هیستوپلاسموزیس

Histoplasmosis

هیستوپلاسموزیس، شایعترین بیماری قارچی سیستمیک در ایالت متحده و در کشور عزیزمان از شیوع بالایی برخوردار است. که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد می شود. همانند انواع دیگر قارچهای پاتوژن، هیستوپلاسماکپسولاتوم هم دو شکل است، به فرم ییستی در درمان بدن انسان میزبان رشد می کند و فرم مولد در محیط طبیعت وجود دارد.

نواحی مرطوب و خاک غنی شده با مدفوع پرندگان و خفاش محیط های مناسب جهت رشد این ارگانیسم هستند. این نوع تمایل به شرایط خاص محیط زندگی نشان می دهد که چرا هیستوپلاسموزیس به طور آندمیک در اطراف رودخانه های حاصل خیز دره ها دیده می شود ( مانند ناحیه ای که توسط رودخانه های اهایو و می سی سی پی در ایالات متحده آبیاری می شود) دانه های معلق این ارگانیسم در هوا به مجاری انتهایی هوایی شش ها راه پیدا می کنند و در آنجا رشد می کنند. سالانه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ دیگر دنیا مانند جنوب و مرکز آمریکا، اروپا و آسیا نیز موارد زیادی گزارش شده است . مطالعات اپیدمیولوژیک در نواحی آندمیک ایالات متحده نشان می دهد که ۸۰٪ تا ۹۰٪ مردم این نواحی به این عفونت آلوده شده اند.

نماهای بالینی و رادیگرافیک:

بیشتر موارد هیستوپلاسموزیس یا بدون علائم بالینی هستند یا آنچنان خفیف هستند که نیازی به درمان پزشکی ندارند . تظاهر بیماری به میزان هاگ استنشاق شده، سیستم ایمنی میزبان و شاید به گونه هیستوپلاسماکپسولاتوم بستگی دارد. بیشتر افرادی که در مواجهه با میکروارگانیسم هستند نسبتا سالم هستند و تعداد زیادی از هاگ استنشاق نکرده اند، بنابراین سرماخوردگی ۱ تا ۲ هفته ای هستند.

هاگهای استنشاق شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت توسط ماکروفاژها فاگوسیته می شوند و ایمنی اختصاصی مربوط به لنفوسیت های T در مدت ۲ تا ۳ هفته ایجاد می شود. آنتی بادریهای ضد ارگانیسم اغلب چندین هفته دیرتر ایجاد می شوند.  با این سیستم دفاعی،  میزبان اغلب قادر است که ارگانیسم مهاجم را تخریب کند. با این وجود گاهی ماکروفاژها قارچها را احاطه می کنند و سالها بعد ارگانیسم زنده می تواند بروز پیدا کند . بنابراین بیماران که در مناطق آندمیک زندگی می کنند می توانند بیماری اکتسابی داشته باشند سالها بعد در یک منطقه جغرافیایی دیگر و زمانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده،  آنرا بروز دهند.

هیستوپلاسموزیس حاد:

یک عفونت خود محدود شونده ریوی است که تنها در ۱٪  افرادی که تعداد کمی هاگ را استنشاق کرده اند ممکن است ایجاد شود.  در شرایط مواجهه با غلظت بالای هاگها حدود ۵۰ تا ۱۰۰٪ افراد ممکن است علائم حاد را نشان بدهند نتیجه این علائم ( مثلا تب،  سردرد،  میالژی،  سرفه های غیر پروداکتیو،  بی اشتهایی) ایجاد بالینی شبیه به آنفولانزا می باشد.  بیماران اغلب برای دو هفته مریضی هستند البته کلسیفیکا سیون  غذا لنفاوی هیلار ممکن است بصورت اتفاقی در تصاویر رادیوگرافیک سینه بیماران سالها بعد یافت شود.

هیستوپلاسموزیس مزمن :

این فرم به طور ابتدایی ریه را درگیر می کند و نسبت به فرم حاد شیوع بسیار کمتری دارد.  این فرم اغلب مسن ، آمقیزماتوز ، سفید پوستان یا افراد  دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ سفید پوستان یا افراد دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ بالینی مشابه سل است . بیماران واضحا سرفه، کاهش وزن  ، تب ، اختلال تنفسی ، درد قفسه سینه،  هموپتزیس ، هموپتزیس،  ضعف و خستگی را نشان می دهند .  Roentgeoograms های قفسه سینه ارتشاح لوب فوقانی ریه و حفره دار شدن را نشان می دهند.

هیستوپلاسموزیس منتشر:

از انواع حاد و مزمن هم بسیار شیوع پایین تری را دارد و در یک نفر از دو تا پنج هزار نفری که علائم حاد را دارند ، ایجاد می شود . این حالت با گسترش پیشرونده غفونت به مناطق خارج ریوی ایجاد می شود . در برخی نواحی بخش های زیادی از ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰٪ مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز فرم منتشر بیماری ایجاد می شود . بافتهایی دستگاه گوارش ، سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها و مخاط دهان . درگیری آدرنال ممکن است هیپوآدرنوکورتیسیسم بدهد .

اغلب ضایعات دهانی هیستوپلاسموزیس در فرم منتشر آن اتفاق می افتد و شایعترین محلهایی که در دهان گرفتار می شود عبارتند: زبان ، کام و مخاط باکال . بیماری عمدتا به صورت یک زخم دردناک متغیر و منفرد بروز می کند که هفته ها طول می کشد ، با این حال بعضی ضایعات ممکن است به صورت یک سطح غیر منظم سفید یا اریتمازتوز ظاهر شوند . ضایعات زخمی دارای لبه های برگشته و سفتی هستند و از لحاظ بالینی از بدخیمی غیر قابل افتراقند.

درمان و پیش آگهی :

هیستوپلاسموزیس حاد به دلیل خود محدود بودن نیاز به درمان اختصاصی جز اقدامات حمایتی مانند مسکن و ضد تب ندارد . اغلب بیماری درمان نمی شود زیرا نشانه ها بسیار غیر اختصاصی هستند و تشخیص هم به طور قطعی مسجل نمی شود. بیماران با هیستوپلاسموزیس مزمن علی رغم اینکه نیمی از آنها خودبخود خوب می شوند معمولا نیاز به درمان دارند . اغلب ضایعات ربوی پیشرونده هستند و در صورت عدم درمان احتمال مرگ تا ۲۰٪ موارد وجود دارد . درمان انتخابی آمفوتریپسین داخل وریدی است هر چند احتمال صدمه به کلیه در اثر این درمان وجود دارد . در بیمارانی که ضعف ایمنی ندارند برای جلوگیری از عوارض زیاد می توان از کتوکونازول استفاده کرد.

تریازول به همراه ایتزکونازول نیز برای درمان می تواند استفاده شود . به نظر می رسد این ماه از کتوکونازول موثرتر است و اثرات سمی ‌کمتری نیز دارد .هیستوپلاسموزیس منتشر یک حالت وخیم است که در صورت عدم درمان سبب مرگ در ۹۰٪ بیماران می شود.  آمفوتریپسین B اغلب در چنین شرایطی مصرف دارد. حتی علی رغم درمان،  آمار مرگ و میر بین ۷ تا ۲۳ درصد مشاهده می شود . همچنین کتوکونازول و ایتزکونازول ممکن است در افرادی که ضعف ایمنی ندارند نیز استفاده شود .  ولی با این حال جواب به درمان از آمفوتریسین B کندتر است و احتمال عدد بیماری هم بالاتر است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزانه شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن باردارهستم ودندان جلویم شکسته بودپارسال اونوپرکردم ولی الان لق شده ومیخوادبریزه من میتونم دوباره پرش کنم چون دندان جلویم هستش برای همین نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام فرزانه عزیز
   مشاوره از دکتر زنان بگیرین در صورت امکان و اجازه دررمطب پرش کنین

 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر شبتون بخیر.
  مادرم نزدیک ۴ ماهه از دندون دردی که گاهی میاد سراغشون رنج میبره.
  دندونشون لق شده و بین همین دندون که لقه و دندون کناری یخورده کرم خورده شده.
  امکانش هست اینو خودشون بکشن؟ یا حتمن باید برن دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام فاطمه عزیز
   حتما و حتما دکتر این کشیدنو انجام بدن

 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت اقای دکتر.ببخشید سوال داشتم در مورد دندان دخترم.دندان بالائیش یکیش در اومده اون یکی هنوز تاول کرده در نیومده مشکل داره یا نه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام ستاره عزیز
   من سن دقیق دختره شمارو نمیدونم
   ولی فکر کنم دچار هماتوم رویشی شده که مشکل خاصی نیست
   در صورت امکان با دوربین موبایلعکسشو برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر مینا شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من دندانم ایمپلنت کردم ولی روکش نچسبوندم و حالا بارداری هستم . امکان انجام روکش هست . ؟؟؛ برای جنین مشکل پیش نمیاد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام مینا جان
   تا مرحله زایمان موفق
   و سه ماه بعد از زایمان صبر کنین ادامه درمان بعد از ان باشد

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام سه ماه پیش چند تا دندون کشیدم جای دندان خوب شده ولی دردمیکنه علتش چیه وداخل لپ جای امپول بیحسی خون مرده دردناک میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام لیلای عزیز
   قبل از هر چیز یک عکس opg تهیه کنین برام‌ارسال کنین

 • تصویر کاربر نیکا شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چندروزیه ک فک سمتم چپم گرفته وموقع غذاخوردن نمیتونم دهانم رودرست بازکنم علتش چیه؟؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام نیکا جان
   دندان عقل شایعترین علتش هست ( لثه روی دندان عقل دچار عفونت میگردد)
   به دکتر جراحتون مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر ارمان شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من الان ۵ روز هست با درد شدید لثه پایین سمت راست مواجه هستم که امروز به لثه بالایی هم کشیده شده ظمنا من ۲۶ سالمه و امروز متوجه شدم که دندان عقل سمت راست بالا رو در نیاوردم دکتر خیلی شدید هست درد چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام ارمان‌گرامی
   دهان شویه
   همرا ه با اموکسی سیلین هر هشت ساعت کپسول ۵۰۰
   در صورتی که حساسیت ندارین استفاده نمایین
   در صورت بر طرف نشدن به دکترتون مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر سامی شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتربچه من به تازگی اولین دندون دائمیش درومده وامروز به خاطرضربه ای که توبازی خورده یه کم لق شده؟چه بایدبکنم؟توروخدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام سامی عزیز
   سنشون چقدر است
   ودر ضمن با انگشت تمیز دندان اگر جابجا شده در سر جای خودش قرار داده بشه و‌به دکتر اطفال مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر طاهره شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید تقریبا دوماه کنار زبانم برآمدگی هایی ایجاد شده و انتهای زبانم چندتا دونه زده نمیدونم اینا آفت یا زگیل، دردو سوزش زبانم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام طاهره عزیز
   از این موارد در شرایطی مه دهان خشک هست عکسی تهیه کنین
   و برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر محترم من سه سال پیش ۳الی ۴تا از دندانهامو سطحی در دندانپزشکی خاتم الانبیا (شهرستان سمنان)پیش دکتر متخصص پرکردم. بعد سه سال برای ویزیت و مراجعه دوباره به خاتم الانبیا و عکس گرفتن، دکتر معاینه کرد و همون دندان که سه سال پیش سطحی پر کرده بودم (فک بالا سمت راستم روی دندان ۶و بین دندان ۵و۶)گفت دندان (فک بالا سمت راستم شماره ۵به عصب کشی نیاز داره)که یک جلسه عصب کشی کردم، آیا این دندانی که عصب کشی کردم به روکش نیاز داره یانه؟!آیا هر عصب کشی باید روکش بشه؟! وهمچنین دکتر مربوطه گفت دندان (فک بالا سمت چپم شماره ۲)نزدیک به عصب کشی رسیده ولی سطحی توی یک جلسه جداگانه پر کرد و گفت بقیه دندان هایت سالم هست و فقط دندان عقل (فک بالا سمت چپم)باید کشیده بشه که پیش یک دکتر جراح فک و صورت کشیدم. الان بعد چند هفته موقع استفاده از چیزهای شیرینی احساس درد بین یکی از دندان های (فک پایین سمت چپم شماره ۴و۵)میکنم ضمنا توی همین قسمت بین دندان شماره ۵و۶را سه سال پیش سطحی پر کرده بودم. آیا درد منشاش پر کردگی قدیمی هست؟!یا اینکه دندان جدیدی عاجش باز شده ؟! آقای دکتر دندان های فک پایینم به علت اینکه فکم کوچک هست خیلی کج و وج هست آیا ارتودنسی واجب هست و قبل ارتودنسی اگه فضا بین دندان ها خیلی کم باشه نیاز هست یکی از دندان ها کشیده بشه؟!واینکه هر سال جرم گیری کنیم ضروری هست یانه؟!ببخشید سوالاتم خیلی زیاد شد با تشکر فراوان از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام محمد عزیز
   هر دندانی که درمان ریشه یا عصب کشی گردد نیاز به روکش ندارد فقط دندانهایی پس از عصب کشی روکش میگردند که بافت زیادی از دست داده اند و با پر کردگی تنها قادر به درمان تاج مباشیم
   ارتودنسی. انجام دهین

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم بیماری سارکوم کاپوسی دارد خواستم اگه میشه دکتر خوب معرفی کنید در تهران ممنون میشم؟
  درمان در کدام کشور به خوبی انجام میشه ؟
  ساکن آبادان هستیم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام حسین عزیز
   به جراحان فک و صورت میتوان اعتماد کرد
   دکتر حسین بهنیا
   دکتر ارش خجسته
   دکتر حمید محمود هاشمی

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خانم باردارهستم ودرسه ماهه دوم بارداری ام.چندروزی هست دندانم دردمیکنه وبرای تسکین آن بایدچه دارویی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام زهرای عزیز
   استامینوفن ساده
   در سه ماهه دوم منوط به کسب اجازه از دکتر زنان میتوانین به درمان دندان بپردازین

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  زمان خمیازه ماهیچه زیر چانه گرفته میشه و درد شدیدی حاکم است
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   حسین عزیز سلام
   معمولا وقتی تعداد خمیازه ها زیاد میشه این حالت پیش می اید
   که ناشی از اسپاسم عضله هست و‌معمولا مشکلی خطاب نمیشه
   اکر ادامه پیدا کرد به دندان پزشک مراجعه کنین

 • تصویر کاربر Mali شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من دندان عقل آرواره بالا سمت چپ ام در حال در آمدن عه و لثه های همان قسمت متورم و دردناک شده و باعث شده اند فک ام بیشتر از۳سانت باز نشه همچنین درد گلو در همان سمت هم دارم لطفا راهنماییم کنین چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام mail
   دهان شویه همراه با انتی بیوتیک اموکسی سیلین و مترونیدازول هر هشت ساعت از هردو ، یک عدد میل کنین
   و در صورت بدتر شدن شرایط به جراح فک و صورت مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده یک ماه پیش رابطه جنسی داشتم دهانی بیضه سمت چپم باد کرده بود رفتم دکتر گفت سوزاک گرفتی قرص دادنتونستم قرصامو خوب بخورم گلوم درد میکنه ته گلوم سفید شده وتب دارم چی کارکنم میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام علی جان
   بیماری سوزاک بیماری سختی هست
   دوباره به دکتر مراجعه کنین و داروهاتونو از دوباره میل کنین کرد چون عوارض این بیماری وحشتناک است و بعضی هاش غیر قابل جبذان

 • تصویر کاربر roni شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد چسبي كه بالا ذكر كردين AHL Generic از كجا تهيه كنم هيجا نيس
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام roni گرامی
   از کالای دندان پزشکی
   همه فروشندگان معتبر کالای دندان پزشکی دارند

 • تصویر کاربر شیوا شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من دندان عقل های فک پایینم نهفته در ریشه است و به صورت افقی رشد کرده آیا برای ارتودنسی باید جراحی کنم چون هیچ درد و تورمی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام شیوای عزیز
   حتما قبل ارتودنسی جراحی دندان عقل را انجام دهید
   که منجر به برگشت مشکلات پس ازپایان درمان ارتودنسی نشه

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  حدود یکماه میشه که توی دهانم چند تا دانه سفید رنگ و برجسته دیدم با توجه به عکسهای که فرستادم احتمالش هست این ضایعات زگیل باشن یا چیز خطرناکی باشند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام حامد عزیز
   تصویر واضح نیست
   ولی با توجه به تصویر ناواضح من‌چیزه خاصی مشاهده نکذپم

 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  بعد از حدود یک هفته که دندانم را پر کردم فکم دچار گرفتگی شد و کم باز میشه. هیچ دردی هم نداره. فقط در موقع غذا خوردن دهان کامل باز نمیشه(البته روزهای اول پس از پرکردن مشکل نداشتم) الان هم 6 روز با وجود استفاده از کمپرس آب گرم بهبود پیدا نکرده. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  از راهنمایی جنابعالی سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام بهمن عزیز
   دچار گرفتگی فک هستین و‌معمولا جدی نیست
   با قرار دادن یک انگشت بین دندان ها و تامل و دوباره قرار دادن انگشت بعدی این مشکل تا حد زیادی مرتفع خواهد شد
   در وطب از ابس‌لانگ استفاده میکنیم شماره تلفن بدهین تا در چنل تصویری اموزشتون دهم
   Mahyardentalcenter این اینستای من هست در اینجا ویدئو‌ی مربوط به این درمان را خواهم گذاشت

 • تصویر کاربر حیدر شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید دکتر من حدود ۵ سال پیش ۶ دندان جلورو روکش کردم الان ک یکی از دندانهای زیرش شکست و روکش ازاد شد تویه دندان ک شکست یک پیچ بود ایا این طبیعیه اخه پیچه باعث زنگ زدگی شده بود و دندانو پوسونده بود
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام حیدر عزیز
   این پین ها از جنس برنج هستن و‌باعث‌پوسیدگی نمیشوند
   پین شکسته یعنی زیر فشار بالایی دندان قرار گرفته است
   در مجموع به دکتر مراجعه کرده قابل درمان میباشد

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر