دلایل حساسیت دندان ها

۵ دلیل برای حساسیت بسیار زیاد دندان های شما چه هستند؟

خوردن بستنی قطعا باید برای همه افراد یک حس فوق العاده و جذاب باشد که قابل ترسیم نیست. نوشیدن قهوه از داخل فنجان باید بسیار انرژی بخش و هوشیار کننده باشد که افراد را در ادامه فعالیت های خود کمک می کند. اما اگر دندان های حساس داشته باشید، درد نیز چاشنی این تجربه های فوق العاده می شود و همه چیز را خراب می کند. چقدر بد!
دکتر سوزان ماپلز، دندان پزشک و نویسنده یکی از معروف ترین کتاب های حوزه دهان و دندان در این باره می گوید:« حساسیت دندان ها یک نشانه از این است که دهان و دندان های شما نیاز به چک آپ و بررسی دارند.» در این مقاله پیرامون همین موضوع و دلایلی که باعث حساس شدن دندان ها می شوند بحث خواهیدم داشت. با ما همراه باشید.

۱- لایه های محافظت کننده دندان شما حتی از شلوار جین مورد علاقه شما هم بیشتر ساییده شده اند.

طبق اطلاعیه منتشر شده توسط اتحادیه دهان و دندان ایالات متحده آمریکا (ADA)، مینای دندان، آخرین لایه در بر گیرنده دندان های شما، تاج های دندان را تحت پوشش خود قرار می دهد، به عبارتی دیگر بخش هایی از دندان که بالای ناحیه لثه ها را در بر می گیرند. این لایه باید یک محافظ بر روی نواحی داخلی و حساس دندان های شما باشد و نگذارد چیز هایی که منجر به حساسیت می شوند به دندان برخورد داشته باشند. علاوه بر این در رگ های خونی یک ماده به نام سمنتوم از ریشه های دندان شما محافظت می کند که در این ریشه ها اعصاب و رگ های خونی تجمیع شده اند.

در یک پدیده با نام پوسیدگی دهانی و دندانی، مینای دندان و سمنتوم می توانند هر دو ساییده شده و کم کم از بین بروند. همین می تواند در نهایت به لایه زیرین دندان برسد که یک بافت حاوی کانال های تنگ به نام تیوبل ها است. در این زمان این لوله های باریک اجازه می دهند که داغی، سردی، شیرینی، چسبندگی و یا غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها به داخل اعصاب و سلول های درون دندان نفوذ کنند و در نتیجه درد و حساسیت خاصی توسط فرد احساس می شود.

پوسیدگی دندانی معمولا زمانی اتفاق می افتد که اسید زیادی (نظیر سودا، اسید رفلکس یا استفراغ زیاد) دندان های شما را در گذر زمان با پوسیدگی مواجه کنند. امکان بازگرداندن به شرایط قبلی نیز فراهم نیست، پس خیلی خوب است که با دوری کردن از نوشیدنی های اسیدی، از دندان های خود محافظت کنید و یا حداقل از یک نی استفاده کنید.

از جمله دیگر پیشنهادات اتحادیه سلامت دهان و دندان آمریکا می توان به این موضوع اشاره کرد که محصولات لبنی نظیر شیر و ماست می توانند به کمک کلسیم و فسفات خود از پوسیدگی و ساییدگی دندان ها جلوگیری کنند. به همین خاطر، سازمان ADA پیشنهاد می کند همراه با غذاهای اسیدی و نوشیدنی ها شیر بنوشید و یا پس از استفراغ کردن دهان خود را با شیر آب بکشید. این کار را به کمک آب نیز می توانید انجام دهید. البته اگر به هر دلیلی هر چند وقت یک بار استفراغ می کنید، باید برای این موضوع حتما به پزشک مراجعه کنید.

همچنین سازمان ADA پیشنهاد می کند پس از نوشیدن و خوردن هر چیز اسیدی یک ساعت صبر کنید و سپس دندان های خود را با یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید تمیز کنید. این کار به بزاق دهان شما زمان کافی را می دهد تا در برابر اسید ها مقاومت کند و خمیر دندان فلورایدی نیز به قوی شدن دندان های شما کمک خواهد کرد.

دکتر مارک اس والف، پی اچ دی و دندانپزشک و پروفسور دپارتمان کاریولوژی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهر نیویورک می گوید:« اگر در نهایت مینای دندان شما پوسیده و ساییده شده بود، دندانپزشک شما ممکن است بتواند یک ماده یا محافظ خاص را بر روی آن قرار دهد تا مشکلات در این ناحیه را تا حدی برطرف کند. با این حال بهتر است هر آنچه که لازم است را قبل از بروز چنین مشکلی انجام دهید.»

۲- یک پوسیدگی توانسته است به ناحیه درونی و عمیقی از دندان برسد.

کلینیک مایو می گوید:« پوسیدگی دندان که یک مورد بسیار رایج در افراد است، سوراخ های ریزی بر روی سطح بیرونی دندان هستند. پوسیدگی ممکن است به خاطر پلاک ها که باکتری های خاص و خرابکاری هستند و از بقایای غذا و نوشیدنی ها تغذیه می کنند اتفاق بیوفتد. اگر پلاک ها به اندازه کافی به کمک مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از سطح دندان ها کنده نشوند، می توانند ورودی های کوچکی بر روی مینای دندان فرد ایجاد کنند.

بدون درمان سریع و اولیه، پوسیدگی های دندانی می توانند از مینای دندان عبور کرده و خود را به ناحیه درونی که به آن عاج دندان می گویند برسانند و به گفته دکتر ماپلز در آن جا می توانند منجر به بروز حساسیت های شدیدی شوند. اگر این مورد دلیل اصلی حساسیت دندان های شما باشد، دندانپزشک شما برای حل مشکل باید دست به کار شود. دکتر جولی چو، دندان پزشک عمومی در شهر نیویورک می گوید:« در این شرایط تنها راه برای از بین بردن درد، بازگردانی این حالت به شرایط سالم و اولیه است.»

اگر پوسیدگی دندان را به زودی تشخیص دهید، دندانپزشک شما می تواند آن را با کمک درمان فلورایدی در حالت مایع، ژل، فوم یا هر چیز دیگری برطرف کند. در غیر این صورت باید دندان یا دندان های مد نظر را پر کنید. درمان عصب کشی و یا تاج دندان نیز ممکن است در صورت شدید بودن این پوسیدگی و مشکل مورد نیاز باشند. یک پوسیدگی شدید حتی ممکن است منجر به این شود که دندانپزشک بخواهد دندان را بکشد، اما اگر به طور مرتب به ملاقات دندانپزشک خود بروید تا دندان های شما را چک کند قطعا این جنبه از ماجرا اتفاق نخواهد افتاد. پس اگر علائمی نظیر حساسیت دندان را حس کردید هر چه سریع تر به ملاقات دندان پزشک بروید.

۳- لثه های شما عقب نشینی کرده اند و اعصاب آن ناحیه حفاظتی ندارند

لثه های شما یک وظیفه مهم دارند و آن هم نگه داشتن دندان های شما در مکانی مناسب است. اما گاهی اوقات پدیده ای به نام عقب نشینی لثه ها اتفاق می افتد و لثه ها آرام آرام به عقب می روند و دیگر در جایی که انتظار میرود باشند نخواهند بود. در نتیجه درد و حساسیت خاصی برای شما به وجود می آید.

بر اساس ادعای دکتر والف، برخی موارد خاص می توانند منجر به بروز مشکل عقب نشینی لثه ها شوند؛ به عنوان مثال داشتن بیماری لثه ای، محکم مسواک زدن دندان ها و یا استفاده از مسواکی سفت و بد، آسیب رسیدن به لثه، سیگار کشیدن و یا حتی ژنتیک.

درمان مشکل عقب نشینی لثه ها به عاملی بر می گردد که منجر به بروز آن در نقطه اول شده است، اما استفاده از یک مسواک نرم (یا آرام مسواک زدن دندان) می تواند کمک کند. همچنین ممکن است یک پروسه جابجایی لثه نیز داشته باشید که در طی آن دندانپزشک بخشی از بافت لثه را جدا کرده و آن را در جایی که باید قرار داشته باشد قرار می دهد.

۴- شما یک دندان ترک خورده دارید.

اگر حتی ایده داشتن دندان شکسته و ترک گرفته منجر به لرزیدن و تغیر حال شما می شود، غریزه شما کاملا درست است. یک دندان ترک خورده می تواند پالپ درون دندان شما که یک بافت نرم حاوی اعصاب و رگ های خونی است را در معرض بیرون قرار دهد و به راحتی منجر به آسیب و حساسیت آن خواهد شد. یک نشانه بزرگ و مهم از این مشکل زمانی است که موقع گاز زدن غذا یک درد تیز و ناگهانی را احساس می کنید. متاسفانه حساسیت دندان ها نیز ممکن است به همین دلیل بروز کند.

دکتر ماپلز معتقد است جویدن غذاهای سفت و محکم، ضربه خوردن دهان و داشتن دندان های شکننده می توانند منجر به ترک خوردن دندان ها شوند. همچنین بهم فشار دادن و اصطحکاک دندان ها نیز به عقیده دکتر چو یک عامل دیگر در این زمینه است.

اگر دندان شما ترک خورده است، دندانپزشک شما شاید به کمک قرار دادن رزین در ناحیه ترک بخواهد مشکل را حل کند و یا به کمک درمان عصب کشی بافت آلوده شده و عفونی را خارج کند. اگر دندان های خود را به هم می فشارید ، به خصوص در شب، ممکن است به شما استفاده از محافظ دهان را پیشنهاد کنند که در شب از آن استفاده کنید.

۵- پس از یک جلسه سفید کردن دندان ها، حالا برخی از دندان ها آشوبی به پا کرده اند!

تنها خروجی جلسه های بلیچینگ و سفید کردن دندان ها، داشتن یک لبخند زیبا و سفید نیست. این کار همچنین می تواند منجر به بروز حساسیت دندان های شما شود. اگر به طور دوره ای دندان های خود را سفید می کنید به خصوص قبل از رویداد های مهم و یا فقط چند بار در سل، ممکن است از این یک مورد عوارض جانبی جان سالم به در ببرید.

با این حال اگر به شکل مرتب و خیلی زود به زود این کار را انجام می دهید، مثلا از یک کیت سفید کننده بسیار قوی برای دندان ها استفاده می کنید و یا یک متخصص حرفه ای این کار را انجام می دهد، پروکسید موجود در بلیچ می تواند مینای دندان شما را با آسیب مواجه کند. همین می تواند لوله های درون آج دندان شما را مورد فشار قرار داده و در نهایت با حساسیت دندان مواجه شوید.

در بیشتر موارد، استفاده از خمیر دندان های کاهنده حساسیت ( که کار خود را با مسدود کردن انتقال حس بین سطح دندان و اعصاب انجام می دهند) می تواند کمک حال شما باشد.

اما اگر تجربه و آزمایش کردن آن برای یک مدت اصلا کمکی نمی کرد، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. آن ها ممکن است بتوانند یک ماده خاص را بر روی لوله های باریک عاج دندان قرار دهند تا این دسترسی محدود شود. به هر حال، ممکن است در نهایت بتوانید دوباره از نوشیدن مایعات داغ، دسر های شیرین و بستنی ها لذت ببرید، بدون حساسیت و درد در دهان و دندان.

دلایل حساسیت دندان ها
۴٫۵ (۹۰%) ۱۰ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × یک =

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر