کشیدن دندان عقل و انتظارات ما

کشیدن دندان عقل؛ از قبل، حین و بعد این پروسه چه انتظاراتی داشته باشیم؟

دندان های عقل چیزی شبیه به آپاندیس در دهان شما هستند. در جای خود قرار دارند اما واقعیت آن است که دلیلی به وجود آن ها نیست و گاهی اوقات می توانند منجر به بروز مشکل و فاجعه برای بدن شما شوند. به همین خاطر است که بسیاری از پزشک ها پیشنهاد می کنند افراد دندان های عقل خود را بکشند، حتی اگر دندان های عقل آنان مشکلی برایشان ایجاد نمی کنند. البته واقعیت آن است که همه افراد این پیشنهاد را قبول نمی کنند. در صورتی که دندان های عقل برای شما مشکلی ایجاد نکنند قطعا کشیدن آن ها در اولویت قرار نخواهد داشت. اما بسته به این که دندان های شما به چه صورت در کنار هم قرار گرفته اند، این دندان ها می توانند برای شما و دهانتان مشکلاتی را در آینده ایجاد کنند.

دندان های عقل می توانند به روش های مختلف دهان شما را ویران کنند:

به خاطر نمی آورید که اصلا دندان های عقل در دهان شما به چه دردی می خورند و کجا هستند؟ واقعیت آن است که شاید شما حتی دندان های آسیا (دندان های تختی که در انتهای دهان افراد هستند) را نداشته باشید. این دندان ها برای قابلیت کلی جویدن شما در دهان ضرورتی ندارند پس هر فردی دارای دندان های عقل نیست. اما اگر داشته باشید، این چهار دندان، دو عدد در بالا و دو عدد در پایین، آخرین ست از دندان های آسیا شما هستند.

دکتر سوزان ماپلز،دندانپزشک متخصص و نویسنده کتاب معروف « دهان پر حرف! ۷۷ راز سلامتی بدن که فقط دهان و دندان شما می توانند به شما بگویند» در گفت گویی گفت:« دندان های عقل معمولا زمانی که شما به دوره نوجوانی و حدود ۲۰ سالگی می رسید از داخل لثه ها خارج می شوند، درست مثل آتشفشان!.»

مارک اس والف، دکتر و دندانپزشک و پروفسور دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک گفت:« گاهی اوقات ممکن است دندان های عقل فشرده شوند، که این اتفاق زمانی می افتد که دندان های عقل بخواهند خود را در بخشی جای دهند که فضای کافی وجود نداشته باشد و در نتیجه فضای درون دهان فرد شلوغ می شود. این اتفاق ممکن است زمانی رخ دهد که این دندان ها با زاویه و با نواحی تخت در اطرافشان رشد کنند، یا ممکن است آن ها در موقعیت مناسب خود قرار گیرند اما توسط استخوان فک تحت فشار قرار گرفته و به شکل کامل در نیایند. تمامی این موارد می توانند منجر به بروز مشکلات و عوارضی نظیر درد، کیست های پر از مایع و یا آسیب رسیدن به دندان ها و استخوان های اطراف شوند».

طبق مقالات منتشر شده توسط کلینیک مایو، این اتفاقات می تواند منجر به سختتر شدن شست و شوی دهان برای افراد شود که در نهایت می تواند منجر به بروز علائم بیماری پریودنتیتیس ( بیماری لثه ها) نظیر لثه های ورم کرده و خون ریزی از آن ها و یا تنفسی بد بو و نا مناسب شود. حتی ممکن است فرد در باز کردن دهان خود به شکل مناسب با مشکل مواجه شود.

اگر این موضوع به نظر بدون درد نمی رسد، باید بگوییم که واقعا درد قابل توجهی را همراه دارد. دندان های عقل هنگامی که رشد می کنند می توانند منجر به ناراحتی و درد افراد شوند حتی اگر به شکل مناسب و درست رشد کنند. علاوه بر این اگر این دندان ها عفونی شوند، متاسفانه درد و مشکلات بسیار جدی را تجربه خواهید کرد. دکتر والف در اظهارات خود گفت:« وقتی این اتفاق رخ می دهد، دیگر برای کشیدن دندان های عقل جای هیچ شبهه و شکی باقی نمی ماند. برای اجتناب از بروز این مشکلات، دندان پزشک شما ممکن است پیشنهاد کند حتی قبل از بروز مشکلات مربوط به دندان های عقل، آن ها را از دهان خود خارج کنید، حتی اگر وضعیتی کامل مناسب و راحت داشته باشید.»

همچون هر پروسه درمانی دیگری در مطب دندانپزشکی، پروسه کشیدن دندان عقل نیز با یک آزمایش آغاز می شود

چه درد و مشکلی در دهان خود داشته باشید یا نه، دندانپزشک ها معمولا سعی می کنند با انجام یک آزمایش اشعه ایکس وضعیت دندان های عقل در دهان شما را بررسی کنند این که آن ها در چه موقعیتی قرار دارند و برای رشد آن ها دهان شما چقدر جا دارد. اگر شما علائم و نشانه های خاصی را تجربه می کنید و یا دندانپزشک شما بروز برخی مشکلات مربوط به دندان های عقل را پیش بینی می کند، شما یک وقت ملاقات رزرو خواهید کرد تا آن ها را بردارید. این کار می تواند توسط یک دندان پزشک یا جراح دهان و دندان انجام شود، این موضوع به محل قرارگیری دندان ها و این که پزشک شما باید چگونه پروسه را پیگیری کند بستگی خواهد داشت.

به لطف بی حس کردن، خود پروسه کشیدن دندان ها نباید دردی داشته باشد:

خوشبختانه، کشیدن دندان عقل پروسه ای عجیب و پیچیده نیست و به صورت ناگهانی انجام نمی شود: دندانپزشک ابتدا شما را ویزیت می کند. از یک مکانیزم برای بی حس کردن استفاده می شود. این می تواند یک بی حسی موضعی باشد (که در آن شما هوشیار هستید و ممکن است فشار را نیز احساس کنید اما حس درد نخواهید داشت)، مسکن ها باشد (شما به هوش هستید اما میزان هوشیاری کم می شود و چیز زیادی به خاطر نخواهید آورد) یا از بی هوشی عمومی استفاده شود که در آن شما کاملا از حالت هوشیاری خارج می شوید و هیچ چیز به خاطر نخواهید داشت. این که کدام روش مورد استفاده قرار گیرد به این بستگی دارد که پروسه کشیدن دندان عقل شما از نظر پزشک چقدر پیچیده و سخت خواهد بود و همچنین این که شما چقدر استرس دارید. احتمالا از شما خواسته می شود تا چند ساعت قبل از انجام پروسه کشیدن دندان از خوردن و نوشیدن خودداری کنید و میزان آن نیز به نوع بی حسی یا بی هوشی که دریافت می کنید بستگی دارد.

وقتی که قابلیت حس کردن درد شما کاهش یابد، دندانپزشک یا جراح از یک ابزار مخصوص استفاده می کند تا به کمک آن بافت دور دندان عقل را شل کرده و از پایه خود جدا کند و در نهایت دندان را از سر جای خود خارج می کند. گاهی اوقات ممکن است قبل از کشیدن دندان، پزشک بخواهد دندان ها را از هم جدا کند و به بخش های مختلف تقسیم کند.) دکتر ماپلز می گوید که این پروسه بیشتر از شدت و فشار به ظرافت نیاز دارد. آن ها ممکن است محل جراحی را پس از اتمام کار بخیه بزنند، اما به هر حال از گاز پانسمان در سوراخ ها استفاده می کنند تا به کمک لخته های خون بتوانند پروسه بهبود زخم و جای عمل را پایه ریزی کنند.

با این حال، ریکاوری و بهبود می تواند ناراحت کننده در حد معمولی تا خیلی خیلی دردناک باشد.

پس از کشیدن دندان های عقل از دهان، مجبور هستید که فشار کار و زندگی را کم کنید تا پروسه بهبود به خوبی طی شود. بسته به سطح و میزان استفاده از مسکن، ممکن است پس از انجام عمل کمی حس سستی کنید بنابراین حتما باید فردی باشد که شما را به خانه برساند. همچنین اگر چهره شما تا چند روز پس از عمل شبیه فیلتر های ایموجی گونه اسنپ چپ بود تعجب نکنید! تجربه ورم و درد پس از پروسه کشیدن دندان های عقل کاملا عادی است و همه آن را طی می کنند.

با در نظر گرفتن این نکات، تجربه شخصی شما می تواند حالت های مختلف زیر را داشته باشد:

 • « خوبه! من فقط یک مقدار ناراحتی را تجربه می کند و به سر کار نرفته ام»
 • « ای کاش راهی باشه که کلا دهان و دندان هایم را از بدنم جدا کنم! آن ها را نمی خواهم!»

میزان درد شما پس از کشیدن دندان عقل به فاکتور های مختلفی بستگی دارد؛ این که آیا فقط یک دندان را کشیده اید یا هر چهار دندان عقل و این که تا چه حد دندان های شما فشرده هستند. به هر حال لثه هایی که دندان عقل بر روی آن ها سوار بود تا یک هفته پس از عمل حساس هستند و درد خواهند داشت. اما دکتر والف می گوید که تا یکی دو روز پس از عمل درد و مشکلات ناشی از آن کاهش خواهند یافت.

برخی از متخصصین و پزشکان برای مدیریت درد، داروی نارکوتیکس را تجویز می کنند، اما اخیرا بنا به برخی مشکلات و بحران های اپیوید تشویق می شوند که به موارد دیگری روی آورند؛ دکتر ماپلز می گوید که او معمولا ایبوپروفن و استامینوفن را به بیماران خود تجویز می کند). شما همچنین می توانید پیرامون استفاده از بسته های یخ برای آرام کردن درد، ورم یا زخم با پزشک معالج خود مشورت کنید. بسته به این که پروسه کشیدن دندان شما تا چه حد سخت بوده باشد، دکتر معالج شما ممکن است پیشنهاد دهد تا مدتی مشخص فقط از غذاهای نرم استفاده کنید.

همچنین مشکل دیگری به نام حفره خشک (dry socket) وجود دارد که باید به هر قیمتی از بروز آن اجتناب کنیم!

پزشک شما به احتمال زیاد از شما می خواهد تا سطح مایعات بدن خود را بالا نگه دارید و تا مدت دو هفته از مسواک و مواد تیز استفاده نکنید ( البته این موضوع به شدت و سختی پروسه کشیدن دندان های عقل شما بستگی دارد). عدم توجه به این هشدار می تواند منجر به بروز مشکل حفره خشک شود که یک شرایط به شدت دردناک است و در آن حفره بالای یک ناحیه که در آن کشیدن دندان صورت گرفته تخریب می شود و در نتیجه استخوان اصلی صورت و اعصاب در معرض محیط قرار می گیرند، پس حتما در مورد بازگشت به پروسه رعایت بهداشت دهان و دندان خود و شرایط خاصی که دارید با پزشک معالج مشورت داشته باشید.

اگر به هر حال مشکل حفره خشک برایتان به وجود آمد، دندانپزشک شما می تواند از یک ماده دارویی مخصوص استفاده کرده و آن را بر روی محل مربوطه قرار دهد تا پروسه بهبود آن سریعتر اتفاق بیوفتد، اما در برخی شرایط خاص و نادر پزشکان مجبور هستند عمل جراحی دیگری ترتیب داده و سعی کنند به کمک بافت های آن ناحیه، حفره درون دهان را ببندند. طبق اطلاعات مایو کلینیک، حفره خشک یکی از رایج ترین عوارض جانبی مربوط به پروسه کشیدن دندان در افراد به شمار می رود و معمولا با عبارت « دنیایی از درد» ترسیم می شود، پس خیلی مهم است که دستورالعمل های لازم برای دوره پس از کشیده دندان را به خوبی دنبال کنید.

پروسه کشیدن دندان عقل شما نباید خیلی دردناک و بد باشد، راه هایی وجود دارد تا این پروسه را برای خودتان راحتتر کنید.

اولین راهکار پیشنهادی این است که به سراغ متخصص یا دندانپزشکی بروید که واقعا در کار خود حرفه ای بوده و تجربه خوبی در این زمینه داشته باشد. با این که ممکن است دندانپزشک عادی شما متخصص بسیار خوبی باشد، اما شاید تجربه وی در این زمینه مناسب نبوده باشد. دکتر ماپلز می گوید:« اگر دندانپزشک شما گفت فقط هر چند ماه یک بار این کار را انجام می دهد، بهتر است به سراغ یک جراح دهان و دندان بروید.»

همچنین اگر نیاز می بینید که دندان های عقل خود را بکشید، این خیلی بهتر است زمانی که جوان تر هستید این کار را انجام دهید تا این که آن را به زمان های دیگر موکول کنید. وقتی که سن شما بالاتر می برود، ریشه دندان های شما به شکل کامل تری فرم خود را به دست می آورند و پروسه کشیدن دندان سختتر می شود. دکتر والف در گفت و گو با ما این نکته را تایید کرد. علاوه بر این، پروسه بهبود در ناحیه فک برای افراد جوانتر بهتر خواهد بود چرا که با افزایش سن میزان انعطاف و قدرت فک کاهش یافته و پروسه بهود طولانی خواهد بود.

همچنین هر چه اجازه دهید دندان های عقل بیشتر در دهان شما باقی بمانند، احتمال شکل گرفتن کیست و آبسه در دهان بالاتر می رود. دکتر ماپلز در این زمینه می گوید:« حتی اگر در طول زندگی شما تنها یکی از دندان های عقل مشکل ساز شود، اگر آن ها را زودتر از دهان خود خارج کنید قطعا خوشحال‌تر و راحت خواهید بود.

اگر هنوز هم دندان های عقل خود را دارید و نمی دانیم در مورد آن ها چه کاری انجام دهید، حتما با دندانپزشک خود در این مورد صحبت کنید. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه ریزی خوب و مناسب را متناسب با شرایط خود داشته باشید. و از طرفی دیگر، اگر دندانپزشک شما تاکید دارد که هر چه زودتر آن ها را بکشید اما هنوز هم مطمئن نیستید، از پزشک ها و متخصصین دیگری نیز مشورت بخواهید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دو روز هست که سمت چپ لبم تبخال زده و فک پایین سمت چپم هم زمانی که دست میزنم درد میگیره ( جلو و سمت راست فک هیچ دردی ندارم) علت احتمالی آن چیست ؟
  با سپاس فراوان 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام مهسای عزیز
   دو تا مورد به ظاهر مستقل هستن
   احتمالا فک پایین سمت چپ‌هم دندان مشکل داری وجود دارد شما چند سالتون هست و در ضمن درد در کدام قسمت فک پایین سمت چپ هست؟

 • تصویر کاربر بروجردی یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام .یک هفته است که دندان عقل فک بالا رو که بسیار دندان ناجوری بود جراحی کردم متاسفانه دچار قفل شدگی فک شدم نمیتونم دهنم رو باز کنم .کارم شده گریه کردن از استرس .لطفا راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام بروجردی عزیز
   این مورد نامش تریسموس هست و امریست طبیعی در جراحی های عمیق دندان عقل
   با گذاشتن ابس لانگ به تعدادی که به فکتان فشار وارد نکند ما بین دندان های قدامی دو فک
   و بعد کم کم اضافه کردن ان مشکل شما حل خواهد شد
   شماره موبایل خودتون را بدین عضو چنل شین
   در چنل فیلم این کار رو قرار خواهم داد

 • تصویر کاربر سامیه یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب احترام فراوان می خواستم بپرسم قیمت لمینت سرامیکی فک بالا چنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام سامیه عزیز
   بسته به تخصص دکتر و کیفیت کار از یک میلیون تا سه میلیون قیمت داده میشود

 • تصویر کاربر negar یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان وقت بخیر. ممنون میشم سوالمو جواب بدین اقای دکتر من حدودا دوسال قبل ارتودنسی دندونامو باز کردم و لبهای کوچک و حساسی دارم مشکلی که برام پیش اومده ترک گوشه دهان در اثر کشیدن و باز کردن بیش از حد دهان برای جهت چک کردن دندانها،متاسفانه گوشه های لب بیش از حد باز شدن و کمی خشکی لب به خاطر شرایط اب و هوای خوزستان برام پیش اومده اقای دکتر خشکی لب ها با بالم کیو وی برطرف میشن اما پارگی گوشه دهان برام ازار دهندس اقای دکتر خواهش میکنم اگه راهی هست که وضعیت مطلوب بشه بهم مشاوره بدین من براتون چند تا عکس تهیه کردم عذر خواهی میکنم بابت کیفیت عکسها ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   نگار عزیز سلام
   به این حالت کایلیتیس گفته میشه
   که یکی از علتای‌ ان کشش گوشه لب می باشد
   در این گونه موارد از کرم کیلان keylan استفاده نمایین و گوشه لب را مدام چرب نمایین مشکل برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر کاویان یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر شما فرمودید عضو بشم 09124192701
  نه دکتر نبض نداره
  از صبح هنگام بیداری در د شروع تا شب مدام هست بکنواخت
  نه شدت پیدا میکنه نه کم میشه
  مثل یک دندان خرابه دردش که تازه داره میرسه به عصب. و دردش داره شروع میشه
  دندان 7 اصلا درد نداره
  درد 80 درصد تو دندان 5 هست که اپیکو شده و 20 درصد مابین 5 و 6
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام فلاح عزیز
   اگه درد دارای نبض نباشه احتمال اینکه این درد با منشا لثه باشه زیاد است مثلا نوعی گیر غذایی در بین دندان های پنج و شش

 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  چکارکنیم به غیر از کشیدن دندان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سوال کامل نیست

 • تصویر کاربر رقیه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ۴روزه دندان عقل‌در آوردم از پایین خیلی خیلی درد میکنه و۳۵ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سللم رقیه عزیز
   با دهان شویه بشورین
   بهداشت دهان را بالا ببرین
   در صورت نیاز یک دوره انتی بیوتیک اموکسی ۵۰۰ میل کنین هر هشت ساعت یک‌عدد تا هشت روز

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،خسته نباشی من دندان عقل سمت چپ فک پایبن،که برخلاف دندان های دیگه کج دراومده بود،وتحت فشاربود،کشیدم.الان سمت راست هم همینطوره،بایدبکشم،25ساله هستم،میخواستم به تعویق بنداز م چندسال دیگه مشکلی پیش نمیاد،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   محمدرضا جان سلام
   بستگی داره که چقدر اذیت کنه
   ایا لثه اطرافش عفونت نکنه که نیازی نیست
   ولی در صورت عفونت حتما باید درمان کشیدن بشه

 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.حدوده یک هفته است.درد دندان و فک دارم.رفتم دکتر گفتند دندان عقلت آسیب دیده باید جراحی بشه.فعلا دارو مسکن مصرف می کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام ابوالفضل عزیز
   تشخیص دکترتون مقدم بر من است
   دارو میل کنین

 • تصویر کاربر ساحره شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی دور لثه دندونای پایینم وداخل دهان فک . . لکهای سفید در اومدن با اندگی درد پزشک رفتم گفتن چیزی نیست نیستاتین نوشتن الان باخوان مطالب شما ترسیدم کنه این همون لکوپلاکیاس وپیش در آمد سرطانه چطورباید تشخیص داد . . باز رفتم دکتر گفت قارچه نستاتین نوشته با چندتاقرص لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام ساحره عزیز
   اگر تشخیص قارچ باشه که نیازی به ترس نیست
   لطفا تصویرشو برام بفرستین تا دقیق تر نظر بدم

 • تصویر کاربر نیلو شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  متنی خوندم که نوشتید موقتا میشه روکش را چسباند تا وقت دکتر گرفته شود
  این چسب ahl generic رو میشه از داروخانه یا انلاین تهیه کرد؟ قیمتش به چه صورته؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام نیلو‌جان
   باید از سمان موقت kerr استفاده نمایین

 • تصویر کاربر میم دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جون. در این زمینه متخصص خوب تو شهر قزوین میشناسین معرفی کنین؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام

   لطفا در ادامه سوال قبلی خودتون سوال بپرسید نه سوال جدید ثبت کنید... حجم سوالات زیاد است

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،من29سالم هست و دندون کنار دندون جلو در فک بالا احساس میکنم تکون میخوره یعنی لق داره میشه،چجور میتونم درمان کنم که لق بودنش برطرف بشه و منجر به افتادن دندان نشود???
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام سارای عزیز
   لقی را باید بررسی کرد
   اول ؛که میزان لقی در چه میزانی هست
   دوم؛ ایا بیماری لثه عاملش هست
   سوم؛ ایا همراه با بیماری لثه عامل زمینه ساز وجو‌د دارد
   مثل کوتاهی ریشه، سابقه ضربه
   به متخصص و جراح لثه مراجععه کنین لطفا

 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 5 سال پیش دندان 4 فک بالام ترک خورد حین غذا خوردن و دکتر چاره ای جز کشیدن نداشتند.
  شرایط ایمپلنت نداشتم و دندان 5 سالمم رو تراش دادن و به اون وسیله روکش گذاشتن
  دو سال بعد درد اون ناحیه داشتم که با برداشت روکش و معاینه و عکس چیزی تشخیص ندادن و روکش مجدد چسبانده شد
  تا دوسال بعد که چند روز پیش بود
  مجدد اون درد شروع شد.. عکس انداختم گفتن چیزی معلوم نیست
  گفتن روکش رو باید بردارم که خیلی محکم بود
  گفتن زیاد اگه ضربه بزنم امکان شکستن دندان زیر روکش هست که بالخره کنده شد البته با شکستن قسمتی از چینی روکش که گفتن درست میشه
  گفتن موقت چسب میزنم یه هفنه صبر کن اگه درد ادامه داشت عصب کشی میکنم که من گفتم همون موقع انجام بدن عصب کشی رو
  سروع کردن ولی چون وقت قبلی نداشتم ادامش رو به یه هفنه دیگه موکول کردن که التهاب و درد هم کمتر بشه
  الان من سوالم اینه که از استرس و وسواسم هم نشات میگیره
  امکان اینکه ریشه دندان یا دندانم ترک خورده باشه هست با ضرباتی که به روکش برای کنده شدن زده شده یا خیر
  آیا راهی هست مطمین بشم بعدادامه عصب کشی و روکش مجدد انجام بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام یاسمن عزیز
   احتمال ترک در ناحیه ریشه هنگام در اوردن روکش تقریبا صفر است
   نگران این موضوع نباشین

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر