دندان پزشکی و بیماری آلزایمر ( ملاحظات دندان پزشکی در بیمار آلزایمر )

دمانس ( زوال عقل یا همان آلزایمر ) به عنوان اختلال اکتسابی در توانایی های شناختی توصیف می گردد، که موجب ضعف در انجام موفقیت موفقیت آمیز فعالیت های روزانه زندگی می شود. حافظه معمول ترین توانایی شناختی بوده که در اثر دمانس ( زوال عقل ) از دست می رود.

دیگر استعدادهای ذهنی درگیر شونده شامل : مهارت های حل مشکل و قضاوت ، توانایی بینایی و تکلم می باشند. شیوع جهانی این اختلال اکتسابی ۲۴ میلیون نفر تخمین زده شده است که پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ به ۴ برابر این میزان برسد.

بیماری آلزایمر (AD ) شایع‌ترین شکل دمانس در کشورهای غربی است که ۶۵‎٪ موارد جدید گزارشات را تشکیل می دهد.

بیماری آلزایمر به وسیله وجود پلاک های عصبی و درهم پیچیدگی نوروفیبریلاری همراه با دژنراسیون نورون ها و سیناپس ها مشخص می گردد. شدیدترین وضعیت پاتولوژیک مرتبط با AD معمولأ در ساختمان های لوب گیجگاهی میانی و نواحی قشری مغز یافت می شوند. پلاک های عصبی شامل یک هسته مرکزی پپتید آمیلوئید B مشتق شده از پروتئین های پیش ساز آمیلوئید ( APP) می باشند که یک پروتئین بین غشایی است و اثرات محافظت کنندگی و تغذیه عصب را دارا می باشد.

به نظر می رسد ، عدم تعادل بین تولید و پاکسازی  AB در مغز که تحت عنوان فرضیه آبشار آمیلوئید نامیده می شود، سبب شروع بیماری شده و نهایتأ منجر به دژنراسیون ( تخریب )  عصبی و دمانس می گردد. مطالعات اخیر پاتوفیزیولوژی پیچیده تری را با توجه به پردازش AB نسبت به آنچه قبلأ تصور می شد پیشنهاد می کنند. آمیلوئید رسوب کرده اطراف مننژ و عروق مغزی به عنوان آنژیوپاتی آمیلوئید نامیده شده و ممکن است منجر به خونریزی لوب های مغزی گردد.

اساس ژنتیکی آلزایمر ه طور گسترده ای تحت بررسی قرار گرفته است و دلالت بر جهش های ژنتیکی خاصی در هر دو نوع اسپورادیک و فامیلیال بیماری دارد.

تظاهرات بالینی:

AD یک اختلال پیشرونده ی آهسته است که با زنجیره ای از مشخصات کلینیکی نشان داده شده می شود. شاخص های کلینیکی به روز شده AD را به۳ مرحله می شناسند؛

 1. AD پری کلینیکی .
 2. اختلال شناختی ملایم وابسته به AD
 3. دمانس وابسته به AD

AD پری کلینیکی قبل از اینکه تغییرات شناخته شوند اتفاق می افتد و هر روز فعالیت ها مورد مشاهده قرار می گیرد و در درجهٔ اول برای اهداف تحقیقاتی استفاده می شود.

در اختلالا شناختی وابسته به AD با تغییرات ملایم در حافظه و دیگر ابزار شناختی مشخص می شود که اینها برای بیماران و خانواده ها قابل توجه اند.

دمانس وابسته به AD از طریق تغییرات در ۲ یا بیشتر از جنبه های شناختی و رفتاری شناخته می شود که با توانایی در عملکرده زندگی  روزانه مداخله می کند. فاز اولیه معمولأ شامل نقص شناختی خفیف ، خصوصأ ناتوانی در به خاطر آوردن اطلاعات کسب شده جدید است . این حالت ممکن است در مراحل اولیه شناخته نشده یا تحت عنوان فراموشی تلقی گردد.

در هر حال با پیشرفت بیماری و از دست دادن حافظه ، بیماری بر انجام فعالیت های روزانه مانند آموزش ، رانندگی و تصمیم گیری های معمولی تأثیر می گذارد. در مرحله پیشرفت آلزایمر ، افراد اغلب قادر به کار کردن نمی باشند، دچار گیجی شده ، به آسانی گم می شوند و ممکن است نیاز به مراقبت های روزانه داشته باشند. نقص در تکلم ، از دست دادن مهارت های استدلالی و نقایص بینایی با انجام وظایف ساده و معمول تداخل پیدا می کند. مرحله پیشرفته آلزایمر با از دست دفتن توانایی شناختی ، آشفتگی ، توهم و رفتارهای سایکوتیک  مشخص می شود.

بیکاران ممکن است دچار سختی عضلانی شده که با اختلالات راه رفتن همراه است و اغلب سرگردان و بدون هدف هستند. در مرحله نهایی آلزایمر ، بیماران اغلب انعطاف ناپذیر بوده ، قدرت تکلم را از دست داده، دچار بی اختیاری شده و بستری می گردند. جهت انجام اعمال روزمره نظیر خوردن ، لباس پوشیدن نیاز به کمک داشته و ممکن است دچار حملات تشنجی ژنرالیزه شوند. مرگ اغلب به علت سوء تغذیه ، بیماری قلبی ، آمبولی ریوی عفونت های ثانویه حادث می شود.

درمان آلزایمر:

هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد و هدف از درمان آهسته تر نمودن سیر پیشرفت بیماری است. مهار کننده های کولین استراز توسط FDA جهت درمان موارد خفیف تا متوسط آلزایمر مورد تأیید قرار گرفته م به عنوان مراقبت استاندارد در نظر گرفته می شود. ۴ نوع از مهار کننده های کولین استراز در حال حاضر در دسترس می باشد که شامل تاکرین، دونپزیل ، ریواستیگمین ، و گالانتامین می باشد. تاکرین امروزه به علت سمیت کبدی به ندرت استفاده می شود.

هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد و هدف از درمان آهسته‌تر نمودن سیر پیشرفت بیماری است.

این داروها سبب کاهش هیدرولیز استیل کولین آزاد شده از نورون پیش سیناپسی به داخل شیار سیناپسی توسط مهار استیل کولین استراز می گردند که این امر منجر به تحریک گیرنده کولینرژیک می شود. عوارض جانبی شایع این داروها شامل تهوع ، استفراغ ، اسهال ، از دست دادن وزن ، برادی کاردی و سنکوپ است.  Memantine یک آنتاگونیست غیر رقابتی گیرنده N-methyl-D-Aspartate  )NMDA )   بوده و اعتقاد بر این است که سبب حفاظت نورون ها در مقابل سمیت وابسته به گلوکونات می گردد، که برای درمان آلزایمر متوسط تا شدید استفاده می شود.

مطالعات پیشرفته شناختی و عملکردی بزرگتری را زمانی که ممانتین به همراه مهار کننده کولین استراز استفاده می شود در مقایسه با زمانی که به تنهایی به کار می رود را نشان می دهند. داروی ضد افسردگی نظیر مهار کننده باز جذب انتخابی سروتونین ( SSRIS ) به طور شایعی جهت درمان افسردگی که در مراحل خفیف تا متوسط آلزایمر استفاده می شود. عوامل ضد سایکوز جهت بیمارانی که سایکوز و رفتار پیشرفته تهاجمی به خصوص در مراحل آخر بیماری را نشان می دهند تجویز می گردد.

عوامل دیگری که دارای ارزش بالینی جهت درمان بیماری آلزایمر دارند ، شاما آنتی اکسیدان مانند سلژیلین و آلفاتوکوفرول (ویتامینE) ، دارو ها کاهنده ی کلسترول ، دارو ها ضد التهاب و دارو های گیاهی مانند جینکگوبیلوبا می‌باشند.

در حال حاضر ، عوامل اصلاح بیماری با هدف کاهش تولید AB ، جلوگیری از تجمع AB ، بهبود پاکسازی AB و هدف قرار دادن فسفریلاسیون و مونتاژ Tau در حال بررسی برای درمان AD در آینده هستند ، ارائه دهندگان خدمات به بیماران آلزایمر در درمان کلی بیماران نقش دارند . زیرا آنان مسئول  حفظ سلامت عمومی بیمار و اطمینان از حداکثر کیفیت زندگی بیماران هستند و اغلب لازم است حمایت های آموزشی ، عاطفی و روانی برای این افراد فراهم شود ، زیرا وظیفه مراقبت از بیماران آلزایمری بی نهایت طاقت فرسا است .

ملاحظات دهان دندان و سلامت دهان در بیماری آلزایمر:

بهداشت دهان دندان ها یکی از مباحث اصلی در بیماران مبتلا به آلزایمر است ، زیرا بدتر شدن بارز وضعیت بهداشت دهان در مراحل پیشرفته بیماری مشاهده می شود. بیماران مبتلا به AD به نظر می رسد که دارای ریسک بیشتری برای پوسیدگی های ریشه و تاج ، عفونت های پریودنتال ( مربوط به بافت اطراف دندان ) ، اختلالات مفصل تمپورومندیبولار و درد صورتی – دهانی در مقایسه با افراد سالم می باشند. دندان پزشکان باید قادر به شناسایی علائم آلزایمر و در صورت لزوم ارجاع بیماران جهت ارزیابی بیشتر پزشکی باشند .

بیماران مبتلا به آلزایمر زمانی که  که تحت شرایط محیطی غیر خانوادگی قرار گیرند ، یا با سوالات ، دستورالعمل ها یا اطلاعاتی که قادر به درک آنها نیستند مواجه میشوند ، ممکن است ناامید و تحریک پذیر گردند . حضور یک مراقب میتواند سودمند باشد زیرا آن ها می توانند اطلاعات بیمار را بررسی ، رفتار بیمار را تفسیر و اضطراب بیمار را کاهش دهند. دندان پزشکان باید نحوه برخورد با بیماران آلزایمر را دانسته و کلیه روش ها و دستور العمل را به وضوح برای آنها توضیح دهند.

بیماران مبتلا به آلزایمر باید تحت برنامه های دندان پزشکی پیشگیری کننده گسترده مانند:

 • معاینه دهان
 • آموزش بهداشت دهان
 • تنظیم پروتز

قرار گرفته و مراجعات هر سه ماه یک بار به آنها یاد آوری شود. مخصوصأ وسایل سازگار ، مانند مسواک های مدیفیه شده (مسواک های مخصوص بیماران آلزایمری که برای آنها طراحی شده است) و نگهدارنده های دهان از جنس Foam ممکن است برای بهداشت دهان و دندان ها و افراد دارای آلزایمر مفید باشد.

توصیه می گردد که اعمال ترمیمی کامل و بهبود عملکرد بهداشتی دهان در مراحل اولیه بیماری صورت گیرد، زیرا به دنبال کاهش عملکرد شناختی میزان توانایی بیمار در همکاری نمودن کاهش می یابد .

از انجام درمان های دندان پزشکی پیچیده و وقت گیر در بیماران آلزایمری شدید باید اجتناب گردد.

داروهای مورد استفاده جهت درمان بیماران آلزایمری می تواند موجب واکنش های دهانی صورتی مختلف و تداخل بالقوه با داروهای که به طور رایج در دندان پزشکی استفاده می شود، گردد.

مهار کننده های کولین استراز ممکن است سبب افزایش بزاق شوند ، در صورتی که داروهای ضد افسردگی و ضد سایکوز اغلب باعث خشکی دهان می شوند، به علاوه سوء عملکرد حس چشایی و استوماتیت در استفاده از عوامل ضد سایکوز گزارش شده است.

داروهای ضد میکروبی مانند کلاریترومایسین ، اریترومایسین ، کتوکونازول ممکن است  سبب نقص بارز در متابولیسم(مجموعه ٔ اعمالی که در سلولها و انساج بدن به منظور عمل اصلی تغذیه و تبادلات مواد غذائی (جذب مواد لازم و دفع مواد زائد) انجام میشود) گالانتامین شده و منجر به اثرات کولینرژیک مرکزی یا محیطی گردد.

در صورتی که آنتی کولین استراز با داروهای NSAID (داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی)به طور هم زمان استفاده می شوند ، ممکن است سبب افزایش احتمال خونریزی و تحریک پذیری گوارشی گردند . بی حسی موضعی همراه با تنگ کننده های آدرنرژیک در بیماران AD که داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای دریافت می کنند به دلیل خطر بالقوه ی آن درتاثیرات قلبی _ عروقی مانند حوادث فشارخون بالا یا دیس ریتمی ، باید با احتیاط مصرف شود .

دندان پزشکی و بیماری آلزایمر ( ملاحظات دندان پزشکی در بیمار آلزایمر )
۴٫۹ (۹۸٫۲۸%) ۵۸ votes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پ دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام در داخل دندان عقل فک پایین آبسه ایجاد شده و دندان عقل کاملا خرد شده و یک چهارم از دندانم باقی مانده.آیا آبسه ایجاد شده باید جراحی شود یا روش دیگری برای بهبودی وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   رعایت بهداشت و دارو درمانی و رجوع به دندان پزشک جراح را در الویت کار خود قرار دهین
 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من دندونم رو عصب کشی، پرکردم روکش هم کردم و الان نزدیک 2 سال میشه که دیروز مواد پُست و روکش افتاد و اینکه مواد افتاده رو نگهدارمش؟و کجا نگهداری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   نخیر ولی سریع به دکترتون مراجعه و درمان رو شروع کنین
 • تصویر کاربر نازی دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده مشکلم گامی اسمايل هست و شنیده بودم با بوتاکس میشه این مشکل رو حل کرد اما الان دیدم که نوشتين هزینه ش 600 تومنه می تونین راهنماييم کنین چون من برآب عصب کشی دندونمم باید مراجعه کنم به مشکل مالی برخورد میکنم لطفا راهنماييم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام بله
   ودر ضمن بدونین که این موضوع با بوتاکس دائمی نیست
   و هر سه تا ۵ ماه یکبار باید تکرار شود
 • تصویر کاربر باران دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده 25 سالمه و فک بالام جلو تر از فک پایینم هست میخام عمل کنم ببرم عقب هزینه اش چقدمیشه و اینکه امکانش هست قبل عمل من تصویر سه بعدی خودمو ببینم ک بعد عمل چطورمیشه قیافه ام؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   تحت این شرایط نمیتوان قیمتی واقعی عنوان نمود
   ولی معمولا این گونه درمان ها با درمان ارتودنسی همراه خواهد بود
   اگر با جراحی به تنهایی قابل انجام شدن باشد معمولا بیست میلیون تومان هزینه اش می‌باشد
 • تصویر کاربر Leili دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر نمدچى
  ميخواستم بدونم جراحي معمولي دندان عقل نهفته با ليزر چه فرقى دارد؟ و ايا مشكل بى حسى برگشت پذير است؟ دكتر جراحى كه قراره پيششون جراحى بشم دكتر كيانى هستند
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   در این مورد جراحی با لیزر یا تکنیک سنتی هیچ تفاوتی ندارد
   در هر دو‌ مورد احتمال درگیری عصب یا همان پاراستزی وجود دارد ولی بسته به تکنیک و تبحر دکتر می تواند آسیب حداقل باشد که معمولا برگشت پذیر است
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. بنده هفته پیش روز شنبه دندان عقل در قسمت چپ و پایین را جراحی کردم و کشیدم. به گفته پزشکم دندان در استخوان فک رشد کرده بود. هنگام جراحی اصلا اذیت نشدم و می توانم به گویم به راحتی جراحی انجام شد و بدون بخیه. بعد از یک ساعت هم خونریزی قطع شد. اما تا امروز که یک هفته از زمان کشیدن دندان می گذرد همچنان در آن ناحیه درد دارم. با وجود اینکه مجدد به پزشکم مراجعه کردم و آمپول بتامتازون تجویز کردند و مسکن و آنتی بیوتیک هم تجویز کردند. اما همچنان به طور مداوم درد دارم و نمی توانم به راحتی دهانم را باز کنم. خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید. با تشرک.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲۶ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   شما درگیر عارضه ای به نام حفره خشک شده اید که معمولا راه کارش دادن دارو نیست به یک دندان پزشک متبحر مراجعه و ایشان از پانسمان اوژنول بصورت متناوب تا تصحیح دردتون به عنوان کمک درمان استفاده کنند
 • تصویر کاربر سپندتا دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بوی بد دهان علت های متعددی دارد اول از همه باید بررسی بشه که علت دهانی دارد یا مشکلات پزشکی داخلی لطفا در صورتی که ساکن تهران یا کرج هستید بفرمایین که یک همکار خوب را معرفی کنم راهکار های خانگی در بعضی موارد موثر خواهد بود
  پیرو فرمایشتان:
  بنده ساکن غرب تهران هستم دندانهایم سالم وبدون خرابی وپوسیدگی است به چندتا دندانپزشک وجراح مراجعه کردم همه گفتن دندونات سالمه پوسیدگی نداره ولی خودم فکرمیکنم از معدم باشه به چندتا متخصص هم مراجعه كردم دهانم مشكلي نداره دندونام پوسيده وخراب نيست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام حتما به یک پزشک داخلی مراجعه فرمایین
 • تصویر کاربر فریبا دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. هزینه بوتاکس لبخند لثه ای چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام هزینه این کار ۶۰۰ هزار تومان می باشد
 • تصویر کاربر مهشاد شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 14سالمه و به شدت خیییییلییییی خیلیییییی از امپول بی حسی میترسم جوری که یه بار از مطب فرار کردم و قلبم تند تند میزد داشتم میمردم ..چیکار کنم ؟ نمیتونم برم از ترس
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام خانم مهشاد
   جهت درمان می توانین به مراکزی مراجعه کنین که تحت بیدردی هیپنوتیزمی قرار بگیرید
   در صورت امکان به مرکز من مراجعه کنین تا مشکلتون را رفع کنم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. زبان من دارای ترک خوردگی های زیادی می باشد. به تازگی هم همیشه البته بیشتر شبها خشک می شود بعضی اوقات وقتی صبح بیدار میشم از بس خشک است که در دهانم احساسش نمیکنم و درست حرکت نمیکند. وسط زبانم هم پرزهای بلند و دقیقا وسط زبان تقریبا سفید میباشد. سابقه قند خون ندارم و دهانم هم بزاق دارد ولی زبان خشک می باشد. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۹ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام ترک زبان در اکثر مواقع زمینه ارثی دارد لطفا بفرمایین این نوع از ترک زبان از مدت ها قبل بوده یا خیر؟
 • تصویر کاربر ازیتا شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من دو روز دندان عقل نیمه نهفته سمت چپ پایین رو جراحی کردم .. و ۴ تا بخیه خورد. و دندون عقل بالا رو کشیدم بدون جراحی . ولی متاسفانه چونه و لب پایینم سر هست و احساس سنگینی میکنم .. خیلی میترسم باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   از عوارض جراحی دندان عقل پایین بی حسی لب پایین است که به آن پارستزی میگویند که معمولا برگشت پذیر است کمی صبوری کنین تا بررسی بشه این حالت برگشت پذیر هست یا نه
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۱۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من سه هفته پیش ایران دندونم رو عصب کشی تردم دندون انتهای دهان رو
  و بعد از گذشت یکی دو روز فکم در همون طرف دهان گرفتگی پیدا کرده و نمیتونم دهانم رو خوب باز کنم وقتی باز میکنم درد شدیدی رو حس میکنم و موقع خوردن غذا خیلی اذیت میشم
  لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   به این حالت تریسموس یا گرفتگی عضله می گویند که مشکل خاصی خطاب نمی شود که در اثر تزریق در ناحیه عضله درگیر ایجاد شده و با حرکات فیزیولوژیک فک و گرم نگه داشتن عضله درگیر به مرور خوب می‌شود
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  موقع باز کردن دهان فک من قفل می شود باصدای تق فک آزاد می شو د ولی درد ندارد میشه من راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   با این عارضه لاکسیشن مفصل گیجگاهی فکی گفته می‌شود که در ابتدا ی این مشکل بیماران جز صدا هیچ علائمی ندارند ولی بعد از مدتی می تواند مشکلات زیادی از قبیل سر درد و محدودیت باز شدن فک ایجاد نمایند به یک متخصص اکلوژن مراجعه فرمایین
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر نمد چی بنده یه سوال دارم بنده تا حالا دو بار عصب کشی دندان را انجام داده ام ولی هنوز پر نکردم اما هنوز بعد از دوبار عصب کشی دندانم خیلی شدید درد میکند الآن دوباره باید عصب کشی انجام بدم یا که راهکار دیگری باز هم وجود دارد ممنون میشم پاسخ دهید خدانگهدارتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   اول باید دید علت درد چی است؟ در صورت امکان تصویر رادیوگرافی دندان را برام تو تلگرام ارسال نمایین
 • تصویر کاربر P.p دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من روز قبل دندان عقل فک پایین را با جراحی کشیدم و همان روز مرحله اول عصب کشی دندان کناری را انجام دادم.
  خود دندانها درد ندارد ولی گلو درد شدیدی بعد از ان ایجاد شده که حتی اب خوردن نیز با مشکل مواجه است.
  فکم باز نمیشود و در صورت تلاش برای باز کردن با درد همراه است
  قسمت جلویی زبانم هم هنوز بی حس است.
  ایا اینها طبیعی هستند؟ چقدر طول میکشد تا برطرف شود؟
  ۳امپول پنی سلین و ۲ امپول دگزا هم تزریق کردم و قرص سفالکسین هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   بی حسی زبان با توجه با بالا و بیرون قرار گرفتن عصب زبانی امریست اجتناب ناپذیر که در صورتی که آسیب زیاد نباشد برگشت پذیر خواهد بود
   محدودیت باز کردن دهان که تریسموس نام دارد با حرکات فیزیولوژیک قابل برگشت هست
 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ...من ۱۵ سالمه و الان حدود ۱ ماهه که کناره های زبونم دالبری شده و داخل لپم هم کشیده شده به صورت یک خط ...دکتر رفتم گفت برای استرسه و قرص خوردم ولی خوب نشد ...میخوام بدونم خطرناکه؟؟؟ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   معمولا این حالت در شرایط بزرگ بودن یا پهن بودن سایز زبان است که به کنارهای دندان درگیر شده و جای دندان در اثر اصطکاک روی زبان می ماند و حتی روی مخاط داخلی لپ بیمار هم اثر لبه های دندان در مسیر جفت شدن دندان های فک بالا و پایین دیده می‌شود
   با توجه به توضیح شما این موارد عادی هستند
 • تصویر کاربر موت دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر من سی ساله هستم و به گفته چندین دکتر با توجه به کیست های راجعه ایمپلنت دندان هام جواب نمیده و گفتم بهتره به کار روی دندان ها بکشم و دندان مصنوعی ثابت بذارم
  میتونم بپرسم هزینه دندان مصنوعی ثابت حدودا چقدره
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   لطفا اطلاعات بیشتری در اختیارم بگذارید مخصوصا در مورد کیست های راجعه فکیتون
 • تصویر کاربر فائزه دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من تقریبا ۲ماه پیش هر ۲تا دندون عقلم رو جراحی کردم سمت چپ
  بعد از جراحی دکتر گفت که ۲ هفته بعد برم برای ویزیت متاسفانه مشکل پیش اومد نتونستم برم
  بعدا دیدم که یه سیم گذاشتن بین دندونام
  چند تا دکتر دیگه رفتم گفتن اسپیلینته و دندونم رو لق کرده بوده که اینو گذاشته بینشون
  تو عکس هم مشخصه که یه سیم به صورت تناوبی بین دندونای آسیام قرار گرفته
  سوال من اینه که الان چیزای سرد میخورم اذیت میشم و کلا یه درد کمی هم داره
  چیکار کنم آقای دکتر!؟:((اون دکتره هم نیست ایران
  من ۱ماه بعد قراره فک پایینم رو ارتودنسی کنم
  ایا موندن این اسپیلینته ضرر داره و باید دراورد؟؟؟
  شما کسی رو میشناسین که کارشون خوب باشه من برم پیششون
  توروخدا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   بله به شما درست اطلاعات دادن
   به این آدرس مراجعه فرمایین
   فرمانیه غربی خیابان شهید لواسانی بین خیابان آقایی و آریا ساختمان بانک پاسارگاد پلاک ۱۱۸ واحد ۶
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود جناب آقای دکتر من یه دندان عقل نهفته در فک پایین سمت چپ دارم و 35 سالمم هست ولی هیچ گونه درد و یا ناراحتی احساس نمیکنم شنیدم که اگر دندان عقل خارج نشه کیست در اون ناحیه ممکنه به وجود بیاد به نظر شما من چه اقدامی باید انجام بدم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام
   یک تصویر رادیوگرافی بسیار کمک کننده است یادتان باشد که دندان های عقلی که بالقوه توان رویشی دارند ولی بالفعل نشده در درصدی از موارد ایجاد کیست فولیکولار کنه که مشکل آفرین هست
 • تصویر کاربر عطیه سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من یک هفته پیش جراحی دندان عقل انجام دادم و آنتی بیوتیک هم دارم مصرف میکنم ولی هنور نمیتونم دهانم رو باز کنم حتی در حدی که بتونم با قاشق غذاخوری غذا بخورم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۳۰ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام
   شما دچار تریسموس گرفتگی عضله فک شده اید به دکترتان مراجعه و ایشان قادرند با ایجاد حرکات ساده فیزیولوژیک مشکل شمارو رفع کنند
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر