هیستوپلاسموزیس

Histoplasmosis

هیستوپلاسموزیس، شایعترین بیماری قارچی سیستمیک در ایالت متحده و در کشور عزیزمان از شیوع بالایی برخوردار است. که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد می شود. همانند انواع دیگر قارچهای پاتوژن، هیستوپلاسماکپسولاتوم هم دو شکل است، به فرم ییستی در درمان بدن انسان میزبان رشد می کند و فرم مولد در محیط طبیعت وجود دارد.

نواحی مرطوب و خاک غنی شده با مدفوع پرندگان و خفاش محیط های مناسب جهت رشد این ارگانیسم هستند. این نوع تمایل به شرایط خاص محیط زندگی نشان می دهد که چرا هیستوپلاسموزیس به طور آندمیک در اطراف رودخانه های حاصل خیز دره ها دیده می شود ( مانند ناحیه ای که توسط رودخانه های اهایو و می سی سی پی در ایالات متحده آبیاری می شود) دانه های معلق این ارگانیسم در هوا به مجاری انتهایی هوایی شش ها راه پیدا می کنند و در آنجا رشد می کنند. سالانه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ دیگر دنیا مانند جنوب و مرکز آمریکا، اروپا و آسیا نیز موارد زیادی گزارش شده است . مطالعات اپیدمیولوژیک در نواحی آندمیک ایالات متحده نشان می دهد که ۸۰٪ تا ۹۰٪ مردم این نواحی به این عفونت آلوده شده اند.

نماهای بالینی و رادیگرافیک:

بیشتر موارد هیستوپلاسموزیس یا بدون علائم بالینی هستند یا آنچنان خفیف هستند که نیازی به درمان پزشکی ندارند . تظاهر بیماری به میزان هاگ استنشاق شده، سیستم ایمنی میزبان و شاید به گونه هیستوپلاسماکپسولاتوم بستگی دارد. بیشتر افرادی که در مواجهه با میکروارگانیسم هستند نسبتا سالم هستند و تعداد زیادی از هاگ استنشاق نکرده اند، بنابراین سرماخوردگی ۱ تا ۲ هفته ای هستند.

هاگهای استنشاق شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت توسط ماکروفاژها فاگوسیته می شوند و ایمنی اختصاصی مربوط به لنفوسیت های T در مدت ۲ تا ۳ هفته ایجاد می شود. آنتی بادریهای ضد ارگانیسم اغلب چندین هفته دیرتر ایجاد می شوند.  با این سیستم دفاعی،  میزبان اغلب قادر است که ارگانیسم مهاجم را تخریب کند. با این وجود گاهی ماکروفاژها قارچها را احاطه می کنند و سالها بعد ارگانیسم زنده می تواند بروز پیدا کند . بنابراین بیماران که در مناطق آندمیک زندگی می کنند می توانند بیماری اکتسابی داشته باشند سالها بعد در یک منطقه جغرافیایی دیگر و زمانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده،  آنرا بروز دهند.

هیستوپلاسموزیس حاد:

یک عفونت خود محدود شونده ریوی است که تنها در ۱٪  افرادی که تعداد کمی هاگ را استنشاق کرده اند ممکن است ایجاد شود.  در شرایط مواجهه با غلظت بالای هاگها حدود ۵۰ تا ۱۰۰٪ افراد ممکن است علائم حاد را نشان بدهند نتیجه این علائم ( مثلا تب،  سردرد،  میالژی،  سرفه های غیر پروداکتیو،  بی اشتهایی) ایجاد بالینی شبیه به آنفولانزا می باشد.  بیماران اغلب برای دو هفته مریضی هستند البته کلسیفیکا سیون  غذا لنفاوی هیلار ممکن است بصورت اتفاقی در تصاویر رادیوگرافیک سینه بیماران سالها بعد یافت شود.

هیستوپلاسموزیس مزمن :

این فرم به طور ابتدایی ریه را درگیر می کند و نسبت به فرم حاد شیوع بسیار کمتری دارد.  این فرم اغلب مسن ، آمقیزماتوز ، سفید پوستان یا افراد  دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ سفید پوستان یا افراد دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ بالینی مشابه سل است . بیماران واضحا سرفه، کاهش وزن  ، تب ، اختلال تنفسی ، درد قفسه سینه،  هموپتزیس ، هموپتزیس،  ضعف و خستگی را نشان می دهند .  Roentgeoograms های قفسه سینه ارتشاح لوب فوقانی ریه و حفره دار شدن را نشان می دهند.

هیستوپلاسموزیس منتشر:

از انواع حاد و مزمن هم بسیار شیوع پایین تری را دارد و در یک نفر از دو تا پنج هزار نفری که علائم حاد را دارند ، ایجاد می شود . این حالت با گسترش پیشرونده غفونت به مناطق خارج ریوی ایجاد می شود . در برخی نواحی بخش های زیادی از ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰٪ مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز فرم منتشر بیماری ایجاد می شود . بافتهایی دستگاه گوارش ، سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها و مخاط دهان . درگیری آدرنال ممکن است هیپوآدرنوکورتیسیسم بدهد .

اغلب ضایعات دهانی هیستوپلاسموزیس در فرم منتشر آن اتفاق می افتد و شایعترین محلهایی که در دهان گرفتار می شود عبارتند: زبان ، کام و مخاط باکال . بیماری عمدتا به صورت یک زخم دردناک متغیر و منفرد بروز می کند که هفته ها طول می کشد ، با این حال بعضی ضایعات ممکن است به صورت یک سطح غیر منظم سفید یا اریتمازتوز ظاهر شوند . ضایعات زخمی دارای لبه های برگشته و سفتی هستند و از لحاظ بالینی از بدخیمی غیر قابل افتراقند.

درمان و پیش آگهی :

هیستوپلاسموزیس حاد به دلیل خود محدود بودن نیاز به درمان اختصاصی جز اقدامات حمایتی مانند مسکن و ضد تب ندارد . اغلب بیماری درمان نمی شود زیرا نشانه ها بسیار غیر اختصاصی هستند و تشخیص هم به طور قطعی مسجل نمی شود. بیماران با هیستوپلاسموزیس مزمن علی رغم اینکه نیمی از آنها خودبخود خوب می شوند معمولا نیاز به درمان دارند . اغلب ضایعات ربوی پیشرونده هستند و در صورت عدم درمان احتمال مرگ تا ۲۰٪ موارد وجود دارد . درمان انتخابی آمفوتریپسین داخل وریدی است هر چند احتمال صدمه به کلیه در اثر این درمان وجود دارد . در بیمارانی که ضعف ایمنی ندارند برای جلوگیری از عوارض زیاد می توان از کتوکونازول استفاده کرد.

تریازول به همراه ایتزکونازول نیز برای درمان می تواند استفاده شود . به نظر می رسد این ماه از کتوکونازول موثرتر است و اثرات سمی ‌کمتری نیز دارد .هیستوپلاسموزیس منتشر یک حالت وخیم است که در صورت عدم درمان سبب مرگ در ۹۰٪ بیماران می شود.  آمفوتریپسین B اغلب در چنین شرایطی مصرف دارد. حتی علی رغم درمان،  آمار مرگ و میر بین ۷ تا ۲۳ درصد مشاهده می شود . همچنین کتوکونازول و ایتزکونازول ممکن است در افرادی که ضعف ایمنی ندارند نیز استفاده شود .  ولی با این حال جواب به درمان از آمفوتریسین B کندتر است و احتمال عدد بیماری هم بالاتر است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر sanaz شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من برای ارتودنسی پیش متخصص رفتم ایشون گفتن فک بالات کوچیکه باید باز شه بعد یک پلاک متحرک بهم دادن الان سه ماه میزارم اولاخیلی خوب الان احساس میکنم خیلی شل شده تاااینکه حرف می زنم از دهنم میوفته دکترم گف پیچشو از هفته اییی س بار بیشتر باز نکن البته وقت قبلیم گفتن الان که از دهنم میفوته بهشون نگفتم تانوبتم برسه بگین چیکارکنم
  من چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام ساناز عزیز
   تا حدی باز شود که از طرفین گیری ایجاد کند و در جای خود ثبات پیدا کند
   معمولا دستور باز کردن توسط ارتودنس داده می شود و فراتر از ان اسیب رسان است به یک همکار مراجعه نموده و حضورا کمک بگیرین

 • تصویر کاربر محدثه شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من 3ساله دندون عقل فک پایینم 3ساله کم زده بودبیرون زیاددردنداشت الان 2روزداره بازبیشترمیزنه بیرون خیلی دردم داره تاگلوم داره حتی آب دهنم نميتونم قورت بدم چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام محدثه عزیز
   دهان شویه همراه با انتی بیوتیک پنی سیلین ۵۰۰ هر شش ساعت استفاده کنین
   تصویر رادیوگرافی opg تهیه کنین تا دکتر جراح دندان را خارج کنن

 • تصویر کاربر آوا شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دندان تحلیل رفته را با پست کر و روکش تقریبا شبیه دندان مصنوعی که چسب شده باشد
  پین آن شکسته و درامده بود و متاسفانه بعد 6 سال گم شده، توانایی ایمپلنت را از نظر جسمی و روح ندارم .آی دکتر میتونند مثل روش قبل برام درست کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام اوا ی عزیز

   بله به شرط اینکه عصب کشی یا درمان ریشه عالی ، طول ریشه بلند ، ....

   میتوان به جای پین از پست کمک بگیرند و روی ان روکش شود

 • تصویر کاربر جواد شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواهشن فقط دقیق بنده یک سوالی دارم خیلی خیلی نگرانم کرده از این بابت و دکتر ها هم گفتگو داشتم هر کسی یک چیزی میگه یا جواب و حرف های مختلف و متفاوت میزنند به من که به نتیجه نرسیدم خیلی وقته و اذیت شدم و افسردگی گرفتم و در خانه مطرح میکنم اخلاق ندارن خانواده ام دست روی من بلند میکنند من26 سالمه و به خاطر رعایت نکردن و مسواک نزدن دندان ها 16 تای انها را کشیدم و فقط از جلو فک بالا 2 الی 3 تا از خودمه و 4 تا روکش هست که چند ماه پیش روکش کردم روکش ها امروز دراومدند و من مراجعه کردم این همه راه به دندانپزشکی که برای من درست کرده در معطب نبودند و تا یک هفته دیگر نیستند و دکتر دیگری در همون معطب روکش 4 تا دندان جلو مرا چسباند موقت و گفت باید بری هنوز کار داره و خود دکترت باشه برات درست کنه چسب دائمی بزنه که یکی از دندان ها از سمت راست فک بالا پوسیده بود و رفته بود توی روکش و پیچ توی ان بود در اوردم و رفته بودم برای چسباندن واینمیساد روکش ها تا کمی تراشید و چسباند موقت که هنوز یک طرف روکش خیلی کوچولو باز مونده گفت دکتر باید درست کنه و میخاهم ببینم خیلی خیلی نگرانم از این بابت که میشه دندان پوسیده فقط ریشه ان سالم مونده درست کنه زیر روکش هاست و عمرروکش ها چقدره و زیاد نگرانم که دندان خراب هنوز دارم و دندان های جلو را یا روکش ها را از دست ندهم نتوانم توی صحبت کردن حرف هایم را بیان کنم که انروز روکش در اومده بود اذیت میشدم توی صحبت کردن برخی کلمه ها را نمیتوانستم بیان کنم و میخاهم ببینم جای دندان های که از من از فک بالا و پایین سمت راست چپ از دست رفته چکار کنم چون ریز پوشش کمیته امداد هستم هزینه ایمپلنت ندارم و متحرک دندان هم داشتم و بد دل هستم و نمیتوانم نگه دارم داشتم انداختم رفته حالت استفراغ داشتم و شما سوال مرا بخونید فقط خواهشن دقیق جواب مرا بدهید مثل دکتر های دیگر جواب بیربط ندهید سواب داره من منتظر جواب هستم دست شما درد نکنه خیلی ممنون ببخشید شرمنده لطف دارید روز خوش عکس هم میفرستم از دندان و روکش و لثه هام ببینید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام جواد عزیز
   بله روی ریشه ای که درمان ریشه شده یا همان عصب کشی به سرط اینکه طول ریشه بلند باشه میتوان پست و روی ان روکش گذاشت ، روکشی که استاندارد ساخته شده باشه تا ده سال کار خواهد کرد به شرط مراقبت و بهداشت خوب ، از طرفی شما مانده دندان ها را باید با یک پلاک متحرک جایگزین کنین
   با چسب دائم مشکلات روکش حل خواهد شد منوط به اینکه دندان های پایه همه سالم باشند

 • تصویر کاربر باران شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دندانم عصب کشی کردم و دایم کنار دندانم بر روی لثه عفونت می کند و الان دندانم لق شده است و عفونت نیز دارد آیا دندانم را باید بکشم یا راه حلی دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام باران عزیز

   نیاز به معاینه دارم تا نظره درست و قطعی بدم ولی به ظاهر با توجه به ان جوش چرکی که میفرمایین و درمان ریشه نا موفق ، بهترین کار اقدام به دراوردن دندان است

 • تصویر کاربر الهه پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  سوالی که داشتم این هست که دوماه پیش جرمگیری دندان کردم خیلی هم جرم دندانم زیاد بود از ان روز به بعد هم هروز نخ دادن استفاده میکنم مسواک هم میزنم
  ولی متاسفانه میبینم دوباره پشت دندان جلو کمی جرم تشکیل شده
  لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام الهه عزیز
   سریعا پس از میل کردن غذا یا هر چیزه خوردنی ،
   تاکید میکنم سریعا دندان هارا با ی مسواک خالی از خمیر دندان بشورین

 • تصویر کاربر فروغ110 پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،
  آیا مصرف داروی هیدروکسی کلروکین،،،،، یا قرص متوترکسان. تاثیر مخرب برای ایمپلنت دارد؟. اگر ایمپلنت داشتیم و این قرص تجویز شود چه کنیم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام فروغ عزیز
   این داروهارو به چه علت مصرف میکنند؟
   در هر صورت اگر ایمپلنت گذاشته نشده و این داروهارو بیمار مصرف میکنه شدیدا توصیه میکنم که ایمپلنت را قرار ندهند ؟
   ولی اکر ایمپلنت را قبلا گذاشتن و حالا میخواهند این داروهارو بگیرن با شرط احتیاط و کنترل بهداشت داروهارو مصرف کنند

 • تصویر کاربر آرمین پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، من 21 سالم هست و ۵ دندان پرشده دارم، هر دو دندان ۶ فک پایینم ترک خوردن دندان راست ترک افقی و داندان چپ ترک عمودی و بعضی وقتی وقتی غذا میخورم یکم درد میگیرن و برام خیلی عجیبه که با اینکه خیلی مراعات کردم و هیچوقت چیز سفت باهاشون نخوردم ترک خوردن.
  عکس گرفتم و نشان دندان پزشکی که همیشه پیشش میریم دادم و گفت مشکلی ندارن و هر وقت شکستن یا درد گرفتن بیا درست کن و الان دست نزنم بهشون بهتره! ولی من مدام استرس دارم که دندانم ممکنه از زیر پوسیده باشه یا ممکنه هر لحظه بشکنه و الان چند هفتست که نمیتونم هیچی درست بخورم و میخواستم نظر شما رو هم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام ارمین عزیز
   ایا در هنگام خواب یا شرایط عادی دندان ها را روی هم فشار میدین
   این موضوع هم عامل ترک میتوان باشد
   اگر ترک دندان های ۶ موقع جویدن عامل درد باشند حتما نیاز به درمان دارند
   به یک دندان پرشک متخصص ترمیمی مراجعه کرده و نظر ایشان را هم داشته باشین

 • تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چنسال پیش افتادم و دندون جلو بالام شکست و درستش کردم.الان احساس میکنم کناریش لق میزنه.جوری ک هرکی دستشو میزاره روش متوجه میشه.و اینکه دندونای عقلم همه دراومدن و احساس میکنم به دندونام داره فشار میاد و خیلیاشو پوسیده کرده.ایا مشکل از عقله؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام فرزانه گرامی
   با توجه به سابقه ضربه به دندان های جلویی احتمالا دلیلش ضربه هست و در کنارش عوامل مستعد کننده دیگر
   دندان عقل نقش خیلی واضحی قطعا نخواهد داشت
   یک رادیوگرافی pa از دندان های قدام
   و یک opg تهیه کرده برام ارسال کنین عکس انها را

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر،من چندین سال هست که برامدگی زیر لثه سمت چپ فک بالایم دارم که بخاطر شرایطی نتونستم به پزشک مراجعه کنم این برامدگی سفت چی هست شاید هفت هشت سالی بیشتر باشه که دارمش پشیمونم هستم که زودتر به پزشک مراجعه نکردم،حدودا یک سانتیمتر هست و سفت،اینو میشه با جراحی دراورد ایا؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام رضای عزیز
   امکانش هست ازش تصویری برام ارسال کنین
   در ضمن با گوشی موبایل زمانی که منطقه را خشک کردین تصویری تهیه و برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام از پماد موپیروسین مبشه برای زخم گوشه لب استفاده کرد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام رضای عزیز
   باید اول علت شقاق گوشه لب مشخص گردد
   ایا علت کمبود ویتامین هست یا مصرف دارو و یا رژیم های طولانی غذایی فاقد کربوهیدرات
   و‌...
   در هر صورت نه پماد خوبی نیست به جای ان از کرم کیلان keylan استفاده کنین

 • تصویر کاربر ترانه پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید زیر گوشم بغل صورت ورم و درد دارم علت چیه نه گلو درد و نه گوش درد دارم آیا علت عصبی و استرس هم باعثش میشه یا ته
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام ترانه عزیز

   شما چند سالتون است باید دید ایا علت عفونت لثه دندان عقل هست؟

   یا یک دندان مبتلا به عفونت در همان سمت 

   ایا هنگام باز کردن فک احساس درد دارین؟

   از فکتون رادیوگرافی opg دارین ؟

   لطفا پاسخ بدین

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خواهر من بیست سالشه چند سال پیش دندون جلوییش در اثر برخورد با روشویی شکسته ولی دندونای جلوش روی همن میخواستم ببینم اول باید ارتودنسی بشه بعد ترمیم یا میشه همینجوری ترمیم کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام زهرای عزیز
   اولین کار تهیه یک رادیوگرافی opg هست
   بعد بررسی رادیوگرافی که اگر مشکلی نباشه بسته به میزان شکستکی اگر جای نصب براکت باشه میشه ترمیم را به بعد از درمان ارتودنسی عقب انداخت
   و در غیر اینصورت اول ترمیم بعد ارتودنسی انجام گردد بهتر است

 • تصویر کاربر مجید پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده معلم هستم وتقریباصددرصددندان هایم راازدست داده ام وحدودهشتاددرصدلثه ام
  بهبودیافته ایاتادوهفته دیگردندان ژله ای وفوری
  می توانم استفاده کنم تادرکلاس حاضرشوم.
  ضمنادست دندان کامل هردوفک نیازدارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۴ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام مجید عزیز
   من‌متوجه نشدم دقیقا کی دندان هارا از دست داده اید
   ایا توسط هممار دندانپزشک کشیدین اگه به اینصورت هست دقیقا بفرمایین کی؟
   در هر صورت پس از یک ماه میتوان دست دندان کذاشت

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 8 ماه پیش)

   سوال کامل نیست

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر