کشیدن دندان عقل و انتظارات ما

کشیدن دندان عقل؛ از قبل، حین و بعد این پروسه چه انتظاراتی داشته باشیم؟

دندان های عقل چیزی شبیه به آپاندیس در دهان شما هستند. در جای خود قرار دارند اما واقعیت آن است که دلیلی به وجود آن ها نیست و گاهی اوقات می توانند منجر به بروز مشکل و فاجعه برای بدن شما شوند. به همین خاطر است که بسیاری از پزشک ها پیشنهاد می کنند افراد دندان های عقل خود را بکشند، حتی اگر دندان های عقل آنان مشکلی برایشان ایجاد نمی کنند. البته واقعیت آن است که همه افراد این پیشنهاد را قبول نمی کنند. در صورتی که دندان های عقل برای شما مشکلی ایجاد نکنند قطعا کشیدن آن ها در اولویت قرار نخواهد داشت. اما بسته به این که دندان های شما به چه صورت در کنار هم قرار گرفته اند، این دندان ها می توانند برای شما و دهانتان مشکلاتی را در آینده ایجاد کنند.

دندان های عقل می توانند به روش های مختلف دهان شما را ویران کنند:

به خاطر نمی آورید که اصلا دندان های عقل در دهان شما به چه دردی می خورند و کجا هستند؟ واقعیت آن است که شاید شما حتی دندان های آسیا (دندان های تختی که در انتهای دهان افراد هستند) را نداشته باشید. این دندان ها برای قابلیت کلی جویدن شما در دهان ضرورتی ندارند پس هر فردی دارای دندان های عقل نیست. اما اگر داشته باشید، این چهار دندان، دو عدد در بالا و دو عدد در پایین، آخرین ست از دندان های آسیا شما هستند.

دکتر سوزان ماپلز،دندانپزشک متخصص و نویسنده کتاب معروف « دهان پر حرف! ۷۷ راز سلامتی بدن که فقط دهان و دندان شما می توانند به شما بگویند» در گفت گویی گفت:« دندان های عقل معمولا زمانی که شما به دوره نوجوانی و حدود ۲۰ سالگی می رسید از داخل لثه ها خارج می شوند، درست مثل آتشفشان!.»

مارک اس والف، دکتر و دندانپزشک و پروفسور دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک گفت:« گاهی اوقات ممکن است دندان های عقل فشرده شوند، که این اتفاق زمانی می افتد که دندان های عقل بخواهند خود را در بخشی جای دهند که فضای کافی وجود نداشته باشد و در نتیجه فضای درون دهان فرد شلوغ می شود. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که این دندان ها با زاویه و با نواحی تخت در اطرافشان رشد کنند، یا ممکن است آن ها در موقعیت مناسب خود قرار گیرند اما توسط استخوان فک تحت فشار قرار گرفته و به شکل کامل در نیایند. تمامی این موارد می توانند منجر به بروز مشکلات و عوارضی نظیر درد، کیست های پر از مایع و یا آسیب رسیدن به دندان ها و استخوان های اطراف شوند».

طبق مقالات منتشر شده توسط کلینیک مایو، این اتفاقات می تواند منجر به سختتر شدن شست و شوی دهان برای افراد شود که در نهایت می تواند منجر به بروز علائم بیماری پریودنتیتیس ( بیماری لثه ها) نظیر لثه های ورم کرده و خون ریزی از آن ها و یا تنفسی بد بو و نا مناسب شود. حتی ممکن است فرد در باز کردن دهان خود به شکل مناسب با مشکل مواجه شود.

اگر این موضوع به نظر بدون درد نمی رسد، باید بگوییم که واقعا درد قابل توجهی را همراه دارد. دندان های عقل هنگامی که رشد می کنند می توانند منجر به ناراحتی و درد افراد شوند حتی اگر به شکل مناسب و درست رشد کنند. علاوه بر این اگر این دندان ها عفونی شوند، متاسفانه درد و مشکلات بسیار جدی را تجربه خواهید کرد. دکتر والف در اظهارات خود گفت:« وقتی این اتفاق رخ می دهد، دیگر برای کشیدن دندان های عقل جای هیچ شبهه و شکی باقی نمی ماند. برای اجتناب از بروز این مشکلات، دندان پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند حتی قبل از بروز مشکلات مربوط به دندان های عقل، آن ها را از دهان خود خارج کنید، حتی اگر وضعیتی کامل مناسب و راحت داشته باشید.»

همچون هر پروسه درمانی دیگری در مطب دندانپزشکی، پروسه کشیدن دندان عقل نیز با یک آزمایش آغاز می شود

چه درد و مشکلی در دهان خود داشته باشید یا نه، دندانپزشک ها معمولا سعی می کنند با انجام یک آزمایش اشعه ایکس وضعیت دندان های عقل در دهان شما را بررسی کنند این که آن ها در چه موقعیتی قرار دارند و برای رشد آن ها دهان شما چقدر جا دارد. اگر شما علائم و نشانه های خاصی را تجربه می کنید و یا دندانپزشک شما بروز برخی مشکلات مربوط به دندان های عقل را پیش بینی می کند، شما یک وقت ملاقات رزرو خواهید کرد تا آن ها را بردارید. این کار می تواند توسط یک دندان پزشک یا جراح دهان و دندان انجام شود، این موضوع به محل قرارگیری دندان ها و این که پزشک شما باید چگونه پروسه را پیگیری کند بستگی خواهد داشت.

به لطف بی حس کردن، خود پروسه کشیدن دندان ها نباید دردی داشته باشد:

خوشبختانه، کشیدن دندان عقل پروسه ای عجیب و پیچیده نیست و به صورت ناگهانی انجام نمی شود: دندانپزشک ابتدا شما را ویزیت می کند. از یک مکانیزم برای بی حس کردن استفاده می شود. این می تواند یک بی حسی موضعی باشد (که در آن شما هوشیار هستید و ممکن است فشار را نیز احساس کنید اما حس درد نخواهید داشت)، مسکن ها باشد (شما به هوش هستید اما میزان هوشیاری کم می شود و چیز زیادی به خاطر نخواهید آورد) یا از بی هوشی عمومی استفاده شود که در آن شما کاملا از حالت هوشیاری خارج می شوید و هیچ چیز به خاطر نخواهید داشت. این که کدام روش مورد استفاده قرار گیرد به این بستگی دارد که پروسه کشیدن دندان عقل شما از نظر پزشک چقدر پیچیده و سخت خواهد بود و همچنین این که شما چقدر استرس دارید. احتمالا از شما خواسته می شود تا چند ساعت قبل از انجام پروسه کشیدن دندان از خوردن و نوشیدن خودداری کنید و میزان آن نیز به نوع بی حسی یا بی هوشی که دریافت می کنید بستگی دارد.

وقتی که قابلیت حس کردن درد شما کاهش یابد، دندانپزشک یا جراح از یک ابزار مخصوص استفاده می کند تا به کمک آن بافت دور دندان عقل را شل کرده و از پایه خود جدا کند و در نهایت دندان را از سر جای خود خارج می کند. گاهی اوقات ممکن است قبل از کشیدن دندان، پزشک بخواهد دندان ها را از هم جدا کند و به بخش های مختلف تقسیم کند.) دکتر ماپلز می گوید که این پروسه بیشتر از شدت و فشار به ظرافت نیاز دارد. آن ها ممکن است محل جراحی را پس از اتمام کار بخیه بزنند، اما به هر حال از گاز پانسمان در سوراخ ها استفاده می کنند تا به کمک لخته های خون بتوانند پروسه بهبود زخم و جای عمل را پایه ریزی کنند.

با این حال، ریکاوری و بهبود می تواند ناراحت کننده در حد معمولی تا خیلی خیلی دردناک باشد.

پس از کشیدن دندان های عقل از دهان، مجبور هستید که فشار کار و زندگی را کم کنید تا پروسه بهبود به خوبی طی شود. بسته به سطح و میزان استفاده از مسکن، ممکن است پس از انجام عمل کمی حس سستی کنید بنابراین حتما باید فردی باشد که شما را به خانه برساند. همچنین اگر چهره شما تا چند روز پس از عمل شبیه فیلتر های ایموجی گونه اسنپ چپ بود تعجب نکنید! تجربه ورم و درد پس از پروسه کشیدن دندان های عقل کاملا عادی است و همه آن را طی می کنند.

با در نظر گرفتن این نکات، تجربه شخصی شما می تواند حالت های مختلف زیر را داشته باشد:

 • « خوبه! من فقط یک مقدار ناراحتی را تجربه می کند و به سر کار نرفته ام»
 • « ای کاش راهی باشه که کلا دهان و دندان هایم را از بدنم جدا کنم! آن ها را نمی خواهم!»

میزان درد شما پس از کشیدن دندان عقل به فاکتور های مختلفی بستگی دارد؛ این که آیا فقط یک دندان را کشیده اید یا هر چهار دندان عقل و این که تا چه حد دندان های شما فشرده هستند. به هر حال لثه هایی که دندان عقل بر روی آن ها سوار بود تا یک هفته پس از عمل حساس هستند و درد خواهند داشت. اما دکتر والف می گوید که تا یکی دو روز پس از عمل درد و مشکلات ناشی از آن کاهش خواهند یافت.

برخی از متخصصین و پزشکان برای مدیریت درد، داروی نارکوتیکس را تجویز می کنند، اما اخیرا بنا به برخی مشکلات و بحران های اپیوید تشویق می شوند که به موارد دیگری روی آورند؛ دکتر ماپلز می گوید که او معمولا ایبوپروفن و استامینوفن را به بیماران خود تجویز می کند). شما همچنین می توانید پیرامون استفاده از بسته های یخ برای آرام کردن درد، ورم یا زخم با پزشک معالج خود مشورت کنید. بسته به این که پروسه کشیدن دندان شما تا چه حد سخت بوده باشد، دکتر معالج شما ممکن است پیشنهاد دهد تا مدتی مشخص فقط از غذاهای نرم استفاده کنید.

همچنین مشکل دیگری به نام حفره خشک (dry socket) وجود دارد که باید به هر قیمتی از بروز آن اجتناب کنیم!

پزشک شما به احتمال زیاد از شما می خواهد تا سطح مایعات بدن خود را بالا نگه دارید و تا مدت دو هفته از مسواک و مواد تیز استفاده نکنید ( البته این موضوع به شدت و سختی پروسه کشیدن دندان های عقل شما بستگی دارد). عدم توجه به این هشدار می تواند منجر به بروز مشکل حفره خشک شود که یک شرایط به شدت دردناک است و در آن حفره بالای یک ناحیه که در آن کشیدن دندان صورت گرفته تخریب می شود و در نتیجه استخوان اصلی صورت و اعصاب در معرض محیط قرار می گیرند، پس حتما در مورد بازگشت به پروسه رعایت بهداشت دهان و دندان خود و شرایط خاصی که دارید با پزشک معالج مشورت داشته باشید.

اگر به هر حال مشکل حفره خشک برایتان به وجود آمد، دندانپزشک شما می تواند از یک ماده دارویی مخصوص استفاده کرده و آن را بر روی محل مربوطه قرار دهد تا پروسه بهبود آن سریعتر اتفاق بیوفتد، اما در برخی شرایط خاص و نادر پزشکان مجبور هستند عمل جراحی دیگری ترتیب داده و سعی کنند به کمک بافت های آن ناحیه، حفره درون دهان را ببندند. طبق اطلاعات مایو کلینیک، حفره خشک یکی از رایج ترین عوارض جانبی مربوط به پروسه کشیدن دندان در افراد به شمار می رود و معمولا با عبارت « دنیایی از درد» ترسیم می شود، پس خیلی مهم است که دستورالعمل های لازم برای دوره پس از کشیده دندان را به خوبی دنبال کنید.

پروسه کشیدن دندان عقل شما نباید خیلی دردناک و بد باشد، راه هایی وجود دارد تا این پروسه را برای خودتان راحتتر کنید.

اولین راهکار پیشنهادی این است که به سراغ متخصص یا دندانپزشکی بروید که واقعا در کار خود حرفه ای بوده و تجربه خوبی در این زمینه داشته باشد. با این که ممکن است دندانپزشک عادی شما متخصص بسیار خوبی باشد، اما شاید تجربه وی در این زمینه مناسب نبوده باشد. دکتر ماپلز می گوید:« اگر دندانپزشک شما گفت فقط هر چند ماه یک بار این کار را انجام می دهد، بهتر است به سراغ یک جراح دهان و دندان بروید.»

همچنین اگر نیاز می بینید که دندان های عقل خود را بکشید، این خیلی بهتر است زمانی که جوان تر هستید این کار را انجام دهید تا این که آن را به زمان های دیگر موکول کنید. وقتی که سن شما بالاتر می برود، ریشه دندان های شما به شکل کامل تری فرم خود را به دست می آورند و پروسه کشیدن دندان سختتر می شود. دکتر والف در گفت و گو با ما این نکته را تایید کرد. علاوه بر این، پروسه بهبود در ناحیه فک برای افراد جوانتر بهتر خواهد بود چرا که با افزایش سن میزان انعطاف و قدرت فک کاهش یافته و پروسه بهود طولانی خواهد بود.

همچنین هر چه اجازه دهید دندان های عقل بیشتر در دهان شما باقی بمانند، احتمال شکل گرفتن کیست و آبسه در دهان بالاتر می رود. دکتر ماپلز در این زمینه می گوید:« حتی اگر در طول زندگی شما تنها یکی از دندان های عقل مشکل ساز شود، اگر آن ها را زودتر از دهان خود خارج کنید قطعا خوشحال‌تر و راحت خواهید بود.

اگر هنوز هم دندان های عقل خود را دارید و نمی دانیم در مورد آن ها چه کاری انجام دهید، حتما با دندانپزشک خود در این مورد صحبت کنید. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه ریزی خوب و مناسب را متناسب با شرایط خود داشته باشید. و از طرفی دیگر، اگر دندانپزشک شما تاکید دارد که هر چه زودتر آن ها را بکشید اما هنوز هم مطمئن نیستید، از پزشک ها و متخصصین دیگری نیز مشورت بخواهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر