بیماری سوزاک و سکس دهانی، علایم آن در دهان فرد مبتلا

Gonorrhoeae

بیماری سوزاک چیست ؟!

سوزاک یک بیماری مقاربتی است که به وسیله یک باکتری به نام نیسریا گونوره ایجاد می گردد و یکی از شایعترین عفونتهای باکتریایی در کشور ایران می باشد،این بیماری در نواحی شهری،از شیوع بالایی برخوردار مى باشد،باوجوداین این بیماری متعلق به قشری از جامعه با سطوح اجتماعی اقتصادی یا آموزشی فرهنگی پایین ، معتادین تزریقی ، روسپی ها، مردان همجنس‌گرا …. در معرض خطر بالاتری قرار دارد.بر خلاف بسیاری از بیماری های مقاربتی دیگر،فراوانی این بیماری در زنان اندکی بیشتر از مردان است.

  • علایم آن در دهان فرد مبتلا چیست؟

بیماری از طریق تماس جنسی انتقال می یابد و بیشتر ضایعات در دستگاه تناسلی ایجاد می شوند. انتقال عفونت از راه غیر مستقیم نادر است ، زیرا ارگانیسم به خشکی حساس است و نمی تواند از پوست سالم نفوذ کند. دوره کمون بیماری (دوره بدون علامت بیماری از زمان ابتلا بیماری) معمولا بین ٢ تا ٥ روز است. نواحی مبتلا ترشحات چرکی چشمگیری دارند.

اما تقریبا ١٠ درصد مردان و ٨٠ درصد زنانی که به سوزاک مبتلا می شوند بدون علامت هستند.

در مردان ، شایع ترین محل عفونت پیشابراه است که باعث خروج ترشحات چرکی و سوزش هنگام خروج ادرار می شود. نواحی اولیه دیگر با شیوع کمتر شامل ناحیه مقعد و حلق می شود.

سوزاک در مردان
سوزاک در مردان

در زنان ، دهانه رحم ،اولین ناحیه ابتلا می باشد و اصلی ترین شکایات بیماران ، ترشحات واژینال ، خونریزی بین قاعدگی ، خارش ناحیه تناسلی و درد هنگام خروج ادرار مى باشد.

سوزاک در زنان
سوزاک در زنان

ارگانیسم می تواند بالا رفته و رحم ولوله های تخمدان را درگیر ساخته و مهمترین گرفتاری زنان مبتلا به سوزاک ، یعنی (pelvic inflammatory disease) یا PID بیمارى التهابى لگن منجر شود. علایم این بیمارى شامل دردهای شکمی و خونریزی غیر طبیعی است که میتواند خفیف یا شدید باشد.از عوارض طولانى مدت PID مى توان ابستنى خارج رحمى یا انسداد لوله اى را نام برد.

٠/٥ تا ٣ درصد از بیماران سوزاکی درمان نشده ، به دلیل باکتریمی سیستمیک ( انتشار عفونت از راه خون) دچار شکل منتشر عفونت در بدن گردند. از مهمترین علایم انتشار عفونت ، درد عضلانی، درد مفصل،در گیرى مفاصل بدن و درماتیت (نوعی التهاب پوستی) مى باشند.

از دیگر تغییرات ثانویه به انتشار عفونت سوزاک در بدن با شیوع کمتر تب، اندوکاردیت (یک نوع از عفونت که اندوکارد قلب را درگیر میکند)، پرى کاردیت،مننژیت و ضایعه مخاطى دهان در کام نرم و حلق دهانى مى باشند که مشابه زخمهاى آفتى هستند.

به نظر مى رسد شیوع سکس دهانى oral sex در حال افزایش است و تصور مى شود نتیجه این برداشت اشتباه مى باشد که روش ارتباط جنسى کم خطرى است و جایگزینى امنى براى فعالیت هاى پر خطر نظیر ارتباط جنسى از راه مقعد یا واژینال است.

به نظر مى رسد بیشتر موارد علایم سوزاک در دهان نتیجه تحریک آلت تناسلى مرد با دهان است اگر چه گونوره حلقى دهانى (علایم سوزاک در حلق دهانى) مى تواند نتیجه انتشار عفونت خونى ناشى از ابتلا به سوزاک، بوسیدن یا تحریک آلت تناسلى زن با دهان باشد. بنابراین اکثریت موارد سوزاک دهانى در زنان یا مردان همجنس گرا گزارش شده است.

مشکل مداخله گر دیگر این است که گونوره فارنژیال( علایم سوزاک حلقى دهانى )اغلب بدون علامت است، تشخیص را عقب انداخته و احتمال انتشار بیمارى رابیشتر مى کند.

علائم سوزاک در دهان
علائم سوزاک در دهان

شایع ترین ناحیه درگیرى سوزاک حلقى دهانى ، حلق به علاوه لوزه ها و زبان کوچک است . اگر چه معمولأ سوزاک حلقى بدون علامت است ، ممکن است یک گلودرد خفیف تا متوسط رخ دهد و با یک قرمزى در ناحیه دهانى حلقى منتشر و غیر اختصاصى همراه باشد، در اکثر موارد عفونت حلقى خود به خود بدون گذاشتن عارضه بهبود مى یابد، درمان براى کاهش پتانسیل انتشار عفونت مهم است.

به ندرت ممکن است ضایعاتى در قسمت قدامی حفره دهان گزارش شده که با نواحى از عفونت به شکل اریتماتوز ( با حاشیه قرمز رنگ) ، پوستولر (پوسته پوسته شده)، اروزیو یا زخمى تظاهر یافته است. گاهى عفونت مى تواند ژنژویت زخمى نکروزان ANUG ( نوعى از بیمارى التهابى عفونى لثه است که با بوى بد دهان ، خون ریزى ار لثه ، درد و سوزش ، تب ….بیمار مراجعه مى کند) تقلید کند ، اما برخى از محققین فقدان بوى بد دهان ( در ANUG به طور تیپیک وجود دارد) را گزارش کرده اند ، این موضوع کلید مهمى در شناسایى علت اصلى است .

ممکن است لنفادنوپاتى سرویکال ( درگیرى غدد لنفاوى در ناحیه گردن ) یا ساب مندیبولر ( درگیرى غدد لنفاوى ناحیه تحت فکى) نیز وجود داشته باشد.

  • درمان اولیه سوزاک

درمان اولیه سوزاک استفاده از فلوئوروکوینولون ها مانند سیپروفلوکساسین ، لووفلوکساسین و افلوکساسین بوده است.با این حال امروزه مقاومت در حال افزایش نسبت به این داروها در افراد MSM )(Men who have sex with men مردان همجنس گرا مشاهده شده است.

هر چند سیپروفلوکساسین خوراکى در اغلب بیماران به عنوان خط اول درمان استفاده مى شود باید توجه داشت در بیماران که در معرض خطر بیمارى مقاوم هستند می بایست از سفتریاکسون عضلانى استفاده نمود.

لازم بذکر است بیماران مبتلا به بیمارى سوزاک در معرض خطر بیشتر ابتلا به سایر بیمارى هاى مقاربتى(STD (sexually Transmitted Diseases هستند .

لازم بذکر است انجام غربالگری مجدد ، ١ تا٢ ماه بعد از درمان توصیه مى گردد. شایع ترین دلیل شکست درمان ارتباط جنسی مجدد با فرد عفونی بدون علامت است. بنابراین توصیه مى شود که براى تمام افرادی که اخیرا با بیمار رابطه جنسی داشته اند، درمان انجام گیرد.

بیماری سوزاک و سکس دهانی، علایم آن در دهان فرد مبتلا
4.6 (91.25%) 16 رای
دکتر کرجی دکتر کرج دکتر دندان پزشک کرجی دکتر دندانپزشک کرجی دکتر دندان پزشک کرجی دکتر دندانپزشک کرجی دکتر دندانپزشک در کرج دندانپزشک کرج دکتر دندان پزشک در کرج دکتر در کرج دندان پزشک در کرج دندان پزشک کرج دندان پزشکی در کرج دکتر دندان در کرج دندان در کرج دندانپزشک معروف در کرج دندان پزشکی معروف در کرج دکتر مهیار در کرج دکتر نمدچی در کرج دکتر مهیار دکتر نمدچی متخصص دندانپزشکی در کرج

پرسش و پاسخ


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.  

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.  

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
کیفیت ایمپلنت

سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
با تجدید مراتب احترام
مستدام باشید
مشاهده پاسخ دکتر
2
فشار خون در دندان پزشکی

سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
جراحی دندان عقل نهفته با لیزر

با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
مشاهده پاسخ دکتر
4
كبودي محل رويش دندان نوزاد

سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
ممنونم
مشاهده پاسخ دکتر
5
روکش دندان

سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن) مشاهده پاسخ دکتر
6
کشیدن دندان های فک پائین برای بیماری که قند دارد

با سلام و احترام جناب آقای دکتر محمودرضا نمدچی
خسته نباشید مادرم متولد 1335 و متأسفانه قند نوع 2 دارد قصد دارد دندان های فک پائئینش را کلا بکشد به دلیل اینکه همه آنها سیاه شده و به دلیل زمین خوردن ایشان در خیابان شکسته است ولی متاسفانه چون قندشان پایین نمی آید نمی توانند بکشند و دندان مصنوعی بگذارند آیا دارویی یا آمپولی وجود دارد که بشود تجویز کرد تا با کنترل دیابتشان از درد دندانها راحت شوند و آنها را بکشند با عرض معذرت که وقتتون گرفتم، ممنونتان میشوم راهنمائیمان بفرمائید. باتشکر فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
7
خال دهان

سلام آقای دکتر. وقت بخیر
میخواستم سوال کنم خال داخل دهان در قسمت انتهایی لثه، نشانه چیست؟ برای تشخیص به چه کسی باید مراجعه کرد؟ در صورت تشخیص سرطان امکان درمان کامل وجود دارد؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
ویروس بوسه

با سلام .ایا امکان انتقال ویروس بوسه از طریق تلفن همراه یا دست آلوده وجود دارد ؟برای درمان چه باید کرد؟ مشاهده پاسخ دکتر
9
دردفک و دندان عصبکشی شده

سلام آقای دکتر من ۲۳,سال دارم وقتی۱۹سالم بود قسمتی از دندان هفت پایین شکست ازهمون موقع احساس کردم صورتم ورم کرد،بعدیک سال رفتم وعصبکشی کردم بعدپرشدن دندان شدیدادردمیکردمثله اینکه میخ داخل لثم باشه،بعددوبارع رفتم پیش دکترم گفتم احساس میکنم صورتم داره کج میشه دندونم بعدیک سال هنوزدردداره ایشون گفتن دندونت مشکلی نداره وتوحساس شدی،الان بعدچنسال واقعاصورتم کج ترشده خیلی میترسم نمی‌دونم چکارکنم به چه متخصصی مراجعه کنم چون عکس هم نشون دادظاهرا دندانم مشکلی نداره ونکشیدنش،بعضی وقتها خوبه وبعضی وقتها شدیدادردداره،مرسی ازراهنماییتون مشاهده پاسخ دکتر
10
حدود هزینه ایمپلنت برای ثابت کردن دست کامل دندان مصنوعی

سلام اقای دکتر
بنده با توجه به تجربه شما میخوام خدمتتون برسم برای کاشت ایمپلنت و دست دندان کامل بالا و پایین
هنه دندونهام پوسیده و دیگه ترمیم مقرون ب صرفه نیست و میخوام بکشم و جاش ایمپلنت کنم اما نه کامل بلکه برای نگهداری دست دندان
حدود هزینه چند میشه
ممنون از لطف شما
مشاهده پاسخ دکتر
11
فک

با سلام و خسته نباشید
جناب دکتر بنده 20 سال دارم در16 سالگی به متخصص ارتودنسی دکتر فیاض مراجعه کردم برای مرتب کردن دندان ها
ایشان علاوه بر ارتودنسی تشخیص دادن که فک پایینم کوچکه و بعد از اتمام دوره ارتودنسی نیاز به جراحی داره در صورتیکه قبلا به متخصص دیگری مراجعه کرده بودم که گفته بودن نیاز به جراحی نداره و با کشیدن دو دندان حل میشه با این حال درمان رو به دکتر فیاض سپردم و بعد از دوره ارتودنسی جراحی نکردم اولا میخواستم ببینم فکم واقعا نیاز به جراحی داشته یا با ارتودنسی قابل درمان بود(جسارتا عکس هارو میفرستم که در شانزده سالگی و قبل از درمان گرفته شدن )
دوما ایا الان بدون جراحی قابل درمان هست؟ و اگر نه در صورتیکه بخوام الان یا سال بعد جراحی کنم نتیجه 1 سال پیش رو میده و باید دوباره ارتودنسی هم انجام بشه ؟ در کل احساس میکنم در صحبت کردن مشکل دارم و در ظاهر صورت هم تاثیر گذاشته. باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
12
درد بعد از جراحي دندان عقل

با سلام من دندان عقلم را ٢٤ ساعت است كه جراحي كردم .. ولي الان در قسمت چانه و سمت راست احساس درد و كرختي دارم . فكم را نميتونم باز كنم ايا طبيعي است ؟ بعد از چه مدت بهبود داره مشاهده پاسخ دکتر
13
مونونوکلئوز عفونی

سلام.ایا ویروس اپشتین بار که در کودکی مبتلا شده ام ممکن است در سن 21 سالگی ب همسرم منتقل شود؟ مشاهده پاسخ دکتر
14
ايمپلنت و لوپوس

سلام با توجه به اينكه من لوپوس دارم و امبولي هم كردم و وارفارين مصرف ميكنم و ازسال قبل نكروز مفصل لگن شدم ايا ايمپلنت واسه بيماري من ضرر داره يا خير مشاهده پاسخ دکتر
15
بیماری بوسه ( مونونوکلئوز عفونی )

سلام ، همسرم به بيماري ( مونونوکلئوز عفونی ) مبتلا شدن و اخيرا دندانپزشكي بودن و دو تا دندان عقل كشيدن(يك هفته قبل از بروز بيماري)، ميگن دكتر بهم گفته چون دهانت باز بوده و هوارو به داخل كشيدي اين بيماري گرفتي ، ميخوام ببينم اين ميتونه علت واقعي ابتلاشون باشه ؟؟ ممنونم مشاهده پاسخ دکتر
16
دندان کودکم

سلام آقای دکتر.پسری ۱۱ماهه دارم که در فک پایین ۲ دنوان و فک بالا ۱ دندان دارد.در فک بالا کنار دندان از دیشب حالت تاول خونی و سفید شدعلت چیه.ممنون. مشاهده پاسخ دکتر
17
گلودردو تب

سلام خدمت دکترمحترم.بنده ۲سال درگیرتب گلودردوگاهی لرزوبی حالی وخستگی ودرداندام.هر۲ماه به صورت مرتب میشم.که بامراجعه به پزشک ومصرف آنتی بیوتیک بعدازحدودا۱۰روزحالم مساعدمیشه.ولی دوباره بازبعداز۲ماه درگیراین موضوع هستم.بامراجعه به چندین پزشک معلوم شد رفلکس معده وعفونت معده داشتم.که منشا استرس واضطراب عنوان کردند.به پزشک اعصاب وروان هم مراجعه کردم.ولی فعلا حالم خوب نشده .آیامیتونه مشکلی دیگه ای داشته باشم؟ مشاهده پاسخ دکتر
18
کشیدن دندان عقل

سلام
همسر من دندان عقلش به صورت کج و نهفته در اومده . وقتی برای کشیدنش مراجعه کردیم بعد از عکس گرفتن به ما گفته شد که که دندان عقلش روی عصب هستش و باید به جراح مراجعه کنیم . میخواستم بدونم شما این کار رو انجام میدید که مراجعه کنیم .
مشاهده پاسخ دکتر
19
جوش بعدازاپیلاسیون

سلام خانم بنده بعداز اپیلاسیون روی شانه وشکم وکمرش جوشهای قرمز زده ایا جوشها باقی میمانن یا بعدچندوقت میرن؟ تا کی طول میکشه جوشها رفع بشه؟راه درمانش هم میشه بگین ممنون مشاهده پاسخ دکتر
20
تغییر شکل یک طرف فک

با سلام و خسته نباشید
سمت چپ فک پایین من دچار تغیر شکل شده و استخوان فک تقریبا یه مقدار به سمت بیرون متمایل شده
این تغییر شکل طی چند سال به مرور زمان اتفاق افتاده و درحال حاضر بیشتر به چشم میاد
همچنین در شکل دندان های پایین سمت چپ هم تغییر ایجاد شده و ظاهرا تحت فشار هستن

30 سال سن دارم
مبتلا به دیابت نوع 1 هستم
هرگز هیچگونه ضربه ای به فک و صورتم اصابت نکرده
در دو طرف فک پاین دندان عقل نهفته دارم که تا الان هیچ دردی نداشتن و اذیتم نکردن

باتوجه به اینکه این مشکل فقط در یک طرف فک به وجود اومده و نگرانم در آینده برام مشکل ساز بشه میخواستم لطف کنید راهنمایی بفرمایید که اصلا دلیلش چی میتونه باشه و چه راهکاری برای درمانش وجود داره

باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر