقریبا دندونی برام نگذاشت؛ روکشم دو ماه دوام نیاورد و در آمد, باز چسپوند ولی باز بعد سه ماه دراومده!!! به دکتری دیگری مراجعه کردم, ایشون گفتند باید از همون دندون عکس بگیری؛ گفت ریشه سالمه یا باید جراحی افزایش طول تاج انجام بدی پر بشه و روکش مجدد یا دندون بکشی و ایمپلنت کنی!!!حالا با توجه به این ریشه سالمه آیا لزوم به ایمپلنت هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام رز عزیز
   اگر امکان جراحی افزایش طول تاج وجود دارد
   حتما انجام بدین چون با این کار معمولا گیر کار بیشتر شده و روکش ثبات بهتری خواهد داشت

 • تصویر کاربر هانی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من دندان عقلم را جراحي كردم و دندان بغلش را پر كردم شبش يه چيز سفيد روي لثم زد بعد سه هفته از بين نرفته فقط جمع شده عكس اول و دوم را ميفرستم نظر شما چيه خيلي نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام، لطفا عکس با کیفیت تری بفرستید

 • تصویر کاربر سلما جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  روكش دندان شماره ٥ بالا همراه با ماده داخل آن درآمده، سوالم اينكه چيكار ميشه كرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سلما عزیز
   با پستش در امده در صورتی که دندان زیر نشکسته باشه میشه دوباره چسباند

 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند وقت پیش از شما سوالی پرسیدم راجع به بیماری همسرم و گفتم لب بالاییش هرچند وقت یکبار دچار تورم میشه بدون درد و ترک و خونریزی در انگلیس از لبش نمونه برداری کردن و گفتن گرانولوماتوز دهانی هست. شما جواب منو دادید الان سوال من اینه آیا این یک نوع سرطان هست؟واگر نه امکان بهبودی هست یا خیر یا موقته فقط؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سمیرای عزیز
   عارضه های گرانولوماتوز اورو فشال درمان قطعی نداره فقط در مواردی قابل کنترل شدن هست ولی در اغلب موارد درمان قطعی شناخته نشده است
   چون عامل ایجاد کننده اش گمنام می ماند

 • تصویر کاربر میثم شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر .دکتر من چند وقتی هس در ناحیه کناره های زبان زیر زبان کندیلوما دارم و مبتلا هستم و در ازمایشی که دادم اچ پی وی ۳۱ ۳۹ در داخل دهان دارم و زیرزبانم متورم شده ...عکسهایی براتون میفرستم میخواستم بدونم درمان میشه ایا؟ و هزینش به چه صورته؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام میثم عزیز
   در دندان پزشکی تخصصی هست به نام تخصص تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان به این تخصص مراجعه نمایین

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه را در وب سایت ما به شما ارائه می کنیم. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر