رفتار کودکان در مطب ، آموزش و تکامل (شرطی شدن کلاسیک )

شرطی شدن کلاسیک اولین بار توسط فیزیولوژیست روسی به نام Ivan Pavlov مطرح شد. او در حین مطالعاتش در بارهٔ واکنش ها دریافت که محرکات ( reflexes) به ظاهر غیر مرتبط می توانند باعث ایجاد رفتارهای واکنشی (reflexive behavior) شوند. آزمایشات کلاسیک پاولف عبارت بود از غذا دادن به حیوان گرسنه همراه با محرکات دیگر، برای مثال به صدا در آمدن زنگ، دیدن و چشیدن غذا به طور طبیعی به وسیلهٔ یک مکانیسم واکنشی باعث ترشح بزاق می شود.اگر زنگ با هر بار غذا به صدا در آید. محرک شنوایی شنیدن زنگ با محرک دادن غذا مرتبط شده و در یک زمان نسبتا کوتاه ،به صدا درآمدن زنگ به خودی خود باعث ترشح بزاق می شود .بنابراین شرطی شدن کلاسیک با یک فرایند ساده موجب ایجاد ارتباط بین یک محرک با محرک دیگری می شود.به همین دلیل، این شکل یادگیری را گاهی یادگیری به وسیلهٔ ارتباط دادن (learning by association) می گویند.

شرطی شدن کلاسیک به سهولت در کودکان خردسال رخ می دهد و می تواند در رفتار کودک خردسال در اولین ملاقات دندانپزشکی تاثیر قابل توجهی داشته باشد.

وقتی کودک برای اولین بار با دندانپزشک ملاقات کند، حتی اگراین ملاقات در سنین پایین رخ دهد، بسیار محتمل است که او تجربیاتی از ملاقات با پزشک و متخصص کودکان یا دیگر کادر پزشکی داشته باشد.وقتی کودک درد را تجربه می کند ، رفتار واکنشی او،گریه کردن و فرار است.در تعریف پاولف درد کشیدن یک محرک غیرشرطی (unconditioned)است ولی محرکات دیگر موجود در محیطی که در آن درد رخ می دهد،می توانند بااین محرک غیرشرطی مرتبط شوند.

برای مثال، از آنجا که بسیار غیر معمول است که کودک باافرادی مواجه شود که دارای لباس یکدست سفید یا روپوش سفید بلند باشد ،اگر محرک غیر شرطی درمان دردناک با محرک شرطی روپوش سفید مرتبط شود ،کودک ممکن است ناگهان بااولین مشاهدهٔ دندانپزشک و دستیار دندانپزشک دارای روپوش سفید،شروع به گریه و فرار کند.در این نمونه ،کودک اموخته است که بین محرک غیرشرطی درد و محرک شرطی یک بزرگسال با روپوش‌سفید ،ارتباط برقرار کند و دیدن روپوش سفید به تنهایی برای ایجاد رفتار واکنشی که در ابتدا بادرد مرتبط بود کافی است.

ایجاد این نوع ارتباط ها ، تمایل به تعمیم دارند.تجربهٔ دردناک و ناخوشایند که مرتبط بادرمان پزشکی است می تواند به فضای مطب پزشک وحتی فضای اتاق انتظار ، مسئول پذیرش و مشاهدهٔ دیگر کودکان در اتاق انتظار،تعمیم پیدا کند و بعد از چندین با تجربهٔ مطب پزشک، حتی بدون دیدن روپوش سفید باعث ایجاد گریه و فرار کودک شود . به خاطر این ارتباط ، اگر مطب دندانپزشکی تا آنجا که ممکن است به مطب پزشک متخصص کودکان و کلینیک بیمارستان شبیه نباشد ، کنترل رفتار کودک آسان تر است . در عمل در هرجایی که دندانپزشک و دستیاران او برای کودک کار می کنند،اگر ظاهر آنها متفاوت با آنچه باشد که یادآور پزشک است،در کاهش اضطراب کودک کمک می کند .همچنین اگر اولین ملاقات کودک تا جای ممکن متفاوت با ملاقات قبلی او با پزشک باشد نیز در کاهش اضطراب کودک کمک کننده است .اگر امکان پذیر باشد،از انجام درمان هایی که ممکن است ایجاد درد کنند ، در ملاقات اول دندانپزشکی صرف نظر شود.

ارتباط بین محرک شرطی و غیر شرطی هربار که با همدیگر رخ میدهند،تقویت می شود.هربار که کودک به کلینک یک بیمارستان برده می شود که در آن عمل دردآوری روی او انجام می شود،ارتباط بین درد و فضای عمومی آن کلینیک تقویت می شود و کودک بیشتر اطمینان می یابد که در اینچنین فضایی اتفاق بدی برای او رخ میدهد. برعکس اگر ارتباط بین محرک شرطی و غیر شرطی تقویت نشود، ارتباط بین آنها تضعیف شده و سرانجام پاسخ شرطی رخ نمی دهد. این پدیده را سرکوب رفتار شرطی می نامند.

وقتی پاسخ شرطی ایجاد می شود ،لازم است برای حفظ آن فقط هرازگاهی آن را تقویت کنیم. اگر ارتباط شرطی بین درد و مطب پزشک قوی باشد، ممکن است ملاقات های زیادی بدون وجود تجربه دردناک و ناخوشایند نیاز باشد تا بتوان رفتار شرطی گریه و فرار راازبین برد.

عکس حالت تصمیم یک محرک شرطی، تمایز قائل شدن است.ارتباط شرطی بین روپوش سفید و درد به راحتی می تواند به فضای هر مطب ،عمومیت یابد.اگر کودک به فضای مطب برده شود ،متفاوت با آنچه که در آنها عمل دردناک رخ داده است ، برای مثال بردن کودک به یک مطب دندانپزشکی که در آن تزریقات ضروری نیست ،به زودی کودک بین این دو نوع مطب تمایز قائل شده و پاسخ تعمیم یافته به هر مطب به عنوان جایی که آن اعمال دردناک رخ می دهد،از بین خواهد رفت.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پاسخ های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک معالجتان بی نیاز نمی کنند.
هزینه ثبت سوال 5000 تومان
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
برای ادامه پرسش و پاسخ خود فقط از طریق همین سیستم و با همان کد رهگیری اولیه پیگیری نمایید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر دندان جلوی دهان من از نوع ماکرودنشیا میباشد هردکتری مراجعه کردم نتوانسته کاری برایم انجام دهد آیا قابل درمان است وچطور ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام بهار عزیز
   فتوگراف دندان خود را برام ارسال نمایین
   نظر قطعی بدم

 • تصویر کاربر شیوا پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام دو ماهو بیست روزه زایمان کردم بعد هفت روز بعد زایمان فلج صورت گرفتم الان کنار لثه ام باد کرده سرم داغه و درد دارم دست و پاهام مورمور میشن ادرارم زیاد شده زبان و گلوم هم خیلی میسوزه چکار کنم سی تی اسکنم دادم مشکلی نبود باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام شیوای عزیز
   به ظاهر شما چندین مشکل را دارا می باشین
   بطوری که باید بررسی های جداگانه شوید
   لطفا با این شماره تماس بگیرید
   ۰۹۱۲۲۶۲۵۰۰۰

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  دندون من خیلی پوسیده یه طرفش کاملا رفته
  دندون آسیاب اولم که چسبیده به دندون عقلم.
  البته ریشه هنوز وجود داره ولی چون دندونم بزرگه و نصفش رفته خیلی اذیتم میکنه، شما میگید میشه حفظش کرد آیا؟ آسیاب جلوییش هم پر کردم. آقای دکتر واقعیتش گرون در میان برا همین نرفتم دکتر همیشه فقط درد کشیدم

  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام رضا جان
   ظاهرا دندان شما قابل حفظ کردن نیست
   نسبت به خارج کردنش اقدام کنین

 • تصویر کاربر Amin پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  یک سال پیش به علت خرابی دندون ۵ فک بالا به دندانپزشک مراجعه کردم دکتر دندون۴ و ۵ رو با هم عصب کشی و ترمیم کردن .بعد از گذشت یک سال موقعی که ریشه ی دندون های ترمیم شده رو از روی صورت لمس میکنم درد خیلی شدیدی داره فکر میکردم با گذشت زمان خوب میشه اما نشد و خیلی ازار دهنده س
  علتش چی میتونه باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   امین جان سلام
   علائم عفونت هست به دکترتون مراجعه یک رادیوگرافی PA ازش بگیرن
   یا درمان ریشه مجدد
   یا جراحی رزکسیون همراه با درمان ریشه مجدد انجام دهند
   یادتون باشه راه درمان یشما انتی بیوتیک نیست

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من بیماری پمفیگوس کنترل شده دارم چند روزی است که دندان درد درد لثه ام متورم وقرمز شده درد داره این جز بیماری من هست یا چیز دیگری است ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام لیلا عزیز
   قطعا ارتباطی به پمفیگوس ندارد
   به دکترتون مراجعه کنین و‌نسبت به مشکل دهان دندان اقدام نمایین

 • تصویر کاربر M شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام مدتی به دلیل عفونت داخلی و مشکلات کبد و گوارش در دو بیمارستان بستری بودم و مقدار زیادی آنتی بیوتیک خصوصا سرم میترونیدازول بهم تزریق شد،پس از مرخص شدن در مخاط گونه یک خط نازک سفید برفکی مانند بسیار کوچک دیده شد که مدتی می‌ماند و بعد برطرف میشد،الان حدود ۴ ماه است که بزرگتر و پایدار شده است،هنگام شستشو با جوش شیرین سفیدی رفع شده و یک زخم بسیار کوچک که حاوی دانه دانه سفید هست زیر آن دیده میشود و فردای شستشو دوباره سفیدی روی زخم را میپوشاند،گفتنی است که یکی از دندان های کناری ام بیرون زدگی نیز دارد که دقیقا به محل سفید شده برخورد میکند،نظر چند دکتر دندانپزشک این بود که زخم اصطکاکی است و جای نگرانی نیست،اما با مراجعه به پزشک مخصوص بیماریهای دهان گفتند که کل ضایعه را باید بردارد و به آزمایشگاه بدهد،خواستم نظر شما را هم بدانم،۳۳ ساله،سیگار میکشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   M عزیز سلام

   نظر من به برداشت بصورت نمونه برداری و فرستادن به پاتولوژیست هست

   حتما به نظر من احترام بگذارین

   و‌نمونه برداری کنین

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من مدتیه مفصلهام موقع باز کردن دهانم هماهنگ عمل نمیکنه و درد و گرفتگی در پشت گردنم دارم پیش متخصص رفتم عکسمو که دید گفت مشکلی نیست و مسکن نوشت ولی خوب نشده چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۳۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام مصطفی عزیز
   لطفا بفرمایین پیش چه متخصصی رجوع کردین

 • تصویر کاربر احمدپور شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من فلج بلز در سمت چپ صورت دارم،دندان شماره ۶ پایین سمت چپ دارای پوسیدگی است،آیا میتوانم برای درمان مراجعه کنم؟ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   احمدپور گرامی سلام
   چرا که نه
   انجام بدین فلج بلز هیچ کاری با درمان شما ندارد

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، من سال گذشته دندانم را پر کردم. و برای این امر به توصیه پزشک ابتدا نزد متخصص ریشه رفتم و بعد برای پر کردن دندان پیش دندان پزشک رفتم. باید عرض کنم که ازهمان ابتدا دندانم با وجود عصب کشی درد داشت بعد از یک هفته دردش کم شد، به تازه گی مشغول خوردن ی میوه سفت(هویج) که ناگهان چنان دردی گرفت که جلو چشمام سیاه شد، و بعد از 3 روز صورتم کم کم ورم کرد،
  خواهشمندم راهنماییم کنید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مخمدرضا جان
   احتمالا ابسه زیر دندان دارین که نسبت به معالجه مقاوم هست
   پیش پزشک درمان ریشه برین احتمال درمان عصب کشی مجدد هست

 • تصویر کاربر بیتا شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشد خدمت شما من به علت اینکه مقدار خیلی کمی از گوشه دندان عقلم شکسته بود به دندانپزشک مراجعه کردم و بدون عکس گفتن باید عصب کشی بشه الان بعد از ۱۲ روز هنوزم تمام فک و صورت و گوشم درد شدید دارم و بدون مسکن نمیتونم دوام بیارم واین درد اصلا تموم نمیشه به نظر شما با کشیدن دندان این مشکلات حل میشه و کشیدن دندان عقل تاثیری در زیبایی فک داره یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام بیتا جان
   حتما صلاح به نگهداری دندان عقل بوده که دکتر گرامی اقدام به درمان کردن
   باید بررسی کرد علت درد چیست ؟ ایا ابسه هست یا درد با منشا التهاب
   براحتی قابل کنترل هست
   از دکتزتون بخواین که در صورت امکان با دارو درمانی مشکلتونو مهار کنند
   کشیدن عقل انقدر در فرم صورت تاثیر گذار نیست

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام هنگام خوردن پاستیل یا ته دیگ و...دندانم گزگز میکند علتش را لطف میکنید؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام علی جان
   احتمال ترک در دندان علائم دار هست
   احتمال بعدی سایش
   و بعدر پوسیدگی می باشد

 • تصویر کاربر ندا شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشد میخواستم ببینم که بهترین روکش دندان که هم استحکام و زیبایی داشته باشه کدومه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار شنبه ۲۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   ندای عزیز سلام
   زیرکونیا بسیار گزینه خوبی هست که در اوج زیباییی استحکام هم دارد

 • تصویر کاربر fateme چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  آقای دکتر من 22 سالمه حدودا 15 روزه که دندان عقل نهفته سمت چپ را کشیدم اما بشدت درد دارم و نمیتونم دهانم را باز و بسته کنم ، امروز که مراجعه کردم قرص های دیازپام و سفالکسین و دوتا آمپل بهم دادن اما خیلی میترسم که بدتر بشه
  نظر شما چیه؟ ممکنه عضله فکم به مشکل خورده باشه؟ چون انگار عضله قفل شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام فاطمه جان
   نه اصلا نیازی به نگرانی نیست
   به اینحالت تریسموس میگویند که شایع هست
   دستورات دارویی همینه
   اگر بعد ده روز بهبودی ندیدین با من تماس بگیرین

 • تصویر کاربر سالاری چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دهانم شش ماه بصور مداوم افت میزنه تا ط هفتم هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام سالاری عزیز
   چه تعداد
   ایا بزرگن یا کوچک
   لطفا قید شود

 • تصویر کاربر رها چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید فک پایین دندان یکی مونده به عقلم یه تیکه کوچیکش شکسته وپوسیده شده دندان پزشک گفته میتونم بکشم اما به خاطر ترس از دردش نمیرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام رهای عزیز
   با بی حسی ساده این کار قابل انجام هست اصلا جای ترس و نگرانی نیست

 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خداقوت.
  بنده عصب کشی دندان پنج پایین رو داشتم و کمی هم آبسه همراهش.
  بلافاصله بعد از اتمام عصب کشی درد فوق العاده شدی غیر قابل تحمل داشتم
  الان دو روز میگذره و هنوز نیمی از چونه ام بی حسه، خواستم سوال کنم از حضورتون که ایا تا این مدت بی حسی طبیعیه؟ و ایا ممکنه امکان اسیب عصبی باشه و علتش چی هست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام نیلوفر عزیز
   روند شما عادی نیست ممکن است عفونت عامل این بی حسی باشه چون زیر ریشه دندان پنج در قسمت جلوی ان ( مابین دندان پنج و‌چهار ) سوراخ ععصب چانه ای قراردارد که به چانه و لب پایین شما حس میدهد
   درد طبیعی هست بعد درمان ریشه
   به پزشکتون مراجعه کنین

 • تصویر کاربر سارای چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من دندون عقل و7 سطحی پرشده بود و کنارش عفونت داشت تازگیا الان دندون 7 مو عصب کشی کردم پر نشده هنوز فکم قفل شده باز نمیشه یعنی کم باز میشه نمیتونم چیزی بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سارا بانوی مهربان
   به این حالت تریسموس یا گرفتگی فک گفته میشه که معمولا نیاز به درمان خاصی نداره
   اگر ظرف مدت هفت روز ازاد نشد با من هماهنگ شین

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  یه روز که صبح بیدار شدم کلا سمت چپ صورتم احساس درد داشتم طوری که حس میکردم تمام دندانهای فک بالا سمت چپ درد میکنه که تا شب بهتر شد ولی از اون به بعد حس میکنم که دندون شماره دو فک بالا سمت چپ لق شده و وقتی با دست حرکت میدمش حتی کم حرکت میکنه البته موقع گاز زدن و فشار اوردن به این دندون هم حساس درد خیلی کمی توی ریشه همین دندون دارم.
  واقعا چند یکی دو روزه فکرمو مشغول کرده
  اگه ممکنه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام امیر عزیز
   موردی که فرمودین کمی مشکوک‌به نظر میاد درد سمت چپ صورت هر چیزی میتونه باشه
   ولی دندان جلو که می فرمایین کمی لق هست رو حتما به یک متخصص لثه نشان دهید که ببینن میزان لقی و درد در محدوده نرمال هست یا نه

 • تصویر کاربر یلدا سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من به مدت 8 سال یا شایدم بیشتر یه توده گوشتی گوشه کناری زیانم ایجاد شد که اوایل کوچیکتر بود بعد از مدت این سالها مقداری بزرگتر شده و دوتا دونه کوچک دیگه هم کنارش دراومده دردی نداره به دکتر مراجعه کردم ام ار ای کردم و گفتند شبیه بافت زبانم هست و احتمالا فیبروم که باید برداشته بشه با بی حسی موضعی و بخیه اینم بگم که زیاد زبانم و گاز میگرفتم بدون عمد.سوالم اینکه باید بردارم اگه برداشته بشه دوباره در نمیاد یا بدتر نمیشهیا باعث بروز سرطان زبان نمیشه ؟ و اینکه بعد از برداشتن درد دارم میتونم حرف بزنم یا غذا بخورم؟ و یه مسله دیگه که من به جراح دهان مراجعه کردم گفتند توی مطب بطور سرپایی انجام میدن بنظرتون مشکلی نداره یا باید برم بیمارستان
  خیلی خیلی ممنون میشم به همه سوالاتم جواب بدید بسیار نگرانم و مدتی زندگیم از حالت عادیش خارج شده تا الان پیش 3تا دکتر رفتم هر 3 همینو گفتن لطفا راهنماییم کنید.سنم هم 28 سال هست
  عکسی که براتون فرستادم شبیه دونه من هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام یلدا جان
   بله به این زائده ها ضایعات تحریکی یا اصطکاکی گفته میشود
   که در اثر ترومای مزمن مثل گاز گرفتن و اصطکاک مزمن ایجاد میشه
   درسته درمانش جراحی هست
   ضایعه خوش خیمه و براحتی دررمطب انجام میگردد

 • تصویر کاربر مهرشاد سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من دندون عقل م رو دیروز جراحی کردم نزد متخصص
  حالا غدد لنفاوی زیر گردن م شدید سفت شده و درد میکنه
  علت ش چیه ؟خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمود رضا نمدچی - دکتر مهیار سه شنبه ۱۵ مرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام مهرشاد عزیز
   مشکلی نیست
   اگر بعده هفت روز کاهش پیدا نکرد به من گزارشدهید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر