هیستوپلاسموزیس

Histoplasmosis

هیستوپلاسموزیس، شایعترین بیماری قارچی سیستمیک در ایالت متحده و در کشور عزیزمان از شیوع بالایی برخوردار است. که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد می شود. همانند انواع دیگر قارچهای پاتوژن، هیستوپلاسماکپسولاتوم هم دو شکل است، به فرم ییستی در درمان بدن انسان میزبان رشد می کند و فرم مولد در محیط طبیعت وجود دارد.

نواحی مرطوب و خاک غنی شده با مدفوع پرندگان و خفاش محیط های مناسب جهت رشد این ارگانیسم هستند. این نوع تمایل به شرایط خاص محیط زندگی نشان می دهد که چرا هیستوپلاسموزیس به طور آندمیک در اطراف رودخانه های حاصل خیز دره ها دیده می شود ( مانند ناحیه ای که توسط رودخانه های اهایو و می سی سی پی در ایالات متحده آبیاری می شود) دانه های معلق این ارگانیسم در هوا به مجاری انتهایی هوایی شش ها راه پیدا می کنند و در آنجا رشد می کنند. سالانه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ دیگر دنیا مانند جنوب و مرکز آمریکا، اروپا و آسیا نیز موارد زیادی گزارش شده است . مطالعات اپیدمیولوژیک در نواحی آندمیک ایالات متحده نشان می دهد که ۸۰٪ تا ۹۰٪ مردم این نواحی به این عفونت آلوده شده اند.

نماهای بالینی و رادیگرافیک:

بیشتر موارد هیستوپلاسموزیس یا بدون علائم بالینی هستند یا آنچنان خفیف هستند که نیازی به درمان پزشکی ندارند . تظاهر بیماری به میزان هاگ استنشاق شده، سیستم ایمنی میزبان و شاید به گونه هیستوپلاسماکپسولاتوم بستگی دارد. بیشتر افرادی که در مواجهه با میکروارگانیسم هستند نسبتا سالم هستند و تعداد زیادی از هاگ استنشاق نکرده اند، بنابراین سرماخوردگی ۱ تا ۲ هفته ای هستند.

هاگهای استنشاق شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت توسط ماکروفاژها فاگوسیته می شوند و ایمنی اختصاصی مربوط به لنفوسیت های T در مدت ۲ تا ۳ هفته ایجاد می شود. آنتی بادریهای ضد ارگانیسم اغلب چندین هفته دیرتر ایجاد می شوند.  با این سیستم دفاعی،  میزبان اغلب قادر است که ارگانیسم مهاجم را تخریب کند. با این وجود گاهی ماکروفاژها قارچها را احاطه می کنند و سالها بعد ارگانیسم زنده می تواند بروز پیدا کند . بنابراین بیماران که در مناطق آندمیک زندگی می کنند می توانند بیماری اکتسابی داشته باشند سالها بعد در یک منطقه جغرافیایی دیگر و زمانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده،  آنرا بروز دهند.

هیستوپلاسموزیس حاد:

یک عفونت خود محدود شونده ریوی است که تنها در ۱٪  افرادی که تعداد کمی هاگ را استنشاق کرده اند ممکن است ایجاد شود.  در شرایط مواجهه با غلظت بالای هاگها حدود ۵۰ تا ۱۰۰٪ افراد ممکن است علائم حاد را نشان بدهند نتیجه این علائم ( مثلا تب،  سردرد،  میالژی،  سرفه های غیر پروداکتیو،  بی اشتهایی) ایجاد بالینی شبیه به آنفولانزا می باشد.  بیماران اغلب برای دو هفته مریضی هستند البته کلسیفیکا سیون  غذا لنفاوی هیلار ممکن است بصورت اتفاقی در تصاویر رادیوگرافیک سینه بیماران سالها بعد یافت شود.

هیستوپلاسموزیس مزمن :

این فرم به طور ابتدایی ریه را درگیر می کند و نسبت به فرم حاد شیوع بسیار کمتری دارد.  این فرم اغلب مسن ، آمقیزماتوز ، سفید پوستان یا افراد  دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ سفید پوستان یا افراد دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ بالینی مشابه سل است . بیماران واضحا سرفه، کاهش وزن  ، تب ، اختلال تنفسی ، درد قفسه سینه،  هموپتزیس ، هموپتزیس،  ضعف و خستگی را نشان می دهند .  Roentgeoograms های قفسه سینه ارتشاح لوب فوقانی ریه و حفره دار شدن را نشان می دهند.

هیستوپلاسموزیس منتشر:

از انواع حاد و مزمن هم بسیار شیوع پایین تری را دارد و در یک نفر از دو تا پنج هزار نفری که علائم حاد را دارند ، ایجاد می شود . این حالت با گسترش پیشرونده غفونت به مناطق خارج ریوی ایجاد می شود . در برخی نواحی بخش های زیادی از ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰٪ مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز فرم منتشر بیماری ایجاد می شود . بافتهایی دستگاه گوارش ، سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها و مخاط دهان . درگیری آدرنال ممکن است هیپوآدرنوکورتیسیسم بدهد .

اغلب ضایعات دهانی هیستوپلاسموزیس در فرم منتشر آن اتفاق می افتد و شایعترین محلهایی که در دهان گرفتار می شود عبارتند: زبان ، کام و مخاط باکال . بیماری عمدتا به صورت یک زخم دردناک متغیر و منفرد بروز می کند که هفته ها طول می کشد ، با این حال بعضی ضایعات ممکن است به صورت یک سطح غیر منظم سفید یا اریتمازتوز ظاهر شوند . ضایعات زخمی دارای لبه های برگشته و سفتی هستند و از لحاظ بالینی از بدخیمی غیر قابل افتراقند.

درمان و پیش آگهی :

هیستوپلاسموزیس حاد به دلیل خود محدود بودن نیاز به درمان اختصاصی جز اقدامات حمایتی مانند مسکن و ضد تب ندارد . اغلب بیماری درمان نمی شود زیرا نشانه ها بسیار غیر اختصاصی هستند و تشخیص هم به طور قطعی مسجل نمی شود. بیماران با هیستوپلاسموزیس مزمن علی رغم اینکه نیمی از آنها خودبخود خوب می شوند معمولا نیاز به درمان دارند . اغلب ضایعات ربوی پیشرونده هستند و در صورت عدم درمان احتمال مرگ تا ۲۰٪ موارد وجود دارد . درمان انتخابی آمفوتریپسین داخل وریدی است هر چند احتمال صدمه به کلیه در اثر این درمان وجود دارد . در بیمارانی که ضعف ایمنی ندارند برای جلوگیری از عوارض زیاد می توان از کتوکونازول استفاده کرد.

تریازول به همراه ایتزکونازول نیز برای درمان می تواند استفاده شود . به نظر می رسد این ماه از کتوکونازول موثرتر است و اثرات سمی ‌کمتری نیز دارد .هیستوپلاسموزیس منتشر یک حالت وخیم است که در صورت عدم درمان سبب مرگ در ۹۰٪ بیماران می شود.  آمفوتریپسین B اغلب در چنین شرایطی مصرف دارد. حتی علی رغم درمان،  آمار مرگ و میر بین ۷ تا ۲۳ درصد مشاهده می شود . همچنین کتوکونازول و ایتزکونازول ممکن است در افرادی که ضعف ایمنی ندارند نیز استفاده شود .  ولی با این حال جواب به درمان از آمفوتریسین B کندتر است و احتمال عدد بیماری هم بالاتر است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دندان عقلم را ٢٤ ساعت است كه جراحي كردم .. ولي الان در قسمت چانه و سمت راست احساس درد و كرختي دارم . فكم را نميتونم باز كنم ايا طبيعي است ؟ بعد از چه مدت بهبود داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، دندان هایی که عمیق قرار گرفته اند در هنگام جراحی متاسفانه بیمار دچار عوارضی ناخواسته از قبیل محدودیت باز کردن فک، بی حسی در ناحیه چانه و لب پایین سمت جراحی شده و درد خواهد داشت. محدودیت باز کردن دهان و فک معمولا سریع تر (نهایت تا یک هفته) برطرف خواهند شد ولی کرخی و بی حسی طولانی تر ( معمولا تا یک ماه) طول خواهد کشید.
 • تصویر کاربر Royaaa چهارشنبه ۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ایا ویروس اپشتین بار که در کودکی مبتلا شده ام ممکن است در سن 21 سالگی ب همسرم منتقل شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، در صورتی که ویروس در مراحل فعال باشد قابلیت انتقال وجود خواهد داشت از طریق بزاق و تماس جنسی و ...
 • تصویر کاربر افسانه سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام با توجه به اينكه من لوپوس دارم و امبولي هم كردم و وارفارين مصرف ميكنم و ازسال قبل نكروز مفصل لگن شدم ايا ايمپلنت واسه بيماري من ضرر داره يا خير
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و درود لطفا نوع لوپوس خودتون رو توضیح دهید ... آیا LE هست یا SLE و آیا ناحیه از بدنتون رو درگیر کرده یا نه
 • تصویر کاربر نگار سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، همسرم به بيماري ( مونونوکلئوز عفونی ) مبتلا شدن و اخيرا دندانپزشكي بودن و دو تا دندان عقل كشيدن(يك هفته قبل از بروز بيماري)، ميگن دكتر بهم گفته چون دهانت باز بوده و هوارو به داخل كشيدي اين بيماري گرفتي ، ميخوام ببينم اين ميتونه علت واقعي ابتلاشون باشه ؟؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام احتمالا این حالت بسیار پایین است و در حد صفر هستش ... یعنی آلوده شدن از طریق هوا امکان پذیر نیست
 • تصویر کاربر محمدحمیدی سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.پسری ۱۱ماهه دارم که در فک پایین ۲ دنوان و فک بالا ۱ دندان دارد.در فک بالا کنار دندان از دیشب حالت تاول خونی و سفید شدعلت چیه.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام به این حالت میگن هماتوم رویشی که در اثر ضربه ( تروما ) ایجاد می‌شود که معمولا خود به خود رفع می گردد رعایت اصول بهداشتی خیلی به رفع سریع این حالت کمک خواهد کرد
  2. تصویر کاربر محمدحمیدی یکشنبه ۶ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر از راهنماییتون.ببخشید میگن پیازچه بدم بکشه رو لثه اش تا زودتر دندان هایش بیرون بزنه این صحت داره یانه.لثه هاش سفته سخت دندان درمیاورد.
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   خیر، قرار دادن پیازچه بر روی لثه کودک هیچ تاثیری بر روی لثه ها و زودتر بیرون زدن دندان ها ندارد.
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمودیانپی شنبه ۵ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکترمحترم.بنده ۲سال درگیرتب گلودردوگاهی لرزوبی حالی وخستگی ودرداندام.هر۲ماه به صورت مرتب میشم.که بامراجعه به پزشک ومصرف آنتی بیوتیک بعدازحدودا۱۰روزحالم مساعدمیشه.ولی دوباره بازبعداز۲ماه درگیراین موضوع هستم.بامراجعه به چندین پزشک معلوم شد رفلکس معده وعفونت معده داشتم.که منشا استرس واضطراب عنوان کردند.به پزشک اعصاب وروان هم مراجعه کردم.ولی فعلا حالم خوب نشده .آیامیتونه مشکلی دیگه ای داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام، این گلودرد دو طرفه است یا یکطرفه؟
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۵ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  همسر من دندان عقلش به صورت کج و نهفته در اومده . وقتی برای کشیدنش مراجعه کردیم بعد از عکس گرفتن به ما گفته شد که که دندان عقلش روی عصب هستش و باید به جراح مراجعه کنیم . میخواستم بدونم شما این کار رو انجام میدید که مراجعه کنیم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام، لطفا عکس رادیو گرافی را ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر سهیل شنبه ۵ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم بنده بعداز اپیلاسیون روی شانه وشکم وکمرش جوشهای قرمز زده ایا جوشها باقی میمانن یا بعدچندوقت میرن؟ تا کی طول میکشه جوشها رفع بشه؟راه درمانش هم میشه بگین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام، بلی جوش ها ماندگار نیستند ... لباس زیر نخی استفاده شود و هر روز تعویض گردد.نواحی درگیر جوش با آب و صابون ملایم شسته شوند. مدت ماندگاری جوش های قرمز ناشی از ایپلاسیون معمولا تا سه هفته است.
 • تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  سمت چپ فک پایین من دچار تغیر شکل شده و استخوان فک تقریبا یه مقدار به سمت بیرون متمایل شده
  این تغییر شکل طی چند سال به مرور زمان اتفاق افتاده و درحال حاضر بیشتر به چشم میاد
  همچنین در شکل دندان های پایین سمت چپ هم تغییر ایجاد شده و ظاهرا تحت فشار هستن

  30 سال سن دارم
  مبتلا به دیابت نوع 1 هستم
  هرگز هیچگونه ضربه ای به فک و صورتم اصابت نکرده
  در دو طرف فک پاین دندان عقل نهفته دارم که تا الان هیچ دردی نداشتن و اذیتم نکردن

  باتوجه به اینکه این مشکل فقط در یک طرف فک به وجود اومده و نگرانم در آینده برام مشکل ساز بشه میخواستم لطف کنید راهنمایی بفرمایید که اصلا دلیلش چی میتونه باشه و چه راهکاری برای درمانش وجود داره

  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   با سلام، لطفا از بخش مذکور از نمای روبرو عکس گرفته و ارسال نمایید.
  2. تصویر کاربر نوید شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   2 عدد عکس ارسال شد
  3. تصویر کاربر نوید شنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   متاسفانه تصاویر ارسال نمیشن
   اگر امکانش هست آیدی تلگرام لطف کنید تا اونجا ارسال کنم خدمتتون
  4. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   برای ارسال عکس میتوانید در اینستاگرام در دایرکت ارسال نمایید...
   https://www.instagram.com/drnamadchi
  5. تصویر کاربر نوید یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   تصاویر در آدرس های زیر آپلود شد

   http://s9.picofile.com/file/8326936442/IMG_20180519_23141700.jpg

   http://s8.picofile.com/file/8326936568/IMG_20180519_23160002.jpg
  6. تصویر کاربر نوید دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   یه عکس دیگه هم در لینک زیر آپلود کردم
   لطفا نظرتونو در مورد این مشکل بفرمایید

   http://s8.picofile.com/file/8327072192/IMG_20180521_231102.jpg
  7. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲ خرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام مجدد لطفا یک یا دو عکس از حداقل دو سال قبل ارسال نمایید ... مثلا عکس های پرسنلی که صورت از روبرو واضح باشد.
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدرضا دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ؛؛من الان ۴تا دندون عقل رو کشیدم؛؛؛ولی مشکل اینجاست که یکی از دندون های عقل بالا نهفته خیلی سخت بود که الان ده روزی میگذره از کشیدنش ولی هنوز دهنمو نمیتونم باز کنم بصورت کامل و هرکاری میکنم از کمپرس آب گرم و....انگار نه انگار ؛؛؛کلا فکم قفل کرده و باز نمیشه؛؛؛؛دکتر بدادم برس چیکار کنم😭😭😭😭
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام به این حالت میگن تریسموس، در بعضی موارد این حالت خیلی شدید است و نیاز به حرکات فیزیولوژیک است و در بعضی موارد نیاز به تداخلات جراحی است. لطفا یک عکس از صورتتان در شرایطی که دهانتون ماکزیمم باز کردن را دارد برام بفرستید.
  2. تصویر کاربر احمدرضا سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
  3. تصویر کاربر احمدرضا سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   والا عکس رو هرکاری میکنم بفرستم نمیشه کلا ارور میده و میگه نمیشه ؛؛؛؛ولی کلا به اندازه یک انگشت بیشتر تقریبا دهنم باز میشه ؛؛؛؛ممنون از جوابهاتون دکتر
  4. تصویر کاربر احمدرضا سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   کلا الان برم دکتر فک یا صبر کنم چندهفته دیگه چون میتونه بخاطر همون تریسموس باشه که گفتین؟؟؟؟؟
   و روش فیزیولوژیک که گفتین دقیقا چجوریه؟؟؟؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام با آبسلانگ (چوب بستنی ) به تعدادی که در دهان جا میشه بین دندان ها قرار دهید بعد کم کم و به مرور به تعداد اضافه کنید بعد دوباره دربیاورید و دوباره این کار رو تکرار کنید.با این تمرین انشالله مشکلتون حل خواهد شد.
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عاطفه دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشه پسر ۵ ماه و ۲۵ روزه ای دارم که لقه های قسمت دنداهای اسیا سفید شده چه دلیلی میتوانه داشته باشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   با سلام، لطفا در صورت امکان از ناحیه مد نظر با گوشی عکس گرفته و توسط همین سیستم ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر hajar پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. مادرم دندان فک پایین رو 5 روز پیش کشیدن بعد از دوروز صورتشان یعنی همان فک پایین سیاه و کبود شدمثل اینک ضربه ای به صورت وارد شده باشد و همینطور این سیاهی دارد پایین و سمت چانه می آید باید چه کنیم هنوز هم درد دارند.خواهش میکنم ج بدید خیلی نگرانیم دکتر خودشان هم ج نمیدهند و میگویند عادی است خوب میشود
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام لطفا به این سوال پاسخ دهید مادر چه داروهایی استفاده می کنند ؟ آیا داروی ضد انعقادی هم استفاده می‌کنند؟
  2. تصویر کاربر hajar پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   فقط داروی اناپریل برای کنترل فشار و قرص اعصاب نورتریپترین و اتورواستاین برای چربی
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   این عارضه یک نوع هماتوم است یعنی همون کوفتگی و خونریزی زیر پوستی ناشی از جراحی و پارگی که به مرور زمان جذب میشه که در افراد فشار خونی شایع تر است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بخارایی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دختر من ۱ سال و ۱۱ روزشه و تازه در یکسالگی دودندان میانی پایین را در ۶ورد و لثه های بالایی اش هم متورم شده بود ولی امشب ناگهان لثه بالاییش دقیقا همانجا ک میخواد دندان دربیاد کبود شده؟؟؟؟
  آیا غیرعادیه و چیکار باید بکنم؟ کجا باید مراجعه کنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام به شما،
   نه موردی نیست به این حالت اصطلاحا هماتوم رویشی میگن که در اصل یک نوع پر خونی به علت ضربات غذایی یا تماس دندان فک پایین با ناحیه قدامی فک بالاست وبا جوانه زدن دندان های جلو (قدام) فک بالا خود به خود رفع می گردد
  2. تصویر کاربر بخارایی پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   واقعا ممنون از جوابتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   خواهش میکنم ...موفق باشید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر r پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .من چند ماه پیش یکی از دندان های عقل پایین راجراحی کردم ودر حین عمل از آنجایی که برداشت استخوان هم صورت گرفت ودوز دارو بالا بود دچار حساسیت به مواد بیحسی شدم،واحساس کردم گلوو حلق وبینی ملتهب وخشک شده وادامه جراحی برام مشکل شد،ودکتر هم گفت که چون پرولاپس دارم از آمپول مخصوص استفاده کرده ،درضمن چند مدت بود که آنتی بیوتیک ومسکن زیاد مصرف می کردم.پس از اون پیش دکترعمومی رفتم وداروهاش عوارض رو برطرف کرد.
  حالا سوالم اینه که با توجه به تجربه ای که دکتر دارن قبل از جراحی دندون دوم چه توصیه ای برای برطرف شدن مشکل دارن.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام به شما؛
   این موردی که می فرمایید حساسیت خطاب نمیشود ، با توجه به گزارشی که می فرمایید مدت زیادی بوده که آنتی بیوتیک استفاده می کردید. بدانید از اثرات ناخواسته مصرف آنتی بیوتیک خشکی دهان و گلو می باشد، یعنی این حالت در شما بوده ولی در حین جراحی متوجه شدید و با توجه به پرولاپس دریچه قلبی استفاده از بی حسی بدون آدرنالین گزینه مناسبی بوده با توجه به توضیحاتتان پس برای داشتن یک جراحی مناسب باید موارد زیر را رعایت کنید:

   ۱- اگر دارویی مصرف میکنید حتما به جراحتان اطلاع دهید
   ۲-قبل جراحی آب زیادی بنوشید( ۲۴ ساعت قبل حداقل ۴ لیتر)
   ۳-یک ساعت قبل از جراحی ۳ گرم آنتی بیوتیک پنی سیلین که معادل شش کپسول ۵۰۰ میلی گرمی است با آب زیاد میل کنید
   ۴- دستورات دارویی بعد جراحی را رعایت کنید
   ۵- بهداشت خوب داشته باشید قبل و بعد جراحی
   ۶- بلافاصله بعد جراحی از کمپرس یخ بر روی پوست ناحیه جراحی استفاده نمایید
   ۷- شش ساعت پس از میل کردن سه گرم پنی سیلین ۱/۵ گرم معادل سه کپسول پنی سیلین ۵۰۰ میلی گرمی میل کنید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من راجب جوش روی لب پایینم سوال کردم با کد رهگیری d07u061 که فرمودید کجای لب و عکس بزارم البته اینجا یکم فشار دادم و سفید نیست . توش هی سفید میشه و فقط همین یدونه هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   با سلام لطفا به این سوال من هم جواب بدین که آیا سابقه گاز گرفتن این قسمت از لب پایین حین غذا جویدن را دارین؟
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشد . جناب دکتر من چند وقت هست داخل لب پاببنم درست روبروی دندان نیش یک عدد جوش سفید کوچک میزنه و من هی تخلیه میکنم اما دوباره برمیگرده میخواستم ببینم چی هست در ضمن سوزش و درد نداره و فقط همین ید.نه هم هست. بعد از تخلیه و فشار یکم خون میاد و بند میاد. همین یکی هست و هیچ چیز دیگه ای ندارم زیر و روی زبونم هم چیزی نیست و فقط انتهای زبانم پرز سفید دارم که با مسواک میره ممنون میشم بگین چی هست و حدود 1 2 هفته هست اومده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام منظورتون از روبروی دندان نیش دقیقا کجاست آیا روی قسمت داخلی لب پایین هست.یا در عمق ناحیه دهان...لطفا دقیق تر بفرمایید ...

   اگر امکان دارید عکس بفرستید
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر،یک هفته س دندان عقلمو جراحی کردم ولی هنوز نمیتونم دهانم رو درست حسابی باز کنم ایا این موضوع طبیعیه؟ اگر هست چند روز طول میکشه فکم مثلا قبل بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام،
   بله این مورد از عوارض طبیعی جراحی دندان عقل پایین می باشد که به این حالت تریسموس میگویند (که مقاله ای نیز در این مورد در سایت داریم)
   برای رفع این حالت حرکات فیزیولوژیک را به تکرار انجام دهید. یکی از این حرکات شامل قرار دادن تعدادی آبسلانگ (چوب بستنی) بین دندان های جلویی فک بالا و پایین می باشد و هر روز به تعداد آن اضافه کنین تا به حد طبیعی باز شود.
 • تصویر کاربر مينا جمعه ۳ فروردین ۹۷( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو ماه پيش براي شكستگي دندان ششم فك پايين به دندانپزشك مراجعه كردم با گرفتن عكس تشخيص عصب كشي و پر كردن داده شد.در مرحله اول عصب كشي تورم بسيار شديد در صورتم ايجاد شد و پس از چند مرحله پانسمان شدن و يافتن ريشه دندان و مصرف آنتي بيوتيك تورم رفع شد و دندان پر شد اما بعد از دو ماه هنوز استخوان فكم در همان سمت دردناك بوده و منجر به تغيير شكل عضلات صورتم شده علت تغيير شكل و درد چيست؟با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۳ فروردین ۹۷( 2 سال پیش)
   با سلام و آرزوی سالی خوش برای شما... برای جواب صحیح و دقیق باید چند سوال پاسخ داده شود... اول بفرمایید رادیوگرافی پس از درمان ریشه را دارید؟
 • تصویر کاربر رحيمي یکشنبه ۲۰ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ببخشيد مدتيه فك و گوشم درد ميكنه گفتن منقبض شده فكم همه راهاي درماني هم پيش رفتم ولي اصلا خوب نشده چيكار كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۲۰ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام . به احتمال قوی شما دچار ناهنجاری مفصل گیجگاهی فکی هستین ؟ برای تشخیص باید چند سوال ازتون بپرسم ؟ لطفا بفرمایین سابقه ضربه یا درمان ارتودنسی در فک دارین؟
 • تصویر کاربر ايمان شنبه ۱۹ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من بيش از ١ ساله كه درمان ارتودنسى رو شروع كردم الان دندان هام مرتب و رديف هستند فقط فاصله دندان هاى كشيده شده كامل پر نشده، بنا به شرايط موجود ناچار به مهاجرت خارج از كشور دارم و حداقل تا ٦ ماه امكان برگشت ندارم، ميتونم تو اين شرايط براكت و سيم هام و دربيارم و پلاك متحرك رو جايگزين كنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۹ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به ناهنجاری فک شما در بعضی مواقع می شود براکت ها رو برداشت و درمان رو در یک جای مناسب توقف داد پلاک متحرک نگهدارنده گذاشت حتی توی این شرایط دندانها رو به هم فیکس میکنند و بعد 6 ماه ادامه درمان رو از سر میگیرند ولی این موارد نادر هستند و به بسته به تشخیص پزشک معالج این موضوع صحت پیدا میکند.
درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر