دندان پزشکی و بیماری آلزایمر ( ملاحظات دندان پزشکی در بیمار آلزایمر )

دمانس ( زوال عقل یا همان آلزایمر ) به عنوان اختلال اکتسابی در توانایی های شناختی توصیف می گردد، که موجب ضعف در انجام موفقیت موفقیت آمیز فعالیت های روزانه زندگی می شود. حافظه معمول ترین توانایی شناختی بوده که در اثر دمانس ( زوال عقل ) از دست می رود.

دیگر استعدادهای ذهنی درگیر شونده شامل : مهارت های حل مشکل و قضاوت ، توانایی بینایی و تکلم می باشند. شیوع جهانی این اختلال اکتسابی ۲۴ میلیون نفر تخمین زده شده است که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ به ۴ برابر این میزان برسد.

بیماری آلزایمر (AD ) شایع‌ترین شکل دمانس در کشورهای غربی است که ۶۵‎٪ موارد جدید گزارشات را تشکیل می دهد.

بیماری آلزایمر به وسیله وجود پلاک های عصبی و درهم پیچیدگی نوروفیبریلاری همراه با دژنراسیون نورون ها و سیناپس ها مشخص می گردد. شدیدترین وضعیت پاتولوژیک مرتبط با AD معمولأ در ساختمان های لوب گیجگاهی میانی و نواحی قشری مغز یافت می شوند. پلاک های عصبی شامل یک هسته مرکزی پپتید آمیلوئید B مشتق شده از پروتئین های پیش ساز آمیلوئید ( APP) می باشند که یک پروتئین بین غشایی است و اثرات محافظت کنندگی و تغذیه عصب را دارا می باشد.

به نظر می رسد ، عدم تعادل بین تولید و پاکسازی  AB در مغز که تحت عنوان فرضیه آبشار آمیلوئید نامیده می شود، سبب شروع بیماری شده و نهایتأ منجر به دژنراسیون ( تخریب )  عصبی و دمانس می گردد. مطالعات اخیر پاتوفیزیولوژی پیچیده تری را با توجه به پردازش AB نسبت به آنچه قبلأ تصور می شد پیشنهاد می کنند. آمیلوئید رسوب کرده اطراف مننژ و عروق مغزی به عنوان آنژیوپاتی آمیلوئید نامیده شده و ممکن است منجر به خونریزی لوب های مغزی گردد.

اساس ژنتیکی آلزایمر ه طور گسترده ای تحت بررسی قرار گرفته است و دلالت بر جهش های ژنتیکی خاصی در هر دو نوع اسپورادیک و فامیلیال بیماری دارد.

تظاهرات بالینی:

AD یک اختلال پیشرونده ی آهسته است که با زنجیره ای از مشخصات کلینیکی نشان داده شده می شود. شاخص های کلینیکی به روز شده AD را به۳ مرحله می شناسند؛

 1. AD پری کلینیکی .
 2. اختلال شناختی ملایم وابسته به AD
 3. دمانس وابسته به AD

AD پری کلینیکی قبل از اینکه تغییرات شناخته شوند اتفاق می افتد و هر روز فعالیت ها مورد مشاهده قرار می گیرد و در درجهٔ اول برای اهداف تحقیقاتی استفاده می شود.

در اختلالا شناختی وابسته به AD با تغییرات ملایم در حافظه و دیگر ابزار شناختی مشخص می شود که اینها برای بیماران و خانواده ها قابل توجه اند.

دمانس وابسته به AD از طریق تغییرات در ۲ یا بیشتر از جنبه های شناختی و رفتاری شناخته می شود که با توانایی در عملکرده زندگی  روزانه مداخله می کند. فاز اولیه معمولأ شامل نقص شناختی خفیف ، خصوصأ ناتوانی در به خاطر آوردن اطلاعات کسب شده جدید است . این حالت ممکن است در مراحل اولیه شناخته نشده یا تحت عنوان فراموشی تلقی گردد.

در هر حال با پیشرفت بیماری و از دست دادن حافظه ، بیماری بر انجام فعالیت های روزانه مانند آموزش ، رانندگی و تصمیم گیری های معمولی تأثیر می گذارد. در مرحله پیشرفت آلزایمر ، افراد اغلب قادر به کار کردن نمی باشند، دچار گیجی شده ، به آسانی گم می شوند و ممکن است نیاز به مراقبت های روزانه داشته باشند. نقص در تکلم ، از دست دادن مهارت های استدلالی و نقایص بینایی با انجام وظایف ساده و معمول تداخل پیدا می کند. مرحله پیشرفته آلزایمر با از دست دفتن توانایی شناختی ، آشفتگی ، توهم و رفتارهای سایکوتیک  مشخص می شود.

بیکاران ممکن است دچار سختی عضلانی شده که با اختلالات راه رفتن همراه است و اغلب سرگردان و بدون هدف هستند. در مرحله نهایی آلزایمر ، بیماران اغلب انعطاف ناپذیر بوده ، قدرت تکلم را از دست داده، دچار بی اختیاری شده و بستری می گردند. جهت انجام اعمال روزمره نظیر خوردن ، لباس پوشیدن نیاز به کمک داشته و ممکن است دچار حملات تشنجی ژنرالیزه شوند. مرگ اغلب به علت سوء تغذیه ، بیماری قلبی ، آمبولی ریوی عفونت های ثانویه حادث می شود.

درمان آلزایمر:

هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد و هدف از درمان آهسته تر نمودن سیر پیشرفت بیماری است. مهار کننده های کولین استراز توسط FDA جهت درمان موارد خفیف تا متوسط آلزایمر مورد تأیید قرار گرفته م به عنوان مراقبت استاندارد در نظر گرفته می شود. ۴ نوع از مهار کننده های کولین استراز در حال حاضر در دسترس می باشد که شامل تاکرین، دونپزیل ، ریواستیگمین ، و گالانتامین می باشد. تاکرین امروزه به علت سمیت کبدی به ندرت استفاده می شود.

هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد و هدف از درمان آهسته‌تر نمودن سیر پیشرفت بیماری است.

این داروها سبب کاهش هیدرولیز استیل کولین آزاد شده از نورون پیش سیناپسی به داخل شیار سیناپسی توسط مهار استیل کولین استراز می گردند که این امر منجر به تحریک گیرنده کولینرژیک می شود. عوارض جانبی شایع این داروها شامل تهوع ، استفراغ ، اسهال ، از دست دادن وزن ، برادی کاردی و سنکوپ است.  Memantine یک آنتاگونیست غیر رقابتی گیرنده N-methyl-D-Aspartate  )NMDA )   بوده و اعتقاد بر این است که سبب حفاظت نورون ها در مقابل سمیت وابسته به گلوکونات می گردد، که برای درمان آلزایمر متوسط تا شدید استفاده می شود.

مطالعات پیشرفته شناختی و عملکردی بزرگتری را زمانی که ممانتین به همراه مهار کننده کولین استراز استفاده می شود در مقایسه با زمانی که به تنهایی به کار می رود را نشان می دهند. داروی ضد افسردگی نظیر مهار کننده باز جذب انتخابی سروتونین ( SSRIS ) به طور شایعی جهت درمان افسردگی که در مراحل خفیف تا متوسط آلزایمر استفاده می شود. عوامل ضد سایکوز جهت بیمارانی که سایکوز و رفتار پیشرفته تهاجمی به خصوص در مراحل آخر بیماری را نشان می دهند تجویز می گردد.

عوامل دیگری که دارای ارزش بالینی جهت درمان بیماری آلزایمر دارند ، شاما آنتی اکسیدان مانند سلژیلین و آلفاتوکوفرول (ویتامینE) ، دارو ها کاهنده ی کلسترول ، دارو ها ضد التهاب و دارو های گیاهی مانند جینکگوبیلوبا می‌باشند.

در حال حاضر ، عوامل اصلاح بیماری با هدف کاهش تولید AB ، جلوگیری از تجمع AB ، بهبود پاکسازی AB و هدف قرار دادن فسفریلاسیون و مونتاژ Tau در حال بررسی برای درمان AD در آینده هستند ، ارائه دهندگان خدمات به بیماران آلزایمر در درمان کلی بیماران نقش دارند . زیرا آنان مسئول  حفظ سلامت عمومی بیمار و اطمینان از حداکثر کیفیت زندگی بیماران هستند و اغلب لازم است حمایت های آموزشی ، عاطفی و روانی برای این افراد فراهم شود ، زیرا وظیفه مراقبت از بیماران آلزایمری بی نهایت طاقت فرسا است .

ملاحظات دهان دندان و سلامت دهان در بیماری آلزایمر:

بهداشت دهان دندان ها یکی از مباحث اصلی در بیماران مبتلا به آلزایمر است ، زیرا بدتر شدن بارز وضعیت بهداشت دهان در مراحل پیشرفته بیماری مشاهده می شود. بیماران مبتلا به AD به نظر می رسد که دارای ریسک بیشتری برای پوسیدگی های ریشه و تاج ، عفونت های پریودنتال ( مربوط به بافت اطراف دندان ) ، اختلالات مفصل تمپورومندیبولار و درد صورتی – دهانی در مقایسه با افراد سالم می باشند. دندان پزشکان باید قادر به شناسایی علائم آلزایمر و در صورت لزوم ارجاع بیماران جهت ارزیابی بیشتر پزشکی باشند .

بیماران مبتلا به آلزایمر زمانی که  که تحت شرایط محیطی غیر خانوادگی قرار گیرند ، یا با سوالات ، دستورالعمل ها یا اطلاعاتی که قادر به درک آنها نیستند مواجه میشوند ، ممکن است ناامید و تحریک پذیر گردند . حضور یک مراقب میتواند سودمند باشد زیرا آن ها می توانند اطلاعات بیمار را بررسی ، رفتار بیمار را تفسیر و اضطراب بیمار را کاهش دهند. دندان پزشکان باید نحوه برخورد با بیماران آلزایمر را دانسته و کلیه روش ها و دستور العمل را به وضوح برای آنها توضیح دهند.

بیماران مبتلا به آلزایمر باید تحت برنامه های دندان پزشکی پیشگیری کننده گسترده مانند:

 • معاینه دهان
 • آموزش بهداشت دهان
 • تنظیم پروتز

قرار گرفته و مراجعات هر سه ماه یک بار به آنها یاد آوری شود. مخصوصأ وسایل سازگار ، مانند مسواک های مدیفیه شده (مسواک های مخصوص بیماران آلزایمری که برای آنها طراحی شده است) و نگهدارنده های دهان از جنس Foam ممکن است برای بهداشت دهان و دندان ها و افراد دارای آلزایمر مفید باشد.

توصیه می گردد که اعمال ترمیمی کامل و بهبود عملکرد بهداشتی دهان در مراحل اولیه بیماری صورت گیرد، زیرا به دنبال کاهش عملکرد شناختی میزان توانایی بیمار در همکاری نمودن کاهش می یابد .

از انجام درمان های دندان پزشکی پیچیده و وقت گیر در بیماران آلزایمری شدید باید اجتناب گردد.

داروهای مورد استفاده جهت درمان بیماران آلزایمری می تواند موجب واکنش های دهانی صورتی مختلف و تداخل بالقوه با داروهای که به طور رایج در دندان پزشکی استفاده می شود، گردد.

مهار کننده های کولین استراز ممکن است سبب افزایش بزاق شوند ، در صورتی که داروهای ضد افسردگی و ضد سایکوز اغلب باعث خشکی دهان می شوند، به علاوه سوء عملکرد حس چشایی و استوماتیت در استفاده از عوامل ضد سایکوز گزارش شده است.

داروهای ضد میکروبی مانند کلاریترومایسین ، اریترومایسین ، کتوکونازول ممکن است  سبب نقص بارز در متابولیسم(مجموعه ٔ اعمالی که در سلولها و انساج بدن به منظور عمل اصلی تغذیه و تبادلات مواد غذائی (جذب مواد لازم و دفع مواد زائد) انجام میشود) گالانتامین شده و منجر به اثرات کولینرژیک مرکزی یا محیطی گردد.

در صورتی که آنتی کولین استراز با داروهای NSAID (داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی)به طور هم زمان استفاده می شوند ، ممکن است سبب افزایش احتمال خونریزی و تحریک پذیری گوارشی گردند . بی حسی موضعی همراه با تنگ کننده های آدرنرژیک در بیماران AD که داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای دریافت می کنند به دلیل خطر بالقوه ی آن درتاثیرات قلبی _ عروقی مانند حوادث فشارخون بالا یا دیس ریتمی ، باید با احتیاط مصرف شود .

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رها یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشی من ۲۲سالمه ولی کل دندان هام خرابه هرجا رفتم گفتن باید دندان مصنوعی بزاری منم از اونجا که سنم کمه دوس ندارم دندان مصنوعی بزارم میخواستم ببینم ایا راهی هس که دندان مصنوعی نزارم یا اپلنت کنم اگه هزینش چقدر میشه ممنون میشم اگه هزینش رو بهم بگین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام رهای عزیز
   لطفا رادیوگرافی فکتون رو برام عکس بگیرین و بفرستین
   تا ببینم ایا امکان درمان هست و‌اگر هست ببینم چه راه کاری بهتر است

 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  راههای درمان لیپوما تومور خوش خیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۲۹ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام اسمعیل زاده عزیز
   درمانش جراحی هست
   ولی در بعضی موارد باید حتی دست کاری نشود

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر میخواستم بپرسم من بیشتر از یه ماهه دندان عقل بالا سمت راست را کشیدم و دندان شماره 4 بالا را عصب کشی و پر کردم تقریبا از دو هفته بعد کشیدن دندان عقل دچار گرفتگی فک و درد خفیف میشوم و موقع جویدن غذا و باز و بسته کردن دهان کمی مشکل دارم این وضعیت خسته کننده شده به نظر شما باید چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام‌محمد عزیز
   پیش دکترتون نشریف ببرین
   و بخواین با حرکات فیزیلوژیک محدودیت باز شدن فکتون را اصلاح کنن

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید.آیا بیماری اریتم مولتی فرم نوع خفیف ، درمان قطعی یا درمان گیاهی و خانگی دارد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲ شهریور ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام الهام جان
   اریتم مواتی فرم خفیف منظورتون کدام هست؟
   در هر صورت راهکار های دارویی گیاهی را به عنوان کمکی می پسندم وای داروی اصلی نه

 • تصویر کاربر الهام چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید. دختر یکساله ای دارم که تقریبا دو ماهه که یک دندان ریز، پشت [ و درست وسط ] دندانهای پیش بالا ، در آورده، چیکار باید کرد؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام الهام عزیز
   لطفا عکس فتوگراف دندان را برام ارسال کنین
   تا نظر درست بدم

 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. با توجه به عکس دندان هایم، میخاستم بپرسم کدام یک از دندان هایم پوسیدگی دارد و نیاز به پر کردن سطحی یا عصب کشی دارد و هم چنین بپرسم وضعیت دندان های عقلم چطور است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام شهرام عزیز
   رادیوگرافی در بهترین حالت با ضریب ۴۰ درصد صحت قابلیت تشخیص دارد پس من مواردی که میگم رو در نظر داشته باشین برای بقیه موارد میشه از رادیوگرافی های بایت وینگ یا پری اپیکال کمک گرفت پنج و شش پایین سمت راست خرابه
   و چهار بالا خیلی خرابه سمت راست ممکنه به عصب بخوره چهار بالا سمت چپ از دیواره پشت خرابه ولی به عصب نمیخوره

 • تصویر کاربر mojtaba چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من در کودکی یکی از دندان های پیشین را ازد دست داده ام و دیگرا ندندان های جای انرا پر کرده اند
  ایا امکان اصلاح وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   مجتبی عزیز سلام

   اصلا به این صورت نمیتوانم نظر قطعی بدم در صورت امکان باید معاینه حضوری شین تا بتوانم کمک باشم

 • تصویر کاربر ماه چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت پزشک محترم.من حدودا۲سال پیش که دندان عقل نهفته جراحی کردم حالا در محل جراحی یه برآمدگی کوچکی ایجاد شده ک سفت هستش و بی درد.این برآمدگی چی هست؟ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام ماه عزیز
   میتونه بافت گوشتی سفت باشه که بهش فیبروز گفته میشه
   یا میتونه برجستگی استخوان
   یک عکس فتوگراف بگیرین برام سند کنین تا نظر قطعی تر بدم

 • تصویر کاربر محمدعلی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.
  من از شما دو سوال داشتم:
  1)بین دو دندان جلویی من خرابی پدیدار شده و که در عکس پیداست،میخواستم بدونم راه تعمیر این دندان به چه صورته ؟ هزینه دندانپزشکی برای آن چقدره؟ من سال دیگه قصد رفتن به نظام رو دارم آیا راهی وجود داره که بعد از تعمیر زیاد نمایان نباشه و به مشکل بر نخورم؟

  2)دندان های پایینی آسیاب خرابی برداشته و انگار فرو رفته آیا نیاز به دندان پزشک دارد یا با راه های ساده هم میشود ترمیم کرد؟ اگه راه ساده ای وجود دارد ممنون میشم بگویید واگرنه هزینه ترمیم این دندان ها چقدر است؟

  3)شکستگی کوچکی که روی دندان جلوی من است راه ترمیم دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام دوست عزیز
   بله راهکارش ترمیم با مواد همرنگ دندان است طوری که اصلا پیدا نباشه
   بله دندان های پایین قابل درمان هستن
   شکستگی ها اگر که مراقبت کنین بله راه ترمیمش وجود دارد

 • تصویر کاربر موسوی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من دندون عقل م رو هشت روز پیش جراحی کردم ولی هنوز فک م کامل باز نمیشه و درد دارم در ناحیه ی فک
  راه حل ش چیه
  زمان میبره خوب بشه یا ورزش بدم فک م رو
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام موسوی گرامی
   بله زمان میبره تا به حالت اول باز گردد
   ولی ورزش نه با دادن حرکات فیزیولوژیک میشه کم کم فک را باز نمود

 • تصویر کاربر sahar.a چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب دکتر.من دندان عقل بالام کج دراومده .نمیدونم بکشمش یا ن.یکیشو کشیدم.
  راسته میگن اگر دندان عقل نباشد دندانهای دیگر عقب نشینی میکنند؟؟؟میترسم بعدا مشکلی پیش بیاد.لطفا راهنماییم کنید؟؟؟؟مچکرم....
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام دوست خوبم
   اگر مورد کشیدن باشد درنگ نکنین
   ولی در مورد سوال دوم نه معمولا دندان های دیگر عقب نشینی نخواهند کرد

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۸سال قبل یکی ازدندان جلوی فک بالای دهانم آسیب دیدوقسمتی از آن شکست بعداز مراجعه بدکتر وعصب کشی روکشی برام گذاشتند که رنگ آن به مرور زرد شد میخواستم الان روکش بزنم چه روکشی مناسب است که به مرور زمان زرد نشود وچه قیمتی هست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام محمد جان
   روکش کردین یا پر کردن با مواد همرنگ دندان را انجام دادین؟
   چون روکش اصلا رنگ پذیر نیست
   ولی در مجموع بهترین روکش ها در منطقه زیبایی زیرکونیا هست

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما دکتر عزیز. من یکی از دندان هام روکشش دراومده البته با دندان و پایه ی که درون اوت هست. خاستم بدونم قابل چسب زدن هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام علی عزیز
   نه به هیچ وجه
   حتما دوباره بازسازی شود
   بعد مجددا روکش گردد

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر امیدوارم همیشه سلامت باشید بنده در 15 آبان 97 یک ارتباط با خانومی داشتم که روسپی بودن که 10 روز بعد زیر گردنم سفت شو و 5 روز بعد خوب شد و دهانم شروع کرد به آفت زدن و اینکه آزمایش های هپاتیت و ایدز بنده اعم از پی سی ار در دوهفته اول و الایزا نسل4 در ماه اول تا هشتم همگی منفی بودند حالا هم روی زبانم سفید میشه و با مسواک کمتر میشه به نظر شما مشکلی منو تهدید میکنه آیا علائم اچ ای وی هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مهدی عزیز
   واقعا نمیشه به اینصورت نظر داد
   مورد شما مشکوک هست به یک متخصص عفونی سریعا مراجعه کنین

 • تصویر کاربر کیمیا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و درود خدمت آقای دکتر عزیز. پدر من چند روز پیش ایمپلنت انجام دادن.با اینکه چند روز گذشته اما لب پایین اشون بی حس هست خواستم بدونم این بی حسی تا کی ادامه داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام کیمیای عزیز
   امکانش هست رادیوگرافی بعد از قرار دادن ایمپلنت رو برام ارسال کنین
   به اینصورت راحت تر نظر خواهم داد
   ولی در غیر اینصورت بسته به فشار روی عصب می تواند عیر قابل برگشت یا برگشت پذیر باشد

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر چند ماه هست دندانام سالمن اصلنم دندانپزشکی نرفتم ولی چند ماهه دندان های جلویم تیر میکشن خیلیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام امیر علی عزیز

   احتمالا یا سایش در ناحیه طوق دارین ( جایی که ریشه به تاج ختم میشه ) یا ترک به دندان پزشک مراجعه کنین لطفا

 • تصویر کاربر حمیده چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده یکسال پیش دندان عقل فک پایین رو کشیدم الان چند ماهی هست که استخوان فکم بیرون زده. چون قصد بارداری دارم میخواستم ببینم این موضوع دردسر سازهست یانه. بعضی اوقات اذیتم میکنه. به دکتر هم نشون دادم گفتن چیز خاصی نیس. تا کجا جای رشد داره.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام حمیده عزیز
   میشه تز طریق جراحی ان را بر داشت یا صافش کرد
   در غیر اینصورت زمان بدین معمولا خود به خود کاهش پیدا میگند
   در هر صورت با بهرداری منافاتی ندارپ

 • تصویر کاربر فافا چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من 11 روزه عمل کاشت ایمپلنت دندان 6 فک پایین سمت چپ انجام دادم.بعد عمل دچار بیحسی لب و چانه شدم.
  پیش دکترم رفتم عکس نوشت....بعد دیدن عکس گفتن عصب حسی آسیب ندیده و این بی حسی به مرور خوب میشه
  چیکار کنم که درمانم تسریع بشه و حس لب و چانه ام برگرده...خیلی نگرانم...کمکم کنین...سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام فافای عزیز
   امکانش هست تصویر رادیوگرافی را عکس بگیرین برام ارسال کنین
   در مجموع از فشار روی عصب تا اسیب میتواند متغیر باشد و این بی حسی را ایجاد کند
   شماره خود را بدهید چون انقدر در مورد این موضوع سوال شده من یک ویدیو توی چنل بگذارم و شما را اد کنم

 • تصویر کاربر تهمینه چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دندون عقلم که نیمه پنهان بود جراحی کردم وموقع بیرون امدن دندان خورد شد الان یه هفته شده فکم قفل شده نمیتونم غذابخورم وفقط انتی بیوتیک مصرف دارم دیگه معدم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام تهمینه عزیز
   به این وضعیت تریسموس گویند
   یعنی گرفتگی فک
   در چنین شرایطی حرکات فیزیولوژیک فکی کمک کننده هست با ابس لانگ بصورت عرضی چند تا رو تو دهان گذاشته و‌کم کم اضافه کنین
   شماره تلفن خود را بدهید در چنل عضوتون کنم و بصورت لایو در یک بیمار اموزشتون دهم

 • تصویر کاربر مها چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  مبخشید میخواستم بدونم ترک و سفید شدن گوشه های لب چه دلیلی میتونه داشته باشه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مها جان
   به این حالت کایلتیس گویند در اثر کشیدگی گوشه لب یا کمبود ویتامین یا اسیدی بودن بزاق یا در افرادی که رژیم های بدون کربوهیدرات ( برنج ) میگیرند پیش می اید
   درمان ان کرمی به نام کی لان هست عالی جواب میده

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر