لیزر در دندانپزشکی یا روش سنتی

آیا پروسه های درمان لیزری دندانپزشکی از روش های درمانی قدیمی بهتر هستند ؟

لیزر در دندانپزشکی مربوط به استفاده از این فناوری جدید و منحصر به فرد برای درمان برخی از مشکلات و شرایط خاص دهان و دندان بیماران می شود. در سال ۱۹۸۹ لیزر درمانی در حوزه دندانپزشکی برای مشکلات مربوط به بافت های دندانی و لثه ها مورد استفاده قرار گرفته است و هنوز هم مورد توجه دندانپزشکان زیادی قرار دارد.

استفاده از لیزر در دندانپزشکی یک گزینه راحتتر با دشواری و مشکلات کمتر به شمار می رود که می توان از آن در پروسه های درمانی مختلف دهان و دندان که مربوط به بافت های سخت و نرم می شود استفاده کرد و به نسبت استفاده از دریل های سنتی دندانپزشکی و ابزار های غیر لیزری گزینه مناسبی به حساب می آید.

کلمه لیزر در واقع مخفف عبارت تقویت نوری به وسیله تشعشعات محرک نوری است. این ابزار پیشرفته و مدرن از انرژی نور در اشعه های بسیار باریک و متمرکز استفاده می کند. وقتی که اشعه مربوط به لیزر به بافت های درون دهان برخورد می کند واکنش خاصی را ایجاد خواهد کرد تا به کمک آن دندانپزشک بتواند بافت مورد نظر را حذف کرده و یا شکل آن را در راستای اهداف درمانی تغییر دهد.

از لیزر در دندانپزشکی برای پروسه های درمانی متعددی استفاده می شود. از جمله این کاربرد ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • درمان حساسیت زیاد دندان و لثه افراد
 • درمان پوسیدگی دندان های بیمار
 • درمان بیماری لثه ( جینجیویتیس )
 • سفید کردن دندان ها
درمان لثه با لیزر
درمان لثه با لیزر

لیزر ها می توانند بهره وری و بهینه بودن درمان های دندانپزشکی را بالا برده و هزینه بیماران را نیز کاهش دهند، در نهایت عوارض و مشکلات آن ها نیز به نسبت روش های سنتی کمتر است. اتحادیه غذا و دارو پروسه درمانی لیزر در دندانپزشکی را برای چندین مشکل دهان و دندان مورد تایید قرار داده است.

البته شایان ذکر است اتحادیه دهان و دندان ایالات متحده آمریکا (ADA) هنوز تحقیقات زیادی را باید در این حوزه پیگیری کند، اما با این حال نسبت به پتانسیل این حوزه در دندانپزشکی بسیار امیدوار و خوشبین هستند.

درمان های لیزری دندانپزشکی چگونه پیگیری می شوند ؟

درمان های لیزری دندانپزشکی
درمان های لیزری دندانپزشکی
 • تشخیص حفره های دندان و پوسیدگی : لیزر ها می توانند با پیدا کردن سر نخ های مربوط به پوسیدگی دندان، حفره های دندانی را خیلی زود تشخیص دهند.
 • آماده سازی دندان ها و استفاده از پر کننده های دهان و دندان : بی حسی موضعی و دریل های سنتی دندان پزشکی معمولا در حین درمان لیزری مورد نیاز نیستند. لیزر ها قادر به از بین بردن باکتری ها در یک حفره دندانی هستند که در نتیجه به سلامت بلند مدت دندان های فرد کمک شایانی می کند.
 • درمان مشکل حساسیت دندان ها : دندان هایی که نسبت به مواد غذایی و نوشیدنی های سرد یا گرم حساسیت نشان می دهند را می توان به کمک لیزر های دهان و دندان درمان کرد؛ بدین صورت که لیزر می تواند لوله های روی ریشه دندان را بپوشاند.

از جمله پروسه های درمانی بافت های نرم که رایج هستند می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • درمان خنده لثه ای ( لیفت لثه ) : از لیزر در دندانپزشکی برای تغییر حالت لثه هایی که خیلی پایین هستند استفاده می شوند تا در نتیجه فرد لبخند زیباتری داشته باشد. به این عملیات لیفت لثه نیز می گویند که در آن لثه ها به بالاتر از دندان کشیده می شوند.
 • بلند تر کردن طول تاج دندان : در این پروسه درمانی هم بافت لثه و هم استخوان تغییر حالت داده می شوند تا ساختار دندانی فرد سالم تر شود و در نتیجه انجام انواع عملیات ترمیم بر روی دندان ها آسانتر خواهد بود.
 • مشکل زبان فرد به کف دهان : آن دسته از افراد که فرونولوم زبان آن ها سخت و تنگ است ( زمانی که ناحیه پوستی زیر زبان به کف دهان می چسبد) نیز می توانند از پروسه فرنکتومی لیزری سود ببرند. این پروسه درمانی برای کودکانی خوب است که محدودیت فرنولوم باعث شده تا تنگی زبانی داشته باشند و در شیر خوردن از سینه مادر و یا تکلم با مشکل مواجه هستند
 • حذف کردن در هم رفتگی و پیچش بافت های نرم : لیزر های دندانپزشکی می توانند بافت های نرمی که به علت جایگذاری بد پروتزهای دندانی پیچیده شده اند را بدون درد و یا عوارض جانبی و خون ریزی یا بخیه از دهان خارج کنند.

از جمله دیگر پروسه های درمانی لیزری در دندانپزشکی نیز می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بافت هایی که قابل رویت هستند : توموگرافی انسجام نوری یا همان OCT به پزشک اجازه می دهد تا به صورت کاملا امن و بدون خطر داخل دندان و یا بافت لثه مورد نظرش را مشاهده کند.
 • برداشتن تومور های خوش خیم از دهان و لثه ها : لیزر های دندانپزشکی می توانند تومور ها را از ناحیه لثه، داخل لب و گونه ها و بالای دهان به روشی بدون درد و نیاز به بخیه بر دارند.
 • درمان مشکل آپنه خواب انسدادی : لیزر ها در حوزه دندانپزشکی می توانند حالت و شکل گلوی فرد را تغییر داده و بدین ترتیب مشکلات مربوط به تنفس در حین خواب که در اثر رشد بیش از حد بافت ها در گلو به وجود می آید را حل کنند.
 • درمان مشکل مفصل گیجگاهی ‌زیرواره‌ای : دندانپزشک شما می تواند به کمک لیزر درد و التهاب مربوط به این مفصل در سر را به راحتی از بین ببرد.
 • بازسازی رشته های اعصاب : لیزر ها می توانند در باز سازی رگ های خوبی آسیب دیده، رشته های عصبی و زخم های درون دهان به دندانپزشک کمک کنند.
 • درمان زخم های سرما خوردگی : لیزر ها می توانند دوره بهبود بیماری شایع سرماخوردگی را کاهش داده و درد همراه با این بیماری را نیز برای بیمار کاهش دهند.
 • سفید کردن دندان ها : لیزر های دندانپزشکی می توانند پروسه بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان را با سرعت بالاتری همراه کنند.

درمان های لیزری نظیر این مورد می توانند در زمینه هزینه متغیر باشند و از جمله فاکتور های تعیین کننده آن می توان به نوع پروسه ای که در دهان شما انجام می شوند و لوازم مورد استفاده در آن اشاره کرد. در مقایسه با روش های غیر لیزری و سنتی تر دندانپزشکی، قیمت این روش های مدرن و مبتنی بر لیزر کمتر است چرا که لیزر درمانی در دندانپزشکی معمولا به تعداد جلسات کمتری نیاز دارد. علاوه بر این، بیمه دهان و دندان معمولا به این اهمیت می دهند که هزینه درمان چقدر بوده است و روش مورد استفاده دندانپزشک برای آن ها ملاک نیست.

بنابراین جبران هزینه توسط بیمه برای شما احتمالا به همان میزانی خواهد بود که از لیزر و روش های سنتی استفاده شود. با این حال، این نکته را همیشه در نظر بگیرید که بهتر است حتما قبل از اقدام به درمان حتما در زمینه سیاست های پوششی بیمه خود تحقیق کنید و سپس تصمیم خود را بگیرید.

از چه نوع لیزر هایی استفاده می شود ؟

متخصصان دهان و دندان معمولا بسته به نوع درمان و مشکل بیمار، از لیزر های بافت سخت یا بافت نرم استفاده می کنند. برخی نیز ممکن است در شرایط خاص بخواهند از هر دو در درمان بیمار استفاده کنند.

لیزر های بافت سخت توانایی عبور از ساختار محکم دندان های افراد را دارند. طول موج آن ها توسط ترکیبی از آب و برخی مواد معدنی خاص که در دندان ها وجود دارند جذب می شود. از این نوع لیزر ها معمولا برای آماده سازی و یا تغییر شکل دندان ها برای قرار دادن کامپوزیت یا تعمیر پر کننده های دهانی که ساییده شده اند استفاده می شوند. همچنین ممکن است به منظور برداشتن برخی از بخش های ساختار دندان از این نوع لیزر ها استفاده گردد.

مزایای استفاده از لیزر دندانپزشکی به جای روش های دیگر و قدیمی تر

 • نیاز به بخیه زدن در حین استفاده از لیزر های بافت نرم بسیار کم می شود.
 • خون ریزی در بافت های نرم درمان شده به حداقل خود می رسد، چرا که یکی از مزایای لیزر مربوط به لخته های خونی درون دهان می شود.
 • در برخی از پروسه های درمانی همراه با لیزر دندانپزشکی نیازی به بی حس کردن وجود ندارد
 • احتمال عفونت باکتریایی در محل جراحی شده کم می شود چرا که لیزر آن ناحیه را ضد عفونی خواهد کرد.
 • زخم های مربوط به درمان شما زودتر درمان می شوند و احتمال بازسازی بافت مربوطه نیز وجود دارد.
 • احتمال بروز آسیب به بافت های کناری در حین درمان لیزری نیز به نسبت روش های قدیمی پایین تر است.

طول موج مخصوص لیزر های مخصوص بافت نرم به وسیله آب و هموگلوبین جذب می شوند. برای آن هایی که نمی دانند باید بگوییم که هموگلوبین همان پروتئینی است که در سلول های قرمز خون وجود دارد.

از این لیزر ها معمولا برای درمان پریودنتتیس که نوعی بیماری مربوط به لثه های بیماران است استفاده می شوند و به کمک آن می توان باکتری ها را از بین برد و رشد دوباره بافت ها در دهان را نیز فعال کرد.

لیزر های بافت نرم انتهای رشته های اعصاب و رگ های خونی را می بندند. بنابراین به همین دلیل برخی از افراد پس از اتمام پروسه درمانی خود ممکن است هیچ گونه دردی احساس نکنند و از این بابت غافلگیر شوند. همچنین یکی دیگر از مزایای لیزر بالا بردن سرعت بهبود بافت درمان شده است.

نکات منفی لیزر در دندانپزشکی

 • از لیزر های دندانپزشکی نمی توان برای برخی از دندان ها که در آن ها مواد پر کننده و یا فلزی استفاده شده است مد نظر قرار گیرند.
 • لیزر های مربوط به بافت سخت گاهی اوقات می توانند پالپ درون دندان را با آسیب مواجه کنند.
 • برخی از پروسه های درمانی مبتنی بر لیزر به بی حسی یا بیهوشی فرد نیاز دارند.
 • گاهی اوقات هنوز هم از دریل های مخصوص دندانپزشکی برای اتمام پروسه پر کردند نظیر تغییر حالت دادن، عوض کردن نوع گاز گرفتن فرد و یا تمیز کردن ماده پر کننده دندان و پروتز مورد استفاده قرار گیرند.
 • گاهی اوقات در صورت گسترده بودن مشکل فرد و پخش شدن آن به بافت های کناری و دندان های دیگر نمی توان از درمان لیزری استفاده کرد.
 • گاهی اوقات ریسک آسیب رسیدن به لثه بیمار وجود دارد.

لیزر در دندانپزشکی با چه ریسک هایی همراه است ؟

 • ریسک های مربوط به استفاده از لیزر در درمان های حوزه دندانپزشکی معمولا بسیار کوچک هستند و جای نگرانی خاصی وجود ندارد. این نکته خیلی مهم است که حتما یک متخصص حرفه ای دهان و دندان را پیدا کنید که بتواند از به درستی درمان را پیگیری کند. چرا که استفاده از طول موج نا مناسب و یا سطح قدرت لیزر می تواند منجر به آسیب دیدگی بیشتر بافت های دهانی شود. علاوه بر این برخی از متخصصین معتقدند که برخی از مسئولان حوزه تبلیغات سعی می کنند لیزر درمانی در دندانپزشکی را فراتر از حدی که افراد به آن نیاز دارند تبلیغ و ترویج دهند.
 • دندانپزشک قطعا به شما عینک مخصوصی می دهد که بتواند از چشم های شما در برابر اشعه لیزر محافظت کند.
  یک دندانپزشک کاربلد پیدا کنید
 • برای پیدا کردن یک دندانپزشک حرفه ای و متخصص حتما به سراغ کسی بروید که دوره های آموزشی مخصوص و کارورزی لازم در این زمینه را گذرانده باشد. منابع مناسب و صحیح آموزش نیز مدارس و اتحادیه های دهان و دندان هستند و یا آکادمی مخصوص لیزر دندانپزشکی (ALD).
 • شما همچنین می توانید از مسئول بیمه سلامت یا دوستان و خانواده خود بخواهید تا فردی را که با وی تجربه خوب و مثبتی در زمینه لیزر درمانی دندانپزشکی را داشته اند به شما معرفی کنند. وب سایت هایی همراه با سیستم های
 • امتیازدهی نیز می توانند در این زمینه مفید باشند تا بتوانید در حوزه مورد نظر خود متخصصی با بالاترین امتیاز و بازخورد مثبت را انتخاب کنید.
لیزر در دندانپزشکی یا روش سنتی
۴٫۷ (۹۳٫۳۳%) ۶ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر