8 راهکار برای راحت تر رفتن به دندانپزشکی

دندان پزشکان ۸ راه برای این که رفتن به دندانپزشکی بعدی خود را راحتتر کنید ارائه کرده اند

رفتن به ملاقات دندانپزشک شاید برای برخی از افراد به همان اندازه سخت باشد که بخواهند مژه های چشم خود را یکی یکی از جا در آورند. با این حال اگر بخواهد وضعیت بهداشت دهانی و دندانی مناسبی داشته باشید، بسیار مهم است که حتما از دندان های خود مراقبت کرده و هر چند وقت یک بار به ملاقات دندان پزشک بروید حتی اگر از آن ها ترس دارید. مرکز کنترل بیماری ها و پیشگیری اعلام کرده است که در کمترین حالت باید حتما سالی یک بار به ملاقات دندان پزشک بروید اما ممکن است میزان مراجعه به دندانپزشک در طول سال بیشتر هم باشد که خود وی می تواند این موضوع را به شما بگوید.

اگر از رفتن به مطب دندانپزشک ترس و واهمه زیادی دارید باید بگوییم که تنها نیستید. دکتر سوزان ماپلز دندانپزشک و نویسنده کتاب معروف « دهان فضول! ۷۷ رازی که فقط دهان شما می تواند در مورد داشتن زندگی سالم تر شادتر و جذاب تر به شما بگوید» ، در گفت و گو با SELF می گوید:« من هر روز این مشکل را با چشم های خودم می بینم.

بازدید در دندان های شما، پاک کردنشان، لمس آن ها و سوراخ کردنشان قطعا یک نکته مثبت و جذاب در زندگی شما نیست. با این حال دندان پزشکان ۸ راهکار را پیشنهاد داده اند که معتقدند به کمک آن ها بازدید از مطب دندانپزشکی برایتان آنقدر ها سخت نخواهد بود. در ادامه این ۸ راهکار را با هم بررسی خواهیم کرد.

۱- قبل از تمیز کردن دهان و دندان ها درخواست کرم های بی حس کننده موضعی برای لثه های خود داشته باشید.

دکتر جولی چو یک دندان پزشک عمومی در شهر نیویورک می گوید:« این کاملا طبیعی و درست است که از دندانپزشک خود بخواهید قبل از شروع کار از مواد بی حس کننده موضعی در دهان شما استفاده کند. این کار باعث بی حس شدن بافت دهان می شود تا هیچ دردی را به شدت اصلی خود حس نکنید. در صورتی که نیاز به تزریق ماده ای در دهان خود دارید نیز همین راهکار می تواند کاربردی باشد – استفاده از کرم های بی حس کننده در ناحیه مورد نظر قبل از وارد کردن سوزن می تواند درد را تا حد زیادی کاهش دهد.»

۲- با مطب تماس بگیرید تا به شما بگویند گزینه های مربوط به کاهش استرسی که در دسترس هستند و مناسب شما خواهند بود چه هستند.

دکتر آلیشا اچ کلارک، روانپزشک تایید شده کلینیکی، می گوید:« به عنوان مثال، اگر آن قدر از تمیز شدن و چک شدن دندان های خود توسط دندانپزشک به صورت مرتب ترس دارید که وقت های ملاقات را به عقب انداخته یا کنسل می کنید، ممکن است مصرف برخی داروهای ضد آشفتگی و استرس که تاثیر کوتاه مدت دارند کمک حال شما باشد. بودن در مطب دندانپزشک می تواند ترسناک و استرس زا باشد و حتی در برخی شرایط دردناک شود. اما ترسیدن و یا آشفتگی نیاز نیست بخشی از این تجربه شود.»

دکتر مارک اس والف، پروفسر و مسئول دپارتمان کاریولوژی در دانشگاه دندانپزشکی نیویورک می گوید:« مطب هر دندانپزشک متفاوت از دیگران است، اما برخی از آن ها ممکن است به شما نیتروس اکسید یا همان گاز خنده بدهند که در حین پروسه های دهان و دندانی خاص باید آن را تنفس کنید تا به ریلکس بودن و حس آرامش بیشتر شما کمک کند.»

دکتر والف در ادامه افزود:« یا ممکن است بخواهید از آن ها که داروهای ضد آشفتگی و استرس را تجویز کنند تا مشکل شما تا حد زیادی برطرف شود. اگر دندانپزشک شما نمی تواند این موارد را تجویز کند، از تراپیست و یا پزشک عمومی خود درخواست داشته باشید. اگر یک فرد حرفه ای به جز دندانپزشک شما یک داروی ضد استرس تجویز کرد، قبل از مصرف آن حتما با مطب دندانپزشک خود هماهنگی لازم را داشته باشید که با پروسه درمانی دندان های شما تداخلی نداشته باشد.»

از دیگر موارد کاهش استرس که ناشی از تزریق داروی بیهوشی است ، هیپنوتیزم است که در مطب دکتر مهیار این مورد انجام می شود.

و در دیگر موارد حتما مطمئن شوید که فردی شما را به مطب برده و برگرداند و از رانندگی توسط خودتان حتما اجتناب کنید.

۳- قبل از این که پروسه درمانی شروع شود، از دندانپزشک خود بخواهید تمامی مراحل را به اطلاع شما برساند.

اگر از ایده رفتن به ملاقات دندانپزشک خود هراس دارید، اجازه دادن به آن ها برای وارد کردن هر ابزاری به دهانتان بدون این که هیچ ایده ای در موردش داشته باشید می تواند بسیار بد باشد و شرایط را بدتر کند. به همین خاطر است که دکتر چو پیشنهاد می کند که قبل از انجام پروسه درمانی از دندانپزشک خود بخواهید تمامی مراحل را به شما توضیح دهند. «به عنوان یک مریض شما حتما این حق را دارید که بدانید قرار است چه عملیاتی در بدن شما انجام شود و دلیل آن چیست و یا این که آیا گزینه های دیگری روی میز هستند یا خیر.

۴- از یک فرد نزدیک به خود که حاضر است شما را ماساژ دهید بخواهید شما را همراهی کند (بله! این یک ایده خوب است!)

مطب هایی هستند یک تراپیست حرفه ای ماساژ دارند که بر روی بیماران آشفته در حین تمیز کردن دهان خود ماساژ درمانی انجام می دهند. بزودی این مورد در مطب های دکتر مهیار نیز راه اندازی خواهند شد. ایده این کار مبتنی بر این است که تجربه فرد لذت بخش‌تر شده تا ایده این که دندان های شما در حال تمیز شدن و ترمیم هستند به پس زمینه ذهنتان برود.

از آنجایی که اکثر دندانپزشک ها چنین سرویسی را ارائه نمی کنند، می توانید از یک دوست نزدیک و یا عضو خانواده مشتاق خود بخواهید تا این کار را انجام دهد، البته به شرطی که قبل آن با مطب دندانپزشک خود در این زمینه صحبت کنید و تایید آنها را دریافت نمایید.

۵- سعی کنید وقت ملاقات شما در میانه روز باشد چرا که در آن زمان اوضاع آرام تر است.

همچون مطب هر دندانپزشکی، دفتر دندانپزشک مورد شما نیز در برخی ساعت های روز شلوغ تر از حالت عادی می شود. معمولا در اواسط روز که افراد در سر کار خود هستند و کودکان نیز در مدرسه به سر می برند، تعداد کمی مراجعه کننده به مطب دندانپزشک ها مراجعه می کنند. دکتر ماپلز می گوید:« این دقیقا زمانی است که با آرامش خاطر بیشتر می توان در مطب حضور یافت. منظره ای عاری از افراد زیاد که برخی از آن ها ممکن است در حال درد کشیدن باشند می تواند آرامش شما را به هم بزند. علاوه بر این احتمال این که زودتر کار شما انجام شود و از مطب خارج شوید بیشتر است یا اگر بخواهید زمان ملاقات خود را تغییر دهید وقت زیادی را صرف معطل ماندن در بخش پذیرش مطب نخواهید کرد.

۶- در حین انجام کار توسط دندانپزشک از موسیقی برای آرام شدن خود استفاده کنید.

موسیقی می تواند یک عنصر گمراه کننده خوب باشد، به جای این که بخواهید فکر خود را به ابزار هایی که درون دهانتان هستند متمرکز کنید به موسیقی گوش کرده و ریلکس کنید. اگر دندان پزشک شما مشکلی با این موضوع نداشته باشد، گوش دادن به موسیقی در حین ملاقات دندانپزشکی هیچ مانعی ندارد. دکتر والف می گوید:« امروزه هر کس موسیقی مورد علاقه و خاصی دارد، حتما آن را به همراه خود بیاورید. برای راحت تر بودن کار همه، دکتر والف پیشنهاد می کند به جای هدفون از هندزفری های کوچکتر و ترجیحا بی سیم استفاده کنید چرا که سیم ها ممکن است جلوی کار پزشک را بگیرند. مدل هایی همراه با سیستم حذف نویز می توانند بسیار کاربردی باند. دکتر چو می گوید:« من همیشه در صورتی که به توجه بیمارانم نیاز باشد به آن ها می گویم که بر روی شانه آن ها خواهم زد تا متوجه من شوند.»

۷- با دندانپزشک خود صحبت کرده و یک اشاره و علامت خاص تعیین کنید؛ برای زمانی که شما درد دارید و یا نیاز به تنفس پیدا می کنید.

بسیاری از افراد از این ایده که در حین قرار ملاقات دندان پزشکی خود نتوانند با پزشک ارتباط برقرار کنند هراسان هستند – به هر حال دهان شما در مطب دکتر باز و مشغول است. به همین خاطر است که دکتر ماپلز پیشنهاد می کند با پزشک خود بر روی یک علامت توافق کنید که به وی نشان دهد که ناراحت هستید و نیاز است که کار برای چند ثانیه متوقف شود. بسیاری از بیماران این گزینه را انتخاب می کنند که دست خود را بالا آورند، اما علامت شما می تواند هر چیزی باشد. فقط مطمئن شوید که دندانپزشک شما می داند که علامت مذکور چه است. این موضوع را باید قبل از شروع پروسه درمانی با وی چک کنید.

اگر از مطرح کردن این موضوع با دندانپزشک خود خجالت می کشید حتما این حس را کنار بگذارید. دندانپزشک شما قطعا می خواهد بداند که چه زمانی درد دارید تا شاید بتواند به نحوی مشکل را برطرف کند. دکتر والف می گوید:« دندانپزشک ها برای آسیب رساندن به مردم هیچ جایزه ای دریافت نمی کنند. هدف اصلی ما این است که کمک کنیم افراد بخندند.»

۸- یک پاداش را برای این که به ملاقات دندانپزشک می روید برای خود تعیین کنید تا شما را به رفتن به مطب دندانپزشک ترقیب کند.

حالا که شما دیگر کودک نیستید احتمالا پس از اتمام قرار ملاقات دندانپزشکی به شما آب نبات یا اسباب بازی هدیه داده نمی شود. خوشبختانه، شما می توانید خودتان این کار را انجام دهید. برنامه ریزی و انتظار داشتن برای انجام یک کار جالب یا خرید چیزی که دوستش دارید می تواند سفر شما به مطب دکتر دندانپزشک را راحت تر کند.

قبل از ملاقات یک فعالیت خاص و عالی را برنامه ریزی کنید، مثلا رفتن به سینما و یا خرید می تواند استرس شما برای وقت ملاقات دکتر را کاهش دهد. دکتر چو می گوید:« شما حتی می توانید فردی را مسئول پاداش دادن به خود کنید. مثلا با ایمیل دوست خود بلیت سینما تهیه کنید و به وی بگویید تا زمانی که به ملاقات دندانپزشک خود نروید، آن را برایتان ارسال نکند.»

برای راحت تر کردن رفتن به ملاقات دندانپزشک راه های زیادی وجود دارد، اما یک مورد شاخص و کلیدی: به سراغ دندانپزشکی بروید که به احساسات و حالت شما اهمیت دهد و با برنامه هایتان همکاری کند، یا حتی خودش راهکارهایی پیشنهادی بر اساس وضعیت شما ارائه کند. اگر دندانپزشک شما برای آسوده و راحتتر نبودنتان با شما همکاری نمی کند پس بهتر است یک فرد دیگر را انتخاب کنید. دکتر والف می گوید:« دندانپزشکی را پیدا کنید که به حرف هایتان گوش می دهد و به ترس هایی که دارید اهمیت می دهد. پیدا کردن دکتری که بتواند ناراحتی و اضطراب در شما را تشخیص دهد یک کمک بزرگ خواهد بود.»

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 8000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر شادي یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آيا داروي بيحسی در دندانپزشكی ممكنه باعث حساسيت بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام بانو شادی
   بله در بعضی موارد ایجاد حساسیت میکنه که شدت آن در افراد مختلف متفاوت است

 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من حدود دو هفته پیش دندونمو عصب کشی کردم ولی پُرش نکردم الان پانسمانش باز شده و درد شدیدی هم داره لثه ام ورم کرده تو این اوضاع تعطیلی باید چکار کنم !؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام سعید عزیز
   سریعا انتی بیوتیک را شروع کنین
   در ضمن یادتون باشه داخل کانال درمان ریشه شده را اگر پر کرده باشن متاسفانه به علت ریحتن پانسمان باید دوباره درمان ریشه یا همان عصب کشی کنن

 • تصویر کاربر اهورا یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشيد
  آقاي دكتر من چهار عدد دندان هاي جلو رو به علت فاصله داشتن روكش كردم و جنس روكش از زيركونيوم هست و مشكلي كه براي من تو اين چند وقته بوجود آمده اينه كه بعضي از كلمات رو مثل قبلا نميتونم راحت اداركنم و سخت شده واسم ميخواستم بدونم به مرور زمان برطرف ميشه يا نه ، ممنون ميشم بهم جواب بدي چونكه بدجور بهم استرس وارد كرده كه مجبور شدم قرص افسردگي استفاده كنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۱۰ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام اهورای عزیز
   معمولا حرکت زبان برای ادای کلمات بهتر میشه و‌عادت میکنین با وضعیت جدید

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا می‌شود با چسب prodofix روکش دندان را چسباند
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۹ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام‌حمید عزیز
   این نوع چسب برای دست دندان هست و اصلا امکان چسباندن روکش وجود ندارد

 • تصویر کاربر شجاعی جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت جنابعالی آقای دکتر من سال هاست زبانم قاچ های زیادی داره هم در وسط هم در کناره زبان، متاسفانه دندون پوسیده دارم که الانم نمیتونم برم دندان پزشک بکشمش
  نگرانم این قاچ های زبان من سرطان زبان میتونه باشه ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جناب اقای / سرکار خانم شجاعی عزیز
   اگر منظورتون شیار هست و شیارهای عمیق که تقریبا نگرانی نداره و فقط هنگام مسواک کردن
   داخل شیار هارو پاک کرده به ارامی و‌ از دهان شویه استفاده کنید

   در غیر اینصورت یک عکس واضح از زبان خود ارسال کنید تا مطمئن شوید

 • تصویر کاربر گندم چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید
  اقای دکتر دختری دارم یک سال و۸ ماهه که از بدو تولد روی زبانش لکه های نقشه ای سفید وقرمز داره بردم دکتر اما چیزی نگفتند که نگرانی من رفع شه لطفا راهنمایی ام کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام‌گندم عزبز
   به ظاهر زبان جغرافیایی هست و‌مورد خاصی نیست و‌ نیاز به درمان‌خاصی ندارد

 • تصویر کاربر Rooby چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر
  دختر ۶ ساله من یکی از دندانهایی پایینیش یه چند وقتی میشد که لق شده بود ، ۵-۶ روز پیش دیدم یه دندان جدید از داخل دهان و پشت اون دندان لق بیرون زده ، انگار از جای طبیعی در نیومده ، با توجه به مساله کرونا هنوز جرات نکردم ببرمش دنداپزشکی. میخواستم ببینید این مساله طبیعیه؟ بخصوص که دخترم و حتی پسر سه سالم هر دو شون از ۱ سال و نیمگی دندانها شون شروع به پوسیدگی و از بین رفتن کرد که دنداپزشک فرمودن به دلیل شیر شبانه بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام روبی عزیز
   درست فرمودن و به وضعیت پوسدگی دندان های فرزندان شما bottle nurse syndrome گفته میشود
   در مورد اینکه دندان طفل شما در وضعیتی هست که هنوز در نیامده ولی دندان دائمی زیرش داره در جای نامناسب در میاد باید بگم که تا حد امکان به مراکز درمانی مراجعه نکنین و‌بهداشت اون قسمت را بیشتر حفظ کنین این وضعیت اورژانسی نیست اگه خیلی دردناک شد یا امکان افتادن در اثر لصی بیش از حد داشت به مراکز درمانی مراجعه نمایین

 • تصویر کاربر شهره شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . امروز در هنگام صبحانه خوردن یکی از دندانهای کناری دندان آسیاب بصورت برش عمودی از گوشه شکست.
  با توجه به مورد شیوع کروناو اینکه من در حال حاضر ایران نیستم ودر کشوری که هستم شیوع کرونا نیز شروع شده چگونه فعلا مانع اسیب بیشتر دندان شوم. ضمن اینکه درد ندارم و لبه تیز را هم احساس نمی کنم و دندانم تغییر رنگ هم ندارد
  لطف راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام شهره عزیز
   نه فعلا مشکلی نیست ولی در یک صورت مشکل خواهد شد و اون زمانیست که تکه شکسته شروع به جدا شدن بکنه و مثل یک چاقو بره تو لثه که درد بدی خواهد داشت اگر این حالت نباشه فعلا میشه مدارا کرد

 • تصویر کاربر Sahar چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. اقای دکتر من دندونم درد میکرد یکی از دوستا گفت قرص امی تریپتیلین بزار رو لثت. بعد که گذاشتم سر شد ولی موقع شستن متوجه شدم که پوست لثمم سوخته با اون دارو . از اون موقع تا حالا کله دندونام بلند شدن درد رفتم پیش دندانپزشک هم میگه کاری برات نمیتونم انجام بدم و مسکن نوشت. دردش خیلی شدید شده یه ساعت درد شدید پنج دقیقه اروم میشه. الانم دارم با اشک این متنو براتون مینویسم. ممنون میشم اگه یه راه بزارید جلوم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام سحر عزیز
   منظورتون متوجه نشدم که دندونام بلند شدن یعنی چی
   لطفا توضیح واضحتر بدین

 • تصویر کاربر راضی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید..... من بالای دوتا دندان نیش فک بالا استخوان زیر لثه متورم هست. باعث شده لب بالایم به راحتی پایین نیاد.... و اینکه از بیرون نگاه کنی، می بینی بالای لب ی حالت قلمبه ای داره.... و باعث شده زیبایی لب هام به چشم نیاد....به نظر شما من چه درمانی انجام بدم که این حالت از بین بره.... ارتودنسی یا تراش استخوان فک بالای دوتا دندان؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام راضی عزیز
   لطفا یک فوتو گراف با دهان بسته و باز از نمای جلو و نیمرخ مجموعا چهار عکس فوتوگراف ارسال نمایین

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  روکش دندانم افتاده و با توجه به بیماری کرونا جرئت رفتن به دندانپزشکی را ندارم .
  میخواستم بدونم که آیا چسب خاصی دارد یا نه و اینکه تا چه مدت میتوان از آن استفاده کرد و چقدر کارایی دارد و بعدا اگر قرار شود به دندانپزشک مراجعه کنم این چسب قابلیت جداسازی را دارد یا خیر؟و چگونه از این چسب استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به اینکه احتمال اسیب دیدگی دندان زیر روکش وجود دارد توصیه میکنم به مراکز دندان پزشکی زیر نظر و تایید بهداشت مراجعه کنین و براتون بچسبونن چون سمانی که بتواند روکش را بچسباند و‌جدا نشود وجود ندارد
   و در صورتی که از چسب خاصی استفاده نمایین احتمال جدایی یا اسیب دندان و‌حتی وارد شدن به مسیر تنفسی و‌خفگی وجود دارد

 • تصویر کاربر پانیذ سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دندونم خرابه و درد میکنه ، اما توی این وضع کونا کسی قبولم نمیکنه ، مکان زندگیمم در شهرستان پرند هستش ، واقعا من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام
   با توجه به شرایط موجود از استامینوفن های ساده استفاده کنین و در صورت علائم عفونت از اموکسی سیلین تا شرایط حضور در مطب ها فراهم بشه

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . چند روز است که روکش دندانم کنده شده است و با توجه به تعطیلی مطب های دندانپزشکی نمی دانم چه باید انجام دهم . منون اگر راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام امیر عزیر
   روکش را در یک ظرف تمییز سیو کنین مراکز دندانپزشکی که زیر نظر بهداشت هست در شرایط استریل میتوانند برای شما بچسبانن

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل پایین راست شکسته و درد به عصب رسیده و نمی توانم حتی آب با آن سمت بخورم، زیر گلوم متورم شده که این تورم یکم مایل به سمت راست هستش و نگرانم کرده. آیا مشکل از دندان عقلم هست ؟
  موضوع دیگه اینکه نزدیک به 1 سال پیش به صورت ناگهانی مشکل سوت گوش پیدا کردم و هنوز خوب نشده می خواستم بدونم آیا ممکنه دندان عقلم زده باشه به گوشم؟
  دندان پزشکی پیدا کردم که کار انجام میده، آیا با این وضعیت دندانم رو بکشم مشکلی برام پیش نمیاد ؟
  خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   حسن عزیز سلام
   در مورد سوال اول حتما دندان عقل را خارج کنین‌ولی مرکزی باشه که حتما استریل را به حد کمال رعایت کنه
   در مورد سوت گوش نه نمیتونه از دندان عقل باشه

  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   درکل آیا دندان میتونه دلیل عامل سوت گوش باشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۷ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساره چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر ببخشید من زبونم شیار داره تو قسمت وسط وگاها کناره هاش شیار داره الان یهویی زبونمو نگاه کررم یه فرورفتگی یا شیار در قسمت پرزای برگی هست ممکنه شیار اونجا هم باشه ؟؟
  1. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اقای دکتر اینم عکسشه نمیدونم چرا نمیاد
  2. تصویر کاربر ساره جمعه ۲۳ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)
   اینم عکسشه
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ساره عزیز
   ایا در ان قسمت درد و یا خونریزی احتمالی وجود‌دارد؟

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

ما از کوکی ها استفاده می کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که بهترین تجربه مرور مطالب در وب سایت ما به شما ارائه می گردد. اگر همچنان به استفاده از این سایت ادامه دهید فرض می کنیم که با این امکان مشکلی ندارید و راضی هستید. می پذیرم

پرسش از دکتر