مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی

ممکن است این سوال برای شما نیز وجود داشته باشد: آیا مسواک های برقی واقعا بهتر از مدل های معمولی هستند؟ بگذارید قبل از این که وارد این مسئله شویم یک نکته را روشن کنیم: هر بار که شما از یک مسواک استفاده می کنید، تبدیل به یک قهرمان خواهید شد. البته برای دهان و دندان های خود!

یک مسواک کار ضروری و لازم برای از بین بردن باکتری های بسیار کثیف و خرابکاری که بدون وقفه در حال کاهش سلامت دهان و دندان شما هستند را انجام می دهد. باکتری های مختلف همیشه در حال انباشه شدن و شکل گرفتن در داخل دهان، بر روی دندان ها و همچنین لثه هستند. اگر آن ها را از روی دندان ها بر نداریم، این میزان از باکتری ها تبدیل به یک پلاک می شوند. این موضوع را دکتر ماریا لوپز هاول، متخصص دندان پزشک و سخنگوی اتحادیه دهان و دندان ایالات متحده امریکا گفته است. اگر باکتری و رسوب پلاک ها را به صورت منظم از روی دندان ها بر نداریم، پلاک ها می توانند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه (ژنژویت) شوند. این حالت در واقع مرحله اولیه از بیماری لثه است که به آن پریودنتیتیس نیز می گویند. در صورت عدم رسیدگی و درمان پوسیدگی دندان و پریودنتیتیس، ممکن است دندان خود را از دست دهید.

خبر خوب این است که استفاده از خمیر دندان های همراه با فلوراید جهت سخت تر کردن لایه بیرونی دندان ها و محافظت در برابر باکتری ها می تواند به شما در تمیز و سالم نگه داشتن هر چه بیشتر دهان کمک کند، حالا چه با مسواک برقی و یا مسواک معمولی. این واقعا به وضعیت و شرایط خاص شما بستگی دارد.

تحقیقات و پژوهش ها نشان می دهند که مسواک های برقی به نسبت معمولی در زمینه کارایی تا حدی برتری دارند، اما واقعیت این است که برتری فوق آنچنان بزرگ و محسوس نیست.

به عنوان مثال یک مقاله چاپ شده در سال ۲۰۱۴ و در کتابخانه کوچران، ۵۱ آزمون کنترل شده مختلف را مورد بررسی قرار داد. در این گروه ها بزرگسالان و کودکان دندان های خود را با مسواک های معمولی و مسواک های برقی به مدت حداقل ۴ هفته تمیز می کردند. در مجموع مشخص شد که مسواک های برقی تا حدی برتر از مواد معمولی هستند؛ وقتی که آن ها را با مسواک های عادی مقایسه کردند در بازه یک تا ۳ ماهه حدود ۱۱ درصد کاهش در پلاک ها اتفاق افتاد و زمانی که مدت تحقیق به بیش از ۳ رسید این میزان به ۲۱ درصد افزایش یافت. نویسنده های این نقد و بررسی اضافه کردند که: برای مشکل ورم لثه یا همان جینجیویتیس، حدود ۶ درصد کاهش در بازه یک تا سه ماه استفاده و حدود ۱۱ درصد کاهش پس از استفاده بالا سه ماه اتفاق افتاد.

با این حال نویسنده های این مقاله جمع بندی این نکته را نیز ذکر کردند که اسناد و شواهد مربوط به پلاک و بیماری ورم لثه با کیفیتی متوسط لحاظ شده‌اند. علی رغم این که اعداد و ارقام اشاره شده در بالا قطعا ما را به تعویض مسواک معمولی خود با یک نسخه برقی و جدید تشویق می کنند اما این درصد از تفاوت واقعا به قدری نیست که بخواهد در عمل تغییر چشمگیری به وجود آورد و به خاطر آن رویه کاری خودمان را عوض کنیم.

استیوین دانیل، دندان پزشک متخصص آمریکایی در همین باره به ما گفت:« برخی از این مطالعات و پژوهش ها به ما نشان می دهند که مسواک های برقی باکتری بیشتری را به نسبت مدل های معمولی از روی دندان ها پاک می کنند. اما این تفاوت آنچنان زیاد و قابل توجه نیست. نمی گویم که این تفاوت ها مهم نیستند، اما خبری از یک تفاوت مثل رنگ سیاه و سفید در زمینه میزان حفظ سلامت خوب دهان و دندان هنگامی که از مسواک های عادی یا الکتریکی استفاده می کنیم نیست». در مجموع باید بگویم که بهترین مسواک، آن مدلی است که هر روز حداقل برای دو بار در دهان خود قرار می دهید تا تمامی کثیفی ها و باکتری های خطرناک را از دهان شما بردارد.

با در نظر گرفتن این نکات، استفاده از مسواک های برقی برای برخی افراد به نسبت افراد دیگر منطقی تر به نظر می رسد.

دکتر هاول در همین زمینه به ما گفت:« یکی از آن ها لزوما بهتر از دیگری نیست. اما گاهی اوقات ممکن است فردی از یک مورد راحت تر از مورد دیگر استفاده کند». انواع و تنوع خوبی از مسواک های برقی در بازار وجود دارند. اما به جای این که وظیفه شستن و از بین بردن تمامی کثیفی ها بر روی دوش یک فرد باشد، مسواک های برقی از لرزش، چرخش (چرخیدن در یک حالت دایره ای) و یا عقب جلو کردن برای انجام این کار استفاده می کنند. دسته های مسواک های برقی به نسبت مدل های معمولی بزرگتر هستند. همین ویژگی های خاص مسواک های برقی از آن ها گزینه های مناسبی برای افرادی ساخته اند که در چابکی و حرکت مشکل دارند. این مشکل ممکن است بر اثر بیماری هایی نظیر آرتریت روماتوئید و پوکی استخوان و یا بالا رفتن سن رخ دهد.

مسواک برقی برای کودکان خوب است ؟

مسواک برقی برای کودکان خوب است ؟
مسواک برقی برای کودکان خوب است ؟

از آنجایی که سیخ های موجود بر روی مسواک های برقی معمولا به نسبت موارد عادی باریک تر و همراه با خوشه های تیز هستند، میزان قدرت و هدفمندی آن ها در حین تمیز کردن سطوح می تواند برای افرادی که از سیم های دندانی، ترمیم دندان و یا دندان های مصنوعی استفاده می کنند مناسب است. حتی شاید همین لرزیدن و حرکت بتواند یک کودک را که علاقه ای به مسواک زدن ندارد جذب این کار کند و او را به مدت دو دقیقه که زمان کافی مسواک زدن است سرگرم خود نگه دارد. و همچنین در مورد استفاده دو دقیقه‌ای باید بگوییم که برخی از مسواک های برقی دارای تایمر هستند تا مطمئن شوید که زمان مناسب و استاندارد را برای تمیز کردن دهان و دندان و لثه های خود اختصاص می دهید.

در صورتی که از آن دسته افراد هستید که با قدرت بیش از حد و زیادی دندان و لثه های خود را مسواک می کنند باید بگوییم که این کار منجر به تحلیل رفتن لثه می شود و در نتیجه حین خوردن و نوشیدن حساسیت به وجود خواهد آمد. در این زمینه نیز استفاده از مسواک های برقی می تواند تا حدی مشکل شما را برطرف کند. از آنجایی که این مسواک ها تمامی کار را انجام می دهند تا پلاک ها حذف شوند، قرار دادن فشار بیش از حد بر روی لثه های خود دیگر برایتان اتفاق نمی افتد. برخی از مسواک ها حتی با سنسور های فشار همراه شده اند تا در زمانی که حس شود فشار زیادی به دندان می آید، مسواک به صورت خودکار خاموش شود.

این که چه نوع مسواکی را مورد استفاده قرار می دهید فرقی ندارد، مهم این است که قبل از خرید به دستورالعمل های خاصی توجه کنید و هدفمند محصولی را انتخاب نمایید.

اتحادیه دهان و دندان ایالات متحده آمریکا پیشنهاد می کند که مسواک هایی با سیخ های نرم استفاده کنید، چه برقی و چه معمولی. هر چیزی که سخت و محکم باشد می تواند لثه شما را زخمی کرده و یا حتی بریدگی هایی بر روی دندان های شما شکل دهد. اگر در زمینه این که از کجا شروع کنید مطمئن نیستید می توانید به سراغ مسواک هایی بروید که این اتحادیه شناخته شده تایید کرده باشد، بدین معنا که محصول مذکور تمامی استاندارد های امنیتی و کاربردی مد نظر را رعایت کرده باشد.

سازمان ADA پیشنهاد می کند در دو نوبت مسواک روزانه خود که هر کدام دو دقیقه به طول می انجامد، مسواک را در زاویه ۴۵ درجه با دندان ها و خط لثه خود نگه دارید و آن را در فاصله بسیار کوتاهی عقب و جلو کنید. سپس آن را به صورت عمودی و با حرکت بالا و پایین روی دندان ها جابجا کرده و سپس همین کار را در ناحیه داخل دندان ها نیز انجام دهید. در صورتی که از یک مسواک برقی استفاده می کنید، حتما دستورالعمل سازنده آن را برای مسواک زدن دنبال کنید.

گذشته از این موضوعات، هر سه الی چهار ماه حتما یک مسواک جدید خریداری کنید (و یا سر مسواک برقی خود را همانطور که در دستورالعمل آمده است تعویض نمایید). اگر سیخ های روی مسواک فرسوده شده باشند، توانایی این که بخواهند وارد فضاهای کوچک بین دندانی شده و آنها را تمیز کنند نخواهند داشت. بنابراین مسواک های قدیمی و فرسوده در زمینه حذف پلاک ها کارکرد مناسب و لازم را ندارند.

نتیجه گیری نهایی ما در این مقاله آن است که شما برای رسیدن به بهداشت عالی دهان و دندان به صورت خودکار به مسواک های برقی نیاز ندارید، اما این مسواک ها می توانند در برخی شرایط کاربردی باشند. دکتر دنیل در این زمینه می گوید:« مردم دارای نیازهای فردی، توانایی ها و مهارت های خاصی هستند. اگر یک مسواک برقی به آن ها کمک می کند تا سالم بمانند و از پوسیدگی دندان اجتناب کنند، پس خرید آنها قطعا می تواند یک سرمایه گذاری خوب باشد. گاهی اوقات واقعا تفاوت خاصی بین این دو مدل برای افرادی که می خواهند سالم بمانند و از بیماری و عفونت ها دور باشند وجود دارد. در غیر این صورت فراموش نکنید که ما سال ها است که دندان های خودمان را با مسواک های معمولی تمیز می کنیم و این مسواک ها کاربرد خوبی داشته اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر