هیستوپلاسموزیس

Histoplasmosis

هیستوپلاسموزیس، شایعترین بیماری قارچی سیستمیک در ایالت متحده و در کشور عزیزمان از شیوع بالایی برخوردار است. که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد می شود. همانند انواع دیگر قارچهای پاتوژن، هیستوپلاسماکپسولاتوم هم دو شکل است، به فرم ییستی در درمان بدن انسان میزبان رشد می کند و فرم مولد در محیط طبیعت وجود دارد.

نواحی مرطوب و خاک غنی شده با مدفوع پرندگان و خفاش محیط های مناسب جهت رشد این ارگانیسم هستند. این نوع تمایل به شرایط خاص محیط زندگی نشان می دهد که چرا هیستوپلاسموزیس به طور آندمیک در اطراف رودخانه های حاصل خیز دره ها دیده می شود ( مانند ناحیه ای که توسط رودخانه های اهایو و می سی سی پی در ایالات متحده آبیاری می شود) دانه های معلق این ارگانیسم در هوا به مجاری انتهایی هوایی شش ها راه پیدا می کنند و در آنجا رشد می کنند. سالانه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ دیگر دنیا مانند جنوب و مرکز آمریکا، اروپا و آسیا نیز موارد زیادی گزارش شده است . مطالعات اپیدمیولوژیک در نواحی آندمیک ایالات متحده نشان می دهد که ۸۰٪ تا ۹۰٪ مردم این نواحی به این عفونت آلوده شده اند.

نماهای بالینی و رادیگرافیک:

بیشتر موارد هیستوپلاسموزیس یا بدون علائم بالینی هستند یا آنچنان خفیف هستند که نیازی به درمان پزشکی ندارند . تظاهر بیماری به میزان هاگ استنشاق شده، سیستم ایمنی میزبان و شاید به گونه هیستوپلاسماکپسولاتوم بستگی دارد. بیشتر افرادی که در مواجهه با میکروارگانیسم هستند نسبتا سالم هستند و تعداد زیادی از هاگ استنشاق نکرده اند، بنابراین سرماخوردگی ۱ تا ۲ هفته ای هستند.

هاگهای استنشاق شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت توسط ماکروفاژها فاگوسیته می شوند و ایمنی اختصاصی مربوط به لنفوسیت های T در مدت ۲ تا ۳ هفته ایجاد می شود. آنتی بادریهای ضد ارگانیسم اغلب چندین هفته دیرتر ایجاد می شوند.  با این سیستم دفاعی،  میزبان اغلب قادر است که ارگانیسم مهاجم را تخریب کند. با این وجود گاهی ماکروفاژها قارچها را احاطه می کنند و سالها بعد ارگانیسم زنده می تواند بروز پیدا کند . بنابراین بیماران که در مناطق آندمیک زندگی می کنند می توانند بیماری اکتسابی داشته باشند سالها بعد در یک منطقه جغرافیایی دیگر و زمانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده،  آنرا بروز دهند.

هیستوپلاسموزیس حاد:

یک عفونت خود محدود شونده ریوی است که تنها در ۱٪  افرادی که تعداد کمی هاگ را استنشاق کرده اند ممکن است ایجاد شود.  در شرایط مواجهه با غلظت بالای هاگها حدود ۵۰ تا ۱۰۰٪ افراد ممکن است علائم حاد را نشان بدهند نتیجه این علائم ( مثلا تب،  سردرد،  میالژی،  سرفه های غیر پروداکتیو،  بی اشتهایی) ایجاد بالینی شبیه به آنفولانزا می باشد.  بیماران اغلب برای دو هفته مریضی هستند البته کلسیفیکا سیون  غذا لنفاوی هیلار ممکن است بصورت اتفاقی در تصاویر رادیوگرافیک سینه بیماران سالها بعد یافت شود.

هیستوپلاسموزیس مزمن :

این فرم به طور ابتدایی ریه را درگیر می کند و نسبت به فرم حاد شیوع بسیار کمتری دارد.  این فرم اغلب مسن ، آمقیزماتوز ، سفید پوستان یا افراد  دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ سفید پوستان یا افراد دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ بالینی مشابه سل است . بیماران واضحا سرفه، کاهش وزن  ، تب ، اختلال تنفسی ، درد قفسه سینه،  هموپتزیس ، هموپتزیس،  ضعف و خستگی را نشان می دهند .  Roentgeoograms های قفسه سینه ارتشاح لوب فوقانی ریه و حفره دار شدن را نشان می دهند.

هیستوپلاسموزیس منتشر:

از انواع حاد و مزمن هم بسیار شیوع پایین تری را دارد و در یک نفر از دو تا پنج هزار نفری که علائم حاد را دارند ، ایجاد می شود . این حالت با گسترش پیشرونده غفونت به مناطق خارج ریوی ایجاد می شود . در برخی نواحی بخش های زیادی از ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰٪ مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز فرم منتشر بیماری ایجاد می شود . بافتهایی دستگاه گوارش ، سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها و مخاط دهان . درگیری آدرنال ممکن است هیپوآدرنوکورتیسیسم بدهد .

اغلب ضایعات دهانی هیستوپلاسموزیس در فرم منتشر آن اتفاق می افتد و شایعترین محلهایی که در دهان گرفتار می شود عبارتند: زبان ، کام و مخاط باکال . بیماری عمدتا به صورت یک زخم دردناک متغیر و منفرد بروز می کند که هفته ها طول می کشد ، با این حال بعضی ضایعات ممکن است به صورت یک سطح غیر منظم سفید یا اریتمازتوز ظاهر شوند . ضایعات زخمی دارای لبه های برگشته و سفتی هستند و از لحاظ بالینی از بدخیمی غیر قابل افتراقند.

درمان و پیش آگهی :

هیستوپلاسموزیس حاد به دلیل خود محدود بودن نیاز به درمان اختصاصی جز اقدامات حمایتی مانند مسکن و ضد تب ندارد . اغلب بیماری درمان نمی شود زیرا نشانه ها بسیار غیر اختصاصی هستند و تشخیص هم به طور قطعی مسجل نمی شود. بیماران با هیستوپلاسموزیس مزمن علی رغم اینکه نیمی از آنها خودبخود خوب می شوند معمولا نیاز به درمان دارند . اغلب ضایعات ربوی پیشرونده هستند و در صورت عدم درمان احتمال مرگ تا ۲۰٪ موارد وجود دارد . درمان انتخابی آمفوتریپسین داخل وریدی است هر چند احتمال صدمه به کلیه در اثر این درمان وجود دارد . در بیمارانی که ضعف ایمنی ندارند برای جلوگیری از عوارض زیاد می توان از کتوکونازول استفاده کرد.

تریازول به همراه ایتزکونازول نیز برای درمان می تواند استفاده شود . به نظر می رسد این ماه از کتوکونازول موثرتر است و اثرات سمی ‌کمتری نیز دارد .هیستوپلاسموزیس منتشر یک حالت وخیم است که در صورت عدم درمان سبب مرگ در ۹۰٪ بیماران می شود.  آمفوتریپسین B اغلب در چنین شرایطی مصرف دارد. حتی علی رغم درمان،  آمار مرگ و میر بین ۷ تا ۲۳ درصد مشاهده می شود . همچنین کتوکونازول و ایتزکونازول ممکن است در افرادی که ضعف ایمنی ندارند نیز استفاده شود .  ولی با این حال جواب به درمان از آمفوتریسین B کندتر است و احتمال عدد بیماری هم بالاتر است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر کریمی دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ،اقای دکتر من دچار توروس کامی شدم ،نمیدونم از کی ولی خودم تازه چند روزه متوجهش شدم
  درد نداره ولی کمی نگرانم کرده ،الان مطلب شما رو در این مورد خوندم ،میخواستم بدونم الان باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام کریمی عزیز
   توروس یا همون برجستگی کامی شما از قبل بوده ولی تازه متوجه شدین
   این وضعیت کاملا خوش خیم بوده و‌نیازی نیست کاره خاصی انجام گردد

 • تصویر کاربر Ali جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم حدودا ۷سال پیش کل دندانش رو کشید و دندان مصنوعی استفاده میکنه و بعد از گذشت چندسال الان چندوقته که لثش درد میکنه و چندتادکتر رفته که گفتن به عصب دندانش اسیب رسیده و چندتا قرص دادن ولی هیچ فایده ای نداره .خواهشا راهنمایی بفرمایید .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام علی عزیز
   باید یک رادیوگرافی opg بگیرین و برام ارسال کنین
   بعضی مواقع فک تحلیل میره و یه سوراخ عصب ثنایا نزدیک میشه
   و فشار پلاک باعث‌درد و کرخی میشه

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر, من سه روز پیش هم ترمیم داشتم هم کشیدن دندان عقل که حین کار سوزن به داخل دهانم فرو رفت، حالا هم زخمه هم درد می کنه هم صورتم ورم کرده با دقت که نگاه کردم دیدم زخم هایی هم همان قسمت در فک پایین هستن به غیر از همون سوراخ شدگی تحمل کنم یا ممکنه خدایی نکرده زخم ها خطرناک بشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۶ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام فاطمه عزیز
   گویا ورم صورت در ارتباط با کشیدن دندان عقل هست اگر درد شدید و تورم زیاد همراه با تب و محدودیت باز کردن دارین علائم عفونت هست
   که باید به دکتر محترمتون مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر Asghar شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من شهرستان هستم ۴۰ روز پیش لکوپلاکیای روی لبم را با جراحی برداشتم اما الان کنار جراحی قبلی مجدد عود داشتم و نمونه قبلی فاقد دیسپلازی بود ...میخاستم بپرسم آیا ضایعه جدید را مجدد بایستی بردارم و امکان اینکه ضایعه جدید تغییر دیسپلاستک داده باشه هست؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام بله باید جراحی شه
   و احتمال تغییرات دیسپلاستیک هم وجود دارد.هر چه سریعتر بهتر است انجام گردد به مراتب با لیزر بهتر جواب میده

 • تصویر کاربر مرجان سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر ضمن تشكر از شما بنده دندان هفت پايين رو با جراحي خارج و ايمپلنت انجام دادم سه ماه پيش هم ووكش دريافت و مشكلي نداشتم ولي الان چند روزه در ناحيه ايمپلنتم احساس درد خفيف دارم پزشكم گفتن ناحيه چسبنده لثت خيلي كمه و همين فشار ايجاد درد ميكنه و بهتره تحمل كني،ميشه لطفا راهنمايي بفرماييد ايا راه حلي وجود دارد؟سطح لثم در دندان هفت بعد از جراحي كشيدن دندان نسبت ب نواحي ديگه خيلي هم پايينتر امده و واقعا نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام مرجان عزیز
   اگه لثه چسبنده کم باشه معمولا با در اوردن ایمپلنت و پیوند لثه و دوباره روکش کردن ایمپلنت مشکل قابل حل است

 • تصویر کاربر پیروز سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید.
  مدتیه که بعد از خوردن شیرینی جات در صورتی که به سطح دندونم بچسبه دردی در اون ناحیه حس میکنم
  به دکتر مراجعه کردم و سطح دندونم رو ترمیم کردن اما باز هم در اون ناحیه احساس تیر کشیدن میکنم
  ممکنه اشتباها دندون دیگه ای ترمیم شده باشه؟
  و اینکه باید چیکار کنم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام پیروز عزیز
   شاید علاوه بر این دندان ها
   دندان های دیکه ای هم باشه که‌مشکل داشته باشه
   یا پوسیدگی های بین دندانی که در رادیوگرافی بایت وینگ دیده میشود

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من عکس opg از دندونام گرفتن و دکتر متوجه یه توده غیر متعارف تو لثه شده میشه شما هم نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام سارای عزیز
   یک حالت اپک (سفید رنگ ) هست داخل استخوان
   که ناشی از افزایش تراکم استخوان هست موردی نیست

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با رسبدگی زیاد ب دندونام بازم دارن پوسیده میشن نمیدونم چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلان فاطمه عزیز
   اول همه دندان های خراب را درست کنید
   تا شیوع خرابی کاهش پیدا کند
   دوم‌از نخ دندان دهانشویه مرتب استفاده کنید
   ترکیبات قندی کم مصرف نمایید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خوب هستین .خواهر من دندان عقلش نهفته هستش و اینطور که میگه نهفته افقی هستش چندین سال پیش هم ارتودنسی کرده بود بخاطر کجی دندوناش که چندین سال گذشته و اینکه ۱۹ سالش هست و گفتن باید جراحی بشه.خواستم ببینم راهی هست که جراحی نشه چون قرص از کودکیش مصرف میکنه و تمام استرس دنیا در من جمع شده بصورت وحشتناک خواستم کمکم کنین و راهی پیش روم بزارین .و عکس دندان هم ندادن تو سیستم و مانیتور نشون دادن .دندون جلوی عقل پاین هم کج کرده کمی و گفتن فقط دندون های پایین باید جراحی بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام محمد عزیز
   عکس را برام ارسال کنین تا نظر قطعی بدم

 • تصویر کاربر m.mh.j سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید عرض میکنم.
  من پسری ۱۶ ساله ام که دندان های عقب بالا و پایینم پوسیده البته نه در اون حدی که درد بگیره،میخواستم ببینم چجوری میتونم از پر کردنشون جلوگیری کنم یعنی دندان های خودمو داشته باشم؟نشون دکتر دادم ولی گفت باید پر شه...میخوام بدونم راهی هست که پر نکنم؟الان در روز ۳ بار مسواک میزنم و فکر کنم پوسیدگی پیشروی نداشته اما از بینم نرفته...
  سوال دومم هم اینه زردی وسط دندان های عقب برای چیس که هرچی هم مسواک میزنم نمیره...البته زردی رو دندون های پوسیده است.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام
   حتما باید پر کنین و راهی ندارد
   اون زردی ها احتمالا استین stain است که ایجاد رنگ کرده

 • تصویر کاربر رها سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید طبق گفته ی جراح، دندون عقل من ریشش درون عصب قرار داره و گفتن احتمال 20 الی 25 درصد بی حسی دائمی باشه من باید چکار کنم این ریسکو قبول کنم!
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام رهای عزیز
   متاسفانه این موضوع وجود دارد
   و‌ از دست دکتر هم کاری ساخته نیست
   باید ارزیابی کنین انجام این کار به نفع هست یانه
   ایا با دندان عقل درد و ابسه دارین؟

 • تصویر کاربر پری سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام...جناب اقای دکتر یه سوالی داشتم..من حدودا ۶ماه پیش برلی روکش چهار دندان جلو رفتم اقدام کردم..که دکترم گفت باید اول پین بگزارم..بعد از اینکه دو دندان جلو را پین گزاشتن یوی از پین ها کج گزاشته شد که باعث شد در لثه من فیستول ایجاد شود و یکی از دندانها به علت شکننده بودن تا ریشه شکست...دکترم گفت اونی که تا ریشه شکسته میکشیم و اصلا ربطی به پین من نداره..اون یکی هم‌که کج پین‌گزاشتن‌ دکترای دیگه گفتن باید بکشی ولی دکتر من همچنان اسرار داشت که درستش میکنه...و با ام‌تی ای پرش کر ...چندبار دیگر فیستول عود کرد و دوباره دکتر ام تی ای گزاشت..خلاصه روزی که رفتم برای روکش...وقتی که بلند شدم و در آیته دندانهایم را دیدم..دکتر به جای چهار دندنان جلو دو دندان و دندان کناری و دندان نیش من که سالم بود و نمیخواستم روکش شود را تراشیده بودن و روکش کردن...حالا با این اوضاع انگار این دکتر سه دندان از من خراب کردن..در ضمن دندان نیش من را بدون اجازه و بدون عصب کشی روکش کردن..و من از درد نمیتوانم چیزی بخورم..تو روخدا به من بگید چه کاری کنم...آیا این دندانپزشک نباید مجازات شود به خاطر این همه قصور؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام پری عزیز
   من مشاور درمانیم نه مشاور دگر
   باید دید ایا این مطالب به اینصورت هست یا درک شما از این موضوع به این صورت هست
   در مجموع امکانش هست عکس دندان هاتونو برام ارسال کنین تا نظر درست بدم

 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر بيست و يك ساله هستم و دندان عقل پايين سمت راست از يك گوشه بيرون زده و هيچ دردي ندارم. و سه دندان ديگرم هنوز هيچ قسمتيش در نيومده. نيازي هست به دندان پزشك مراجعه كنم؟ پدر و مادرم و برادرم دندان هاشون به خوبي در اومده. ربطي داره كه به صورت ارثي من هم بدون مشكل در بيان دندون هام؟ ترس شديدي از دندان پزشكي دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام زهرای عزیز
   قطعا به دندان پزشک مراجعه کنین
   و عقل هارو خارج کنین

 • تصویر کاربر عسل سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من نزدیک به یک سال هست که دندانم یک مونده به اخریم نصفه درامده وبقیه اش درنیامده و سوراخ است لثه و از پایین به بالا باد کرده نمیدونم چیه اما درد نداره ولی وقتی زبون میکونم تو لثه کنار دندانم یکمی درد داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام عسل جان
   باید اول دید علت نیمه رویش دندان شما چی هست
   بعد تدبیر درمانی چید
   عکس opg بگیرین برایم سند کنین
   تا ببینم وضعیت چطور هست

 • تصویر کاربر Z سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من لثه هاشون پایین اومده و دکتر بهشون گفته که نمیتونن روی دندون ها کار کنن چون دندان مقاومت نداره و ممکنه بشکنه برا همین گفتن باید دندون ها رو بکشن و دندون مصنوعی بذارن میخواستم بدونم نظر شما هم همینه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام z عزیز
   عکس از دندان هاشون با گوشیتون بگیرین برایم ارسال کنین

 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  لق شدن دندانها وخون وپییوره
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام رسول گرامی
   راهکار جراحی لثه
   پیش متخصص جراح لثه هست

 • تصویر کاربر leily سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وققتون بخیر....
  من حدودا چند سالی هست که فکم دچار مشکل شده و حین غذا خوردن یا صبح زود صدا میده...اخیرا صبحا صداهای خیلی بدی موقع باز کردن دهنم میشنوم طوری که حرکت استخوان فکن مشخصه و بعد دچار گرفتگی میشه و دیگه باز نمیشه دهنمو خیلی میتونم کم باز کنم به متخصص هم که مراجعه کرد جز ی بسته قرص چیزی تجویز نکرد میخواستم بدونم مشکل چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام لیلی عزیز
   قطعا دچار مشکلات مفصلی گیجگاهی فکی هستین
   و لاکسیشن یا همان لقی مفصل که منجر به صدا شده
   تدابیر دارویی ندارد مگر در شرایطی که استرس زیادی وارد شده و کمی به ارامش نیاز داشته باشین
   تصویر رادیوگرافی TMJ با دهان باز و بسته در سمت مبتلا
   بهمراه ان به دندان پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار میگیرین

 • تصویر کاربر هایده دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر تمام دندونا بالا شول شده چی کار کنم پولم ندارم برم درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام هایده عزیز
   اینطور که می فرمایین دچار بیماری لثه هستین
   بسته به بیماری تدابیر درمانی فرق میکنه
   ساکن کدام شهرین؟

 • تصویر کاربر sara دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من هفته پیش چهارشنبه دندانهای عقل بالا و پایین سمت چپ که کاملا نهفته بودند را جراحی کردم
  امروز بعد از یک هفته همچنان محدودیت زیادی در باز کردن دهان دارم درد گرفتی به گوشم هم میزنه
  نمیدونم با این شرایط چجوری باید برای کشیدن بخیه اقدام کنم و برای درمان چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام سارای عزیز
   دچار تریسموس یا گرفتگی فک شده این
   باید با ابسلانگ و قرار دادن تعدادی از انها بین دنذان هایتان و کم کم اضافه کردن به انها با حرکت های شبه فیزیولوژیک فکتان را باز کنین

 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،لطف میکنید نظر خودتون رو درباره دندانهای من بفرمائید. عکس رو ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام منصور عزیز
   شما دچار تحلیل استخوان و پوسیدگی های زیادی هستین
   تعدادی از دندان ها امیدی نیست در دهانتان ماندگاری داشته باشند که باید حذف شوند

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر