هیستوپلاسموزیس

Histoplasmosis

هیستوپلاسموزیس، شایعترین بیماری قارچی سیستمیک در ایالت متحده و در کشور عزیزمان از شیوع بالایی برخوردار است. که توسط هیستوپلاسماکپسولاتوم ایجاد می شود. همانند انواع دیگر قارچهای پاتوژن، هیستوپلاسماکپسولاتوم هم دو شکل است، به فرم ییستی در درمان بدن انسان میزبان رشد می کند و فرم مولد در محیط طبیعت وجود دارد.

نواحی مرطوب و خاک غنی شده با مدفوع پرندگان و خفاش محیط های مناسب جهت رشد این ارگانیسم هستند. این نوع تمایل به شرایط خاص محیط زندگی نشان می دهد که چرا هیستوپلاسموزیس به طور آندمیک در اطراف رودخانه های حاصل خیز دره ها دیده می شود ( مانند ناحیه ای که توسط رودخانه های اهایو و می سی سی پی در ایالات متحده آبیاری می شود) دانه های معلق این ارگانیسم در هوا به مجاری انتهایی هوایی شش ها راه پیدا می کنند و در آنجا رشد می کنند. سالانه تقریبا ۵۰۰/۰۰۰ دیگر دنیا مانند جنوب و مرکز آمریکا، اروپا و آسیا نیز موارد زیادی گزارش شده است . مطالعات اپیدمیولوژیک در نواحی آندمیک ایالات متحده نشان می دهد که ۸۰٪ تا ۹۰٪ مردم این نواحی به این عفونت آلوده شده اند.

نماهای بالینی و رادیگرافیک:

بیشتر موارد هیستوپلاسموزیس یا بدون علائم بالینی هستند یا آنچنان خفیف هستند که نیازی به درمان پزشکی ندارند . تظاهر بیماری به میزان هاگ استنشاق شده، سیستم ایمنی میزبان و شاید به گونه هیستوپلاسماکپسولاتوم بستگی دارد. بیشتر افرادی که در مواجهه با میکروارگانیسم هستند نسبتا سالم هستند و تعداد زیادی از هاگ استنشاق نکرده اند، بنابراین سرماخوردگی ۱ تا ۲ هفته ای هستند.

هاگهای استنشاق شده ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت توسط ماکروفاژها فاگوسیته می شوند و ایمنی اختصاصی مربوط به لنفوسیت های T در مدت ۲ تا ۳ هفته ایجاد می شود. آنتی بادریهای ضد ارگانیسم اغلب چندین هفته دیرتر ایجاد می شوند.  با این سیستم دفاعی،  میزبان اغلب قادر است که ارگانیسم مهاجم را تخریب کند. با این وجود گاهی ماکروفاژها قارچها را احاطه می کنند و سالها بعد ارگانیسم زنده می تواند بروز پیدا کند . بنابراین بیماران که در مناطق آندمیک زندگی می کنند می توانند بیماری اکتسابی داشته باشند سالها بعد در یک منطقه جغرافیایی دیگر و زمانی که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده،  آنرا بروز دهند.

هیستوپلاسموزیس حاد:

یک عفونت خود محدود شونده ریوی است که تنها در ۱٪  افرادی که تعداد کمی هاگ را استنشاق کرده اند ممکن است ایجاد شود.  در شرایط مواجهه با غلظت بالای هاگها حدود ۵۰ تا ۱۰۰٪ افراد ممکن است علائم حاد را نشان بدهند نتیجه این علائم ( مثلا تب،  سردرد،  میالژی،  سرفه های غیر پروداکتیو،  بی اشتهایی) ایجاد بالینی شبیه به آنفولانزا می باشد.  بیماران اغلب برای دو هفته مریضی هستند البته کلسیفیکا سیون  غذا لنفاوی هیلار ممکن است بصورت اتفاقی در تصاویر رادیوگرافیک سینه بیماران سالها بعد یافت شود.

هیستوپلاسموزیس مزمن :

این فرم به طور ابتدایی ریه را درگیر می کند و نسبت به فرم حاد شیوع بسیار کمتری دارد.  این فرم اغلب مسن ، آمقیزماتوز ، سفید پوستان یا افراد  دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ سفید پوستان یا افراد دارای ضعف ایمنی را درگیر می کند این بیماری از لحاظ بالینی مشابه سل است . بیماران واضحا سرفه، کاهش وزن  ، تب ، اختلال تنفسی ، درد قفسه سینه،  هموپتزیس ، هموپتزیس،  ضعف و خستگی را نشان می دهند .  Roentgeoograms های قفسه سینه ارتشاح لوب فوقانی ریه و حفره دار شدن را نشان می دهند.

هیستوپلاسموزیس منتشر:

از انواع حاد و مزمن هم بسیار شیوع پایین تری را دارد و در یک نفر از دو تا پنج هزار نفری که علائم حاد را دارند ، ایجاد می شود . این حالت با گسترش پیشرونده غفونت به مناطق خارج ریوی ایجاد می شود . در برخی نواحی بخش های زیادی از ایالات متحده بین ۲ تا ۱۰٪ مبتلایان به سندرم نقص ایمنی اکتسابی ایدز فرم منتشر بیماری ایجاد می شود . بافتهایی دستگاه گوارش ، سیستم اعصاب مرکزی ، کلیه ها و مخاط دهان . درگیری آدرنال ممکن است هیپوآدرنوکورتیسیسم بدهد .

اغلب ضایعات دهانی هیستوپلاسموزیس در فرم منتشر آن اتفاق می افتد و شایعترین محلهایی که در دهان گرفتار می شود عبارتند: زبان ، کام و مخاط باکال . بیماری عمدتا به صورت یک زخم دردناک متغیر و منفرد بروز می کند که هفته ها طول می کشد ، با این حال بعضی ضایعات ممکن است به صورت یک سطح غیر منظم سفید یا اریتمازتوز ظاهر شوند . ضایعات زخمی دارای لبه های برگشته و سفتی هستند و از لحاظ بالینی از بدخیمی غیر قابل افتراقند.

درمان و پیش آگهی :

هیستوپلاسموزیس حاد به دلیل خود محدود بودن نیاز به درمان اختصاصی جز اقدامات حمایتی مانند مسکن و ضد تب ندارد . اغلب بیماری درمان نمی شود زیرا نشانه ها بسیار غیر اختصاصی هستند و تشخیص هم به طور قطعی مسجل نمی شود. بیماران با هیستوپلاسموزیس مزمن علی رغم اینکه نیمی از آنها خودبخود خوب می شوند معمولا نیاز به درمان دارند . اغلب ضایعات ربوی پیشرونده هستند و در صورت عدم درمان احتمال مرگ تا ۲۰٪ موارد وجود دارد . درمان انتخابی آمفوتریپسین داخل وریدی است هر چند احتمال صدمه به کلیه در اثر این درمان وجود دارد . در بیمارانی که ضعف ایمنی ندارند برای جلوگیری از عوارض زیاد می توان از کتوکونازول استفاده کرد.

تریازول به همراه ایتزکونازول نیز برای درمان می تواند استفاده شود . به نظر می رسد این ماه از کتوکونازول موثرتر است و اثرات سمی ‌کمتری نیز دارد .هیستوپلاسموزیس منتشر یک حالت وخیم است که در صورت عدم درمان سبب مرگ در ۹۰٪ بیماران می شود.  آمفوتریپسین B اغلب در چنین شرایطی مصرف دارد. حتی علی رغم درمان،  آمار مرگ و میر بین ۷ تا ۲۳ درصد مشاهده می شود . همچنین کتوکونازول و ایتزکونازول ممکن است در افرادی که ضعف ایمنی ندارند نیز استفاده شود .  ولی با این حال جواب به درمان از آمفوتریسین B کندتر است و احتمال عدد بیماری هم بالاتر است.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده چندروز پیش برای عصب کشی دندان اسیایی پایین به دکتر مراجعه کردم بعد بازدن امپولی بی حسی دردی احساس نکردم بعد از چند روز دچار گزگز وبی حسی چانه شدم و دانه ای زیر دندانم ایجاد شده است الانم گزگز ان تمام شده ولی بی حسی هم است. به مدت 10روز است لطفا بگید که ایا خوب می شود یا نه؟ ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۲۲ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام محمد حسن عزیز
   لطفا بفرمایین کدام دندان را عصب کشی کردین و دانه زیر کدام دندان ایجاد شده

  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   فک پایین اولین دندان اسیایی بعد از نیش سمت چپ همان دندانی که عصب کشی کردم
  3. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   سلام فک پایین دندان اسیایی بعد از نیش سمت چپ
  4. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام محمد جان
   یعنی دندان ۴ پایین چپ را عصب کشی کردین
   ایا دکتر محترم از پای دندان چهار بی حسی گرفتن؟

  5. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   <p>بله</p>
  6. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۷ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   محمد جان
   تزریق تو‌ناحیه عصب چانه ای انجام شده که میتونه یک پارستزی بده ( همان بی حسی تو ناحیه لب پایین ) کمی صبر کنین معمولا خود به خود حس برمیگرده

  7. تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ دی ۹۸( 4 ماه پیش)
   چند روز طول میکشه تا خوب بشه؟الان 16 روزه طول کشیده است .
  8. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سه نوع اسیب به عصب وجود دارد
   به ظاهر برای شما نوع اول هست که معمولا تا سه ماه طول میکشه تا به حالت اول برگردد

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر نیوشا جمعه ۲۰ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  بنده دو ماه پیش جراحی فک بالا و پایین و جنیوپلاستی انجام دادم و به مدت یک ماه فکم با سیم بسته بوده. دهانم تا سه سانت باز میشه، الان بعد از دو ماه فک بالا و پایین هنوز بی‌حس هستند و اصلا گیر و قدرت ندارند، حتی قدرت جویدن غذای نرم رو ندارند و حرف زدن برام سخته و خسته میشم. مثل زمانی که آمپول بی‌حسی تزریق میشه. می‌خواستم ببینم این امر بعد از دو ماه طبیعیه یا خیر؟ ممکنه برای همیشه همینجور بمونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۰ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام نیوشای عزیز
   بله این نوع جراحی ها به علت ماهیت خاصشون گاهی تا یک سال بیمار عوارض جراحی را با خودش یدک میکشد با حرکات فیزیولوژیک و استفاده مکرر از عضلات فکین با کمی حوصله و ممارست به وضعیت خوبی خواهید رسید

 • تصویر کاربر jt پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر
  من فرزند 18 ماهه ای دارم که در دندان های بالا علادم پوسیدگی دارد و دندانها حالت گچی دارند بعد از بررسی متوجه شدم عارضه ای به نام دندان گچی وجود دارد که علادم آن با فرزند من همخوانی دارد سوالم این است که آیا راه درمانی برای تشکیل مینای دندان وجود دارد و آیا در این سن می توان برای پوسیدگی ها کار موثری انجام داد و آیا این عارضه ممکن است در دندان های دائمی هم ادامه داشته باشد؟
  با تشکر اط شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   با سلام
   لطفا عکس دندان مورد نظر را برام ارسال کنین
   با یک گوشی موبایل تصویر واضحی بگیرین سریعا ارسال کنین

 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر
  داخل دهان دختر من ضایعاتی به وجود آمده که تصویرش رو برای شما ارسال می کنم میشه لطفا علت و راه درمانش رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۹ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   با سلام
   لطفا سن و سابقه بیماری های احتمالی
   سابقه مصرف دارویی و احتمالا حساسیت غدایی و دارویی را ذکر کنین

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز و گرامی
  من چهارشنبه ۱۱دی دندون عقل پایین سمت چپ رو که کاملا نهفته بود و ۲:۳۰ طول کشید وبه سختی جراحی کردم، امروز روز ۴ ام هستش و هنوز زبونم از نوک تا ته سمت چپ بی حس هست، مور مور و گز گز و سوزش داره و مشکل حرکت زبانی ندارم اما نگران هستم به نظرتون چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام سابقه درگیری عصب زبانی مخصوصا در خانم ها بسیار زیاد است
   لطفا عکس رادیولوژی دندان عقل را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر Sep دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین من یک ماهه مشکل سوزش دهان دارم و هیچ زخمی در دهانم وجود نداره ،فقط سوزش هست البته من به مدت یک هفته خوب شدم اما مشکلی واسم پیش اومد و استرس گرفتم بعد استرس باز سوزش دهنم شروع شد ، ممنون میشم راهنمایم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام لطفا سن جنسیت
   سوابق پزشکی
   داروهایی که مصرف میکنین
   و سابقه حساسیت دارویی و غذایی رو بفرمایین

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۷ دی ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من سوالی دارم در مورد کیست دندان من بیشتر دندان هام خرابه دکتر گفت عکس بگیر رفتم عکس گرفتم گفت شما ۲الی۳تا کیست دندان دارین و برام پیشنهادی داد گفت شما کل دندان هاتونو بکشید و براتون دندان مصنوعی ثابت بزارم میخواستم ببینم نظر شما چیه ایا خوبه اینکارو بکنم یا ن
  1. تصویر کاربر حسین سه شنبه ۳ دی ۹۸( 5 ماه پیش)
   ایا این کارو انجام بدم
  2. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۷ دی ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام‌حسین جان
   امکانش هست تصویر رادیوگرافی را برام ارسال کنین
   چون کیست با کشیدن دندان خوب نمیشود باید جراحی گردد
   و ضایعه را به کل از طریق جراحی خارج نمود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ، مادربزرگ من ۵ سال پیش دندان مصنوعی کار گذاشت و بعد از ۱ ماه دندان و برداشت و بدون دندان بعد ۵ سال میخوان با لثه های ساییده شده دندان مصنوعی بزاره آیا امکان درست کردن همچین دندان مصنوعی با این شرایط وجود داره بدون درد چون سنشون ۸۰ ساله هستن ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام میلاد عزیز
   باید بررسی کرد علاوه بر میزان کافی استخوان چه در جهت عرضی و‌ چه در جهت ارتفاع ایا نواحی گیر ( اندرکات ) وجود دارد
   و‌یا نواحی ثبات چطور که یاید بیمار معاینه گردد

  2. تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام عرض شد جناب دکتر نمدچی خیلی خیلی از شما ممنون هستم برای اینکه وقت گذاشتین و جواب سوال بنده رو دادین ، خواستم عرض کنم خدمتتون که جناب دکتر ، فکر کنم تا حدودی معنی سوال شمارو فهمیده باشم ،فکر میکنم استخوانهای لثه ایشون از لحاظ عرض و ارتفاع ساییده شده و چون ایشون از درد آرتروز زانو رنج میبرندو امکان اینکه حضورن خدمت شما برای معاینه برسیم یکم سخت هستش ،البته اگر شما میفرماییدکه حتما باید نواحی استخوانهای لثه رو بررسی کنید حتما خدمتتون میرسیم و فقط خواستم بپرسم امکان داره فعلا چندتا عکس با دوربین موبایل از وضعیت ظاهری موجود استخوان های لثه براتون ارسال کنم.
   بازم ممنون از وقتی که برای بنده حقیر گذاشتید ، آرزوی سلامتی و آرامش برای خودتون و خانوادتون دارم ، به امید دیدار.
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام میلاد عزیز
   چند تا فتوگراف بفرستین
   از سمتی دیگر رادیوگرافی opg
   و‌اگر اسکنی دارین ممنون میشم
   انهم اطف فرمایین

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزانه سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادر من ۶ماه هست در سقف دهانش ی دونه زده نمونه برداری شد گفتن گرانولوم عفونی هس بدخیم نیست بعد از نمونه برداری دوباره رشد کرده میخوایم بدونیم چجور باید جلو رشد اینو گرفت و مریضیشو خوب کرد خیلی اذیت میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام
   این عارضه پیوژنیک گرانولوما هست امکانش هست من تصویره این مورد را ببینم
   لطفا یک عکس گرفته شود برای من سند کنین

 • تصویر کاربر مونیکا سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  یک ماهه که عمل فک بالا و پایین انجام دادم و طی این مدت دهانم با سیم بسته بوده. یک هفته است که سیم‌‌ها رو برداشتند از ناحیه سمت راست، دهانم درست باز نمیشه و احساس می کنم چیزی هست در صورتی که نیست، به زور هم که باز می‌کنم دردناک میشه. الان دهانم فقط تا یک سانت باز میشه. در فک بالا هم عضلات سفت شدند. لطفا راهنمایی بفرمایید می‌ترسم همینطور بمونه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام‌مونیکای عزیز
   لطفا نوع عمل هم مشخص میکردین
   ولی در مجموع با باز و‌بسته کردن فک و‌ متعاقب ان قرار دادن ابسلانگ مابین دندان های جلو میشه محدودیت فک را از بین برد
   به عبارت دیگر این محدودیت معمولا دائمی نیست و با حرکات فیزیولوژیک بر طرف میشه

  2. تصویر کاربر مونیکا شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
   خنده لثه‌ای داشتم که فک بالا رو شکافتند و فک پایین هم عقب بود که جلو آوردند، جنیو پلاستی هم انجام دادم. بعد از یک ماه که دو فک رو با سیم بسته بودند عضلاتِ فک آنقدر منقبض و سفت شده‌اند که اختیار کنترل آب دهانم رو ندارم. قدرت تکلمم ضعیفه، هنوز به صورت هورت کشیدن غذای آبکی می‌خورم و قدرت جویدن ندارم. چونکه فقط زبانم حرکت می‌کنه. نمی‌دونم گرفتگی عضلات پیش اومده یا مفصل گیجگاهی مشکل پیدا کرده. توی این یک ماه خیلی استرس داشتم و در خواب از سمتِ راستِ فکم دندان قروچه داشتم، اینقدر شدید بود که از خواب می‌پریدم. ممکنه به همین‌خاطر سمت راست فکم دچار مشکل شده باشه؟ یک هفته است که سیم‌ها رو برداشتند و هر دوساعت یکبار کیسه آب گرم میزارم و ماساژ میدم. فک پایین رو هم نرمش میدم ولی خیلی دردناک میشه و فایده‌ای نداشته و فقط دهانم یک سانت باز میشه و همکاری نمی‌کنه. لطفا کمک کنید میترسم همینطور بمونه.
  3. تصویر کاربر مونیکا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)
   سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
   لطفا راهنمایی بفرمایید، از کجا بایستی بفهمیم که گرفتگی عضلات فک هست یا اینکه مفصل فکی اختلال پیدا کرده؟! و اینکه با چه روشی بهبودی حاصل میشه؟ جدیدا دهانم رو که باز و بسته می‌کنم فکم صدا می‌دهد. ممنون میشم واقعا
  4. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام در این گونه موارد
   حرکات فیزیولوژیک فکی مثل قرار دادن ابسلانگ‌ مابین دندان های قدام و اضافه کردن به ان خوب جواب میدهد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر کامران شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . من بعد ازدو روز درد کم وخفیف در فک سمت چپ خودم .الا دیگر قادر به بستن فک خود نیستم و نمیتونم حتی نان نرم گاز بزنم .دندان عقل رو هم نکشیدم . تشکر اگر پاسخ بدید که راه حل چیست.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   کامران عزیز سلام
   احتمالا یا دچار عفونت ناشی از حضور دندان عقل شذه اید یا عارضه مفصل گیجگاهی فکی
   در هر صورت باید شمارو سریعا معاینه حضوری کنم

 • تصویر کاربر پروانه جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر بنده روز سه شنبه به دندان پزشکی رفتم و دندان ۳کاناله ام را عصب کشی و پر کردم ولی متاسفانه امانم را بریده درد دندان هرنوع مسکنی هم که بوده استفاده کردم ولی تاثیری نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۵ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام پروانه عزیز
   به این از دردها میگویند پریودنتیت حاد اپیکال ( التهاب شدید فضای اطراف ریشه)
   اگر مشکل بیماری قند ندارین و فشار خونی نیستین یک دگزا متازون همراه با کتورولاک بزنین و به دندان پزشک مزاجعه کنین و‌بگین از سطح دندان کمی کوتاه کنن تا دندان فک مقابل ضربه وارد نگند

 • تصویر کاربر Raha شنبه ۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  این حالت های کنار زبان من و پرزهای برجسته و دونه های قرمز که شبیه واریس های کوچک هستن،از وقتی ایمپلنت رو شروع کردم متوجه اینا شدم،استرس بسیار زیادی دارم و زندگیم رو بهم ریخته،ی وقت هایی زبونم میسوزه و دهانم خشک میشه،ایا این ها خیلی خطرناکن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۹ آذر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام رهای عزیز
   همه اینا طبیعین و از قبل قطعا وجود داشتن
   شما بیشتر دقت کردین و‌تازه متوجه شدین

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید علی هستم ۲۸ ساله من سه ماه میشه که بین فک بالا و پایین (دیواره حلق )هم در قسمت راست هم قسمت چپ یه جوش یا کیست بیرنگ یا گاهی سفید درمیاد و بعد دو سه ساعت خودش از بین میره و اصلا جاش هم نمیمونه
  در خانواده یک مورد مشکوک به پپفگیوس داریم
  آیا احتمالش هست منم مبتلا شده باشم؟
  در ضمن خودم شدیدا به وسواس بیماری مبتلا هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   با سلام
   پمفیگوس یک عارضه هست که با بول یا همان تاول خودش رو نشون میده و بالافاصله می ترکد‌ولی اثر بدی از خود به جا میگذارد
   باید معاینه شین تا دقیقا تشخیص روی این مطلب گذاشت

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام عضله فک من بعد از گشیدن دندان عقل گرفته است ،با اینکه سه هفته میگذرد نه کمپرس آب گرم نه داروهای مسکن نه شل کننده اثری نداشته، بخصوص در هنگام جویدن غذا بسیار درد میگیردلطفاً راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام امیر عزیز
   بعد از این موارد
   باید از تکنیک های فیزیو تراپی خانگی کمک‌گرفت

   که من براتون تو‌چنل به اجرا خواهم گذاشت

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 3 هفته پیش دندان عقل کشیدم ولی هنوز عضله فک من گرفته است و بیش از 14 میلیمتر باز نمیشود و در جویدن و مسواک زدن مشکل دارم از کمپرس آب گرم و داروهای شل کننده هم استفاده کردم ولی تاثیری نداشت، لطفاً راهنمایی بفرمایید سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام امیر عزیز
   بعد از این موارد باید از تکنیک های فیزیو تراپی خانگی کمک‌گرفت.که من براتون تو‌چنل به اجرا خواهم گذاشت

 • تصویر کاربر الهام جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلامن دخترم ۱۰ماهه لثه بالا کبود شده وهنوز دندان بالا درنیامده آیا این مشکلی هست من عکس هم گرفتم ولی نمی توانم بفرستم سیستم بارگذاری انجام نمی دهد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام الهام عزیز
   ده ماهگی دیر هست ولی جای نگرانی فعلا نیست
   اون منطقه قرمزی و ملتهب هم که میفرمایین
   به ان هماتوم رویشی گفته میشودو مشکل خاصی نیست

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دندان جلوی دهان فک بالا قبلا پر کردم والان با خوردن شکلات سفت لق شده آیا قابل بازسازی هست یا باید کشید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   باید دید ایا دندان شکسته به صورت افقی
   یا پر کردگی ازاد کرده
   و یا بیماری لثه ( پریو ) ایجاد شده
   هر کدام طرح درمان مجزا دارند که باید ارزیابی شه
   رادیوگرافی PA از دندان مبتلا بگیرین عکسشو برام بفرستین
   نظر دقیق و جامع بدم

 • تصویر کاربر زهره شنبه ۴ آبان ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقتتون بخیر،حدود یک ساله که دندون شماره یک فک پایینم به تغییرات دمایی و دق و ضربه و فشار با انگشت حساس شده،درد به صورت دندان درد معمول نیست و ضربان دار نیست،فقط یه درد موضعی و یه حسی شبیه کوفتگی،لازم به ذکره که حدود هشت سال پیش ارتودنسی کردم و همون دندون همیشه به هوای سردحساس بود،عکس گرفتم پوسیدگی نداره و سالمه،میخام ببینم علتش چی میتونه باشه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ آبان ۹۸( 6 ماه پیش)

   سلام زهره عزیز
   همیشه علت درد پوسیدگی نیست
   و‌ چون قبلا درمان ارتو انجام دادین باید رادیوگرافی شما رو ببینم
   فقط بفرمایین دندان به دق عمودی یا افقی ( کدام مورد حساس ) حساس هست؟
   ایا بررسی ترک روی دندان شده ؟

 • تصویر کاربر شيرزاد جمعه ۳ آبان ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،دكتر من تقريبا ٢٠روز پيش دندون عقلم رو كشيدم سمت چپ.بعد از ٢روز فكم كامل قفل شد،از اون موقع تا حالا اينجوريم،به طوري كه به سختي ميتونم يه قاش رو داخل دهنم بزارم،چن بار هم رفتم پيش دكتر فقط ميگه بايد باهاش ورزش كني طول ميكشه تا خوب بشه،هر روز هم وقت غذا خوردن با هاش بازي ميكنم يا ورزش.تا چن دقيقه يكم بيشتر باز ميشه ولي بازم اينجوري ميشه.خيلي اذيتم ميكنه،هيچ چيزي رو نميتونم بخورم.من بايد چيكار كنم!؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۳ آبان ۹۸( 7 ماه پیش)

   با سلام شیرزاد عزیز
   فیلم چگونگی باز شدن فک را تو‌ی چنل تلگرام خواهیم گذاشت ولی به این مشکل اصطلاحا تریسموس گفته شده و در بعضی مواقع انقدر شدید هست تا یک ماه طول میکشد تا باز شود.

    

درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر