دندان مصنوعی چیست ؟

دندان مصنوعى جایگزینى است برای دندان های از دست رفته، که مى توانید آن را در دهان خود گذاشته و یا از دهان خود خارج کنید. دندان هاى مصنوعى حس واقعى دندان هاى اصلى را به شما نخواهند داد و بیشتر به آنها فقط عادت خواهید کرد، با این حال دندان هاى مصنوعى امروزى، بیشتر از گذشته هم حالت طبیعى دارند و هم راحت تر هستند.

دندان هاى مصنوعى به دو نوع کلى تقسیم میشنود: کامل و پارسیل

انواع دندان مصنوعی

دندانپزشک شما بر اساس اینکه ایا مى خواهید بخشى از دندان ها و یا تمام دندان هایتتن را جایگزین کنید، همچنین با در نظر گرفتن بودجه شما، به شما کمک مى کند تا نوعى از دندان مصنوعى که براى شما مناسب را انتخاب کنید.

دندان مصنوعى چگونه کار میکند؟

مصنوعی کامل به این صورت است که یک پایه اکریلیک گوشتی رنگ بر روی لثه های شما قرار می گیرد. پایه دندان مصنوعی بالا، کام (سقف دهان شما) را پوشش می دهد، در حالی که دندان مصنوعی پایینی به مشابه نعل اسب طراحى شده است تا با زبان شما سازگارى داشته باشد.

دندان هاى مصنوعى به صورت سفارشى و بر اساس تصویرى که از دندان هاى شما گرفته مى شود، در لابراتوار دندانپزشکى ساخته مى شوند.

دندانپزشک شما تعیین خواهد کرد که کدام یک از سه نوع دندان مصنوعى که در زیر شرح داده شده است برای شما مناسب تر است.

دندان مصنوعى کامل معمولى

پروتز کامل معمولی
پروتز کامل معمولی

دندان مصنوعى معمولى بعد از اینکه تمامى دندان هاى شما بطور کامل از دهان شما برداشته شدند و بافت ها کاملا ترمیم شدند، در دهان شما قرار میگیرد. دوره ترمیم بافت ها ممکن است چندین ماه به طول بیانجامد و در طى این مدت شما بدون دندان خواهید بود.

دندان مصنوعى کامل فوری

دندان مصنوعى کامل فوری به این صورت است که بلافاصله بعد از اینکه تمامى دندان هاى باقى مانده حذف شدند، این دندان مصنوعى در دهان شما قرار میگیرد. ( دندانپزشک شما در جلسات پیشین اندازه گیرى ها را انجام داده و مدل فک شما را آماده کرده است.).

در حالى که دندان مصنوعى کامل آنى این مزیت را دارد که شما هرگز بدون دندان نخواهید بود، ولى باید چند ماه بعد از اولین استفاده همچنان مورد بررسى و اندازه گیرى قرار بگیرند. دلیل این عمل آن است که استخران هایى که دندان ها را پشتیبانى میکنند در طى دوره ترمیم بافتها، تغییر شکل مى دهند و باعث مى شوند تا دندان مصنوعى براى فک گشاد و شل شود.

دندان مصنوعى پارسیل

پروتز پارسیل
پروتز پارسیل

دندان مصنوعی پارسیل بر روی یک چارچوب فلزی سوار است که به دندانهای طبیعی شما متصل مى گردد.

گاهى اوقات تاج هاى دندانى بر روى دندان هاى طبیعى شما قرار داده مى شود و به عنوان یک لنگر براى دندان مصنوعى مورد استفاده قرار مى گیرند.

دندان مصنوعى پارسیل یک جایگزین متحرک که قابل برداشتن است را براى پل ها ارائه مى دهد.

چه مدت زمان طول خواهد کشید تا به دندان مصنوعى خود عادت کنم ؟

دندان هاى مصنوعى جدید ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها ناخوشایند یا ناراحت کننده باشند. خوردن و صحبت کردن با دندان هاى مصنوعى ممکن است کمی تمرین لازم داشته باشند.

یک احساس بزرگى یا شلى معمولا متداول است، چرا که عضلات گونه ها و زبان شما یاد می گیرند دندان هاى مصنوعى شما را در محل مناسب نگه دارند.

جریان بیش از حد بزاق، احساس اینکه زبان دارای فضاى کافی نیست ، سوزش یا دردهاى جزئى نیز متداول مى باشد. اگر دچار هر گونه ناراحتى شدید، حتما پزشک خود را ملاقات کنید.

دندان هاى مصنوعى چقدر دوام مى آورند؟

در طی یک دوره زمانی، به علت سایش طبیعی و استفاده کردن از آنها، دندان مصنوعی شما باید تمیز شوند، بازسازی شوند، و یا از نو ساخته شوند.

از نو ساختن دندان مصنوعى به این معنى است که پایه هاى دندان مصنوعى از نو ساخته مى شوند، در حالى که دوباره از همان دندان هاى موجود دردندان مصنوعى قبلى استفاده مى شود.

همچنین، هنگامى که سن شما بالا مى رود، دهان شما نیز به طور طبیعى دچار تغییر مى شود. این تاییرات باعث مى شود که دندان هاى مصنوعى شما گشاد شوند، جویدن را براى شما سخت کند، و یا باعث ایجاد سوزش و درد در لثه هاى شما شود. بنابراین شما باید حداقل سالیانه یک بار دندانپزشک خود را براى یک بازرسى ببینید.

در زیر به نکاتى براى مراقبت از دندان مصنوعى اشاره شده است:

  • هنگامى که دندان هاى مصنوعى خود را در مى آورید و یا بررسى میکنید، آن را بر روى یک حوله تا خورده و یا درون ظرفى از آب قرار دهید، چرا که دندان هاى مصنوعى خیلى حساس هستند و ممکن است در اثر التادن از بین بروند.
  • اجازه ندهید دندان هاى مصنوعی شما خشک شوند. هنگامى که از دندان هاى مصنوعى خود استفاده نمیکنید، آنها را در محلول خیساندن دندان مصنوعی و یا در آبه معمولى قرار دهید. هرگز از آب گرم استفاده نکنید، چرا که ممکن است آنها را تاب بیاندازد..
  • مسواک زدن دندان هاى مصنوعى به صورت روزانه باعث مى شود تا ته مانده غذا و پلاک ها از بین برود و از سیاه شدن آنها جلوگیرى مى کند. ممکن است براى پاک کردن دندان هاى مصنوعى خود از یک پاک کننده اولتراسونیک استفاده کنید، ولى این نمى تواند جایگزین شستشو و مسواک زدن روزانه شود.
  • پیش از انکه دندان هاى مصنوعى خود را داخل دهان خود بگذارید، لثه ها، زبان، و کام خود را هروز صبح با یک مسواک نرم شستشو دهید. این کار باعث به وجود آمدن گردش خون در بافت هاى دهانى شما می شود و پاک شدن پلاک ها کمک میکند.
  • اگر دندان هاى مصنوعى شما شکستند، ترک خوردند، از هم باز شدند، یا برایتان شل شدند، حتما به ملاقات دکتر خود بروید. دچار این وسوسه نشوید که خودتان این آسیب دیدگى را تعمیر کنید- با این کار ممکن است به جاى تعمیر کردن حتى باعث خرابتر شدن آنها بشوید.

هزینه دندان مصنوعی

هزینه تهیه پروتز دندان به مقدار دستمزد دندانپزشک و لابراتوری که آن را تهیه میکند بر میگردد. اگر به افراد طراح و متخصص پروتز به صورت مستقیم مراجعه کنید بالطبع هزینه شما افزایش خواهد یافت. گاهی لازم است و دندانپزشک در مشاوره دندانپزشکی که با شما انجام میدهد به این نتیجه میرسد که شما را به یک متخصص پروتز دندان معرفی کند.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)
۴.۸/۵ - (۶ امتیاز)

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم