لیزر لثه – درمان بیماری لثه با لیزر

لیزر در دندانپزشکی چگونه می تواند بیماری لثه ها را درمان کند؟

فناوری لیزر توانسته است حوزه های مختلفی از صنعت را با انقلاب بزرگ مواجه کند که حوزه دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این که لیزر درمانی در دندانپزشکی و برای درمان بیماری های دهان و لثه ها هنوز حوزه ای نوپا و جدید به حساب می آید – و هنوز توسط آکادمی دندانپزشکی ایالات متحده آمریکا (AAP) یک روش درمانی مورد تایید نیست – اما نتایج و خروجی آن برای بیماران مثبت و امیدوار کننده بوده است.

فهم اولیه از بیماری لثه ها

بیماری لثه ها (جینجیویتیس و پریودنتال) در واقع مربوط به عفونت بافت ها و استخوانی می شود که دندان های شما را در جای خودشان محکم و ثابت نگه داشته اند. این بیماری عموما بزرگسالان را در بازه سنی ۳۰ و ۴۰ سالگی هدف قرر می دهد. موسسه ملی تحقیقات دهان و دندان و سر (NICDR) برای بروز این بیماری در لثه و استخوان سر علل اولیه خاصی را مشخص کرده است. از جمله این عوامل اولیه بروز بیماری لثه ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • استعمال دخانیات
 • بیماری های مزمن نظیر دیابت
 • مصرف برخی مواد دارویی خاص
 • پیش زمینه ژنتیکی برای این بیماری

درمان عمومی و نسبتا قدیمی برای بیماری لثه در افراد شامل مقیاس گیری و ایجاد تغییرات در ناحیه ریشه (SRP) می شود که در واقع یک روش بدون نیاز به جراحی است و در آن سطح دندان ها و ریشه آن ها که ممکن است در اثر عقب نشینی لثه در معرض بیرون قرار گرفته باشند تمیز می شود. این پروسه درمانی منجر به از بین رفتن تارتار، پلاک و باکتری ها از اطراف ریشه دندان و در داخل لثه ها می شود و بافت لثه دوباره بازسازی و ترمیم خواهد شد.

یک روش دیگر که ممکن است توسط متخصصین دهان و دندان مورد استفاده قرار گیرد، عمل جراحی فلپ لثه است. موسسه ملی تحقیقات دهان و دندان و سر در توضیحات خود می گوید که در این روش درمانی، بافت لثه مورد نظر توسط جراحی جدا شده تا بتوان نواحی عمیق و عفونی درون دندان ها و ریشه آن ها تمیز شوند. سپس بافت لثه به کمک بخیه دوباره در سر جای خود قرار می گیرد تا با گذر زمان بهبود یافته و فیکس شود.

اما لیزر درمانی برای بیماری لثه ها چگونه انجام می شود؟

مراحل لیزر لثه
مراحل لیزر لثه

در لیزر درمانی برای بیماری های لثه ، متخصص مد نظر از یک لیزر مخصوص برای دسترسی به بافت های لثه مورد نظر و تمیز کردن آن ها و اطراف ریشه دندان های بیمار استفاده می کند. وقتی که بافت عفونی درون دهان فرد برداشته شد و ریشه دندان در دسترس قرار گرفت، پروسه مقیاس گیری و پاک سازی آغاز می شود. در این پروسه پلاک و تارتار رسوب شده در زیر لایه های لثه و اطراف ریشه دندان های فرد پاک سازی می شوند. سپس دندانپزشک مورد نظر به کمک ابزار های خاص سعی می کند ریشه دندان را نرم کرده و هر گونه ناحیه خاصی که می تواند باعث جذب باکتری و ایجاد عفونت در آینده شود را بر خواهد داشت. فضای بین لثه و ریشه سپس می تواند در دوره بهبود فرد دوباره بازسازی گردد.

معایب و مزایای لیزر درمانی برای بیماری لثه

طبق اطلاعیه آکادمی دندانپزشکی عمومی یا همان AGD، مزایای قابل توجه و خوبی برای استفاده از لیزر درمانی برای بافت های آسیب دیده لثه وجود دارد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- نیازی به بیهوشی عمومی بیمار در پروسه درمانی نیست، در حالی که دیگر روش های جراحی برای بیماری لثه نیاز به بیهوشی دارند.

۲- اشعه های لیزر می توانند نواحی عفونی و بیمار را به شکل دقیق و مشخص مورد هدف قرار دهند.

۳- خون ریزی، درد و ورم بسیار محدود می شوند چرا که لیزر درمانی برای بیماری لثه به نسبت روش های دیگر و جراحی های معمولی آنچنان تهاجمی نیست.

۴- دوره ریکاوری و بهبود پس از لیزر درمانی کوتاه تر است.

درمان لثه با لیزر
درمان لثه با لیزر

برخی از متخصصین و کارشناسان حوزه پزشکی و درمانی هنوز این نوع پروسه را در ترمیم دهان و دندان و بیماری لثه ها مورد تایید قرار نداده اند. با این حال سازمان AAP یا همان آکادمی دندانپزشکی ایالات متحده آمریکا اعلام کرده است که طبق اطلاعات و مدارک محدودی که در دسترس است، هر میزان از طول موج خاص لیزر ها می تواند به نسبت درمان های سنتی و عمومی دندانپزشکی نظیر پر کردن و یا عصب کشی بهتر باشد. این بدان معنا نیست که سازمان مذکور کاملا مخالف این روش ها است، بلکه تنها باید این نکته را در نظر داشته باشیم که تا زمان تایید جدی تر لیزر درمانی در حوزه دندانپزشکی بهتر است با مراقبت و دقت بیشتری قدم برداریم – به خصوص در زمینه ترمیم بافت پس از عمل جراحی است.

به هر حال در استفاده از لیزر درمانی در دندانپزشکی ریسک هایی نیز وجود دارد که نباید نادیده گرفته شوند. یکی از آن ها این حقیقت است که شما یک انسان هستید؛ اگر دندانپزشک یا متخصص شما از طول موج نا مناسبی با قدرت زیاد در پروسه درمان استفاده کند ممکن است آسیبی به مراتب بیشتر به بافت های لثه و دندان شما وارد شود. همچنین برخی معتقدند موج های تبلیغاتی لیزر درمانی در دندانپزشکی در حال حاضر بیشتر از حدی که باید، بیماران را به استقبال از آن تشویق می کنند.

هزینه ها و پوشش بیمه برای لیزر در دندانپزشکی

میزان هزینه استفاده از لیزر برای درمان بیماری لثه ها به شکل کامل به نیاز های خاص هر بیمار بر می گردد و تا زمانی که متخصص یا دندانپزشک شما را مورد معاینه قرار ندهد هیچ هزینه خاصی را در این زمینه به شما اعلام نخواهد کرد. طبق اعلامیه سازمان دندانپزشکی پاول دانینگ (PD) این پروسه می تواند به نسبت جراحی های سنتی و متداول دندانپزشکی ارزان تر باشد ، چرا که عموما به تعداد جلسات درمانی کمتر و همچنین داروهای محدودتری نیاز خواهد داشت.

اما در زمینه بیمه و پوشش هزینه ها، سیاست های درمانی معمولا هزینه های انجام شده توسط شما برای درمان را مورد پوشش خود قرار می دهند و نوع عملیات انجام شده در حین پروسه درمان – لیزر درمانی یا روش های متداول و معمول – فرقی در این زمینه ایجاد نمی کنند. بنابراین جدا از این که دندانپزشک شما از چه روشی برای درمان بیماری لثه شما استفاده کند، میزان هزینه جبرانی که توسط بیمه پرداخت می کند ثابت و یکسان خواهد بود. با این حال همچون هر موضوع و درمان دیگری بهتر است قبل از اقدام به انجام درمان مربوطه حتما سیاست های پوششی بیمه خود را مورد بررسی قرار دهید و یا با کارشناسان بیمه در زمینه تصمیم خود مشورت کنید.

مراقبت های پس از لیزر درمانی

اگر می خواهید پس از انجام لیزر درمانی برای بیماری لثه و دندان های خود دوباره دچار التهاب و عفونت در این نواحی نشوید، مراقبت و حفظ بهداشت روزانه دهان و دندان ها یکی از مهمترین فاکتور های مورد نظر در این زمینه است. روزانه حتما دو بار دندان های خود را مسواک بزنید و از نخ دندان برای تمیز کردن فضاهای بین دندانی و لثه های خود استفاده کنید. علاوه بر این استفاده از دهان شویه های حاوی مواد ضد میکروبی نیز می تواند یک عامل کمکی در جلوگیری از شیوع باکتری و پلاک ها در دهان باشد و پروسه بهبود لثه ها پس از لیزر درمانی را نیز سرعت می بخشد. برای کاهش ریسک بروز عفونت در آینده از استعمال دخانیات اجتناب کنید و در نهایت هرگونه دستورالعملی که دندانپزشک یا متخصص لیزر درمانی به شما داده است را تا جای ممکن با دقت پیگیری کنید.

هدف از این مقاله بالا بردن سطح دانایی و فهم شما در حوزه های عمومی دهان و دندان بوده است. فراموش نکنید که این یک مقاله جایگزین برای معاینات پزشکان متخصص، اظهار نظر آن ها، تشخیص مشکل و درمان نهایی نیست. همیشه برای بررسی وضعیت خود و مشورت به سراغ دندانپزشک و یا متخصصین تایید شده و حرفه ای بروید و سوالات خود در زمینه وضعیت سلامت و پروسه درمانی پیشنهادی را از آن ها بخواهید.

لیزر لثه – درمان بیماری لثه با لیزر
۴٫۳ (۸۵%) ۴ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر