هیستوپلاسموزیس

Histoplasmosis

هیستوپلاسموزیس، شایعترین بیماری قارچی سیستمیک در ایالت متحده و در کشور عزیزمان از شیوع بالایی برخوردار است. که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد می شود. همانند انواع دیگر قارچهای پاتوژن، هیستوپلاسماکپسولاتوم هم دو شکل است، به فرم ییستی در درمان بدن انسان میزبان رشد می کند و فرم مولد در محیط طبیعت وجود دارد.

نواحی مرطوب و خاک غنی شده با مدفوع پرندگان و خفاش محیط های مناسب جهت رشد این ارگانیسم هستند. این نوع تمایل به شرایط خاص محیط زندگی نشان می دهد که چرا هیستوپلاسموزیس به طور آندمیک در اطراف رودخانه های حاصل خیز دره ها دیده می شود ( مانند ناحیه ای که توسط رودخانه های اهایو و می سی سی پی در ایالات متحده آبیاری می شود) دانه های معلق این ارگانیسم در هوا به مجاری انتهایی هوایی شش ها راه پیدا می کنند و در آنجا رشد می کنند. سالانه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ دیگر دنیا مانند جنوب و مرکز آمریکا، اروپا و آسیا نیز موارد زیادی گزارش شده است . مطالعات اپیدمیولوژیک در نواحی آندمیک ایالات متحده نشان می دهد که ۸۰٪ تا ۹۰٪ مردم این نواحی به این عفونت آلوده شده اند.

نماهای بالینی و رادیگرافیک:

بیشتر موارد هیستوپلاسموزیس یا بدون علائم بالینی هستند یا آنچنان خفیف هستند که نیازی به درمان پزشکی ندارند . تظاهر بیماری به میزان هاگ استنشاق شده، سیستم ایمنی میزبان و شاید به گونه هیستوپلاسماکپسولاتوم بستگی دارد. بیشتر افرادی که در مواجهه با میکروارگانیسم هستند نسبتا سالم هستند و تعداد زیادی از هاگ استنشاق نکرده اند، بنابراین سرماخوردگی ۱ تا ۲ هفته ای هستند.

هاگهای استنشاق شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت توسط ماکروفاژها فاگوسیته می شوند و ایمنی اختصاصی مربوط به لنفوسیت های T در مدت ۲ تا ۳ هفته ایجاد می شود. آنتی بادریهای ضد ارگانیسم اغلب چندین هفته دیرتر ایجاد می شوند.  با این سیستم دفاعی،  میزبان اغلب قادر است که ارگانیسم مهاجم را تخریب کند. با این وجود گاهی ماکروفاژها قارچها را احاطه می کنند و سالها بعد ارگانیسم زنده می تواند بروز پیدا کند . بنابراین بیماران که در مناطق آندمیک زندگی می کنند می توانند بیماری اکتسابی داشته باشند سالها بعد در یک منطقه جغرافیایی دیگر و زمانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده،  آنرا بروز دهند.

هیستوپلاسموزیس حاد:

یک عفونت خود محدود شونده ریوی است که تنها در ۱٪  افرادی که تعداد کمی هاگ را استنشاق کرده اند ممکن است ایجاد شود.  در شرایط مواجهه با غلظت بالای هاگها حدود ۵۰ تا ۱۰۰٪ افراد ممکن است علائم حاد را نشان بدهند نتیجه این علائم ( مثلا تب،  سردرد،  میالژی،  سرفه های غیر پروداکتیو،  بی اشتهایی) ایجاد بالینی شبیه به آنفولانزا می باشد.  بیماران اغلب برای دو هفته مریضی هستند البته کلسیفیکا سیون  غذا لنفاوی هیلار ممکن است بصورت اتفاقی در تصاویر رادیوگرافیک سینه بیماران سالها بعد یافت شود.

هیستوپلاسموزیس مزمن :

این فرم به طور ابتدایی ریه را درگیر می کند و نسبت به فرم حاد شیوع بسیار کمتری دارد.  این فرم اغلب مسن ، آمقیزماتوز ، سفید پوستان یا افراد  دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ سفید پوستان یا افراد دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ بالینی مشابه سل است . بیماران واضحا سرفه، کاهش وزن  ، تب ، اختلال تنفسی ، درد قفسه سینه،  هموپتزیس ، هموپتزیس،  ضعف و خستگی را نشان می دهند .  Roentgeoograms های قفسه سینه ارتشاح لوب فوقانی ریه و حفره دار شدن را نشان می دهند.

هیستوپلاسموزیس منتشر:

از انواع حاد و مزمن هم بسیار شیوع پایین تری را دارد و در یک نفر از دو تا پنج هزار نفری که علائم حاد را دارند ، ایجاد می شود . این حالت با گسترش پیشرونده غفونت به مناطق خارج ریوی ایجاد می شود . در برخی نواحی بخش های زیادی از ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰٪ مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز فرم منتشر بیماری ایجاد می شود . بافتهایی دستگاه گوارش ، سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها و مخاط دهان . درگیری آدرنال ممکن است هیپوآدرنوکورتیسیسم بدهد .

اغلب ضایعات دهانی هیستوپلاسموزیس در فرم منتشر آن اتفاق می افتد و شایعترین محلهایی که در دهان گرفتار می شود عبارتند: زبان ، کام و مخاط باکال . بیماری عمدتا به صورت یک زخم دردناک متغیر و منفرد بروز می کند که هفته ها طول می کشد ، با این حال بعضی ضایعات ممکن است به صورت یک سطح غیر منظم سفید یا اریتمازتوز ظاهر شوند . ضایعات زخمی دارای لبه های برگشته و سفتی هستند و از لحاظ بالینی از بدخیمی غیر قابل افتراقند.

درمان و پیش آگهی :

هیستوپلاسموزیس حاد به دلیل خود محدود بودن نیاز به درمان اختصاصی جز اقدامات حمایتی مانند مسکن و ضد تب ندارد . اغلب بیماری درمان نمی شود زیرا نشانه ها بسیار غیر اختصاصی هستند و تشخیص هم به طور قطعی مسجل نمی شود. بیماران با هیستوپلاسموزیس مزمن علی رغم اینکه نیمی از آنها خودبخود خوب می شوند معمولا نیاز به درمان دارند . اغلب ضایعات ربوی پیشرونده هستند و در صورت عدم درمان احتمال مرگ تا ۲۰٪ موارد وجود دارد . درمان انتخابی آمفوتریپسین داخل وریدی است هر چند احتمال صدمه به کلیه در اثر این درمان وجود دارد . در بیمارانی که ضعف ایمنی ندارند برای جلوگیری از عوارض زیاد می توان از کتوکونازول استفاده کرد.

تریازول به همراه ایتزکونازول نیز برای درمان می تواند استفاده شود . به نظر می رسد این ماه از کتوکونازول موثرتر است و اثرات سمی ‌کمتری نیز دارد .هیستوپلاسموزیس منتشر یک حالت وخیم است که در صورت عدم درمان سبب مرگ در ۹۰٪ بیماران می شود.  آمفوتریپسین B اغلب در چنین شرایطی مصرف دارد. حتی علی رغم درمان،  آمار مرگ و میر بین ۷ تا ۲۳ درصد مشاهده می شود . همچنین کتوکونازول و ایتزکونازول ممکن است در افرادی که ضعف ایمنی ندارند نیز استفاده شود .  ولی با این حال جواب به درمان از آمفوتریسین B کندتر است و احتمال عدد بیماری هم بالاتر است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر دندان جلوی دهان من از نوع ماکرودنشیا میباشد هردکتری مراجعه کردم نتوانسته کاری برایم انجام دهد آیا قابل درمان است وچطور ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام بهار عزیز
   فتوگراف دندان خود را برام ارسال نمایین
   نظر قطعی بدم

 • تصویر کاربر شیوا پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دو ماهو بیست روزه زایمان کردم بعد هفت روز بعد زایمان فلج صورت گرفتم الان کنار لثه ام باد کرده سرم داغه و درد دارم دست و پاهام مورمور میشن ادرارم زیاد شده زبان و گلوم هم خیلی میسوزه چکار کنم سی تی اسکنم دادم مشکلی نبود باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام شیوای عزیز
   به ظاهر شما چندین مشکل را دارا می باشین
   بطوری که باید بررسی های جداگانه شوید
   لطفا با این شماره تماس بگیرید
   ۰۹۱۲۲۶۲۵۰۰۰

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  دندون من خیلی پوسیده یه طرفش کاملا رفته
  دندون آسیاب اولم که چسبیده به دندون عقلم.
  البته ریشه هنوز وجود داره ولی چون دندونم بزرگه و نصفش رفته خیلی اذیتم میکنه، شما میگید میشه حفظش کرد آیا؟ آسیاب جلوییش هم پر کردم. آقای دکتر واقعیتش گرون در میان برا همین نرفتم دکتر همیشه فقط درد کشیدم

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام رضا جان
   ظاهرا دندان شما قابل حفظ کردن نیست
   نسبت به خارج کردنش اقدام کنین

 • تصویر کاربر Amin پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  یک سال پیش به علت خرابی دندون ۵ فک بالا به دندانپزشک مراجعه کردم دکتر دندون۴ و ۵ رو با هم عصب کشی و ترمیم کردن .بعد از گذشت یک سال موقعی که ریشه ی دندون های ترمیم شده رو از روی صورت لمس میکنم درد خیلی شدیدی داره فکر میکردم با گذشت زمان خوب میشه اما نشد و خیلی ازار دهنده س
  علتش چی میتونه باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   امین جان سلام
   علائم عفونت هست به دکترتون مراجعه یک رادیوگرافی PA ازش بگیرن
   یا درمان ریشه مجدد
   یا جراحی رزکسیون همراه با درمان ریشه مجدد انجام دهند
   یادتون باشه راه درمان یشما انتی بیوتیک نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من بیماری پمفیگوس کنترل شده دارم چند روزی است که دندان درد درد لثه ام متورم وقرمز شده درد داره این جز بیماری من هست یا چیز دیگری است ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام لیلا عزیز
   قطعا ارتباطی به پمفیگوس ندارد
   به دکترتون مراجعه کنین و‌نسبت به مشکل دهان دندان اقدام نمایین

 • تصویر کاربر M شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام مدتی به دلیل عفونت داخلی و مشکلات کبد و گوارش در دو بیمارستان بستری بودم و مقدار زیادی آنتی بیوتیک خصوصا سرم میترونیدازول بهم تزریق شد،پس از مرخص شدن در مخاط گونه یک خط نازک سفید برفکی مانند بسیار کوچک دیده شد که مدتی می‌ماند و بعد برطرف میشد،الان حدود ۴ ماه است که بزرگتر و پایدار شده است،هنگام شستشو با جوش شیرین سفیدی رفع شده و یک زخم بسیار کوچک که حاوی دانه دانه سفید هست زیر آن دیده میشود و فردای شستشو دوباره سفیدی روی زخم را میپوشاند،گفتنی است که یکی از دندان های کناری ام بیرون زدگی نیز دارد که دقیقا به محل سفید شده برخورد میکند،نظر چند دکتر دندانپزشک این بود که زخم اصطکاکی است و جای نگرانی نیست،اما با مراجعه به پزشک مخصوص بیماریهای دهان گفتند که کل ضایعه را باید بردارد و به آزمایشگاه بدهد،خواستم نظر شما را هم بدانم،۳۳ ساله،سیگار میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   M عزیز سلام

   نظر من به برداشت بصورت نمونه برداری و فرستادن به پاتولوژیست هست

   حتما به نظر من احترام بگذارین

   و‌نمونه برداری کنین

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من مدتیه مفصلهام موقع باز کردن دهانم هماهنگ عمل نمیکنه و درد و گرفتگی در پشت گردنم دارم پیش متخصص رفتم عکسمو که دید گفت مشکلی نیست و مسکن نوشت ولی خوب نشده چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام مصطفی عزیز
   لطفا بفرمایین پیش چه متخصصی رجوع کردین

 • تصویر کاربر احمدپور شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من فلج بلز در سمت چپ صورت دارم،دندان شماره ۶ پایین سمت چپ دارای پوسیدگی است،آیا میتوانم برای درمان مراجعه کنم؟ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   احمدپور گرامی سلام
   چرا که نه
   انجام بدین فلج بلز هیچ کاری با درمان شما ندارد

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، من سال گذشته دندانم را پر کردم. و برای این امر به توصیه پزشک ابتدا نزد متخصص ریشه رفتم و بعد برای پر کردن دندان پیش دندان پزشک رفتم. باید عرض کنم که ازهمان ابتدا دندانم با وجود عصب کشی درد داشت بعد از یک هفته دردش کم شد، به تازه گی مشغول خوردن ی میوه سفت(هویج) که ناگهان چنان دردی گرفت که جلو چشمام سیاه شد، و بعد از 3 روز صورتم کم کم ورم کرد،
  خواهشمندم راهنماییم کنید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام مخمدرضا جان
   احتمالا ابسه زیر دندان دارین که نسبت به معالجه مقاوم هست
   پیش پزشک درمان ریشه برین احتمال درمان عصب کشی مجدد هست

 • تصویر کاربر بیتا شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشد خدمت شما من به علت اینکه مقدار خیلی کمی از گوشه دندان عقلم شکسته بود به دندانپزشک مراجعه کردم و بدون عکس گفتن باید عصب کشی بشه الان بعد از ۱۲ روز هنوزم تمام فک و صورت و گوشم درد شدید دارم و بدون مسکن نمیتونم دوام بیارم واین درد اصلا تموم نمیشه به نظر شما با کشیدن دندان این مشکلات حل میشه و کشیدن دندان عقل تاثیری در زیبایی فک داره یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام بیتا جان
   حتما صلاح به نگهداری دندان عقل بوده که دکتر گرامی اقدام به درمان کردن
   باید بررسی کرد علت درد چیست ؟ ایا ابسه هست یا درد با منشا التهاب
   براحتی قابل کنترل هست
   از دکتزتون بخواین که در صورت امکان با دارو درمانی مشکلتونو مهار کنند
   کشیدن عقل انقدر در فرم صورت تاثیر گذار نیست

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام هنگام خوردن پاستیل یا ته دیگ و...دندانم گزگز میکند علتش را لطف میکنید؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام علی جان
   احتمال ترک در دندان علائم دار هست
   احتمال بعدی سایش
   و بعدر پوسیدگی می باشد

 • تصویر کاربر ندا شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشد میخواستم ببینم که بهترین روکش دندان که هم استحکام و زیبایی داشته باشه کدومه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   ندای عزیز سلام
   زیرکونیا بسیار گزینه خوبی هست که در اوج زیباییی استحکام هم دارد

 • تصویر کاربر fateme چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من 22 سالمه حدودا 15 روزه که دندان عقل نهفته سمت چپ را کشیدم اما بشدت درد دارم و نمیتونم دهانم را باز و بسته کنم ، امروز که مراجعه کردم قرص های دیازپام و سفالکسین و دوتا آمپل بهم دادن اما خیلی میترسم که بدتر بشه
  نظر شما چیه؟ ممکنه عضله فکم به مشکل خورده باشه؟ چون انگار عضله قفل شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام فاطمه جان
   نه اصلا نیازی به نگرانی نیست
   به اینحالت تریسموس میگویند که شایع هست
   دستورات دارویی همینه
   اگر بعد ده روز بهبودی ندیدین با من تماس بگیرین

 • تصویر کاربر سالاری چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دهانم شش ماه بصور مداوم افت میزنه تا ط هفتم هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام سالاری عزیز
   چه تعداد
   ایا بزرگن یا کوچک
   لطفا قید شود

 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید فک پایین دندان یکی مونده به عقلم یه تیکه کوچیکش شکسته وپوسیده شده دندان پزشک گفته میتونم بکشم اما به خاطر ترس از دردش نمیرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام رهای عزیز
   با بی حسی ساده این کار قابل انجام هست اصلا جای ترس و نگرانی نیست

 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خداقوت.
  بنده عصب کشی دندان پنج پایین رو داشتم و کمی هم آبسه همراهش.
  بلافاصله بعد از اتمام عصب کشی درد فوق العاده شدی غیر قابل تحمل داشتم
  الان دو روز میگذره و هنوز نیمی از چونه ام بی حسه، خواستم سوال کنم از حضورتون که ایا تا این مدت بی حسی طبیعیه؟ و ایا ممکنه امکان اسیب عصبی باشه و علتش چی هست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام نیلوفر عزیز
   روند شما عادی نیست ممکن است عفونت عامل این بی حسی باشه چون زیر ریشه دندان پنج در قسمت جلوی ان ( مابین دندان پنج و‌چهار ) سوراخ ععصب چانه ای قراردارد که به چانه و لب پایین شما حس میدهد
   درد طبیعی هست بعد درمان ریشه
   به پزشکتون مراجعه کنین

 • تصویر کاربر سارای چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من دندون عقل و7 سطحی پرشده بود و کنارش عفونت داشت تازگیا الان دندون 7 مو عصب کشی کردم پر نشده هنوز فکم قفل شده باز نمیشه یعنی کم باز میشه نمیتونم چیزی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سارا بانوی مهربان
   به این حالت تریسموس یا گرفتگی فک گفته میشه که معمولا نیاز به درمان خاصی نداره
   اگر ظرف مدت هفت روز ازاد نشد با من هماهنگ شین

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  یه روز که صبح بیدار شدم کلا سمت چپ صورتم احساس درد داشتم طوری که حس میکردم تمام دندانهای فک بالا سمت چپ درد میکنه که تا شب بهتر شد ولی از اون به بعد حس میکنم که دندون شماره دو فک بالا سمت چپ لق شده و وقتی با دست حرکت میدمش حتی کم حرکت میکنه البته موقع گاز زدن و فشار اوردن به این دندون هم حساس درد خیلی کمی توی ریشه همین دندون دارم.
  واقعا چند یکی دو روزه فکرمو مشغول کرده
  اگه ممکنه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام امیر عزیز
   موردی که فرمودین کمی مشکوک‌به نظر میاد درد سمت چپ صورت هر چیزی میتونه باشه
   ولی دندان جلو که می فرمایین کمی لق هست رو حتما به یک متخصص لثه نشان دهید که ببینن میزان لقی و درد در محدوده نرمال هست یا نه

 • تصویر کاربر یلدا سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من به مدت 8 سال یا شایدم بیشتر یه توده گوشتی گوشه کناری زیانم ایجاد شد که اوایل کوچیکتر بود بعد از مدت این سالها مقداری بزرگتر شده و دوتا دونه کوچک دیگه هم کنارش دراومده دردی نداره به دکتر مراجعه کردم ام ار ای کردم و گفتند شبیه بافت زبانم هست و احتمالا فیبروم که باید برداشته بشه با بی حسی موضعی و بخیه اینم بگم که زیاد زبانم و گاز میگرفتم بدون عمد.سوالم اینکه باید بردارم اگه برداشته بشه دوباره در نمیاد یا بدتر نمیشهیا باعث بروز سرطان زبان نمیشه ؟ و اینکه بعد از برداشتن درد دارم میتونم حرف بزنم یا غذا بخورم؟ و یه مسله دیگه که من به جراح دهان مراجعه کردم گفتند توی مطب بطور سرپایی انجام میدن بنظرتون مشکلی نداره یا باید برم بیمارستان
  خیلی خیلی ممنون میشم به همه سوالاتم جواب بدید بسیار نگرانم و مدتی زندگیم از حالت عادیش خارج شده تا الان پیش 3تا دکتر رفتم هر 3 همینو گفتن لطفا راهنماییم کنید.سنم هم 28 سال هست
  عکسی که براتون فرستادم شبیه دونه من هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام یلدا جان
   بله به این زائده ها ضایعات تحریکی یا اصطکاکی گفته میشود
   که در اثر ترومای مزمن مثل گاز گرفتن و اصطکاک مزمن ایجاد میشه
   درسته درمانش جراحی هست
   ضایعه خوش خیمه و براحتی دررمطب انجام میگردد

 • تصویر کاربر مهرشاد سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من دندون عقل م رو دیروز جراحی کردم نزد متخصص
  حالا غدد لنفاوی زیر گردن م شدید سفت شده و درد میکنه
  علت ش چیه ؟خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مهرشاد عزیز
   مشکلی نیست
   اگر بعده هفت روز کاهش پیدا نکرد به من گزارشدهید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر