بوی بد دهان و ارتباط آن با بیماری ها

FETOR

علت بوى بد دهانتان را مى دانيد؟

در طى ٢٧ سال طبابت بيشترين مشكل و معظلى كه مراجعین عزیز را درگير خودش كرده بود، بوى بد دهانشان بوده و هست. حتمأ مى گوييد معده ى خالى و يا دندان پوسيده، ولى اين حدس شما هميشه درست نيست چرا كه بوى بد دهان مى تواند يک هشدار جدى از ابتلا به بيمارى سخت و كشنده باشد.
علت بوى بد دهان به طور كلى مى تواند ناشى از وجود ٩ نوع مختلف بيمارى در داخل بدن باشد ولى متاسفانه اكثر افراد آن را به عفونت دهان و گلو نسبت مى دهند و به علت اصلى آن توجه نمى كنند. بنا بر تحقيقى كه در ماه آوريل ٢٠١٥ در مجله GUM به چاپ رسيده با استفاده از بوى بد دهان مى توان حتى سرطان معده را در مراحل اوليه شناسايى كرد.با نوجه به آنچه در بالا بيان شده است در ادمه اين نوشته به ٩ بيمارى اشاره خواهيم كرد كه مى توان از طريق نفس، آنها را شناسايى كرد.

علت بوى بد دهان و سرطان معده :

از آنجايي كه آندوسكوپى يك روش تهاجمى است،در ايالات متحده اين روش به عنوان يك روش روتين براى تشخيصسرطان معده تلقى نمى شود اما با گسترش تكنولوژى تست نفس، از اين افراد خواسته شد كه به مدت ١٢ ساعت غذايى نخورند و حداقل ٣ ساعت پيش از آزمايش، از سيگار كشيدن خوددارى كنند.٩٩ نفر از اين شركت كنندگان قبلأ مبتلا به سرطان معده بودنداما درمان اين بيمارى را هنوز شروع نكرده بودند.پس از آن محققان توانستند مراحل اوليه سرطان معده را با استفاده از تست تنفس تشخيص دهند.

بوى بد دهان وسرطان ريه :

به طور معمول آسيب شناسان از طريق بافت بردارى و اسكن هاى فراصوتى سرطان ريه را تشخيص مى دهند اما بر اساس تحقيقى كه در سال ٢٠١٣ انجام شده است استفاده از آزمايش هاى تنفس هم ارزان تر و هم بدون درد است.محققان دانشگاه لاتويا با استفاده از بينى الكترونيكى، نفس ٤٧٥ را مورد بررسى قرار دادند.اين شركت كننده ها شامل ٢٥٢ بيمار مبتلا به سرطان ريه، ٢٢٣ بيمار مبتلا به مشكلات ريوى محتلف و افراد سالم (٢٦٥ سيگارى و ٢١٠ غير سيگارى) بودند.نتايج اين تحقيق نشان داد ١٢٨ نفر از سيگارى ها مبتلا به سرطان ريه هستند. علاوه بر اين ٥ نفر ديگر از غير سيگارى ها نيز مبتلا به سرطان ريه هستند اما در حقيقت اين تشخيص اشتباه بود. بررسى يافته ها در ميان افراد سيگارى نشان دادند ١١٤ نفراز آنها مبتلا به سرطان ريه هستند.اين بينى الكترونيكى تنها در تشخيص بيمارى ٥ نفر از سيگاره ها دچار اشتباه شده بود.

بوى بد دهان و سكته قلبى :

بر اساس تحقيقى كه در ماه مارس ٢٠١٣ در مجله كالج آمرىكايى كارديولوژى به چاپ رسيده است، محققان توانستند با يك آزمايش نفس ساده، بيمارانى را شناسايى كنند كه از سكته قلبى رنج مى برند.
محققان كلينيك كليوند نمونه هاى نفس ٤١ بيمار را جمع آورى كردند. ٢٥ نفر از اين بيماران ذچار سكته قلبى شده بودند و ١٦ نفر از آنها از ديگر مشكلات قلبى رنج مى بردند و هيچ نشانى از سكته قلبى در آنها نبود.اين محققان با استفاده از طيف سنجى تودهاى تنفس، اين افراد را مورد بررسى قرار دادند تا نشانه هاى مولكولى و شيميايى سكته قلبى را بيابند.
در ظرف دو ساعت، آزمايش تنفس به درستى بيماران مبتلا به سكته قلبى از بيماران مبتلا به ديگر مشكلات قلبى تشخيص داد.

بوى بد دهان و ديابت :

اگر ديابت خود را كنترل نكنيد، بيشتر در معرض ابنلا به بيمارى لثه و دهان خشك خواهيد بود. هنگامى كه سطح قند خون تبات خوبى نداشته باشد، بدن تضعيف شده و قادر به مبارزه با باكترى هايى كه موجب عفونت هاى لثه مى شوند نخواهد بود.هنين عفونت ها موجب بوى بد دهان نيز مى شوند.
اما بوى ميوه يا بويى شبيه به استون دهان مى تواند نشان دهنده يك فاز عوارض خطرناك ديابتى يعنى كتواسيدوز ديابتى (Diabetic ketoacidosis) باشد.وقتى كه بدن انسولين كافى ندارد،در عوض از اسيدهاى چرب براى توليد انرژى استفاده مى كند. اين كار باعث توليد كتون هاى اسيدى در بدن مي شودكه از محصولات جانبى متابوليسم چربى است. اين اسيدها كه شامل استون، هيدروكسى بوتيرات و استواستات است كه در خون جمع و منجر به كماى ديابتى يا مرگ شوند.

بوى بد دهان و كليه :

بوى مثل ماهى در دهان همواره به دليل خوردن غذاى دريايى نيست بلكه دهانى كه بوى ماهى،بوى شبيه به ادرار يا يا بوى چيزى شبيه به آمونياك مى دهد نشان دهنده نارسايي كليه است.وظيفه كليه ها اين است كه يا توليد ادرار،مواد شيميايى سمى را از بدن بزدايد.در نارسى كليه كه معروف به بيمارى كليوى مرحله نهايى نيز هست، كليه ها آنقدر آسيب مى بينند كه قادر به تصفيه خون از مواد سمى و فضولات نيستند.
وقتى كه چنين اتفاقى مى افتد، مواد سمى خطرناك و فضولان از خون تخليه نشده و درون بدن جمع مى شوندوتقريبأ هر بخش از بدن را تحت تأثير قرار مى دهند. بوى مثل ماهى دهان وقتى اتفاق مى افتد كه نارسايى كليه بر سيستم تنفسى تأثير مى گذارد و مشكلات تنفسى را موجب مى شود.

بوى بد دهان و قطع تنفس در خواب:

بوى بد دهان كه پس از خواب شبانه رخ مى دهد امرى طبيعى است زيرا در طول خواب، توليد بزاق كاهش مى يابد و در نتيجه براى باكترى هاى توليد كننده بوى بد دهان فرصتى ايجاد مى شود تا تكثير و رشد كننداما توليد كم بزاق در طول شب گاهى اوقات مى تواند به اين دليل باشد كه دهان خود را براى مدت طولانى باز نگه داشته ايد.
افرادى كه دچار اختلالات خواب مانند قطع تنفس در خواب و خرخر كردن هستند، براى تنفس از بينى خود دچار مشكل مى باشند و در نتيجه از دهان خود تنفس مى كنند و اين كار باعث بوى بد دهان مى شود.

بوى بد دهان و ريفلاكس معده به مرى:

نفس بدبو مى تواند نشان دهنده دل و روده بدبو باشد.ناراحتى هاى گوارشى مانند ريفلاكس اسيد و ريفلاكس معده به مرى، خودرا در دهان شما آشكار مى سازند. اين دو ناراحتى باعث تاخير يا جلوگيرى از هضم غذاى درون معده مىشود.وقتى كه غذا در سيستم گوارشى هيچ نوع جابجايى و حركتى ندارد، غذا شروع به فلسد شدن مى كند.حتى بعضى از افراد تكه هاى كوچكى ال غذاى هضم نشده را بالا مى آورند و اين كار باعث بوى بد دهان مى شود.
التهاب گلو و فرسايش اسيدى در دهان مى تواند به دندان پزشكان در ريفلاكس معده به مرى كمك كند اما ريفلاكس معده به مرى تنها ناراحتى گوارشى نيست كه مى تواند بر نفس تأثير بگذارز. تحقيقى كه در سال ٢٠٠٨ در مجله ميكروبيولوژى پزشكى به چاپ رسيد نشان داد كه باكترى هليكوباكترپيلورى كه موجب زخم معده مى شود،اگر وارد دهان شود باعث بوى بد دهان مى شود.

بوى بد دهان و عفونت هاى تنفسى:

عفونت هاى دستگاه تنفسى مانند آنفولانزا، برونشيت و سينوزيت عامل اصلى بوى بد دهان هستند. وقتى كه عفونت هاى دستگاه تنفسى بافت هاى سيستم تنفسى را از كار مى اندازند يا ملتهب مى كنند،سلول ها و مخاط هايى توليد مى شوند مه از باكترى تغذيه مى كنند. آلرژى و ترشح از پشت حلق نيز مى تواند منجر به ناراحتى هايى شود كه راه بينى را مسدود مى كند. اين احتقان بينى شما را مجبور مى كند كه از راه دهان نفس بكشيد و اين كار باعث خشكى دهان و رشد باكترى در دهان شما و در نتيجه بوى بد دهان مى شود.

بوى بد دهان و پوسيدگى دندان و ژنژويت :

وقتى كه ميناى روى دندان خورده و ساييده مى شود، ذرات غذا مى تواند كه در اين سوراخ ها كه كرم خوردگى دندان ناميده مى شود ته نشين شود. از آنجايى كه مسواك زدن قادر به زدودن اين ذزه هاى غذايى نيست آنها در دهان باقى مى مانند و باكترى هايي در آنها رشد مى كنندكه باعث بوى بد دهان مى شود.
ژنژويت عامل ديگرى است كه مى تواند باعث بوى بد دهان شود.ملتهب شدن لثه ها توسط باكترى ها باعث درد فراوان و بوى بد مى شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر