انسداد مسیر تنفسی در دندانپزشکی

جلوگیری از خفگی در دندانپزشکی

در حین درمان دندانپزشکی احتمال افتادن اجسام به بخش خلفی حفره دهان و در نتیجه داخل حلق زیاد است. در واقع، در طی هر سال ابزار و اجسام متفاوتی از گلوی بیمار آن خارج می شود. در چندین مورد ، اینجانب از یافته شدن سر هند پیس ویژه اطفال، سر آینه دهانی ، آچار ایمپلنت ، وسایل اندودونتیکس (وسایل درمان ریشه)، و روکش ها ، اجسام که در دهان قرار دارند یا قسمت هایی از وسایل مورد استفاده پس از این که توسط بیمار بطور تصادفی بازیافتن کلاپ های را بردم ، ابزار اندودونتیکس، Post & Core، دندان و صلیب، به ثبت رسانیده اند . در بیمار دندانپزشکی هوشیار احتمال این که اجسامی در حلق می افتند توسط وی بلعیده شده و وارد مری شوند یا این که پس از سرفه بیرون بیایند زیاد است. به همین علت، شیوع واقعی بروز انسداد حاد راه هوایی یا آسپیراسیون ( ورود اجسام در نای بیمار یا در شش بیمار ) در نای یا شش ها بسیار پایین است.

احتمال زیادی وجود دارد جسمی که وارد راه هوایی می شود ابعادش به اندازه ای کوچک باشد که از حنجره عبور کند ( باریک ترین بخش قسمت فوقانی راه هوایی ) و هیچ گونه انسدادی ایجاد نکند . در این حالت جسم معمولا ( در صورت همراهی جاذبه ) در ادامه وارد نای می شود و در بخشی از یکی از شاخه های اصلی برونش یا برونشیول های کوچکتر شش باقی می ماند. وقتی که موقعیت مخاطره آمیزی برای حیات در این زمان وجود نداشته باشد اقدامات مهمی باید فورا انجام شوند تا از حذف شدن جسم خارجی در طی مدتی قابل قبول جهت پیشگیری از بروز عوارض جدی اطمینان حاصل شود. به هر حال ، احتمال این که جسم خارجی در حنجره قرار گیرد و نای را مسدود کند وجود دارد ، بنابراین تمام کارکنان مطب دندانپزشکی باید به نحوه درمان مناسب انسداد قسمت فوقانی راه هوایی آشنا باشند.

شورای امنیت ملی تخمین زده است که تقریبا ۴۶۰۰ نفر در ایالات متحده در نتیجه انسداد حاد راه هوایی در سال ۲۰۰۹ جان سپرده اند. بیش از ۹۰٪ موارد مرگ و میر در نتیجه آسپیراسیون جسم خارجی در گروه های سنی کودکان به ویژه در کودکان کمتر از ۵ سال رخ می دهد.۶۵٪ موارد مرگ و میر نیز متعلق به نوزادان بوده است. شایع ترین مواردی که آسپیره می شوند شامل سوسیس ، آب نبات های گرد و اجسام رنگی می باشند. آسپرین بچه با قطر ۷/۵ میلیمتر در تعدادی از کودکان خردسال مسیر هوایی را مسدود کرده وبه مرگ منجر شده است ( قطر دهانه گلو در کودکان ۲ ساله ۶/۵ میلیمتر است).

بیماران مسن به ویژه اگر دچار اختلالات نورلوژیک ( اختلالات عصبی ) باشند ، و همچنین در مواردی که به دلیل الکل ، تشنج ، سکته مغزی، و پارکینسون رفلکس تهوع کاهش یافته است و نیز در موارد تروما ( تصادفات ) و فراموشی در افراد مسن مستعد و معرض خطر آسپیراسیون اجسام ، غذا، و محتویات معده می باشند. جزء گروه دیگری از بیماران بوده که در معرض خطر آسپیراسیون می باشند ، انجام اعمال به ویژه دندانپزشکی تحت آرام بخشی و نیز به لوله گذاری آورژانس است. پس از ارزیابی یافته های تحقیقات بالینی اخیر ، انجمن قلب آمریکا در سال ۲۰۱۰ روش های پیشنهادی برای درمان راه هوایی در نوزادان، کودکان و بزرگسالان را ارائه نمود.

در این مبحث روش های ارائه شده مورد بررسی قرار می گیرند . در اغلب موارد، جسمی که انسداد حاد راه هوایی ایجاد کرده محکم در راه هوایی قرار گرفته به طوری که از طریق دهان و بدون استفاده از وسیله خاص مانند لارنگوسکوپ یا یک جفت فورسپس لوله گذاری Magil ( وسایلی که معمولا در مطب دندانپزشکی موجودی نمی باشند ) ، نه دیده می شود و نه حس می گردد. دسترسی به جسم خارجی به صورت طبیعی مسیر نیست . بنابراین دندانپزشک باید قادر به تشخیص فوری مشکل باشد و بسرعت برای خارج نمودن جسم اقدام کند . انسداد حاد راه هوایی، دلیل عمده ی ایست قلبی غیر دراماتیک در نوزادان و بچه ها می باشد و احتمال نجات در این بیماران پایین( ۲ تا ۱۷ درصد ) بوده و بسیاری از نجات یافتگان دچار صدمات مغزی ماندگار می شوند .

پیشگیری از خفگی در دندانپزشکی :

با وجود رعایت اقدامات پیشگیری کننده، اجسام کوچک مانند اینه ها ، اینله ها ، آلیاژ فلزی ، مته ها یا قطعات ریز ممکن است به داخل اوروفارنکس ( مسیر تنفسی ) بیفتد که ممکن است بیمار آنها را ببلعد( وارد مری یا معده )یا آسپیره ( وارد مسیر تنفسی ) کند . با معرفی روش درمان دندانپزشکی در حالت نشسته ( Sit down Dentinstry) که در آن بیمار در یک وضعیت نیمه دراز کش یا دراز کش حین درمان قرار گیرد احتمال وقوع چنین اتفاقاتی افزایش یافته است .هنگامی که اجسام بلعیده شوند معمولا وارد مسیر مهدی _ رودی ( GI) می شوند . در حین عمل بلع، اپی گلوت مدخل نای را می پوشاند بطوریکه اجسام مایع و جامد وارد نای نمی شوند . مری محلی است که بیشترین احتمال انسداد اجسام در مسیر معدی رودی در آن وجود دارد _ محرابی است که مواد جامد و مایع از طریق آن به پایین رانده می شوند.

بیش از ۹۰٪ اجسام خارجی بلعیده شده که به خوبی از مری رد شده اند و وارد شکم و روده ها شده اند ، بدون هیچ مشکلی به راحتی از مجرای معدی رودی دفع می شوند . با این وجود به دنبال بلعیده شدن و آسپیره شدن اجسام ، عوارضی بروز می نماید . اجسام بلعیده شده ای که وارد مسیر معدی رودی می شوند انسداد مسیر معدی رودی ، آبسه پری توئن ، سوراخ و پری تونیت ایجاد کرده اند . اجسامی که به درون شاخه اصلی راست یا چپ برونش آسپیره شده اند می توانند عفونت ، آبسه ششی ، پنومونی و آتلکتازی ایجاد کنند . آسپیراسیون اجسام خارجی در نای می تواند منجر به مرگ شود در بخشی در مورد پیشگیری از بروز آسپیراسیون بار کمیر (Barkmeier) و همکارانش بر دو اقدام اصلی پیشگیری _ رابردم و پک دهانی – تاکید نمودند . با پیروی از موارد می توان بلع اجسام خارجی را بطور قابل توجهی به حداقل رساند . سایر اقدامات پیشگیری شامل تصحیح وضعیت بیمار ، حضور دستیار دندانپزشکی، ساکشن، فورسپس لوله گذاری Magil‌ ولیگاتور می باشد .

انسداد مسیر تنفسی در دندانپزشکی
۴٫۵ (۹۰٫۷۷%) ۱۳ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. دکتر اگر قسمتی از روکش دندان (از جنس زیر کونیا) شکسته شود آیا امکان ترمیم روکش وجود دارد؟ یعنی می توان این قطعه ی سرامیکی را توسط یک نوع چسب سرامیکی به بقیه اجزا متصل نمود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۷ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام ترجیحا روکش را باید با احتیاط دراورد و توسط لابراتوار اصلاح گردد
   چسبی در مورد اینکار وجود ندارد که ناحیه شکسته شده را بتوان دوباره چسباند
 • تصویر کاربر منیره سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.آقای دکتر دندان کنار دندان نیشم روکشش لق شده.من چین زندگی میکنم رفتم دکتر گفت باید ایمپلنت کنی .دندون زیر روکش شکسته ولی پایه و ریشه دندونم هست.نمیشه دوباره چسبوند اگه نشه باید چیکار کنم به غیر از ایمپلنت راه دیگه ای هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   وقتی دندانی زیر روکش شکسته باشه بسته به اینکه خط شکستگی بالا یا زیر لثه باشه طرح درمان متفاوت خواهد بود
   چون دندان پزشکی در چین شمارو معاینه کرده اند و تشخیص کشیدن و ایمپلنت را داده اند بنظر من باید به گفته ایشون اعتماد کرد و راه ایمپلنت را پیش گرفت
   در ضمن چسباندن مجدد خطر افتادگی دوباره را خواهد داشت که احتمال ورود به فضای تنفسی و مخاطرات متعاقب آن را خواهد داشت
 • تصویر کاربر غزل سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسر من ده ماهه است امروز عصر دندون فک بالایی خیلی سفید کرده بود روی لثه وعصری کمی کبود رنگ و تیره میخواستم ببینم نشونه کیست دندان هست یا اثر قطره آهن
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۶ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام واقعا متوجه نشدم چی فرمودین لطفا عکس. دندان کودکتان را برایم بفرستین
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود.
  ببخشید دکتر بنده 23 سالمه و طی حادثه ای دندان شماره 1 بالام کامل از ریشه در امد و دندان را درون شیر انداخته و کمتر از یک ساعت به دندانپزشک رساندم و برایم کاشت مدت یکسال از کاشت میگذرد اما با فشار کم روی لثه احساس درد دارم.میخواستم ببینم چه راه حل هایی برای این دندان وحود دارد؟ ایا میشود باز جراحی کرد و ترمیم؟ یا باید رفت سراغ ایمپلنت؟ساکن تهران هستم سپاس.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام در صورت امکان تصویر رادیو گرافی پری اپیکال به من نشان دهید تا نظر قطعی بدم
 • تصویر کاربر رامین سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر‌ .
  من دنداهای طرف چپ بالا و پایین عقل را جراحی کردم و کشیدم ۳۰ سالمه. یک هفته عفونت شدید داشتم. بعداز مراجعه ب کترم گف باید شستشو میکردی که کردم و عفونتش و دردش خوب شده الان ۱۳ روز گذشته ولی من نمیتوانم دهانم رارباز کنم حتی نصف قاشق غذا بخورم.طرف جراحیم احساس میکنم به فکم ۱ تن وزن فشار میاد .
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   به این حالت تریسموس یا گرفتگی عضله فک میگن
   که میتوانین با استفاده از ابس لانگ یا همون چوب بستنی بصورت عرضی بین دندان های جلو قرار بدین و کم کم به آن اضافه کنین تا دهان به مرور باز تر گردد
 • تصویر کاربر Hasan سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر بنده چهارتا دندونای جلوم بالا پوسیده.خواستم هزینه ی دندون مصنوعی تکه ای رو بپرسم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   منظور دندان مصنوعی متحرک است یا روکش ثابت
 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  هزینه لطفا و اینکه در اردبیل هم هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۹ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   به این کار پروتز های متکی به ایمپلنت گفته می‌شود
   که بسته به تعداد پایه ها محاسبه می‌شود
   به این صورت که نشان داده اید۲۵ میلیون تومان برند خوب قیمت دارد
 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر هزینه دندان مصنوعی ثابت چقدر هست برای فردی که کل دندان ها کشیده شده.واینکه در اردبیل هم هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   در صورت امکان یک تصویر از دندان هایتان در اختیار اینجانب قرار دهین تا تعداد دندان های پایه و دندان های جایگزین را بررسی کنم و قیمت نهایی را بهتون بگم.البته در صورت بی دندانی کامل امکان دندان مصنوعی از نوع ثابت وجود ندارد.
 • تصویر کاربر Peyman سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر نمد چی، من لثه هام عفونت کردن هرشب مسواک میزنم و قرص مترونیدازول رو مصرف میکنم اما مشکل برطرف نشده و دهانم بوی نان مطبوعی میده قبلاً هم پیش خودتون اومدم بهم دهان شوی داده بودید یک مدتی خوب بود ولی دوباره مشکل برگشت اگه ممکنه راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام پیمان عزیز
   در صورت امکان یک بار دیگر مطب حضور پیدا کنین تا با بررسی مجدد مورد را مرتفع کنم
 • تصویر کاربر عصمت دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من وقتی فکم روی هم میزارم دندون عقلم لپم رو گاز میگیره و دو طرف هست ولی یکطرف بیشتر هست بطوریکه هنگامیکه میخام دهنم رو ببندم باید لپم رو باد کنم که زیر دندون عقلم نره. این مشکل را باید روی دندونم کار بشه یا روی لپم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   باید روی دندان عقل کار شود و نیازی نیست به درون لوپ دستی برد
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.مدتیست دندان پایین قسمت جلو دهان.لق شده .وقتی زبان به پشت دندان لق شده میزنم چرک میاد .میدونم عفونت کرده.ولی میخاستم بدونم درمانش چقدر هزینه داره.درد هم ندارم.ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   بیماری لثه به علت سیر مزمن در اکثر مواقع بی درد می باشد
   وجود چرک بر روی التهاب اولیه صرفا یک فاکتور ثانوی بوده و برای تعیین نوع درمان نیاز به رادیوگرافی پی ا مخصوص )PA) می باشد تا با بررسی دقیق میزان تحلیل درمان صحیح را اتخاذ نمود
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده به دلیل عدم جرم گیری دچار لقی دندان شده ام البته پس از لقی جرم گیری انجام داده ام. راهکاری برای عدم کشیدن دندان وجود دارد . بنده34سال دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   نمای رادیو گرافی PA دندان‌های پیش رو برایم بفرستین تا درمان را تدبیر کنم
 • تصویر کاربر شهریار سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود . دکتر جان نمیدونم چرا دندونهام لق شدن . اومدم دندان پزشکی واسه ایمپلنت دکتر آزمایش قند خون واسم نوشت . میگه اگه از قند خون باشه نمیتونی ایمپلنت کنی باید مصنوعی بزاری آخه من هنوز چهل سالمه . فقط قند باعث لقی دندان میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۲ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   بله متاسفانه قند خون یکی از دلایل درگیر شدن لثه و استخوان حمایت کننده می‌باشد در صورت امکان آزمایش خون و تعیین HBA1c را انجام دهید تا دقیق‌تر مورد قند خون بررسی گردد
 • تصویر کاربر saba جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  به طور کلی برای اصلاح لبخند روش لیزر لثه را توصیه مینمایید؟ هزینه این عمل چقدر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۱ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام صبای گرامی
   روش لیزر یکی از روش های مورد
   کاربرد در کارهای اصلاح طرح لبخند می باشد
   ولی در بسیاری از افراد کاربری ندارد باید کیس مورد این کار بود
   در مجموع باید بیمار را بررسی نمود در صورت نیاز این کارو انجام داد
 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من خیلی دندونام درد میکنه و فکر کنم عصب کشی بخواد ولی گفتم آیا درد دندان ممکن است با پر کردن درمان بشه؟و اینکه هزینه ها به چه شکل است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۶ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   بله کاملا قابل رفع است
   تعرفه ها بسته به نوع درمان و دندان متفاوت است
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از سال ۹۲ دچار دندون قروچه شدم همه ی راهها را رفتم فیزیو تراپی .سه چهار تا دکتر مغزو اعصاب رفتم حتی طب سنتی رفتم با انداختن زالو و حجامتهایی که انجام دادن و پرهیز غذایی یه کو چولو تاًثیر داشت چهار سال هم هست که نایت گارد دارم هیچ کدوم جواب نداد همیشه درد دارم دیگه آخرین راه عمل ه میخواستم راهنمایییم کنید اخه دکترا گفتن که اگه عمل کنم ممنکن عصب صورتم از بین بره وحتی امکان داره که حالت صورتم عوض شه آیا امکان داره ؟میشه راهنماییم کنید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   درمان اینگونه از موارد شامل دو تکنیک هست اول باید دید مشکل شما کلنچ است یا براکسیسم( همون دندان قروچه) .
   در اصل کلنچ یا فشرده کردن بیش از حد دندان ها است که عوارض بدی ایجاد خواهد کرد چرا که نیروی زیادی گاها تا ۵۰۰ نیوتن نیرو وارد می‌شود ، در براکسیسیم یا همان دندان قروچه خیلی آسیب ها جدی نیست در شرایطی که این وضعیت شدید باشد دو مسیر درمان پیشنهاد می‌شود
   اول درمان علائمی که در این شرایط میشه عوارض دندانی را به حداقل رساند که شامل مشاوره ساخت نایت گارد نیم سخت نیم نرم و حتی بوتاکس لایه سطحی عضله ماضغه
   ۲ درمان های پایه ای مثل تصحیح روابط دندانی و‌گاها جراحی
 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید خدمت اقای دکتر نمدچی عزیز.بنده ۳۱ ساله هستم و میخواستم دندان هام رو ایمپلنت کنم . ممنون میشم در مورد هزینه و نحوه ی انجام و مدت اون بنده رو راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۴ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   آقای میثم عزیز
   برای تعیین زمان درمان و نوع درمان نیازمند حضور خود بیمار
   قالب فک بیمار
   رادیو گرافی OPG

   رادیوگرافی CBC از ناحیه مورد ایمپلنت هستیم
   ای موارد حداقل مورد نیاز ما می باشد که بتوانیم درمان خوبی انجام دهیم
 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام هزینه دندان مصنوعی ثابت کامل چقدر هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   لطفا بفرمایین چند پایه و چه تعداد دندان دارید
  2. تصویر کاربر لیلا جمعه ۱۳ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   کامل هم بالا وهم پایین
  3. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۳ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   5 میلیون تومان
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیررضا چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  من دیابت دارم و قند ام بالاست 4تا دندون برای کشیدن دارم
  باید چیکار کنم
  میشه برم پیش دکتر و نگم که دیابت دارم بعد بکشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۱ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   اول این آزمایش ها رو بگیرید لطفا
   Hba1c Fbs
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  طي تحقيقات انجام داده شده توسط دوستان درخصوص زايده خوني در سطح زبان بنده.گرانولوم پيوژنيك تشخيص داده شده است .اگر ميشه راهنمايي بفرماييد براي جراجي
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   این گونه عارضه ها جز ضایعات تحریکی هستن و در صورت عامل محرک ، باید عامل محرک رو برای جلوگیری از عود مجدد برداشت و همزمان با آن از تکنیک جراحی برای برداشت آن و رفع آن اقدام نمود
   از لیزر دیود می‌توان برای رفع آن استفاده نمود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر