حفره های دندانی

آیا حل مشکل حفره های دندان بدون نیاز به پر کردن واقعا امکان پذیر است؟

اگر شما هم همچون افراد مختلف از رفتن به مطب و نشستن بر روی صندلی مخصوص دندانپزشک هراس دارید و قرار های ملاقات را پیوسته به بعد موکول می کنید، پس آسیب و حفره های دندانی حتما چنین تصویری را در ذهنتان ایجاد می کند: به مطب دندانپزشک رفته اید، بر روی صندلی مخصوص دراز کشیده و سپس دندانپزشک به سراغ دهان شما آمده، آن را بیش از حد توان باز می کند و با یک دریل به جان دندان هایتان می افتد!

حتی اگر از رفتن به دندانپزشک تنفر و ترس نداشته باشید، وقت گذاشتن و رفتن به مطب برای پر کردن دندان ها می تواند حسابی برنامه شما را به هم ریخته و از کارهایتان عقب بیوفتید. پس حالا آیا راهی برای حل مشکل حفره های دندانی بدون نیاز به پر کردن وجود دارد؟ شاید تا حدی… به خواندن این مقاله ادامه دهید تا به خوبی در مورد این موضوع مطلع گردید.

حفره های دندان سوراخ های ریزی هستند که در اثر پوسیدگی بر روی مینای دندان ایجاد می شوند.

پوسیدگی و خرابی دندان مثل به گفته کلینیک مایو مثل یک بازی با سه بخش مختلف است.

بخش اول، باکتری های درون دهان شما از بقایای غذا و نوشیدنی ها بر روی دندان های شما تغذیه می کنند و پلاک ها را ایجاد می کنند. به همین خاطر است که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه و منظم بسیار مهم است شما باید باقی مانده غذا و نوشیدنی ها را از روی دندان های خود حذف کنید تا از شکل گیری پلاک بر روی دندان ها جلوگیری شده و اجازه ندهید پلاک ها تبدیل به لایه ضخیم تری به نام تارتار شوند. امکان برداشتن لایه ضخیم تارتار در خانه و با رعایت بهداشت فردی دهان و دندان تقریبا غیر ممکن است.

در مرحله دوم، اسید درون پلاک به مواد معدنی موجود در لایه محافظ دندان ها حمله می کند. همین حمله به مینای دندان های شما منجر به شکل گیری سوراخ و حفره بر روی آن ها می شود. همین به باکتری ها و اسید ها اجازه می دهد تا به عاج دندان رسیده و سپس به لایه نرم تر درونی دندان شما برسند.

عاج دندان شما دارای لوله هایی است که با اعصاب درون دندان ارتباط برقرار می کنند، به همین خاطر هم پوسیدگی های دندان می توانند حساسیت دندان هایتان را تا حد زیادی بالا ببرند (به خصوص زمانی که چیزی سرد، گرم یا شیرین را مصرف می کنید). علاوه بر افزایش حساسیت، شما ممکن است علائمی را نظیر لکه های کوچک سفید بر روی دندان و یا سوراخ های واقعی بر روی آن تجربه کنید (که در گذر زمان قهوه ای یا مشکی می شود).

در آخر، باکتری ها و اسید سعی می کنند خود را به پالپ درونی دندان شما برسانند که حاوی اعصاب و رگ های خونی آن ناحیه می شود. همین می تواند منجر به ورم و درد در ریشه دندان و حتی استخوان آن ناحیه شود، به خصوص زمانی که چیزی را گاز می گیرید. علاوه بر یک درد شدید دندانی، در صورتی که پوسیدگی درمان نشود، این نوع از باکتری ها می توانند منجر به بروز عفونت و از دست دادن دندان شوند.

خب حالا آیا می توانیم درمان حفره های درمانی را خودمان انجام داده و به پزشک مراجعه نکنیم؟

اگر شما و دندانپزشکتان بتوانید حفره های دندانی را در مراحل اولیه خود شناسایی کنید، شاید بتوانید بدون نیاز به پر کردن مشکل را برطرف کنید. سارا میکائیل، استادیار بخش دندانپزشکی و ترمیمی دانشکده اوهایو در ایالات متحده آمریکا می گوید:« هر چه زودتر به فکر حل مشکل بیوفتید، قطعا درمان آن آسان‌تر خواهد بود.»

تعریف سازمان ملی دهان و دندان و تحقیقات این حوزه در ترسیم مایع فلوراید می گوید:« مایعی است که می تواند حفره های دندانی که منجر به پوسیدگی می شوند را به خوبی با قدرت معدنی خود ترمیم کند.» این همان ماده ای است که دندانپزشک شما بر روی دندان قرار می دهد و یا بر روی یک لایه خاص قرار می دهد تا در بخشی از مراحل درمانی خود بپوشید. درمان های حرفه ای فلوراید کمک می کنند تا مواد معدنی دندان های شما تامین شوند و آسیب هایی که پلاک به مینای دندان وارد می کنند ترمیم گردند. این موضوع را دکتر مارک اس والف دکتر و دندانپزشک دانشگاه دهان و دندان و داروی پنسلوانیا به ما گفت.

آگوستو رابلز، استادیار دانشگاه دندانپزشکی آلاباما در بیرمنگام معتقد است علاوه بر روش های درمانی پیشرفته، دندانپزشک شما می تواند در زمینه گزینه های خانگی فلوراید نیز پیشنهادات خوبی به شما دهد، به عنوان مثال دهان شویه ها. درمان های خانگی فلوراید به نسبت جلسات پیشرفته با دندانپزشک ها ضعیف تر هستند اما باز هم می توانند کاربردی و مفید واقع شوند. از دندانپزشک خود بخواهید پیشنهاداتی به شما بدهند و یا لیست مورد تایید محصولات سازمان معتبر ADA را در این زمینه چک کنید تا محصولاتی با درجه کافی از فلوراید را به شما معرفی کند.

رعایت کردن بهداشت دهان و دندان در اندازه عالی می تواند یک راه مناسب برای مقابله را پوسیدگی دندان افراد باشد که در این صورت قبل از رسیدن به درمان های درون خانگی یا حرفه ای در مطب دکتر، از بروز مشکل جلوگیری می کنید، دکتر رابلز در گفت و گو با ما این نکته را تایید کرد. این به معنا نخ دندان کشیدن آن هم حداقل روزی یک بار و مسواک زدن به مدت دو دقیقه و دو بار در روز است. شما همچنین ممکن است در مطب از دندانپزشک خود بخواهید تکنیک تمیز نگه داشتن دندان شما را دیده و مطمئن شود که شما به خوبی تمامی نواحی درون دهان خود را پوشش می دهید.

نکته منفی در این جا را فراموش نکنید: چنین چیزی تا زمانی مفید و موثر است که میزان پوسیدگی و جرم های روی دندان برای ایجاد حفره به قدری نباشند که بخواهند بر روی دندان حفره های واقعی و عمیق ایجاد کند. این ها در واقع اقدامات قبل از شکل گیری حفره و پوسیدگی در دهان هستند. دکتر رابلز افزود:« وقتی که یک پوسیدگی و حفره روی دندان شکل می گیرد، فلوراید دیگر نمی تواند منجر به رشد دوباره بافت دندان در آن ناحیه شود.»

اگر از مرحله عدم امکان بازگشت از پوسیدگی هستید، دندانپزشک شما می تواند گزینه های جدی و خوبی را بسته به میزان شدت پوسیدگی دندان شما انتخاب کند.

همانطور که احتمالا خودتان هم حدس زده اید، ممکن است به پر کردن دندان نیاز داشته باشید که در آن دندانپزشک ابتدا پوسیدگی و حفره را با دریل باز می کند و سپس نوعی خاص از مواد را در داخل حفره مربوطه قرار می دهد. و یا ممکن است به تاج دندان نیاز داشته باشید که در آن دندانپزشک ابتدا ناحیه پوسیده و آسیب دیده از دندان شما را با دریل برداشته و سپس یک پوسته جدید که متناسب با شکل دندان طراحی شده است را بر روی آن قرار می دهد.

دکتر رابلز در صحبت های خود اظهار کرد:« اگر پوسیدگی و باکتری ها توانسته باشند به پالت دندان شما نفوذ کرده باشند (ناحیه در بر دارنده اعصاب و رگ های خونی دندان)، یک درمان عصب کشی مورد نیاز خواهد بود.» در این پروسه درمانی، پزشک معالج پالپ آسیب دیده دندان را از آن خارج می کند، از مواد دارویی خاص جهت پاک سازی عفونت آن ناحیه استفاده کرده و سپس پالپ را با یک ماده پر کننده خاص جایگزین خواهد کرد.

در نهایت اگر دندان شما تا حدی آسیب دیده و پوسیده شده باشد که پزشک نتواند آن را درمان کند، باید آن را از دهان به بیرون بکشد. دندانپزشک شما ممکن است پیشنهاد زدن پل را به شما بدهد که در آن از دو یا چند تاج دندان برای دندان های اطراف و وصل شدن آن ها به هم استفاده می شود. یا ممکن است نیاز به ایمپلنت دندان باشد که یک دندان مصنوعی به کمک یک پیچ که به استخوان فک متصل می شود در دهان قرار خواهد گرفت.

دور ماندن از شکل گیری حفره های دندانی قطعا راحت تر از هر کدام از روش های درمانی است که در بالا توضیح دادیم.

علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان به صورت روزانه، اتحادیه دهان و دندان ایالات متحده آمریکا پیشنهاد می کند به صورت مرتب به دندان پزشک خود مراجعه کنید. پزشک ها می توانند با بررسی دهان شما و وضعیت بهداشت آن به شما بگویند که هر چند وقت باید برای ویزیت به سراغ آن ها بروید.

هر چه بیشتر به بازدید دندانپزشک خود بروید، شانس این که بتوانند قبل از شکل گیری مشکلات جدی ، آن ها را در مراحل اولیه شکل گیری برطرف کنند بالا تر است. حالا نکته ای که باید از این موضوع استخراج کنیم چیست: شما ممکن است بتوانید از جلسات درمانی سخت و ترسناک دندانپزشکی دوری کنید. پس اگر به دنبال این هستید، جلسات چک آپ معمولی و دوره ای خود را با دندانپزشک عقب نیاندازید.

حفره های دندانی
۴٫۶ (۹۲٫۵%) ۸ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 18 =

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر