کیست فولیکولار ( ارتباط آن با دندان عقل نهفته )

Follicular Cyst

کیست فولیکولار یا به عبارتی همان کیست دنتی ژروس (Dentigerous Cyst ) به عنوان کیستس شناخته می شود که در نتیجه جدا شدن فولیکول از دور تاج یک دندان رویش نیافته به وجود آمده است. این کیست شایع ترین نوع کیست ادنتوژنیک تکاملی ( با منشا اپی تلیوم پوششی دندانی ) بوده و حدود ۲۰٪ کیست های با پوشش اپیتلیالی فکین را تشکیل می دهد.

کیست دنتی ژروس یا همان فولیکولار کیست تاج دندان رویش نیافته را محصور کرده و در محل اتصال بین سمان ریشه و مینا تاج دندان ، به دندان متصل می شوند . پاتوژنز ( علت ) این کیست نامشخص است ولی بطور وضوح ، در اثر تجمع مایع بین پوشش تپی تلیوم مینایی باقی مانده REE  و تاج دندان تکامل می یابد .

این نوع از کیست ممکن است در ارتباط با هر دندان رویش نیافته ای در فک رخ دهد ، اما اغلب مولرهای سوم فک پایین ( کرسی سوم یا همان دندان های عقل فک پایین ) را درگیر می کنند. در نتیجه اهمیت بررسی ادواری دندان های عقل نهفته  بیشتر از گذشته باید مد نظر قرار بگیرد. مناطق نسبتأ شایع دیگر شامل کانین های فک بالا ( دندان نیش فک بالا ) ، مولرهای سوم فک بالا ( دندان عقل فک بالا ) و پرمولر های (دندان  کرسی کوچک ) دوم فک پایین هستند. کیست دنتی ژروس بندرت دندان های شیری رویش نیافته را درگیر می گند و گاهی در ارتباط با دندان های اضافه دیده می شود.

اگر چه کیست دنتی ژزوس ممکن است در یک دامنه وسیع سنی مشاهده شود ، اما اغلب در بیماران بین ۱۰ تا ۳۰ سال مشاهده می شود  تمایل مختصری به جنس مذکر وجود دارد و شیوع آن در سفید پوستان بیشتر از سیاه پوستان است. کیست های دنتی ژروس کوچک ، به طور معمول کاملأ بدون علامت هستند و تنها در آزمایشات رادیوگرافی و یا زمانی که برای تعیین علت عدم رویش دندان ، فیلم گرفته می شود ، کشف می شود. کیست دنتی ژروس قادر به رشد با اندازه قابل توجهی است و کیست های بزرگ ممکن است در ارتباط با یک تورم استخوانی بدون درد در ناحیه درگیر باشند.ضایعات وسیع ممکن است باعث عدم تقارن در صورت شوند. کیست های دنتی ژروس بزرگ غیر شایعند و بیشتر ضایعاتی که از نظر رادیوگرافی به عنوان کیست های دنتی ژروس بزرگ شناخته می شوند ، در آینده ادنتوژنیک کراتوسیست ( نوع دیگر از کیستهای شایع در فک ) یا آملوبلاستما ( تومور خوش خیم با ماهیت بعضأ تهاجمی ) تشخیص داده می شوند.

از نظر رادیوگرافی ، کیست دنتی ژروس مشخصأ، یک ناحیه رادیولوسنت تک حفره ای ( یک ناحیه ای تیره تک حفره ای ) را که در ارتباط با تاج یک دندان رویش نیافته است ، نشان می دهد. این رادیولوسنسی ( ناحیه تیره رنگ در نمای رادیوگرافی ) ، معمولأ مرزی کاملأ مشخص و اغلب اسکلروتیک  ( با حاشیه مشخص سفید رنگ در نمای رادیو گرافی ) دارد، ولی کیست عفونی ممکن است مرز نامشخصی داشته باشد. در کیست های دنتی ژروس بزرگ ، به علت باقی ماند شبکه های استخوانی درون این ناحیه تیره رادیولوسنسی ، نشانه هایی از روند چند حفره ای شدن ، مشاهده می شود. با این حال ، کیست های دنتی ژروس هم از نمای کلی و هم از نظر بافت شناسی تک حفره ای بوده و احتمالأ هیچگاه ضایعات چهد حفره ای واقعی نیستند.

رابطه کیست به تاج ، تنوع رادیوگرافیک متعددی را نشان می دهد. در نوع مرکزی ( Central ) ، که از همه شایع تر است ، کیست تاج دندان را احاطه کرده و تاج درون کیست قرار گرفته است . نوع طرفی ( Lateral ) معمولأ در ارتباط با مولر های سوم فک پایین کب بصورت مزیو انگولار ( تاج به سمت جلو تمایل پیدا کرده است ) نهفته بوده و نیمه رویش یافته اند ، می باشد. کیست به صورت طرفی در طول سطح ریشه کرده و تاج را به صورت ناقصی احاطه می کند. در نوع حلقوی ( Circumferential ) کیست تاج دندان را احاطه کرده و تا حدودی به سمت ریشه گسترش می یابد بنابراین به نظر می رسد که قسمت اعظم ریشه درون کیست قرار دارد. به ندرت ، ممکن است مولر سوم فک پایین ( دندان عقل پایین ) به سمت لبه تحتانی فک پایین یا به سمت بالا بطرف شاخه صعودی راموس جابجا شود. ممکن است دندان های قدامی فک بالا به سمت کف بینی و سایر دندان های فک بالا از طریق سینوس فک بالا به کف حفره چشم حرکت کنند، پس به عنوان یک اصل کلی ،کیست دنتی ژروس قادر به جابجایی دندان درگیر به میزان قابل توجهی می باشد.تحلیل ریشه دندان رویش یافته مجاور نیز امکان پذیراست .

کیست فولیکولار ( ارتباط آن با دندان عقل نهفته )
کیست فولیکولار ( ارتباط آن با دندان عقل نهفته )

از طریق رادیوگرافی ، یک کیست دنتی ژروس کوچک و یک فولیکول دندانی افزایش حجم یافته دور تاج دندان رویش نیافته مشکل است و بیشتر یک تمرین آموزشی است، به عنوان یک اصل در ضایعاتی که کیست دنتی ژروس تشخیص داده می شوند، فضای رادیولوسنت ( فضای تیره احاطه کننده دندان در تصویر رادیوگرافی )احاطه کننده تاج دندان باید حداقل ۳ تا ۴ میلی متر قطر داشته باشد، هر چند عدهای هم این نظریه را صد در صد تأیید نمی کنند. یافته های رادیو گرافیک کیست دنتی ژروس یا همان کیست فولیکولار تشخیصی نیستند، چون ادنتوژنیک کراتوسیست ، آملوبلاستومای تک حفره ای ( نوعی تومور خوشخیم که بعضأ تظاهرات تهاجمی هم دارد ) و بسیاری دیگر از تومورهای ادنتوژنیک ( با منشأ اپی تلیوم  دندانی ) و غیر ادنتوژنیک ، نمای رادیوگرافی کاملأ مشابه با کیست دنتی ژروس دارند.

درمان رایج کیست فولیکولار ( دنتی ژروس ) ، انا کولاسیون ( خارج کردن یکباره ) کیست ، به همراه خارج کردن دندان رویش نیافته است. اگر رویش دندان درگیر ، امکان پذیر باشد، پس از خارج کردن نسبی دیواره کیست ، دندان در محل خود باقی می ماند. کیست های دنتی ژروس بزرگ ، همچنین ، ممکن است با ملرسوپیالیزیشن ( Marsupialization ) درمان شوند. این کار، اجازه جمع شدن کیست و در نتیجه کاهش اندازه نقص استخوانی را می دهد.

پیش آگهی اکثر کیست های دنتی ژروس عالی است و عود پس از خارج کرپن کامل کیست بسیار نادر است. با اینحال، معضلات احتمالی متعدد باید مد نظر قرار گیرند. منابع زیادی در مورد احتمال اینکه پوشش کیست دنتی ژروس می تواند دستخوش تغییرات ( نئوپلاستیک به سمت ایجاد آملوبلاستوما شود . بندرت ، امکان دارد یک کارسینوم سلولهای اسکواموس SCC ( تومور بدخیم با ماهیت تهاجمی بسیار وحشتناک ) از پوشش کیست دنتی ژروس منشأ بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ضمن عرض ادب و احترام فراوان از شما تشکر میکنم به دلیل ارائه مطالب ارزنده و مفید.
  سوال داشتم از خدمتتون با توجه به اینکه ساکن شهر کرمان هستم و امکان مراجعه نزد شما دشوار هست با توجه به انواع مختلف از ایمپلنتها چه نوع از ایمپلنت کیفیت بهتری داره و اینکه چجوری متوجه بشم کیفیت ایمپلنت کار شده مناسب هست.
  با تجدید مراتب احترام
  مستدام باشید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۷ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام ،ممنون از این همه لطف.
   برای فهمیدن اینکه چه ایمپلنتی از همه بهتره و یا با شرایط فکی شما مناسبت داره باید به چند موضوع مهم توجه داشت. اول اینکه دکتر محترمی که میخوان این کار رو انجام بدهند آیا برند هستند ؟! چون دکتر خوشنام هستند از کالای با کیفیت استفاده میکنند. دوم کشور تولید کننده است که چه کشوری است، کشورهایی مثل آمریکا یا فرانسه یا آلمان و سوییس .... معمولا محصولات کیفی تولید می کنند و در ضمن ایمپلنت که قرار است براتون گذاشته بشه آیا دارای نوآوری هست یا نه. در نهایت شرکت های بیوهورایزن آمریکا ، آی تی آی سوییس ، تیکسوس ایتالیا ، تی بی آر فرانسه و آی دی آی فرانسه برند های معروف تولید ایمپلنت هستند. در واقع ایمپلنتهایی خوب در بازار از این شرکت هاست که ما هم از این دست محصولات استفاده میکنیم.
 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا در هنگام مراجعه به مطب ها دندانپزشکی در صورتی که به فشار خون بالا مبتلا هستیم باید دندانپزشک را مطلع سازیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۱۴ مهر ۹۶( 1 سال پیش)
   دادن تاریخچه هر گونه بیماری از جمله بیماری های سیستمیک ( مانند فشار خون بالا ) را باید به اطلاع دندانپزشک خود برسانید تا هنگام درمان با مشکل مواجه نشوید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام حضور اقای دکتر نمدچی و تشکر از اینکه وقت میگذارید برای بالا بردن اگاهی بیماران.
  سوالم این هست که آیا لیزر بافت سخت برای جراحی دندان عقل نهفته وجود دارد؟ و به کجا باید مراجعه کنم؟ ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۵ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام و درود بر شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نهفته است باید یک رادیوگرافی سه بعدی به نامه کامبیم سی تی اسکن تهیه شود. بدون این عکس به هیچ عنوان جراحی نکنید. در ضمن لیزر بافت سخت هم هست به نام ERbim YAG .... که در واقع برای بافت سخت و جراحی بافت سخت کاربری دارد. بنده نیز عمل لیزر بافت سخت انجام میدهم فقط همانطور که گفتم قبلش باید اسکن سه بعدی بگیرید.
 • تصویر کاربر طليعه سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر پسر من ٨ ماهه هست و ٢ دندان مياني پايين و دودندان مياني بالا رو درآورده ولي الان درمورد دندان كناري بالا متوجه حالت كبودي و تيرگي روي ناحيه ملتهب لثه شدم. آيا اين حالت غيرطبيعي و نشاندهنده بيماري يا كيست هست؟ يا ممكنه خودبخود برطرف بشه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام این وضعیت با توجه به شرایط سنی کودک شما غیر طبیعی به نظر نمی رسد لطفا برای تشخیص بهتر یک عکس با دوربین گوشی خودتون بگیرید و و از همین طریق ارسال نمایید.
 • تصویر کاربر mohammadreza سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید میخواستم از قیمت روکش های دندان اطلاعاتی داشته باشم (قیمت و امثال آن)
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۹ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام بسته به اینکه چه جنسی باشه قیمت فرق میکنه اگه چینی متصل به فلز باشه ۵۵۰ هزار تومان و اگر تمام سرامیک باشه یا از جنس zirconia باشد، ۱۲۰۰۰۰۰ تومان
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دختر من 15 ماهشه دو تا دندون پایینش در امده از بالا هم یکی تقریبا یک ماه پیش درامد ار دیروزه کنار همون انگار لثه ورم زیاد کرده و اویزون شده خیلی نگرانم میترسم مراجعه کنم بگن جراحی لازمه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۱۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مریم عزیز
   لطفا حتما به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید
   احتمالا یک جراحی کوچک مورد نیاز است!

 • تصویر کاربر طناز سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 30سالمه دندون پروتزی گذاشتم باهاشون خیلی مشکل دارم اول باسقش خیلی اذیتم میکنه میشه برش دارم؟دومین سوالم ی کمی دندونم ترک خرده میشه درستش کرد؟وسوال دیگم اینه که دندون ژله ای بهتره یا معمولی ؟برام شل هستن میشه سفتشون کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام طناز گرامی
   پروتزهای متحرک واقعا برای بیمار مشکل درست می کنند
   و قسمت سقفی انرا نمیشه برداشت
   بسته به میزان استخوان و لثه شما می توان از انواع ژله ای هم استفاده نمود

 • تصویر کاربر میا دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای از بین بردن بوی بد دهان مخصوصا صبح‌ها چه راه حلی جز نخ دندان و مسواک و دهانشویه داریم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام میا عزیز
   باید معاینه بشین
   ببینیم علت بوی بد منشا دهانی دارد یا غیر دهانی

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  وقت بخیر
  میخواستم بدونم برای چسباندن روکش دندان چقدر بایدهزینه پرداخت کنم؟
  بنده هرجارفتم گفتن نمیکنیم یا هزنیه خیلی بالا
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام علی گرامی
   در صورتی که دندان زیر روکش سالم باشد بسته به تعداد واحد روکش واحدی ۶۰ تا یکصد هزارتومان دریافت میگردد

 • تصویر کاربر ویشکا شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  پسر من ۱۰ ماهه هست و دندان های فک بالایی اش مثل عکس کودک این مقاله روئیده است آیا دندان هایش دارای مشکل هست؟من میترسم دندان هایش به سمت جلو انحراف داشته باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام ویشکای عزیز
   در حال حاضر نگران نباشین و زمان بدین تا وضعیت رویشی ایشون ادامه پیدا کنه الان وقت ارزیابی نیست

 • تصویر کاربر فرشته شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من میخواهم دندانم را بکشم ولی نمیدانم دیابت دارم یا نه خطری ندارد اگر دیابت داشته باشم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام فرشته گرامی
   اگر ریسک وجود دیابت دارین حتما آزمایش بگیرین
   FBS و HBA1c
   این دو مورد را ارزیابی کنین و منو در جریان بزارین

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر

  بنده بمدت دو هفته است که دندان درد گرفتم و همزمان لثه های من هم به خاطر حساسیت متورم شد تا دو روز پیش درد کاهش پیدا کرد ولی سه تا از دندانهای جلوی من بخاطر حساسیت لثه ها لق شدن و این لق شدن رو احساس میکنم ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید که چیکار باید انجام بدهم با تشکر و سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۱۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام مجید گرامی
   لق شدن دندان عوامل زیادی داره
   اگر بیماری لثه باشه بسته به تخریب درمان های متفاوتی داره
   برای اینکار با یک پریودنتیست مشورت کنین یا تشریف بیارین مطب من تا مسیر درمان رو هموار کنم

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دندان عقل فک پایین سمت چپ پر کر دم نزدیک به دو هفته است ولی فکم حدود 2 cm باز می شه پیش دکتر معالج رفتم قرص دیازپام 2 ومتو کاربامول داد ولی کماکان به همان حالته غدا تو دهان انداختن مشکل دارم ودرد اولیه در حال جویدن دارم لطفا رهنمای کنید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند حالت میتونه این وضعیت رو ایجاد کنه
   ۱ جای تزریق بی حسی دندان پرشکی
   ۲ عفونت
   احتمال عفونت صفر است
   پس جای تزریق بی حسی که بهش میگن تریسموس ( منطقه را گرم نگه دارین و با حرکات فیزیولوژیک کم کم فک رو باز کنین و از مسکن های NSAID مثل بروفن یا دیکلوفناک هم استفاده کنین)

 • تصویر کاربر Yasin دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشین میشه یه چسب خوب بهم معرفی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام یاسین
   در صورتی که در بازار موجود باشه
   چسب یا به عبارت درست سمان
   فوجی سم عالیه
   البته باید بفرمایین برای چه کاری میخواهین تا دقیق بگم

 • تصویر کاربر الهام یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من سه روز است دندان عقل نهفته م رو جراحی کردم‌ ورم خوابیده ولی دردش همچنان ادامه داره. غیر عادیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار یکشنبه ۵ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   بسته به اینکه‌جراحی چقدر سخت باشه ( دندان عقل نهفته در نسج سخت ) درد و ورم بیشتره)
   تا سه روز و کمی بیشتر هم مورد غیر عادی نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. ایا بعد از کورتاژ لثه احتمال لق شدن دندان ها وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۴ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   نه امکان نداره احتمالا دلیل دیگه ای داره
   برای بررسی کاملتر لطفا تصویر رادیوگرافی فکتون را برام ارسال کنین

 • تصویر کاربر شهره چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ۷ روز است دندان عقل پایین را کشیده ام هرروز دردش بیشتر می شود از امروز هم دندانهای ردیف بالا هم درد می کند در داخل حفره استخوان سفید دیده میشود آیا آن استخوان فک هست؟یا ریشه ی دندان عقل؟درد دندان ها را چکار کنم متشکرم از راهنمایی تان
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام شهره
   در داخل حفره با توجه به مطلبی که فرمودین معمولا دو حالت احتمالش هست یک ریشه دندان که احتمالش کمه دو سفیدی استخوان فک که احتمالش زیاده
   در چنین شرایطی رادیوگرافی فک دقیق مشخص میکنه که واقعا کدام یک از این دو حالت است
   در مورد درد دچار حفره خشک شدین که با دارو خیلی قابل کنترل نیست به دندان پزشک مراجعه کنین و درمان حفره خشک یا dry socket را پیش بگیرن

 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. پسرمن ۹ماهشه و از ۱ماه پیش دندون بالایی نیش زده و تا امروز ک کل خط دندون اومده بیرون. ولی از دیروز دور دندون پسرم یک پوست زرد هست. شبیه ی آفته بزرگه. میخاستم بدونم این مسعله طبیعیه یا مشکلی پیش اومده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام سپیده
   آیا این پوسته با درد است یا خیر
   ترشح دارد؟
   در صورت اینکه علائم بالا را ندارد لطفا با گاز استریل رعایت بهداشت را برای کودکان به جا اورین

 • تصویر کاربر مرضیه پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیااگرخودمان روکش را بچسبانیم عفونت ایجاد نمیشود؟چراروکش دندان ایمپلنتی که موقت چسبانده شده مدام بیرون میاید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۵ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   یادتون باشه روکش توسط سمان چسبانده می‌شود نه توسط چسب
   پس با چسباندن شما روکش آسیب می بیند
   در ضمن احتمال میدم گیره زیره روکش کم باشد که مدام جدا می‌شود

 • تصویر کاربر Ella جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام...من الان پنج يا شش ماهه فكم گير ميكنه دردم ميكنه گوش دردم تازگيا بهش اضافه شده...دكتر رفتم اصلا فايده نداشته...چيكار كنم?توگوگلم فقط يا نوشته حوله گرم بذار يا برو دكتر...ك هيچكدوم فايده نداره...
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام
   چند سالتون هست ؟
   آیا سابقه ورزش
   ضربه تصادف تو صورت دارین ؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر