۸ راهکار برای راحت تر رفتن به دندانپزشکی

دندان پزشکان ۸ راه برای این که رفتن به دندانپزشکی بعدی خود را راحتتر کنید ارائه کرده اند

رفتن به ملاقات دندانپزشک شاید برای برخی از افراد به همان اندازه سخت باشد که بخواهند مژه های چشم خود را یکی یکی از جا در آورند. با این حال اگر بخواهد وضعیت بهداشت دهانی و دندانی مناسبی داشته باشید، بسیار مهم است که حتما از دندان های خود مراقبت کرده و هر چند وقت یک بار به ملاقات دندان پزشک بروید حتی اگر از آن ها ترس دارید. مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری اعلام کرده است که در کمترین حالت باید حتما سالی یک بار به ملاقات دندان پزشک بروید اما ممکن است میزان مراجعه به دندانپزشک در طول سال بیشتر هم باشد که خود وی می تواند این موضوع را به شما بگوید.

اگر از رفتن به مطب دندانپزشک ترس و واهمه زیادی دارید باید بگوییم که تنها نیستید. دکتر سوزان ماپلز دندانپزشک و نویسنده کتاب معروف « دهان فضول! ۷۷ رازی که فقط دهان شما می تواند در مورد داشتن زندگی سالم تر شادتر و جذاب تر به شما بگوید» ، در گفت و گو با SELF می گوید:« من هر روز این مشکل را با چشم های خودم می بینم.

بازدید در دندان های شما، پاک کردنشان، لمس آن ها و سوراخ کردنشان قطعا یک نکته مثبت و جذاب در زندگی شما نیست. با این حال دندان پزشکان ۸ راهکار را پیشنهاد داده اند که معتقدند به کمک آن ها بازدید از مطب دندانپزشکی برایتان آنقدر ها سخت نخواهد بود. در ادامه این ۸ راهکار را با هم بررسی خواهیم کرد.

۱- قبل از تمیز کردن دهان و دندان ها درخواست کرم های بی حس کننده موضعی برای لثه های خود داشته باشید.

دکتر جولی چو یک دندان پزشک عمومی در شهر نیویورک می گوید:« این کاملا طبیعی و درست است که از دندانپزشک خود بخواهید قبل از شروع کار از مواد بی حس کننده موضعی در دهان شما استفاده کند. این کار باعث بی حس شدن بافت دهان می شود تا هیچ دردی را به شدت اصلی خود حس نکنید. در صورتی که نیاز به تزریق ماده ای در دهان خود دارید نیز همین راهکار می تواند کاربردی باشد – استفاده از کرم های بی حس کننده در ناحیه مورد نظر قبل از وارد کردن سوزن می تواند درد را تا حد زیادی کاهش دهد.»

۲- با مطب تماس بگیرید تا به شما بگویند گزینه های مربوط به کاهش استرسی که در دسترس هستند و مناسب شما خواهند بود چه هستند.

دکتر آلیشا اچ کلارک، روانپزشک تایید شده کلینیکی، می گوید:« به عنوان مثال، اگر آن قدر از تمیز شدن و چک شدن دندان های خود توسط دندانپزشک به صورت مرتب ترس دارید که وقت های ملاقات را به عقب انداخته یا کنسل می کنید، ممکن است مصرف برخی داروهای ضد آشفتگی و استرس که تاثیر کوتاه مدت دارند کمک حال شما باشد. بودن در مطب دندانپزشک می تواند ترسناک و استرس زا باشد و حتی در برخی شرایط دردناک شود. اما ترسیدن و یا آشفتگی نیاز نیست بخشی از این تجربه شود.»

دکتر مارک اس والف، پروفسر و مسئول دپارتمان کاریولوژی در دانشگاه دندانپزشکی نیویورک می گوید:« مطب هر دندانپزشک متفاوت از دیگران است، اما برخی از آن ها ممکن است به شما نیتروس اکسید یا همان گاز خنده بدهند که در حین پروسه های دهان و دندانی خاص باید آن را تنفس کنید تا به ریلکس بودن و حس آرامش بیشتر شما کمک کند.»

دکتر والف در ادامه افزود:« یا ممکن است بخواهید از آن ها که داروهای ضد آشفتگی و استرس را تجویز کنند تا مشکل شما تا حد زیادی برطرف شود. اگر دندانپزشک شما نمی تواند این موارد را تجویز کند، از تراپیست و یا پزشک عمومی خود درخواست داشته باشید. اگر یک فرد حرفه ای به جز دندانپزشک شما یک داروی ضد استرس تجویز کرد، قبل از مصرف آن حتما با مطب دندانپزشک خود هماهنگی لازم را داشته باشید که با پروسه درمانی دندان های شما تداخلی نداشته باشد.»

از دیگر موارد کاهش استرس که ناشی از تزریق داروی بیهوشی است ، هیپنوتیزم است که در مطب دکتر مهیار این مورد انجام می شود.

و در دیگر موارد حتما مطمئن شوید که فردی شما را به مطب برده و برگرداند و از رانندگی توسط خودتان حتما اجتناب کنید.

۳- قبل از این که پروسه درمانی شروع شود، از دندانپزشک خود بخواهید تمامی مراحل را به اطلاع شما برساند.

اگر از ایده رفتن به ملاقات دندانپزشک خود هراس دارید، اجازه دادن به آن ها برای وارد کردن هر ابزاری به دهانتان بدون این که هیچ ایده ای در موردش داشته باشید می تواند بسیار بد باشد و شرایط را بدتر کند. به همین خاطر است که دکتر چو پیشنهاد می کند که قبل از انجام پروسه درمانی از دندانپزشک خود بخواهید تمامی مراحل را به شما توضیح دهند. «به عنوان یک مریض شما حتما این حق را دارید که بدانید قرار است چه عملیاتی در بدن شما انجام شود و دلیل آن چیست و یا این که آیا گزینه های دیگری روی میز هستند یا خیر.

۴- از یک فرد نزدیک به خود که حاضر است شما را ماساژ دهید بخواهید شما را همراهی کند (بله! این یک ایده خوب است!)

مطب هایی هستند یک تراپیست حرفه ای ماساژ دارند که بر روی بیماران آشفته در حین تمیز کردن دهان خود ماساژ درمانی انجام می دهند. بزودی این مورد در مطب های دکتر مهیار نیز راه اندازی خواهند شد. ایده این کار مبتنی بر این است که تجربه فرد لذت بخش‌تر شده تا ایده این که دندان های شما در حال تمیز شدن و ترمیم هستند به پس زمینه ذهنتان برود.

از آنجایی که اکثر دندانپزشک ها چنین سرویسی را ارائه نمی کنند، می توانید از یک دوست نزدیک و یا عضو خانواده مشتاق خود بخواهید تا این کار را انجام دهد، البته به شرطی که قبل آن با مطب دندانپزشک خود در این زمینه صحبت کنید و تایید آنها را دریافت نمایید.

۵- سعی کنید وقت ملاقات شما در میانه روز باشد چرا که در آن زمان اوضاع آرام تر است.

همچون مطب هر دندانپزشکی، دفتر دندانپزشک مورد شما نیز در برخی ساعت های روز شلوغ تر از حالت عادی می شود. معمولا در اواسط روز که افراد در سر کار خود هستند و کودکان نیز در مدرسه به سر می برند، تعداد کمی مراجعه کننده به مطب دندانپزشک ها مراجعه می کنند. دکتر ماپلز می گوید:« این دقیقا زمانی است که با آرامش خاطر بیشتر می توان در مطب حضور یافت. منظره ای عاری از افراد زیاد که برخی از آن ها ممکن است در حال درد کشیدن باشند می تواند آرامش شما را به هم بزند. علاوه بر این احتمال این که زودتر کار شما انجام شود و از مطب خارج شوید بیشتر است یا اگر بخواهید زمان ملاقات خود را تغییر دهید وقت زیادی را صرف معطل ماندن در بخش پذیرش مطب نخواهید کرد.

۶- در حین انجام کار توسط دندانپزشک از موسیقی برای آرام شدن خود استفاده کنید.

موسیقی می تواند یک عنصر گمراه کننده خوب باشد، به جای این که بخواهید فکر خود را به ابزار هایی که درون دهانتان هستند متمرکز کنید به موسیقی گوش کرده و ریلکس کنید. اگر دندان پزشک شما مشکلی با این موضوع نداشته باشد، گوش دادن به موسیقی در حین ملاقات دندانپزشکی هیچ مانعی ندارد. دکتر والف می گوید:« امروزه هر کس موسیقی مورد علاقه و خاصی دارد، حتما آن را به همراه خود بیاورید. برای راحت تر بودن کار همه، دکتر والف پیشنهاد می کند به جای هدفون از هندزفری های کوچکتر و ترجیحا بی سیم استفاده کنید چرا که سیم ها ممکن است جلوی کار پزشک را بگیرند. مدل هایی همراه با سیستم حذف نویز می توانند بسیار کاربردی باند. دکتر چو می گوید:« من همیشه در صورتی که به توجه بیمارانم نیاز باشد به آن ها می گویم که بر روی شانه آن ها خواهم زد تا متوجه من شوند.»

۷- با دندانپزشک خود صحبت کرده و یک اشاره و علامت خاص تعیین کنید؛ برای زمانی که شما درد دارید و یا نیاز به تنفس پیدا می کنید.

بسیاری از افراد از این ایده که در حین قرار ملاقات دندان پزشکی خود نتوانند با پزشک ارتباط برقرار کنند هراسان هستند – به هر حال دهان شما در مطب دکتر باز و مشغول است. به همین خاطر است که دکتر ماپلز پیشنهاد می کند با پزشک خود بر روی یک علامت توافق کنید که به وی نشان دهد که ناراحت هستید و نیاز است که کار برای چند ثانیه متوقف شود. بسیاری از بیماران این گزینه را انتخاب می کنند که دست خود را بالا آورند، اما علامت شما می تواند هر چیزی باشد. فقط مطمئن شوید که دندانپزشک شما می داند که علامت مذکور چه است. این موضوع را باید قبل از شروع پروسه درمانی با وی چک کنید.

اگر از مطرح کردن این موضوع با دندانپزشک خود خجالت می کشید حتما این حس را کنار بگذارید. دندانپزشک شما قطعا می خواهد بداند که چه زمانی درد دارید تا شاید بتواند به نحوی مشکل را برطرف کند. دکتر والف می گوید:« دندانپزشک ها برای آسیب رساندن به مردم هیچ جایزه ای دریافت نمی کنند. هدف اصلی ما این است که کمک کنیم افراد بخندند.»

۸- یک پاداش را برای این که به ملاقات دندانپزشک می روید برای خود تعیین کنید تا شما را به رفتن به مطب دندانپزشک ترقیب کند.

حالا که شما دیگر کودک نیستید احتمالا پس از اتمام قرار ملاقات دندانپزشکی به شما آب نبات یا اسباب بازی هدیه داده نمی شود. خوشبختانه، شما می توانید خودتان این کار را انجام دهید. برنامه ریزی و انتظار داشتن برای انجام یک کار جالب یا خرید چیزی که دوستش دارید می تواند سفر شما به مطب دکتر دندانپزشک را راحت تر کند.

قبل از ملاقات یک فعالیت خاص و عالی را برنامه ریزی کنید، مثلا رفتن به سینما و یا خرید می تواند استرس شما برای وقت ملاقات دکتر را کاهش دهد. دکتر چو می گوید:« شما حتی می توانید فردی را مسئول پاداش دادن به خود کنید. مثلا با ایمیل دوست خود بلیت سینما تهیه کنید و به وی بگویید تا زمانی که به ملاقات دندانپزشک خود نروید، آن را برایتان ارسال نکند.»

برای راحت تر کردن رفتن به ملاقات دندانپزشک راه های زیادی وجود دارد، اما یک مورد شاخص و کلیدی: به سراغ دندانپزشکی بروید که به احساسات و حالت شما اهمیت دهد و با برنامه هایتان همکاری کند، یا حتی خودش راهکارهایی پیشنهادی بر اساس وضعیت شما ارائه کند. اگر دندانپزشک شما برای آسوده و راحتتر نبودنتان با شما همکاری نمی کند پس بهتر است یک فرد دیگر را انتخاب کنید. دکتر والف می گوید:« دندانپزشکی را پیدا کنید که به حرف هایتان گوش می دهد و به ترس هایی که دارید اهمیت می دهد. پیدا کردن دکتری که بتواند ناراحتی و اضطراب در شما را تشخیص دهد یک کمک بزرگ خواهد بود.»

۸ راهکار برای راحت تر رفتن به دندانپزشکی
۴٫۶ (۹۲٫۷۳%) ۱۱ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرامرز چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . حدود یک سالی هست که یک برآمدگی مثل جوش در قسمت عقب فک بالای سقف دهانم مشاهده می شود که نوک سفیدی دارد و منو نگران کرده خواهش میکنم بفرمایید این ضایعه چی میتونه باشه و درمانش چیست؟ ضمنا عکس محل را محضرتان ارسال نمودم.
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام با توجه به مفهوم نبودن تصویر
   بفرمایین این عارضه سفت است یا نرم در ضمن سابقه ای از تخلیه شدن و پر شدن مجدد دارد یا نه؟
 • تصویر کاربر قدرت چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من لوپوس دیسکوئید دارم که پوست سرمو در بر گرفته و باعث ریزش مو سرم .شده .قرص هیدروکسی کلرو کلین مصرف میکنم آیا درمان دیگری دارد .لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام
   درمان موثر همان هیدروکسی کلروکین می باشد
   در بعضی موارد تریامسینولون موضعی بصورت تزریق موضعی درمان خوبی خواهد بود البته بسته به تشخیص دکتر معالجتان
 • تصویر کاربر دیبا سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من 20 سال سن دارم و هنگام خمیازه کشیدن و عذا خوردن از فک سمت چپم صدا در میاد حتما باید جراحی کنم من از جراحی خیلی میترسم ممنون میشم بهم کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام خانم دیبا
   لطفا بفرمایین سابقه ضربه به صورت ، درمان ارتودنسی ، کشیدن دندان عقل ، در صورت درگیری در این موارد لطفا منو در جریان بگذارید و آیا علاوه بر درد در ناحیه فک محدودیت باز کردن فک هم دارید؟
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  امشب متوجه یه برجستگی در سقف دهانم شدم و ارث هم نداریم توی خانواده .میخواستم ببینم چرا اینجور شده چیز بدی نباشه باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، شایع ترین برجستگی در ناحیه سقف دهان به نام توروس می باشد که یک نوع برجستگی خوش خیم هست برای قطعی شدن تشخیص یک تصویر فتوگراف از سقف دهانتون بگیرید و بفرستید
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکترنمدچی.دو تا دندون بالا جلو من لق شده و در عرض دو هفته کل دندونای فک پایینم همه کج شده در صورتی ک دو سال پیش دو تا دندون عقل فک پایین رو جراحی کردم.مشکل من کج شدن و لق شدن دو تا دندونای جلو هست با اینکه مسواک و دهانشویه هم مرتب استفاده میکنم 😢ممنون میشم راهنمایی کنید 🌼
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، لقی دندان عوامل مختلفی داره برای تشخیص قطعی یک رادیوگرافی OPG بگیرید برام عکسشو بفرستید تو تلگراف
 • تصویر کاربر shm سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  در رابطه با سوال قبل، مربوط به خال داخل دهان، عکس مربوطه پیوست شد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سام، شما باید در ابتدا یک جرم گیری انجام بدید
 • تصویر کاربر پوریا سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر ساکن اصفهان هستم دندان عقلم جراحی کردم،2هفته ی بعد هم بخیم رو دکتر باز کرد،الان که غذا میخورم،همونجایی که جراحی کردم یه چیزای سفید رنگ میاد(بم گفتند که استخونه طبیعیه)بعد چند دیقه هم محو میشه.به نظر شما طبیعیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام لطفا بفرمایین پس از جراحی دندان عقل آیا پیوند استخوان انجام داده شده در صورت بله بودن جواب ممکن است مواد پیوندی باشد که از زیره بخیه بیرون آمده باشد که کاملا غیر طبیعیست در غیر این صورت بازم این روند غیر طبیعیست و به دکتر خود دوباره مراجعه کنین
 • تصویر کاربر یاسمن سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر ...من دندون عقلم رو دو روزه کشیدم ..محل کشیدگی عقل هنوز دارای ی حفره کوچیکه و پر نشده و رنگش ب سیاهی رفته مقداری ..میخاستم بدونم که این اتفاق طبیعی هست ؟؟یا مشکلی برای لثم پیش اومده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، بله همانطور که گفتین تازه دو روزه دندان کشیدین و رنگ تیره حفره کشیده شده معمولا در اثر خونریزی بعد کشیدن ایجاد می گردد که حفره کشیده شده را پر کرده ولی برای حفره کشیده شده حداقل دو ماه زمان لازم است تا کاملا محو گردد.
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما استاد بزرگوار
  دختر من پنج سال و سه ماه سن داره
  امروز متوجه شدم یکی از دندون های پیش پایینی بچه کاملا لق شده و پشت دندون هم کمی کبود شده
  سوالم اینه که اگر با ضربه به شیی دندون لق شده باشه و بیفته خطری دندون دایمی درون لثه را تهدید نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، این موضوع نیاز به بررسی دارد چرا که اگر عامل لقی ضربه باشد. باید بررسی شود این ضربه به دندان دائمی که در زیر دندان شیری قرار دارد آسیبی وارد نموده یا نه ولی اگرعامل لقی رویش دندان دائمی و تحلیل ریشه دندان شیری باشد. اصول رعایت بهداشت و پیگیری کردن در حال حاضر کفایت میکند.
 • تصویر کاربر محمدحمیدی سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.لثه من حدودا ۱ساله که متورم و قرمز شده و مسواک که میزنم کلی خون میاد یا یه برخورد با لثه هم همین اتفاق میوفته.لثه پایین رفته.میگن باید جرم گیری لثه انجام بدی لطفا راهنماییم کنید.بقیه لثه هام هم دارن میشن.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۵ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، با توجه به مواردی که می گویید شما دچار بیماری گینگیویت شده اید یکی از راهکارها در صورت وجود جرم می باشد ولی در اغلب اوقات آسیب بافتی مثل ضربات شدید در حین غذا خوردن باعث این موضوع می شودکه در این شرایط به این مشکل گینگویت موضعی گفته شده و نباید تحریک شود حتی با پرز مسواک !! تا زمان خوب شدن...
 • تصویر کاربر ونک دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام جناب آقای دکتر محمودرضا نمدچی
  خسته نباشید مادرم متولد 1335 و متأسفانه قند نوع 2 دارد قصد دارد دندان های فک پائئینش را کلا بکشد به دلیل اینکه همه آنها سیاه شده و به دلیل زمین خوردن ایشان در خیابان شکسته است ولی متاسفانه چون قندشان پایین نمی آید نمی توانند بکشند و دندان مصنوعی بگذارند آیا دارویی یا آمپولی وجود دارد که بشود تجویز کرد تا با کنترل دیابتشان از درد دندانها راحت شوند و آنها را بکشند با عرض معذرت که وقتتون گرفتم، ممنونتان میشوم راهنمائیمان بفرمائید. باتشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، لطفا مقدار HBA1c در آخرین آزمایششان را اعلام کنید
 • تصویر کاربر shm یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت بخیر
  میخواستم سوال کنم خال داخل دهان در قسمت انتهایی لثه، نشانه چیست؟ برای تشخیص به چه کسی باید مراجعه کرد؟ در صورت تشخیص سرطان امکان درمان کامل وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، لطفا در صورت امکان تصویر خال را ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر قیزیل یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .ایا امکان انتقال ویروس بوسه از طریق تلفن همراه یا دست آلوده وجود دارد ؟برای درمان چه باید کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، همانطور که از نامش پیداست شایع ترین علت انتقال بیماری بوسه ، بوسیدن است.در بزرگسالان معمولا مسیر انتقال بوسیدن است ولی استفاده از نی مشترک هم می تواند عاملش باشد. تلفن همراه یا دست آلوده به بزاق هم از راه های غیرمعمول انتقال ویروس است.
 • تصویر کاربر مهتاب یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۳,سال دارم وقتی۱۹سالم بود قسمتی از دندان هفت پایین شکست ازهمون موقع احساس کردم صورتم ورم کرد،بعدیک سال رفتم وعصبکشی کردم بعدپرشدن دندان شدیدادردمیکردمثله اینکه میخ داخل لثم باشه،بعددوبارع رفتم پیش دکترم گفتم احساس میکنم صورتم داره کج میشه دندونم بعدیک سال هنوزدردداره ایشون گفتن دندونت مشکلی نداره وتوحساس شدی،الان بعدچنسال واقعاصورتم کج ترشده خیلی میترسم نمی‌دونم چکارکنم به چه متخصصی مراجعه کنم چون عکس هم نشون دادظاهرا دندانم مشکلی نداره ونکشیدنش،بعضی وقتها خوبه وبعضی وقتها شدیدادردداره،مرسی ازراهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، شما دو نوع مشکل دارید با هم ، عنوان میکنین مورد اول درد پس از عصب کشی هست که شامل دردهای تیز و کشنده می باشد که با ضربه زدن تشدید شده که به نام PAA یعنی پریودنت حاد اپتیکال ( درد حاد اطراف ریشه ) شناخته می شود دومی مورد لطفا تصویر ناحیه قدام از صورت تون در زمان حال و چندسال قبل را ارسال نمایید
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده با توجه به تجربه شما میخوام خدمتتون برسم برای کاشت ایمپلنت و دست دندان کامل بالا و پایین
  هنه دندونهام پوسیده و دیگه ترمیم مقرون ب صرفه نیست و میخوام بکشم و جاش ایمپلنت کنم اما نه کامل بلکه برای نگهداری دست دندان
  حدود هزینه چند میشه
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام، وضعیت تعداد ایمپلنت برای جراحی را باید با معاینه کامل شما و بررسی های رادیوگرافی جوابگو باشم که هیچکدام را ندارم.لطفا جهت معاینه حضوری تشریف بیاورید.
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر بنده 20 سال دارم در16 سالگی به متخصص ارتودنسی دکتر فیاض مراجعه کردم برای مرتب کردن دندان ها
  ایشان علاوه بر ارتودنسی تشخیص دادن که فک پایینم کوچکه و بعد از اتمام دوره ارتودنسی نیاز به جراحی داره در صورتیکه قبلا به متخصص دیگری مراجعه کرده بودم که گفته بودن نیاز به جراحی نداره و با کشیدن دو دندان حل میشه با این حال درمان رو به دکتر فیاض سپردم و بعد از دوره ارتودنسی جراحی نکردم اولا میخواستم ببینم فکم واقعا نیاز به جراحی داشته یا با ارتودنسی قابل درمان بود(جسارتا عکس هارو میفرستم که در شانزده سالگی و قبل از درمان گرفته شدن )
  دوما ایا الان بدون جراحی قابل درمان هست؟ و اگر نه در صورتیکه بخوام الان یا سال بعد جراحی کنم نتیجه 1 سال پیش رو میده و باید دوباره ارتودنسی هم انجام بشه ؟ در کل احساس میکنم در صحبت کردن مشکل دارم و در ظاهر صورت هم تاثیر گذاشته. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام دوست گرامی، درمان را باید از دو جهت بررسی کرد. یک داخل دهانی و دوم خارج دهانی ... بعضی مواقع از نظر داخل دهان ارتودنسی جواب خوبی میدهد ولی ظاهر بیمار از نظر خارجی دهان جالب نمیشه. با توجه به تصویر رادیوگرافی که فرستادید شما نیازمند جراحی هستید در ضمن شروع کار با درمان ارتودنسی هست و در مراحل بعد درمان جراحی کنترل کار را بدست میگیرد.
  2. تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۱ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سپاس
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دندان عقلم را ٢٤ ساعت است كه جراحي كردم .. ولي الان در قسمت چانه و سمت راست احساس درد و كرختي دارم . فكم را نميتونم باز كنم ايا طبيعي است ؟ بعد از چه مدت بهبود داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، دندان هایی که عمیق قرار گرفته اند در هنگام جراحی متاسفانه بیمار دچار عوارضی ناخواسته از قبیل محدودیت باز کردن فک، بی حسی در ناحیه چانه و لب پایین سمت جراحی شده و درد خواهد داشت. محدودیت باز کردن دهان و فک معمولا سریع تر (نهایت تا یک هفته) برطرف خواهند شد ولی کرخی و بی حسی طولانی تر ( معمولا تا یک ماه) طول خواهد کشید.
 • تصویر کاربر Royaaa چهارشنبه ۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ایا ویروس اپشتین بار که در کودکی مبتلا شده ام ممکن است در سن 21 سالگی ب همسرم منتقل شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۹ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام، در صورتی که ویروس در مراحل فعال باشد قابلیت انتقال وجود خواهد داشت از طریق بزاق و تماس جنسی و ...
 • تصویر کاربر افسانه سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام با توجه به اينكه من لوپوس دارم و امبولي هم كردم و وارفارين مصرف ميكنم و ازسال قبل نكروز مفصل لگن شدم ايا ايمپلنت واسه بيماري من ضرر داره يا خير
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام و درود لطفا نوع لوپوس خودتون رو توضیح دهید ... آیا LE هست یا SLE و آیا ناحیه از بدنتون رو درگیر کرده یا نه
 • تصویر کاربر نگار سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، همسرم به بيماري ( مونونوکلئوز عفونی ) مبتلا شدن و اخيرا دندانپزشكي بودن و دو تا دندان عقل كشيدن(يك هفته قبل از بروز بيماري)، ميگن دكتر بهم گفته چون دهانت باز بوده و هوارو به داخل كشيدي اين بيماري گرفتي ، ميخوام ببينم اين ميتونه علت واقعي ابتلاشون باشه ؟؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام احتمالا این حالت بسیار پایین است و در حد صفر هستش ... یعنی آلوده شدن از طریق هوا امکان پذیر نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر