خمیردندان های جایگزین

خمیردندان های جایگزین واقعا حقیقت دارند، اما آیا واقعا کارایی دارند؟

این احتمال وجود دارد که تاکنون از دوستی که طرفدار محیط زیست و طبیعت است در مورد مزایای استفاده از جوش شیرین به عنوان خمیر دندان جایگزین شنیده باشید و یا یک دوست دیگر که به تاریخ علاقه دارد در مورد استفاده از خاک به عنوان خمیر دندان جایگزین چیز هایی به شما گفته باشد. حتی شاید در فروشگاه های عطاری کنار خانه خودتان خمیر دندان های خاص مبتنی بر نمک دریا را دیده باشید. شاید هم شنیده باشید که خمیر دندان هایی وجود دارند که مواد تشکیل دهنده عجیبی نظیر واجبی در آن ها به کار رفته اند! پس به نظر می رسد امروزه می توانید با هر چیزی دندان های خود را مسواک بزنید. اما آیا این محصولات جایگزین و خاص واقعا در تمیز کردن دندان های شما و جلوگیری از به وجود آمدن حفره و پوسیدگی کاربرد دارند؟

ما از دندانپزشک های معتبر و حرفه ای خواستیم تا وارد ماجرا شده و در زمینه کاربردی بودن برخی از این مواد رایج و خاص که در محصولات به کار می روند توضیحاتی ارائه کنند. در ادامه مقاله توضیحات کامل تری را پیرامون این موضوع خواهید خواند.

۱- زغال

این ایده بسیار عجیب و خاصی است که یک چیز با رنگ سیاه بخواهد به سفید کردن دندان های شما کمک کند، اما زغال یکی از مواد مورد استفاده در برخی از خمیر دندان های صنعتی و یا گیاهی است که چنین تاثیری را ارائه می کند.

دکتر ویلیام گریو، دندانپزشک متخصص در بخش بهداشت دهان و دندان آماریلو در تگزاس آمریکا در گفت و گویی اعلام کرد که قابلیت سایش زغال می تواند در بر داشتن لک ها از روی دندان کمک کند. اما این تمام ماجرا نیست. حفره های دندانی زمانی ایجاد می شوند که برخی از باکتری های خاص در داخل دهان رشد بیش از حدی داشته باشند و از شکر درون غذا برای تولید اسید استفاده نمایند. این اسید همان چیزی است که منجر به ایجاد پوسیدگی دندان ها در طول زمان می شود. زغال کمک می کند تا میزان پی هاش (pH) درون دهان افراد افزایش یابد که در خنثی کردن اسید ها کمک حال خواهد بود.

اما چه کسی نباید از خمیر دندان های مبتنی بر زغال استفاده کند؟ در صورتی که در دهان خود از روکش های ونیر یا تاج دندان استفاده می کنید، هرگز به سراغ این دست از محصولات نروید چرا که می توانند منجر به لک شدن آن ها شوند. دکتر گریو می گوید:« کوچک ترین اندازه از زغال می تواند به راحت وارد پورسلین شده و آن را لکه دار کند.»

همچنین نکته مهم دیگر این است که در حال صحبت پیرامون خمیر دندان هایی هستیم که از زغال تولید می شوند، نه مسواک زدن مستقیما با خود زغال! این می تواند قابلیت سایشی زیادی داشته باشد و اکثر دندانپزشک ها در زمین مالیدن چیزی تا این حد ریگ دار به دندان ها محتاط هستند ، به خصوص که هنوز هیچ مدرک قطعی دال بر این که زغال از خمیر دندان های معمولی بهتر است در دسترس نیست. کمپانی Layliev اطمینان خاطر داده است محصولی معتبر مثل Curapox که با زغال تولید شده است، میزان سایش آن به قدری پایین است که عملا هیچ خطری مصرف کننده ها را تهدید نمی کند.

۲- جوش شیرین

جوش شیرین که یکی از موارد قابل اطمینان و خانگی به شمار می رود و به آن پایه زیبایی می گویند نیز به عنوان یکی از مواد تشکیل دهنده محصولات کارخانه ای و خمیردندان های جایگزین به حساب می آید، اما با این که قدرت سایش آن می تواند دندان های شما را تمیز کند، برخی نکات منفی نیز در استفاده از آن همراه هستند. دکتر امانوئل لایلو، مسئول مرکز دندانپزشکی و جراحی زیبای دهان و دندان در نیویورک می گوید:« با این که جوش شیرین می تواند پلاک ها را از روی دندان افراد پاک کند، قدرت کشتن هیچگونه باکتری را ندارد و همین ممکن است منجر به افزایش تعداد حفره های روی دندان های افراد شود. علاوه بر این، همان مواد تشکیل دهنده که قدرت سایش داشته و دندان ها را تمیز می کنند ممکن است به مینای دندان شما آسیب برسانند، پس بهتر است از جوش شیرین و محصولات مبتنی بر آن کمتر استفاده کنید و تبدیل به عادت نشود.»

۳- خمیر بنتونیت (Bentonite clay)

با توجه به وجود انواع اقسام مواد و محصولات چرا فردی باید با خاک دندان های خودش را مسواک بزند؟ طرفداران و مسئولان سازنده پودر طبیعی مسواک دندان مبتنی بر خاک به شما می گویند که این محصول کاملا طبیعی، عاری از GMO و مورد تایید متخصصین محصولات طبیعی و گیاهی است. اما آیا ارزشش را دارد که بخواهید هر ۶ ماه یک بار مبلغ ۳۰ دلار را برای آن هزینه کنید؟ دکتر گریو در این زمینه می گوید:« مزیت اصلی و واقعی بنتونیت و خمیر آن این است که به اندازه ای قدرت سایشی دارد که بتواند پلاک ها را از روی دندان بردارد اما به قدری نیز قوی نیست که به مینای دندان شما آسیب برساند.» همچون زغال، این ماده نیز می تواند میزان پی هاش دهان شما را بالا برده و کار را برای رشد باکتری ها سخت کند.

۴- خمیر کائولین (Kaolin clay)

به این ماده خمیر چینی نیز می گویند و معمولا از آن در ماسک های صورت و اخیرا در خمیر دندان های جایگزین مثل برند معروف Dentisse استفاده می شود. کائولین مملو از مواد معدنی است که گفته می شود می توانند سطح مواد معدنی در محتوی هر دندان شما را بهبود بخشند. هنوز تحقیقات و پژوهش های خوب و جامعی برای پشتیبانی از این ادعا وجود ندارند. این خمیر بر روی دندان های افراد بسیار نرم و لطیف است و در زمینه بهبود پی هاش دهان، تاثیری مشابه با خمیر بنتونیت دارد.

۵- دارچین

همه ما دارچین را با خواص ضد میکروبی و ضد التهابی آن می شناسیم و احتمالا مادربزرگ ها یا اجداد شما از این ماده به عنوان درمان کننده درد دندان های خود استفاده کرده اند. از دارچین در بسیاری از محصولات معتبر و معروف کارخانه ای خمیر دندان استفاده می شود و در خمیر دندان های جایگزین نیز نقش خاصی ایفا می کند. اگر بیش از اندازه و حد طبیعی از دارچین استفاده کنید احتمال شکل گرفتن لکه های قرمز و سفید در دهان که سوزش خاصی به همراه دارند وجود دارد. دکتر گریو در همین زمینه می گوید:« من گاهی اوقات با بیمارانی برخورد می کنم که به دلیل استفاده بیش از حد از دارچین برای دهان، با واکنش خاص دهانی و زخم های مختلف روبرو شده اند. اگر این اتفاق برای شما رخ داد، باید حتما مصرف دارچین و محصولات مبتنی بر آن از جمله خمیر های دندان و آدامس را متوقف کنید.

۶- روغن نارگیل

اگر یکی از طرفداران استفاده از روغن بر روی دندان ها هستید و یا عاشق استفاده از خمیر دندان های روغن نارگیل برند Greenstations هستید، در اینجا یک خبر خوب و یک خبر بد برایتان داریم. روغن نارگیل در پیشگیری و درمان کردن عفونت های مختلف دهان و دندانی که به آن ها thrush نیز می گویند موثر است و دکتر گریو این موضوع را تایید می کند. برخی از تحقیقات کوچک و معمولی قابلیت ضد باکتریایی روغن نارگیل را در کاهش پلاک ها و بیماری لثه (جینجیویتیس) تایید می کنند اما به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است تا بتوانیم نتیجه گیری دقیق و خوبی داشته باشیم.

۷- نمک های دریایی

سدیم یا همان نمک یکی دیگر از موادی است که در این زمینه منطق را کنار می زند. آیا نمک زیاد برای ما مضر نیست؟ باید بگوییم که در زمینه مسواک زدن دندان ها خیر. دکتر گریو در این زمینه می گوید:« نمک های دریایی می توانند به شکل موقت پی هاش دهان ما را افزایش دهند، که بدین ترتیب شرایط رشد و زنده ماندن برای باکتری های درون دهان ما سخت می شود. به همین خاطر هم یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده خمیر دندان های خانگی نمک دریایی است. از این ماده در درون خمیر دندان نمکی Weleda نیز استفاده شده است.

۸- واسابی

شاید عجیب ترین ایده برای مسواک زدن دندان های افراد همین استفاده از واسابی باشد. یک ماده پاک کننده سینوس ها، سوزاننده که در سوشی استفاده می شود. واسابی که به آن تربچه ژاپنی نیز می گویند دارای یک ماده خاص هستند که منجر به تندی می شود و نام آن نیز ایزوتیوسیانات است. این ماده اجازه رشد باکتری هایی که منجر به بروز حفره های دندانی می شوند را نمی دهد. این ماده در داخل پودر دندان جدید Lush Ultrablast نیز پیدا می شود.

 

نحوه قرار دادن خمیر دندان و یا پودر مورد نظر بر روی دندان ها و مسواک زدن نیز بسیار مهم است

 

برخی از پودر های دندان از قبیل Lush و The Dirt که بسیار معروف هستند در داخل ظرف های شیشه ای یا بسته بندی های خاصی ارائه می شوند و باید مسواک خود را در داخل آن ها فرو کنید. با این که ما طرفدار هر چیزی هستیم که میزان زباله های روی کره زمین را کم می کند ( بسته بندی خمیر دندان های سنتی در اکثر موارد قابل بازیافت نیستند)، اصلا ایده خوبی نیست که بخواهید مسواک خود را در داخل یک بسته حاوی خمیر دندان کنید آن هم به صورت مستقیم، به خصوص اگر آن را با یک فرد دیگر به اشتراک می گذارید.

 دکتر گرو می گوید:« آب دهان شما حاوی قند های ساده ای است که به باکتری ها اجازه رشد و تجدید را می دهد. با این که اکثر این محصولات حاوی عناصر ضد میکروبی هستند، اما برای من سخت است باور کنم که اجازه رشد را به باکتری ها ندهند.

 اگر شما به صورت مداوم آب دهان پر از قند و شکر خود را وارد این مجموعه می کنید، بهتر است که یک قاشق چای خوری را وارد پودر کرده و سپس آن را به مسواک خود بزنید.

با این که به نظر می رسد تمامی این مواد ذکر شده دارای مزایای خاص خود در زمینه محافظت از دهان و دندان افراد هستند، هیچ کدام از آن ها توسط اتحادیه دهان و دندان ایالات متحده آمریکا مورد تایید قرار نگرفته اند. سازمان ADA یک پروسه خاص و رسمی را برای تایید محصولات طی می کند و برای تایید یک محصول نیاز به تحقیق و پژوهش های انسانی جهت پشتیبانی از ادعای محصولاتی است که طراحی و تولید می شوند. بدین ترتیب محصولات مورد تایید این اتحادیه قطعا امن و موثر در سلامت افراد هستند.

اگر یک خمیر دندان جایگزین و خانگی دارای برچسب تایید ADA نیست، این بدان معنا نیست که برای شما بد است. معنای آن کمبود تحقیق و پژوهشات مرتبط با ادعای آن است. حرف نهایی دکتر گریو در این زمینه را با هم می خوانیم:« علی رغم این که چه خمیر دندانی را برای خود انتخاب می کنید، حرکت عملی و صحیح مسواک زدن دندان های شما برای برداشتن پلاک ها بسیار مهم است و باید توجه زیادی به آن داشته باشید»

خمیردندان های جایگزین
۴٫۲ (۸۴٫۴۴%) ۹ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر