هیستوپلاسموزیس

Histoplasmosis

هیستوپلاسموزیس، شایعترین بیماری قارچی سیستمیک در ایالت متحده و در کشور عزیزمان از شیوع بالایی برخوردار است. که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد می شود. همانند انواع دیگر قارچهای پاتوژن، هیستوپلاسماکپسولاتوم هم دو شکل است، به فرم ییستی در درمان بدن انسان میزبان رشد می کند و فرم مولد در محیط طبیعت وجود دارد.

نواحی مرطوب و خاک غنی شده با مدفوع پرندگان و خفاش محیط های مناسب جهت رشد این ارگانیسم هستند. این نوع تمایل به شرایط خاص محیط زندگی نشان می دهد که چرا هیستوپلاسموزیس به طور آندمیک در اطراف رودخانه های حاصل خیز دره ها دیده می شود ( مانند ناحیه ای که توسط رودخانه های اهایو و می سی سی پی در ایالات متحده آبیاری می شود) دانه های معلق این ارگانیسم در هوا به مجاری انتهایی هوایی شش ها راه پیدا می کنند و در آنجا رشد می کنند. سالانه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ دیگر دنیا مانند جنوب و مرکز آمریکا، اروپا و آسیا نیز موارد زیادی گزارش شده است . مطالعات اپیدمیولوژیک در نواحی آندمیک ایالات متحده نشان می دهد که ۸۰٪ تا ۹۰٪ مردم این نواحی به این عفونت آلوده شده اند.

نماهای بالینی و رادیگرافیک:

بیشتر موارد هیستوپلاسموزیس یا بدون علائم بالینی هستند یا آنچنان خفیف هستند که نیازی به درمان پزشکی ندارند . تظاهر بیماری به میزان هاگ استنشاق شده، سیستم ایمنی میزبان و شاید به گونه هیستوپلاسماکپسولاتوم بستگی دارد. بیشتر افرادی که در مواجهه با میکروارگانیسم هستند نسبتا سالم هستند و تعداد زیادی از هاگ استنشاق نکرده اند، بنابراین سرماخوردگی ۱ تا ۲ هفته ای هستند.

هاگهای استنشاق شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت توسط ماکروفاژها فاگوسیته می شوند و ایمنی اختصاصی مربوط به لنفوسیت های T در مدت ۲ تا ۳ هفته ایجاد می شود. آنتی بادریهای ضد ارگانیسم اغلب چندین هفته دیرتر ایجاد می شوند.  با این سیستم دفاعی،  میزبان اغلب قادر است که ارگانیسم مهاجم را تخریب کند. با این وجود گاهی ماکروفاژها قارچها را احاطه می کنند و سالها بعد ارگانیسم زنده می تواند بروز پیدا کند . بنابراین بیماران که در مناطق آندمیک زندگی می کنند می توانند بیماری اکتسابی داشته باشند سالها بعد در یک منطقه جغرافیایی دیگر و زمانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده،  آنرا بروز دهند.

هیستوپلاسموزیس حاد:

یک عفونت خود محدود شونده ریوی است که تنها در ۱٪  افرادی که تعداد کمی هاگ را استنشاق کرده اند ممکن است ایجاد شود.  در شرایط مواجهه با غلظت بالای هاگها حدود ۵۰ تا ۱۰۰٪ افراد ممکن است علائم حاد را نشان بدهند نتیجه این علائم ( مثلا تب،  سردرد،  میالژی،  سرفه های غیر پروداکتیو،  بی اشتهایی) ایجاد بالینی شبیه به آنفولانزا می باشد.  بیماران اغلب برای دو هفته مریضی هستند البته کلسیفیکا سیون  غذا لنفاوی هیلار ممکن است بصورت اتفاقی در تصاویر رادیوگرافیک سینه بیماران سالها بعد یافت شود.

هیستوپلاسموزیس مزمن :

این فرم به طور ابتدایی ریه را درگیر می کند و نسبت به فرم حاد شیوع بسیار کمتری دارد.  این فرم اغلب مسن ، آمقیزماتوز ، سفید پوستان یا افراد  دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ سفید پوستان یا افراد دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ بالینی مشابه سل است . بیماران واضحا سرفه، کاهش وزن  ، تب ، اختلال تنفسی ، درد قفسه سینه،  هموپتزیس ، هموپتزیس،  ضعف و خستگی را نشان می دهند .  Roentgeoograms های قفسه سینه ارتشاح لوب فوقانی ریه و حفره دار شدن را نشان می دهند.

هیستوپلاسموزیس منتشر:

از انواع حاد و مزمن هم بسیار شیوع پایین تری را دارد و در یک نفر از دو تا پنج هزار نفری که علائم حاد را دارند ، ایجاد می شود . این حالت با گسترش پیشرونده غفونت به مناطق خارج ریوی ایجاد می شود . در برخی نواحی بخش های زیادی از ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰٪ مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز فرم منتشر بیماری ایجاد می شود . بافتهایی دستگاه گوارش ، سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها و مخاط دهان . درگیری آدرنال ممکن است هیپوآدرنوکورتیسیسم بدهد .

اغلب ضایعات دهانی هیستوپلاسموزیس در فرم منتشر آن اتفاق می افتد و شایعترین محلهایی که در دهان گرفتار می شود عبارتند: زبان ، کام و مخاط باکال . بیماری عمدتا به صورت یک زخم دردناک متغیر و منفرد بروز می کند که هفته ها طول می کشد ، با این حال بعضی ضایعات ممکن است به صورت یک سطح غیر منظم سفید یا اریتمازتوز ظاهر شوند . ضایعات زخمی دارای لبه های برگشته و سفتی هستند و از لحاظ بالینی از بدخیمی غیر قابل افتراقند.

درمان و پیش آگهی :

هیستوپلاسموزیس حاد به دلیل خود محدود بودن نیاز به درمان اختصاصی جز اقدامات حمایتی مانند مسکن و ضد تب ندارد . اغلب بیماری درمان نمی شود زیرا نشانه ها بسیار غیر اختصاصی هستند و تشخیص هم به طور قطعی مسجل نمی شود. بیماران با هیستوپلاسموزیس مزمن علی رغم اینکه نیمی از آنها خودبخود خوب می شوند معمولا نیاز به درمان دارند . اغلب ضایعات ربوی پیشرونده هستند و در صورت عدم درمان احتمال مرگ تا ۲۰٪ موارد وجود دارد . درمان انتخابی آمفوتریپسین داخل وریدی است هر چند احتمال صدمه به کلیه در اثر این درمان وجود دارد . در بیمارانی که ضعف ایمنی ندارند برای جلوگیری از عوارض زیاد می توان از کتوکونازول استفاده کرد.

تریازول به همراه ایتزکونازول نیز برای درمان می تواند استفاده شود . به نظر می رسد این ماه از کتوکونازول موثرتر است و اثرات سمی ‌کمتری نیز دارد .هیستوپلاسموزیس منتشر یک حالت وخیم است که در صورت عدم درمان سبب مرگ در ۹۰٪ بیماران می شود.  آمفوتریپسین B اغلب در چنین شرایطی مصرف دارد. حتی علی رغم درمان،  آمار مرگ و میر بین ۷ تا ۲۳ درصد مشاهده می شود . همچنین کتوکونازول و ایتزکونازول ممکن است در افرادی که ضعف ایمنی ندارند نیز استفاده شود .  ولی با این حال جواب به درمان از آمفوتریسین B کندتر است و احتمال عدد بیماری هم بالاتر است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رها یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی من ۲۲سالمه ولی کل دندان هام خرابه هرجا رفتم گفتن باید دندان مصنوعی بزاری منم از اونجا که سنم کمه دوس ندارم دندان مصنوعی بزارم میخواستم ببینم ایا راهی هس که دندان مصنوعی نزارم یا اپلنت کنم اگه هزینش چقدر میشه ممنون میشم اگه هزینش رو بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام رهای عزیز
   لطفا رادیوگرافی فکتون رو برام عکس بگیرین و بفرستین
   تا ببینم ایا امکان درمان هست و‌اگر هست ببینم چه راه کاری بهتر است

 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  راههای درمان لیپوما تومور خوش خیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام اسمعیل زاده عزیز
   درمانش جراحی هست
   ولی در بعضی موارد باید حتی دست کاری نشود

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر میخواستم بپرسم من بیشتر از یه ماهه دندان عقل بالا سمت راست را کشیدم و دندان شماره 4 بالا را عصب کشی و پر کردم تقریبا از دو هفته بعد کشیدن دندان عقل دچار گرفتگی فک و درد خفیف میشوم و موقع جویدن غذا و باز و بسته کردن دهان کمی مشکل دارم این وضعیت خسته کننده شده به نظر شما باید چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام‌محمد عزیز
   پیش دکترتون نشریف ببرین
   و بخواین با حرکات فیزیلوژیک محدودیت باز شدن فکتون را اصلاح کنن

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید.آیا بیماری اریتم مولتی فرم نوع خفیف ، درمان قطعی یا درمان گیاهی و خانگی دارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام الهام جان
   اریتم مواتی فرم خفیف منظورتون کدام هست؟
   در هر صورت راهکار های دارویی گیاهی را به عنوان کمکی می پسندم وای داروی اصلی نه

 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید. دختر یکساله ای دارم که تقریبا دو ماهه که یک دندان ریز، پشت [ و درست وسط ] دندانهای پیش بالا ، در آورده، چیکار باید کرد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام الهام عزیز
   لطفا عکس فتوگراف دندان را برام ارسال کنین
   تا نظر درست بدم

 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. با توجه به عکس دندان هایم، میخاستم بپرسم کدام یک از دندان هایم پوسیدگی دارد و نیاز به پر کردن سطحی یا عصب کشی دارد و هم چنین بپرسم وضعیت دندان های عقلم چطور است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام شهرام عزیز
   رادیوگرافی در بهترین حالت با ضریب ۴۰ درصد صحت قابلیت تشخیص دارد پس من مواردی که میگم رو در نظر داشته باشین برای بقیه موارد میشه از رادیوگرافی های بایت وینگ یا پری اپیکال کمک گرفت پنج و شش پایین سمت راست خرابه
   و چهار بالا خیلی خرابه سمت راست ممکنه به عصب بخوره چهار بالا سمت چپ از دیواره پشت خرابه ولی به عصب نمیخوره

 • تصویر کاربر mojtaba چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من در کودکی یکی از دندان های پیشین را ازد دست داده ام و دیگرا ندندان های جای انرا پر کرده اند
  ایا امکان اصلاح وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   مجتبی عزیز سلام

   اصلا به این صورت نمیتوانم نظر قطعی بدم در صورت امکان باید معاینه حضوری شین تا بتوانم کمک باشم

 • تصویر کاربر ماه چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت پزشک محترم.من حدودا۲سال پیش که دندان عقل نهفته جراحی کردم حالا در محل جراحی یه برآمدگی کوچکی ایجاد شده ک سفت هستش و بی درد.این برآمدگی چی هست؟ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ماه عزیز
   میتونه بافت گوشتی سفت باشه که بهش فیبروز گفته میشه
   یا میتونه برجستگی استخوان
   یک عکس فتوگراف بگیرین برام سند کنین تا نظر قطعی تر بدم

 • تصویر کاربر محمدعلی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  من از شما دو سوال داشتم:
  1)بین دو دندان جلویی من خرابی پدیدار شده و که در عکس پیداست،میخواستم بدونم راه تعمیر این دندان به چه صورته ؟ هزینه دندانپزشکی برای آن چقدره؟ من سال دیگه قصد رفتن به نظام رو دارم آیا راهی وجود داره که بعد از تعمیر زیاد نمایان نباشه و به مشکل بر نخورم؟

  2)دندان های پایینی آسیاب خرابی برداشته و انگار فرو رفته آیا نیاز به دندان پزشک دارد یا با راه های ساده هم میشود ترمیم کرد؟ اگه راه ساده ای وجود دارد ممنون میشم بگویید واگرنه هزینه ترمیم این دندان ها چقدر است؟

  3)شکستگی کوچکی که روی دندان جلوی من است راه ترمیم دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام دوست عزیز
   بله راهکارش ترمیم با مواد همرنگ دندان است طوری که اصلا پیدا نباشه
   بله دندان های پایین قابل درمان هستن
   شکستگی ها اگر که مراقبت کنین بله راه ترمیمش وجود دارد

 • تصویر کاربر موسوی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من دندون عقل م رو هشت روز پیش جراحی کردم ولی هنوز فک م کامل باز نمیشه و درد دارم در ناحیه ی فک
  راه حل ش چیه
  زمان میبره خوب بشه یا ورزش بدم فک م رو
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام موسوی گرامی
   بله زمان میبره تا به حالت اول باز گردد
   ولی ورزش نه با دادن حرکات فیزیولوژیک میشه کم کم فک را باز نمود

 • تصویر کاربر sahar.a چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر.من دندان عقل بالام کج دراومده .نمیدونم بکشمش یا ن.یکیشو کشیدم.
  راسته میگن اگر دندان عقل نباشد دندانهای دیگر عقب نشینی میکنند؟؟؟میترسم بعدا مشکلی پیش بیاد.لطفا راهنماییم کنید؟؟؟؟مچکرم....
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام دوست خوبم
   اگر مورد کشیدن باشد درنگ نکنین
   ولی در مورد سوال دوم نه معمولا دندان های دیگر عقب نشینی نخواهند کرد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۸سال قبل یکی ازدندان جلوی فک بالای دهانم آسیب دیدوقسمتی از آن شکست بعداز مراجعه بدکتر وعصب کشی روکشی برام گذاشتند که رنگ آن به مرور زرد شد میخواستم الان روکش بزنم چه روکشی مناسب است که به مرور زمان زرد نشود وچه قیمتی هست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام محمد جان
   روکش کردین یا پر کردن با مواد همرنگ دندان را انجام دادین؟
   چون روکش اصلا رنگ پذیر نیست
   ولی در مجموع بهترین روکش ها در منطقه زیبایی زیرکونیا هست

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما دکتر عزیز. من یکی از دندان هام روکشش دراومده البته با دندان و پایه ی که درون اوت هست. خاستم بدونم قابل چسب زدن هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام علی عزیز
   نه به هیچ وجه
   حتما دوباره بازسازی شود
   بعد مجددا روکش گردد

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر امیدوارم همیشه سلامت باشید بنده در 15 آبان 97 یک ارتباط با خانومی داشتم که روسپی بودن که 10 روز بعد زیر گردنم سفت شو و 5 روز بعد خوب شد و دهانم شروع کرد به آفت زدن و اینکه آزمایش های هپاتیت و ایدز بنده اعم از پی سی ار در دوهفته اول و الایزا نسل4 در ماه اول تا هشتم همگی منفی بودند حالا هم روی زبانم سفید میشه و با مسواک کمتر میشه به نظر شما مشکلی منو تهدید میکنه آیا علائم اچ ای وی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام مهدی عزیز
   واقعا نمیشه به اینصورت نظر داد
   مورد شما مشکوک هست به یک متخصص عفونی سریعا مراجعه کنین

 • تصویر کاربر کیمیا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود خدمت آقای دکتر عزیز. پدر من چند روز پیش ایمپلنت انجام دادن.با اینکه چند روز گذشته اما لب پایین اشون بی حس هست خواستم بدونم این بی حسی تا کی ادامه داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام کیمیای عزیز
   امکانش هست رادیوگرافی بعد از قرار دادن ایمپلنت رو برام ارسال کنین
   به اینصورت راحت تر نظر خواهم داد
   ولی در غیر اینصورت بسته به فشار روی عصب می تواند عیر قابل برگشت یا برگشت پذیر باشد

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر چند ماه هست دندانام سالمن اصلنم دندانپزشکی نرفتم ولی چند ماهه دندان های جلویم تیر میکشن خیلیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام امیر علی عزیز

   احتمالا یا سایش در ناحیه طوق دارین ( جایی که ریشه به تاج ختم میشه ) یا ترک به دندان پزشک مراجعه کنین لطفا

 • تصویر کاربر حمیده چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده یکسال پیش دندان عقل فک پایین رو کشیدم الان چند ماهی هست که استخوان فکم بیرون زده. چون قصد بارداری دارم میخواستم ببینم این موضوع دردسر سازهست یانه. بعضی اوقات اذیتم میکنه. به دکتر هم نشون دادم گفتن چیز خاصی نیس. تا کجا جای رشد داره.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام حمیده عزیز
   میشه تز طریق جراحی ان را بر داشت یا صافش کرد
   در غیر اینصورت زمان بدین معمولا خود به خود کاهش پیدا میگند
   در هر صورت با بهرداری منافاتی ندارپ

 • تصویر کاربر فافا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 11 روزه عمل کاشت ایمپلنت دندان 6 فک پایین سمت چپ انجام دادم.بعد عمل دچار بیحسی لب و چانه شدم.
  پیش دکترم رفتم عکس نوشت....بعد دیدن عکس گفتن عصب حسی آسیب ندیده و این بی حسی به مرور خوب میشه
  چیکار کنم که درمانم تسریع بشه و حس لب و چانه ام برگرده...خیلی نگرانم...کمکم کنین...سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام فافای عزیز
   امکانش هست تصویر رادیوگرافی را عکس بگیرین برام ارسال کنین
   در مجموع از فشار روی عصب تا اسیب میتواند متغیر باشد و این بی حسی را ایجاد کند
   شماره خود را بدهید چون انقدر در مورد این موضوع سوال شده من یک ویدیو توی چنل بگذارم و شما را اد کنم

 • تصویر کاربر تهمینه چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دندون عقلم که نیمه پنهان بود جراحی کردم وموقع بیرون امدن دندان خورد شد الان یه هفته شده فکم قفل شده نمیتونم غذابخورم وفقط انتی بیوتیک مصرف دارم دیگه معدم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام تهمینه عزیز
   به این وضعیت تریسموس گویند
   یعنی گرفتگی فک
   در چنین شرایطی حرکات فیزیولوژیک فکی کمک کننده هست با ابس لانگ بصورت عرضی چند تا رو تو دهان گذاشته و‌کم کم اضافه کنین
   شماره تلفن خود را بدهید در چنل عضوتون کنم و بصورت لایو در یک بیمار اموزشتون دهم

 • تصویر کاربر مها چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  مبخشید میخواستم بدونم ترک و سفید شدن گوشه های لب چه دلیلی میتونه داشته باشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام مها جان
   به این حالت کایلتیس گویند در اثر کشیدگی گوشه لب یا کمبود ویتامین یا اسیدی بودن بزاق یا در افرادی که رژیم های بدون کربوهیدرات ( برنج ) میگیرند پیش می اید
   درمان ان کرمی به نام کی لان هست عالی جواب میده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر