هیستوپلاسموزیس

Histoplasmosis

هیستوپلاسموزیس، شایعترین بیماری قارچی سیستمیک در ایالت متحده و در کشور عزیزمان از شیوع بالایی برخوردار است. که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد می شود. همانند انواع دیگر قارچهای پاتوژن، هیستوپلاسماکپسولاتوم هم دو شکل است، به فرم ییستی در درمان بدن انسان میزبان رشد می کند و فرم مولد در محیط طبیعت وجود دارد.

نواحی مرطوب و خاک غنی شده با مدفوع پرندگان و خفاش محیط های مناسب جهت رشد این ارگانیسم هستند. این نوع تمایل به شرایط خاص محیط زندگی نشان می دهد که چرا هیستوپلاسموزیس به طور آندمیک در اطراف رودخانه های حاصل خیز دره ها دیده می شود ( مانند ناحیه ای که توسط رودخانه های اهایو و می سی سی پی در ایالات متحده آبیاری می شود) دانه های معلق این ارگانیسم در هوا به مجاری انتهایی هوایی شش ها راه پیدا می کنند و در آنجا رشد می کنند. سالانه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ دیگر دنیا مانند جنوب و مرکز آمریکا، اروپا و آسیا نیز موارد زیادی گزارش شده است . مطالعات اپیدمیولوژیک در نواحی آندمیک ایالات متحده نشان می دهد که ۸۰٪ تا ۹۰٪ مردم این نواحی به این عفونت آلوده شده اند.

نماهای بالینی و رادیگرافیک:

بیشتر موارد هیستوپلاسموزیس یا بدون علائم بالینی هستند یا آنچنان خفیف هستند که نیازی به درمان پزشکی ندارند . تظاهر بیماری به میزان هاگ استنشاق شده، سیستم ایمنی میزبان و شاید به گونه هیستوپلاسماکپسولاتوم بستگی دارد. بیشتر افرادی که در مواجهه با میکروارگانیسم هستند نسبتا سالم هستند و تعداد زیادی از هاگ استنشاق نکرده اند، بنابراین سرماخوردگی ۱ تا ۲ هفته ای هستند.

هاگهای استنشاق شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت توسط ماکروفاژها فاگوسیته می شوند و ایمنی اختصاصی مربوط به لنفوسیت های T در مدت ۲ تا ۳ هفته ایجاد می شود. آنتی بادریهای ضد ارگانیسم اغلب چندین هفته دیرتر ایجاد می شوند.  با این سیستم دفاعی،  میزبان اغلب قادر است که ارگانیسم مهاجم را تخریب کند. با این وجود گاهی ماکروفاژها قارچها را احاطه می کنند و سالها بعد ارگانیسم زنده می تواند بروز پیدا کند . بنابراین بیماران که در مناطق آندمیک زندگی می کنند می توانند بیماری اکتسابی داشته باشند سالها بعد در یک منطقه جغرافیایی دیگر و زمانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده،  آنرا بروز دهند.

هیستوپلاسموزیس حاد:

یک عفونت خود محدود شونده ریوی است که تنها در ۱٪  افرادی که تعداد کمی هاگ را استنشاق کرده اند ممکن است ایجاد شود.  در شرایط مواجهه با غلظت بالای هاگها حدود ۵۰ تا ۱۰۰٪ افراد ممکن است علائم حاد را نشان بدهند نتیجه این علائم ( مثلا تب،  سردرد،  میالژی،  سرفه های غیر پروداکتیو،  بی اشتهایی) ایجاد بالینی شبیه به آنفولانزا می باشد.  بیماران اغلب برای دو هفته مریضی هستند البته کلسیفیکا سیون  غذا لنفاوی هیلار ممکن است بصورت اتفاقی در تصاویر رادیوگرافیک سینه بیماران سالها بعد یافت شود.

هیستوپلاسموزیس مزمن :

این فرم به طور ابتدایی ریه را درگیر می کند و نسبت به فرم حاد شیوع بسیار کمتری دارد.  این فرم اغلب مسن ، آمقیزماتوز ، سفید پوستان یا افراد  دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ سفید پوستان یا افراد دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ بالینی مشابه سل است . بیماران واضحا سرفه، کاهش وزن  ، تب ، اختلال تنفسی ، درد قفسه سینه،  هموپتزیس ، هموپتزیس،  ضعف و خستگی را نشان می دهند .  Roentgeoograms های قفسه سینه ارتشاح لوب فوقانی ریه و حفره دار شدن را نشان می دهند.

هیستوپلاسموزیس منتشر:

از انواع حاد و مزمن هم بسیار شیوع پایین تری را دارد و در یک نفر از دو تا پنج هزار نفری که علائم حاد را دارند ، ایجاد می شود . این حالت با گسترش پیشرونده غفونت به مناطق خارج ریوی ایجاد می شود . در برخی نواحی بخش های زیادی از ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰٪ مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز فرم منتشر بیماری ایجاد می شود . بافتهایی دستگاه گوارش ، سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها و مخاط دهان . درگیری آدرنال ممکن است هیپوآدرنوکورتیسیسم بدهد .

اغلب ضایعات دهانی هیستوپلاسموزیس در فرم منتشر آن اتفاق می افتد و شایعترین محلهایی که در دهان گرفتار می شود عبارتند: زبان ، کام و مخاط باکال . بیماری عمدتا به صورت یک زخم دردناک متغیر و منفرد بروز می کند که هفته ها طول می کشد ، با این حال بعضی ضایعات ممکن است به صورت یک سطح غیر منظم سفید یا اریتمازتوز ظاهر شوند . ضایعات زخمی دارای لبه های برگشته و سفتی هستند و از لحاظ بالینی از بدخیمی غیر قابل افتراقند.

درمان و پیش آگهی :

هیستوپلاسموزیس حاد به دلیل خود محدود بودن نیاز به درمان اختصاصی جز اقدامات حمایتی مانند مسکن و ضد تب ندارد . اغلب بیماری درمان نمی شود زیرا نشانه ها بسیار غیر اختصاصی هستند و تشخیص هم به طور قطعی مسجل نمی شود. بیماران با هیستوپلاسموزیس مزمن علی رغم اینکه نیمی از آنها خودبخود خوب می شوند معمولا نیاز به درمان دارند . اغلب ضایعات ربوی پیشرونده هستند و در صورت عدم درمان احتمال مرگ تا ۲۰٪ موارد وجود دارد . درمان انتخابی آمفوتریپسین داخل وریدی است هر چند احتمال صدمه به کلیه در اثر این درمان وجود دارد . در بیمارانی که ضعف ایمنی ندارند برای جلوگیری از عوارض زیاد می توان از کتوکونازول استفاده کرد.

تریازول به همراه ایتزکونازول نیز برای درمان می تواند استفاده شود . به نظر می رسد این ماه از کتوکونازول موثرتر است و اثرات سمی ‌کمتری نیز دارد .هیستوپلاسموزیس منتشر یک حالت وخیم است که در صورت عدم درمان سبب مرگ در ۹۰٪ بیماران می شود.  آمفوتریپسین B اغلب در چنین شرایطی مصرف دارد. حتی علی رغم درمان،  آمار مرگ و میر بین ۷ تا ۲۳ درصد مشاهده می شود . همچنین کتوکونازول و ایتزکونازول ممکن است در افرادی که ضعف ایمنی ندارند نیز استفاده شود .  ولی با این حال جواب به درمان از آمفوتریسین B کندتر است و احتمال عدد بیماری هم بالاتر است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محسن سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  میخوام یکی از دندان های فک پایین ایمپلنت کنم ولی از درد حین عمل و بعد از عمل نگرانم
  دندان فعلیم هم به دلیل شکستگی(یک سمت دندان کاملا شکسته) درد شدیدی میکنه
  میخواستم بدونم درد ایمپلنت ازاین بیشتره؟
  واینکه راهی جز ایمپلنت نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   محسن عزیز درود
   ترمیم شامل سه فاز هست فاز اول ترمیم فاز التهابی هست که توام با درد و تورم هست پس یک انسان سالم وقتی برشی ، جراحی در ناحیه ای از بدنش ایجاد میگردد اگر درد نداشته باشد غیر طبیعیست
   درد بعد جراحی ایمپلنت معمولا تا یک هفته هست و با دارو قابل مهار

 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من امروز سومین روزیه که دندان عقلمو کشیدم عقل پایین سمت چپ ، درواقع ۵شنبه غروب کشیدم امروز شنبه اس ، دندونم کج و اینا نبود فقط سوراخ شده بود برهمین کشیدمش
  من قبلنم دوتاعقل بالارو کشیدم اصلا اینحوری درد نداشتم اینم بگم روز بعد گلو درد گرفتم و بدن درد و بیحال بودم عین علائم سرماخوردگی
  الان بهترم ولی درد دارم همچنان دکتر درد تا چندرپز طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام نرگس عزیز
   تا یک هفته طبیعیه به شرطی که شرایط رو به بهبودی بره
   با دهان شویه دهان را شستشو دهید و بهداشت را کاملا رعایت فرمایین

 • تصویر کاربر Mozhi سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ده روزه دندون عقل فک پایینمو عصب کشی کردم الان بعد از ده روز لب پایین سمت چپم و فکم یه حالت بی حسی پیدا کرده میخواستم علتشو بدونم ،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مژی عزیز
   احتمالا کانال عصب الوئولر تحتانی درگیر شده
   یا انتهای ریشه در داخل کانال هست
   یا ابسه منجر به بی حسی شده
   یا اینسترومنتیشن زیاد باعث این موضوع
   سریعا عکس رادیوگرافی را برام بفرستین

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر تو رو خدا جوابم رو بديد من الان ١٠ روزه دندان عقل نهفته ام رو جراحي كردم ولي هنوز زبونم بي حسه سمت راستش خيلي تو اينترنت خوندم ميگن ممكنه دايمي باشه من خيلي ميترسم از كجا بفهمم خوب ميشه؟ اصلا اميدي هست ك خوب بشه دهنمم كامل باز نميشه ولي اين چند روز زبونم نسبت به روزاي قبل بيشتر مور مور ميشه ايا ممكنه اين نشونه اي باشه ك حس زيونم برميگرده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام زهرای عزیز
   با توجه به اینمکه عصب زیانی در خانم ها در دیواره زبانی دندان هم بالاتر و بیرونتر قرار گرفته احتمال درگیری عصب زبانی در خانم ها شایع تر است
   بسته به اسیب اکه عصب قطع شده باشد برگشت پذیر نیست
   که شایع نیست
   در غیر اینصورت سه ماهه معمولا حس برمیگردد

 • تصویر کاربر سامان سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  آقای دکتر من حدود ۱۰ساله زبانم سفیده و گونه هام و کناره های زبانم از داخل پلاک بسته و باعث شده دهانم بوی بد بدهد چندبار هم ب پزشک مراجعه کردم اما فایده نداشت
  مشکلاتمم تقریبا شبیه لکوپلاکیا هست
  ممنون میشم کمکم کنید و راه درمانم رو بهم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سامان جان سلام
   لطفا عکس داخل دهان رو برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر ليلى سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب واحترام سوال داشتم از خدمتتون من ٥ روز پيش دوتا ازدندوناى فك پايين رو عصب كشى كردم ولى متاسفانه لب وچانه هنوز بى حس هست و كمى احساس درد هم دارم يكى از دندانها هنوز پانسمان داره اون يكى هم پر شده و اين بى حسى باعث نگرانى بنده شده آيا راهى وجود داره براى از بين رفتن بى حسى
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام لیلی جان
   مورد شما کمی سوال برانگیز هست ایا در سمت عصب کشی شده ورم هم دارین( ابسه)

 • تصویر کاربر معین سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دندان عقل پایین سمت راستمو 4 روز پیش با جراحی کشیدم البته بخیه نزدن ولی هنوز درد دارم امروز دیدم تو حفرش یه چیزای سفیری مثل چرکه باید تو حفرشو تمیز کنم یا نه
  ببخشید دندان عقل نهفته را باید جراحی کنیم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام معین جان
   در مواقعی که جای رویش کامل ندارد بله باید خارج شود
   ولی در مورد سفیدی داخل حفره کشیده شده اگر مواد غذایی باشد باید با یک سرنگ که داخلش سرم است شسته شود

 • تصویر کاربر M سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من دندانی را ترمیم کردم. الان بعد از دو، بخشی از روکش افتاده، نه آن را بلعیدم و نه تنفشش کردم. سوال این است، که میشود بدون دو جلسه معمول جراحی و غالب گیری، فقط روکش قبلی را برداشت و روکش جدید بزارید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام عزیز
   متاسفانه اصلا سوال شما بزرگوار را متوجه نشدم
   لطفا واضحتر بفرمایین تا پاسخ دهد

 • تصویر کاربر ناهید سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادر همسرم مشکل قلبی داره و ۲بار آنژیو گرافی شده الان دندون درد شدیدی داره چندروز پیش رفته دندون پزشکی داروی بی حسی که زدن حالش بد شد و از حال رفته چندروزی بیمارستان بستری بود و حالا مرخص شده و هنوز دندون دردش خدب نشده هرجاهم میره درست نمیکنن چون مشکل قلبی داره نیخواستم بپرسم باید چیکارکنیم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام ناهید گرامی
   درود بر شما که به فکر مادر همسر هستین
   تو قوانین امریکا مادر همسر شما در جایگاه ASA III قرار میگیرند یعنی دندان پرشکی تحت نظر در محیط بیمارستانی
   دکتر قلب ، دندان پزشک ، داخلی
   حضور داشته باشند

 • تصویر کاربر ساغر سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من 13سالمه دندان های نیاز به سیم دارند وکج رشد میکنند و میخواهم سفید تر شوند و مادر میگوید خیلی گران است چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   ساغر جان سلام
   عکس فکتون را با گوشی موبایل سند کنین متوجه شم میزان مشکلتونو

 • تصویر کاربر فاروق سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من پیش دندانپزشک دندان عقل راکشیدم ولی تماس دستکشی که تودستش بو انقد با لبهام سایده شدن که گوشه ی لبم ترک برداشه درد زیادی دارد کا الان فقط میتونم اب بخورم لطفا یه پمادی توصیه کنید که زوتر خوب شم خیلی درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام فاروق عزیز
   به این وضعیت کایلایتیس گفته شده
   کرم کیلانkeylan را تهیه کنین معجزه کن رو متوجه خواهید شد

 • تصویر کاربر سبحان سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ممکنه بفرمایید کم هزینه ترین و سریع ترین راه برای درمان دندان هایی با این وضعیت که در عکس ارسال میکنم را بفرمایید. لطفا حدود هزینه و دوره درمان را ذکر فرمایید.
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام سبحان عزیز
   به وضعیت شما open bite گفته میشود راهکارتان ارتودنسی جراحی هست

 • تصویر کاربر ژاله یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من 35 سالمه و حدودا 30 سال است که مبتلا به فلج بل هستم و حدودا 40% بهبود داشته.
  الان با جراحی میتونم درمان بشوم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام ژاله عزیز
   علت فلج را هم بفرمایین
   تا نظر بدم
   در ضمن یک عکس از صورت بگیرین تا ببینم کجاهارو دقیقا درگیر کرده

 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام وقت شما بخیر
  یک عدد دندان ایمپلنت میخواستم انجام بدم و از لحاظ هزینه میخوام پایین باشه و همینطور سرعت کار گذاشتن چقدر زمان و هزینه چقدر میشه بنده بندرعباس هستم
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام سید احمد عزیز
   قیمت از واحدی ۳/۵۰۰/۰۰۰ به بالا
   و معمولا یک ربع زمان میبرد

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. آقا ی دکتر من دندان 6 بالا رو درمان ریشه انجام دادم و دیروز روکش گذاشتم دکتر موقع جا انداختن روکش دندان پایین رو هم تراشیدن می خواستم ببینم این کار درسته? البته بازم روکش بلنده و من احساس می کنم کلا قالب گیری ایراد داشته آیا امکان قالب گیری مجدد و ساخت روکش جدید وجود داره?
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   در بعضی مواقع به علت کوتاه بودن فضای بین دو‌دندان این کار انجام میشود
   چرا که‌اگر دندان زیر روکش خیلی کوتاه کوتاه گردد روکش گیره کافی نمیدهد ولی این امر شایع نیست
   به دکتر مراجعه کنین و‌بگین هنوز بلند است
   احتمال اینکه روکش مشکل داشته باشه زیاد اسا

 • تصویر کاربر بهاره یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر پسر من ٩ماه است اولين دندان كج درامده ميخواستم ببينم چه مشكلي ممكن بعدها برايش به وجود بيايد و راههاي درمان چيست و علت اين كه دندان شيري كج ميشود چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام بهاره گرامی
   به این مورد یک ناهنجاری جزئی گفته میشود و فعلا کاری نمیشه کرد تا دندان ها ی شیری کامل در بیاین و بررسی گردد که این حالت باقی مانده است
   معمولا رشد غیر کافی فک از جمله عوامل ایجاد این مشکل هست که معمولا خود به خود اصلاح میگردد

 • تصویر کاربر مونا یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اطراف دندان عقل در فك بالا احساس سفتي لثه همراه با درد دارم دندانم نهفته نيست سردرد شديدي دارم ايا مشكلي براي دندان عقل پيش امده ممنون از پاسخگويي شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مونای گرامی
   معمولا لثه اطراف دندان عقل نیم نهفته دچار مشکل میشود
   لطفا تصویر رادیوگرافی را برام بفرستین

 • تصویر کاربر اسد یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من دندان 6 پایینم یکبار عصب کشی و پرشده ب.د متاسفانه موادش ریخت و نیاز به عصبکشی مجدد پیدا گرد. حالا بعد از ویزیت و عصبکشی مجدد گفتند که لازمه همان دندان اطراف لثه اش یا ... جراحی شود تا بتواندند دندان را پر گرده و روکش کنند. میخواستم بدونم که این جراحی واقعا لازم است؟ برای پرکردن دندانی که میگویند خیلی از دندان چیزی نمانده و احتمال شکستگی هست این جرتحی ها طبیعی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   به این جراحی ،جراحی افزایش طول تاج گفته میشود
   و در بعضی موارد که لبه سالم دندان زیر لثه و استخوان هست لازم است

 • تصویر کاربر مجید یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چن روزه سوزش ادرار دارم همراه با گلو درد پیش دکتر رفتم میگه سوزاک داری بهم چند تا قرص انتی بیوتیک داده .سوالم اینه سوزاک چبه ایا قابل درمانه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   یک نوع بیماری مقاربتی هست که در اثر باکتری ( کروی شکل ) در اثر تماس جنسی با فردی که مبتلا به این عارضه است ایجاد میگردد
   درمان خود را کامل کنین

 • تصویر کاربر سما یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقایم دکتر.تشکر میکنم از این که وقتتون رو در اختیار مردم قرار میدین.من 35 ساله هستم و حدود 5 سال پیش دندان شماره 6 فک پایین رو عصب کشی و روکش کردم. 10 روز پیش دچار درد شدید شدم که بعد از گرفتن گرافی طبق نظر دندانپزشک دندانم کشیده و ریشه اش ترمیم و دوباره سر جاش قرار داده شد ولی با وجود گذشت 5روز همچنان درد وجود داره .آیا امکان موفقیت هنوز هست یا این که باید دندان کشیده بشه؟
  ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام سما گرامی
   درد پساز انجام ریپلانتیشن ( کاری که دکتر محترم شما انجام دادن )امریست طبیعی ولی اگر با ثبات و بدون لقی قابل مشاهده در جای خود باشد موردی ندارد در غیر این صورت به دکتر خود مراجعه نمایین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر