مدیریت دندان های عقل در دهان

مدیریت دندان های عقل در دهان ؛ رشد، تحت فشار قرار گرفتن و کشیدن

کسب آگاهی و دانش کافی پیرامون مدیریت مشکلات دندان های عقل در دندان

دندان های عقل یا به اصطلاح پزشکی، دندان های سوم آسیا، آخرین دندان هایی هستند که در داخل دهان شکل می گیرند. این دندان ها معمولا در محدوده سنی ۱۷ تا ۲۵ سالگی پدیدار می شوند، که به این محدوده سن معمولا سن عقلانیت و تکمیل شدن می گویند و علت نام گذاری خاص این دندان ها نیز همین است.

رشد دندان های عقل

کشیدن دندان های عقل زمانی که فرد جوان تر باشد برای دندانپزشک و خود وی آسان تر است، چرا که ریشه های آن هنوز کاملا شکل نگرفته اند، استخوان اطراف آن نرم تر است و احتمال آسیب دیدن اعصاب و دیگر ساختار های اطراف کمتر است. وقتی فرد به سنین بالاتری می رسد، به دلیل شکل گیری کامل ریشه های دندانی، کشیدن دندان های عقل سخت می شود. در این شرایط اعصاب نیز در کنار ریشه ها قرار دارند و حتی ممکن است استخوان فک هم درگیر باشد.

دندان تحت فشار و عقب رفته چیست؟

زمانی که یک دندان به شکل کامل رشد نمی کند، به آن دندان تحت فشار یا عقب رفته می گویند (impacted tooth). این دندان ها معمولا نمی توانند از داخل لثه ها به شکل کامل به بیرون بیایند، به این خاطر که فضای کافی در دهان وجود ندارد.

مشکل دندان های رشد نکرده عقل تا چه حد جدی و خطرناک است؟

یک دندان عقلی که به شکل کامل رشد نکرده و در داخل لثه گیر کرده باشد می تواند دندان های اطراف خود را با آسیب مواجه کند و یا خودش عفونی شود. از آن جایی که دندان های عقل در ناحیه ای از دهان قرار دارند که امکان تمیز کردن آن ها خیلی آسان نیست، باکتری های زیادی ممکن است در این ناحیه جمع شوند که در نتیجه شکل گیری و رسوب آن ها، احتماب بروز بیماری لثه (جینجیتیویس) نیز وجود دارد. باکتری های دهانی توانایی این که در جریان خون شما حرکت کرده و منجر به بروز عفونت ها و بیماری های قلبی، کلیوی و یا دیگر ارگان های بدن شوند را نیز دارند. در برخی از موارد خاص، احتمال شکل گیری یک تومور یا کیست در اطراف ناحیه زیرین دندان رشد نکرده نیز وجود دارد. بروز چنین شرایطی می تواند در نهایت مشکلات جدی و خاصی برای افرد به وجود آورد، چرا که می تواند به ناحیه فک بیمار نفوذ کرده و اعصاب کناری، دندان ها و دیگر بخش های دهان و دندان را تحت تاثیر قرار دهد.

آیا باید این دندان را قبل از این که مشکل ساز شود بکشیم؟

در صورتی که دندان های عقل به شکل کامل در بیایند، کارکرد خود را داشته باشند، همراه با دردی نباشند، پوسیدگی نداشته باشند، درگیر بیماری خاصی نباشند و در یک محیط بهداشتی با بافت های لثه سالم باشند، دیگر نیازی به کشیدن آن ها نیست. با این حال دندان های عقل معمولا به جلسات پاک سازی حرفه ای توسط دندانپزشک، چک آپ های سالانه و تصاویر ایکس ری نیاز دارند تا هر گونه تغییر در آن ها بررسی گردد.

عموما، متخصصین و دندانپزشکان دهان و دندان و پزشکی در زمینه این که دندان های عقل باید در شرایط خاصی حتما کشیده شوند اتفاق نظر دارند. این شرایط را در ادامه با هم مرور می کنیم:

  •  عفونت های مختلف و یا بیماری های لثه (جینجیتیویس و پریودنتیتیس)
  • حفره ها و پوسیدگی هایی که نمی توانند ترمیم شوند
  • کیست ها، تومور ها و یا دیگر آسیب های خاص
  • آسیب رساندن به دندان های کناری یا بافت های لثه، اعصاب و استخوان های کناری
۴.۳/۵ - (۲۰ امتیاز)
۴.۷/۵ - (۱۰ امتیاز)

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم